Dode in verkeer Predikant H. Luikinga 12,5 jaar in Beverwijk Auto’s botsten op hoek Cremerlaan Veel inbraken in IJmuiden Haven op terrein van Hoogovens Inrichting dienstencentrum op driekwart ton geraamd ra I I i k ïw MET SPRANKELENDE NAAR VELSEN cursicjrélatietj) i „GRAVIN MARIZA" „DE HOOFDSTAD OPERETTE" KOMT Argenta” Super Lux: de lamp met 30 meer licht op tafel I I i 4 5 WERKGROEP MAAKTE NIEUWE BEGROTING IJmond-zeskampen door Rapidity gewonnen in EXAMENS Cespreksavonden bij N.V.V. OPERACONCERT DOOR TWEE KOREN IN VELSEN Actie „Geef Max de zak" in Velsen PHILIPS voor dezelfde stroomkosten «W6'll T 'i DINSDAG 1 7 SEPTEMBER 1974 PLAATSELIJK NIEUWS BESLOTEN HERDENKING IN DOOPSGEZINDE KERK if T oekomstperspectief EEN ZELFSTANDIGE BAAN Haarlem en omgeving i MEDIANET B.V. JH IK Na in de Amsterdamse Stads schouwburg een voorstelling te hebben gezien van Emmerich Kalmans bekende operette „Gra- fin Mariza”, verzorgd door „De Hoofdstad Operette”, komt het ons voor dat de directie van dit gezelschap zich volstrekt node loos zorgen heeft gemaakt over de televisie-uitzending van de AVRO, een dag voor de premiè re. De recente opvoering in Am sterdam was immers zo fleurig en sprankelend, dat hiermee ver geleken de vertoning op de beeldbuis tot een surrogaat werd gedegradeerd. Lezing over kwarts F 13.148.74 voor Israel 1 kruimels (Van een onzer verslaggevers) (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggeefsters) (Van een onze verslaggevers) De Bolle gaat er weer fris tegen aan. Koudbandwalserij warmgelopen. sns- (Van een onzer verslaggeefster) Hoedt u voor 1 november! aat- aat- (ADVERTENTIE) de Bekende uitgeverij zoekt voor de verkoop en bezorging van weekbladen en boeken aan be staande abonnees te vol- ugd ter vam igen >nde stil- heel men r de ces geen De rozen moeten weer gesnoeid wor den. De tijd is er rijp voor. Justman Jacob gebruikte proppen m z’n oren. Zou Van Erp ze soms heb ben overgenomen? Eisen kaairidders: de bonden vonden het maar gelul in de ruim(t)en. Geen belasting op ’s M.A.N.’s ont lasting. Als gevolg van de actie „Velsen helpt Israël” is in deze gemeente tot dusver een bedrag van f 13.148,74 bij eengebracht. Het organiserend comité heeft het voornemen deze actie te beëindigen op Grote Verzoendag (Jom Kippoer) op donderdag 26 september. Tot zolang kunnen hiervoor nog bij dragen worden gestort op giro 23434, ten name van de collectieve Israël- actie in Amsterdam. een AKTIEVE WEDERVERKOPER bruto weekverdiensten: ca. 400. Uit een magazijn aan de Industrie staat werden blikjes frisdrank en een aantal shirts ontvreemd. zodra daar- Dinsdag gearriveerd: Moon, Oostende; Chelwood, Grangemouth; Hekla, Seydis- fjord; Annette Lomborg, Cadiz; Teutoni- a, Rotterdam; Sky Steward, Milos, IJ muiden; Hanneat, Brigtonverry; Mulcai, Hull; Endeavour, Cont. Plat; Sea viking Cont. Plat; Arend, Goole. Ter gelegenheid van het koperen jubi leum van ds. H. Luikinga vervaardigde de heer Jan Visser belangeloos een ge tekend portret van de jubilaris. raat 9-21 T.a.v. de heer De Vries, Pamassusweg 215 HAARLEM Telefoon 020-73.62.11 of 73.62.12. iur ►rd an le en ling on lijk de on- vo- in le- via ter ?e- ijk jen )de ing ]en Ije net )de de aan, nid- eurs em- eug- la lde la- let tiet ai- id- al- len de ni- ag. Fe- ids sr- 5C- ag. ts- nh Woensdag 25 september volgt in de Velsense Stadsschouwburg dan een opvoering door de toneelgroep „Cen trum” van Herman Lutgerinks nieu we stuk „De babyfoon". De regie is van Peter Oosthoek en het stuk wordt onder meer gespeeld door In geborg Elsevier, Jules Hamel, Mar- greet Heemskerk, Frans Koppers, Els van