Minder extra-geld Subsidie voor voor universiteit crèches CRM: 100 miljoen extra ruimte Luister- en kijkgeld in ’75 niet hoger Musea niet duurder Driemaal zoveel subsidies voor restauraties n De lichtgewicht Singer Starlet Wetenschappe lijk onderwijs groeit Tl r MEER ARMSLAG VOOR SCHOOLADVIESDIENSTEN li r Iets meer tv-zendtijd A-omroepen een miljoen gulden aan prijzen t Universiteit Nijmegen krijgt „planologie” □verleg over veiligheid in voetbalstadions Rijksarchiefdienst „Onrustbarend” I Onderwijs/CRM INSD AG 1 7 SEPTEMBER 1974 19 ïS ed \IT s zal ek- >re- Te winnen in de Puzzelaktie Geven voor Leven in deze Krant t.b.v. de kankerbestrijding in Nederland. Puzzel mee! un- U ver de- De kleine compacte lichtgewicht machine van Singer met de slimme ,,één-hands-greep”. Hij kan zig-zaggen en blindzomen. Maakt moeiteloos knoopsgaten en zet razend snel knopen aan. En dat is heel wat voor zo’n compacte lichtgewicht. Winkelwaarde 599,— En als u niet wint,heeft u nog geen pech, want er is al een automatische Singer zig-zag voor 349, es: 23- 04. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De toeloop naar het wetenschappelijk onderwijs kan volgens minister Van Kemenade (Onderwijs en Wetenschappen) niet langer opgevangen worden door een voortgaande stijging van de uit gaven. De behoeften en belangen van bijvoorbeeld het kleuter- en lager onderwijs, de onderwijsvoor zieningen voor werkende jongeren, het lager beroepsonderwijs en het buitengewoon onderwijs, maken volgens hem een sterk beperkend financieel beleid voor het weten schappelijk onderwijs noodzakelijk. Extra onderwijzers (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Minister Van Kemenade (Onderwijs en Wetenschappen) gaat in 1975 opnieuw voorrang geven aan maatregelen die gericht zijn op de verbetering van de kansen op vorming en opleiding van die groepen leerlingen, waarvan de ontwikkeling door sociale, psychische of fysieke omstandigheden belemmering ondervindt. Hij schrijft dit in de toelichting op zijn begroting voor 1975, die bijna 14,5 miljard gulden bedraagt. Een stijging van bijna 2,5 miljard ten opzichte van 1974. J School examengelden verdwijnen cursus en (Van onze Haagse redactie) Voorrang voor kinderen (Van onze Haagse redactie) met leermoeilijkheden van (Van onze Haagse redactie (Van onze Haagse redactie) Gedacht wordt oa. aan: (ADVERTENTIE) oor Min. H. W. van Doorn van CRM. Dop pct. van de leerlingen behoeft dan geen schoolgeld meer te worden be taald”, aldus Van Kemenade. DEN HAAG Voor het eerst in hun prille bestaan zullen kindercrèches en peuterspeelzalen subsidie gaan ontvan gen van het ministerie van CRM. Minis ter Van Doorn trekt er voor het komen de jaar bijna 12 miljoen gulden voor uit. Het aantal kinderdagverblijven groeit gestaag. Er zijn er ongeveer 1650 in ons land. DEN HAAG (ANP) Tussen de departementen van CRM, Binnen landse Zaken en Volkshuisvesting is overleg begonnen over de veiligheid in voetbalstadions. Een interdepartementale werkgroep voor lichamelijke vorming en sport buigt zich tevens over zaken als spel- verruwing en medische begeleiding in de sport. Voor 1975 zal de beperking van de uitgaven vooral betrekking hebben op investeringen, die door onvoldoende voorbereiding of langdurige advies- en besluitvormingsprocedures niet verant woord uitgevoerd kunnen worden. Wel zullen er in 1975 170 personeelsplaatsen extra ter beschikking worden gesteld voor de versterking van het beheer van de universiteiten en hogescholen: kosten 7,6 miljoen. Bovendien zullen 350 per soneelsplaatsen