Inkomens vrije beroepen moeten aansluiten bij lonen Landbouw werkt aan 18 in studie Noordzee wordt Dertien pet meer overbevist voedings- en 40.000 hectare Ruilverkaveling: Premie A O W lager door rijksbijdrage Zo wordt stijging lonen verdeeld Al bijstand met eigen kapitaal van ƒ10.000 Katja ontwerpen genotmiddelen koppelbazen Extra-verhoging Harde aanpak minimumloon |3rs M Per 1 juli 1976 verzekering tegen arbeidsongeschiktheid GEEN CONCRETE STEUNMAATREGELEN AANGEKONDIGD Verbeteringen in het landbouwonderwijs Lekkere drop van Langenberg ümS DINSDAG 1 7 1974 SEPTEMBER Sociale Zaken Landbouw en Visserij I» D (25 soorten!) VOOR GEHUWDEN 1 (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Het kabinet vindt dat in goed overleg tussen de sociale partners (werkgevers- en werknemersorganisaties) een centraal akkoord voor 1975 tot stand moet komen. In dit centraal akkoord zullen inkomens politieke aspecten centraal staan. Minister Boersma van Sociale Zaken meent dat centrale afspraken over het te voeren beleid inzake de lonen en andere arbeidsvoorwaarden van grote betekenis kunnen zijn voor een zo rechtvaardig mogelijke verdeling van de nationale welvaart. Centraal akkoord gewenst (Van onze Haagse redactie) Min. J. Boersma van Sociale Zaken. Land- en tuinbouw blijft (Van onze Haagse redactie) veel zorgen baren in 1973 Bruto inkomen (Van onze Haagse redactie) (ADVERTENTIE) 6 3,5 1973 (Van onze Haagse redactie) (Van onze Haagse redactie) i i In de memorie van toelichting schrijft minister mr. A. van der Stee dat de problematiek van 'de overbevissing ook in EEG-verband zal moeten worden be sproken, aangezien de meeste EEG-Ian- den ook lid zijn van de NOAVC. Het eindcijfer van de begroting van landbouw en visserij is in vergelijking met 1974 met 234,3 miljoen toegenomen tot 1,6 miljard. 1 1 i I i i (Van onze Haagse redactie) Minimumloon 14.289,60) Even meer dan minimumloon Modaal looninkomen (ca. 20.000) 2x modaal looninkomen (ca. 40.000) 4x modaal looninkomen (ca. 80.000) AOW (Van onze Haagse redactie) i s (Van onze redactie economie) 5 2,5 2 -0,5 a 0 -2,5 d n k k t< d o t< n o b v V 11 o r belastingen steeds meer opbrengen voor de groter wordende niet actieve beroeps bevolking. De minister wil daarom ko men tot een integrale aanpak van het vraagstuk van de niet actieve beroepsbe volking vanuit de verschillende departe menten. Daarbij staat voorop dat, hoewel geen Nederlander meer armoede behoeft te lijden, gekeken moet worden naar de menselijke en maatschappelijke aspec ten. Daarom wil minister Boersma ko men tot een verkleining van het deel niet-actieve beroepsbevolking, met name door bestrijding van de werkloosheid en verbetering van de arbeidsomstandighe den door een sociaal beleid binnen de onderneming. Reële stijging in 1974 aanzien van de visserij wordt opgemerkt dat de resultaten in weliswaar gunstig waren, maar dat ook in deze sector de kostenontwikkeling vooral als gevolg van de energiecrisis van dien aard is dat zij niet kon worden bijgehouden door de opbrengstontwikke- ling. Evenals dat voor de landbouw gedaan zal worden, zal in EEG-verband naar een oplossing van de problematiek gezocht worden. Concrete maatregelen om verbetering te brengen in de inkomens van land- en tuinbouwers worden niet aangekondigd. Wel wordt verwezen naar de 115 mil joen gulden selectieve inkomenssteun, een bedrag dat overeenkomt met 2 pro cent btw-verlaging, maar dat niet gelijk over alle land- en tuinbouwers zal wor den verdeeld. De minister betreurt dat het Europese landbouwbeleid wordt uitgehold en hij waarschuwt voor verdere aantasting van de gemeenschappelijke politiek. Hij kon digt aan, in Brussel naar voren te bren gen dat het onder de tegenwoordige omstandigheden niet meer goed mogelijk is de agrarische bevolking een redelijk inkomen te garanderen met behulp van het markt- en prijsmechanisme. Mede gelet op de interne sociaal- economische omstandigheden, wil de mi nister in Brussel herziening en aanvul ling van het bestaande instrumentarium bepleiten. Ook wil de minister in Brussel voorstellen het beleidsinstrumentarium te vereenvoudigen. Stabiele wereldmarktprijzen, aldus de memorie van