MET 300.000 DOLLAR EN ZONDER ZWARE WAPENS VERTROKKEN TERRORISTEN Alle gijzelaars van Japanners ongedeerd na uitwisselingsprocedure op Schiphol Ramp bedreigt Engeland Van Agt voor slechte afloop was bang Consumentenbond en Schade in Ulrike Meinhof ANWB contra minister ambassade uit rechtszaal valt mee gezet DEN UYL: „VRIJLATING GIJZELAARS STOND VOOROP” fa h. 3 BINNEN- EN BUITENLAND SEPTEMBER 1974 WOENSDAG 1 8 Mariniers Zorgvuldig Britse Liberalen: Vals alarm Achtergebleven (Van onze verslaggever) Spelletjes Uitputting SCHIPHOL. „We zijn vooral in het laatste stadium gistermiddag bijzonder bang geweest dat het ver keerd zou aflopen”, vertelde minis ter Van Agt (Justitie) gisteravond op Schiphol. „We wisten van het begin af aan dat de Japanners in staat waren de gijzelaars te doden en zelfmoord te plegen. Dat gevaar nam in de loop van de middag toe.” (Van onze verslaggevers) SCHIPHOL-DEN HAAG. Terwijl de Boeing met vier leden van het Japanse Rode Leger, gisteravond laat Stuttgart passeerde, verklaarde op Schiphol premier Den Uyl: „Wij wilden vrijlating van de gijzelaars, maar niet tot elke prijs.” Dat was gelukt. De levens van negen gijzelaars waren tot ieders opluchting gespaard, toen om kwart over tien de Franse ambas sadeur, graaf Jacques Senard, onder de vleugels van het vliegtuig werd uitgewisseld tegen Foeroeja, lid van het Japanse Rode Leger. Het einde van meer dan een dag vol grote spanning, van mededelingen en ontkenningen, van zonder twijfel dodelijke angst bij de gijzelaars en hun naaste familieleden, maar niet minder dan bij de Nederlandse en Franse autoriteiten. Zij immers stonden voor de taak de afschuwelijke gijzelingsaffaire tot een oplossing te brengen, de Fransen van een afstand, de Nederlanders in de praktijk. Het voor Nederland unieke, ofschoon door eerdere soortgelijke affaires qua karakteristiek niet volstrekt onbekende drama dat 102 uur had ge duurd, kwam tot een einde toen gisteravond in Den Haag drie gijzelaars werden vrijgelaten, voordat de drie Japanse terroristen hun overige zes gevangenen, onder wie de Franse ambassadeur Senard, op Schiphol de vrijheid hergaven, in ruil voor Foeroeja en een vrije aftocht in de door Frankrijk ter beschikking gestelde Boeing. Conflicten V4 L 15 Bl Wi sfe' (Van onze speciale verslaggever) Gijzelingsdrama geëindigd met vertrek terroristen Vervolgens verscheen Foeroeja, IO de Mg 1 van vrijlating van alle negen gegijzel den; achterlating van twee pistolen na; kregen om hun chantagespel elders te gaan voortzetten. 24 laf- erd eke lee- de ige- tieid van ich- iing mei op ster- rtraf De- p 26 uder Voor drie gijzelaars een longpa- tiënt, een hartpatiënt en een diabeticus eindigde het drama in de Franse ambassade na 101 uren. Tegen kwart over negen, enkele minuten nadat de donker blauwe DAF-bus, een vrijwilliger van de Rijkspolitie aan het stuur, met de drie Japanners en de overige zes gijzelaars was vertrokken, kwamen de drie achter gebleven gijzelaars uit de ambassade. Het waren de Rotterdamse cargadoor E. G. M. Driebeek, de Rotterdamse direc- tiechauffeur H. Meertens en de (Franse) bode van de Franse ambassade, de heer R. A. Perrin uit Den Haag. Twee hunner werden ondersteund op hun korte wan deling naar de Amerikaanse ambassade, waa- ze direct door een arts en een psy chiater werden onderzocht. Een politie woordvoerder noemde hun toestand kor te tijd later „redelijk", de omstandighe den in aanmerking genomen. Sierks gisteravond van Schiphol op gestegen met, naar aanvankelijk gedaeht werd, bestemming Damascus. De eis dat de terroristen hun wapens zouden moeten inleveren is de laatste twee dagen het belangrijkste onderwerp van de onderhandelingen tussen de ter roristen en de Nederlandse regering ge weest. Ten slotte heeft de regering er- Hun aanvankelijke eis een bedrag van een miljoen dollar uit handen van de Franse regering te ontvangen, hebben zij mee