Reactie van Landbouwschap op Troonrede: Frankrijk vreest distributie van benzine EEG-ministers nog verdeeld DAF Personenauto’s voor bedrijven Volvo 75 percent naar I Bedrijf met duizend man in de knel amro-piersonfund solide vermogensbeheer. XjX Lach ondanks spanning Stagnatie afzet Bendien-Smits AGRARISCHE PRIJZEN BLIJVEN MOEILIJKHEDEN GEVEN VERLIES LOOPT IN DE MILJOENEN WOENSDAG 1 8 SEPTEMBER 1974 ECONOMIE 15 Consumenten 1 (Van onze redactie economie) Besluiten Bols verleent hulp aan Nigeriaanse alcoholfabriek EINDHOVEN. De Zweedse auto-industrie Volvo heeft 75 per cent van de aandelen van DAF’s Personenautofabriek DAF Car BV in handen gekregen. De waarbor ging van de werkgelegenheid in het bedrijf, dat 6300 medewerkers telt, ligt aan deze fusie ten grondslag. Voor de duidelijkheid: de bedrijfs wagendivisie van DAF staat hier geheel buiten. DEN HAAG. Op het sociale en fiscale vlak heeft de regering een eerste stap gezet ter verwezenlijking van de wensen van het georgani seerde agrarische bedrijfsleven. Het dagelijks bestuur van het Landbouw schap zegt dit in een voorlopig commentaar op Troonrede, miljoenennota en landbouwbegroting. Inflatie helder advies X over’stoffig’ kantoormeubilair ASPA-ZAANDAM BV (Vèn een onzer verslaggevers) (ADVERTENTIE) (Van onze redacteur in Parijs) peperstraat 86 (075) 12 34 50* uw gesprekspartner voor kantoorefficiency gemoeid (Van onze redacteur in Brussel) voor (ADVERTENTIE) Sinds 1972 bezat Volvo al een aandeel van 33 percent in DAF personenwagens. De oliecrisis en de daardoor versterkte ongunstige factoren voor de autoverkoop in Europa betekenden voor DAF Car ALMELO. Bij het duizend man tel lende confectiebedrijf Bendien-Smits in Almelo bestaat gevaar voor de werkge legenheid voor een deel van de werkne mers door afzetproblemen waarmee de onderneming kampt. Vakbonden en de directie van het bedrijf zijn overeenge komen de moeilijkheden voor te leggen aan de werkcommissies van de stuur groep confectie. Deze zullen worden ge vraagd op korte termijn een uitspraak te doen. De directie van het bedrijf volgt deze procedure „gezien de mogelijke so- ongeveer 500 km ten noordoosten Lagos, zo heeft Bols meegedeeld. Toch vindt het Landbouwschap dat de sociale en fiscale wensen ervan onvol doende zijn ingewilligd. zal werken, om van inflatiebestrijdend maar helemaal te zwijgen. Zij zal de regering dan ook meer in dank worden afgenomen door de Nederlandse vakbe weging die in heel wat opzichten op haar wenken wordt bediend dan bij voorbeeld door het op matiging aandrin gende Internationale Monetaire Fonds. De Britten echter hebben behalve een 4 percent verhoging van de interventie- Hoewel het Nederlandse regeringscen trum gisteren gebukt ging onder de grote spanningen van epiloog van het gijzelingsdrama in de Franse ambassade kon er toch nog een lach af. En wel van minister Duisenberg van Financiën bij Dit kan niet door de DAF Holding mede gezien haar andere verplichtingen worden gefinancierd naar rato van de huidige aandelenverhouding in Car BV, zeker niet nu bij Car BV bescheiden winsten zijn omgeslagen in forse verlie zen.” prijzen en een monetaire aanpassing van het pond tegenover de Europese reken eenheid die op een 7,5 percent inko mensverbetering voor de boeren neer komt, ook nog geëist dat de melkprijs maar liefst 32 percent omhooggaat. zijn presentatie van de Miljoenennota. De bewindsman had echter ook reden tot droefenis. Hij betreurde het dat door voorpublicaties al heel wat geheimen van de Derde Dinsdag in september in de openbaarheid waren gekomen. BRUSSEL. De Europese landbouw ministers zijn gisteravond nog egen stap verder gekomen dan de overeenstemming omtrent 'n