NICO KLOOSTERHUIS OVER RAMPEN- EN AMBULANCEDIENST IN DE REGIO: I Volgende week zaterdag traditionele jaarmarkt BOUW VAN FLATS BEGINT SPOEDIG to (fe vishal SIEBEL EL I komt naar siebel Waarom? maar Willy Linders uit Venray toonkunstenaar to- Rond Engelmunduskerk in Oud-Velsen PLAATSELIJK NIEUWS SEPTEMBER DONDERDAG 1974 1 9 door Ko van Leeuwen Helemaal uitgeschakeld »T (319 Nooit overleg geweest Op de fiets... 5 f In Limburg zijn uitstekende juweliers Philips batterijen, die gaan maar door PH1LI VELSEN „Er hangt hier binnen het bedrijf nou al een paar jaar een sfeer van „Jongens, wat hangt ons boven het hoofd?” Wat gaat er met ons gebeuren, vragen de mensen aan mij, als die regionale ambulance dienst er komt. Zijn er dan mensen te veel of te weinig, of komen er ont slagen? Hoe gaat het dan allemaal precies worden? Hangen er grote ver anderingen in de lucht en is er dan nog voor elk personeelslid een plaats in het bedrijf?” „Waarom moeten we alles uit de krant lezen en waarom vertelt ons niet meer?” „En dan hebben mijn broer en ik altijd moeten antwoorden: Jongens, omdat we het gewoon niet wéten! We weten écht niet wat er precies aan de hand is. Het enige dat we weten, is dat er aan gewerkt wordt. Maar we worden zelf, door iedereen die er bij betrokken is, buiten alles gelaten. In het begin wekte dat een enorme argwaan bij het personeel. De mensen hier geloofden ons gewoon niet. En dat is heel begrijpelijk. Het is natuurlijk ook te absurd om over te praten, dat er door allerlei instanties van binnen en buiten de gemeente aan een regio nale ambulancedienst gewerkt wordt, terwijl wij, als nauwst betrokkenen, er helemaal buiten staan. Dat gelooft niemand”. yfe w Wrap ■f Ba lito V--, 1 be- Zaai ten, g> verschillende ADVERTENTIE) □I n V Griet; 11,65-10,88; De kollektie van Siebel mag u niet missen. Zilveren horloges in elke prijs vanaf 123,- van Velsen in de loop van 1975 met de ambulancedienst kan worden kisten kisten kisten kisten Op de hoek van de Orionweg en de Raafstraat zullen op dit stuk land 64 flatwoningen worden gebouwd. De voor bereidingen daartoe zijn in volle gang. In afwachting van het „startschot” heeft teem naar de plaats van de ramp. Want s dat nieuwe systeem, dat wéten we hele- maal niet”. mens wordt niet vergeten, want de orga nisatie biedt poffertejs, kaas, vis, koek, frisdranken en andere lekkernijen aan. sandaf? otan. 3 e n >0 IS rvslopp d ta. aantal keren minder uitrukken, want in de „huttenbouwtijd" is er een regelmatig verkeer tussen de kazerne en dit stukje land, waar de hutten steeds weer in brand worden gestoken. V" iat :er m. in- ai- m- sr- ui e, Ih if- f- u JUWELIERS Haarlem: Grote Houtstraat 63 Amsterdam, Rotterdam, Den Haag <ke- j ?m- <er- II a Omdat Siebel al het mogelijke heeft in modern zilver en dat is heel veel. Daarom! till II 1 Een deel van de Ongevallendienst in beeld voor de garage. V.l.n.r. Nico Kloosterhuis, Rieks Wind en Wil Kramer. wel geweest om alles over te nemen. Nu schijnt er op het stadhuis of zo een eigen alarmeringssysteem te zijn, maar officieel weet ik van niets. Het zou dus best kunnen gebeuren dat er een dubbe le alarmering ontstaat. Wij hier weten helemaal van niets en dat zit ons ontzèt- tend