ingestemd dat de Japanners twee pistolen „van simpele structuur” moch ten behouden, omdat zij zich beriepen op hun ideologisch recht op zelfmoord. Daarnaast heeft de regering in samen werking met de politie en het leger alle denkbare situaties overwogen, het ge bruik van alle list of geweld om tot gewapende actie over te gaan. Wat wij Als voornaamste taktiek heeft de re gering naar twee kanten gewerkt. De eerste was de uitputting van de terroris ten en de tweede overreding. Van de zijde van de onderhandelaars was men er zich van bewust dat uitputting zou kunnen leiden tot zeer emotionele da den, die zelfs tot hevig geweld zouden kunnen escaleren. Die reacties zijn uit gebleven en premier Den Uyl meent dat de uitputting heeft bijgedragen tot de uiteindelijke oplossing. Dit staat te lezen in een verkiezings manifest dat de Britse Liberalen van Jeremy Thorpe gisteren hebben gepubli ceerd. aanvaarding van een Nederlandse bemanning op de Franse Boeing; •um las- lei- het icht ige- die tro- tter- mis- - oof- oor- iaar. age- van de irnis wee i er Dit i al dde. de iren Fort- pans van noe- evel- ge- sring Ze van- :egen tijn. de een nge- rvan ge- LONDEN (ANP). De komende ver kiezingen zullen worden gehouden tegen de achtergrond van een dreigende eco nomische ramp. Ze zullen Groot-Brit- tannië maken of breken. De regering die aan het bewind komt zal zeer zeker te maken krijgen met de grootste economi sche crisis sinds de donkere dagen van 1931. Doef ;eno- i de nber laat- dne- .ver- me ma- in gen hij een ge- SCHIPHOL/DEN HAAG. Met ach terlating van al hun zware wapens, explosieven, handgranaten en machine pistolen, zijn de drie Japanse terroristen met de Boeing van Air France aan de stuurknuppel een Nederlandse be manning onder leiding van captain Pim ook gedaan zouden hebben, aldus pre mier Den Uyl„ het zou altijd het leven van de gegijzelden in gevaar hebben gebracht. de overdracht van 300.000 dollar in plaats van de gevraagde een miljoen en niet uit Franse handen, maar uit handen van de Nederlandse autoriteiten. Het geld is gemerkt, zo deelde premier Den Uyl mee. Premier Den Uyl verklaarde verder dat hij zeer veel bewondering heeft voor de Franse ambassadeur Senard. Die heeft zelfs tijdens de gijzeling spelletjes bedacht voor zijn lotgenoten om de tijd wat te korten. De Justitie zal een uitgebreid onder zoek instellen naar de manier waarop de drie Japanners ons land zijn binnenge komen, wanneer dat is gebeurd en met welke papieren en waar zij zich tot het ogenblik van de gijzeling hebben opge houden. Over eventuele toekomstige gij zelingen, zei Den Uyl, dat hij het on denkbaar acht dat er perfecte systemen worden uitgevonden om dit soort zaken te voorkomen. BERLIJN (DPA-UPI). Bij het be gin van de derde dag van het proces tegen drie leden van de Baader-Mein- hofgroep is Ufrike Meinhof gisteren op last van de president van de rechtbank in West-Berlijn uit de rechtzaal gezet. De 39-jarige ex-journaliste was door drie parketwachten de zaal binnenge bracht. Zij ging zitten, maar weigerde een woord te zeggen. Nadat zij poot van haar stoel op de grond ging stampen gelastte de president haar ver wijdering. Sinds vorige week vrijdag is Ulrike Meinhof in hongerstaking uit protest tegen de „speciale behandeling van politieke gevangenen” die volgens haar maatschappelijk geïsoleerd worden. „Ze zijn opgesloten in speciale, geheel van de buitenwereld afgesloten cell«a.