Wijkcomité na twee jaar activiteiten in Oud-IJmuiden: Onmacht Verenigingsnieuws o® Bfflmï] Ji il I 5 F Kort IJmondnieuws HM 4 PLAATSELIJK NIEUWS 1974 WOENSDAG 1 8 SEPTEMBER door Ton Kors Jr. Elitegroep Velsen-IJmuiden IJMUIDEN „Er is wel wat aangepast, maar niet veel”. Dat zeggen voorzitter Rieks Wind en Folkert Bloeme van het wijkcomité Sluiswijk. Ze kijken terug op bijna twee jaar activiteiten van de groep in Oud- IJmuiden. In die tijd is er in dit gedeelte van de gemeente Velsen veel veranderd. De wijk rond het bejaardenhuis Breezicht werd met de grond gelijk gemaakt. En oostelijker, in de zogenoemde fase II, werden al tal van huizen dichtgespijkerd voor afbraak. Het wijkcomité drong twee jaar geleden aan het slopen in deze tweede fase te stoppen en de discussie over de plannen voor Oud-IJmuiden weer op gang te brengen. Ondanks dat het wijkcomité geen radicale veranderingen ziet, is de groep wel in haar streven geslaagd. Er wordt in fase 2 inderdaad niet meer gesloopt en op het stadhuis wordt druk gepraat over de haalbaarheid van de al jaren geleden aangenomen bestemmingsplannen. Maar ondanks dat het gemeen tebestuur een inspraakprocedure regelde, heeft de actiegroep de indruk achter de feiten en beslissingen aan te moeten hollen. En dat is een situatie waarmee Rieks Wind en Folkert Bloeme niet gelukkig zijn. Wijkcentrum je D2Ö€C wet naan nee tpaRCje van naanteox om bij re BLijven, mee óe moóe-t n&zq&as zoveel. speciaaLzaker^,en. ’cis zo jMRCseiKKe qezeLUCj in naantems hanejef Beetgenomen Beverwijk Heemskerk Wijk aan Zee - L,ïJ iBW'" Nog geen radicale veranderingen in Sluiswijk me- todtevishal (Van een medewerker) IJMUIDEN (ADVERTENTIE) B.C. „Tussen Hemel en arde”. De afde ling IJmuiden-West van de Nederlandse Christen Vrouwenbond opent maandag 23 september het nieuwe winterseizoen met een bijeenkomst in de Petrazaal aan de Spaarnestraat. Deze avond zal door de heer T. Langervelt van het KNMI uit De Bilt een inleiding worden gehouden over het onderwerp „Tussen hemel en aarde De bijeenkomst is ook voor niet- leden toegankelijk. PRIJZEN IN GULDENS. Per 1 kg: grote tong 11,30-11,29; groot- middel tong 10,15-9,54; kleinmiddel tong 9,95-9,08; tong één 7,98-6,62; tong twee 5,98-5,21; tarbot 11,41-10,51. koopt niet meer op grote schaal huizen op van eigenaren die Sluiswijk willen verlaten. Het wijkcomité voelt zich ook voor deze mensen verantwoordelijk en pro beert ook hun belangen bij de gemeente te verdedigen. Er is nu tussen het comi té en de gemeente een overleg op gang gekomen om nieuwe financiëleregelin gen te treffen. Het gemeenteraadslid zei zich genood zaakt te zien de vergaderingen van het wijkcomité niet langer meer bij te wo- nen en de samenwerking op te schorten. De groep heeft daarom destemeer de indruk dat het voor het wijkcomité de komende maanden inderdaad een kwes tie van „vechten” wordt. eeft een >aal >tof dek het lan te ijk: om, eet, per. nit- WOENSDAG 18 SEPTEMBER Velserbad, Briniostraat, 21.30 tot 22.30 uur: gemengd zwemmen. Sporthal „Zeewijk”, 19 tot 23 uur: BC „Velsen”. DONDERDAG 19 SEPTEMBER Velserbad, Briniostraat, 6.30-8, 12.15- mor jor- le- ink, De va- itie ge- rt- ijn ser ver ere- iarj veb 10 :an itt. rijl' ,75 m- len lit, 24, ,75 rer- M. van Jit- ider :ht- be- oor lid- „Het is een voldongen feit”, zegt Fol- kert Bloeme, „dat we geconfronteerd worden met kant-en-klaar maken. Het technisch onderzoek naar de huizen is