hoog. Ver voordat die rampenleni- gingsdienst van de grond kwam, hadden we dit hier al”. Ontspannen, in een knusse stoel in zijn woonkamer boven de garages van de Ongevallendienst, lucht Nico Kloos terhuis eindelijk eens zijn hart over de wijze waarop men met hem en zijn personeel omspringt. Het gesprek gaat over de onzekerheid die bij het perso neel van de Ongevallendienst en bij de directie daarvan, heerst naar aanleiding va nde voorbereidingen van een regionale dienst voor ziekenvervoer. Kloosterhuis en zijn mensen moeten het volgens hem doen met geruchten en vage toezeggin gen, die steeds weer veranderen. Er is destijds een beleidsgroep inge steld waarin vertegenwoordigers van tal van instellingen en diensten uit de regio zitting hebben. Kloosterhuis is daar niet bij en kan slechts gissen naar wat er besproken en beslist wordt. Kloosterhuis: „Dat loopt nu al twee jaar. Het is een soort neutrale commis sie, die beleidsgroep, die moet bekijken wat de mogelijkheden zijn. Maar als dienst wil je zelf graag weten wat er gaat gebeuren. Als gasbedrijven over een fusie gaan praten, dan worden de direc teuren daar ook bij betrokken. Maar wij worden overal buiten gehouden. In eer ste instantie zou die regionale ambulance dienst in april ’73 van start gaan, werd ons meegedeeld. Toen zou het januari ’74 worden, daarna september en nu moet het dan volgend jaar van de grond komen”. „Maar je moet mij niet vragen wat het wordt. Tegen het personeel zeggen we: We weten net zoveel als jullie. Het resultaat is dat je een enorm verloop krijgt. De mensen willen zekerheid en als we ze dat niet kunnen geven, gaan ze solliciteren”. In de aanbiedingsbrief bij de nieuwe gemeentebegroting valt te lezen dat de „Alle diensten zijn daarbij betrokken, noem ze maar, openbare werken, de reinigingsdienst, politie, brandweer, Be scherming Bevolking, stadhuis. D’r is toen een „papieren oefening” gehouden. Wij wisten er helemaal niets van. Er schijnen ook „gewonden” te zijn ge weest, nou die zijn waarschijnlijk dan op de fiets naar het ziekenhuis gegaan. Wij wisten van niets. En dat terwijl je zelf toch al vijfentwintig jaar lang van die oefeningen hebt ontworpen”. Ik heb soms het gevoel dat ze bang zijn dat je teveel ervaring hebt. Maar het zou toch wel prettig zijn als je als dienst mee zou mogen draaien”. Hij loopt de kamer uit en torst een zware koffer bij zijn terugkomst: „Dit is ons rampenalarmeringssysteem”. Inmid dels is een royaal planningbord uit het kantoor naar boven gehaald. „In die koffer zit de hele rampenad ministratie. Alles wat je in geval van een ramp nodig hebt, zit erin. Hetzelfde alarmeringssysteem als op dat bord zit hier in dit boek. Dan kan alles ter plaatse nog eens worden gecheckt. Hier werken we al jaren mee en zo slecht schijnt het niet te zijn, want ze zijn hier „Neem nou dat vliegtuig waarmee die Japanners willen vertrekken. Als dat hier ergens op een flat neerstort en ik ben heel eigenzinnig, dan begin ik ge woon te melden. Te beginnen met ’t kabinet, de brandweer, politieeenheden ambulances.noem maar op. Dan kun nen we er zeker van zijn dat we binnen Erik, Bremen; Brinda, Poole, Om half tien ’s morgens zal wethou der Van der Werff de