Minister t Lubbers 99 Petten in I I i Onafhankelijkheid voor Tito Verkiezingsstrijd in belangrijker dan ideologie Maximale straf Engeland ontbrand VVDM: straffen in Suriname CHINESE PREMIER TSJOE ONVERVANGBAAR 1 Vliegtuigongeluk in Brazilië pwegens doodslag vrouw I krankzinnig Wl .WK r „ONVOORWAARDELIJKE STEUN AAN MINISTER KISSINGER” i1 L: I I 3 JOEGO-SLAVIE WIL GEEN TSJECHO-SLOWAKIJE WORDEN Wilson: AL BIJNA EEN HALVE EEUW CENTRALE FIGUUR BIJ CHINESE ORGANISATIEPROBLEMEN „Datum is 10 oktober” BINNENLAND-BUITENLAND SEPTEMBER 1974 UÖNDerDAG 1 9 - (Van onze speciale medewerker drs. Jaap van Ginneken) Opvolging Brede ontwikkeling (Van onze redacteur in Washington, mr. H. L. Leffelaar) zetten van voedseldepots om ge troffen gebieden meteen bijstand te kunnen verlenen. »r - DEN HAAG Buitenlandse waarnemers in Peking hebben er de af gelopen week op gewezen, dat de Chinese premier Tsjoe En Lai zich ver moedelijk om gezondheidsredenen zal moeten terugtrekken uit de prak tische politiek. Zelfs wanneer hij zijn functie in naam blijft uitoefenen, zal hij in de toekomst niet langer de spil zijn waaromheen zowel het binnenlands bestuur als het buitenlandse beleid draait. Al sinds een half jaar kampt hij met ernstige hartklachten en is meermalen in het zieken huis opgenomen. Wereldoorlog Tegenstanders x. 1 WASHINGTON President Gerald Ford heeft in een rede tot de algemene vergadering van de Verenigde Naties aangekondigd, dat de Verenigde Staten de voed- selzendingen naar onderontwikkel de landen zullen uitbreiden. Hij is bereid mee te werken aan het op- Montenegro i r.-- Verzet Grote broer I l w g*. 1 Ford -w i'4 de bestaande toewijzingen te Amerikaanse president Ford. (Van onze redactrice in Wenen) (Van onze redacteur in Londen) organiseert, 1953 bezig waren met de oprichting van een pro-Russische communistische partij. nd an en ring ouw het rga- niet tijd of pen. age- te eaus van n al men dat van i die rd en baal Minister Lubbers van Economische Za ken heeft gisteren een bezoek gebracht aan het Reactor Centrum Nederland in Petten. Peinzend kijkt de minister naar een exposé van de werking van de reac tor. Het is dan ook niet verwonderlijk dat nadat in de eerste fase president en partij-secretaris Lioe Sjao Sji ten val is gebracht de radicale en ultra-linkse krachten hun aanvallen concentreren op Tsjoe En Lai. Mao houdt hem echter de e Ün ?n. iw de ras de te- ng “en en ner de id- het ling ang ou- van de gis- »or- ne- ige aan er- er- im- tste de. leze aris ree- erij /er end iten el rd 'r >r oor- ton- tge- eeft *rn- iden op- jr- ief 'Pt en ke in er an de d T n d de Tl. o- in ^e d- m er et ?h it. ie to ar >u n- en ds- ?en jde ijn id- ere en, ?e- aer en de de le- cet ia! in ?n. n- ?n. en UTRECHT. (ANP) De Vereniging Van Dienstplichtige Militairen zegt „met grote verontwaardiging kennis te hebben genomen van üe veroordeling van der tien dienstplichtigen in Suriname”. Dat is nauwelijks verwonderlijk voor een 76-jarige, die ondanks zijn hoge leeftijd de gewoonte had hele nachten door te werken, dan in de vroege mor gen slechts enkele uren te slapen, om vervolgens in de voormiddag weer aan de slag te gaan al dan niet op de been gehouden door pillen. WENEN. Sterke concentraties van Russische troepen in Hongarije aan de grens met Joego-Slavië, hebben in Bel grado koortsachtige activiteit ontketend. Maarschalk Tito heeft he trainings programma van het nationale leger maar ook van de partizaneneenheden aan de noordelijke grens laten verdubbelen. De betrekkingen tussen beide landen, die de laatste tijd ongekend goed waren, zijn opnieuw op een dieptepunt aangeland. Ford verder, dat een wereldomvattende strategie voor het voedsel- en energie probleem urgent was. „Het falen, om wat betreft olie, voedsel en inflatie in ternationaal samen te werken, kan cata strofaal zijn voor ieder land in deze zaal”, zei Ford. Zich tot de olieproduce rende landen richtend, zei hij: „De tijd is aangebroken voor de olieproducenten om denkbeelden te vormen over een wereldomvattend energiebeleid, om aan de toenemende behoefte tegemoet te ko men, zonder daarbij onaanvaardbare las ten te leggen op het internationale mo netaire en handelssysteem.’ In een verkapte dreiging zei Ford verder: „Het is nooit ons beleid geweest om voedsel als een politiek wapen te gebruiken, ondanks het olie-embargo en de recente besluiten van de olieproduce rende landen.” UTRECHT (ANP)De Officier van Justitie bij de rechtbank in Utrecht heeft gisteren de maximale straf voor doodslag (vijftien jaar) geëist tegen een 30-jarige man uit Amersfoort. De man wordt ervan verdacht met opzet zijn vrouw, van wie hij wilde scheiden, in februari van dit jaar uit het slaapka merraam van hun flat op de vierde verdieping te hebben geggoid. De vrouw overleed vrijwel direct na de val. De raadsman van de Amersfoorter vroeg vrijspraak omdat hij doodslag niet be wezen achtte. RIO DE JANIERO. (Reuter) Drie generaals en 23 officieren van lagere rang zijn gisteren om het leven gekomen toen een transporttoestel van de Brizili- aanse luchtmacht na de op het vliegveld van Ponta Pora in de Braziliaanse staat Mato Grosso neerstortte. om zijn studie voort te zetten aan de universiteit van Kyoto. Na de opstootjes van 4 mei 1919 in Peking keerde hij echter terug naar het vasteland om zich aan te sluiten bij de beweging van nationalistische intellectu elen. Zijn activiteiten brachten hem zelfs enkele maanden in de gevangenis, en na zijn vrijlating vertrok hij naar Frankrijk. Daar maakte hij onder meer kennis met Tsjoe Teh (later met hem een van de mede-oprichters en aanvoer ders van het Rode Leger) en Tsjen Ji (later zijn plaatsvervanger en opvolger als minister van Buitenlandse Zaken). De omgekomen officieren, onder wie generaal Mendonca Lima, de comman dant van het negende militaire district, waarvan het hoofdkwartier gevestigd is in Campo Grande in de staat Mato Grosso, waren op een inspectiereis. De Joegoslavische politie zoekt op het ogenblik naar andere soortgelijke cellen die op verschillende plaatsen in het land hun activiteiten schijnen te ontplooien Deze groepen zijn door Moskou op touw gezet en gefinancierd. Zij moeten straks bij Tito’s dood, het alibi voor een mili taire interventie van het Warschaupact leveren: een noodkreet om broederhulp aan de Russische leiders. In 1968, tijdens de Praagse lente in Tsjecho-Slowakije, is die noodkreet uit gebleven. Moskou wil zich zo’n blamage de volgende keer besparen. Over de drastische liquidatie van de groep in Montenegro is Moskou hoogst verbolgen. Nota’s zijn uitgewisseld. Een hoge generaal kwam in Belgrado schel den. Het indrukwekkende front van Russische militairen aan de Hongaars- Joegoslavische grens, zorgt voor de nodi ge extra druk. Maar de grijze Tito heeft nog een keer nationale onafhankelijkheid zwaar der laten wegen dan ideologische trouw. Hij stelde in een officiële rede de Sov- jet-Unie verantwoordelijk voor de on dergrondse agitatie. De tegenmaatregelen aan de noordelijke grens laten er geen twijfel aan bestaan: Joego-Slavië wil geen tweede Tsjecho-Slowakije worden. I i In een kort voor het uitspreken van zijn rede door hemzelf toegevoegde ali nea zei Ford: „In mijn jaren als con greslid heb ik nauwe relaties onderhou den met Kissinger, ook in samenhang met de nationale veiligheidsraad. Ik wil nadrukkelijk verklaren dat de minister mijn volledige steun heeft en de absolu te schraging van het Amerikaanse volk”. Vandaag pleegt president Ford in het Witte Huis overleg met de leiders van het Congres en met minister Kissinger over de rol van de