“ uitwisseling van de gevangene Foe roeja op het vliegveld Schiphol en niet in het vliegtuig, noch in Parijs of enig ander land; Volgens internationaal gebruik is het land, waarin gijzelingen, bezettin gen en overvallen plaatsvinden, waarbij ambassades betrokken zijn, verantwoordelijk voor de schade, die als gevolg van dit soort calamiteiten binnen deze ambassades vreemd territoir dus is ontstaan. De afloop van het gijzelingsdrama is verder geheel volgens plan verlopen. „Dit geeft een gevoel van dankbaarheid, aldus Den Uyl, maar het is bitter op hetzelfde moment te beseffen dat drie misdadigers wegvliegen, hun vrijheid te gemoet”. Minister Van der Stoel wordt, na de gelukkige afloop van de gijzeling, op Schiphol bestormd door journalisten en fotografen. Grote risico’s werden genomen door daaraan vast te houden. Maar de rege ring is op dit punt onverbiddelijk geble ven. Dat heeft ten slotte succes gehad. verder staande Boeing-707 begaf. Allen gingen aan boord. Korte tijd later arri veerde bij de gijzelaars een kleiner bus je. Daaruit kwamen drie personen de vliegtuigbemahning die ook in de richting van de Boeing liepen. De be manningsleden werden uitgewisseld te gen de zes gijzelaars. Als laatste verliet de gegijzelde ambassadeur Senard het vliegtuig. Het duurde toen nog bijna een half uur voordat er opnieuw beweging laten vallen. Uit handen van de Neder landse autoriteiten hebben zij 300.000 dollar geaccepteerd. Gisterochtend om tien uur hebben de terroristen zich neergelegd bij de absolute eisen van de Nederlandse regering die inhielden: op basis van de eisen, zoals het ministe rie van Verkeer en Waterstaat die in ’73 heeft vastgesteld. Uitslag van dit onder zoek was, dat 19 van de 20 goedgekeurde merken niet aan de eisen bleken te voldoen. Nu blijkt dan volgens die commissie, dat de resultaten aanmerkelijk gunstiger zijn dan uit onderzoekgegevens blijkt. Niets is minder waar. De commissie heeft volkomen onvolledig gekeurd. In plaats van het uitvoeren van drie testen, de pijlers van ons onderzoek, heeft de commissie er slechts één uitgevoerd. Vaststaat bijvoorbeeld, dat de kinband- bevestiging, die bij sommige helmen niet deugt, niet is onderzocht. Daarnaast blijkt uit ’t door de commissie opgestelde rapport duidelijk dat men helmen, die net niet voldeden aan de eisen, toch heeft goedgekeurd”. De heer Barkhof vindt dat de minister en de commissie duidelijk zijn afgewe ken van de oorspronkelijk vastgestelde normen. De ANWB vindt dat onjuist. „Tot die conclusie kwamen wij op grond van de onderhandelingen die wij met de Japanners voerden en de toon die zij aansloegen. De heer Kondo, de eerste secretaris van de Japanse ambas sade, was onze belangrijkste adviseur, en hij vertelde ons dat de manier waarop de terroristen reageerden en waarop zij spraken bijzonder agressief en gevaarlijk was”. Minister Van Agt is zeer vermoeid. Hij heeft vier nachten achtereen niet geslapen. Binnen een uur- tussen half tien en half elf, kreeg het drama een voorlopige ontknoping op Schiphol. Om negen uur waren premier Den Uyl, de ministers Van Agt en Van der Stoel alsmede hoge ambtenaren op de luchthaven gearri veerd. Den Uyl was zichtbaar vermoeid, maar lachte ontspannen. Een klein half uur later arriveerde de karavaan op de Itichthaven: de bus met Japanners en gijzelaars direct achter de politie-escor- te. Terwijl de overige voertuigen buiten de poort bleven staan, reed de bus het platform op. De operatie bij de Franse ambassade begon om acht uur, toen minister De Gaay Fortman de Amerikaanse ambas sade binnenging om in het aldaar inge richte „commandocentrum” de leiding op zich te nemen. Het duurde even voordat een in het Japans gestelde brief van het ministerie van Justitie bij de Japanse terroristen kwam, zoals met deze was afgesproken. Een ongewapende Haagse politieman ging eerst de Franse ambas sade binnen om de brief daar neer te leggen, maar de brief ging toch, om streeks kwart voor acht, via een touw naar boven. De brief bevatte een van de vele overeenkomsten, aldus een politie woordvoerder, die de afgelopen dagen met de terroristen waren gesloten. Minister De Gaay Fortman verliet de Amerikaanse ambassade om negen uur en reed in een auto achter de bus aan, richting Schiphol. Weer enkele minuten later reden zes Fiats, elk met vier zwaar bewapende mariniers, achter de auto van de