meer dan in 1974 be schikbaar komen voor bijzondere knel punten in onderwijs- en onderzoeksta ken. DEN HAAG (ANP) Het CRM-departement krijgt voor 1975 een dikke honderd miljoen aan extra ruimte. Deze extra middelen zullen ten goede komen aan nieuwe activiteiten en het opheffen van knelpunten. Het uitbouwen van de basisvoorzie ningen, die direct voor de bevolking bereikbaar moeten zijn en die dienen ter verbetering van het leefklimaat. Voor keur wordt daarbij gegeven aan situaties waar achterstand te constateren is. Met name wordt hier gedacht aan het schep pen van accommodaties voor meervou dig gebruik, aan sportaccommodaties* en voorzieningen voor sportieve recreatie, aan voorzieningen voor openluchtrecrea tie, waaronder groenverzieningen bij de woonkernen, aan de uitbouw van het bibliotheekwerk, het vormingwerk, het opbouwwerk en aan vrijwilligersactivi- teiten. Het wegwerken van achterstand in speciale situaties bij bijzondere groepen. Te noemen zijn: Voorzieningen in oude woonwijken, subsidiëring van kindercen tra, het werk voor de allochtone groe pen, maatschappelijk werk voor gehan dicapten, het bejaardenpaspoort, het vor- mings- en ontwikkelingswerk bij bejaar den en een verhoging van bijstandsnor men voor bejaarden in bejaardenoorden. Voorts de uitkering aan voormalige Nederlandse vervolgden, de verbetering van bijstandsuitkeringen voor onvolledi ge gezinnen en van de regeling voor burger-oorlogsslachtoffersi. Tenslotte de subsidiëring van de voorzieningen voor werkende jongeren en de bureaus voor levens- en gezinsvragen, waaronder ook de hulpverlening aan jongeren in moei lijkheden. (JAC). Minister Van Doorn heeft afgezien van het voornemen een heffing op te leggen op bedrijven en instellingen om de kosten voor opvang en begeleiding van buitenlandse werknemers te dekken. Het is doelmatiger gebleken dit werk uit de algemene rijksmiddelen te blijven financieren. De stichting Bedrijfsfonds voor de pers zal dezer dagen officieel worden opgericht. De eerste aanvragen, die de stichting te behandelen krijgt, zijn die van de Haagse Post, de Nieuwe Linie en de Groene Amsterdammer. Hij wil achtereenvolgens de vol gende maatregelen nemen: In zijn notitie heeft Van Kemenade het hoger beroepsonderwijs buiten beschouwing gelaten, „omdat de be kostiging van dit onderwijs in ver band met het voornemen een nauwe re samenwerking tot stand te bren gen met het wetenschappelijk onder wijs, ingepast zal worden in het toe komstige bekostigingsstelsel van het gehele tertiaire onderwijs”. Uit de begroting blijkt, dat er thans ongeveer 300 Aziatische vluchtelingen uit Oeganda in ons land verblijven. Ve len van hen konden niet blijvend in het arbeidsproces worden opgenomen. Onge veer 40 percent is nu weer geheel werk loos of gedeeltelijk werkloos. Van de ongeveer 250 vluchtelingen uit Chili heeft ongeveer 80 percent zijn bestemming gevonden door werk, studie of vertrek naar andere landen. MOB’s zullen hun perso- voor 100 percent vergoed Minister Van Doorn prijst in zijn memorie van toelichting de reeds in enkele provincies optredende Monumen- tenwacht. Deze wacht blijkt bij het opsporen van gebreken die onderhoud vergen, in een grote behoefte te voor zien. Dat er nog altijd studenten zijn die hun studie niet afmaken, is volgens Van Kemenade mede een gevolg van de ge brekkige studieprogrammering en de ge ringe ontwikkelingen op het terrein van de methoden van overdracht, begeleiding en toetsing. „De wijzen waarop bestaan de tegenstellingen in opvattingen over opzet en inhoud van de