Amerikaanse inlich tingendienst, die zich in het verleden door politieke en economische sabotage mengde in de politiek van andere lan den. Ook de senaatscommissie voor bui tenlandse zaken stelt, zoals bekend, een onderzoek in naar de „groep van veer tig”, die blijkbaar de acties van de CIA in het buitenland leidde. In zijn rede tot de VN-assemblée zei mie, Wahmpoa. Als zodanig is hij de naaste medewerker van Sun Yat Sens opvolger Tsjang Kai Sjek, maar tevens leermeester van het merendeel der com munistische veldheren, die hem later in de burgroorlog zullen verslaan zoals de jonge Lin Piao. In deze periode trouwt hij met Teng Ying Chao, die net als hijzelf een steeds belangrijker rol binnen de communistische partij speelt. Hun huwelijk blijft kinderloos. In 1926-’27 maakt Tsjang Kai Sjek plotseling een einde aan de samenwer king van de nationalistische KMT met de communisten. Hij laat tientallen mensen arresteren. Eén van hen is Tsjoe En Lai, die echter kort daarop weer wordt vrijgelaten. Ditmaal geeft hij scholing aan het opleidingsinstituut van de boe renbeweging, dat wordt geleid door Mao Tse Toeng. Hij speelt een belangrijke rol in de beroemde Nanchang-opstand, in de vorming van de eerste „Sovjets” in de provincie Kiungsi, in de Lange Mars Premier Tsjoe En Lai is onvervang baar. Niemand in het huidige China heeft een dergeiijke brede binnen- en buitenlandse ervaring. De groep dienstplichtigen is maandag door de krijgsraad in Paramaribo ver oordeeld tot vier maanden gevangenis straf. waarvan twee voorwaardelijk, om dat zij weigerden buiten diensttijd in het ook dan voorgeschreven uniform te lo pen. Het dragen van burgerkleding bui ten diensttijd is in grote delen van Suriname, anders „an in Nederland en In Paramaribo, niet toegestaan. Drie van de veroordeelden zijn be stuursleden van de VVDM. Alle dertien zijn in hoger beroep gegaan. „Krankzinnig hoog” noemt de VVDM de straffen, die in Suriname zijn geval len. Ze wijst er voorts op dat vier van de dertien al drie weken eenzame op sluiting erop hebben zitten. In de Tweede Wereldoorlog blijft hij de verbindingsman tussen beide helften van net Chinese verzet. Na de capitula tie van Japan is hij het die samen met Mao probeert een definitieve coalitie tot stand te brengen. De verkiezingsstrijd gaat in de aller eerste plaats om de manier waarop de inflatie dient te worden bestreden. Maar zij zal ook uitsluitsel moeten geven over de vraag of enkele machtige linkse vak bonden dan wel het parlement het land dienen te besturen. En voor de Labour- partij is er de kwestie van de verre gaande nationaliteitsplannen en de eventuele uittreding van Engeland uit de EEG. Hoewel Tsjoe En-Lai zich al in een zéér vroeg stadium bij de beweging aansluit, verpersoonlijkt hij in de ogen van velen alles waartegen deze zich richt. Hij komt uit een „gegoede” fami lie, neemt een centrale plaats in de bureaucratie in. Hoewel Fords eerste rede voornamelijk was gewjjd aan de internationale eco nomische en voedselproblemen, maakte hij er een punt van, om ai aan het begin van zijn toespraak zjjn onvoorwaardelijke steun te geven aan zijn minister van Buitenlandse Zaken, Henry Kissinger. Kissinger is in op spraak gekomen door zijnu mogelijke rol in het ten val brengen van wijlen de Chileense president Salvador Allende. Tot een paar minuten voor het bekend worden, waren de Labour-ministers doorgegaan met het beloven van gouden bergen. De minister van Huisvesting verklaarde dat de nieuwe Labour-rege- ring financiële steun zal verlenen bij het verbouwen van eigen huizen. De conser vatieve oppositie verwijt de Labour-re- gering een verspilling van belastinggeld door de manier waarop zij een stort vloed van zogenoemde witboeken heeft doen verspreiden dat zijn regerings stukken die worden