Nederlandse bewindsman aan. Daarop volgden twee ambulances en ten slotte weer een bus, omring door vijf politiemannen op motoren. In de bus bevonden zich familieleden van de gijze laars die met de drie Japanners op weg waren naar Schiphol. Al in de loop van gisterochtend begon duidelijk te worden (maar hoe vaak had dat al zo geleken) dat het gijzelingsdrama nu toch echt naar een climax ging. In samenwerking met Wegenwacht en Rijkspolitie begon de Haagse politie te gen twaalf uur voorbereidingen te treffen om de weg van Den Haag naar Schiphol vrij te maken, teneinde een snel trans port mogelijk te maken. Onafhankelijk van de vraag of deze route ook inder daad zou worden gebruikt, wezen deze voorbereidingen er wel op dat men zich gereed maakte om een akkoord tussen de regering en de drie Japanse comman do’s snel te kunnen uitvoeren. Op Schiphol was intussen het 44ste infanteriebataljon uit Zuidlaren aange komen, een eenheid die speciaal is opge leid voor dit soort beveiligingstaken. Te- Volgens premier Den Uyl, heeft bij de onderhandelingen van de zijde van de Nederlandse regering centraal gestaan dat geen enkele medewerking kon wor den verleend, wanneer de Japanners ook maar één gegijzelde zouden hebben wil len meevoeren. De regering heeft aan vaard dat daardoor onder haar medever antwoordelijkheid dit zou hebben kun nen leiden tot de dood van een of van alle gegijzelden. Maar men heeft dit grote risico willen nemen omdat slechts door het vasthouden aan die eis, alle gegijzelden zouden kunnen worden ge red. deed rijzen dat er misschien een andere route naar Schiphol zou worden geko zen. Omstreeks dezelfde tijd kwam een eenzame man het Korte Voorhout op lopen, in de richting van de richting van de Franse ambassade, door de afzettin gen heen. Het bleek gezagvoerder Pim Sierks te zijn, de Transavia-piloot die de Boeing met Japanners zou vliegen. Hij kwam overleggen met de drie comman do’s over de te volgen koers. Later ging Sierks naar het commandocentrum van de Nederlandse regering om verslag uit te brengen. Om kwart over zeven kwam van de Haagse politie het verlossende woord: „om half negen komen de Japanners met hun gijzelaars naar buiten. In een bus gaan zij naar Schiphol, waar de uitwis seling zal plaatsvinden”. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. De schade in de Franse ambassade valt enorm mee. Experts van de Rijksgebouwendienst, die een onderzoek hebben ingesteld, constateerden een enorm brandgat in een vloerkleed en wat schade aan deuren, muren en kantoormeubilair als gevolg van ruw optreden van de Japanse terroristen. Piloot Pim Sierks, gefotografeerd bij de Franse ambassade in Den Haag, nadat hij met de terroristen gesproken had. sen verw; werden nu ééns weggestuurd van pieren, dan weer toegelaten. Voorlopig ging het luchtverkeer vrij normaal door, maar tegen half zes wer den de pieren door marechaussees en politiemannen met getrokken karbijnen in een razend snel tempo ontruimd vals alarm, bleek later. Tegen zes uur werd Schiphol, op persoonlijk bevel van minister Westerterp van Verkeer en Wa terstaat, weer opengesteld, met de aan kondiging dat er om kwart voor acht weer groot alarm zou zijn. De bewaking langs de weg Den Haag-Schiphol (waar het verkeer de hele middag normaal doorging) werd in de loop van de mid dag steeds minder, wat het vermoeden gen het middaguur draaiden tientallen pantserwagens en lichte tanks de lucht haven op. Rondom Schiphol werd een cordon van militairen gelegd. In de ge bouwen van het vliegveld heerste intus- 'arring. Journalisten en publiek ”■1 ééns weggestuurd van de Reeds op zaterdagmorgen heeft de re gering de beslissing genomen dat de terroristen geen vrijgeleide kon worden verleend, dan na vrijlating van alle gegijzelden, zonder een uitzondering Uiterst zorgvuldig bleek de uitwisse ling van de gijzelaars te zijn voor bereid en geaccepteerd. Vanuit