verricht zonder dat we daarbij behulp zaam konden zijn of een eigen inbreng hadden. Toen het was afgerond, konden we op het stadhuis komen om de eerste resultaten te zien. En als er straks een nieuw voorstel voor Sluiswijk komt, hebben we weinig mee mogen praten. Want na de grote tentoonstelling die er over Oud»IJmuiden is gehouden, werd er door de gemeente een grote bespreking in het vooruitzicht gesteld, waarbij alle betrokkenen aanwezig zouden zyn. Maar die bespreking is er nog nooit geweest”. planken voor deuren en ramen hebben toch een negatieve invloed. Ik snap eigenlijk niet dat de gemeente zich dat dichtspijkeren kan permitteren. Ga nou eens een schuurtje achter je huis bouwen of een kapel op je dak zetten. Tien keer krijg je de tekeningen van de schoonheidscommissie terug om dat het straatbeeld wordt aangetast. Maar openbare werken kleunt wel op deze manier de huizen dicht en dat kan blijkbaar wel door de beugel”. Het vacuum waarin heel de ontwikke ling van Sluiswijk zich nu bevindt heeft volgens Rieks Wind en Folkert Bloeme voor- en nadelen. „Het is natuurlijk gunstig dat het oude bestemmingsplan ter discussie staat en dat er minstens in overweging wordt genomen of alle oude ideeën nog wel haalbaar zijn”, zegt Rieks Wind. Een groot nadeel vindt hij de onzekerheid waarin veel bewoners, maar ook oud-bewoners van Sluiswijk momenteel verkeren. „Twee jaar geleden wisten we van toeten noch blazen’’, zegt voorzitter Rieks Wind over het ontstaan van het wijkcomité Oud IJmuiden. „Wat we zagen was dat de mensen enorm apathisch en onverschillig waren over de dingen die hier allemaal verander den. De bevolking wist nauwelijks wat er ging gebeuren en had het idee dat er toch niets meer veranderd kon worden. Daar hebben we als kleine groep in het begin iets aan willen doen. We zijn ons gaan informeren, kregen contacten met de gemeente en met het Landelijk 'Ombudsteam Stadsvernieuwing, dat ons geweldig geholpen heeft en nog steeds doet. Voor onszelf vinden we het belang rijkste dat die grote onverschillig heid van de mensen, ondanks dat zij wisten van al het onrecht hier in Oud-IJmuiden, een klein beetje ver dwenen is. Het gevoel van onmacht bij de bevolking is weg en daar zijn we wel erg blij mee. Ik vind wel dat je als niet-deskundi- ge een enorme moeilijke taak op je hals haalt wanneer je tegen de ge meente begint op de boksen. Je hebt tijden nodig voor je een beetje in de materie bent ingewerkt. Wat dat be treft is Oud-IJmuiden wel een wijk waar we ontzettend behoefte hebben aan een opbouwwerker die een zeke re mate van deskundigheid kan in brengen.” Aan de dinsdagmarkt werd aange voerd; 405 kg tong; 31 kisten tarbot en griet; 311 kisten kabeljauw; 1 kist kool- vis; 152 kisten schelvis; 22 kisten wij ting; 557 gisten schol; 26 kisten schar; 431 kisten haring; 30 kisten makreel; 148 kisjen varia. Rieks Wind zegt dan dat het wijkco mité toch nog hoopt invloed uit te oefenen bij het tot stand komen van de nieuwe plannen. Hoe precies weet hij nog niet. Nu het vakantieseizoen voorbij is, zal er weer elke veertien dagen vergaderd worden in de Brulboei. Het wijkcomité zal zich dan samen met de bewoners intensief bezig gaan houden met twee belangrijke vragen. Wat moet er gebeuren met het nog bewoonde ge deelte, dat fase 2 heet? En hoe kan het beste een geschikte bouwovergang ge- uuXrKens; „Maar ook het onderhoud van de wo ningen is moeilijk”, gaat Rieks Wind verder. „Aan de huizen van de gemeente wordt alleen het minimale gedaan en de bewoners zelf wachten ook mét een behangetje of het witten van dé keuken. Ze weten niet wat er gaat gebeuren en dat werkt toch door”. Folkert Bloeme vult aan. „Ongemerkt gaat zo’n onzekere woonsituatie die voor vele mensen al jaren duurt, psychisch aan je vreten. Kijk alleen maar eens in deze buurt rond.