Rooden en Lou Steenbergen. In dit stuk viert een jonge vrouw met kind het eerste verjaardagsfeest na haar scheiding. De vrienden van vroeger blijken haftr niet te hebben vergeten en het wordt dan ook een bijzondere avond, waarbij het feest in een debacle eindigt. Dan meldt het huilende kind zich via de babyfoon en blijft de jarige achter met de scherven 'j'< I Ten aanzien van de 57.000 gulden welke de gemeente begrootte, heeft de minister van C.R.M. inmiddels laten we ten, dat hij geen bezwaar heeft tegen de investeringskosten en de inrichting van het dienstencentrum. De minister heeft tevens verzocht, hem de werkelijke in- De op deze wijze verzamelde kle ding en textiel wordt vervolgens ge wogen en gecontroleerd, waarna aan de hand van de totaal-opbrengst be kend zal worden gemaakt aan hoeveel inwoners van Velsen een gratis va kantie kan worden aangeboden. In overleg met het gemeentebestuur en op advies van de gemeentelijke socia le dienst maakt men hiervoor een keuze uit minder draagkrachtigen> zieken, eenzamen en bejaarden, de zogenaamde „vergeten groepen” dus. Solisten zijn Elisabeth Damen, so praan en Wout Oosterkamp, bas, ter wijl Ronald Brautigam de pianobege leiding zal verzorgen. Dirigent van beide koren is Arnold Alons. Door dit alles een kostbare onderneming, wel ke slechts mogelijk is geworden door een belangrijke subsidie van Hoogo vens en Van Gelder Papier. Inlichtin gen over plaatskaarten voor dit con cert bij de secretaris van „Bel Can to”: B. Outmaijer, Heerenduinweg 73, IJmuiden, telefoon 16637. Voorts heeft „Bel Canto” thans in studie Gaetan Donizetti’s bijna verge ten opera „Poliuto”, zodat de eerste opvoering daarvan op vrijdag 17 ja nuari in de Velsense Stadsschouw burg tevens de Nederlandse première twee i en IJMUIDEN. In de Franciscusschool aan de Zeeweg werden, traditiegetrouw, de IJmond-zeskampen tafeltennis gehou den. Helaas was „Meertreffers” dit jaar verhinderd zodat de organiserende vere niging „Fusia” in elke klasse een reserve moest inzetten. Liefhebbers van opera wordt gead viseerd de datum vrijdag 11 oktober in hun agenda aan te tekenen, omdat deze avond de Velsense Stadsschouw burg is gereserveerd voor het opera- koor „Bef Canto” uit Velsen en het gemengd koor „Zang en Vriendschap” uit Beverwijk. Gezamenlijk verzorgen zij dan een concert, bestaande uit koorfragmenten van opera’s van Gij- seppe Verdi en Arrigo Boito. Hierbij zjjn verscheidene geliefde koren, zoals het slavenkoor uit „Nabucco”, het pelgrimskoor uit „I Lombardi” en „Madre, pietosa vergine” uit „La for- za del destino”. De eigenaar van een bromfiets, die zijn brommer in de Wilgenstraat bij de Stadsschouwburg had neergezet, vond zijn brommer zo goed als geplunderd terug. Er was voor 300 gulden aan onderdelen afgesloopt. Verder werd uit een kledingstuk in een van de kleedzalen van de sporthal een horloge gestolen. Het kunstwerk van baron Van Lams- weerde lijkt steeds meer op een zwerfkei. derdag 23 januari zal deze voorstel ling in Velsen worden herhaald. De belangstelling hiervoor is bijzonder groot, zodat voor dinsdag nog slechts enkele plaatskaarten verkrijgbaar zijn. Gegadigden dienen er dus vlug bij te zijn om telefonisch kaarten te bestellen bij het bureau van de kunstkring „Voor Allen” in IJmuiden. Telefonisch bespreken is echter alleen mogelijk van 10.30 tot 12.30 uur, bij de nummers 15743 of 15789. VELSEN.Een speciale werkgroep, samengesteld uit personen waarvan er een belangrijk deel in Zeewijk wonen, heeft de kosten begroot welke verbon den zijn aan de Inrichting van een dienstencentrum dat bij de 123 bejaar denwoningen