Leiden COLERAINE IS won van KANSLOOS Typsoos r GERRIE MÜHREN: TERUGVAL NIET NODIG 59 STOKE ZAG WK-FINALE Stoop: geen radioflitsen SUURBIER GEBLESSEERD <1 n A 3 KNA U-technici pleiten voor andere aanpak „ACCENT OP TOPTRAINING” I i ME san It •?i:f..«M ff J 21 SPORT 1974 WOENSDAG 1 8 SEPTEMBER 20 door Mare Semé J 2 3 2 2 2 3 2 3 2 2 K STOKE. Misschien was Gerrie Mühren wel een van de eerste Ajacieden die voldoende realiteits besef had om al spoedig tot de ont dekking te komen wat het vertrek van Johan Cruyff voor Ajax bete kende. Heerste er bij te veel Ajacie den tot diep in het afgelopen sei zoen nog een mentaliteit van „wat kan ons eigenlijk overkomen”, Mühren zakte al veel eerder weg, voordat Ajax, ook na de blessure van Hulshoff, de kansen op een nieuw landskampioenschap wel kon vergeten. J1 J1 J3 11 J1_ J1_ J1 J1_ J1 r. - (Van onze sportredactie) (Van onze basketbalmedewerker) J een zoor schouwer. lull Gerrie Mühren: „Defensieve kwetsbaarheid valt echt wel mee.’’ lem Dé Stoop: betalen. TT SPORT-TOTO Nr. 4 Basistip percentages 1-0 0-1 nemen Suurbier: uitgeschakeld. toto-tips „Ajax voetbalt alleen nog maar goed als iedereen in het elftal hard' werkt”, weet Mühren. „We kunnen ons gemak- matie ie Mühren: „We weten nu allemaal wel hoe uniek de klasse van Cruyff is. Als je op welke plaats dan ook in het veld om een bal vroeg, dan kreeg je hem ook. Tot op de centimeter nauwkeurig. Twee seizoenen geleden was het nog zo dat de tegenstander achter mij aan moest lo pen, maar vorig jaar moest ik achter mijn tegenstander aan lopen. Wel een verschil”. strtfden in de afgelopen drie seizoenen en vervolgens een basistip, d.w.z. een advies met welke cjjfers u de beste kans heeft. De op een na laatste kolom geeft aan wat uw kansen in percentages zjjn bjj 1, 2 of 3 en tenslotte een advies voor degene die zes kolommen in wil vullen. STOKE. Stoke City heeft gister middag met de voltallige selectie de volledige video-opname bekeken van de finalewedstrijd op het wereldkam pioenschap tussen West-Duitsland en Nederland. zullen t bij- ad- n een 3 jaar tandig lopp» is. a. 12.00 rodite” 1- Tel. tvrouw stentes n vrij wetk- 0 tot jBf ities 30 40 20 20 60 40 60 70 40 55 50 50 35 30 20 35 50 20 20 20 10 20 15 20 20 30 3/2/1 3/1 3/2 2 1 1/3 1 1 1/3 1 1 1 3/2/1 3 1. Excelsior - Sparta 2. NAC - MVV 3. Wageningen - Den Haag 4. Telstar Ajax 5. Twente Graafschap 6. Roda JC Haarlem 7. Feyenoord Utrecht 8. PSV - GA Eagle 9. PEC Zwolle Den Bosch 10, SVV - Helm. Sport 11, Volendam Eindhoven 12, NEC-Fortuna SC 13, Willem II - Vitesse kelijk handhaven, zelfs op Europees ni veau. Daar ben ik van overtuigd. Maar dan zal het elftal als geheel iets meer moeten geven dan het gewend was. Te- genNAC ging dat uitstekend. Toen werd er goed bewogen door iedereen en werd er ook goed aangesloten. In de tweede helft tegen Wageningen vielen er toch weer te grote gaten in onze defensie, en daardoor ontstonden kansen voor de te genstander. Ook omdat er bijvoorbeeld niet goed werd overgenomen als wij middenvelders de diepte in gingen”. Het vormt een probleem extra voor Ajax, dat momenteel over drie (Haan, Keizer en Mühren) min of meer aanval lend ingestelde middenvelders beschikt. Mühren: „We zijn bij Ajax eerst begon nen met Rijnders, Neeskens en mij op het middenveld. Toen was ik nog de meest aanvallende middenvelder. Later werd Rijnders vervangen door Haan, waarna ook iedereen begon uit te roe pen: Ajax heeft met Neeskens nu nog maar één echte breker over en dat is veel te weinig. Als je dan bedenkt dat wij daarna onze echte grote successen met Ajax hebben