Lubbers denkt Meer ambtenaren nodig Herstel bouwsector mogelijk aan aandeel in satelliet Problemen bij regeling van cadeaustelsel Meer toezicht multinationals Toerisme vertoonde sterke stijging Maatregelen tegen kartelvorming Meer steun aan anti-apartheid Weer subsidies voor hotels Van der Stoel prijst Israel, Egypte en Syrië Meer geld voor voorlichting consumenten nodig „Oost-Europa kan concessies doen” Coördinatie milieubeleid nodig INVOERING OPENBAAR KARTELREGISTER MINISTER VAN BUITENLANDSE ZAKEN OPTIMISME INZAKE MIDDEN-OOSTEN Steeds meer bedrijven met ondernemingsraden 14 Economische Zaken Buitenlandse Zaken SEPTEMBER 1974 DINSDAG 1 7 MINISTER LUBBERS: Terreur ff - z 7 -- i I I J - I verplicht (Van onze Haagse redactie) van gecoördineerd De op grond van de nota’s Noorden (Van onze redactie economie) en (Van onze Haagse redactie) en (Van onze Haagse redactie) (Van onze redactie economie) F f DEN HAAG. De minister van Eco nomische Zaken komt met een voorstel voor algemeen verbod op prijsafspraken tussen ondernemingen. Er zullen echter uitzonderingen mogelijk zijn. Die gelden bijvoorbeeld als zodanige afspraken no dig zijn voor sanering of structuurverbe teringen, of passen in het kader van een samenwerking van andere aard tussen ondernemingen. op het treffen van een nadere wettelijke voorziening met betrekking tot het vast stellen van minimumprijzen in gevallen van zeer scherpe prijsconcurrentie. DEN HAAG De Nederlander heeft in 1973 opnieuw meer besteed aan zijn vakantie. De ontvangsten uit het binnen komende reisverkeer stegen vorig jaar met 12 procent tot 2,7 miljard gulden; de uitgaven aan het uitgaande toerisme gingen met 18 percent omhoog tot 3,3 miljard gulden. Min. M. van der Stoel van Buitenlandse Zaken. De regering zal niets nalaten om een voorspoedige ontwikkeling van de Euro- pees-Arabische samenwerking te bevor deren, zoals ook grote waarde wordt gehecht aan de voortzetting en uitbouw van de bilaterale betrekkingen met de individuele landen in het Midden-Oos- ten, aldus minister Van der Stoel in zijn toelichting. Dit zal de basis kunnen vormen voor nadere nationale regels en-of internatio nale gedragslijnen, die in beginsel voor alle ondernemingen zullen moeten gel den. Internationaal beleid zal niet zon der moeite knnnen worden bereikt, me de doordat de belangen van Individuele staten niet geheel gelijk zijn. c V c 5 1 i: t g d v k d c c I n f F c B 5 B S s j B V f t C s r 11 n v d s h e n n a 1; Op korte termijn zal een wetsontwerp worden ingediend tot herziening van de Veiligheidswet, met het doel het opstel len van een veiligheidsrapport verplicht te stellen voor nader aan te duiden ondernemingen met bijzondere gevaren risico’s. en informatie. De regimes in Oost-Euro- pa bezitten een aanmerkelijke marge waarbinnen zij zonder gevaar voor het eigen voortbestaan de contacten van de eigen onderdanen met het buitenland kunnen liberaliseren”, aldus de toelich ting. DEN HAAG De regering meent dat enig optimisme gerechtvaardigd is dat er oplossingen zullen worden gevonden in het conflict in het Midden-Oosten. Zij baseert dit op de „moderatie en het staatsmanschap welke alle partijen in de afgelopen maanden in onderhandelingen hebben getoond”. Dit schrijft minister Van der Stoel in de toelichting op zijn begroting voor buitenlandse zaken. Het ministerie van Economisch Za ken overlegt met het bedrijfschap Hore ca hoe de aanbevelingen uit het struc tuuronderzoek het best in concrete op lossingen kunnen worden omgezet. Ook moet nadere studie aantonen welk beleid ten aanzien van het zogenaamde para- commercialisme in de horecasector (het drijven van café’s in bijvoorbeeld club- kantines op sportvelden) kan worden gevoerd. Het aantal paracommerciële instellin gen neemt intussen juist bij sportvereni gingen toe. De vraag rijst of het huidige wettelijke stelsel nog wel voldoende evenwichtig is. Het bedrijfschap horeca is de vraag voorgelegd of een stelsel van verplichte verpachting van buffetexploi- tatie bij dat soort instellingen tot een bevredigender situatie zou kunnen