Regionalisatie gezondheidszorg wordt ter hand genomen blijft achterwege Geen werkloosheid door milieubeleid Bevrijdingsbewegingen houden Pronks steun Kabinet wil in '75 44.000 woningwet 62.500 premiewoningen bouwen en Dit jaar begint kwalitatief woning- onderzoek Stijging premie ziekenfonds I I ONTWIKKELINGSHULP STIJGT TOT 1855 MILJOEN Afrikaanse koloniale gebieden BEVORDERING VAN EIGEN WONINGBEZIT Eén personeelsdienst voor meer bedrijven I V olkshuis vesting/Volksgezondheid Ontwikkelingshulp INSD AG 1 7 SEPTEMBER 1974 Kruiswerk Volgens prognose J i Steun aan bedrijven I ISiiïï: bijlSi Volksverzekering ziektekosten op komst (Van onze Haagse redactie) hoofdwijkverpleegkundigen Pronk wil Egypte, Cuba en N.-Jemen steunen (Van onze Haagse redactie) (Van onze parlementaire redactie) Minister J. P. Pronk van Ontwikkelingshulp. Minister Pronk wijst er in zijn memo- Voor het eerst is op de begroting voor (Van onze Haagse redactie) gistratie van afwijkingen bij jonggebore nen is in voorbereiding. den, Utrecht en Maastricht ter advies aan het college voor ziekenhuisvoorzie ningen worden voorgelegd. noeipde „groeikernen” zullen subsidies worden verstrekt voor de hoge grond- kosten. aan het departement voor Volkshuisves ting en Ruimtelijke Ordening. DEN HAAG Het Kabinet heeft voor 1975 de financiële mogelijkheden voor de bouw van 44.000 woningwetwo ningen (waarvan 9000 bejaardenwonin gen) en 62.500 premiewoningen (waarvan 'W Preventieve voorzieningen bestrijken een hoe langer hoe breder terrein van de samenleving. In de memorie van toelichting worden enkele nieuwe voor zieningen op dit stuk aangekondigd. Het gaat onder meer om zogenoemde geneti sche adviezen als middel ter voorkoming van bepaalde erfelijke aandoeningen; om vruchtwateronderzoek tijdens zwanger schap en onderzoek naar baarmoeder- kanker. Een wetsontwerp ter regeling van de vroegtijdige onderkenning en re- Voor nieuwe projekten van de Rljks- gebouwendienst zullen naar verwachting in 1975 tot een bedrag van f 280 miljoen verplichtingen worden aangegan. Hoog ste prioriteit wordt toegekend aan de bouw van overheidsgebouwen in of na bij het regeringscentrum, afsmede aan de uitvoering van dergelijke bouwplan nen in andere gemeenten, waarbij be langen van verbetering of handhaving van binnenstedelijke milieus aan de orde komen. Binnenkort zal een studie van het Centraal Plan Bureau over de economi sche gevolgen van de bestrijding van water- en luchtvervuiling en van de verwerking van vast afval gereed ko men. De regering is bereid te bezien of bedrijven die door de extra financiële lasten als gevolg van de milieuwetgeving in ernstige moeilijkheden dreigen te ko men, steun kan worden verleend. Dat zegt minister Lubbers (economi- DEN HAAG Globaal gezien leidt het milieuhygiënische beleid van het ka- binet-Den Uyl niet tot aantoonbare ex tra werkloosheid in de zin dat het totaal aanbod van arbeidsplaatsen achter blijft bij de ontwikkeling van de vraag. Dat zegt minister Vorrink in haar memorie van toelichting. Voor 1985 moeten de knelpunten verdwenen zijn. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Binnenkort zal de mogelijkheid worden geopend voor het opnemen van hypothecaire geld leningen op basis van oplopende in plaats van gelijkblijvende annuïtei ten. Dit onder garantie van de ge meente, met deelneming van het rijk. In het bijzonder jongere woningzoe kenden, wier inkomen naar verwach ting in de loop der jaren zal stijgen, zullen voordeel van deze maatregel hebben. Een plan tot herstructurering van het kruisverenigingswerk is opgesteld. Om te bevorderen dat er basiseenheden met elk een aantal wijkverpleegkundigen en zie kenverzorgenden in de wijk onder lei ding van een hoofdwijkverpleegkundige kunnen worden gevormd, werd