toelichting, zijn van het grootste belang om weer tot meer zeker heid voor de landbouw te komen. Aan DEN HAAG In de voedings- en genotmiddelenindustrie is de omzet in 1973 met 13 percent gestegen. Daarvan heeft 4,5 percent betrekking op een volumestjjging, de resterende 7,5 percent is een gevolg van prijsstijgingen. Het Centraal Plan Bureau verwacht dat de omzetstijging over 1974 twaalf percent zal zijn. De volumetoeneming werd voornamelijk gerealiseerd dank zij een exporttoename van 14 percent. De groei van de binnenlandse afzet was maar 1,5 percent, zo staat te lezen in de memorie van toelichting van het ministerie van landbouw en visserij. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Het kapitaaltje dat bejaarden nog mogen bezitten zonder dat hun een bijstandsuitkering wordt geweigerd, wordt verhoogd. Het nu nog geldende maximum van f 9000 voor ge huwden wordt met ingang van 1 januari opgetrokken tot f 10.000 en de f 4500 voor alleenstaanden wordt verhoogd tot f 5000. Uit de begroting blijkt, dat een zesde deel van de totale beroepsbevolking ziek, invalide, of werkloos is. Een kleiner wordende actieve beroepsbevolking moet in de vorm van sociale premies en De landinrichtingswet waaraan op het departement wordt gewerkt, moet het instrumentarium leveren voor de uitvoe ring van de taak van de rijksoverheid ten aanzien van de inrichting van het landelijk gebied. Om een geleidelijke overgang naar het toekomstige landin- richtingsbeleid mogelijk te maken en onnodige stagnatie te vermijden, zal in daartoe in aanmerking komende gebie den voortgegaan worden met ruilverka- velingsprojecten. Dit beleid zal worden ondersteund door het vervroegen en ver sterken van de aankoopactiviteiten door de Stichting Beheer Landbouwgron den. De kinderbijslagwetgeving zal wor den gewijzigd. Het plan is om, in samenhang met de te ontwerpen stu- diefinancieringsregeling en de nieuwe VAO, de leeftijdsgrens van kinderen voor wie recht op kinderbijslag be staat, te stellen op 18 jaar. Tevens wil men de verschillen in aanspraken tussen zelfstandigen en werknemers opheffen, v De SER zal advies worden ge vraagd over de verbetering van de positie van de langdurig werklozen. De gedachten gaan uit naar een ver lenging van de uitkeringsduur van de WW-voorziening tot 65 jaar. DEN HAAG Het ministerie van landbouw en visserij gaat bijzondere aandacht besteden aan het vraagstuk van de overbevissing, de consequenties van de Zeerechtconferentie voor de vis serij, het EEG-visserijbeleid en onze vis- serijvlöot. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG —Er is een groeiende behoefte aan landbouwonderwijs en het ministerie van landbouw is doende maatregelen te nemen om tegemoet te komen aan deze stijgende belangstel ling. De memorie van toelichting meldt dat de Landbouwhogeschool 85 nieuwe per soneelsleden zal aantrekken, terwijl een bijdrage in de investeringskosten zal worden gegeven die het mogelijk moet maken enkele urgente grote projecten in uitvoering te nemen. Bij het middelbare agrarische onderwijs nam in de periode 1973-’74 het aantal leerlingen toe van 5424 tot 6233. De aandacht gaat uit naar nauwe samenwerking tussen middelbare agrarische scholen en praktijkscholen en naar een onderlinge afstemming van ie ders functie en taak daarin. DEN HAAG Om te komen tot verlichting van de sociale-premiedruk heeft het kabinet besloten de bijdra ge van het rijk aan het Algemeen Ouderdomsfonds met f 520 miljoen extra te verhogen. Hierdoor kan de premie voor de AOW-AWW een half percent lager uitvallen. Dit heeft te vens een gunstig gevolg voor het besteedbare inkomen van zowel werknemers als zelfstandigen. Minister Boersma meent dat zo spoe dig mogelijk een wetsontwerp moet ko men dat het kader zal vastfeggen voor het te voeren sociaal beleid binnen de onderneming. Binnenkort zal hierover een adviesaanvraag tot de SER worden gericht. In dit verband zal ook spoedig het Jongerenstatuut tot stand ko men. De SER zal advies worden ge vraagd of de WW kan worden toege past op zelfstandigen, die na beëindi ging van hun beroep of bedrijf zijn aangewezen op arbeid uit dienstbe trekking. DEN HAAG Minister mr. A. van