bij dragen. In ruimer verband is volgens Lubbers de vraag te stellen of het ontheffingsbe- leid met betrekking tot de „vestigingsei sen” in de horecasector niet een meer stringent karakter moet krijgen. Welis waar is voor bepaalde categorieën (zoals ondernemers van zogenaamde buiten landse restaurants) inmiddels al een ver scherping van dit beleid verwezenlijkt. vriendschappelijke relaties met de Ara bische wereld op hoge prijs stelt. Aan de politieke aspiraties van de Palestijnen zal nu in enigerlei vorm De spreiding van het toeristenverkeer vormt een belangrijk probleem. Het Na tionaal Bureau voor Toerisme zal in 1975 bijzondere aandacht geven aan de bevordering van de vakantiespreiding. De regering heeft het rapport over va kantiespreiding bedrijfsleven en onder wijs aanvaard. Op langere termijn wordt aan de oplossing van de vakantiesprei ding gewerkt. De toeristische propaganda in Noord- Amerika en Japan wordt uitgebreid. De in Amerika gevoerde campagne om meer congressen naar Nederland te ha len, wordt tot Europese landen uitge breid. Er zal ook meer propaganda wor den gemaakt voor een Nederlandse va kantie in de winter. Het eventueel op richten van een hotelketen ter verbete- (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De verwachting is, dat de werkloosheid in 1975 zal dalen. „Het is niet uitgesloten dat in de loop van 1975 een keerpunt optreedt in de ontwikkeling van de werkloosheid”, zo meent het Centraal Plan Bu reau. Het CPB baseert dit op een herstel van de werkgelegenheid in de bouwnijverheid en een geringe uitbreiding in de dienstensector. Daarentegen zal een flink aantal ar beidsplaatsen verloren gaan in de land bouw en de sector bedrijven. Het aantal arbeidsplaatsen b(j de overheid zal zeer sterk toenemen met waarschijnlijk 15 a 29.000, zo meent het CPB. Volgens de prognose moet in 1975 rekening worden gehouden met 155.000 werklozen; het peil dat eind augustus reeds werd be reikt. Ongerust is het CPB over de daling van het aantal vacatures. Zaken) in een toelichting op zijn begroting. Op de Europese veiligheidsconferentie in Genève en b(j het overleg over wederzijds troepenverminderingen (MBFR) in Wenen zal, zo waarschuwt de bewindsman, „ieder resultaat slechts behaald kunnen worden na langdurige en somtijds frustrerende onderhandelingen”. Minister Van der Stoel herhaalt dat de regering zal blijven aandringen op een positief resultaat bij het overleg met de Oosteuropese landen over verruiming van de uitwisseling van personen, ideëen (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. „Het proces van ontspanning in Europa verloopt langzaam vaak ook zeer moeizaam. Verwachtingen van snelle resultaten voor zover deze al bestonden, zijn veelal beschaamd”. Dit zegt minister Van der Stoel (Buitenlandse De 30 procent loonkostenregeling heeft in de afgelopen tien maanden inmiddels geleid tot plaatsing van 1129 personen, van wie 783 boven de 45 jaar. De regeling tijdelijke arbeidsplaatsen heeft de afgelopen tien maanden werk be zorgd aan 2500 werklozen, van wie bijna 1000 boven 45 jaar. Positieve ervaringen zijn inmiddels ook opgedaan met de arbeidsbureaus-nieuwe-stijl in Arnhem, Enschede, Sittard en Zeeuwsch-Vlaande ren. MINDER WERKLOZEN VERWACHT DEN HAAG. Ook komend jaar zal het moderniseren van middenklasse-ho- tels worden gesubsidieerd. De subsidie- maatregel werd ingevoerd in het kader van het werkgelegenheidsbeleid voor 1974, als uitvloeisel van de aanbevelin gen uit het structuuronderzoek in de horecasector. Minister Lubbers zegt echter in zijn begroting, dat in de jaren 1976-1980 weer enige stijging van de werkloosheid mag worden verwacht. De omvang is echter nog onzeker. Om de nog steeds stijgende werkloos heid te bestrijden, is het dringend ge wenst zowel de ontwikkeling van de werkgelegenheid als het aanbod aan ar beiders te beïnvloeden. Met alleen maar het inpompen van geld om economische activiteiten te stimuleren of het aantal arbeidsplaatsen uit te breiden komt men er niet meer, zo meent het kabinet. Ook zullen bepalingen worden opge nomen