tussentijdse verhoging van de producentenprijzen in de landbouw. Eén ding staat wel vast: de 4 percent prijs verhoging die de commissie aanvaard baar acht, is naar het oordeel van diver se lidstaten, de Europese overkoepelende Er zijn ook besluiten genomen. De Europese Gemeenschap gaat de Oosteu- ropese landen aanbieden handelsakkoor- den af te sluiten met de EEG. De lidstaten hebben een nieuwe strategie aanvaard voor een gemeenschappelijk energiebeleid, dat tot nu toe door de Britten werd tegengehouden. een overheidsbijdrage voor deze volks verzekering, aldus het commentaar. Daarnaast, aldus het schap, wordt aan een aantal eisen op fiscaal en sociaal terrein in het geheel geen aandacht besteed. Als sprekende voorbeelden van die eisen noemt het: afschaffing van de vijf-percentgrens bij middeling van in komens, verhoging van de investerings aftrek, verlaging van de btw op sier- teeltprodukten. Tegenover eisen die grosso modo uit eenlopen van 8 percent (België, Luxem burg en de COPA) tot 4 percent (Neder land en Italië) staat een vooralsnog on verbiddellijk Duits „neen” ten aanzien van de nationale steunmaatregelen (vooral die in Frankrijk). Als die steun maatregelen ongedaan worden gemaakt en er bovendien zal worden gewerkt aan een fundamentele heroriëntering van het landbouwbeleid die beter past bij de economische en monetaire situatie van het ogenblik, zou de Duitse bewindsman Ertl een 4 percent prijsverhoging ver moedelijk wel willen aanvaarden. De handelsakkoorden moeten in de plaats komen van de oude bilaterale akkoorden. Het besluit heeft politieke betekenis. Want in plaats van zich voortdurend te verschuilen achter ande ren ter bescherming van eigen afspraken met het Oostblok, zeggen de lidstaten van de EEG nu gezamenlijk „van nu af aan moeten handelsakkoorden met de EEG worden gesloten en anders komen er géén akkoorden.” Tot slot reacties van twee financiële bladen. Het Financieel-Economische Ma gazine (FEM) constateert dat aan de bestrijding van de werkloosheid grotere prioriteit wordt toegekend dan aan de bestrijding van de inflatie. Gevreesd moet worden, aldus dit blad, dat deze begroting nauwelijks inflatie-intomend PARIJS. De Franse premier Jac ques Chirac heeft vandaag laten dóór schemeren dat de regering zich de ko mende maanden genoodzaakt zou kun nen zien de benzine te distribueren. De benzinebonnen zijn al gedrukt en ze liggen klaar om te worden uitgedeeld. Enkele maanden geleden werd al een bezuinigingsplan voor stookolie bekend gemaakt, dat voorzag in een besparing van ruim één miljard franc per jaar. AMSTERDAM (ANP) (aan- en verkoopprijzen) bankpapier luiden: Amerikaanse dollar Engelse pond Belgische frank (100) Duitse mark (100) Italiaanse lire (10.000) Portugese escudo (100) Canadese dollar Franse frank (100) Zwitserse frank (100) Zweedse kroon (100) Noorse kroon (100) Deense kroon (100) Oostenrijkse schilling (100) Spaanse peseta (100) Griekse drachme (100) Finse mark (100) Joegoslavische dinar (100) NIEUW VENNEP. Op 18 september zal de Militaire Gouverneur van Kwara (Nigeria) in aanwezigheid van de heer F. Hart Nibbrig, lid van de raad van be stuur van Lucas Bols in Nieuw-Vennep, de officiële opening verrichten van de Nigerian Yeast and Alcohol Manufactu ring Company Ltd., Bacita Estate-Jebba, van De advieskoersen buitenlands Tot nu toe is er voor de consumenten in Nederland weinig reden tot vreugde. Aldus de Consumentenbond in zijn com mentaar. Het ziet er naar uit dat de consumenten in het komend jaar zich zelf weer moeten redden en op weinig steun van de overheid moeten rekenen. De bond wees er op, dat voor het eerst in de Troonrede over consumenten is gesproken. In verband