PTT verwacht Proefverlof wordt verruimd k Rijncongres kan probleem zout VAN AGT KRITISEERT Meer geld voor oplossen KINDERBESCHERMING hoogtepunt Vorig jaar 7110 buitenlanders uitgewezen r Minder geld voor Rijkswegenfonds Defensieuitgaven blijken weer hoger Roofoverval op banken bereikt 437,6 mln winst toegevoegde advocaten Bijna miljard voor openbaar vervoer L Bi'8 r AANTAL DODEN OP SNELWEGEN DAALDE 48 PCT MINISTER VAN AGT KONDIGT AAN SALARISKOSTEN OORZAAK Verbeteringen uitgebleven Onteigeningswet wordt gewijzigd ■«Yïïii Verkeer en Waterstaat/Justitie/Detensie DINSDAG 17 SEPTEMBER 1974 17 (Van onze Haagse redactie) Fouten Munitiecomplex (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG „De gevolgen van de hoogste bevolkingsdichtheid ter wereld en de hoogste autodichtheid per vierkante kilometer, heb ben tot het inzicht geleid dat een ingreep in de vervoerskeus nodig is: bevordering van het gebruik van fiets, bromfiets en openbaar ver voer. De geneigdheid om van openbaar vervoer gebruik te maken, blijkt overigens niet bemoedigend. Dit is niet alleen een gevolg van de kwaliteit van het openbaar vervoer. Hoe hoog die kwaliteit ook wordt opgevoerd deze zal zich in reistijd en gemak nooit met de privé auto kunnen meten. Het inzicht begint dan ook veld te winnen dat wij er niet aan zullen kunnen ontkomen terzake offers te brengen en dus met wat minder genoegen te nemen, gezien onze groei in tal en last”. tl - - H'iooj (Van onze Haagse redactie) 100 3,5 niet (Van onze Haagse redactie) (Van onze Haagse redactie) Min. A. A. M. van Agt van Justitie. Maximumsnelheid niet, of nauwelijks omhoog de begroting dat hij moet en toe fouten de en ng an en :ht Het experiment wordt gehouden om dat minister Van Agt vindt dat het voor de gedetineerden zeer belangrijk is de aanzet voor een beleid op lange ter mijn dat de verkeersveiligheid moet bevorderen. ontwikkeling en niet alleen als produ cent van denkbeelden en plannen”, aldus minister Van Agt. De bewindsman voor ziet ook voor het komend jaar sluitingen van inrichtingen en tehuizen. Hij wil echter dat de direct betrokken organisa ties, en niet alleen de Nationale Federa tie voor Kinderbescherming en zijn de partement, bij het overleg hierover wor den ingeschakeld. Het verkeer en vervoer in en om de steden. Het verkeer en vervoer op lan gere afstand. Het interlokale verkeer en ver voer. In de begroting wordt - zoals ieder jaar - weer aangetoond, dat de eigenlij ke defensietaak beduidend minder kost: 5580 miljoen. Er zijn nog steeds veel randposten die op de defensiebegroting drukken. Het Rijkswegenfonds zal in 1975 kun nen beschikken over 926 miljoen gulden. Daarvan is voor nieuwe aanleg en uit breiding 627 miljoen beschikbaar. igd self het de zan er- Hj- zan me ro- leg oor oet >ig- len Jid, ide an er- lit- tit) 3,5 3 3 1,5 en in fan sen ent riet de ent erd een oei 1,5 rie zan zan zan Hi de ch- ap- Deze voornemens worden aangekon- digd in de Justitie-begroting. Ook wordt melding gemaakt van een plan om te komen met voorstellen over het sta kingsrecht. Het bedrijfsleven, consumen tenorganisaties en de media zullen wor den betrokken bij het opstellen van een ontwerp van wet voor de bescherming tegen misleidende reclame. DEN HAAG (ANP). Minister Van Agt wil het komend zittingsjaar komen met wetsontwerpen tot wijziging van de onteigeningswet. De wijziging houdt ver band met de beoordeling van de waarde van onroerend goed volgens gebruiks waarde. De voorstellen beogen ook de invoering van een voorkeursrecht van overheidslichamen bij verkoop van on roerend goed. Voor de spoorwegen is van dit bedrag 492,2 miljoen gulden uitgetrokken. De regering heeft de tot nu toe gevolgde methode, waarbij afzonderlijke garantie- wetten werden ingediend, verlaten en wil met ingang van de begroting voor 1975 bij afzonderlijke begrotingspost machtiging vragen voor het verlenen van garanties aan de NS. De minister schrijft in de memorie van antwoord zich niet