voor gevallen dat door openbaar making vertrouwelijke gegevens over ondernemingen zouden kunnen worden onthuld. Om te voorkomen dat verplich te aanmelding van mededingingsregefin- gen wordt nagelaten, wordt waarschijn lijk artikel 5 van de wet economische mededinging van kracht. Daarbij bestaat de mogelijkheid te bepalen dat af- spraakregelingen die niet zijn aange meld, nietig zijn. Een bedrag van f 400 miljoen is uitge trokken voor een speciaal op de bouw gericht beperkt aanvullend werkgelegen heidsprogramma. Alle belangrijke maat regelen die zullen worden genomen, worden pas na Prinsjesdag bekendge maakt in de werkgelegenheidsnota, die woensdag wordt gepresenteerd. Het prijsafsprakenverbod en de invoe ring van een openbaar kartelregister zijn te plaatsen in het beleid, dat is gericht op betere beheersing en waar mogelijk spreiding van machtsconcentraties op so- ciaal-economisch en ander gebied. Mede dingingsregelingen, waarvan de toepas sing uitsluitend betrekking heeft op markten buiten Nederland, worden op juridische gronden niet in het kartelre gister opgenomen. DEN HAAG Er komen steeds meer bedrijven met ondernemingsraden. In een groot aantal ondernemingen is te vens een jongerencommissie ingesteld. In de bedrijfstak industrie en ambacht heeft 80 procent een ondernemingsraad; 4 percent heeft geen overlegorgaan. In de bouwsector zijn die percentages respectievelijk 55 en 33, bij handel, bank- en verzekeringswezen 84 en 10, bij vervoer- en communicatie 84 en 6 en bij de dienstverlening 61 en 25. Dit is het resultaat van een onderzoek onder 2800 ondernemingen. Er is een grote scholingsoperatie in de maak, die werkzoekenden aan de vereis te kwalificaties voor de bestaande vraag moeten helpen, een gerichte opleiding in en voor de bedrijven, met begeleiding en financiële steun van de overheid. Voor lopig is bij wijze van experiment begon nen met scholingsprogramma’s voor me taalbedrijven in zeven regio’s (Almelo, Nijmegen, Tilburg, Breda, Waalwijk, Dordrecht en Leiden). Het gaat hier onder meer om de aanwijzingen van gedragingen van col porteurs die in het algemeen als onbe hoorlijk gedrag in de zin van de Cojpor- tageweg worden aangemerkt, en de aan wijzing van de gevallen waarin de zoge naamde contantcolporteur moet worden geregistreerd. Terwijl vorig jaar nog de hoop werd uitgesproken dat de Israëlische regering de „uiterste terughoudendheid zou be trachten” bij het treffen van tegenacties na terroristische activiteiten, wordt in de toelichting bij de huidige begroting ge zegd dat de regering ernstig verontrust is „over de terroristische acties en de daarop volgende retaliates (wraakne mingen, red.), waarmee naar haar oor deel geen enkel nuttig doel is ge diend”. Maar nu de wettelijke maatregelen genoegzaam bekend mogen worden ver ondersteld, is er aanleiding in het alge meen een strenger standpunt in te ne men. Ook een zo doelmatig mogelijke controle op de naleving van alle wette lijke vestigingsvoorwaarden zal gewenst zijn, aldus Lubbers. Bij het opstellen van de rijksbegroting is in belangrijke mate rekening gehou den met de zorgwekkende ontwikkeling op de arbeidsmarkt. Steeds meer komt volgens minister Boersma het kwalita tieve aspect naar voren als verklaring voor de kortsluiting tussen vraag en aanbod op de arbeidsmarkt. Om het aanbod op de arbeidsmarkt te beïnvloe den, zullen maatregelen moeten worden getroffen die direct op de persoon zijn gericht, zoals bij-, her- en omscho ling. In dit verband valt met name te denken aan samenwerking tussen onder nemingen in het midden- en kleinbe- brijf, waardoor zij de voordelen die aan het grootbedrijf zijn verbonden kunnen bereiken en zodoende beterkunnen con curreren. De minister heeft; ook het oog heeft gevolgd met Israël De overeenkomsten inzake troepen scheiding die tussen Israël, Egypte en Syrië zjjn gesloten, zijn volgens de be windsman voor een belangrijk deel toe te schrijven aan de onvolprezen bemid- delingsgaven en de enorme inzet van minister Kissinger, maar evenzeer aan de Israëlische premier Meir en de presi denten