die op het ogenblik aan het Zeewijkplein gebouwd worden, zal komen. De werkgroep, die onder verant woordelijkheid van de Federatie Bejaar denzorg werkt, kwam met deze begro ting tot een bedrag van ƒ75.000,-. Dit ligt f 18.000,- boven het bedrag dat op de gemeentebegroting voorkomt. IJMUIDEN. Tijdens de afgelopen dagen zijn in IJmuiden nogal wat dief stallen gepleegd. Vannacht werden uit een woning in de Nachtegaallaan een boormachine en een bijbehorende decou- peerzaag weggenomen. In de avonduren is na inbraak uit een woonkamer aan de Julianakade uit een bureaula 180 gulden gestolen en miste een bewoner uit de Bestevaerstraat zijn portemonnaie uit zijn jasje dat aan de kapstok hing. Dankzij deze actie, welke reeds on geveer in tachtig plaatsen in Neder land is gevoerd waaronder in Haarlem, Beverwijk, Arnhem, Nijme gen en Eindhoven heeft de stich ting „Beter met Max” tot dusver al enige honderden zieken en bejaarden een geweldige vakantie op Mallorca kunnen bezorgen. VELSEN. Gymnasium Felisenum, geslaagd voor B-examen: Kees Voorburg en Eric de Weerdt. gebied „dat door de enorme ontwikke ling van de industrie zulke grote struc turele veranderingen heeft ondergaan, vooral ook geestelijk, dat het gezicht van onze streek onherkenbaar is veran derd. Een groot deel van onze gemeen schap is van elders hier naar toe geko men. Velen hebben dus weinig of geen sociale bindingen. In onze tijd worden ook de bindingen met de geloofsgemeen schap door velen minder sterk gevoeld. Veel van wat vaststond wordt in deze tijd ter discussie gesteld. Ook het beroep van predikant”. Wat de toekomst van de Doopsgezinde Gemeente betreft, stelt de heer Luikinga dat het grote probleem van alle geloofs gemeenschappen is hoe de jeugd te be reiken: „Veel jonge mensen zien het niet meer zitten in de kerk. Ze geloven wèl, maar ze zien de noodzaak er niet van in om zich aan te sluiten bij de gemeente. Als daar geen verandering in komt, is het menselijkerwijze over vijftig jaar met de gemeente gebeurd”. mto, bij ïan- gger (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. Op het kruispunt van de Cremerlaan en de Roos en Beeklaan vond maandagnamiddag door een voor- rangsfout een aanrijding plaats waarbij vier auto’s betrokken waren. Een 34-jarige Haarlemmer maakte volgens de politie de fout en botste tegen een andere personenwagen. Deze werd bestuurd door een 76-jarige man, eveneens uit Haarlem. De tweede auto reed tegen een geparkeerde auto aan, die op zijn beurt tegen een andere gepar keerde wagen botste. Er was alleen materiële schade. Om dat een van de auto’s een lekke benzine tank kreeg, rukte veiligheidshalve de Velsense brandweer uit. Deze heeft later bij de opruiming geassisteerd. betekent. Daarna volgen nog voorstellingen op maandag 20 woensdag 22 januari. felijk zijn verzorgd. Dit alles maakt het bij wonen van een opvoering van „Grafin Mariza” tot een waarlijk feest. Voorts heeft regisseur Alexander Pichler van de Weense Staatsopera de beschikking gekregen over een voor treffelijke bezetting, bestaande uit Lizzy Schöffmann, Jan Henderson, Marja de Boer, Lilli Loerkens. Antoni Wink, Anita Heins, Aad Jans, Leo nard Horn en Rob Snitslaar. IJMUIDEN. Op het terrein van Hoogovens is maandagmiddag bij een verkeersongeval de 20-jarige bedienings- man bij blokwalserij HI, U. Ph. Jost uit IJmuiden om het leven gekomen. Ter hoogte van de Ingen Houszweg reed hij met zijn bromfiets door nog onbekende oorzaak tegen een vrachtwagen en werd terstond overgebracht naar het Rode Kruisziekenhuis in Beverwijk, waar hij aan de gevolgen van de verwondingen is