te ontveinzen dat met de terbeschikkingstelling van deze bedragen een groot beslag op de rijksmiddelen wordt gelegd. Het belang van openbaar vervoer voor de samenle ving is evenwel van dien aard, zo meent hij, dat het verantwoord is deze bedra gen te voteren. De beëindiging van de verstrekking van een gratis lunch aan militairen in een aantal gevallen zal een vrij aanzien lijke besparing opleveren, aldus minister Vredeling in de toelichting bij zijn be groting. LI Aldus een zinsnede uit de begelei dende brochure, die het ministerie van Verkeer en Waterstaat bij de begroting heeft doen uitkomen. Deze zin kenschetst de denkwijze die bij het opstellen van de begroting cen traal heeft gestaan. Groei en de op vang daarvan worden niet meer als een autonoom verschijnsel gezien, terwijl ook het besef dat het verkeer dagelijks vele slachtoffers eist, ten grondslag ligt aan het uitgestippelde beleid. Er komt een landelijke regeling voor vaste routes voor het vervoer van gevaarlijke stoffen. Het bedrag dat in dat jaar uit de algemene middelen naar het rijkswegen fonds gaat, zal dan 125 miljoen gulden zijn. Daarna zullen de bedragen min of meer gelijk blijven. In de memorie van toelichting schrijft minister Tj. Wester- terp dat het beleid van de regering erop gericht is terughoudendheid te betrach ten bij de uitbreiding van de wegenin frastructuur. Het streven is erop gericht, aldus de memorie, de continuïteit in de wegen bouw in die zin te handhaven, dat het volume in de komende jaren ongeveer De regering wil het wegennet op de duur indelen in duidelijk herkenbare categorieën. Bij elke categorie moet een bepaald verkeersgedrag, waarvan de snelheid een belangrijk onderdeel moet zijn, gelden. Andere maatrege len en voornemens in het kader van dit beleid zijn: De aangekondigde oprichting van een dienst die de verkeersonge vallen registreert, is een feit gewor den. Hoewel de autosnelwegen de minst onveilige wegen in ons land zijn, zijn de zwaarst belaste snelwe gen relatief toch nog te gevaarlijk. Daarom zal op de zwaarst belaste snelwegen zoveel mogelijk gedaan worden aan verkeerssignalering. DEN HAAG. Op de begroting van verkeer en waterstaat is voor 1975 een bedrag van 841.7 miljoen gulden uitge trokken als bijdrage van het rijk in de tekorten van de openbare vervoersbe drijven. DEN HAAG De Nederlandse justi tie heeft het afgelopen jaar meer bui tenlanders uitgewezen dan in 1972. Het aantal nam met bijna 800 toe tot 7110. Meer dan de helft werd op het vliegtuig gezet; dit kostte de schatkist ruim 1 miljoen gulden. In 1972 was dat bedrag nog 681.000 gulden. Ruim 400 personen werden het land uitgezet omdat zij de opiumwet hadden overtreden. gelijk kan blijven. Met deze politiek denkt de regering te bereiken dat bij een selectief beleid de werkelijk gewen ste nieuwe wegen tot stand gebracht kunnen worden. De redenen voor dit terughoudende beleid zijn in een aantal oorzaken gele gen, die in de memorie als volgt worden omschreven: „De grote en nog steeds toenemende bevolkingsdichtheid, gevoegd bij de stijgende mobiliteit, hebben gelei delijk een constellatie doen ontstaan die tot bezinning en heroriëntering noopt. Reeds thans staat vast dat verdere te rughoudendheid bij wegenaanleg gebo den zal zijn, hetgeen onder andere zijn weerslag zal vinden in de voor de aanleg van nieuwe wegen in de toekomst be schikbaar komende begrotingsbedragen”. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. De PTT verwacht in 1975 een winst te zullen maken van 437,6 miljoen gulden. De postdienst zal een verlies van 192 miljoen te zien geven. Het zal ruimschoots worden ge compenseerd door de gunstige resultaten van de telefoon- en telegraafdienst, de postcheque- en girodienst en de Rijks- postspaarbank. Omdat het aantal aanvragen voor te lefoonaansluitingen nog steeds stijgt, pleit de PTT voor enige jaren financiële zekerheid ten aanzien van de investerin gen in de telefoondienst. In dat geval verwacht het bedrijf dat het aantal wachtenden op een aansluiting over een aantal jaren zal zijn teruggebracht tot een „werkvoorraad van enige maanden”. Ten aanzien van de postdienst wordt opgemerkt dat deze verliesgevend zal blijven, maar dat het bedrijf door ver dere tariefsverhogingen ook de exploita tie van deze dienst sluitend hoopt te maken. DEN HAAG. De regering zal vooi het jaar 1975 uit de algemene middelen 36 miljoen minder bijdragen aan het Rijkswegenfonds. Over 1974 beliep de bijdrage 252 miljoen gulden, over 1975 wordt dat 216 miljoen gulden. Voor het jaar 1976 wil de regering ruim miljoen gulden minder bijdragen. Wat het openbaar vervoer betreft, wordt het beleid in drie fasen ge pland. Er is een structuurschema ver. keer en vervoer dat de ontwikkelin gen op lange termijn schetst. In een meerjarenplan voor het personenver voer wordt het beleid op middellange termijn uiteengezet. In de jaarlijkse begroting voor het openbaar vervoer worden de gelden vastgesteld, die in het kader van de meerjarenplanning ter beschikking komen. DEN HAAG Minister Van Agt van Justitie wil voor gevangenen de mogelijkheden verruimen om met proefverlof te gaan. Dit najaar zullen de zogenoemde langgestraf ten gemakkelijker dan tot nu toe de gevangenis mogen verlaten voor een strafonderbreking van telkens maximaal drie dagen. Per gevan gene mag de proef niet langer du ren dan twee weken. Volgens de minister zal het noodzakelijk zijn dat het gevangeniswezen met de reclassering bij deze proef nauw samenwerkt. De maatregelen ten aanzien van het personenvervoer, die voor 1975 op het programma staan, worden uitge splitst in de volgende categorieën: Voor al deze categorieën zullen maatregelen worden voorbereid om de concurrentiepositie van het open baar vervoer door allerlei voorzienin gen te versterken. Als de vereiste vergunningen tijdig beschikbaar komen, kan in 1975 een begin worden gemaakt met de bouw van een centraal munitiecomplex in Veen huizen. Voorts is voorgenomen de mo- De defensiebegroting blijkt dit jaar slechts een zeer summiere aanvulling te zijn van de lijvige defensienota, waarin immers de filosofie van het kabinet al uitgebreid aan de orde was gekomen. Voor de marine moet volgend jaar uitgegeven worden: 1,6 miljard, voor de landmacht f 3,2 miljard, voor de luchtmacht 1,6 miljard, voor het loodswezen f 132 miljoen en voor de marechaussee 119 miljoen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Advocaten die gratis minvermogende cliënten bijstaan, zullen door het rijk beter worden betaald. Het ministerie van justitie voert hierover besprekingen met de Nederlandse Orde van Advocaten. Minister van Agt schrijft in de memorie van toelichting bij zijn begroting dat hij een betere vergoeding, met het beschikbaar stellen van meer tijd, noodzakelijk vindt voor een betere rechtsbijstand. Juist vanwege dat tijdsaspect wil de bewindsman liever niet de raadsfieden tot rechtsbijstand op nieuwe terreinen verplichten. Minister Van Agt (justitie) schrijft in de toelichting bij zijn begroting dat hij de indruk heeft dat het aantal in ons land werkende buitenlanders zonder werk- of verblijfsvergunning vorig jaar niet is afgenomen. De politie hield er 7400 aan. In de periode 1 juni 1973 tot 1 maart 1974 hebben 280 buitenlanders om asiel gevraagd. Toen dat tijdvak afliep stonden bovendien nog 94 „oude” verzoe ken open. Aan 247 aanvragers werd verblijfsvergunning verleend; 71 geval len werden afgewezen. Bij deze getallen zijn niet inbegrepen de vluchtelingen die na de staatsgreep in Chili in september van het vorig jaar naar ons land zijn gekomen. Het gaat hier om 215 perso nen, van wie 59 kinderen. Volgens de minister moet er nu geen blauwdruk voor de kinderbescherming voor de verdere toekomst gemaakt wor den, maar een planning op korte ter mijn. De bewindsman spreekt nogal smalend over de „betrekkelijk geringe nog voor de hervorming beschikbare energie”, waaitnee volgens hem de meest acute