Schaarste zoet water dreigt Thomassen introduceert boek Terroristen waren bang voor afloop V in kr OPVOLGER VAN THOMASSEN VOLGENDE WEEK BEKEND Libanezen mogen geen wapens dragen Confessionelen stemden tegen bibliotheekwet Wacht u niet te lang? Katja zijn Mevrouw de Winter met uw spaarboekje. Kamerpresidium ongewijzigd onnEnta dit Ex-gijzelaar van Japanners: JOJ 99 AI nu (Van Twijfelachtig (2b soorten!) WEERRAPPORTEN Bij de Amro Bank krijgt u 2% méér op ’t nieuwe Spaa'r-Plus-Boekje. Ofwel 7|%. Geral de al Verei dat C selzei de la berei I gel mo tis< zal bir jaa hui Lekkere drop van Langenberg aS® Bezuinigen (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De VVD heeft tegenvoorstellen aangekondigd als antwoord op de Miljoenennota van het kabinet-Den Uyl. Door de „on gekende volumestijging met 8 per cent” in de rijksuitgaven drastisch te beperken (met 2 tot 3 percent), wil de partij van Hans Wiegel meer geld steken in de verbetering van het ondernemersklimaat. Een veel verdergaande belastingverlaging dan de regering voorstelt voor 1975, zou bovendien de door de VVD ver foeide nivellering moeten tegen gaan. 5 aS BINNENLAND-BUITENLAND VVD wil miljard minder belasting voor (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) wnw VRIJDAG 20 SEPTEMBER In tegenstelling tot de plannen van de regering wil de WD de verzwaring van de lasten, onder meer door de aanzien lijke verhoging van de aardgasprijzen. volledig compenseren met een extra be lastingverplichting tot ruim een miljard De plannen van Den Uyl werden giste ren bij de aankondiging van de tegenbe- groting door Wiegel omschreven als: „Men geeft een gulden aan de belasting betaler, maar men haalt een rijksdaalder terug.” De WD’ers zijn er heilig van over tuigd dat hun aanpak van de structurele werkloosheid (de harde kern dus) door Hoog water Laag water 6.10 2.06 wzw no w ver. no no n 18 19 17 21 21 15 22 24 18 16 17 15 14 18 25 22 18.32 14.16 uur uur 0 0 0 De ambassadeur gaf grif toe angst te hebben gehad. „Wat vooral indruk op mij heeft gemaakt, is dat de comman do’s niet slechts simpele moordenaars waren, maar mensen die onderhandelin- gen konden voeren.” De Japanners, die over voedseltablet- ten beschikten, hadden hun gegijzelden gedurende zestig uur niet laten eten of drinken. BEIROET. (DPA) De regering van Libanon heeft gisteren besloten alle in woners van het land het dragen van wapens te verbieden. Dit betekent dat de Palestijnse guerrillastrijders niet meer gewapend mogen rondlopen. Burgemeester Thomassen van Rotterdam presenteerde gisteren zijn boek „Dat was dan dat”, geschreven door H. van der Hulst (rechts). Het boek, dat in een op lage van 1200 exemplaren is gedrukt en burgemeester van Rotterdam zal zijn. De huidige burgemeester, W. Thomassen, die in oktober 65 jaar wordt, zei dit gisteren bij de presentatie van het boek ,,Dat was dan dat”. Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Home Split Stockholm Wenen Zürich Istanboel De Bilt Deelen Belde w nnw o no wzw wzw nno n nnw nno 0 6 o o 3 2 0 3 0.1 2 1 0 0 o o o o o o o 10 o 0.2 UT Van grote genoi tien A een nis< hef tur< ble voc de leic ma ton tol D een leef doo gen ver de bee 3 gre gui Hij nei zer ke’ do( I 191 Se München tijdens de Olympische Spe len.” De door oord< straf dat 2 ook pen. ten Surii in P Dr stuu: zijn „K de s len. de c sluit o o 0.4 M3 i’ Si? C S3 0 o o o 0.3 0 0 Ambassadeur Senard verklaarde ver der o.m. „vooral lof te willen brengen aan de Nederlandse autoriteiten, die werkelijk’ alles hebben gedaan, met na me voor mijn vróuw op het morele vlak.” es 6 4 4 3 4 5 4 2 10 5 8 16 7 12 7 11 16 8 15 9 19 8 10 10 16 13 18 8 9 17 16 6 13 16 13 21 21 21 bibliotheken te stichten en in stand te houden. Volgens de drie christelijke partijen wordt door een dergelijke verplichting de autonome positie