reeds met ingang van 1974 het subsidiepercen- (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Minister Boersma van sociale zaken noemt het van belang, dat geëxperimenteerd wordt met de oprich ting van gemeenschappelijke personeels diensten door een aantal kleine bedrij ven die daarvoor vaak niet zelfstandig kunnen zorgen, omdat zij niet groot genoeg zijn om een eigen personeels dienst te financieren. DEN HAAG (ANP). Volgens een voorzichtige prognose van de Zieken fondsraad kan een stijging van de zie kenfondspremie en de premie volgens de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ) achterwege blijven. Aldus de toelichting bij Volksgezondheid. Overweging bij de raming is dat het aantal verpleegdagen, de verpleegkosten en de farmaceutisch hulp beneden de oorspronkelijke raming zijn gebleven. De beheersing van de capaciteit en de be waking van de exploitatiekosten blijven noodzakelijk. In 1974 had minister Pronk 12,5 mil joen gulden gereserveerd voor steun via bevrijdingsbewegingen in de Portugese koloniën. Het Fmlimo, de bevrijdingsbe weging in Mozambique, en de PAIGC, de bevrijdingsbeweging van het inmid dels onafhankelijk geworden Guinee Bissau, krijgen in 1974 elk ongeveer een miljoen dollar, aldus de bewindsman. Daarnaast wordt een miljoen dollar ge geven aan het bevrijdingscomité van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid ten behoeve van Angola. Minister Pronk heeft voorts 1,5 mil joen dollar ter beschikking gesteld van ontwikkelingssamenwerking een bedrag (35 miljoen) opgevoerd voor herstructu rering van de Nederlandse industrie ter verbetering van de positie van de ont wikkelingslanden in de wereldhandel. De Nederlandse Financieringsmaatschappij voor Ontwikkelingslanden zal worden omgevormd, zodat grotere nadruk zal kunnen worden gelegd op de ontwikke ling van het autochtone bedrijfsleven in ontwikkelingslanden. Binnenkort is een rapport te verwach ten over de activiteiten op het gebied van gezondheidsvoorlichting- en opvoe ding. Maatregelen worden voorbereid tot betere voorlichting, onder meer door eti kettering, van de consument over voe dingswaarde, samenstelling, houdbaar heid en het bewaren van eet- en drink waren. DEN HAAG Binnen afzien bare tijd is een voorontwerp van wet inzake de volksverzekering ziektekosten te verwachten. Deze regeling zal mede zijn gericht op de beheersing van de gezondheidszorg en worden afgestemd op de regio nalisatie van de gezondheidszorg, zoals die is geschetst in de vorige maand verschenen structuurnota gezondheidszorg. Dit melden mi nister Vorrink en staatssecretaris Hendriks in de toelichting op de be groting voor Volksgezondheid 1975. sche zaken) in zijn memorie van toelich ting. Hij spreekt in dit geval over de zwaardere lasten aan zuiveringskosten en heffingen in het kader van de mi lieuwetgeving. Heffingsverschillen in re gio’s kunnen de onderlinge concurrentie positie nadelig beiïnvloeden. Daarom heeft de bewindsman contact opgenomen met zijn collega van verkeer en water staat om te zien of de verschillen kun nen worden beperkt. De vroegtijdige coördinatie tussen be drijfsleven en beheerders en-of exploi tanten van waterzuiveringswerken over investeringen voor dergelijke installaties is gewenst. Daardoor zouden voor de toekomst onderbezettingsverliezen kun nen worden voorkomen. In sommige ge vallen lijkt aan dit punt in het verleden te weinig aandacht te zijn besteed. Naarmate het milieubeleid gestalte krijgt, zullen de kosten in het algemeen de komende jaren stijgen. Als op wat langere termijn de vervuiling tot een aanvaardbaar peil is teruggebracht en de zuiveringstechnologie verder is ontwik keld, hoeven de lasten niet te stijgen. De prijsverhogende werking van milieu maatregelen zal in het