Underdog Coleraine viel Oostenrijker nog tegen KREUZ PSV GAF PUBLIEK HET VOLLE POND Suurbier: wellicht B meniscusoperatie Veel missers tegen zwak Hibernians AMSTERDAM SCHROK VAN SERIE KANSEN Stoop in actie tegen J 3 WAS ENIGE WAPEN” i radio-uitzendingen „DAPPERHEID Karpov won tweede partij F I I vanr I ni 27 SPORT 1974 SEPTEMBER HONDERDAG 1 9 26 (Van onze sportredactie) „Kleine” nederlaag V Eindeloos tikken Geleerd scoren van het tweede Rotterdamse doelpunt alleen. ROTTERDAM. Een half uur was de schertsvertoning die onder de noemer Europa-Cupwedstrijd door Feyenoord en het Noordierse Coleraine werd afgewerkt oud, toen Willy Kreuz het laatste duwtje in de richting van een optimaal zelf vertrouwen kreeg. En de manier waarop hij een fout van de bekla- genswaardige defensie van de Noordierse titelhouder afstrafte, betekende voor Kreuz meer dan het Het doelpunt en festijn van PSV is geopend. Willy van der Kuylen loopt juichend weg na zijn eerste treffer. EINDHOVEN. f Met een prachtige kopbal scoort Wim van Hanegem het derde doelpunt. is de (Van onze sport redactie) BERT BREVOORD. toe- was THEO KLEIN 919 Tien tegentreffers en sympathie voor Ards FC (Van onze sportredactie) ,Wtf proberen er een spektakelstuk van te maken”, had Kees Suurbier he«ft de blessure waar schijnlijk opgelopen in de oefenwed- Op aangeven van Chris Dekker (links) heeft Husers de bal voor de tweede maal in geschoten. Jansen (rechts) gaat er voor de zekerheid nog achteraan. Want nadat Theo Husers een van de paal terugketsende bal van Nico Jansen De Maltezer ploeg was echter de gras mat opgekomen met de opdracht het verlies draaglijk te houden. 4-0 achtte men redelijk. Derhalve posteerden alle tien de veldspelers zich continu vlak voor de neus van keeper Mizzi, die dan ook schuil ging achter een wirwar van benen en lichamen. Een levende muur, waarop de Amsterdammers zich zeker in de eerste helft, met wat te weinig fanta sie stuk speelden. Zarb, Ernest, i Chris Dekker, een van de beste Am sterdammers en voorbereider van drie doelpunten: „Het zou beter geweest zijn wanneer ze er wat meer uitgekomen waren, zodat wij dan de ruimte hadden kunnen benutten. Wij wilden dat ook wel, maar ze bleven gewoon met zijn allen achter hangen”. Dekker maakte al uitzending in de rust. Na de interven tie van Stoop werd er door de NOS- mensen in het Olympisch Stadion direct overleg gevoerd met de juri disch adviseur van de NOS. Stoop: „Dat duurde tot vier minu ten voor het einde van de wedstrijd. Toen heb ik gezegd dat ik' het een kinderachtige zaak begon te vinden”. De commentaren van Stoop werden direkt in de uitzending gebracht, wat de voorzitter in het geheel geen ver driet had gedaan, zoals hij later zou beamen. Stoop vraagt voor de uitzen ding van directe flitsen het symboli sche bedrag van 1. „Het gaat nu niet om het geld, maar om het prin cipe”, aldus Stoop, die ook flitsen van de tweede ontmoeting met Hibernians verboden heeft. Vandaag praat hij met de NOS over de vergoeding voor de televisieflitsen van die wedstrijd. Veef maakte het ook allemaal niet uit. Voor Feyenoord is de eerste ronde van het Europa-Cuptoernooi een nóg grotere formaliteit geworden dan woensdaga vond vóór de aftrap al het geval was. Coerver: „Ach, we gaan met zeven doel punten voorsprong vaar Coleraine. Zo iets had je kunnen verwachten. Daarom heb ik ook Ramljak niet opgesteld. We hadden hem toch niet nodig? En je kunt nu wel lopen verkondigen dat we nog meer doelpunten hadden moeten maken, maaar wat maakt het allemaal uit? De mensen zijn tevreden naar huis gegaan met die drie doelpunten