van de gemeenten en de provincies aangetast. De PvdA’er Franssen noemde het onbegrijpelijk dat de drie partijen meer waarde hechtten aan gemeentelijke autonomie dan aan een goede spreiding van goede bibliothe ken over het land. Eerder hadden de drie partijen nog een duidelijk succes geboekt. Zij wisten een meerderheid te winnen voor hun eis om contributieplicht in de wet op te nemen. De linkse partijen hadden eerder voorgesteld iedereeen de kans te geven gratis van de bibliotheken te profiteren. In de nu toch aangenomen wet heeft de (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. KVP, ARP en CHU hebben gisteren in de Tweede Kamer voor grote verbazing gezorgd door te stemmen tegen het wetsvoorstel van staatssecretaris Meijer van Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk Werk, dat moet leiden tot betere financiering en betere verspreiding van openbare biblio theken. Dank zij de steun van VVD en DS’70 kwam het wetsvoorstel toch door de Tweede Kamer. KVP-woordvoerder Hermes verklaar de uitdrukkelijk ondanks de „tegens” veel te zien in het wetsontwerp, dat bepaalt dat de regering voor het over grote deel de kosten van het openbare bibliotheekwezen gaat dragen. De kritiek begroting in grote lijnen als volgt wor den. verdeeld: 1. De inflatiecorrectie moet weer voor honderd percent worden toegepast in plaats van, zoals de regering voorstelt, voor 80 percent. Kosten: 275 miljoen gulden; 2. er moet een veel verder gaande belastingverlaging komen, vooral de middeninkomens tussen de 20.000 en 50.000 gulden per jaar. De belastingoperatie van de VVD zou als volgt moeten gebeuren: a. er moet een vloer in de zelfstandi genaftrek komen (kosten 200 miljoen); b. de oudedagsreserve moet geheel op het maximum van f 8500 per jaar wor den gebracht (kosten 75 miljoen); c. de verhoging van de vermogensbe lasting met één punt van vorig jaar moet wel ongedaan worden gemaakt; Weer In binnen- en buitenland De regering besloot verder zwaardere straffen te stellen op het dragen van wapens waarvoor geen vergunning is verstrekt en nieuwe maatregelen te ne men om de veiligheid in het land te waarborgen. De besluiten zijn genomen op initiatief van de Libanese minister van Binnenlandse Zaken, Bahite Taqied- dine die dinsdag zijn ontslag aankondig- de omdat hij naar zijn zeggen zijn taak niet meer naar behoren kan vervullen. DEN HAAG (ANP). De drie Japan se terroristen die vanaf vorige week vrijdagmiddag zes Nederlanders en vijf Fransen dagenlang gijzelden in de Fran se ambassade te Den Haag, waren ont zettend bang, vooral toen de gijzeling tegen het einde liep. Dit zei één van de gegijzelde Nederlanders, drs. W. II. Groskamp, directeur van de oliemaat schappij „Total-Nederland” gisteren. De heer Groskamp was vrijdagmiddag met enkele relaties op bezoek geweest bij de Franse ambassadeur. Juist toen zij de ambassade aan de Korte Voorhout wilden verlaten liepen zij in de hal van het gebouw de terroristen tegen het lijf. De Japanners dwongen hen weer naar boven te gaan. De Franse ambassadeur in ons land, Jacques Senard, heeft verklaard de sterke indruk te hebben dat de leden van het Japanse commando de gegijzelden zouden hebben doodge schoten „indien zij geen bevredigende garanties zouden hebben gekregen over de terugkeer van Foeroeja in hun rijen.” dat^door de heer Thomassen zelf gefi nancierd is. verhaalt de levensloop van de vertrekkende Rotterdamse burge meester. Door onder meer te bezuinigen op de begrotingen van ontwikkelingssamen werking, CRM en onderwijs, komt de VVD uit op een andere besteding van globaal 1200 tot 1400 miljoen gulden. Dat bedrag moet volgens de WD-tegen- Thomassen zei te verwachten dat de nieuwe Rotterdamse burgemeester in november in functie zal treden. Uit zijn uitlatingen bleek dat hij er zo goed als zeker van is dat zijn