Cup-voetbal GEEN VERRASSINGEN Cruyff en Neeskens meer in trek niet opvallend STOKE CITY INSPIREERDE OUDERE SPELERS Ipswich afgemat Uitslagen Cupduels EUROPACUP I EUROPACUP II EUROPACUP III Manager Robson: we Competitie- niveau ver overtroffen zijn gestraft I r BARCELONA SPEELDE HARD 25 24 SPORT 1974 SEPTEMBER -)NDERDAG 19 STOKE. Achteraf konden de Ajacieden dan wel luchtigjes reageren op een uiterst opmerkelijke prestatie tegen Stoke City, maar vooraf had toch de angst overheerst. Niet eens zozeer voor de met veel tamtam aan- gekondigde speelwijze van het elftal uit het Engelse industriestadje, dat in tegenstelling tot de meeste league-teams een wat continentaler speel wijze zou hanteren en daardoor voor Ajax wel eens lastiger bespeelbaar zou kunnen zijn. Onbegrijpelijk s w door Marc Serné Het openingsdoelpunt van Twente tegen Ipswich ontstond uit dit moment. Johan Zuidema (tweede van links) reageerde attent op een pass van Theo Pahlplatz. Ajax plots in blakende vorm Theo Pahlplatz Twente’s held Anderlecht leek in Tsjechoslowa- kije tegen Slovan Bratislava een for- Volgens de IAAF heeft de winnaar van de 1500 meter bij de Europese atletiekkampioen- schappen, Hanser, niet positief gereageerd op de dopingcontrole. NAC versloeg het militair b-elftal met 6-2 De amateurronde van Polen is gewonnen door de Belg Delcroix. (Van onze speciale verslaggever) IPSWICH. Het succes in Ipswich heeft FC-Twente niet overdreven optimistisch gemaakt. „We blijven met beide benen op de grond staan”, aldus trainer Spitz Kohn. 2—2 2—1 2— 0 3— 1 2—0 2—0 0—1 10—4) 1— 0 2— 1 1— 0 2— 0 2— 1 4—2 3— 0 1— 0 2— 0 1—0 0—3 7—0 0—2 0—0 1—1 2—0 4—1 4—2 1— 0 2— 1 2—3 0—0 5—1 3— 0 2—1 1—1 4— 1 2—2 1—1 2—1 2— 2 3— 2 1—1 1—0 1— 2 2— 3 0—0 5— 0 0—1 DEN HAAG (ANP) De eerste wedstrijden in de eerste ronde van het toernooi om de Europa cup voor landskampioenen hebben weinig sen saties opgeleverd. Van de „favorieten” kwamen Celtic en CF Barcelona niet verder dan een gelijkspel, mei het verschil dat de Spaanse kampioen dat op vreemde bodem bewerkstelligde. Bij Celtic Olympiakos Piraeus werd de Griek Viera, die voor zijn club het doelpunt had gemaakt, twin tig minuten voor het einde door de Belgische scheidsrechter Loreaux van Moment uit de wedstrijd StokeAjax: Ruud Geels in duel met Mike Pijic. het veld gestuurd. Celtic kwam pas tien minuten voor het einde op gelij ke hoogte. Het Hongaarse Ujpest Dozsa be haalde een verrassende zege in Bul garije op Levski Spartak Sofia: 3-0. Leeds United, dat het in de Engelse competitie slecht doet, won voor ei gen publiek ruim van FC Zürich: 4- 1. Allan Clarke was met twee doel punten de grote man. De hoogste score van woensdag in de strijd om de belangrijkste Europa cup werd door Feyenoord op het bord gezet. Het Noordierse Coleraine verloor in Rotterdam kansloos met 0- 7. Levski Spartak Sofia (Bul.)Ujpest Dosza (Hon.) Feyenoord (Ned.)Coleraine ((N.-Ir.) Viking Stavanger (Noo.)Ararat Jerevan (Rus.) Hvidovre (Den.)Ruch Chorzov (Pol.) Celtic (Sch.)Olympiakos Piraeus (Grk.) St. Etienne (Fra.)Sporting Lissabon (Por.) Leeds United (Eng.)FC Zürich (Zwi.) Slovan Bratislawa (Tsj.)Anderlecht ((Bel.) FC La Valeria (Mal.)