teit Robert Jan Stips met Earring naar Amerika Van beat in paleistuin tot Engelse twijfels i H A n Ontstaan Door Paul Chr. van Westering Door Ferry Tromp Afstand nemen Edison „Bij een ongewoon luidruchtig optreden van een beatgroep uit Den Haag, schoot het koninklijk paar in een gulle lach”. paleistuin werd verzorgd door een groep leerlingen van het Haagse Grotiuslyceum. Zij treden op onder de naam De Provocations maar die naam werd voor de paleistuin wat te provocerend geacht. Via de Baarnse politie en voorzitter Beekhuizen van het operettegezelschap kregen de jongens het verzoek die naam van het drumstel af te krabben”. En een andere krant onder een foto van een lachende koningin en prins: gin r MUZIEK DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1974 F' Muzi kali Supersister leed schipbreuk bij gebrek aan muzikale vooruitgang 17. Robert Douw, tien jaar ouder dan de „Muzikaal was er geen vooruitgang I I Het eerste echte grote optreden van De Provocations is waar anders? op Provadija, in Amsterdam georganiseerd door Provo. Het succesvolle ebeuren zou in Den Haag worden herhaald onder de naam „Sweet okay Supersister”. De happening gaat nniet door, maar de groep heeft wél een nieuwe naam. „Sweet okay Supersister” maakt naam door nieuw te zijn; de groep gaat samen met publiek optreden. Niet zelden staat zo’n dertig man tegelijk op het podium de show te maken tot groot plezier van het passieve publiek. „Dat waren nog eens optredens en tijden. Machtig jongen”, zegt Zwikker bijna sentimenteel. „Ik herinner me dat wé naar een optreden in het toenmalige Felix Meritus in Amsterdam twintig kilo Oude kranten meenamen. Tijdens het •pelen werd die stapel ritmisch verpropt door het publiek. Iedereen kon meedoen en deed ook mee. In vergelijking was er in die jaren minder moeilijk doen, 'de andere leden van de groep, heeft grote invloed. Hij is actief Provo, altijd op zoek naar nieuwe dingen en duwt de jongens in de richting van wat later de Supersister-sound wordt door ze „experimentele” platen uit Amerika te laten horen. (toen al!); plezier hebben. De groep begeleidt een kinderballet annex operettegroep en belandt in dat kielzog voor het bordes in Soestdijk en in de landelijke en zelfs buitenlandse pers. De naam is gemaakt en nieuwbakken manager Dick Zwikker fietst met de knipsels in zijn binnenzak scholen en sociëteiten af om zijn groep te plaatsen. Zwikker: „Ik weet nog hoe geweldig trots ik was met een boeking die maar liefst 125 opleverde.” Stips kan zich uiteraard nog geen orgel veroorloven en speelt mondharmonika. Aan de veelbelovende start wordt echter al gauw een eind gemaakt door de gezamenlijke moeders die Zwikker komen meedelen dat op deze manier van school geen snars terechtkomt. Provocations af, maar niet voor lang. Stips ontmoet bassist Ron van Eek en leent geld van zijn moeder voor een piano en Marco Vrolijk loopt Zwikker weer tegen het lijf. Met Sacha van der Geest op fluit en Robert Douw met een voor die tijd zeer revolutionaire lichtshow gaat de zaak weer draaien. DE PLAATS: Grotius lyceum Den Haag. De tijd: 1965-66, provo’s, idealen, „beatmuziek”, Beatles', Stones; Nederland verruimt op alle terreinen de blik, lijkt het wel. Het Grotius in het Haagje verheugt zich in het bezit van een schoolband met Beatle-haar en een dito repertoire plus de eigentijdse naam „De Provocations”. Doel: music for pleasure „Sweet okay Supersister” fungeert als muzikaal katalysator van deze betrokkenheid en profiteert. De groep krijgt een eigen club waar ze zelf avonden met lichtshow en films organiseert en waar steeds meer mensen van buiten Den Haag verschijnen. In 1969 verlaten Gerhard Smit