partijgenoot André van der Louw, de huidige PvdA-voorzit- ter, inderdaad zijn opvolger zal worden. Thomassen, die na zijn pensionering in Schoorl gaat wonen, blijft enkele bin dingen met de Maasstad houden, o.m. via zijn commissariaat bij Rotterdams grootste werkgever, het Rijn-Schelde- Verolme-concern. Dit heeft ir. K. P. Blumenthal, hoofd yan de hoofdafdeling Water huishouding van Rijkswaterstaat, gis teren gezegd op het congres van Aquatech ’74 in de Amsterdamse RAI. De grootste waterbouwkundige werken, zoals die van de Zuiderzee, de Delta en de Rijnkanalisatie heb ben enige verlichting gebracht, maar de situatie is nog niet rooskleurig, aldus de heer Blumenthal. Verder gaande maatregelen zijn nodig om de bronnen van grond- en oppervlakte water tegen verzilting en vervuiling te beschermen. Bovendien zal er een betere verdeling tot stand moeten komen. Het is volgens de heer Blumenthal zeker, dat we met een schaarste in bepaalde perioden te maken krijgen. De mate van die schaarste is afhan kelijk van de te nemen maatregelen. Er wordt thans gewerkt aan een plan. Tevens wordt gewerkt aan een ver betering van het landelijk kwalitatief en kwantitatief meetnet. Men hoopt dit in de toekomst geheel te kunnen automatiseren. Met alle wettelijke voorzieningen, die op dit punt in voorbereiding zijn, hoopt de heer Blumenthal, dat het probleem van het zoetwatertekort enigszins in de hand gehouden kan worden. VOORUITZICHTEN VOOR ZATERDAG: Zonnige perioden, ook korte tijd regen en maximumtemperaturen omstreeks 17 graden. Aantal uren zon: 0 tot 7. Minimum tempe ratuur: omstreeks 11 graden. Maximum tem peratuur: omstreeks 17 graden. Kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 80 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 percent. AMSTERDAM. (ANP) In Ne derland dreigt, voornamelijk in de droge periode, een acute schaarste aan zoet water van de gewenste kwa liteit. De oorzaken: toenemende ver zilting, waterverontreiniging en het groeiende gebruik voor de drinkwater voorziening. Het grondwater is nog schoon, maar is in onvoldoende mate aanwezig om in de sterk groeiende behoefte te voorzien. Toen de Japanners de voorstellen van de Nederlandse regering hadden aange nomen liep de spanning bij hen op, aldus de heer-Groskamp. „Zij waren erg bang voor eenzelfde ontwikkeling als in De ambassadeur heeft zelf vrijwel geen rol gespeeld in de onderhandelin- gen: „Ik was object.” Hij had tweemaal gecontroleerd door leden van het com mando, contact opgenomen met Parijs. Ambassadeur Senard, die zaterdag voor twee weken vakantie naar Frank rijk vertrekt, meende tenslotte dat ter rorisme uiteraard moet worden onder drukt, maar dat tevens moet worden getracht de oorzaken weg te nemen. Hoofdcommissaris Peijster van de Haagse politie heeft gistermiddag gezegd dat de toestand van de bij de actie in de Franse ambassade in de borst geschoten politieagente Remmerswaal „goed” is. Dat geldl ook voor agent Koster, die door de Japanse terroristen in de arm werd geschoten. Hij mag binnenkort het ziekenhuis al weer verlaten. De hoofd commissaris zei dit op een bijeenkomst in het hoofdbureau van politie, voor al het bij de gijzelingsactie ingezette poli tiepersoneel. tw 17 17 17 17 18 15 16 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Kamervoorzitter dr. Anne Vondeling van de PvdA kan weer met hetzelfde Kamerpresidium aan het werk. Het dagelijks bestuur van de Tweede Kamer wordt gevormd door on- derve rzitters gekozen uit de grootste fracties. Dinsdag is dr. Vondeling op nieuw voorgedragen als Kamervoorzit ter. Net als voorgaande jaren lukte het de CPN niet om een ondervoorzitter in het Kamerbestuur te krijgen. Weer kreeg het PPR-Kamerlid mr. Eric Jurgens voorrang. Het presidium ziet er nu als yolgt uit: eerste ondervoorzitter Weijters (KVP), tweede