—HJK Helsinki (Fin.) Universitatea Craiova (Roe.)Atvidaberg (Zwe.) Jeunesse d’Esch (Lux.)Fenerbahce (Tur.) Vost Linz (Oos.)Barcelona (Spa.) Bayern München (WDL) en FC Magdeburg (ODL) vrijgesteld van de eerste ronde, Celtic Cork (tevens) automatisch over door terugtrekken van Omonia Nicosia. LINZ (UPI). Spaans voetbalkampioen CF Barcelona heeft in ztfn eerste wedstrijd in de eerste ronde van het toernooi om de Europa Cup voor lands kampioenen nauwelijks kunnen imponeren. De Spanjaarden troffen in Voest Linz een taaie tegenstander, die niet opkeek tegen namen als Cruyff en Neeskens. se nederlaag tegemoet te gaan. Bij de pauze hadden de Belgen reeds een achterstand van 0-3, maar in de tweede helft slaagde de ploeg van Rensenbrink er in twee treffers te maken, De Tsjechen scoorden na de rust nog eenmaal. FC Köln (Wdl.)—Kokkolan PV (Fin.) Hamburger SV (Wdl.)Bohemians Dublin (Ier.) Wacker Innsbruck (Oos.)Borussia Mönchen-Gladbach (Wdl.) AC Torino (Ita.)Fortuna Düsseldorf (Wdl.) Derby County (Eng.)—Servette (Zwi.) Ipswich Town (Eng.)FC Twente (Ned.) Stoke City (Eng.)Ajax (Ned.) Rapid Wien (Oos.)Aris Saloniki (Grk.) Sturm Graz (Oos.)Antwerp FC (Bel.) Nantes (Fra.)Legia Warschau (Pol.) Osters Vaxjo (Zwe.)Dinamo Moskou (Rus.) Randers Freja (Den.)Dynamo Dresden (Odl.) Racing White Daring Molenbeek (Bel.)FC Dundee (Sch.) Start Kristiansand ((Noo.)Djurgaarden (Zwe.) Rosenborg Trondheim (Noo.)Hibernian (Sch.) FC Porto (Por.)Wolverhampton Wanderers ((Eng.) Etar Tirnovo (Bul.)Internazionale (Ita.) FC Amsterdam (Ned.)Hibernian (Mal.) Real Sociedad (Spa.)Banik Ostrawa (Tsj.), Lokomotiv Plovdiv (Bul.)—ETO Györ (Hon.) Gomik Zabzre (Pol.)Partisan (Jsl.) Vorwarts Frankfurt/Oder (Odl.)Juventus (Ita.) Besiktas (Tur.)Steaugul Rossu (Roe.) Spartak Moskou (Rus.)Velez Mostar (Jsl.) Napolio (Ita.)Videoton Szekesfehervar (Hon.) Grasshoppers (Zwi.)Panathinaikkos ((Grk.) Boluspor (Tur.)Dinamo Boekarest (Roe.) Dukla Praag over door terugtrekken Pezoporicos. Ook de door Rodson vanaf de tribune, vanwaar hij telefonisch contact onder hield met de coach in de dug-out, inder haast opgeroepen invallers Gates (voor Johnson) en Collard (voor Hamilton) konden de Enschedese verdedigingsmuur niet slopen. Spitz Kohn, op dat moment al ruimschoots tevreden met een 2-1- nederlaag, stuurde een extra verdediger (Overweg voor de licht geblesseerde Thijssen) in het veld om het resultaat te consolideren. Kort na Pahlplatz’ schit terende gelijkmaker werd een volledig uitgebluste Zuidema, die kort daarvoor een gave actie maar net had zien mis lukken. vervangen door Jeuring. Het boksduel Clay-Foreman is nu defini tief vastgesteld op 30 oktober, om 03.00 uur Nederlandse tijd. In Napels vielen ruim 20 gewonden toen een zwaar ijzeren hek van het San Paolo- Stadion bezweek onder de kracht van opdrin gerige bezoekers. (Van onze speciale verslaggever IPSWICH. Secondenlang stond Theo Pahlplatz op Portman Road met de handen omhoog In het strafschopge bied van Ipswich Town. Na een schitte rende een-twee combinatie met Johan Zuidema had de door het Twentse voet balpubliek al bijna vergeten Enschedeër FC Twente zes minuten voor afloop tot ieders verbazing naast het moegestreden Ipswich Town gebracht: 2-2. Met die verrassende en eigenlijk niet eens onver diende ontknoping in dit boeiende spek takelstuk zette de zichzelf overtreffende Pahlplatz de kroon op het werk van het nimmer versagende en tactisch uitge-' kiende FC Twente. BERN (SID) Precies 4.933.813 betalende toeschouwers hebben in het seizoen 1973-74 de wedstrijden in de toernooien om de verschillende Euro pa cup’s bij gewoond. Volgens een me dedeling van de UEFA betekent dit een stijging van 9,1 procent in