vlak voor het einde”. Blijken van sympathie derhalve voor Ards FC Linfield. Als tegenstander van PSV in het Europese bekertoernooi mochten de Noordieren natuurlijk alleen theoretisch gekwalificeerd worden. Op het veld was daarvan praktisch geen sprake. Na vijf minuten rondde Willy AMSTERDAM. Dé Stoop heeft zijn kruistocht tegen de radio voort gezet. De voorzitter van FC Amster dam had de NOS verboden directe radioflitsen uit te zenden van FC Amsterdam-Hibernians FC, omdat hij vindt dat daar extra voor betaald moet worden. Niettemin kwam een NOS-verslaggever voor rust toch drie maal direct vanuit de radiokamer in het olympisch Stadion in de ether. Stoop: „Dat hoorde ik, daarom ben ik in de rust naar boven gegaan en heb tegen de heren gezegd dat zij zich moesten houden aan de afspraak die ik met de heer Remmers gemaakt heb”. Hetgeen inhoudt dat de radio flitsen beperkt zouden blijven tot een voor en een nabeschouwing en een ARDS FC: McKenzie, Patterson, Cro- ni, McCoy, Nixon. Mowat, Graham, Humphries, Patton, McAvoy en Guy. Scheidsrechter: Sven Jonsson (Zweden), 17.000 toeschouwers. al in de vierde minuut in een doelpunt had omgezet, misten de aanvallers van FC Amsterdam een ongelooflijke rij kansen. Binnen tien minuten kwamen Jansen, meerdere malen, Franz en Van der Lem op enkele meters van de doel lijn alleen voor de keeper, of soms zelfs voor een door doelman Mizzi verlaten goal, maar zij presteerden het allen om de bal toch nog naast of over te lellen. Daardoor bleef het tot aan de rust zelfs 1-0, een onverwachte meevaller voor trainer John Calleja, die, zoals hij later zou erkennen, op twee, drie tegengoals per wedstrijdhelft gerekend had. (Van onze sportredactie) PSV: Van Beveren, Krijgh, Nordqvist, Van Kraay en Kemper (46-Dahlqvist, Quaars, Strik en Deykers, Lubse, Edström en Van der Kuylen. dische reddingen gedwongen. Het was en het bleef PSV dat de wet dicteerde. De Noordieren kregen alleen de morele steun van het publiek vanwege hun nooit aflatende strijdlust en de sympa thieke wijze waarop zij het onafwendba re debacle accepteerden. Feyenoord: Treytel, Jansen, Everse, Schnei der en Vos; Olsen, De Jong en Van Hane gem., Schoenmaker, Kreuz en Ressel. De enige vraag die na deze wedstrijd in het Europese bekertoernooi restte, kon als volgt geformuleerd worden: Waarom moet de ploeg van Kees Rij vers over twee weken eigenlijk nog naar Noord-Ierland? Zelfs het C-elftal van de Eindhovenaren zou onbevreesd deze re- turn-ontmoeting kunnen afwerken. Willy van der Kuylen en Harry Lubse waren gisteravond met ieder drie tref fers topscorers van PSV. Voor de andere keren dat McKenzie in het Noordierse doel tot capitulatie werd gedwongen, zorgden Kemper, Deykers, Edström en vrije verdediger Adri van Kraay. Niet alleen de doelpunten maakten reeds in het eerste half uur de over macht van PSV duidelijk. Het duurde bijvoorbeeld 22 minuten alvorens Jan van Beveren voor het eerst de bal aan raakte. De PSV-keeper moest daarvoor zelfs tot aan de rand van het straf schopgebied lopen, om een vrije trap te nemen, toen er buitenspel was geconsta teerd. Pas na ruim een half uur werd Van Beveren trouwens tot een van de spora- STOKE Vandaag zal in het Am sterdamse Sint Lucasziekenhuis wor den onderzocht of Ajax’ vleugelver- dediger Wim Suurbier opnieuw een meniscusoperatie moet ondergaan. Tijdens een laatste test of Suurbier zou kunnen spelen in de wedstrijd tegen Stoke City openbaarden zich woensdagmiddag plotseling alle symptomen van een nieuwe menis cusbeschadiging. Clubarts Rolink: „Alles wijst in die richting. Drie jaar geleden