jaarmarkt openen, waarna onmiddellijk de pinkenveiling kan beginnen. Onder toezicht van no taris Roeda zal de heer D. Schipper ne gen kalveren veilen. Direct na deze veiling gaan alle kra men open. De marktbezoekers wordt een groot aantal attracties voorgeschoteld. Er is een rad van avontuur, een grab belton voor de jeugd, een glasblazer zal zijn kunsten vertonen, er komt ëen pot tenbakker en verder worden er sieraden en wandkleden gemaakt, terwijl ook handwerken en houten schalen te koop worden aangeboden. Een edelsmid zal demonstraties geven en in een andere kraam worden aquarellen te koop aan geboden. De schildersclub „Terpetijn” en de stichting „Het Dorp” zullen voorlich tingsstands inrichten. Ook de inwendige aannemingsbedrijf Panagro zijn materia len reeds laten aanrukken. Voor de jeugd is het dan afgelopen met het bouwen van hutten op deze plek. Voor de brandweer betekent het een Woensdag vertrokken: Gevostar, Ham burg; Rolf Bermann, IJmuiden, Kolding; Chelwood, Great Yarmouth; Zewi, Kiel; Sterlingbrig, Contplat van IJmuiden; Rijnstroom, Harwich; Tor Anglia, Go- tenburg; Bab T, Zaandam, Halmstad; Gulf Fleet 5, Noordzee; Trentonia, Hull; VELSEN. Zaterdag 28 september aanstaande zal in Oud-Velsen rond de eeuwenoude Engelmunduskerk de tradi tionele jaarmarkt worden gehouden. De baten van dit buitenfestijn zijn weer bestemd voor het restauratiefonds van de kerk. „Eind van het jaar gaat dokter Fer- werda weg bij de G.G.D. Hij zal er wel iets van weten. Nou zal er op 2 januari iets gebeuren. Wij zullen dan gewoon volgens oud systeem tewerk gaan. Maar dat kan tot gevolg hebben, dat iedereert voor enorme moeilijkheden komt te staan. Dat betekent waarschijnlijk twéé centrale meldingsposten. Er is kans dat er een bericht van de commandant van de brandweer komt en dat onze mensen zeggen: We hebben onze eigen directie. We zijn nu gewoon helemaal uitgescha keld”. Heeft Nico Kloosterhuis er nooit iets aan gedaan om er achter te komen hoe het dan wel in elkaar zit? „Ik heb allerlei brieven geschreven. Er zijn gesprekken geweest en iedereen zegt dan: Ja, wij weten het ook niet. Wie weet het dan wèl? Vorig jaar heb ik er een gesprek met de burgemeester over gehad. Die zei: „Jullie zijn gewoon inge deeld”, maar wij weten niet hoe of wat” Vast staat dat in geval van ernstige calamiteiten de burgemeester de algeme ne leiding heeft over de rampenbestrij dingsdienst. Commentaar van burge meester Reehorst kon niet worden ver kregen, omdat hij op het ogenblik in het buitenland met vakantie is. Kloosterhuis over het huidige functio neren van de Ongevallendienst: „We hebben nu zes ambulances, drie perso nenbusjes waar gehandicapten mee wor den vervoerd en vier personenwagens voor ziekenhuisvervoer. Daarnaast heb ben we nog een landrover voor moeilijk begaanbaar terrein. Het is ontzettend druk bij ons en die drukte stijgt de laatste jaren aanzienlijk omdat de opna mes in het ziekenhuis beperkt worden. Daardoor komen er meer poliklinische patiënten, zodat ook het polikliniekver- voer steeds meer toeneemt. Ook per ambulance”. Ziet hij daar verbetering in wanneer de ambulancediensten regionaal gaan sa menwerken? „Nee, daar weten we toch helemaal niets van geen