behaald, dan is dat nogal meegevallen in de praktijk. Hoe wel Neeskens, naast zijn aanvallende capaciteiten, in Europa-Cupwedstrijden en moeilijke competitieduels natuurlijk de meest fantastische voetballer was om een man uit te schakelen die je je maar kon wensen". laatste 3 seizoenen - - 0-4 0 0 3-0 1-1 2-1 ROTTERDAM Evenmin als bijvoorbeeld Noorwegen, Finland, Cyprus, Ijsland en Luxemburg, heeft ook Noord-Ierland in het Europese bekervoetbal ooit voor een prestatie van enige betekenis kunnen zorgen. In het toernooi voor landskampioenen bijvoorbeeld, is het welgeteld tweemaal voorgekomen dat een representant uit Ulster verder reikte dan de eerste ronde. In het najaar van 1965 slaagde het inmiddels opgeheven Derry City uit Londonderry daarin: via het Noorse Ski-og-Lyn belandde de Noordierse club in de tweede ronde, maar toen zorgde Anderlecht er wel voor dat eventuele aspiraties zeer snel de kop werden ingedrukt. 40 40 45 30 20 40 20 20 40 30 30 30 35 Het elftal van Coleraine voor de wedstrijd tegen Feyenoord wordt sa mengesteld door speler John McCur dy, die in de huidige crisissituatie met zijn ploegmakker Ivan Murray de training verzorgt. Hoe McCurdy het elftal zal formeren, is nog op geen stukken na te zegge. Coleraine, dat afgelopen zondag voor de compe titie met 2-2 gelijk speelde tegen Glentoran, heeft nogal wat blessures, en eerder dan vanavond is er geen licht in de momenteel nog erg som bere situatie. De zestien spelers die dinsdagmiddag voet op Rotterdamse grond zetten zijn: Crossan, Mc Gee, McCurdy, McNutty, Campbell, Jack- son, Hutton, Murray, Coyles, Jen nings, Cochrane, Dickson, Simpson, Guy, Carson en Tweed. Een publiektrekker voor het Feyen- oord-Legioen is de Noordierse titel houder ongetwijfeld niet Stadiondi- recteur Frits de Kimpë: „Ik hoop dat we de 30.000 toeschouwers halen.” BERT BREVOORD striider. Hoop op het bereiken van de tweede ronde bestaat er met een tegenstander als Feyenoord in het geheel niet bij de Noord-Ieren. Bo vendien zijn de zorgen die een Euro pese bekerwedstrijd met zich pleegt te brengen momenteel niet de enige waar Coleraine mee te kampen heeft. De club wordt geplaagd door een hevige bestuurscrisis en zou, als het aan de nog functionerende bestuurs leden had gelegen, liever niet tegen Feyenoord hebben gespeeld. LEIDEN. In het nog jonge basket- balseizoen heeft Typsoos Lions voor de tweede keer een wedstrijd uit handen moeten geven. In Leiden bleef de thuis club na een niet al te beste wedstrijd met 82-81 de meerdere van de Zand- voorters. In het rommelige duel dat tengevolge van de verkeerschaos op de rijksweg rond Leiden meer dan een kwartier te laat begon, heeft Typsoos Lions niet kunnen profiteren van het feit, dat BS Leiden de nog geschorste Bob Heuts miste. Van de Leidse Amerikanen bleek met name Richard Cornwall (10- 12) een voortdurend gevaar voor Typ soos. uit- wedstrijden 10 10 1 0 0 0 0 0 10 10 1 110 0 2 10 10 1 10 0 10 10 10 1 10 0 10 3 2 0 1 4 3 0 12 1 2 2 0 0 4 3 2 0 1 4 3 10 2 2 In de onderstaande kolommen treft u aan: de wedstrijden, daarachter de resultaten van de thuisspelende clubs in eigen huis (vorig seizoen of dit seizoen als de betreffende vereniging tenminste deze competitie al thuis gespeeld heeft), de resultaten van de uitspelende club op dezelfde basis. In de vierde kolom de resultaten van dezelfde wed- Ajax heeft duidelijk naar een nieuwe coryfee met brekerskwaliteiten gezocht. Nu de transfer van Notten door tussen komst van de KNVB afgesprongen i^ lijkt Ajax met een enorm probleem op dit punt te zitten. Hoe ziet Mühren dit? „Er zit