ondervoorzitter Portheine (WD), derde ondervoorzitter Rooi vink (ARP), vierde ondervoorzitter Jurgens (PPR) en vijfde ondervoorzitter Van der Mey (CHU). De ondervoorzitters nemen als dat nodig is de voorzittershamer van Vondeling over. Dat is een van de rede nen dat men een vertegenwoordiger van de door velen niet democratisch genoeg geachte communisten niet in het presidi um wil hebben. c sr wzw ver. ver. z n z zo zo nno nno z middel van verbetering van het onder nemersklimaat beter is dan die van het kabinet, dat juist door verbetering van overheidsuitgaven en -investeringen de werkloosheid wil bestrijden. Hoeveel ar beidsplaatsen er met het WD-plan ex tra zouden kunnen worden verkregen, werd -gisteren niet duidelijk. Dat er met de regeringsplannen ongeveer 45.000 plaatsen extra zouden komen, werd overigens door de financieel-economi- sche deskundige van de VVD, Van Aar- denne, twijfelachtig genoemd. De WD acht de uitgavenstijging met 8 percent veel te hoog. Men verwijt het kabinet potverteren, door de aardgasba ten in zo’n grote hoeveelheid en voor het doen van meer uitgaven te gebrui ken. De stijging van het begrotingstekort wordt door de VVD schoorvoetend ge slikt, maar men deelt de mening van KVP-leider Andriessen dat het zo hoog opschroeven van de uitgaven veel te gewaagd is, omdat er nog veel te veel onzekerheden zijn over de ontwikkeling van de wereldeconomie, een van de door het kabinet opgegeven redenen om de werkloosheid met uitgavenstijging ener zijds en een kleine belastingverlaging anderzijds te bestrijden. terugbrenging van 8 promille naar 7 promille kost globaal 70 miljoen; d. de successierechten moeten omlaag (kosten 15 miljoen); e. het knippen in de laagste schijf van het inkomstenbelastingtarief is juist, maar er moet 400 miljoen gulden meer verlicht worden voor de middeninko mens; f. voor het bedrijfsleven moeten las tenverlichtingen worden uitgevoerd door onder meer de vennootschapsbelasting over de gehele linie met één of twee punten te verlichten; daarnaast zouden er speciale aanpassingen per bedrijfs groep kunnen worden ontworpen (kosten globaal 220 miljoen). De tegenbegroting moet nog nader worden uitgewerkt. Men wacht op veri ficatie van de cijfers door het departe ment van financiën. uur en uur en Amsterdam zw. bew. mist zw. bew. half bew. Eindhoven licht bew. zw. bew. mist mist zw. bew. Z.-Llmburg licht bew. zw. bew. onbewolkt windstil 27 licht bew. geh. bew. onbewolkt licht bew. motregen licht bew. 25 licht bew. windstil 29 licht bew. wnw 32 Op de Nederlandse politiebureaus zijn slechts zeer weinig bezitters van zgn. wurgstokjes („nunchaku’s”) hun al dan niet zelf gemaakte wapens komen inleveren. Tot en met gisteren kon dat tegen een vergoeding door de politie van een gulden per paar stokjes. Mensen die vanaf vandaag met wurgstokjes worden aangetroffen, zullen een proces-verbaal krijgen. In dé gisteren gehouden vergadering van de Tweede Kamer heeft mevrouw A. Goudsmit van D’66 gepleit voor het langer laten doorgaan van Kamerverga deringen. Ze wil de vergaderingen niet meer om 23.00 uur, zoals de laatste tijd gebruikelijk is, maar om 24.00 uur of rond half een ’s nachts laten aflopen. Kamervoorzitter Vondeling heeft toege zegd de zaak met het presidium te zullen bespreken. Het politie-onderzoek naar de oor zaak van de Dennendal-brand, op don derdagavond 15 augustus, wordt voortge zet. Minister Van Agt van Justitie heeft de Tweede Kamer meegedeeld dat ern stig rekening moet worden gehouden met de mogelijkheid dat de brand op zettelijk is veroorzaakt. De wasserij waaraan het grootste deel van de wasbehandeling van de. landmacht was opgedragen, is van deze verplichting ontheven. Staatssecretaris Stemerdink van Defensie heeft de Twee de Kamer laten weten dat de wasserij om ontheffing van de contractuele ver