bekostigd door de Britse staatsdrukkerij die in feite niets meer waren dan propagandaschrif- ten. Deze witboeken kwamen uit ondanks het feit dat de eigen drukkers van de staatsuitgeverij in staking waren en 35 door het parlement goedgekeurde wetten niet in druk konden verschijnen. LONDEN. Premier Wilson heeft per 10 oktober aanstaande nieuwe ver kiezingen uitgeschreven. De premier maakte het nieuws gisteren rond het middaguur bekend. Oppositieleider Heath was zijn verkiezingstoernee alvast begonnen en het nieuws bereikte hem in East Anglia. Al sinds de grote manoeuvres van het Warschaupact in maart van dit jaar is de Russische bezetting in Hongarije, die oorspronkelijk 70.000 man bedroeg, lang zaamaan versterkt. „Samenwerking met de Hongaarse eenheden”, luidde officieel de verklaring. In totaal zijn nu uit de DDR en Tsjecho-Slowakije 60.000 man Russische troepen extra, waaronder twee luchtlandingsbrigades, naar Hongarije overgeplaatst. Russische pantsereenheden zijn bezig aan dè Joegoslavische grens een levensgroot front op te bouwen. Het is allemaal begonnen met een Stalinistische verzetsgroep, die deze zo mer in de Joegoslavische deelrepubliek Montenegro is opgerold. Daarzij zijn dertig activisten gearresteerd omdat ze In 1955 is hij (met Nasser, Nehroe en Soekarno) een van de bezielende krach ten achter de eerste Afro-Aziatische topconferentie van Bandoeng en een van de opstellers van de beroemde „Vijf Beginselen voor Vreedzame Coëxisten tie”. naar het bergland Jenan. In deze moei lijke tijd hebben de communistische partij en het leger grote moeite zich te herstellen van de slagen die hun worden toegebracht. Tijdens de veelyvuldige koerswijzigin gen die daardoor ontstaan, verschilt Tsjoe En Lai herhaaldelijk van mening met Mao Tsje Toeng en andere leiders. Maar vanaf het moment dat men erin slaagt zich te handhaven en te herstel len, groeit de politieke eenheid. Hoewel hij zich vele malen in de positie bevindt om Mao naar de kroon te steken, zal hij deze steeds op de achtergrond blijven steunen. In de Amerikaanse regering is op het ogenblik echter een conflict aan de gang over de omvang van de voedselzendin- gen naar gebieden met hongerende men sen. Ford zou een verhoging wensen van 800.000 tot 1,2 miljard dollar. Dit is het bedrag dat experts hebben uitgerekend als een minimum om op basis van de inflatie kunnen handhaven, Maar de minister van Landbouw, Earl Butz, heeft zich daartegen verzet, voornamelijk omdat de Amerikaanse oogsten dit jaar te lijden hebben gehad van lange doorteperio- den. In kringen van Parijse communisten kwam hij bovendien in aanraking met een Vietnamese student, 'die hij zijn „grote broer” noemt. Het is Ho Tsji Minh. Tsjoe En Lai bezocht ook Duitsland, België en Enge land en legde zo al vroeg de basis voor zijn talenkennis en bereisdheid. Wanneer hij in 1924 weer naar China terugkeert, vestigt hij zich in Kanton: het centrum van de politieke activiteit van de natio nalistische Koeo Min Tang-beweging en de ermee samenwerkende Communisti sche Partij. Hij wordt directeur van de politieke afdeling van het nationalistische leger en de daarbij behorende militaire acade- De Amersfoorter was met zijn 23- jarige vriendin op dé avond van de dood van zijn vrouw naar een paar café’s in Amsterdam geweest. Hij ging naar zijn flat om met zijn vrouw te praten. De vriendin ging mee. Het tweetal forceerde de voordeur. Terwijl de man de slaapka mer van zijn vrouw en kinderen bin nenging, wachtte zijn vriendin in de gang. Wat er daarna precies is gebeurd, is niet duidelijk. Volgens de Officier van Justitie heeft de man de kinderen de slaapkamer uitgestuurd en heeft daarop zijn vrouw na een worsteling uit het raam gegooid. h Al bijna een halve eeuw is hij de centrale figuur, die alle dagelijkse orga