Uitwisseling van gevangenen op De Coopertest, een uitdaging Cyprus 19 ct 3.50 1.25 Labour zal aan 1.00 Ecevit moet kiezer oordeel over EEG vragen regering vormen I WEBBE's Woensdag reclame groentebedrijf ^5 I F STOOFPREI GEMEENTELIJKE SCHOOL VOOR VISSERIJ EN SCHEEPVAART Havenkade 55 - IJmuiden - Tel. 02550-1 45 81 HANDPEREN SINAASAPPELS JAMES GRIEVE SPER^Y SFERW PONSTYPISTE UNIVAC UNIVAC Cardiologisch team van Deo meldt zich als eerste Gevonden voorwerpen metnico scheepmaker administratieve medewerkers Twee Nederlandse zeelieden vermist SEPTEMBER 1974 DINSDAG 17 6 1 Turkse kabinetscrisis - GEMEENTE VELSEN Op dinsdag 1 oktober 1974,aanvang 18.30 uur, beginnen de cursussen voor A. Fileren B. VISKUNDE-B Zeeweg 238 - IJmuiden-o. - Tel. 15854 ZATERDAG 28 SEPTEMBER is het zover. Dan gaat de vierde Coopertest op de sintelbaan van het Pim Muliersportpark in Haarlem van start. Wederom organiseert de atletiekvereniging „Holland” het evenement in samenwerking met de „Nederlandse Hartstichting”. Het voorbereidingsteam van „Holland” heeft zeer hard gewerkt om de vele verenigingen, overheids- en semi-overheidsbedrijven in Haarlem en omgeving aan te schrijven. Via de verzonden aanmel dingsformulieren kan men zich nu opgeven. Scholieren zijn van harte welkom, maar vooral de „stilzitters” tracht men te mobiliseren. 9! kust I per pond P. van Vloten, arts. (Van onze redacteur in Istanboel) vier 5- I L wellustige Leonie toch heel dicht bij de tekst gehouden. Bovendien, zegt Walter van der Kamp, haalt Nieuwenhuijs de uitlatingen van Bob de Lange (Van Oudijck) en Rudolf Lucieer (Van Helderen) door elkaar wat het nationalisme betreft. Tot zover „De stille kracht”. praktijkgerichte opleiding tot geschoolde kracht voor de visverwerkende industrie (duur van de cursus: 3 maanden) cursusgeld 50,— Wij zoeken voor uitbreiding van onze kleine Ponskamer een zesde dame in de funktie van Zo kunnen we elke volwassen deel- neemster(er) een mapje meegeven be treffende deze test, zodat iedereen thuis nog eens rustig kan doorlezen waarom het eigenlijk allemaal gaat. Zoals U ziet een fijn mapje om te bezitten en U wat kritischer ten op zichte van Uw eigen gezondheid nu ATHENE. De Turkse president Ko- ruturk heeft de leider van de sociaal democratische Republikeinse Volkspartij Ecevit gisteren verzocht een nieuwe re gering te vormen, nadat deze zijn ont slag had aangeboden wegens menings verschillen met zijn coalitiepartner, de Islamitische Party van Nationale Red ding. Indien u geïnteresseerd bent in deze leuke baan, bel dan even voor een afspraak naar de Afdeling Personeelszaken Freeport Building 217 Schiphol-C Telefoon 020- 15 40 21. NICOSIA (AFP). Voor het eerst sinds bet uitbreken van het conflict op Cyprus zijn gisteren in Nicosia officieel gevangenen uitgewisseld. t t opleiding tot een toezichthoudende of lei dinggevende functie in de visverwerkende industrieën of vishandel (duur van de cursus: 8 maanden) cursusgeld 60,— Beide cursussen omvatten 2 lesavonden, elk van 3 lestijden. r c f 1 2 1 I f e E I Ervaring op een UNIVAC Ponsmachine is gewenst, doch niet vereist. EUROPEAN REGIONAL DISTRIBUTION CENTER EUROPEAN REGIONAL DISTRIBUTION CENTER 3 pond sappige 20 sappige 3 pond gave Wij bieden u: een leuke baan in een kleine groep mensen een 40-urige werkweek een maandsalaris van 1200,-ƒ1400,-, afhankelijk van ervaring 7,4% vakantietoeslag een aantrekkelijke reiskostenregeling. leeftijd tot 25 jaar. Deze drukke, maar zelfstandige funktie omvat de fol- low-up van geplaatste