nog voldoende kwaliteit in Ajax, zodat ik geloof dat dit opgevangen kan worden. Ik moet dan zelf ook wel hard werken; ik heb voor mijn gevoel nog nooit zo hard gelopen tijdens een wedstrijd als tegen Wageningen. Maar ook ik weet nog niet precies wat de mogelijkheden van dit Ajax zijn. We hebben namelijk nog geen wedstrijd met dezelfde opstelling kunnen spelen; zo veel blessurepech hebben we. AMSTERDAM (ANP). Dé Stoop, de voorzitter van FC Amsterdam heeft de NOS-radio geen toestemming gegeven flitsen uit te zenden van de wedstrijd FC Amsterdam Hibernians FC, die vanavond in het Olympisch Stadion in de eerste ronde van het toernooi om de UEFA-cup wordt gespeeld. De televisie heeft wel toestemming van de Amster- dam-praeses gekregen om flitsen vast te leggen. De radioverslaggevers mogen wel in de pauze en na afloop van het duel een nabeschouwing geven. Stoop staat op het standpunt dat ook voor radiore portages dient te worden betaald. Zijn sitroeve verrichtingen vorig sei-, zoen en ook nog privé-moeilijkheden deden Gerrie Mühern besluiten om te bedanken voor de selectie van Michels voor de wereldkampioenschappen. Het is ook de oorzaak dat de Ajacied vooral in het begin van dit nog prille seizoen zich goed heeft kunnen voorbereiden qp een succesvolle entree. Toch blijft Gerrie Mührens vorm tij dens een wedstrijd sterk afhankelijk van de wijze waarop Ajax als geheel voet- Van Veenendaal is van origine een back en zal eventueel moeten invallen als er met de vervangers van Wim Suurbier (Van Santen of Dusbaba) tij dens de wedstrijd iets gebeurt. Er is nog een uiterst geringe mogelijkheid dat Suurbier speelt, omdat hij dinsdag iets minder last had van zijn knieblessure. Maar dat de blessure voor woensdaga vond op redelijke wijze is bedwongen, is uitgesloten. thuis wedstrijden 10 10 1 10 0 10 10 10 1 110 0 2 110 0 2 110 0 2 110 0 2 110 0 2 3 3 0 0 6 3 3 0 0 6 3 3 0 0 6 3 3 0 0 6 3 1113 Sperry Remmington leed eveneens zijn tweede nederlaag. In Delft zegevier de Raak-Punch na een slechte wedstrijd met 101-95. Het favoriete Transol R/Z heeft inmiddels de eerste tegenslag moe ten incasseren. De Amerikaanse aanwinst Lackey blijkt zaterdag tegen Sperry Remmington zijn voet gebroken te heb ben. STOKE Dinsdagmiddag heeft Ajax- manager Hans Kraay de jeugd-Ajacied Van Veenendaal naar Engeland over la ten komen om zijn door de blessure van Suurbier uitgedunde selectie te comple teren voor de wedstrijd tegen Stoke City. Deze Cornwall was het die Typsoos Lions vijf seconden voor het einde de genadeslag toebracht. Met een afstands schot uit een vrijwel onmogelijke hoek schoot hij zijn ploeg voorbij Typsoos, dat tot dat moment met 80-81 leidde. Lions, dat vrijwel de gehele eerste helft aan de goede kant van de score verbleef en dat halverwege met 41-43 leidde, heeft zich in de tweede helft niet kun nen ontworstelen aan de gevolgen van de uiterst matige arbitrage. De Zand- voorters, die niet in hun gewone spel konden komen en die in de tweede helft Leysner met vijf persoonlijke fouten verloren, hadden bovendien nog de han dicap, dat Garry Freeman (10-14) niet volledig fit was. Behoudens in de laatste minuut keek Lions, dat in Kroder (16-6), Vrolijk (1-12) en Vic Bartholomé (16-4) zijn topscoreres had, voortdurend tegen een achterstand aan. De nederlaag van Lions betekent tevens, dat de ploeg voorlopig uit de top is weggevallen. met gelijkwaa. Jige buitenlandse trai ningspartners onder leiding van specia listen. Ook zal worden bevorderd, dat de betrokken trainers in de gelegenheid worden gesteld aan deze stages deel te nemen. Overigens