en Rob Douw de groep. Douw had bijna geen muzikale inbreng maar heeft met zijn geniale ideeën zijn werk gedaan. Het resultaat volgt een jaar later. De eerste trede. Contact met platenproducent Hans van Oosterhout en in mei de single „She was naked”. Veronica’s Top Tien is er goed voor en dan komt de rest vanzelf. Zwikker: „Tot dan toe ben je als manager niet meer dan een loopjongen die zaaltjes afrent.” Het succes van de single maakt vah de musici Robert Jan Stips, Sacha van der Geest, Marco Vrolijk en Ron van Eek in plaats van goedkope repeteergeweren artiesten op weg naar „een” top. De eerste concessie volgt onmiddellijk: de naam wordt bekort tot „Supersister”. mensen waren veel actiever bij het optreden betrokken.” Supersister werd vorig jaar gedurende korte tijd versterkt met jazzsaxofonist Charlie Mariano. Op de foto is hij tweede van links, geflankeerd door Herman van Boeijen op de voorgrond en Stips en Van Eek aan zijn linkerhand. sommen. op gegeven. onmu- verslindende tournees door Engeland te maken en te blijven spelen in clubs dïe jé jaren kunt doen zonder dat ooit iemand van je hoort. Thuis in Nederland ligt dat natuurlijk wel even anders, maar ook hier lijkt het alsof het publiek uitgeluisterd is op de sound van Supersister, op het gebrek aan inspiratie en eenheid dat langzaam maar zeker in de muziek sluipt. De optredens komen moeizamer tot stand en zijn minder goed. Top is bereikt. Wat nu? Meer muziek, meer optredensbuitenland. En daar stopt het. Frankrijk en Italië zijn geen probleem maar betekenen niet veel meer dan meer optredens en leuke inkomsten. SUPERSISTER BLIJKT muzikaal te gedijen. De samenstelling is ook in succesvolle omstandigheden hecht, vol kwaliteit en produktief. getuige de elpees „Present from Nancy” en „Pudding en Gisteren”. Voor het laatste werkstuk krijgt Supersister een Edison van Willem Duys, hoogtepunt van een stroom van erkenning in Nederland. De Wie weet waar Supersister nu' was geweest als de groep had doorgezocht in een richting die het publiek activeert, die popmuziek maakt tot meer dan amusement. Vroeger werden kinderen gedwon gen door hun ouders al in de vroege ochtend, liefst voor het ontbijt, een half uur piano te studeren. Of die kinderen voor de piano gedisponeerd waren, of ze er de goede handen voor hadden en vooral de goede blik om twee balken met twee verschillende sleutels te overzien, daar werd niet over gepraat. Bij sommige kinderen kwamen er resultaten, zodat ze er op den duur, zelfs ondanks het gedwon gen begin, aardigheid in kregen. Maar er waren er ook heel wat die het nooit leerden. Die waren dan niet muzikaal, zei men. dien nog twee verschillende sleutels. Kijk meneer, zeggen ze dan, die rech terhand wil wel en die vioolsleutel is nog niet zo moeilijk. Maar die linker hand, met zijn bassleutel. Hopeloos. Eindeloos geprobeerd, maar er zat geen muziek in. Of nog beter; Er kwam geen muziek uit. NEE, HET GAAT OVER mensen, muziekliefhebbers, muziekbeoefe naars, die lijden onder de muziek, omdat ze niet weten dat er zo veel soorten muzikaliteit bestaan. Hoe groot is het aantal mensen, dat jarenlang, overtuigd van eigen muzi kale aanleg, geworsteld heeft met een piano zonder enig resultaat te berei ken. Wanneer zij erover willen spre ken, beginnen ze met twijfel aan hun muzikaliteit te uiten, gezien de slech te resultaten. Vraagt men verder, dan blijkt de moeilijkheid altijd te be staan uit het' lezen van muziek, die genoteerd is op twee balken. Of dat al niet lastig genoeg is, zijn er boven- Napraten. Supersister zelf redeneert begrijpelijk dat de zaken gaan zoals ze gegaan zijn. Voor de vele trouwe fans blijven vier elpees over. Uit