orders in de U.S A., schriftelijke en telefonische kontakten met de afnemers, het bijhou den van de algemene administratie. Vanzelfsprekend is goede kennis var de Engelse taal een vereiste, terwijl wij bovendien een opleiding op Mulo-Mavo niveau noodzakelijk achten alsmede een goede typevaar- digheid. De meeste tijd was echter ingeruimd voor het boek van Cornelius Ryan over de slag bij Arnhem, dat binnenkort in vertaling verschijnt. We kregen een heel duidelijk exposé van de slag, en hoorden dat de mislukking voor een groot deel te wijten was aan het negeren van iedere Nederlandse kennis van de omgeving en mogelijkheden, waardoor de oorlog no deloos werd verlengd, de hongerwinter zijn kans kreeg, enzovoorts, enzovoorts. En dat allemaal omdat Montgomery te eigenwijs was en zijn verstandiger „rechterhand” juist ziek was toen prins Bernhard vergeefs zijn hulp (en die van zijn ondergeschikten) kwam aanbieden. In een verkiezingsmanifest onder de titel „Groot Brittannië zal winnen met Labour” belooft de part’i dat zij binnen een jaar na de verkiezingen het resul taat van de lopende besprekingen over een herziening van de voorwaarden voor het Britse lidmaatschap van de EEG aan de kiezers zal voorleggenIn welke vorm dit zal gaan gebeuren wordt niet gezegd, maar de voorkeur zou uitgaan naar een volksstemming. Weliswaar prijst hij Van der Kamp op enkele punten hogelijk, maar de scènes met de dronken regent, met Raden Aju, die zich voor de voeten van de resident werpt, alsmede het feit dat hij Van Oudijck voorstelt als een vooruitstreven de figuur die het nationalisme voorzag, beschouwt hij als strijdig met de Indi sche werkelijkheid omtrent 1900. Ook de „blijkbaar onvermijdelijke moderne sex- happenings” vindt hij onjuist getaxeerd, en hij zegt over Leonie dat zij zich nooit zo gretig voor de liefdesdaad zou hebben aangeboden en zich nooit pardoes zou hebben uitgekleed. Volgens de Labour-partij die sinds de verkiezingen van 28 februari met een minderheidskabinet aan de macht is, ziet het land zich voor de gevaarlijkste crisis sinds de tweede wereldoorlog gesteld. Zij vertrouwt erop met steun van allen na twee of drie moeilijke jaren de econo mische storm de baas te kunnen worden. Wat dat betreft moet er toch sprake zijn van verschillende tekstinterpretaties, want afgezien van het feit dat Walter van der Kamp wel genoodzaakt was dialogen te schrijven op plaatsen waar Couperus met beschrijvingen of aandui dingen volstond, heeft hij zich met be trekking tot de scènes met de dronken regent, de wanhopige Raden Aju en de LONDEN (Reuter en DPA. De Britse Labourpartij heeft (gisteren) laten weten, dat zij zich, als zij de komende verkiezing wint, voor alles zal beijveren de inflatie te bestrijden. De mogelijkheid van een coalitie ingeval geen van de partijen een absolute meerderheid be haalt, sluiten de socialisten by voorbaat uit. Merkwaardig genoeg komt nu pas de kritiek los, van wat men „de bevoegde zijde” zou kunnen noemen, de „oud- Indisch-kenners”. De belangrijkste van hen is Rob Nieuwenhuijs, ook bekend onder zijn schrijversnaam Breton de Nijs, die in de Haagse Post van deze week eerst op de vergissingen van Louis Couperus wees (deze heeft in zijn roman De Kwelduivels enerzijds en de Guna Guna anderzijds door elkaar gehaald. Dat zou u misschien een rot zorg zijn, maar voor Indonesiërs en de wat door, kneder kenners van de Javaanse mytho logie is dat een pijnlijke zaak), en daar na op die van tv-regisseur Walter van der Kamp. •- en in de toekomst te