is bij Suurbier de binnenme- niscus eruit gehaaid en nu is de buitenmeniscus beschadigd.” „Ik had’zei de Oostenrijkse interna tional, „dat doelpunt nou net nog nodig. Zondag tegen Go Ahead Eagles vier er al een enorme mentale druk van me af, toen ik het eerste competitiedoelpunt voor Feyenoord maakte. Dat werd nog beter toen ik er kort voor het einde nog eentje in schopte. Maar thuis witde ik de Feyenoord-aanhang ook zo snel mo gelijk laten zien dat ik niet alleen kan sen kan missen, maar ze ook weet te benutten”. MOSKOU (UPI). De tweede partij van de kandidatenmatch tussen Kortsj- noj en Karpov is op spectaculaire wijze gewonnen door Karpov, in slechts 27 zetten. Beide spelers speelden in het begin zeer snel, zodat een commentator in Moskou het zelfs waagde op te mer ken dat zij op tijd klaar wilden zijn om naar een ijshockeymatch te kunnen kij ken. Waarschijnlijker is het dat het hier om een huisanalyse zowel van Kortsjnoj als van Karpov ging, en dat de analyse van Karpov de beste was. De opening, de drakenvariant van het Siciliaans, is in vele vertakkingen door theoretici reeds bijna tot het mat uitgeanalyseerd. JjnVF V JCalNpiuuuicu tl LVU opviivunviavui» VI*.. - Rjjvers daags voor de ontmoeting van PSV met Ards Linfield gezegd. Het is niet bij proberen gebleven. PSV bood de ruim 17.000 toeschouwers alles waarvoor zij gekomen waren, namelijk aanvallend spel van begin tot einde, met ten slotte een monstervictorie van 10-0 als resultaat. Speler-trainer Humphries, de nestor van Ards Linfield, gaf daarbij het voor beeld. Hij inspireerde zijn teamgenoten tot blijvende activiteit. Kees Rijvers sprak daarover na afloop woorden van lof. „Ik vond het knap waartoe Humph ries anderhalf uur in staat bleek. Naar mijn mening heeft hij geen enkele fou tieve pass afgegeven. Bovendien dook hij vanuit de verdediging meermalen in de spits op. Om zoiets te presteren als je bijna 40 bent, is een pluim waard”. van der Kuylen in combinatie met Lub se reeds doeltreffend af. Ards Linfield was op dat moment nog niet eens over de eigen speelhelft geweest. In de 13e minuut was de koppende Lubse present om 2-0 te laten aanteke nen, mede doordat Edström toen reeds superieur in de lucht was. Hij bereidde met zijn kopstoten diverse treffers voor, onder andere het derde doelpunt, dat Kemper liet aantekenen. Het offensief van PSV resulteerde in de eerste helft ook nog tot 4-0 (Deykers) en 5-0 (Lubse), alvorens Rijvers een wijziging in zijn ploeg aanbracht. Kem per werd tijdens de rust vervangen door de Zweed Dahlqvist. Hij toonde zich op de linkervleugel een razendsnelle aan valler, hetgeen reeds direct bleek toen hij Edström in staat stelde om (natuur lijk) koppend 6-0 te scoren. Daarna was het nog slechts een kwes tie van tijd voordat door Van der Kuy len, Lubse, Van Kraay en weer Van der Kuylen de dubbele cijfers bereikt wer den. Dat liet Willy Kreutz tegen Coleraine dan meteen maar drie keer zien, waar mee hij Feyenoords topscorer werd in de vooral in de tweede helft lachwek kend eenzijdige ontmoeting. Zeven doelpunten scoorden de Rotterdammers; zij hadden voor hetzelfde geld tot een dubbele produktie kunnen komen. Willy Kreuz: „Dat zegt iedereen nu wel, maar je moet niet vergeten dat het, al is de tegenstander nog zo zwak, toch niet zo eenvoudig is om maa' doelpunten aan de lopende band te maken. Het gebeurt maar al te vaak dat je dan net tegen een tegenstander opknalt en dat de bal dan juist langs de paal in plaats van in het doel gaat”. Karpov kreeg in een variant waarmee Kortsjnoj in een vorige kandidatency clus ook al eens van