verge lijking met het seizoen daarvoor, De belangstelling voor de wedstrijden om de Europa cup I (landskampioe nen) gaf echter een daling aan van 7,3 procent. Daarentegen steeg de be langstelling voor de twee andere toernooien, Europa cup II (bekerwin naars) en UEFA-cup met resp. 21,7 en 17,9 procent. Het gemiddelde aan tal toeschouwers bij de 247 wedstrij den die gespeeld zijn, bedroeg 19.975. Die geruchten bleken, zoals verwacht, ongegrond. Wat dat betreft leek het wel of de tijd tussen 1966, toen Ajax al eens een losgeslagen Liverpool op Anfield Road moeiteloos op 2-2 hield, en 1974 stil heeft gestaan. Of zoals Wim Suur- bier dat nog raker typeert: „Die Engel- sen kunnen er nog steeds helemaal niets van”. Diezelfde Suurbier stond echter cen traal in Ajax’ barre voorbereiding. Mis schien is juist zijn absentie paradoxaal genoeg wel de reden geweest dat Stoke City na de 1-1-uitslag de kansen op het behalen van de tweede ronde van de UEFA-cup nagenoeg wel kan vergeten. De vermaledijde blessurepech knaagde namelijk verder aan de Ajax-onrust die zich de laatste weken toch al vastgewor teld had. Zelfs bij de routiniers. Zelfs zij, zo vertrouwd met het internationale voetbal en zó geroutineerd na het win nen van drie Europa-bekers, wisten niet precies waar het nieuwe Ajax zich ei genlijk bevond. En nu was Suurbier nog weg voor de eerste grote test-case op internationaal niveau. Zelfs de vedetten worden daar toch lichtelijk nerveus van, „Het elftal was angstig stil toen woens dag bekend werd dat ook Suurbier niet mee zou kunnen voetballen”, wist ook Hans Kraay later. „Dat zette zich voort tot in de kleedkamer. Iedereen leek een beetje gedeprimeerd”. STOKE. Ajax heeft aan de wed strijd tegen Stoke City drie gele kaarten overgehouden. Hoewel de wedstrijd in geen enkel opzicht bui tensporig hard of onsportief verliep, had Dusbaba negen overtredinkjes nodig om de Engelse spits Greenhoff niet aan de bal te laten komen. Op een gegeven ogenblik begon dit de Italiaanse scheidsrechter Michelotti zo te vervelen, dat Dusbaba een gele kaart kreeg. Dat zelfde overkwam Piet Keizer, die Conroy van de bal zette, en Van Santen, die een keer een te grove overtreding tegen de geïntimideerde Salmons beging. Na dit incident werd Salmons door Sto- ke-manager Waddington onmiddellijk uitgewisseld voor Roberts. De gele kaarten hebben geen invloed op de return op 2 oktober in Amsterdam De Europese Voetbal Unie (UEFA) gaat pas na twee waarschuwingen over tot een schorsing. PSV (Ned.)—Ards Linfield (N.-Ir.) Dinamo Kiev (Rus.)CSKA Sofia (Bul.) Gwardia Warschau (Pol.)—FC Bologna (Ita.) POAK Saloniki (Grk.)Rode Ster Belgrado (IJsl.) Benfica (Por.)IF Vanlose (Den.) Ferencvaros (Hon.)Cardiff City (Wal.) SV Waregem (Bel.)Austria Wien (Oos.) Bursaspor (Tur.)Finn Harps (Ier.) Dundee United (Sch.)—Jiul Petroseni (Roe.) Malmö FF (Zwe.)FC Sion (Zwi.) Sliema Wanderers (Mal.)Reipas Lathi (Fin.) Slavia Praag (Tsj.)Carl Zeiss Jena (ODL) Avenir Beggen (Lux.) automatisch over door terugtrekken Paralimni. Aangemoedigd door ruim 24.000 aanhangers, het stadion van Voest was voor het eerst sinds jaren volledig uitverkocht, werd de formatie van Rinus Michels, constant teruggedrongen. CF Barcelona antwoordde de aanvalsgolven van de Oostenrijkers met bikkelharde overtredingen. Acht minuten voor de rust kreeg Torres van de Hongaarse scheidsrechter Emsberger de gele kaart. In de 71e minuut kreeg Barcelona-aanvaller