stellen. Want daar gaat het om. Het is beslist niet de bedoeling U b.v. de auto aan de kant te laten zetten of U op „water en brood” te zetten. Integendeel. De auto is er voor uw gemak, al die lekkernijen zijn er om het leven gezelliger te maken en een rokertje op bepaalde momenten doet een mens kennelijk iets. Het gaat er echter wel om u de zaken uit te leggen, vooral via ge noemd mapje, en een beroep op uw eigen verantwoordelijkheidsgevoel. De mens leeft anders dan 10, 20, 30 en 40 jaar geleden, eet anders (o.a. meer vet, snoep), drinkt meer alcohol (bier, beweegt veel en veel minder (auto, luie stoel, t.v.) en er wordt door velen te veel gerookt (10, 15, 20 enz. sigaretten per dag). Het gehele voedings- en bewegings patroon is, globaal gezien, net als een boekhouding met aan de ene kant de inkomsten en aan de andere kant de uitgaven, dat wil zeggen het bewegen. In het midden staat uw gewicht. Bij meer voeding en minder bewegen wordt u lichter. Nu zijn in deze (consumptie)maat- schappij de inkomsten veranderd, ze ker ten opzichte van onze behoeften en de uitgaven enorm gedaald (auto, t.v. superluie stoelen, wasautomaten Dit mapje bevat: het boekje Trim U fit (o.a. de Kenneth Coopertest), „Eet gezond en smakelijk”, „Iets over roken, zitten en eten”, „Waar U van houdt” (receptenboekje), „Wij Neder landers Nu” (informatie over hart- en vaatziekten) en „Voedingsadvies voor een gezonder leven”. enzovoorts). Het gevolg is gewichts- vermeerdering of dikte. We verbran den al die voeding niet meer. Vroeger konden we wel al die voeding onder andere vetten aan, toen sjouwden we veel meer voor ons broodje. We heb ben veel minder nodig. Zo geeft onze welvaart een bepaald boemerangef- fect. Zo werd bij de militaire keuring onder andere 5 percent van de opge- roepenen afgekeurd wegens dikte. Dikte geeft weer verhoogde immo- bilisatie, verhoogde belasting van hart en bloedvaten en zo zitten we in de kringloop. Daarnaast speelt de ader verkalking (sclerose) of normale slij tage van de bloedvaten een rol. Bij het ouderworden slijt een mens onder andere ook in zijn bloedvaten en dit proces schijnt versneld te worden door te veel eten, te weinig bewegen en te veel roken. Wat weer infarctbe- vorderend werkt. Oh, leest u nu gerust verder, u bent morgen nog niet opgesleten. Het is een proces over jaren en jaren, maar het gaat wel door, elke dag opnieuw, ook bij mij, ik behoef zelf maar in de spiegel te kijken Zo zal elk genomen „snackje” of elke autorit niet zo veel uitmaken en „gezelligheid kent geen tijd”. Zeg nu dat etentje niet af! Ook ontspanning en gezelligheid zijn meer dan ooit belangrijk in deze maatschappij. Maar vele dagen zijn weken, en maanden, en jaren fen vele jaren. En zo zitten we met zijn allen in de problematiek of we willen of niet. Want het aantal hartinfarcten is hoog, ontstellend hoog. Het verdriet groot en vele (jonge) gezinnen zijn uit hun ritme gebracht door deze volksvijand nr. één. „Zo is de puber van thans over vijftien tot twintig jaar infarctkandidaat en daarmee wil alles gezegd zijn.” Reeds vele enthousiaste reacties zijn binnengekomen, zowel in groeps verband als individueel. De aanmel ding van het cardiologisch team was één van de eerste. (Ziekenhuis St. Joannes de Deo te Haarlem). Verder doen verschillende trimgroepen mee o.a. die van C.I.O.S. en vermoedelijk komt de Zeskampploeg uit Zandvoort. die in de finale zit van het „Spel zonder Grenzen” en reeds enige tijd volop in training is. Het geheel be looft een groot succes te