enkel voordeel uit trekken. Maar ja, ik héb ook niets te zeggen verder, want ik weet niets De onvrede van Nico Kloosterhuis richt zich ook tegen de wijze waarop de Ongevallendienst deel neemt aan de rampenorganisatie in Velsen, waar meer en meer de gedachten uitgaan naar een regionale rampenbestrijdingsorganisatie. In het begin van dit jaar is er een „vredesramp” in scène gezet. De Onge vallendienst met de ambulances werd er toen niet bij betrokken. HavwtbröÉfiaa beleidsgroep in grote lijnen met haar taak gereed is, maar dat zij op dit ogenblik nog niet tot een afronding van haar opdracht kan komen. Als reden daarvoor wordt aangevoerd het uitblij ven van de uitvoeringsvoorschriften, die op grond van de Wet ambulancevervoer moeten worden vastgesteld. Mede op dringend verzoek van de beleidsgroep zou het provinciaal bestuur hebben be loofd er bij het ministerie van volksge zondheid op zullen aandringen deze voorschriften zo spoedig mogelijk vast te stellen. Ondanks deze stagnatie hoopt het college van B. en W. toch, dat regionale gestart. Sea Viking, Noordzee; Annete Loenborg, Rotterdam; Mearsk Fighter. IJmuiden, Noordzee; Moon, Noordzee (Marine); Jea E, Londen; Marmora, IJmuiden, Salerno; Emmy S, Rotterdam; John V, Londen; Stold Zeus, Zwarte Zee; Relay, Felixto- we; Toratank, Halmstad; Hega Smits, IJmuiden, Halmstad; Jolanda Smits, Be verwijk, Lavaleta; Giesse, Rotterdam; Cape Magdalena, IJmuiden, Hambrug. Donderdag gearriveerd: Gulf Fleet 7, Contplat; Roelof Holwerda, Grange mouth; Arion, Rotterdam; Ganymedes, Antwerpen. Donderdag vertrokken: Julien Delmas, Gent; Duvenstedt, IJmuiden, Whitby; Diducia 2, Gr. Yarmouth; La Paloma, IJmuiden, Londonderry. IJMUIDEN. Aan de v oensdagmarkt werd aange voerd: 4875 kg Tong; 42 kisten Tarbot plus 118 kisten Kabeljauw; 3 Koolvis; 10 kisten Schelvis; 52 Wijting; 750 kisten Schol; 247 Schar; 6831 kisten Haring; 17 Makreel; 225. kisten Varia. Muzikaal zal het geheel worden opge luisterd door een boerenkapel, terwijl ’s - middags een majorettenpeloton uit IJ muiden een show zal geven. In de En gelmunduskerk worden tijdens deze jaarmarkt orgelconcerten gegeven door R. S. Brink, J. W. van de Jagt en F. Schaap. In de kerk is ook een poppen tentoonstelling, waarvoor uit de collectie van Hare Majesteit de Koningin zeventig poppen ter beschikking zijn gesteld. De Archeologische Werkgroep zal voorts de tentoonstelling „Flevum en de Romeinen in Velsen” opstellen in de oude raadhuis. De jaarmarkt sluit rond de middag klok van half zes. Belangrijk voor het welslagen van de jaarmarkt is de inzameling van spulle tjes voor de rommelmarkt. Deze inzame ling zal aanstaande zaterdag door een groot aantal leden van de Ark in heel de gemeente worden gehouden. Mensen die spullen hebben voor deze rommel markt kunnen bellen naar Hugo Brink (20599) en Jaap Groenenboom (17074). Koolvis ier 40; Wijting drie 50-25; Wij ting vier 24-19,20; Haring één 34,80- 20,20; Makreel twee 37-20; Makreel drie 49-29; Schar 39-12,50; Rode Poon twee 61-48; Rode Poon drie 31-18; Bot 20-15; Steenbolk 25-15; Inktvis 55-40; Horsma kreel 12,50; Baars 28-25. Er werden de volgende besommingen gemaakt: EB 28 3.700; GO 24 8.700; GO 26 7.600; GO 27 6.600; OD 