algemeen be scheiden blijven. In internationaal ver band wordt bestudeerd of tijdelijke uit zonderingen op het beginsel „de vervui ler betaalt” toelaatbaar zijn. Het wordt van groot belang geacht dat deze ziekenhuizen geïntegreerd wor den in het geheel van voorzieningen dat bestaat en is geprojecteerd. Vormen van samenwerking tussen onderwijs en volksgezondheid zijn tot stand gebracht om in dit verband ook -te spreken over zaken als de opleiding van huisartsen en specialisten, tarieven, planning en derge lijke van academische ziekenhuizen en 9500 bejaardenwoningen). Verder biedt de begroting mogelijkheden voor gelde lijke steun bij de bouw van verzorgings tehuizen voor bejaarden met een totaal van 5000 bedden, waarvan 600 in de woningwetbouwsector. Ter bevordering van woningbouw in steden en zoge- DEN HAAG Stijging van de uitga ven met bijna 30 procent (tot 1855 miljoen gulden) en de aanwijzing van acht nieuwe concentratielanden voor de Nederlandse hulpverlening, waaronder Cuba en twee Arabische (Egypte en Noord-Jemen) dat zijn de meest in het oog springende plannen in de begro ting van minister Pronk (ontwikkelings samenwerking). Cuba, Egypte, Jamacia en Zambia worden toegevoegd aan de groep bijzon dere concentratielanden, die verder be staat uit Colombia, Nigeria* Tunesië en Turkije. Tot het nieuwe programma voor leniging van acute noden is beslo ten omdat het groeiproces in de ontwik kelingslanden veel langzamer gaat dan werd aangenomen, de werkloosheid toe neemt, evenals de verpaupering in grote steden. Langdurige droogtes en extreme tekorten op betalingsbalansen hebben een aantal ontwikkelingslanden in een structureel moeilijke positie gebracht, aldus de bewindsman. wordt van 8 De concentratielanden worden ver deeld in algemene concentratielanden, die financiële en projecthulp krijgen en bijzondere concentratielanden, die op be perkte schaal projecthulp zal worden verleend. De groep algemene concentra tielanden wordt uitgebreid met Boven- Volta, Noord-Jemen, Soedan en Sri Lan ka (Ceylon) en, direct nadat het onaf hankelijk zal zijn geworden, met Suri name. Behalve uit deze landen bestaat deze groep uit Bangladesj, India, Indo nesië, Kenia, Pakistan, Peru en Tanza nia. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Minister Pronk (ont wikkelingssamenwerking) zet de hulp via bevrijdingsbewegingen aan de bevol king in de koloniale gebieden van Afri ka voort. Voor dit doel heeft hij op zijn begroting voor volgend jaar 20 miljoen gulden uitgetrokken. Guinee Bissau, dat onafhankelijk is geworden, zal ook blij vend worden gesteund. Het zal mogelijk een zogenoemd concentratieland voor de Nederlandse hulpverlening worden. Begin 1975 zal het Kabinet komen met het eerste deel van de derde nota Ruim telijke Ordening. Kort daarop zal het tweede deel verschijnen. Dit deel zal gewijd zijn aan vraagstukken van sprei ding, verstedelijking en mobiliteit. In dit verband wordt gewerkt aan een struc tuurschets voor de verstedelijking en aan een structuurschema voor verkeer en vervoer. Om de verstedelijking in goede banen te leiden, zullen in het westen van het land basis-akkoorden tussen verschillen de overheidsniveaus tot stand worden gebracht. In deze akkoorden kan worden bepaald, welk' instrumentarium van ge meente, gewest, provincie en rijk kan worden ingezet voor het realiseren van de gewenste middellange-termijnontwik keling van het stadsgewest of de stede lijke zone waarop het akkoord betrek king heeft. een speciaal fonds van het UNDP, het VN-ontwikkelingsprogramma, alsmede een half miljoen gulden van het pro gramma ter bestrijding van het racisme van de Wereldraad van Kerken. Krachtens de coördinatie die de staatssecretarissen van Volksgezondheid en van Onderwjjs en Wetenschappen