worden en vele clubs hebben een afvaardiging gestuurd. Ook de „Nederlandse Hart stichting” doet helemaal mee. trui, blazer, kinder jas, plastic verkeers- kegel, dameshandschoen, kindermuts, herenbril, bankbiljet, diplomatentas met broodtrommeltje, tas met flesje eau de cologne, plastic tas met jas, knijpbeursje met geld en veiligheidsspelden, meisjes gympak, drie jongenstruitjes, autoped. Inlichtingen over deze voorwerpen kunnen dagelijks worden verkregen op het hoofdbureau van politie in Velsen, waar zij elke dinsdag en vrijdag van 16.30 tot 17.30 uur eventueel zullen wor den afgegeven. Wat me bij de herhaling van het tweede deel van „De stille kracht” voor al frappeerde was, dat ik die stemmen zo intensief terug herkende, van Doddy, van Oerip, van Scenario, maar toch ook van Leonie en de resident, en ik besefte opnieuw dat het stuk toch een sterke indruk had achtergelaten, ook al zag ik sommige zwakheden nu, voor de tweede keer, duidelijker zitten, ondanks het feit dat Walter van der Kamp bij het terug brengen van de vier delen tot drie delen de zwakste plekken eruit heeft gesneden. Indien u meent voor bovengenoemde funktie in aanmerking te komen, nodigen wij u graag uit uw sollicitatie schriftelijk of telefonisch te richten aan de Afdeling Personeelszaken Freeport Building 217 Schiphol-C Telefoon 020- 15 40 21. VELSEN. Bij de Velsense politie zijn de volgende voorwerpen als gevon den aangegeven: drie autosleutels, étui met twee sleutels, ring met vier sleutels, twee autosleuteltjes, mapje met sleutels, lipssleutel, bromfietssleutels, ring met 6 sleutels, sleutel, damespolshorloge, porte monnee met inhoud, tropisch vogeltje, broche in hoes, jongensjasje, armbandje met steentje, ring met steen, bril in étui, Voor aanmelding kan men zich dagelijks vervoegen aan de school van 12.30 tot 16.30 uur. Bovendien op dinsdag 24 september en donderdag 26 sep tember a.s. van 19.00 tot 21.00 uur. In het program worden eerder gedane voorstellen vermeld voor een uitbreiding van het staatsbeheer op industrieel ge bied. Zo zal Labour na een overwinning land dat voor economische ontwikkeling nodig is, haveninstallaties, scheepswer ven en vliegtuigfabrieken nationaliseren. Daarna kregen we een collage te zien van korte fragmenten uit een groot aantal troonredes sinds 1948, waarbij het opviel dat prins Bernhard opeens van rechts naar links verhuisde, en de ko ningin een imposante hoedenverzameling moet hebben die terecht onderwerp is geworden van een fotoboek. Televizier Magazine zocht verbinding met Tokio, Parijs en Schiphol over de gijzeling, maar liet zich er voor het overige niet door van de wijs brengen en bracht ook nog andere onderwerpen ter sprake. Een daarvan kwam als „on genode gast” binnengemarcheerd: een groep boeren die zes minuten zendtijd kreeg om alle grieven te spuien. Er werd daarna wel gezegd dat zo’n onver wachts bezoek „niet voor herhaling vat baar was”. Dit gebeurde op de binnenplaats van het „Ledra-hotel”. In totaal 245 zieke of gewonde gevangenen 116 Griekse en 129 Turkse Cyprioten werden uitge wisseld onder toezicht van het Internati onale Comité van het Rode Kruis. Een vertegenwoordiger van het Rode Kruis liet weten dat er in verband met ver- voersmt eilijkheden van Turkse zijde geen Griekse Cyprioten aan de tegenpar tij zijn overgedragen die in Turkije worden vastgehouden. Prins Bernhard werd zelf ook nog geïnterviewd. Gevraagd werd of hij er nog iets van geleerd had. „Ja, de enorme invloed van een paar mensen op het leven van