studie tot uit drukking worden gebracht, leiden soms tot onaanvaardbare verlammingen van onderwijs en onderzoek”, aldus Van Ke menade. Tot nu toe stond het ministerie van CRM min of meer op het principiële standpunt dat kinderdagverblijven en peuterspeelzalen geheel door de ouders zelf bekostigd moesten worden. Thans heeft de minister dit starre standpunt verlaten. Voor de komende jaren rekent hij op een steeds toenemende subsidie. Om het onderwijs aan kinderen die door milieu-omstandigheden bijzonder in hun ontwikkeling worden belemmerd, en aan kinderen van buitenlandse werk- Min. J. A. van Kemenade van Onderwijs. Verlaging van de (staats-)exa- mengelden tot maximaal 60 gulden. Afschaffing van het schoolgeld in het vierde leerjaar van het voort gezet onderwijs, in aansluiting op de voorgenomen invoering van de 10- jarige leerplicht. Afschaffing van de (staats-)exa- mengelden en van de cursusgelden voor dag- en avondscholen voor vwo (gymnasium en atheneum), havo, ma vo, lbo en mbo. Deze opleidingen behoren tot het zogenaamde tweede- kans-onderwijs. Daar kunnen velen Vrijstelling van cursusgeld voor deelnemers beneden 18 jaar aan vor mingsprogramma’s, opleidingen in het kader van het leerlingenwezen en dergelijke, ongeacht of er een leer overeenkomst is of niet. „Mede in verband met de invoering van de tweede dag gedeeltelijke leerplicht voor 15-jarigen moet deze vrijstelling uitgebreid worden”, aldus Van Keme nade. k DEN HAAG. Minister Van Ke menade (Onderwijs en Wetenschap pen) is van plan in de komende jaren geleidelijk de school-, cursus- en examengelden af te schaffen. Dat blijkt uit een notitie die de bewinds man bij de toelichting op zijn begro ting heeft gevoegd. Bij algehele door voering van dit plan zal het rijk een bedrag van ruim 98 miljoen aan inkomsten derven. De minister constateert een groeiende kloof tussen het aanbod en de behoefte aan bepaalde categorieën afgestudeerden. Hij noemt dit. een probleem, „dat door een verdere stijging van de uitgaven, zonder ingrijpende wijzigingen,^ slechts zou worden vergroot”. In de toekomst moet daarom ook rekening gehouden worden met de maatschappelijke be hoefte aan bepaalde afgestudeerden. De oplossing voor deze problemen moet volgens de bewindsman gezocht worden in een beter op elkaar afstem men van het hoger beroepsonderwijs en het wetenschappelijk onderwijs. Hij noemt de in de wet over de herstructurering van de wetenschappe lijk onderwijs voorgestelde verkorting van de studieduur en een betere studie- opbouw, van wezenlijk belang voor een verbetering van het rendement van het wetenschappelijk onderwijs. Zo moet er ook „een betere afstemming van de studieprogramma’s op de zich sterk wij zigende behoefte aan vorming en oplei ding” ontstaan. De lang verwaarloosde monumenten uit de periode na 1850 krijgen nu aan dacht, maar nog niet die aandacht die zij verdienen. Er is nu begonnen met de registratie van monumenten uit de peri ode tussen 1850 en 1925. De minister is zich ervan bewust, dat dit niet altijd be tekent dat daardoor veel bouwwerken uit die periode niet langer worden be dreigd met vernietiging. DEN HAAG De groeiende zorg voor de schaarse monumenten in ons land en de pogingen de oude binnenste den bewoonbaar te maken en te houden, dwingt het ministerie van CRM de sub sidies bij restauraties te verdrievoudigen: van 23 miljoen tot 73 miljoen gul den. Om de grote kostenstijgingen op lange termijn te vermijden, wordt overwogen meer dan vroeger subsidies te verlenen voor het onderhoud van reeds gerestau reerde