blijft naast deze grotere aandacht voor de top het trainingsplan Jong Oranje, waarmee in 1972 werd begonnen, bestaan. Deze trainingsopzet voor talent van 14 tot 24 jaar zal zeker de vier jaren, die „begroot” waren, uit dienen. De NTC-S voelt er niets voor om de kunststofbaan van Papendal te verhef fen tot nationaal wedstrijdcentrum. „De aanwezigheid van een aantal kunststof- banen is een onmisbare voorwaarde voor de niveau’xrbetering van de nationale atletiek”, aldus de beleidsnota, die de huidige medische begeleiding binnen de KNAU onbevredigend noemt. Men hoopt dat op te vangen door het aantrekken van enige artsen in de regio, die bereid zijn daar keuringen te verrichten en blessurebehandelingen toe te passen. Manager Waddington wilde zijn spelers nogmaal de kracht van het Nederlandse voetbal inprenten en vond het een goede gelegenheid om de sterke punten van de Ajax-spelers die in Oranje spelen en vanavond tegen zijn elftal voetballen, weer eens te laten zien. Waddington: „Voor de rest weten mijn spelers echt wel hoe sterk bijvoorbeeld spelers als Krol en Rep kunnen voetballen, want ieder een in Engeland heeft het adembene mende voetbal dat Nederland in Duitsland heeft gespeeld op de televi sie gezien”. 8 balt. De middenvelder had in het verle den met zijn gave techniek weinig moei te om zich aan het wereldniveau van Ajax aan te passen, maar is opeens een veel minder bruikbare kracht als Ajax in de verdrukking komt. Hij is ook niet het type voetballer dat een elftal tijdens een wedstrijd over een moeilijke periode heen voetbalt. (Van onze sportredactie) ARNHEM. De binnen de Konink lijke Nederlandse Atletiek Unie zo'n belangrijke plaats innemende nationaal technische commissie-senioren wil in de komende jaren meer aandacht gaan be steden aan de kleine groep topatleten die de Nederlandse atletiekwereld rijk is. Dit is de tendens van de deze week verschenen beleidsnota van die NTC-S, die zaterdag in de vorm van een discus sienota ten doop wordt gehouden tijdens de in Utrecht te houden unieraadsverga- dering. Een voor de KNAU toch nieuwe be leidsopvatting, want altijd heeft de atle- tiekunie zoveel mogelijk het principe gehuldigd, dat er voor iedereen evenveel aandacht moest zijn. Een „breedte-poli- tiek” die vooral bij de bondstrainers en de topatleten nogal wat weerstand on dervond. Zo was er kritiek op het aantal inter lands dat jaarlijks wordt gehouden. Vooral de interlands waar de nationale ploeg twee atleten, per nummer moest leveren, waren het mikpunt van die kritiek. Krijgt de NTC-S zijn zin, dan is het met die laatstgenoemde interlands afge lopen. Het gehele interlandprogramma zzl overigens worden beperkt. Zo wordt voorgesteld om voor de heren maar één interland per jaar te houden. Uiteraard wil de NTS-S hier wat te genover stellen. JaatTijks een of meer topwedstrijden in Nederland bijvoor beeld, zodat de nationale top niet alleen meer op buitenlandse invitaties hoeft te teren. Financieel acht de technische commissie deze dure topwedstrijden geen onhaalbare kaart, gezien de moge lijkheden die er zijn om bij sponsors aan te kloppen. De NTC-S blijft streven naar strijd op internationaal niveau via startmogelijk heden op buitenlandse wedstrijden. Dit voor die beperkte groep van topatleten. Voor diezelfde selecte categorie denkt men ook aan trainingskampen als voor bereiding op grote toernooien. Deze kampen zouden dan na afloop van de winterperiode in Zuideuropese landen gehouden moeten worden. De beste prestatie in het belang rijkste Europese bekergebeuren staat evenwel op naam van FC