- De huizen die zijn dichtgespijkerd. Het zijn er wel niet zo veel, maar toch is het naargeestig. Al die woningen met Op de vraag wat ze van de opmerkin gen vinden dat het wijkcomité een elite groep is en nauwelijks de bevolking vertegenwoordigt, antwoordt Rieks Wind. Hij zegt dat de actiegroep zeer veel en zeer goede contacten met de bevolking heeft en dat dit wel blijkt uit de opbouw van het comité. „We hebben zo’n stuurgroep van een man of twintig, maar daarin zijn allerlei groepen verte genwoordigd. Huurders, huiseigenaren, middenstanders. Ik geloof niet dat het terecht is als er gezegd wordt dat we een klein groepje schreeuwers zijn zon der achterban. Als wijkcomité komen we zelfs op voor mensen die hier weg willen”. Folkert Bloeme vertelt dat er plannen zijn om het wijkcomité wat opbouw betreft te veranderen. Tijdens de ko mende vergade. ingen zal gepraat wor den over een voorstel om de werkzaam heden van de huidige stuurgroep te deligeren naar een aantal werkgroepen. Volgens Wind en Bloeme is het dan mogelijk het aantal activiteiten op te voeren en het werk dat nu door een kleine bestuursgroep wordt verricht door meer mensen te laten uitvoeren. Zo komen er werkgroepen voor buurtactivi- teiten, ombudswerkzaamheden. nieuw bouw. huiseigenaren en documentatie. Er zal een vaste onderhandelingscommissie in het leven worden geroepen voor de gesprekken met de gemeente en een coördinatiegroep zal de onderlinge con tacten verzorgen. Nu er niet meer gesloopt wordt en de gemeente zelfs het woord renovatie heeft laten vallen, voelen veel oud-bewoners zich beetgenomen. Velen hebben hun huizen verkocht of huurden een flat, omdat zij dachten dat Oud-IJmuiden onherroepelijk tegen de vlakte ging. De plannen worden teruggedraaid. Deze mensen voelen zich in de steek gelaten en willen eigenlijk terug. Maar ook de bewoners die graag weg willen zijn in een moeilijker situatie gekomen. Financiële tegemoetkomingen door de gemeente bij het verhuizen of het ontruimen van een „krot” worden niet meer verstrekt en de gemeente Wind en Bloeme hopen dat het wijk comité zich door deze veranderingen veel slagvaardiger kan opstellen en de Op de kale vlakten van fase 1 in Sluis wijk hoopt de gemeente binnenkort met speciale steun van de minister te begin nen met de bouw van woningen. Wat er met oostelijker deel van Oud-IJmuiden, fase 2, gaat gebeuren, is nog niet bekend. Foto: Fotopersbureau De Boer b.v. maakt worden tussen beide delen van Sluiswijk. Wat dit laatste betreft: het wijkcomité is niet erg gelukkig met de plannen voor het gedeelte rond Breezicht. De afbraak is echter niet meer terug te draaien, evenals de nieuwe bouwplannen. De groep gelooft wel dat er een aanvaard bare oplossing gevonden is door de twaalfhoogbouw te laten vervallen. Het wijkcomité zal de komende weken met de bewoners gaan praten over het over gangsgebied tussen dit gedeelte en fase 2. De gedachten gaan in de richting van een wijkcentrum, trapveldjes, speel plaatsen en pleintjes. „Misschien kunnen we op