monumenten. Verhoging van de schoolgeld- vrije voet van 1200,- tot 4800,-. (betaalt men minder aan loon- en inkomstenbelasting, dan wordt er geen schoolgeld geheven.) „Deze ver viervoudiging van de schoolgeldvrije voet houdt een belangrijke verlich ting ten gunste van de lagere inko mensgroepen in. Voor ongeveer 65 alsnog de kennis opdoen die hun leeftijdgenoten al bij het door het gevolgde dagonderwijs hebben opge daan. DEN HAAG. De universiteit van Nijmegen (r.k.) kan worden uitgebreid met de nieuwe doctoraal-opleiding pla nologie, blijkt uit de onderwijsbegroting. Minister Van Kemenade schrijft in die begroting onder meer dat de universiteit van Amsterdam samen met de Nijmeeg se universiteit voor dergelijke opleidin gen in aanmerking komt. Aan de T.H. Twente is toestemming verleend een voorstel uit te werken voor de studierichting bestuurswetenschappen, die in 1975 zal kunnen functioneren. Hoe die subsidie precies zal worden verdeeld en welke normen daarvoor aangelegd zullen worden, is nog niet precies bekend. Dat zal in de loop van dit jaar in overleg met het ministerie van onderwijs worden vastgesteld. Voor het komende jaar zullen de 12 miljoen gulden ad hoe verdeeld worden. Aanvra gen zullen van geval tot geval bekeken worden. DEN HAAG (ANP) Op een aantal punten is, volgens CRM-minister Van Doorn, de toestand bij de Rijksarchief dienst onrustbarend te noemen. Volgend jaar zal worden begonnen met de bouw van een nieuw algemeen rijksarchief. In de eerstvolgende jaren volgt dan de bouw van het rijksarchief Noord-Hol- land in Haarlem en Overijssel, de herin richting van het rijksarchief in Gronin gen en de uitbreiding van het rijksar- chef in Drente. De ministfer toont zich zeer verontrust over de toestand waarin het kaartenbe- stand van de rijksarchiefdienst en de archieven met betrekking tot de voor malige buitenlandse bezittingen en be trekkingen verkeren. Er is een begin gemaakt met de verfilming van de meest bedreigde delen van die archieven. (Van onze correspondent) DEN HAAG In tegenstelling tot eerdere aankondigingen worden de toegangsprijzen van de musea in ons land het komende jaar niet duurder. Minister Van Doorn van CRM heeft zijn aanvankelijke voornemen tot een verhoging van de tarieven met 50 percent Ingetrokken. Het ligt in de bedoeling om het volgende jaar te onderzoeken of het mogelijk is de musea voor één of enkele dagen in de week kosteloos toegankelijk te maken en zelfs of de musea helemaal gratis door iedereen moeten kunnen worden bezocht. nemers te verbeteren, worden er in 1975 voor het lager onderwijs 290 extra on derwijzers aangesteld. In totaal zijn er dan voor dit doel duizend onderwijzers beschikbaar. Ook in 1976 wil Van Keme nade nogmaals extra onderwijzers inzet ten. Voor het kleuteronderwijs zullen er volgend jaar 100 extra kleuterleidsters worden aangetrokken. Met deze maatre gelen is een bedrag van 12 miljoen gulden gemoeid. Voor Personeelshulp op administratief gebied is een bedrag van 3,4 miljoen gulden uitgetrokken. Voor extra leer middelen is een bedrag van 416.000 gul den beschikbaar. Ruim 800.000 gulden is op de begroting gereserveerd voor het aanschaffen van bijzondere leermiddelen en de opvang en het aanstellen van onderwijsassistenten op scholen die door een groot aantal kinderen van buiten landse werknemers worden bezocht. Voor verbeteringen in het buitenge woon onderwijs staat er een bedrag van rond 7 miljoen gulden op de begroting. Het gaat hier met name om dé taakver lichting van de schoolhoofden en de verlaging van het