Sadat en Assad van Egypte en Syrië. „Laatstgenoemden hebben blijk gegeven van groot staatsmanschap en wijsheid”. Naar aanleiding van het olie-embargo dat een aantal Arabische olielanden ruim een half jaar lang tegen Nederland handhaafden, herinnert minister Van der Stoel eraan dat de regering steeds een evenwichtig beleid heeft gevolgd en naast vriendschap met Israël ook des Lands en Zuid-Limburg opgestelde subsidieregeling voor de voorbereidings- kosten van belangrijke toeristische pro jecten heeft geleid tot een subsidieverle ning van in totaal f 925.000 voor vijf projectontwikkelingen. In beginsel is medewerking toegezegd aan twee ande re. Deze onderzoeken hebben betrekking op toeristische attracties, de ontwikke ling van het watertoerisme en meer omvattende regionale ontwikkelingsplan nen. Overeenkomstig de gewijzigde wet op de kansspelen zal binnenkort de Raad voor de Casinospelen worden ingesteld. De reglementering, de organisatie en de exploitatie worden voorbereid. Naar de meest wenselijke vestigingsplaatsen is onderzoek gaande. Men wil met de uit voerende maatregelen midden 1975 ge reedkomen. Gestreefd zal worden naar coördine- ring en integratie van het beleid inzake milieuhygiëne, aldus de memorie van toelichting van minister Lubbers op zijn begroting, om ook wat de bevordering van het toerisme betreft een evenwichti ge verhouding te scheppen tot de be scherming van het landschap, de natuur in het algemeen en het leefklimaat. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Men moet ten aanzien van de grote multinationale onderne mingen niet spreken van misbruik van macht. Minister Lubbers (Economische Zaken) zegt dat in zijn memorie van toelichting. In bepaalde gevallen zal misbruik voorgekomen zijn, maar men moet zich hoeden voor algemeenheden. Dat is ook noodzakelijk omdat de snelle ontwikkeling van de multinatio nale onderneming een van de uitings vormen is van de in vele opzichten positief te waarderen en van overheids wege gestimuleerde vervaging van eco nomische grenzen tussen staten. De kern van het probleem is, dat de activiteiten van de multinationals internationaal zijn, terwijl de overheid met haar orde nende bemoeienissen nationaal werkt. Het internationaal opereren biedt de multinationals mogelijkheden die zich aan de waarneming en het beleid van regeringen onttrekken. Er zullen afspra ken moeten worden gemaakt over gege vens die de multinationals moeten ver strekken aan regeringen of internationa le organen. Deze gegevens zullen dan bijdragen tot een beter inzicht in de invloed van de multinationals op het economische leven. ring van de economische positie middenklassehotels wordt bevorderd. Het NBT tracht met het bedrijfsleven tot een gecoördineerd ontwikkelingsplan voor de kust te komen. Er komen daarom maatregelen die zijn gericht op herstructurering en uit breiding van de werkgelegenheid op korte en middellange termijn en op verbetering van de arbeidsbemiddeling. Hiermee is in totaal een bedrag van f 200 miljoen gemoeid. gestalte moeten worden gegeven, aldus de toelichting. Het zou onjuist zijn voor Nederland om vooruit te lopen op een voor alle partijen aanvaardbare regeling, maar wel zal moeten vaststaan dat ver wezenlijking van de rechten van de Palestijnen geen afbreuk doet aan het recht van Israël en alle andere staten in dit gebied op „veilige en erkende gren zen, vrij van bedreiging met ge weld”. Wat de uitvoering van de Colportage wet betreft, is over een aantal uitvoe ringsmaatregelen, die moeten worden vastgesteld voor de inwerkingtreding van de wet, aan de Sociaal-Economische raad advies gevraagd. Dat advies wprdt binnenkort verwacht. spraken van de Algemene en de Veiligheidsraad van zijn beheer over Namibië naast zich neergelegd. De bijdragen aan het opleidings- trainingsfonds en het anti-apartheids- fonds van de VN zullen, evenals die aan het internationale „Defence and Aid Fund” voor hulp aan slachtoffers van de apartheidspolitiek, opnieuw worden ver hoogd. Herhaald wordt dat de bestaande mo gelijkheden om de autoriteiten en indi viduele Zuidafrikanen te overtuigen van de verwerpelijkheid van de apartheid niet mogen worden afgesneden. De re cente pogingen van de regering-Vorster om bepaalde aspecten van het apart- heidsbeleid enigszins in andere banen te leiden betekenen volgens Nederland „niet een werkelijke koerswijziging”. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Moet een Nederlands aandeel in een satellietproject met een of meer andere landen worden overwo gen? Dat vraagt minister Lubbers (eco nomische zaken) zich af in zijn memorie van toelichting- Hoewel Nederland zal deelnemen aan de drie nieuwe Europese programma’s voor het ruimtelaboratorium, de ontwik keling van een draagraket en de mari tieme satelliet, zal de bezetting bij de betrokken ondernemingen toch beneden het door de regering noodzakelijk geach te minimumpeil dalen. Dat is onder meer het gevolg van het aflopen van het ANS-project. Mocht de Europese organisatie voor ruimteonderzoek (ESRO) niet tijdig nieuwe projecten opzetten, dan moeten andere initiatieven worden ondernomen, in samenwerkig met EEG-landen. Voorstudies voor een satellietprogramma komen in aanmerking. Die worden ge richt op een project dat aangeboden wordt voor deelneming in internationaal verband, waarbij Nederland een belang rijke beheerstak in handen houdt. DEN HAAG (ANP). Nederland overweegt financiële steun te verlenen aan het instituut van de VN-commissa- ris voor Namibië (Zuidwest-Afrika) waar het administratieve kader wordt opgeleid dat in de toekomst, na het onafhankelijk worden van Namibië, het bestuur in dit land zal overnemen. Bij dragen aan fondsen voor steun aan slachtoffers van de apartheid zullen op nieuw worden verhoogd, aldus de toe lichting op de begroting van Buitenland se Zaken. Opnieuw wordt uitdrukkelijk ver klaard, dat in contacten met de Zuidafri- kaanse regering alles achterwege zal worden gelaten, wat de positie van Zuid-Afrika in Namibië zou kunnen versterken, of als een erkenning van de rechtmatigheid van het Zuidafrikaanse beheer over Namibië zou kunnen wor den uitgelegd. Zuid-Afrika heeft de uit- Vergadering de VN, dat onwettig is, (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Voor komend jaar trekt de landelijke overheid meer geld uit voor consumentenzaken: f5,4 mil joen, tegen f 1,8 dit jaar. Dat gebeurt mede om steun te geven aan consumen tenvoorlichting. Over aard en omvang daarvan is het overleg met de consu mentenorganisaties nog niet geheel afge sloten, zegt minister Lubbers van econo mische zaken. Maatregelen worden voorbereid voor het opstellen of uitbreiden van regels voor hoeveelheids- en prijsaanduidingen. Samen met de ministeries van landbouw en volksgezondheid werkt economische zaken aan verbetering van de aandui- dingsvoorschriften op basis van de Wa renwet. Lubbers betreurt het dat het systeem van informatieve etikettering (voorlich ting op de verpakking van de artikelen), zoals organisaties uit het bedrijfsleven en die van consumenten dat op basis van vrijwilligheid hebben ontwikkeld, zo weinig toepassing vindt. Gezocht wordt nu naar een voor de consument van belang zijnde produktie-informatie die over de hele lijn zou kunnen worden toegepast. In onderling overleg met bedrijfsleven en consumentenorganisaties wordt nage gaan in welke vorm een wettelijke rege ling de meest geschikte benadering is. Als verplichting bij wet als enige oplos sing uit de bus komt, zal de aanpak nog veef tijd vergen. De minister zou het daarom toejuichen als de leveranciers hun aarzelingen zouden overwinnen en deze consumentenvoorlichting vrijwillig zouden invoeren. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Bij de nadere uitwer king en de juridische vormgeving van de nieuwe regeling voor het cadeaustelsel zijn enkele problemen gerezen. Ze zijn inmiddels opgelost, maar ze hebben wel geleid tot enige vertraging in de afhan deling. De indiening van het wetsont werp kan nu binnenkort tegemoet wor den gezien, aldus minister Lubbers (economische zaken). ï.-! .kHngff

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 16