Marcial van de arbiter te horen, dat hij vroegtijdig de kleedkamer mocht opzoeken na een grove charge tegen een verdediger van Linz. Johan Neeskens en Johan Cruyff vielen nauwelijks op. In de beginfase wist Cruyff de defensie van Linz nog wel te passeren, maar na een kwartier hield hij het wel voor gezien. Cruyff hield zich daarna hoofdzakelijk bezig met het voeren van discussies met de scheidsrechter. Voor iedereen die de formatie van trainer Spitz Kohn de laatste weken intensief heeft gevolgd een verbijsterend resultaat. Verbijsterend vooral in die zin. dat de matige vorm die FC Twente tot dusver deze competitie etaleerde eer der wees in de richting van een forse afstraffing dan in zo’n perspectiefrijk resultaat als nu. In eerste instantie gold daarom ook het principe dat de neder laag op Portman Road binnen de perken moest blijven om het toch al danig geschonden moreel niet nog verder aan te tasten. Bijna zonder uitzondering wa ren de spelers later echter sprakeloos van verbazing dat zij het zo gevreesde karwei in Ipswich tot zo’n voortreffelijk einde hadden gebracht. Het voornamelijk offensief ingestelde Ipswich Town ging ook nu per traditie in een moordend tempo van start, maar een nerveus begonnen FC Twente kwam Kraay: „Misschien is het inderdaad wel zo dat de oudere spelers van Ajax toch een prikkel nodig hebben om boven hun normale niveau uit te stijgen. Die Europa Cup spreekt ze dan meer aan dan bijvoorbeeld een wedstrijd tegen Excelsior". Het vervelende voor Stoke City was, dat de „nieuwelingen” zich aan dit machtsvertoon optrokken. Mühren haalde allerlei trucs uit, Keizer liet her- haaldelijk vertwijfelde tegenstanders achter zich en had de opensplijtende pass die het spel vaak over meer dan 60 meter verplaatste. De Maestro op het Ajax-middenveld vormde ook de inlei ding tot Ajax’ eerste doelpunt. Keizer tikte Rep aan (de zes overtredingen die de Ajax-rechtsbuiten maakte^ gaven al aan hoe moeilijk hij het tegenover Pijic had), Rep tikte op zijn beurt door op de opgeschoven Keizer, die plotseling Krol op zag komen. De Ajax-voorstopper (Kraay: „Wat Krol vanavond deed heb ik hem na de wereldkampioenschappen nog niet zien doen; wat speelde hij goed”) had tijd voor een afstandsschot en koos onbewust de openliggende hoek van het doel. Het gevolg was dat het blindstormende Stoke City tegen een achterstand aankeek. Stoke-manager Waddington later: „Het heeft ons inderdaad 45 minuten gekost voordat we een beetje door had- maar achteraf een beetje teleurgesteld”) „We weten immers hoe sterk die jon gens in uitwedstrijden kunnen zijn. Laatst wonnen ze voor de competitie bij Luton Town met 4-0 en dat kunnen ze ook in Enschede doen als we niet oppas sen. Maar eerst denken we aan de wedstrijd tegen De Graafschap, daarna zien we wel verder”. Kohn had zijn spelers in de rust, toen Ipswich met 2-1 voorstond, op het hart gedrukt de kalm te te bewaren. „Ik heb ze gezegd de tweede helft het hoofd niet te verliezen. De storm van Ipswich kón niet blijven voortduren. Het Engelse kamp was merkbaar aan geslagen. De meeste spelers zaten zonder iets te zeggen op de bankjes, nadenkend over de fouten die zij hadden gemaakt, waardoor FC-Twente een gelijkspel had kunnen weghalen. Manager Robson liet het bij: „Toen we met 2-1 voor kwamen te staan, hebben we de fout gemaakt een derde goal te willen forceren. Daar door kreeg FC-Twente kansen in de uitvallen. We zijn gestraft voor onze doelpuntenhonger." 