nisatieproblemen oplost. Ondanks de heftige aanvallen, welke tijdens de Cul turele Revolutie op hem zijn gedaan, bleef hij met de steun van partij voorzitter Mao Tse Toeng een leiden de rol spelen. Het wegvallen van leger leider Lin Piao maakte hem tot tweede man in de partij hiërarchie. Maar zijn tomeloze werklust lijkt nu dan toch zijn tol te eisen. „Meer voedselhulp ..T- -1 S’"i’ hand boven het hoofd en in de loop van 1967 en 1968 diskwalificeren de etxre- misten zich. In de volgende jaren is het opnieuw de premier die de terugkeer naar het gewone leven organiseert en ervoor zorgt dat de opgelopen economi sche en diplomatieke schade wordt goedgemaakt. Wanneer in 1970 en 1971 ook de radicale ideoloog Tsjen Po-Ta en de radicale legerleider Lin Piao zich dis kwalificeren, schuift hij op naar de tweede plaats in de partij-riërarchie. Terwijl de verhouding met de Sowjet- Unie verslechtert, is hij het die de opening naar de Verenigde Staten en West-Europa tot stand brengt. Toch heeft hij al voor zijn eigen opvolging gezorgd. Afgelopen jaar heeft hij Teng Hsiao Ping, die met de Cultu rele Revolutie was weggezuiverd, terug gehaald als vice-premier. Ook hij is zeer ervaren en neemt nu al een deel van de taken als premier waar. Het ministerschap van Buitenlandse Zaken werd al sinds 1958 waargenomen door Tsjen Ji, maar ook deze heeft zwaar onder de Culturele Revolutie ge leden en is enige tijd geleden aan kan ker overleden. Hij is opgevolgd door Tsji Peng Fei, eveneens een oude rot in het vak. Hij heeft een aantal plaatsvervan gers, waarvan Tsjao Koean Hoea (die zich vooral met de betrekkingen met het Westen bezighoudt) de belangrijkste is. Zij zullen in de toekomst de politiek voortzetten waarvoor Tsoe En Lai in de afgelopen eeuw de grondslagen heeft gelegd. Tsjoe En Lai is net als Mao en een groot deel van de andere Chinese topfi guren nog geboren in de 19e eeuw. Hij stamt uit een familie van mandarij nen, de „geletterden”, die onder de kei zers het bestuur voerden. Zijn „klassie ke” opvoeding geschiedde grotendeels door een grootvader en enkele ooms. Na de „republikeinse” revolutie van 1911 kwam hij op de middelbare school aanraking met de ideeën van Sun Yat Sen. Vervolgens vertrok hij naar Japan Maar wanneer de vijandelijkheden op nieuw uitbreken en de communisten de nationalisten van het vasteland naar het eiland Taiwan of Formosa terugdrijven, is hij het ook die in 1949 samen met Mao de architect is van de Volksrepu bliek van de Grondwet tot de be stuursstructuur. Vervolgens is hij het, die als premier en tegelijk minister van buitenlandse zaken niet alleen de bin nenlandse wederopbouw organiseert, maar ook de buitenlandse politiek aan voert. Tussen 1950 en 1953 onderhandelt Tsjoe En Lai met de Sovjet-Unie over de Russische ontwikkelingshulp. In 1953 en 1954 speelt hij een centrale rol bij de onderhandelingen, die een einde maken aan de Koreaanse en de Vietnamese oorlog. Al snel blijkt dat Moskou Peking niet op voet van gelijkheid wil behandelen. Wanneer China in 1957-58 het Russi sche ontwikkelingsmodel loslaat, en de campagne tot de vorming van land- bouwcommunes en een „grote sprong voorwaarts” lanceert (waarbij Tsjoe zich geheel op de'binnenlandse politiek con centreert en de buitenlandse zaken uil handen geeft) ontstaan scherpe menings verschillen. In 1961 loop Tsjoe En Lai demonstra tief weg van het 22e Congres van de Russische Communistische Partij. In 1962-63 wordt het Russisch-Chin^se dis puut voor het front van de andere naties voortgezet. In China zelf zoeken de kritici van Mao’s „Grote Sprong” steun bij de Sovjet-Unie. Maar vanaf 1965 lanceren de Maoïsten een ideolo gisch tegenoffensief in de vorm van de Culturele Revolutie. I I ï-.'S-

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3