knelpunten moeten worden aange pakt, en waarmee zeker niet nieuwe ambitieuze plannen ontworpen en orga nisatiestructuren gemobiliseerd dienen te worden. Volgens de toelichting bij de begroting van justitie zou één bestaand orgaan centraal moeten staan bij het nemen van initiatieven. De minister geeft voor deze taak de voorkeur aan de Gemengde Interdepartementale Werkgroep Jeugd- welzijnsbeleid. „Deze werkgroep moet gaan fungeren als gangmaker van een Tet aantal dodelijke verkeersslacht. offers op snelwegen, zo wordt vast gesteld, is gedaald met 48 percent in de periode januari-juni 1974. De con clusie dat dit een regelrecht gevolg is van de invoering van de maximum snelheden wordt weliswaar niet ge trokken, maar het ziet er beslist niet naar uit dat de maximumsnelheden belangrijk zullen worden verhoogd. Wel beraadt de regering zich over een eventuele geringe verhoging, vooral gelet op het Europese streven naar harmonisatie. Dit besluit zal ge baseerd zijn op de metingen, waarne mingen en ervaringen van de afgelo pen maanden. Het vaststellen van de maximumsnelheden is een eerste Een werkgroep heeft advies uit gebracht, waaruit blijkt dat de kans om bij een ongeval te worden gedood voor degenen die een autogordel dra gen 60 percent minder is. Er is een voorlichtingscampagne in voorberei ding om de automobilisten positief te stemmen ten opzichte van het dragen van de autogordel. Alvorens een draagplicht voor autogordels in te voeren, moet het publiek „autogordel- bewust” zijn, want zonder de mede werking van het publiek heeft een draagplicht weinig zin. De minister ziet geen aanleiding Binnenkort wordt in het georganiseerd overleg de te nemen maatregel aan de orde gesteld. De bedoelde gevallen zijn die, waarin een militair tot dusver in dit opzicht voordeel geniet boven een bur gerambtenaar, die in gelijke omstandig heden verkeert. 4 DEN HAAG (ANP). Volgens minis ter Van Agt van Justitie lijkt het er op, dat het aantal overvallen op bankkanto ren „het hoogtepunt” heeft bereikt. Of schoon het aantal geregistreerde over vallen nog steeds toeneemt, is het aantal overvallen op bankkantoren sinds 1971 niet meer gestegen. De komende vijf jaar wil het ministe rie een experiment houden met een „stoomcursus” voor strafrechtspecialis- ten. Deze proef wordt in drie arrondisse menten ondernomen. De strafrechtadvo caten moeten in teamverband gaan ope reren. De opleiding zal in handen zijn van ervaren collega’s. Op de begroting is een bedrag vrijgehouden om de aan staande specialisten een minimum-inko- men te garanderen. Ook zijn extra gel den beschikbaar gesteld voor andere vormen van dienstverlening: aan de bu reaus voor consultatie, aan vreemdelin gen die in bewaring zijn gesteld en aan in verzekering gestelden. In de toelichting op zijn begroting schrijft minister Van Agt te vrezen, dat deze ontwikkeling ten dele ten koste is gegaan van roofovervallen op andere objecten. Hij constateert verschuivingen in de richting van andere kantoren en van pompstations. Het ophelderingsper centage van overvallen noemt hij „zeker niet laag”. Volgens hem blijft de roof overval „een zeer riskant avontuur”. In het eerste kwartaal van dit jaar werd ruim 190.000 gram hasjiesj en 33.000 gram hasjiesj-olie in beslag geno men. Niet alleen de hoeveelheid in beslag genomen narcotica is stijgende, maar ook het aantal processen-verbaal wegens overtreding van de Opiumwet. Het aantal ter kennis van de politie gekomen misdrijven in 1973 is gestegen met 10 percent. Er was sprake van een toename van het aantal ruwheidsmis- drijven en van het aantal diefstallen. Het aantal zedenmisdrijven liep enigs zins terug. Meer dan nog in vorige jaren is er sprake van een stijging van de eenvou dige diefstallen en geeft de rijwieldief stal de sterkste stijging te zien. Evenals in vorige jaren is het aantal misdrijven tegen het leven sterk toegenomen en vergeleken met 1950 is er sprake van een verdrievoudiging. In absolute getal