dat kwartet heeft de groep zelf een aantal nummers uitgezocht die Polydor op een verzamelelpee in de serie ..Startrack, volume 1” heeft uitgebracht. Pudding is Gisteren. De Volkskrant, maandag 2 mei 1966. Kop: „Beatmuziek in paleistuin”. Citaat: „De muzikale begeleiding werd verzorgd door een frisse beatband, die erin slaagde het strakke ritme en het dreunende geluid van de vele a-commercieie muziek een groot publiek wist te bereiken, bestaat nu alleen nog maar op de plaat. Robert Jan Stips, Ron van Eek, Herman van Boeijen en Elton Dean gaan hun eigen weg. De reden? Gebrek aan vooruitgang, aan zich op beter. Over ontstaan, opkomst, glorie en ondergang van Supersister gaat dit verhaal. De groep is er nu van overtuigd in een uitstekende tijd doorgebroken te zijn. De verdiensten waren niet te vergelijken met die van nu (Zwikker: „We traden ontzettend veel op maar verdienden relatief weinig”), maar met de muzikale stijl van SS was één hitsingle voldoende om een stevige basis te hebben. Zwikker: „Wat ik verder moest doen, was de groep in de publiciteit houden, platen gedraaid krijgen en het buitenland interesseren. Dat was voor kleine jongens als wij die ineens „groot” werden al moeilijk genoeg. Maar ook ontzettend leuk. Je moet je voorstellen wat voor een enorme kick het was om samen met Ekseption als enige Nederlandse groepen tussen allemaal buitenlanders voor 75.000 mensen op te treden op het Holland Pop Festival in het Kralingse Bos. Geweldig.” De blik richt zich op Engeland, mekka van de popmuziek, het land waar nog veel te leren valt. De elpee Iskander wordt onder leiding van de befaamde producer Georgio Gomelsky in Londen opgenomen; hoogtepunt van een toernee die geen afgang maar ook geen stormen van bijval oplevert. Sacha van der Geest en Marco Vrolijk hebben het dan al lang gezien. Geen ruzie, wel een eerste scheiding. Supersister is toch doorgegaan met Herman van Boeijen en Charlie Mariano die begin dit jaar nog wordt vervangen door ex-Soft Machinelid Elton Dean. Maar dan zit de twijfel er al stevig in. Het heeft weinig zin geld SUPERSISTER TRAD in Nederland zo’n zevenhonderd keer op. De groep die zo goed begon op een weg waarbij het publiek een duidelijke rol vervulde, nam daarvan geleidelijk steeds rneer afstand. Supersister werd een formatie om stil en aandachtig naar te luisteren. Misschien een logisch gevolg van zich ontwikkelende musici en een publiek dat teeds consumptievee is geworden, misschien ondanks dat een devaluatie. Robert Jan Stips heeft de eerste stap al gezet. Hij zocht fluitist Sacha van der Geest weer op en maakte samen met hem onder produktie van Hans van Oosterhout de elpee „Spiral Staircase” die einc^ deze maand via Polydor op de markt komt. Stips schreef zelf de muziek. Even voorstellen: De Provocations, bestaande uit Robert Jan Stips, Marco Vrolijk, Gerhard Smit en Arnold Slagter. Het embryo van Supersister, het prille begin. Nu, acht jaar later, gaat Robert Jan Stips als vijfde man met Golden Earring op tournee door de Verenigde Staten en is, Marco Vrolijk al weer een tijdje weg. Van de laatste der supersisterianen probeert Herman van Boeijen het nu met een nieuwe groep van Cuby, is Elton Dean op tournee gegaan met Georgie Fame en denkt Ron van Eek er hard over om zijn studie voor architect maar weer eens op te nemen. Is acht jaar werk voor niets geweest? „Ben je gek, het wasi een geweldige ervaring voor iedereen, maar de top was bereikt”, zegt Dick Zwikker, afgestudeerd econoom en de „jongen” die praktisch op het paleisbordes manager van De Provocations werd. ER ZIJN HEEL WEINIG onmuzi kale mensen, maar er bestaan wel talrijke soorten van muzikaliteit. Dat