42.000 toe- den hoe Ajax speelde. Ik had een iets aanvallender Ajax verwacht, maar ik wist ook dat de ploeg uitgekiend op de nul kon spelen. Er lopen namelijk nog wel enkele spelers in Ajax rond die van wereldklasse zijn. Zo’n verdediger als Krol zou ook in Engeland een sensatie zijn”. Toch kwam Ajax nog even in moei lijkheden. In de tweede helft slaagde het elftal er niet altijd in om het tempo uit de stereotiepe Stoke-acties, hard rennen en de bal zo snel mogelijk hoog voor het doel gooien, te halen. Eerst moest Schrijvers een fantastische redding ver richten om een kopbal van de opgeko men Smith onschadelijk te maken, maar enkele ogenblikken later was hij toch kansloos, toen een schot van de opge rukte Greenhoff via de paal bij diezelf de Smith terechtkwam, die ongehinderd kon scoren. Maar toen was het feest voor Stoke toch wel afgelopen. De spelers liepen zichzelf nu nog harder voorbij en Ajax bleef tot in het frustrerende toe met succes de buitenspelval hanteren. Ook wat dit betreft bleek de Engelse eerste- divisieclub een dankbaar slachtoffer voor de dollende Amsterdammers. Op het middenveld controleerde Ajax met vier spelers (Haan, Van Santen, Keizer en Mühren) de wedstrijd volledig. Van Santen was zelfs zo brutaal dat hij naast het uitschakelen van Salmons re gelmatig de aanval zocht. Iets wat hem bijna een doelpunt opleverde, toen hij zich plotseling :n een scrimmage voor het Stoke-doel stortte en doelman Far mer al zijn capaciteiten aan moest ^pre ken om hem af te stoppen. Zoals ook Ruud Geels een fout van Dodd knap afstrafte. Opnieuw was Far mer echter het niet te nemen obstakel. Ajax had deze wedstrijd gemakkelijk in zijn voordeel kunnen beslissen, als het iets zorgvuldiger met zijn kansen was omgesprongen. Geels: „Ik vind het ei genlijk toch niet zo erg dat wij hier niet gewonnen hebben. Het voordeel is dat iedereen hard werkte, en dan zie je wat dit Ajax waard is. Dan kan dit Ajax ook niet stuk”. De wedstrijd tegen Stoke City vormde daar een tastbaar bewijs van. Maar hoewel de Engelse manager Waddington nog op een kleine defensiefout bij Ajax gokt als het elftal straks in Amsterdam er iets meer uit moet komen, wil Hans Kraay („Voor de wedstrijd had ik voor dit resultaat getekend, ben ik toch nog niets van een tweede wedstrijd we ten. Hoewel iedereen bij Ajax beseft dat Stoke, wanneer de Amsterdammers zo voetballen als woensdagavond, geen en kel probleem hoeft op te leveren, wacht zondag eerst de wedstrijd tegen Telstar. Het is de vraag of Ajax dan diezelfde strijdvaardigheid op kan brengen als woensdagavond. Suurbier had ook wat dat betreft wel weer een aardige opmer king: „Ik houd m’n hart nu al weer vast dat die wedstrijd weer te licht wordt opgenomen, want spelers als Jonker en Helling, die lopen hier niet rond.” STOKE CITY: Farmer; Marsh, Dodd. Smith en P(jic; Mahoney, Hudson en Salmons; Hazelgrave, Conroy en Greenhoff. AJAX: Schrijvers; Krol, Blankenburg, Dus baba en Van Dord; Van Santen, Haan, Keizer en Ger Mühren., Rep en Geels. Scheidsrechter: Michelotti (It), schouwers. in die eerste iase eigenlijk zelden in grote moeilijkheden. Een dat was vooral de verdienste van het centrale verdedi gingsduo Drost-De Vries. Het was vooral De Vries die elke Britse aanval vakkun dig afsloeg. De steeds weer van positie wisselende aanvallers Johnson, Why- mark en Woods, die de geblesseerde Lambert verving, liepen