len bezien nam het aantal bekend ge worden misdrijven toe met bijna 40.000. tot het uitstellen tot na 1 november 1974 van de verplichting tot het dra gen van valhelmen voor bromfietsen en hun passagiers zolang het resul taat van het lopende onderzoek naar de deugdelijkheid ervan nog niet be kend is. DEN HAAG De defensie-uitgaven voor 1975 worden in de begroting geschat op in totaal f 6.836 miljoen, 500 miljoen meer dan in de kort geleden verschenen de fensienota van minister Vredeling werd verwacht. Dat is vooral te wijten aan een bijstelling van de kosten van salarismaatregelen. In de toelichting bij schrijft de bewindsman erkennen dat justitie af maakt bij het anti-ontvluchtingsbeleid. Die fouten slaan op de beoordeling of een gedetineerde in een normale geslo ten inrichting moet worden geplaatst, of dat hij zwaarder bewaakt moet worden. „Een erkeerde beoordeling kan ernstige gevolgen hebben”, aldus de minister. Hij vindt dat in principe een gedetineerde in een normaal gesloten inrichting ge plaatst moet worden als dat verant woord is. het gevangeniswezen is volgens minister Van Agt de laatste tijd te hoog geweest. Hij signaleert onrust en onzekerheid on der het personeel, alleen al omdat de laatste vijf jaren 300 personeelsleden zijn overgeplaatst. De bewindsman vindt dat het tempo van de veranderingen voor de interne efficiëntie omlaag ge schroefd moet worden, om daardoor meer aandacht te kunnen besteden aan de verbetering van de werk- en levens omstandigheden van het personeel. DEN HAAG. Minister Westerterp (Verkeer en Waterstaat) rekent erop, dat op het komende Rijncongres een oplos sing gevonden zal worden voor de opslag van kalizout in de Elzas. Hij rekent erop, dat reeds volgend jaar met de opslag kan worden begonnen. Op zijn begroting is daarvoor een bedrag van ƒ21 miljoen gereserveerd, dat Nederland als bijdrage zou moeten betalen. Er wordt thans hard gewerkt aan een inventarisatie van lozingen van gevaar lijke stoffen in de Rijn. In ons land is overleg gaande over de wijze waarop programma’s ter vermindering van de lozing op de Rijn en de zijtakken kun nen worden opgesteld en uitgevoerd. demisering van het infanterie-schiet- kamp te Harskamp. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Minister Van Agt (Justitie) heeft duidelijk kritiek op de gang van zaken bij de kinderbescher ming. Volgens hem zijn er nieuwe span ningen opgetreden nu, na het meer „be roeps” worden van het werk, duidelijke verbeteringen zijn uitgebleven. De be windsman vindt dat de overlegkanalen tussen overheid en particulier initiatief, professionele werkers en vrijwilligers onvoldoende aanwezig zijn en dat bo vendien de bestuursvormen niet deugen. Hij meent dat de onzekerheid groter is geworden nu een aantal „zogenaamde alternatieve hulpverleningsgroeperingen” in staat lijkt noden op te vangen waarop elders niet voldoende en vooral niet voldoende tijdig kan worden gerea geerd. contacten met het gezin, de familie en de werkkring te onderhouden, met name met het oog op zijn of haar terugkeer in de maatschappij. Het principe van de strafonderbreking is niet nieuw; het parlement boog zich er al twee jaar geleden over. Als de proef slaagt, zal het ministerie van justitie voorstellen de strafonderbrekingen vast door te voeren. Daarvoor is een wijziging van de Begin- selwet gevangeniswezen noodzake lijk. De bewindsman is van plan het roos ter van het gevangenispersoneel te stroomlijnen. Door een herziening van de regeling rust- en diensttijden zal het personeel in de weekeinden minder uren hoeven maken. Mede daardoor vindt de minister het nodig dat in het komende jaar ongeveer 275 aspirant-bewaarders worden aangetrokken. Maar, zo merkt hij in de toelichting bij zijn begroting op, een deel van dit aantal dient om het normale verloop onder het personeel aan te vullen. Het tempo van de veranderingen in I ui imn ii.’iiiutijgijj a.i |i;

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 19