overleden. De afdeling IJmuiden van het NVV is thans bezig met het voorbereiden van enige gespreksavonden, waar de vakbeweging en de maatschappij ter discussie zullen worden gesteld. Het is een project waar men ook in andere plaatsen mee is gestart en bedoeld voor alle leden van het NVV. De eerste gespreksavond zal worden gewijd aan het onderwerp „Onderwijs en vermogens- en inkomstenpolitiek.” Het ligt in de bedoeling deze bij eenkomsten te houden in gebouw „Velserduin” aan het Velserduinplein, alleen de juiste data zijn nog niet bekend, omdat een en ander afhanke lijk is van het aantal deelnemers. Belangstellenden kunnen zich voor nadere inlichtingen vervoegen bij de afdelingssecretaris van het NW: de heer J. J. Krijnen, Saturnusstraat 41, IJmuiden, telefoon 15231. vesteringskosten voor te leggen, deze bekend zijn. De beoordeling van zal geschieden aan de hand van de gestegen lonen en de materiaalkosten vanaf juli 1973. Het college van B. en W. van Velsen zal met de minister over het door de werkgroep opgevoerde be grotingsbedrag het gevraagde overleg plegen. B. en W. zijn van mening dat de werkgroep een alleszins aanvaardbare begroting van de kosten van de inrich ting van het dienstencentrum heeft op gesteld. Zij stellen de gemeenteraad dan ook voor te stemmen met een krediet aanvrage van f 75.000,- en de begroting voor het jaar 1974 dienovereenkomstig te wijzigen. De commissies voor Sociale Aangelegenheden en voor Financiën stemmen met dit voorstel in. Voor het verkrijgen van een rijkssub- sidie in de exploitatiekosten is het (op grond van de bijdrageregeling diensten centra voor bejaarden) noodzakelijk, dat het dienstencentrum wordt beheerd en geëxploiteerd door een stichting, waarin zijn vertegenwoordigd organisaties als bej aarden bonden, woningbouwcorpora ties. kruisverenigingen, maatschappelijk werk-organen, de raad van kerken, de gemeentelijke sociale dienst, de G.G. en G.D. en dergelijke. Om aan dit voor schrift te voldoen heeft de Federatie Bejaardenzorg Velsen voorbereidingen getroffen, zodanige wijziging in de structuur van de instelling aan te bren gen, dat subsidie van het rijk kan wor den verkregen. Maar de grote verrassing van deze voorstelling was het optreden van Jacco van Renesse, die hiermee zijn operettedebuut heeft gemaakt. Door dat hij zich hier ontpopte als een komiek van grote klasse, die boven dien over een fraaie stem beschikt, wist hij het publiek stormenderhand te veroveren dat hem dan ook de ene ovatie na de andere bracht. Op deze wijze lijkt de vrees ons niet ongewet tigd dat Jacco van Renesse, evenals zoveel Nederlandse zangers en zange ressen van formaat, spoedig naar het buitenland zal worden gelokt. In de loop der jaren heeft „De Hoofdstad Operette” zich namelijk tot een volwaardig gezelschap ontwik keld, dat inmiddels kan beschikken over een orkest van tweeëntwintig musici, met John Kapper als dirigent. Ook koor en ballet kunnen de verge lijking met menig buitenlands gezel schap glansrijk doorstaan, terwijl de cors en kostumes eveneens voortref- „De Hoofdstad Operette” komt nu dinsdag 24 september naar de Velsen se Stadsschouwburg, om hier het nieuwe toneelseizoen te openen. Don- De kring Kennemerland van stichting „Geologische Activiteiten” opent donderdag 26 september het nieuwe winterseizoen met een bijeen komst in het cultureel centrum „De Schouw” aan de Bieyenhoevelaan in Velsen-Noord. Het wordt een cause rie, te verzorgen door de heer P. Stemvers, voorzitter van de stichting en hij zal spreken over het veelzijdi ge mineraal kwarts, beter bekend als bergkristal, agaat, onyx en