die manier een beetje de gezellige sfeer terugkrijgen die er vroeger was”, vindt Folkert Bloeme. Het wijkcomité blijft ten aanzien van fase 2 op het standpunt staan dat een renovatie van de woningen de beste oplossing is. De groep ziet zich in dit standpunt geruggesteund door de eerste resultaten van het technisch onderzoek. Volgens de groep is uit dit onderzoek naar voren gekomen dat zeker zeventig percent van de huizen technisch te reno veren zijn. Rieks Wind legt nog eens uit waarom het handhaven en het opknappen van deze wijk de beste oplossing is. „We horen van de mensen dat ze niet opge- staoeld willen worden in lagen flats. Ze willen gewoon in hun eigen huis blijven, waar ze een tuintje hebben en hun huizen en kippen kunnen houden. De meeste mensen zeggen ook dat ze de hoge huren van die flats n iet kunnen betalen en naar de bijstand voor een huursubsidie willen ze niet”. Hij vertelt ook dat het wijkcomité uitgerekend heeft dat de gemeente bij nieuwbouw evenveel ruimte kwijt is voor eengezins woningen als voor etagebouw. En ook dat is volgens hem al reden genoeg om het bouwen niet in de wolken te zoeken. plannen voor Sluiswijk zal kunnen doorvoeren. „Er is moed opgedaan om verder te vechten voor onze belangen”, schreef Rieks Wind al in de laatste wijkkrant van Oud-IJmuiden. Hij kon toen echter niet weten dat hij naar aanleiding van deze opmerking zou wor den opgebeld door een gemeenteraadslid die het met deze uitlating totaal oneens was. 1630-17.30 uur, gemengd zwem- 13.15, men. Centrale Bibliotheek Velsen, Plein 1945, 10-12.30, 14.30-17.30 uur. Jeugd en Tienerbibiotheek, Willemsbeekweg 96, 15.30-17.30 uur. Boksclub De Ring, 20.00 uur: gymnas tiekzaal Ossendorpschool, Wijk aan Zee- erweg: les, training en wedstrijd. „In dé Abeel”, Abelenstraat, 20 uur: repetitie „V.A.T.’71”. Sporthal „Zeewijk”, 17-23 uur: „Velsen”. WOENSDAG 18 SEPTEMBER Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. Openbare bibliotheek. Kerkstraat 44: volwassenen 19-21 u.; Amstelstraat 44: volwassenen en jeugd 19-21 u. DONDERDAG 19 SEPTEMBER Hulpdienst Help een handje. Van maandag tot en met zaterdag van 8 tot 10 uur: Zeestraat 81, tel. 24617 of bij de bekende wijkhoofden en medewerkers. Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geo pend van 9-12 en 13.30-15.30 uur. Sociëteit Alpha. Moensplein. Geopend vanaf 20 uur. WOENSDAG 18 SEPTEMBER Progress-sociëteit, Const. Huygens- straat. Geopend vanaf 20 uur Per 40 kg: tongschar 104-35; horstma- kreel 12-7,50; haai 61-25; rode poon 50; bot 22-15; schar 55-26; léver 7,50; ma kreel twee 40-20; haring één 37-30,20, wijting drie 45-25; wijting vier 22; tar bot 362-122; griet 230-102; kabeljauw één 109-78; kabeljauw twee 126-92; ka beljauw drie 110-92; kabeljauw vier 114- 92; kabeljauw vijf 94-65; koolvis 88: schelvis één 84-72; schelvis twee 84-62; schelvis drie 92-48; schelvis vier 60-34; schol één 76-69; schol twee 84-63; schol drie 104-67; schol vier 70-45. DE BESOMMINGEN WAREN: KW 82 12900 KW 117 30500. VD 15 2920, VD 19 3740, WR 40 1 13200, VL 34 480, VL 153 14600, Spanvissers UK 78 en UK 107 3180, UK 135 en UK 145 1360, VD 9 en VD 115 4290. volwassenen 19-21 u. DONDERDAG 19 SEPTEMBER Progress-sociëteit, Const. Huygens- straat. Geopend vanaf 20 u. Openbare bibliotheek. De Zwaanstraat 4a: volwassenen en jeugd 19-21 uur. |l f S3r 1 WW Mf BW S-_Ü X-- - I

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 5