Geiler verloren had, al snel een sterke aanval nadat de bekende paden verlaten waren. Kortsj noj kwam in tijdnood, maar dat had voor het verloop van de partij weinig betekenis meer. Dankzij enkele nauw keurige pointes van Karpov stond Kortsjnoj tenslotte voor de keuze een toren te verliezen of op te geven. Vrij dag wordt de derde partij van deze match gespeeld. Karpov moet nu nog vier partijen winnen om uitdager van Fischer te worden. in de tweede minuut van de tweede helft een einde aan de status quo, toen zijn inzet niet goed door de doelman onderschept werd, waardoor Husers voor de tweede maal het beslissende tikje kon geven. Twee minuten later was het Nico Jansen, die met een hard schot via het lichaam van verdediger Gouder, voor 3-0 zorgde Acht minuten voor tijd liet de ver opgekomen voorstopper Koopman uit een pass van Dekker 4-0 aantekenen, terwijl de voor Gerard van der Lem ingevallen Heini Otto met nog drie mi nuten te spelen de eindstand op 5-0 bracht. Van der Meent: „Of dat gezien het klasseverschil genoeg is? Ach ik weet het niet. Misschien had het publiek het leuker gevonden wanneer ze er acht of negen ingetrapt hadden. Maar ik ben blij dat het zo gelopen is; dat ze bijna tot het einde door zijn gegaan. Waren er in de eerste tien minuten twee, drie doelpunten gevallen, dan was het hele maal moeilijk geweest om ze tot het einde toe te motiveren. Trouwens, voor de tweede wedstrijd, aanstaande zondag, zal dat toch al zwaar genoeg zijn”. DE OPSTELLINGEN WAREN: FC Amsterdam: Jongbloed, Flinkevleugel, Koopmans, Fransz, Bianchi, Karte, Dekker, Van der Merkt (Otto) Husers, Jansen en Van der Lem. Hibernians: Mizzi, Zerafa, Carter, Gouder, Bugeja, Mallia, Gatt, Vella, Spiteri Gonzi, Muscat. Scheidsrechter: Jones (Wales); 5000 toeschou wers. AMSTERDAM. Pim van der Meent, technisch hoofdman van FC Am sterdam. had zijn lieverdjes de afgelopen drie dagen op alle mogelijke gevaren van een Europa-debuut voorbereid. Hij had echter niet gerekend op een duel tegen een tegenstander van het kaliber van een Nederlandse amateur-tweede- klasser. Toch was dat ongeveer het ni veau dat Hibernians FC op de Olympi sche grasmat bracht. „Wij hadden het gisteren tegen Noordwijk moeilijker”, grapte AZ-trainer Joop Brand, die zich onder de 5000 toeschouwers op de tribu ne bevond. Hij had gelijk. Van der Meent: „Dit hadden onze jongens niet verwacht. Ze schrokken gewoon van de kansen die ze allemaal voorgeschoteld kregen”. Dus nu eens geen negatieve, maar een positieve verrassing. Het viel allemaal nog meer mee dan men alom verwacht had. Het gevolg was in eerste aanleg echter het zelfde. Zelfs voor Europa-Cupdebutant Willy Kreuz, van alle Feyenoorders misschien wel de voetballer met de minste eigen dunk, werd de ontmoeting tussen Feyen oord en Coleraine overigens meer dan eens een bron van vermaak. „Eerlijk gezegd”, bekende hij, „had ik toch nog wel iets van die Noordieren verwacht. Ik las in alle kranten wel dat Feyenoord met het grootste gemak over die ploeg heen zou moeten lopen, maar ik dacht toch: het blijven voetballers met een Engelse instelling. Maar wat is me dat tegengevallen. Deze club betekende wer kelijk helemaal niets. Geen conditie geen enkele vorm van inzicht, niets. Ze vochten alleen heel dapper, maar daar kom je natuurlijk niet zo ver mee als dat je enige wapen is”. Van der Meents collega John Calleja kent dat probleem in ieder geval niet. Hij besluit: „Het verschil zal zondag kleiner zijn. Wij hebben Amsterdam nu leren kennen als een snel bewegende ploeg met veel grote spelers. Dat het 45 minuten lang bij die ene