met de grote sociale be langen in met name Limburg, die met de fusie zijn gemoeid, zullen de reste- „De geleidelijke groei van de afzet is door de oliecrisis abrupt onderbroken. Tegenover een produktie van 100.000 stuks in 1973, zullen dit jaar niet meer auto’s worden geproduceerd dan 70.000 75.000 stuks”, aldus de heer Van Doorne. De Industriebond NKV toonde zich verheugd over het akkoord tussen Volvo en Daf. Maar tegen het feit dat het „huwelijk” zo lang geheim gehouden was, tekende de bond wél bezwaren aan. amro-pierson fund Een op researchfaciliteiten en know-how van beide banken gefundeerd beleggingsfonds. Waarbij de belangen internatio naai gespreid zijn. En de beleggers participeren in het totale pakket van hoogwaardige, zorgvuldig geselekteerde aandelen. De werknemers van Bendien-Smits zijn verdeeld over vestigingen in Almelo, Enter, Nijverdal en Emmen. De afzet- moeilijkheden doen zich vooral voor in Frankrijk en de Verenigde Staten, om dat de gulden ten opzichte van de franc en de dollar duurder is geworden, zo zegt de directie. De directie stelt verder dat, voordat de moeilijkheden aan het licht kwamen, Bendien-Smits goed heeft gedraaid, het geen enige maanden geleden door de heet Beijer, directeur van het moederbe drijf Macintosh in Stein, is bevestigd. Almelo, Enter en Nijverdal konden de orders zelfs niet aan, waardoor een deel ervan in Emmen wordt geproduceerd. De maatregelen die Bendien-Smits zal nemen, zijn gebaseerd op de verkoop- prognoses waarvan de vakbonden wel weten willen of deze juist zijn. Daarom vinden zij het zo belangrijk dat de werkcommissie van de stuurgroep con fectie zich over de problemen buigt. Wanneer men overgaat tot inkrimping van de produktie op grond van de afzet- prognoses, betekent het onherroepelijk vermindering van werkgelegenheid, al dus de bonden. Het gevaar is verre van denkbeeldig dat de voor de werkgelegenheid positie ve resultaten van het in het vooruitzicht gestelde expansieve en stimulerende be leid met onder meer vooral bevorde ring van de consumptieve bestedingen geheel teloor zullen gaan, aldus dit blad. een forse streep door de rekening. De produktie zal dit jaar met 25.000 stuks afnemen, terwijl de financieringsbehoef te voor de komende jaren zorgen biedt. De financiële vooruitzichten voor dit jaar en 1975 zijn slecht. Ook het volgend jaar zal het oedrijf nog niet uit de rode cijfers raken. Niet als gevolg van een door haar gevoerd beleid, maar door de toevallige uit het buitenland afkomstige verhoging van de aardgasprijzen kan, volgens het Financiële Dagblad, de regering zich een verhoging van het uitgavenniveau ver oorloven. Deze verhoging is ongekend in de beschiedenis van de staatsbegroting. Het blad wijst er op, dat zelfs het kabinet-Cals-Vondeling, dat over zijn tweede begroting struikelde, slechts een verhoging van 11 percent voorstelde. rende 25 percent van de aandelen in Nederlandse handen blijven. DSM (Staatsmijnen) krijgt een aandeel van 10 percent en DAF van 15 percent. In de sociale positie van de DAF-Carmedewer- kers zal in feite niets veranderen als gevolg van de nieuwe overeenkomst, die op 2 januari 1975 zijn beslag zal krijgen. Volvo zal voor de uitbreiding van haar belang ruim 42 miljoen betalen. landbouworganisatie COPA en het Euro pese Parlement aan de lage kant. De Fransen vinden zo’n prijsverhoging zelfs zoiets als een belediging van de boeren. Het Europese Parlement kwam in Luxemburg maandag tot een eis van 6 percent, de boeren hebben tenminste 8 percent gevraagd. Fors lagere winst bij Meneba. NV Meel fabrieken der Nederlandse Bakkerij Meneba heeft in de eerste 24 weken van dit jaar een nettowinst behaald van 1,3 mln