geldt zowel voor hen, die uitsluitend naar muziek luisteren als voor de amateurbeoefenaars van de muziek. Wie geen twee balken kan lezen moet zich met één tevreden stellen. Zo iemand behoort niet achter een piano, maar een fluit, een klarinet of een hobo, met maar één balk muziek, zou velen een kans geven. De onmuzikale pianospeler blijkt dan plotseling een zeer muzikale fluitist of wat dan ook te zijn. Ook willen we het niet hebben over de nijvere autowassers, die een paar huizen verder speciaal op de vrije zaterdag hun aanbeden vierwie ler vertroetelen, terwijl de bij het voertuig behorende radio luidruchtig zijn genoegen over de wasbeurt be antwoordt met muziek, die zelden van de derde Engelse klassieke zen der afkomstig is. meer te constateren. Toen besloten Ron en Robert Jan maar te stoppen. We gingen individueel nog wel vooruit maar als eenheid niet meer.” En dat is het dan. Acht jaar werken naar een doel dat in de popwereld altijd erg dichtbij ligt: een volgende plaat, een goed optreden, een succesvolle tournee. HET doel bestaat niet, want het is afhankelijk van de onvoorspelbare response van het publiek en het.vermogen van een groep om creatief te blijven. Supersister blijft er nuchter onder. De opluchting dat de onzekere sleur van de laatste maanden nu met de beslissing tot stoppen is doorbroken, lijkt te overheersen. Niet ten onrechte, want voor alle vier staan de persoonlijke kwaliteiten borg voor nieuwe wegen. Uit het plakboek van Supersister: de oorspronkelijke formatie met van links naar rechts Robert Jan Stips, Sacha van der Geest, Ron van Eek en Marco Vrolijk. (Foto Gijsbert Hanekroot) HET MAG WAAR ZIJN dat talloze mensen van muziek genieten. Daar entegen zijn er ook ontstellend veel, die onder het aanhoren of bij het zelf uitvoeren van muziek gekweld wor den. Nu gaat het nog niet eens over hen die geplaagd worden door me chanische muziek, voortgebracht door geluidsinstallaties van buren. Mensen die met mooi weer niet in de tuin kunnen zitten, omdat hun buur vrouw, in bikini uitgestrekt op een luxueuze ligstoel, de zon aanbidt met toepasselijke muziek van Hilversum III, of via een bandapparaat, dat in opgewektheid niet voor genoemde zender onderdoet. Of over flatbewoners, die van drie kanten radiomuziek horen, omdat hun buren nerveus worden van de stilte. Dat ze zelf nerveus worden van een potpourri, waarvoor de meest moderne componist zich niet zou hoe ven te schamen, schijnt nauwelijks een rol te spelen. op de juiste plaats van de snaar te zetten. Dat is niet iedereen Maar daarom is men nog niet zikaal. Het aantal soorten muzikaliteit is té groot om zomaar op te Maar wie radeloos is, omdat hij een verkeerd instrument speelt, moet zich niet te spoedig laten verleiden naar de blokfluit te grijpen. Dit is nu juist een uiterst lastig instrument. Over dit onderwerp zijn we nog lang niet uitgepraat. MET DE VIOOL OF een ander strijkinstrument ligt dat weer even anders. Ook dan kan men het met één balk stellen en is het lezen van de muziek niet het moeilijkste. Maar een goed gestemde piano is in ieder geval zo vriendelijk de kwestie van de zuiverheid, van de goede toon hoogte, op een blaadje te presenteren. Op een goed gestemde piano kan men wel lelijk, maar niet vals spelen. De viool of een ander strijkinstru ment stelt hoge eisen aan het gehoor van de bespeler. Men moet de toon hoogte zuiver treffen door de vinger WfiY1 -- SUPERSISTER IS UIT ELKAAR. Een muzikale identiteit die met fanfare- en-harmoniekorpsen te verdringen. Dit eerste beatgeluid in de Ex-Soft Machine saxofonist Elton Dean, nu ook al ex-Supersister. ■n

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 15