plichtingen had gevraagd. Zoals bekend hadden de militairen nogal wat klachten over de wasbehandeling. Volgens Kamervoorzitter Vondeling is het niet uitgesloten dat met ingang van 1 januari dagelijks in de Staatscou rant een kort verslag wordt gegeven van hetgeen zich een dag tevoren in de Kamer heeft afgespeeld. Hij zei dit gis teren bij het aanvaarden van het voor zitterschap van de Kamer. Uit zijn me dedelingen bleek dat thans voorzichtige en voorlopige proeven worden gedaan met het maken van een zeer kort ver slag van de Kamerhandelingen „Vinger oefeningen en droogzwemmen” noem de Kamervoorzitter dat. De KVP-fractie in de Eerste Kamer heeft tot haar voorziter gekozen de heer J. Teijssen. Hij volgt de oud- premier P. de Jong op, die voor het Kamerlidmaatschap heeft bedankt. De stad Nijmegen bewaart sinds gis teren een diep verborgen „schat”. In een plateau in het Hunnerpark vlak bij de Waalbrug werd gisteren in het bijzijn van o.a. koningin Juliana, vele oud strijders ep ambassadeurs van vroegere geallieerden, een kist met documenten, micro-films en foto’s in de grond inge metseld. Over 70 jaar zal de kist weer worden opgegraven, zodat de historici en burgers kunnen kennisnemen van de inhoud ,die een beeld moet geven van de oorlogshandelingen die in 1944 in Nijme gen ten tijde van de operatie Market Garden hebben gewoed. Twee juweliers uit Rotterdam zijn opgelicht door drie Zuideuropeanen, twee mannen en een vrouw. De vrouw leidde steeds de juweliers af, terwijl de mannen wat er van hun gading was meenamen. Prins Bernhard heeft gisterochtend het tweedaagse jubileumcongres van Staatsbosbeheer „Levsen met wortel en tak” geopend. Een handel^onderneming in Zeven hoven (ZH) is het slachtoffer geworden van een oplichter die zich had uitgege ven voor een vertegenwoordiger van de niet bestaande firma Ido uit Amsterdam. Bij het Zevenhovense bedrijf was telefo nisch voor een waarde van 6500 aan verwarmingsradiatoren besteld. Ze moesten worden afgeleverd op de Admi raal de Ruyterweg in de hoofdstad. Toen een vrachtwagen van het bedrijf eerder deze week met de bestelling bij het adres arriveerde, werd hij door een zich Van Galen noemende man opgewacht. Deze gaf hem opdracht een deel van de radiatoren in zijn vrachtwagen over te laden en de rest naar het hoofdkantoor van de firma^ Ido te brengen. Hij zou daar ook zijn geld krijgen. Bij de familie F. Groen in Gronin gen is op een deel van de inboedel beslag gelegd omdat het gezinshoofd blijft weigeren de milieubelasting over het vorig jaar te betalen. Voor zover bekend is dit de eerste maal dat bij iemand boedelbeslag plaatsvindt voor weigering van betaling van milieubelas ting. Totnogtoe werd wel beslag gelegd op het loon van weigeraars. De heer Groen schat de waarde van de goederen waarop beslag is gelegd op tweeduizend gulden. Twee studenten van de sociale aca demie in Hengelo zijn door de politie van Borne aangehouden op verdenking van handel in verdovende middelen. (Van onze correspondent) ROTTERDAM.De regering zal in de kabinetsvergadering van volgende week vrijdag beslissen wie de volgende Den Helder Rotterdam Twente Vlisslngen Aberdeen Athene Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck regen windstil 25 Kopenhagen zw. bew. wzw 17 onbewolkt no 28 zw. bew. windstil 22 onbewolkt windstil 17 onbew. no 17 onbewolkt windstil 25 half bew. windstil 29 licht bew. windstil 30 geh. bew. onweer zw. bew. licht bew. licht bew. windstil onbewolkt windstil zw. bew. ?w. bew. geh. bew. onbewolkt Las Palmas licht bew. Tel Aviv Tunis uur uur richtte zich tegen het feit dat gemeenten en provincies verplicht kunnen worden ren tot achttien jaar contributievrijdom te verlenen. Aon op 6.22 uur onder 18.44 Maan op 12.06 uur onder 20.29 z-tó-

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 2