amathyst. De heer Stemvers is niet alleen een verwoed amateur-geoloog, maar ook een bekwaam fotograaf, zodat hij zijn lezingen met een serie interessante kleurendia’s kan illustreren. Deze bij eenkomst is ook voor niet-leden toe gankelijk. Voor de eerste keer in de geschiedenis bleek Rapidity de sterkste ploeg te heb ben afgevaardigd, met 18 punten vero verde zij de wisselbeker. VTC kwam er dicht bij met 17 punten en Doko, vorig jaar winnaar, kwam niet verder dan 14 punten. Fusia werd vierde met 12 pun ten en Heemskerk sloot de rij met 10 punten. De belangrijkste persoonlijke resulta ten: Dames: C. Schuijt, Rapidity 5 pun ten; G. van Beelen, Fusia 4 punten. Heren 2e klas: K. Ligthart, Fusia 5 pnt; H. Geldermans, Rap. 2 pnt. Heren 3e klas: G. van Maas, Dok'o 5 pnt; J. v.d. Berg, VTC 4 pnt. Heren 4e klas: J. Specht, Heemskerk 4 pnt; H. Godschalk. Rap. 4 pnt. Jeugd tot 18 jaar: K. v.d. Berg, VTC 5 pnt; Th .Wïjker, Rap. 4 pnt. Maandag vertrokken: Duvenstedt, Whitby, IJmuiden; Erik, Bremen; Irish- gate, Londen, IJmuiden; Rijnstromm, Harwich; Prinses Margriet, Rotterdam; Mobil Wedel, Emden; Luther, Malmö, IJmuiden; Parishgate, Noordzee; P3 Ko penhagen; Konstand, Kopenhagen; Scoll Progress, Antwerpen; Silvia 1, Rotter dam; Jubilation, Colchester; Nordfeld, Uddevalla; Pallas, Hamburg; Kiskou, Tampaire; Sentence, Jellyne; Rijnborg, Delfzijl. Bij de actie „Geef Max de zak” zal nu binnenkort ook Velsen worden ingeschakeld en wel op woensdag 25, donderdag 26 en vrijdag 27 september. Eerst wor den hiervoor onder de inwoners plastic-zakken verspreid, die door hen met (goede) gedragen kleding en andere textiel kun nen worden gevuld. Deze zakken worden dan op genoemde dagen door een team van medewerkers met vrachtauto’s opgehaald, waarvan de komst telkens door een geluidswagen zal worden aangekondigd. Dit is dan tevens het sein dat men de gevulde zak ken bij de stoeprand kan depo neren. Maandag gearriveerd: Holstenfleet, Hamburg; Shetland Trader, Bristol Channel; Kristina, Karlstad, Zaandam; Elb Marchem, Bristol Channel; Bab T, Rauna, Zaandam; Winnetou, Kemi; Le- vern, Whitby, IJmuiden. Domineeszoon Luikinga is vast van plan, Beverwijk tot zijn emeritaat, maar ook daarna, trouw te blijven: „Ik heb mij in Beverwijk altijd erg goed thuis gevoeld”. BEVERWIJK. Zondag 22 september herdenkt ds. H. Luikinga het feit, dat hij twaalfeneenhalf jaar geleden zijn intre de deed in de Doopsgezinde Gemeente Beverwijk. Op verzoek van de jubilaris zal de herdenkingsdienst (aanvang 10 uur) in de Doopsgezinde Kerk aan het Meerplein een besloten karakter dragen. Na afloop van de dienst, waarin ds. Luikinga op zijn verblijf in het Bever- wijkse zal terugblikken, zal onder meer kerkeraadsvoorzitter S. van der Wal de jubilaris toespreken. Aansluitend kunnen belangstellenden dominee en mevrouw Luikinga met het koperen jubileum ge luk wensen. Ter gelegenheid van het twaalfeneen halfjarig verblijf van dominee Luikinga in Beverwijk (eender diende hij de ge meenten Veendam/Pekela, Almelo en Zaandam) is „De Broederschap”, het manadblad van de Doopsgezinde Ge meente Beverwijk, in een extra nummer verschenen. Redacteur J. G. Belterman heeft in deze speciale editie talrijke Doopsgezin den, die uit hoofde van hun kerkelijke functie (koster, organist, Kerkeraad, zon dagsschool, zusterkring enzovoorts) veel met ds. en mevrouw Luikinga te maken hebben, aan het woord gelaten. In een in verband met het jubileum afgenomen interview typeert ds. Luikin ga, die in zijn jeugd regelmatig in Be verwijk vertoefde, de IJmond als een

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 5