aantal leerlingen per klas. Op 1 januari 1975 komt er een gunstiger regeling voor de vergoeding van de vervoerskosten voor leerlingen van het buitengewoon lager onderwijs. Hiervoor is een bedrag van 6,7 miljoen gulden uitgetrokken. DEN HAAG. Het wetenschappelijk onderwijs is in de laatste tien tot vijf tien jaar geconfronteerd met een zeer sterk toenemende vraag naar onderwijs. Sinds 1960 is het aantal studenten geste gen van rond 40.000 tot 120.000. Het aandeel van de kosten van het wetenschappelijk onderwijs in de uitga ven van het gezamenlijk onderwijs groeide van 9 percent in 1954 tot 24 percent in 1974. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. De luister- en kijkgelden worden in 1975 niet verhoogd. Deze bedragen thans 108 per jaar en bltfven het volgend jaar hetzelfde. De omroepen hebben voldoende reserve om de kostenverhogingen van het volgend jaar uit eigen middelen op te vangen. Minister Van Doorn zegt in zijn toelichting op de begroting van CRM wel, dat men voorzichtig moet zijn met de onverwachte aanwas van die reserve. Daarom zullen er geen maatregelen mogen worden genomen, wanneer niet zeker is dat de finan- ciele gevolgen daarvan ook in de komende jaren kunnen worden opgevangen. Om die reden is slechts een bescheiden uitbreiding van de televisiezendtijd van de A-omroepen aanvaardbaar. Verder zal er meer zendtijd nodig zijn voor Teleac als eerste aanzet in het kader van de door de minister sterk gepropageerde Open school”, een vorm van voortdurende bijscholing voor iedereen die dat wil. De minister is, akkoord gegaan met een nieuwe fase in de nieuwbouw van de omroepstad in Hilversum. Er kan nu begonnen worden met de bouw van de kantoor flat en van de omstreden parkeergarage voor 900 auto’s. Die parkeergarage is lange tijd onderwerp van felle discussie geweest. De minister vindt de bouw goed, omdat hij ernstig rekening wil houden met het probleem van de milieuvervuiling. Het auto-blik moet ook in de omroepstad aan het oog worden onttrokken. De radio-zendtijd van de STER zal met vijf minuten per dag worden uitgebreid. Een bepaalde groep van invalide oorlogsvervolgden zal worden vrijgesteld van de omroepbijdrage. Het gaat hier om vervolgingsslachtoffers die als gevolg van hun invaliditeit geen of slechts dertig percent of minder inkomsten uit arbeid hebben. Met ingang van 1 augustus 1975 zal het verplichte schoolgeld voor kleuters - 48 gulden per jaar - geheel worden afgeschaft. Op de begroting voor 1975 is hiervoor een bedrag van 9,5 miljoen uitgetrokken. De vergoeding in de ex ploitatiekosten van het kleuteronderwijs wordt verder verhoogd. Kosten: 11,5 miljoen gulden. Volgens de bewindsman wordt hier mee een van de belemmeringen voor de samenvoeging van het kleuter- en basis onderwijs weggenomen. Bovendien wordt een eventuele barrière tot deelna me aan het kleuteronderwijs, die overi gens slechts voor kleine groepen geldt, geslecht. De tien scholen voor kleuter- en lager onderwijs, die gaan experimenteren met de samenvoeging van kleuter- en lager onderwijs, zullen extra faciliteiten krij gen. Hetzelfde geldt voor de 38 scholen voor voortgezet onderwijs die meedoen aan de voorbereiding van de experimen ten met de middenschool - één school voor alle 12- tot 16-jarigen. Ook de schooladviesdiensten en de landelijke pedagogische centra, die deze scholen zullen begeleiden, krijgen meer financiële armslag. In dit laatste geval gaat het om een bedrag van 5,6 miljoen gulden. De neelskosten krijgen.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 21