duizenden”. En zo is het natuurlijk: de ene man eigenwijs, de andere ziek, en een miljoen mensen (schatting van Ryan) verliezen nodeloos het leven. Vice-president Erbakan en de andere zes PNR-ministers hebben zich verzet tegen Ecivit’s tournee langs de Scandinavische landen die morgen zou beginnen en die nu voorlopig is afgelast. De PNR wil een hechtere aansluiting van Turkije bij de Islamitische landen en vreest dat Ecevit zich, in zijn ijver om Turkije’s Europese aansluiting niet te verliezen, in Scandinavië zou laten ver leiden tot grote concessies inzake Cy prus. Verwacht wordt nu dat premier Ece vit voorlopig een minderheidskabinet zal leiden. In een latere fase kan daartoe een andere partij toetreden, bijvoorbeeld de Democratische, die weliswaar niet minder rechts is dan de PNR. er zitten duidelijk fascistoide elementen in haar gelederen maar tenminste niet zo fanatiek religieus. IJMUIDEN. Voor de kust van Noorwegen wordt nog steeds gezocht naar twee Nederlandse zeelieden. Het zijn opvarenden van de coaster Blauwe Tulp (3.000 brt.), die bij een brand in de machinekamer van het schip door onbe kende oorzaak overboord zijn geraakt. Gisteravond vroeg ving Scheveningen Radio in IJmuiden een sos-bericht op. Het schip met aan boord vijf Nederland se zeelieden vroeg dringend om hulp. De positie van de Blauwe Tulp was toen veertien mijl ten westen van de vuurto ren Feistin. Onmiddellijk is een Noorse Marine helicopter uitgevlogen om naar de ver miste opvarenden te zoeken. Schepen stoomden op naar de opgegeven positie. Later gaf het schip door dat de beman ning er in geslaagd was de brand aan boord te blussen. Het schip is het eigendom van de Noorse maatschappij Oh Meling, geves tigd in Stavanger, en vaart onder Neder- lands-Antiliiaanse vlag. Voor het European Distribution Center op Schiphol-C zoe ken wij voor de Afdeling CUSTOMER SERVICES voor zo spoedig mogelijk Wat kunnen we doen? In de eerste plaats kritisch gaan staan tegenover het infarct en denken dat het ook u kan overkomen en niet alleen uw buurman, vriend of kennis. De tijd terug willen draaien heeft geen zin, behoeft ook niet, maar we kunnen in boekhoudkundige termen gesproken wel de inkomsten veranderen (verla gen) en de uitgaven verhogen en daarbij b.v. maandelijks de weeg schaal hanteren. Eet kritischer; laat vooral de huisvrouw zich goed infor meren over moderne voeding (een St. Nicolaascadeautje!) en ga meer aan beweging doen (trimmen, sport) doen. Ook hier geldt: jong geleerd, oud gedaan. Begin er nog heden mee, voorzichtig, maar begin er mee en zij die reeds trimmen enzovoorts, ga er mee door. Stel eisen aan uw lichaam. Laatst sprak ik een ouder iemand: „Dokter, u moest eens weten hoe geweldig ik me voel, (met trots wees hij op zijn buikje) dat is er bijna helemaal af en een lucht dat ik weer heb”,. Elke week trim ik in een groepje in de duinen en een lol dat we hebben! Op 28 september kom ik zeker, dan controleer ik mijn conditie weer”. Tot ziens”. En weg was hij, blij met zijn trimactiviteiten en met zijn fitheid. De Coopertest wil nu trachten iedereen in beweging te krijgen (of te houden) en vooral om iedereen aan het denken te zetten in een maatschappij waar materiële za ken belangrijker schijnen te zijn. Maar heus.uw gezondheid is „hart stikke” belangrijk voor u, -voor uw gezin en voor diezelfde maatschappij. Voor inlichtingen en aanmeldingen, bellen mevrouw Van Liempt-Jansen, Jan Gijzenkade 135 Haarlem, tel. 372696.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 6