tegen f 4.4 mln in de vergelijkbare periode van 1973. De omzet nam toe met 89 pet. tot 443 mln. Deze toeneming vloeit voort uit consolidatie van in 1973 en 1974 ver worven belangen, waarbij Koudijs een belangrijke plaats inneemt, aldus het bedrijf. De resultaten van de vier divisies zijn aanmerkelijk achtergeble ven. Als oorzaken voor de sterke stij ging van de grondstoffenprij zen, ren tetarieven, lonen en andere kosten, die in veel gevallen niet of onvoldoende in de eindprijzen konden worden doorberekend. ciale gevolgen die hiermee zijn”, aldus het bedrijf. De landbouwbegroting, zo stelt het dagelijks bestuur, vast, is met 234 mil joen verhoogd, maar dit bedrag is gro tendeels nodig om stijgingen van perso neelskosten op te vangen. Voor beleids maatregelen ten behoeve van het ont- wikkelings- en saneringsfonds voor de landbouw is geen verhoging voorzien, voor de ruilverkaveling zelfs geen verla ging. In de meerjarenplanning zal het totale begrotingsbedrag vrijwel geen verhoging ondergaan, in het laatste jaar (1978) zal het nominaal zelfs teruglopen. Het is het dagelijks bestuur daarom niet duidelijk, hoe de door de regering aan- gekondigde beleidsvoornemens uitge voerd zullen moeten.worden. Om de afzet een extra stimulans te geven werd besloten tot de fusie. In de nieuwe constellatie zal DAF Car BV als een geïntegreerde Nederlandse personen- auto-industrie onder Nederlandse lei ding een zelfstandige plaats krijgen in de Volvo-groep. Ook de huidige indus triële activiteiten van DAF Carblijven onverkort gehandhaafd. Bos Kalis: onveranderde winst. Bos Ka lis Westminster Group NV verwacht over 1974 een omzet te behalen van meer dan 600 tegen 530 mln in 1973. Hiervan werd in het eerste halfjaar van 1974 f 160 mln opgeleverd tegen 170 mln in het eerste halfjaar van 1973. De orderportefeuille is toegeno men tot ruim 1,1 miljard. De resul taten over het eerste halfjaar stonden onder druk van de sterk stijgende kosten, die slechts ten dele aan de opdrachtgevers konden worden door berekend, aldus het bedrijf. Voor het gehele jaar 1974 wordt verwacht dat ondanks een stijging van de omzet ongeveer dezelfde nettowinst en cash flow zullen worden behaald als in 1973, die respectievelijk 23,9 en 66,3 mln bedroegen. Pandbrieven. De Scheepshypctheekbank Nederland NV heeft de afgiftekoers van 11 percent pandbrieven 1974 per 1977-1981 per 18 september verlaagd tot 98 pet. De conversiekoers wordt gesteld op 97,75 pet, aldus de bank. Interimdividend Surinaamse Brouwerij. De Surinaamse Brouwerij NV (meer derheidsbelang van Heineken) zal over het op 30 september eindigende boek jaar 1973-1974 een interimdividend uitkeren van 10 pet, aldus de maat schappij. Over 1972-1973 werd een di- idend y-ttk -S pet. tetaslbaar gesteld. De commissie, bij monde van ir. P. Lardinois, betoogt dat de monetaire aan passing en de 4 percent prijsverhoging in Europa gemiddeld een stijging van 7 tot 8 percent betekent voor de produ centenprijzen. Wat de kosten van levens onderhoud aangaat draait het dan om een stijging van maximaal een half percent (in Duitsland en Groot-Brittan- nië) tot 0,2 percent (in Italië en Dene marken). Voor Nederland: 0,4 percent Fransen en Duitsers staan in het debat dat vandaag zou verder gaan, lijnrecht tegenover elkaar: Frankrijk vindt zijn nationale steunmaatregelen niet produk- tiebevorderend of concurrentieverval send de Duitsers zien niets in een prijsronde met een zeer beperkt effect en een legalisatie achteraf van maatre gelen die in strijd met het EEG-verdrag zijn genomen. 