der Stee van Landbouw en Visserij verwacht dat In 1975 voor de meeste sectoren van land- en tuinbouw de opbrengstontwikke- ling duidelijk zal achterblijven bij de kostenontwikkeling. In de memorie van toe lichting op de landbouwbegroting wordt geconstateerd dat het agrarisch inkomen als gevolg daarvan achteruit zal gaan, terwijl de mogelijkheden om deze gang van zaken te doorbreken via het markt- en prijsbeleid beperkt moeten worden geacht. Verder kondigen minister Boersma en staatssecretaris Mertens aan: Indiening van een wetsontwerp voor de volksverzekering tegen ar beidsongeschiktheid als bodemvoor ziening. Gepoogd wordt deze VAO te laten ingaan op 1 juli 1976. Bij invoe ring komen ook de zelfstandigen die al arbeidsongeschikt zijn en de zoge noemde vroeggehandicapten (van hun 18e jaar af) voor een uitkering in aanmerking. De minister van landbouw, mr. A. van der Stee, stemt in met het streven van de Europese Commissie om gemeen schappelijke acties op het gebied van de marktstructuur in de toekomst te rich ten op de uitvoering van gemeenschap- schappelijke programma’s. Wat dit sociale beleid binnen de on derneming betreft, meent minister Boersma dat het hier voornamelijk gaat om de immateriële kwaliteit van het arbeidsleven. „Het ontbreken van de mogelijkheden tot inspraak, verantwoor delijkheid en zelfontplooiing in het werk kan leiden tot frustraties en daarmee tot schade aan de geestelijke en lichamelij ke gezondheid”, zo meent hij. „De hoogte van het ziekteverzuim, verschillende vormen van arbeidsonrust en het peil van dë werkloosheid zijn signalen voor het feit dat die immateriële kwaliteit van de arbeid vaak onvoldoende is”, aldus minister Boersma. Om dit alles te verbeteren, acht hij een goede overlegstructuur binnen de onderneming van groot belang. Daartoe komt de minister met een wetsvoorstel tot toekenning van het recht van beroep aan de ondernemingsraad tegen kenne lijk onredelijke beslissingen van de on dernemingsleiding. Er wordt onderzoek verricht om te komen tot een wettelijke regeling van het klachtrecht. Het sta kingsrecht blijft de minister erkennen als een uiterst strijdmiddel. Voorts wor den in 1975 vernieuwingsvoorstellen van de Arbeidswet en de Veiligheidswet aan de Sociaal Economische Raad voorge legd. DEN HAAG Arbeidsonrust door het optreden van koppelbazen moet worden voorkomen. Daarom zal bij sig nalering direct proces-verbaal worden opgemaakt. Met Duitsland is het beleid, met het oog op de grensoverschrijdende uitleenactiviteiten, gecoördineerd. Van Duitse zijde wordt geen vergunning ver leend aan in Nederland gevestigde uit leenbedrijven. Biologen menen dat de toestand van de haring- en de tongstand in de Noord zee zorgwekkend is. In kringen van de Noord Oost Atlantische Visserij Com missie (NOAVC) is men meer en meer de mening toegedaan dat alleen een volledige regeling van de totale vangst van alle vissoorten in het gebied van deze commissie een oplossing kan bie den, zodat overbevissing wordt tegenge gaan en op den duur zelfs een hogere gemiddelde vangst kan worden be reikt. gezamenlijke inspanningen om de ont wikkeling van de landbouw en de voed- selproduktie in de Derde Wereld te be vorderen, kent dë minister hoge priori teit toe. Ten DEN HAAG. Uit het onderstaande staatje blijkt hoe de afgelopen jaren de reële vrjj beschikbare inkomensstijging verdeeld is. Het ministerie van sociale zaken voegt hieraan in de laatste kolom de verwachte verdeling toe van de reële stijging voor 1975. DEN HAAG Op het departement van landbouw en visserij zijn in totaal 18 wetsontwerpen in een min of meer vergevorderd stadium van voorbereiding, zo meldt de memorie van toelichting op de begroting 1975 van dit ministerie. Bij het parlement zijn onder meer in be handeling: de herziening van de ruilver- kavelingswet en de herziening van 'de bestrijdingsmiddelenwet, een herziening die om redenen van milieutechnische aard noodzakelijk wordt geacht. 