dit jaar hebben kunnen bereiken, wordt nu ook de bouw van de academische zie kenhuizen getoetst aan het totaal van plannen voor ziekenhuisbouw. Daarom zullen de bouwplannen voor de acade mische ziekenhuizen in Amsterdam, Lei- In samenwerking met woning bouwverenigingen zal ernaar worden gestreefd het eigen woningbezit onder minder draagkrachtigen te bevorde ren. Voor dit doel zullen aanvullende subsidies beschikbaar worden gesteld, afhankelijk van het inkomen. Verder zullen door de woningbouwverenigin gen maatregelen moeten worden ge nomen waardoor het beziit van een eigen woning zo weinig mogelijk risi co’s inhoudt. Een voorgenomen wijziging van de Wet Ziekenhuisvoorzieningen wordt op nieuw aangekondigd. Deze zal het moge lijk maken niet meer noodzakelijke zie kenhuizen of delen daarvan te sluiten. Bovendien zullen wijzigingen worden voorgesteld, die verband houden met nieuwe inzichten in de ziekenhuisplan ning. van de achtste medische faculteit (Maas tricht). Het aandeel van de kosten voor ge zondheidszorg wordt voor 1973 op 7 percent van het nationale inkomen ge schat (1970: 6 pet). De bedbezetting in de algemene ziekenhuizen was in het eerste kwartaal van 1974 gelijk aan die in het eerste van 1973. Daarmee is aan de regelfnatige stijging een einde gekomen. Ook de gemiddelde ligduur daalde ster ker dan tot dusver. Deze factoren heb ben geleid tot een daling van het bedbe- zettingspercentage. Het ligt in de bedoeling van de rege ring het nieuwe stelsel van financiering en subsidiëring van de nieuwbouw op 1 juli 1975 te doen ingaan. Het stelsel werd in de nota huur- en subsidiebeleid al voorgesteld. Het nieuwe systeem van individuele huursubsidies moet ook op 1 juli volgend jaar ingaan. Om dit moge lijk te maken, zal worden voorgesteld in 1975’ de huurverhogingen van 1 april te verschuiven naar 1 juli. Voor de eerst komende jaren wordt een jaarlijkse huurverhoging van 8 procent ver wacht DEN HAAG Nog dit jaar zal wor den begonnen met de eerste fase van een kwalitatief woningonderzoek. Het wordt gebaseerd op een steekproef van 2000 woningen, die de gehele tot 1971 gebouwde woningvoorraad zal vertegen woordigen. Eind 1975 zullen de eerste gegevens beschikbaar komen. Het doel van dit onderzoek is vooral om de sociale aspecten van slechte woonom standigheden nader te belichten en meer inzicht te krijgen in wensen en ideeën van bewoners. Inmiddels is ook begonnen met de inventarisatie van oude woongebieden. Er zal tevens een onderzoek worden ingesteld naar de mate waarin bejaarden de bouwkundige voorzieningen waarde ren die voor hen in gesubsidieerde be jaardenwoningen zijn aangebracht. Mevrouw Vorrink streeft ernaar spoe dig de wetgeving te voltooien. Naast de twee bestaande wetten inzake water- en luchtvervuiling is nu het wetsontwerp chemische afvalstoffen in behandeling. Aangekondigd werd al de wet op de I bestrijding van de geluidshinder. Verder komen er wetsontwerpen op de verwij dering van afvalstoffen en ter bestrij- I ding van bodemvervuiling. Te grote milieubelasting, die op be paalde gebieden bestaat, moet voor 1985 zijn gesaneerd. De uitwerking van sane ringsplannen krijgt steeds meer gestalte. Genoemd worden de plannen voor Rijn mond, voor de industrie in oude woon wijken, het gemotoriseerde verkeer in binnensteden, de milieubelasting van de intensieve veehouderij. De organisch af- i breekbare en andere vormen van water- I vervuiling in het algemeen en in bepaal de regio’s in het bijzonder en de nog I ongecontroleerde stortingen van af- j val. De totale jaarlijkse kosten van het milieuhygiënische beleid bedragen nu 1 a 1,5 percent van het bruto nationaal produkt. Tegen 1980 zullen de kosten, bij uitvoering van het geplande beleid, zijn (prijsbasis 1973) oftewel 