zich telkens weer stuk op de ijzeren verdedigingsgor del rond doelman Ardesch. die opnieuw uitblonk door een serie schitterende red dingen. Werkelijk uitgespeelde kansen leverde het krachtvoetbal van Ipswich Town eigenlijk niet op. Hoe gevaarlijk de counters van het wilskrachtige en met een verbeten inzet strijdende FC Twente waren, moesten de Britten in de 23e minuut ervaren. De in de eerste helft uitblinkende Thijssen bemachtigde de bal op het middenveld. Via Drost belandde de bal bij Notten, over de gehele wedstrijd genomen FC Twentes beste speler, die de bal door schoof naar Pahlplatz. In een flits zag Pahlplatz een gat in de Britse verdedi ging. Zuidema dook er haastig in en knalde schitterend raak. Het nog steeds met een kille zelfbe heersing opererende Ipswich Town leek daardoor nauwelijks van zijn stuk ge bracht. Onverdroten ^ing de ploeg verder in zijn jacht op doelpunten, die niet konden uitblijven. Hoe knap FC Twente m de periode daarvoor ook overeind was gebleven, in de 33e minuut moest de verdediging bijna machteloos toezien hoe de door De Vries even vrijgelaten Why- mark de bal doorkopte naar Hamilton, vorig jaar Ipswich’s meest productieve speler met achttien competitietreffers, die koelbloedig raak schoot. Na die gelijkmaker beleefde FC Twente zijn moeilijkste periode en slechts ten koste van enkele forse over tredingen kon de nu op volle toeren draaiende Britse aanvalsmachine worden ontregeld. Een mislukte actie van De Vries, die kort daarvoor een gele kaart had gekregen wegens een overtreding tegen Johnson, vormde in de 38e minuut de inleiding tot Ipswich’s tweede treffer. Whymark gleed, na een pass van Burley, flitsend langs de geblokte Enschedeër en uit diens voorzet schoot Talbot ander maal raak. Conditioneel bleek FC Twente het moordend hoge tempo van Ipswich Town gemakkelijk bij te kunnen hou den. Verbazingwekkend was eveneens de stijgende vorm van Pahlplatz, die als vierde middenvelder fungeerde en zich steeds nadrukkelijker manifesteerde. Hetzelfde gold voor de uiterst nerveus begonnen Van der Vall, de meest verde digend ingestelde van het viertal, die opkomende verdedigers nu bekwaam af stopten. Niet FC Twente, maar Ipswich Town moest uiteindelijk de tol betalen voor zijn energie-vretende krachtvoet- bal. Misschien was de afwezigheid van Suurbier dit keer echter wel goed. Want anders is het onbegrijpelijk dat gevestig de krachten bij Ajax als Krol, Haan. Mühren, maar vooral de magistrale Kei zer ver boven hun competitieniveau van de afgelopen weken uitgroeiden. Anders is het ook onbegrijpelijk dat nieuwko mers in de Europa Cup als John Dusba ba (op de plaats van Suurbier) en Henk van Santen (als extra middenvelder) lo pen te voetballen alsof zij al 50 Europa- Cupwedstrijden achter hun naam heb ben staan. Nauwgezet volgden zij de aanwijzingen van de groten op. Krol: „Je moet ze natuurlijk een beetje in de gaten houden. Want wat zijn ze nu nog helemaal gewend op internationaal ni veau? Maar de nieuwelingen hebben in derdaad uitstekend gevoetbald”. Zo kon het ook gebeuren dat Ajax vooral de eerste 45 minuten Stoke City volledig wegvoetbalde. Altijd was de vrije man aanspeelbaar, vaak werd de bal tientallen seconden in eigen ploeg gehouden, waarna hij weer tot groot ongenoegen van het Engelse publiek bij Schrijvers terechtkwam, en plotseling kwamen de demarrages. i s:*- I

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 25