2.65- 2.75 6.16- 6.46 6.62- 6.92 100.25-103.25 37.50- 41.00 9.00- 10.50 2.68- 2.78 54.50- 58.00 88.75- 91.75 58.50- 61.50 47.00- 50.00 41.50- 44.50 14.25- 14.56 4.53- 4.82 8.10- 9.60 69.50- 72.50 16.00- 19.00 Bij het Konsumenten Kontakt daaren tegen zijn de plannen van de regering redelijk goed ontvangen. Het konsumen ten Kontakt constateert „dat er deze keer eindelijk een eerste aanzet wordt gegeven tot een wat fundamenteler aan pak van consumentenproblemen”. Het Kontakt vraagt zich wel af in hoeverre de overheidsvoornemens zullen leiden tot maatregelen die de consument wérkelijk ten goede zullen komen. Het dagelijks bestuur van de Europese beweging onderschrijft de uitspraak in de Troonrede, dat de Europese gemeen schap onmisbaar is voor welzijn en wel vaart, maar dat fundamentele democra tisering naast versterking van de thans teleurstellend functionerende gemeenschap geboden blijft. De beweging is echter onder meer van oordeel, dat in de verschillende beleids sectoren de Europese dimensie veelal ontbreekt. Herhaaldelijk wordt voorbij gegaan aan de mogelijkheid en de nood zaak van inschakeling van de Europese gemeenschap bij voor het nationale be leid geformuleerde doelstellingen in „hoofdpunten van het regeringsbeleid”. „Alleen al de ontwikkelings- en de specifieke gereedschapskosten van een nieuw model vergen bijna 200 miljoen, een bedrag dat door de stijging van loon- en materiaalkosten jaarlijks met 10 a 12 percent toeneemt. Het zal duide lijk zijn, d er voor het zeker stellen van de continuïteit van Car BV de komende jaren forse bedragen nodig zijn. onvoldoende in” De Nigeriaanse overheid heeft een meerderheidsbelang in deze fabriek. Lu cas Bols levert de technische kennis en vakbekwaamheid. Na een opleidingsperi- ode zal het Nigeriaans technisch-operati- oneel- en onderhoudspersoneel de nieu we fabriek zelf kunnen besturen. Bols heeft slechts een ondergeschikte financiële interesse in dit nieuwe pro ject, aldus Bols. Hoewel de DAF-directeur, de heer Van Doorne, geen concrete cijfers over de verliezen wilde geven, gaf hij wel een indicatie over het miljoenenverlies. „Het is in ieder geval een getal met zeven nullen”, zei hij. Vorig jaar boekte DAF Car een nettowinst van 7 mil joen. Volgens de deskundigen zette dat plan direct al veel te weinig zoden aan de dijk, en dat schijnt nu ook de regering wel te hebben ingezien. De jongste ver hoging (vorige week) van de royalty’s die tot verhoging van de olieprijzen kunnen leiden, zal Frankrijk al op een nieuwe extra last van twee miljard franc komen te staan. Ter verdere ondersteuning van het Griekse streven naar herstel van de democratie, zal in oktober een associa tieraad worden gehouden, waar Griekse en EEG-ministers maatregelen zullen bespreken om het associatieverdrag dat in 1967 in de ijskast was gezet, def initial verder te ontdooien. Het had een groter winstpercentage als belastingvrije oudedagsvoorziening gereserveerd willen zien, en het wilde het vervallen van de fiscale claim zodra die oudedagsreserve vrijkomt. De rege ring kondigt wel de spoedige indiening van een wetsontwerp voor een volksver zekering arbeidsongeschiktheid aan, maar doet geen toezeggingen voor een lastenverlichting voor zelfstandigen via Het zetten van die eerste stap blijkt volgens het schap met name uit de verhoging van 8,75 tot 10 percent van het gedeelte van de winst, dat als belas tingvrije oudedagsreserve gebruikt mag worden, en voorts uit de vrijstelling van vermogensbelasting voor maximaal f 50.000 bedrijfsvermogen. Ruim oud kantoormeubilair op. Geef uw medewerkers een fijn, leefbaar werkklimaat. Kom eens naar ons Informatiecentrum voor nieuwe ideeën. Wij tonen u graag onze fraaie èn doelmatige meubelkollekties. „Regering willigt eisen t -

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 15