2,5 a 3 percent, (prijsbasis 1973) oftewel 2,5 a 3 procent. Dat is een stijging van een tiende van de jaarlijkse toeneming van het bruto nationaal produkt. Het verbeteringsprogramma voor 1975 voorziet in ingrijpende verbetering van 10.000 vooroorlogse woningwetwoningen en van 10.000 vooroorlogse particuliere woningen; voorts een minder ingrijpende verbetering van 4000 na-oorlogse wo ningwetwoningen en 37.000 vooroorlogse particuliere woningen. Als de woningbouwverenigingen woningbezit in eigendom willen over dragen aan de huidige bewoners- huurders, kan nu al geldelijke steun worden geboden. tage voor verhoogd. Op het gebied van de geestelijke ge zondheidszorg wordt gestreefd naar sa nering van de huisvesting voor patiënten in psychiatrische inrichtingen, naar ver dere vermindering van het plaatsente kort in de instellingen voor zwakzinni gen en naar uitbreiding van de moge lijkheden tot gedeeltelijke verple ging. Ook zal voortgang worden gemaakt met de ontwikkeling van de psychohy- giëne. Bijzondere aandacht heeft de noodzaak tot herstructurering van de ambulante geestelijke gezondheidszorg - en de oprichting van de regionale instel- ling voor ambulante geestelijke gezond heidszorg. Deze ontwikkelingen werden al aangekondigd in de structuurnota van staatssecretaris Hendriks. Op het terrein van de gezinsvorming lijken zich, aldus de memorie, grote maatschappelijke wijzigingen te voltrek ken. Een meer bewuste gezinsplanning wordt nagestreefd; de toepassing van anticonceptionele middelen wordt op grote schaal aanvaard. Voor het eerst sedert 1942 werden in 1973 minder dan 200.000 kinderen geboren. Daarmee is de netto-vervangingsf actor geboortecijfer vergeleken met het sterftecijfer bene den de waarde 1 gekomen. Dit zou betekenen dat de bevolking op den duur gaat afnemen. Projecten met betrekking tot de be volking in Zuid-Rhodesië en Namibië (het onder beheer van Zuid-Afrika staande voormalige Zuidwest-Afrika) zullen eveneens in aanmerking komen voor wat de bewindsman noemt „multi ple hulpverlening”. Daarmee bedoelt mi nister Pronk hulp via verschillende ka nalen, deels via internationale organisa ties en deels rechtstreeks via bevrij dingsbewegingen. Nog dit jaar zal een nota worden uitgebracht óver de huisvesting van al leenstaanden. Tot hen worden ook gere kend: studerenden, werkende jongeren en rijksgenoten van overzee. De zorg voor de huisvesting van studenten die wetenschappelijk onderwijs volgen, zal door het departement van Onderwijs en Wetenschappen worden overgedragen Daarnaast komt in 1975 een nieuw hulpverleningsprogramma ter leniging van acute noden in de armste ontwikke lingslanden en ten behoeve van de arm- sten van de bevolking in deze landen, waarvoor 238 miljoen is uitgetrokken. Aan voedselhulp denkt minister Pronk 133 miljoen gulden te zullen besteden; bijna het dubbele (76 miljoen) van wat vorig jaar voor dit doel werd be groot. Het beleid ten aanzien van concentra tielanden ontwikkelingslanden waar op de Nederlandse hulpverlening in be langrijke mate is gericht zal flexibe ler worden gehanteerd, zodat de moge lijkheid om hulp te verlenen aan andere ontwikkelingslanden groter wordt. Bij de keuze van concentratielanden wordt gelet op de mate van armoede, de be hoefte aan bijstand en de wijze waarop ontwikkelingslanden een betere verde ling van macht en inkomen nastre ven. rie van toelichting op dat de recente prijsstijgingen van een aantal grondstof fen (olie) in veel ontwikkelingslanden tot gevolg zal hebben dat „het onaan vaardbaar lage niveau” nog verder zal dalen, omdat tegenover de prijsstijgingen van essentiële importprodukten geen vergelijkbare stijging van exportop- brengsten zal staan. 4 r ■5Ï-

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 23