7 5.800; OD 43 7.400; SCH 2 5.300; SCH 28 7.600: SCH 65 4.400; TH 10 7.300; TH 21 5.700; TH 36 8.100; UK 18 4.200; UK 56 4.100; UK 245 3.100; VD 15 850; VD 20 2.300; VD 25 3.100; VL 1 350; TM 7 100; VL 7 35; VL 73 400; UK 23 plus UK 48 23.000; UK 141 plus UK 271 59.600; UK 142 plus UK 128 56.400; UK 78 plus UK 107 950; UK 135 plus UK 145 550; UK 200 plus UK 234 2.000; VD 9 plus VD 115 1.700. k- vijfentwintig minuten dertig ambulances hier hebben. Ieder jaar in januari bellen we met de omringende gemeenten, ook met Amsterdam, op hoeveel we in tijd van nood kunnen rekenen. Nou, als er iets gebeurt, dan gaat er onmiddellijk een commandowagen met dit hele sys- Prijzen in guldens: Per 1 kg: Grote Tong Grootmiddel Tong 10,01-9,65; Kleinmid del Tong 9.44-8.99; Tong één 7,34-6.54; Tong twee 5,56-5,04; Tarbot 12,20-11,38. Per 40 kg: Tarbot 400-104; Griet 224- 100; Kabeljauw één 98-63; Kabeljauw twee 146-100: Kabeljauw drie 134-96; Kabeljauw vier 132-100; Kabeljauw vijf 94-92; Schelvis twee 61; Schelvis drie 82-57; Schol één 75-65; Schol twee 76- 57; Schol drie 84-51; Schol vier 54-38; IJMUIDEN. Woensdag gearriveerd: Harry Richardson, Ipswich; Frans Mala- ros, Gyon; Emmy S, Goole; Yalta, Seven Yslands, IJmuiden; Theresa, Rotterdam; Jean-E, Londen; John V, Londen; Cebo 1, Dundee; Maerks Fighter, Noordzee, IJmuiden; Export Freedom, Norfolk; Duvenstedt, Kingslyn, IJmuiden; Fiducia 2, Boston; Farel Parr; Mitta Bewa, Griasby; Velsen; Arcadia Victory, Noordzee. Kloosterhuis: „Maar wat moeten wij nou intussen doen op het gebied van personeelsbeleid? Moeten we mensen aannemen en wat moet je dan tegen ze zeggen? Ik heb verschillende malen contact opgenomen met mensen die in die be zitten. Ik ben ook bij de geweest, maar ze zeggen ons is er nooit overleg ge- „Wij worden overal buiten gehouden” leidsgroep wethouder niets. Met weest”. Bedrijfsleider Rieks Wind komt de kamer binnen en hoort zijn baas nog juist zeggen: „Als dit in een ander bedrijf zou gebeuren, dan had het perso neel al lang gezegd: we stoppen er mee”. Wind haakt in: „Dan was dit nooit gebeurd. Niemand weet hier iets. Hoe zit je straks met je salaris, moeten er mensen verhuizen en hoe gaat het dan met huisvesting? Ze hebben tegen ons alleen maar gezegd: Maak je geen zor gen jongen. In deze situatie is het ge woon fijn dat we hier mensen met verantwoordelijkheidsgevoel hebben en dat ze het bijltje er niet bij neergooien”. Over de gebroeders Kloosterhuis, die leiding geven aan de Ongevallendienst „Eerst dachten we dat onze bazen met ons solden, nu blijkt dat er met onze bazen gesold wordt. En dat in een tijd waarin iedereen zijn mond vol heeft over inspraak Kloosterhuis over de Ongevallendienst en zijn positie als gemeenteraadslid voor DS’70: „Deze dienst gaat de laatste tijd zwaar achteruit. Er komen geen nieuwe initiatieven meer, want je weet niet waar je aan toe bent. Jaarlijks komt er een nieuw autootje bij en voor de rest staat het stil. Maar ik ben niet van plan hier in de gemeenteraad iets over te zeggen. Dit wil ik absoluut helemaal los zien van het raadslidmaatschap omdat ik partij ben in deze kwestie. Daar wil ik fSSrnitttm, I

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 5