de ene bus, die het platform was opgereden, maakte zich na tien minuten een groepje van negen personen los dat zich in de richting van de 100 meter Premier Den Uyl wilde niet ingaan op de details van de vele gesprekken met de Franse regering. Dit komt volgens hem later aan de orde. Nadat Frankrijk de gevangen Foeroeja had uitgeleverd was de regering in Parijs er tegen dat de man naar Den Haag zou worden gebracht. De Nederlandse autoriteiten waren het daarmee eens. Aan Nederland werd overgelaten de uitwisseling Foeroeja tegen de gegijzelden te be werkstelligen. Door vast te houden aan de absolute eis dat dit slechts kon ge beuren op Schiphol en tegen alle gegij zelden zonder uitzondering, wilde men voorkomen dat de terroristen de kans (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. De ANWB en de Consumentenbond zijn het volstrekt niet eens met de uitslag van het onderzoek dat een speciale commissie op verzoek van minister Westerterp heeft verricht naar aanleiding van de resultaten van een door beide bonden eerder gedane proef met bromfietsvalhelmen. Beide borden vinden dat de commissie bij haar onderzoek andere normen heeft gehanteerd dan die, welke de minister van Verkeer en Waterstaat in 1973 be kendmaakte. Met name de ANWB heeft grote be zwaren tegen de wijze waarop de speci ale commissie haar onderzoek heeft ver richt. De heer J. Barkhof, technisch directeur van de ANWB: „Wij hebben eind augustus de resultaten gepubliceerd van een onderzoek, dat het British Standard Institution op ons verzoek ver richtte. Het betrof hier door TNO goed gekeurde helmen, die werden herkeurd kwam. Om twaalf minuten over half negen kwamen drie auto’s aangereden, waarvan er twee weer bijna onmiddel lijk wegreden. Een grote Amerikaanse auto bleef staan waarna een DAF-bus van het ministerie van Justitie kwam voorgereden. Een politieman liep vervol gens naar de ambassade en beduidde de Japanners dat de bus gereed stond. Een minuut later kwamen Japanners en gij zelaars naar buiten: in groepjes van drie (een Japanner en twee gijzelaars, de handen omhoog). De terroristen namen geen risico: ze sloegen een aantal ruiten van de bus kapot, om een vrij schoots veld te hebben voor, hun wapens, die ze schietklaar hadden. Zij waren ook be vreesd voor gaspatronen, die in de bus konden zijn aangebracht. Om vier minuten voor negen reed de bus weg, twee Japanners met hun wa pens gereed bij een stukgeslagen raam, aan iedere kant van de bus een. Enkele ogenblikken later stormden 15 politie mannen de Franse ambassade binnen, alsmede een expert van de mijnoprui- mingsdient en enige artsen. Weer enkele ogenblikken later gingen de lichten aan op de vierde verdieping waar de terroris ten en hun gijzelaars 101 uur hebben doorgebracht. Inmiddels omsingelden po litiemannen het gebouw. Vervolgens verscheen Foeroeja, die met witte plunjezakken waarin ver moedelijk het door de terroristen geëiste geld zat aan boord ging, gevolgd door twee mecaniciëns, die de vliegtuigtrap weghaalden, waarna de deur werd geslo ten. Tegen half elf zette de Boeing zich in beweging, reed naar de Kaagbaan, nam een aanloop en verdween i n de donkere lucht. Het drama in Nederland was voorbij. Graaf Senard was uitgewis seld tegen Foeroeja. de gijzelaars hadden hun vrijheid herkregen terwijl de Ja panners in de Boeing waren gestapt. Dat heeft ook de overreding, waarbij de zaakgelastigde van de Egyptische am bassade een vertegenwoordiger van een Arabisch land werd eerder geloofd en een vertaler van de Japanse am bassade een grote rol hebben gespeeld. Zij hebben tientallen gesprekken van vele uren met de bezetters van de Fran se ambassade gevoerd. Zij hebben in de onderhandelingen een beslissende rol ge speeld door de grote diplomatieke be kwaamheid en zekerheid die zij ten toon spreidden, aldus Den Uyl. alle wapens op

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3