4,1 3,3 1,5 1,4 0,9 7,6 De daling in 1974 van de hogere inkomensgroepen schrijft het Centraal Plan Bureau toe aan de nivellering in de sfeer van het primaire inkomen. Naarmate men dus meer verdiende, moest meer belasting worden betaald. Ook voor 1975 verwacht het Centraal Plan Bureau dat de belastingen nivellerend zullen werken. in 1975 (verwacht) 3,5 3 2,5 a 3 a 1,5 DEN HAAG In de komende vier jaar zullen gemiddeld 40.000 hectaren ruilverkaveling per jaar in uitvoering worden genomen. Minister mr. A. van der Stee schrijft in de memorie van toelichting dat de herstructurering van landelijke gebieden, mits op een zorg vuldige wijze voorbereid en uitgevoerd, van het grootste belang is voor welvaart en welzijn in ons land. De minister heeft besloten een structuurvisie op lan gere termijn voor de landbouw te ont wikkelen. Het gaat hierbij volgens h<em om vraagstukken als loonsverhoging in centen of percenten, het vaststellen van bedragen die minimaal als prijscompen satie moeten worden gegeven en het be perken van de prijscompensatie voor ho gere inkomens. Getracht zal worden de inkomens van de vrije-beroepsbeoefenaren te laten aansluiten bij die van de loontrekken- den. Daartoe zal het Centraal Bureau voor de Statistiek een onderzoek instel len naar de inkomens (uit arbeid) in 1972. De uitslag van dit onderzoek moet dienen als grondslag voor een vergelij king tussen de inkomens van loontrek- kenden enerzijds en die van vrije-be roepsbeoefenaren anderzijds. In de toe komst zullen ook de zelfstandigen in een dergelijk beleid betrokken moeten wor den. Eind van dit jaar zal een afzonderlijke interim-nota verschijnn over de gehete inkomensproblematiek en het beleid daarvoor op wat langere termijn. Tegen de achtergrond van de doelstelling tot spreiding van macht en inkomen krijgen de voorzieningen die intussen zijn ge troffen voor een betere bescherming van groepen met sociale achterstand extra betekenis, aldus de begroting van het ministerie van sociale zaken. Niettemin vormen de activiteiten van formeel in Duitsland gevestigde Neder landse uitleners een onderwerp van blij vende zorg, aldus het ministerie van sociale zaken. Die zorg geldt met name de sociale voorzieningen. Over dit pro bleem wordt binnen de EEG overleg gepleegd. Minister Boersma zegt er verheugd over te zijn dat het bedrijfsleven zelf steeds meer aandacht besteed aan het uitleenvraagstuk. Dit is vooral in de metaafsector het geval. Voor de bejaarden die thans in een bejaardentehuis verblijven, geldt de ze verhoging echter niet. Wel zullen zij boven de AOW een extra uitkering uit eigen pensioenen mogen ontvangen van 400 gulden voor gehuwden en 200 gul den voor alleenstaanden. Daarnaast zal voor deze bejaarden het basisbedrag voor persoonlijke uitgaven enigszins worden verhoogd. De burger-oorlogsslachtoffers zullen wellicht te zijner tijd uit de Bijstands wet worden getild en worden ingepast in een complex van wetten en voorzienin gen voor de slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog. Een beperkt aantal ge meenten zal worden aangewezen voor hulpverlening aan binnenschippers. Bij adviesinstanties bevinden zich ont werpen voor de herziening van de jacht wet en de wettelijke regeling voor het vervoer van dieren. Dit laatste ontwerp is ingediend in het kader van een Euro pese overeenkomst. Nog dit jaar en in het volgend jaar zullen ouder meer de volgende ontwer pen gereedkomen: een veterinaire tucht wet, een herziening van de veewet, een herziening van de vleeskeuringswet, een herziening van de antibioticawet, waar door de toediening van de zogeheten „sterk werkende diergeneesmiddelen” in het belang van de consument beter ge regeld zal worden, en de landinrich tingswet. DEN HAAG De SER zal advies worden gevraagd over een bijzondere verhoging van het wettelijk minimum loon, daar waar dit loon ver achterblijft bij het laagste loon in de cao. De minister is niet bereid de leeftijd voor het wettelijk minimumloon (23 jaar) te verlagen. Mnister Boersma van sociale zaken zal zijn standpunt over het al of niet opnemen van strafsancties in de wet op het niet uitbetalen van het minimum loon bepalen als de gegevens van het onderzoek naar de onderbetalingen is afgerond. Zijn eerste conclusie is, dat onderbetaling minder voorkomt dan aanvankelijk werd gedacht. r if-- V ---UB'-

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 18