treffer van Husers bleef, was eigenlijk een wonder. Vooral in de eerste twintig minuten konden de Amsterdammers, die met Klaas Karte op de plaats van Visser begonnen, eindeloos overtikken alsof er geen tegenstander bestond. Zes. zeven keer sneed de bal soms buiten het be reik van de Maltezer benen, voor de beslissende dieptepass volgde. Van der Meent: „Wat dat betreft heeft ook deze wedstrijd zeker zijn nut gehad. We moe ten gewoon nog leren om het spel te maken. Amsterdam is nu ook in de nationale competitie steeds vaker de fa voriete club. Dat moet er ook op het veld uitkomen. Vanavond hebben we dat hier goed kunnen proberen”. strijd tegen Club Brugge. Daarna heeft hij enkele weken gewoon ver der gespeeld. Tot zaterdagavond tegen Wageningen, toen hij na een ver draaiing van de knie uit moest val len. Suurbier: „Ik hoop er maar het beste van, maar als de doktoren re kening met een meniscus houden, dan bereid ik me maar weer op het ergste voor. Op zich is de operatie een kleine ingreep, en drie jaar geleden kon ik na een operatie aan dezelfde linkerknie ook al na een paar maan den zonder last weer gewoon verder voetballen. Maar je vraagt je onwil lekeurig toch af of je dit geluk nu weer hebt.” De laatste minuten van de strijd moe ten voor de Noordieren dan ook ui terst droevig zijn geweest. De door Fey enoord mondjesmaat opgebouwde voor sprong (3-0 bij de rust door doelpunten door achtereenvolgens Schoenmaker, Kreuz en Van Hanegem, na de rust al snel gevolgd door een juweel van een kopbal van Van Hanegem) werd toen met donderend geweld opgevoerd, waar mee de Rotterdammers een oneindige reeks van niet niet benutte of jammer lijk gemiste kansen compenseerden. Kreuz (schitterende een-tweecombinatie met De Jong), Ressel en opnieuw Kreuz maakten het zevental doelpunten vol. Daarvoor had met name Schoenmaker zich een uiterst ongelukkige afwerker getoond. De Hagenaar, die bij afwezig heid van de geschorste Kristensen in de basisopstelling stond, leek zelfs te wor den vervangen door het jonge talent Van Til. Trainer Corver: „Maar toen hij dat in de gaten had, keek hij alsof hij dood zou gaan. Ik heb hem toen maar laten staan”. Coleraine: Crossan, McNutt, Jackson, Camp bell en McCurdy, Murray, Jennings en Simp son, Cochrane. Dickson en Hutton. Scheidsrechter Colling (Lux), 25.000 schouwers. Daar zullen we ons spel zondag bij aanpassen. Het wordt geen 5-0 meer. Dat was vandaag trouwens ook niet nodig geweest. Maar omdat het tien minuten voor het einde nog maar 3-0 stond, dachten onze spelers dat ze ook wel eens konden gaan aanvallen. Een toen kwamen er juist nog twee tegen goals bij”. Coleraine was zich uiteraard al na de loting, enkele maanden geleden, bewust van de onmogelijkheid om tegen Feyen oord botten te kunnen breken. Maar nadat de Noordieren zich van hun un- derdog-positie hadden overtuigd, stelden zij zich vooral één doel voor ogen: via een zo „attractief” mogelijke nederlaag proberen het onooglijke plaatselijke sta- dionnetje op 2 oktober bij de return flink gevuld te krijgen. Tot zeven minu ten voor het einde leken de voetbal- dwergen uit Coleraine bij wie alleen spits Dickson en kanthalf Cochrane een begin van klasse toonden, en Crossan een dappere en tot snelle reacties in staat zijnde doelman leek in hun opzet te slagen. „Als we met 3- of 4-0 verliezen, komen er nog wel flink wat mensen. Wordt de nederlaag groter, dan kunnen we het wel vergeten”, verklaarden spe lers en officials van Coleraine dinsdag al kort na aankomst in Rotterdam. - nr Ui; :ut F

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 27