Linfield, dat een jaar na de primeur van Derry City er zowaar in slaagde door te stoten tot de laatste acht, oftewel de kwartfinales. Maar daarbij dient wel opgemerkt te worden dat de Noordieren bij de loting alle geluk van de wereld hadden. In de eerste ronde stuitten zij op Aris Bonneweg uit Luxemburg, in de tweede ronde op FC Valerengen uit Noorwegen. Die prestatie van FC Linfield, hoe bescheiden en hoe geflatteerd die ook is, is een geheel op zichzelf staande. In alle andere gevallen was de ope- ningsronde voor de kampioen van Noord-Ierland tevens de slotronde. Terwijl het nationale elftal van het roerige stukje Groot-Brittannië nog wel eens flink uit de slof wil schieten (in 1958 bijvoorbeeld was Noord- Ierland een allesbehalve zwakke Coleraine zit bijvoorbeeld zonder trainer-coach, omdat de Schot Bertie Peacock, die de formatie uit het klei ne badplaatsje aan de noordkust van Ulster maar liefst tien jaar onder zijn hoede had, de amateuristische toestanden binnen de club beu is geworden en een punt achter zijn werkzaamheden zette. Peacock zal van de wedstrijd van vanavond wel deelnemer aan de eindronden van het ooggetuige zijn, maar dan als toe- wereldkampioenschap in Zweden), stelt het clubvoetbal weinig tot hele maal niets voor, althans naar inter nationale maatstaven gemeten. De reden daarvoor is eenvoudig te verklaren: elk seizoen worden spelers die in de korte Noordierse competitie opvallend voor de dag ko men, over de Ierse Zee naar Enge land gelokt en proberen dan in de League-competitie een aantrekkelijke profcarrière op te bouwen, wat in een aantal gevallen (George Best!) wel degelijk lukt. Noord-Ierland deelt zijn lot mét landen als Dene marken en Zweden, waar de nationa le amateurtop ook elk seizoen meedo genloos wordt afgeroomd door naar versterking hunkerende teams uit West-Europa. Gevolg: een relatief ta melijk sterk nationaal team en club- voetbal dat zich in het geheel geen reputatie heeft weten te verwerven. Het is dan ook geen wonder dat de Noordierse kamp oen anno 1974, Co leraine, dinsdag op het Rotterdamse vliegveld Zestienhoven arriveerde als een volslagen kansloze Europa-Cup- Van groot belang vindt de NTC-S het. dat de selecte atletiektop in staat wordt gesteld gedurende langere perioden deel nemen aan trainingsbijeenkomsten, „Ajax voetbalt alleen goed als iedereen werkt Ook uit het hoofdstuk toptrainingen blijkt, dat die broedte-politiek afgezwakt wordt. Toptrainingen blijven gehand haafd. maar en hier citeren we de beleidsnota „deze toptrainingen zijn afhankelijk van hoogwaardig talent en zullen uitsluitend voor die nummers ge organiseerd worden waar dit talent voorhanden is”. De dames van The White Stars, die zaterdag verrasten met een zege op Transol R/Z hebben in een vriendschap pelijk duel met het Belgische Aalst op nieuw blijk gegeven van hun goede vorm. Via 34-34 wonnen de Sterren met 76-68 ondanks de Amerikaanse ster- speelster Fontanye, die vierentwintig punten voor Aalst scoorde. Haarlemse topscoorsters waren Joke Druyf (6-9) en Nel van der Burg (3-12). Maar als iedereen weer fit is, dan hebben we sowieso weer een van de beste verdedigingen van Europa. Ook daarom geloof ik dat de verdedigende kwetsbaarheid van Ajax op het midden veld in de praktijk erg zal meevallen. Zelfs in Europa-Cupwedstrijden”. advies voor zes kolommen 332.32 1113 3 2 2 2 2 3 2 2 2 2 2 11111 113 11 11111 11111 11113 11113 11111 11111 3 3 3 1 1 2-1 0-1 1-2 7-0 0-0 2-1 2-1 0-0 10-0 0-0 2-0 1- 0 0-4 1-1 3-1 2- 0 4-0 --- 3 2 2 2 2 2 3 3 •tr‘ i'Tr

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 21