Vorderingen Golflinks BON I i VACHTKLEDING i „Spaarnwoude”, groene bufferzone voor Kennemerland Veelzijdig SUEDE-NAPPA I KJ 1 I. onr I IJmuider Courant t Beverwijkse Courant en 13 PLAATSELIJK NIEUWS 2 0 SEPTEMBER 1974 V R IJ D A G Door Jan van Dam en in de weekend bijlage Bezorg mij 14 dagen gratis Naam Straat Plaats Daarna kunt u mij noteren als: maandabonnee voor f 10.90 kwartaalabonnee voor f 31.35 - Antwoordnummer 416, Haarlem VELSEN Wanneer men in staat zou zijn zich een voorstelling te vormen van een enorm terrein, met de afmetingen van niet minder dan drie maal het Amsterdamse Bos, ongeveer zeventig maal de Haarlemmer Hout en ruim honderd maal het wandelpark „Velserbeek”, dan is hiermee tevens enig begrip verkregen voor de totale oppervlakte van het recreatie gebied in wording „Spaarnwoude”, namelijk 2750 ha. Maar dit geheel omvat dan ook een stuk van Zijkanaal B met oeverlanden en grote delen van de polders Zuid-Spaarndam en Buitenhuizen. Zoals bekend bevindt deze laatste zich op Velsens grondgebied, waardoor ook de heer J. H. van der Burg, directeur van het gemeentelijk plantsoenbedrijf en Gerard Jol, landschapsarchitect bij deze dienst in de gelegenheid zijn geweest voor het ontwerpen en uitvoeren van de plannen voor „Spaarnwoude” vele belangrijke bijdragen te leveren. In een open envelop, zonder postzegel! opsturen naar: J ïW O™’" si j RECREATIEGEBIED IN WORDING De „peddelpoel” in aanleg. Theo Klein had zich al gereed gemaakt voor de reis naar Zaire om de boks wedstrijd tussen Clay en Foreman te verslaan. Hij moet nog even wachten, om dat het titelgevecht uitgesteld is tot eind okober. Hij doet in Erbij al wei uit voerig uit de doeken, waarom dat gevecht nu juist in Zaire wordt gehouden. Verder in Erbij een reeks andere interessante onderwerpen, die aan de orde komen. Nu radio Veronica en Noordzee ter ziele zijn heeft Hilversum 3 natuurlijk meer luisteraars gekregen. Nu had Hilversum 3 zich toch al de laatste tijd een eigen positie opgebouwd door zijn nachtuitzendingen. Die uitzendingen zijn rechtstreeks, „levend”. Hoezeer men aanhaakt op de actualiteit bleek nog eens ééns te meer bij de gijzelingszaak. Onze verslaggever Kees Tops zat in de eerste nacht van het drama in de Hilversumse studio. Hij kon zodoende de hele gang van zaken bij Hilversum 3 onder deze omstandigheden volgen. Zijn indrukken van die bewogen nacht vindt men in Erbij. Tussen twee haakjes: hij maakte ook het debuut van Veronica’s Tineke Vos bij de NOS mee. zijde van het Noordzeekanaal voor het recreatiegebied „Spaarnwoude” de eerste boom werd geplant. De schuilhut bij het vogeleiland biedt een ideaal uitzicht op de gevleugelde be woners. De tuingrond wordt zolang mogelijk in bedrijf gehouden, zodat hier nog steeds bruine bonen kunnen worden geoogst. Nu graafmachines en modder, straks een fraaie waterpartij. Raaks 34 Tel. 310685 Zijlstraat 29 Tel. 310766 ■-Z- Zoals men uit dit alles wellicht zal hebben begrepen wordt het plan recrea tiegebied „Spaarnwoude” in fasen vol tooid, waarbij een groot deel reeds door de natuurliefhebber kan worden bezocht. En wanneer omstreeks 1985 de laatste grondwerker het terrein zal hebben ver laten beschikt Kennemerland ongetwij feld over een attractie, welke evenals „De Hoge Veluwe” jaarlijks honderddui- Jan Vorenholt spreekt niet tot de verbeelding van de massa, ook niet onder zijn pseudoniem of artiestennaam John Burly. Dat verdriet deze noordeling ten zeerste. Hij is een krachtpatser, die 38 veren kan trekken met een spieren-ex- pander; men kent die dingen wel: een soort kleine bedspiralen. Hij zegt de enige ter wereld te zijn, die het tot 38 heeft gebracht. Zijn ellende begon eigenlijk bij een uitzending van Duys’ vuist. Hij klapte met zijn hoofd tussen de veren en ging derhalve behoorlijk af. Deze kleine tragedie werd opgetekend door Tony van der Meulen. In het totaalplan zullen verder de bestaande boerderijen zoveel mogelijk intact worden gehouden, zoals het oude „Graan voor Visch” dat als centrum van het golfterrein zal gaan fungeren. Daar bij is besloten de boerderij „Crayen- stein” geheel als informatiecentrum in te richten. lage strandjes langs de flauwe taluds. Verder kunnen hier talrijke bergeenden, talingen, kuifeenden, meerkoeten en rei gers worden aangetroffen. Voorts blijkt de lage beplanting met onkruid-onder- groei voor de nodige fazanten, patrijzen heeft gevestigd. Zodra aan het begin van dit jaar het grondwerk was voltooid, konden op het vogeleiland in de grote plas al zeventien jonge kluten worden geringd. Zij vinden hun voedsel op de Bij wijze van proefneming zijn ook nog negen nestkastjes geplaatst, waarvan een aantal op nauwelijks tweehonderd meter afstand van de snelweg Haarlem- Alkmaar. Desondanks hebben acht to renvalken en een ransuil inmiddels van deze mogelijkheid tot huisvesting een dankbaar gebruik gemaakt. Bij het beplanten van het terrein streeft de Velsense tuinarchitect Gerard Jol ernaar zo weinig mogelijk gebruik te maken van chemische bestrijdingsmidde len. Hij tracht dit te bereiken door het zaaien van rode klaver en lucerne, waardoor het onkruid wordt onderdrukt en de begroeiing toch een redelijke kans kan worden geboden. Bovendien oefent deze vegetatie een grote aantrekkings kracht uit op de bijen, zodat reeds verschillende korven konden worden ge plaatst. Omdat men destijds in overheidskrin gen eveneens al doordrongen is geweest van de enorme behoefte aan dagrecrea tie, mede in verband met de toenemende industrialisatie en stedebouwkundige ontwikkelingen, werd in 1963 het plan gelanceerd voor een groene bufferzone tussen de woonkernen van Amsterdam en Haarlem. En wel nadat het voorne men om de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude op te heffen eenzelfde onthaal had gevonden als het voorstel tot samenvoeging van drie IJmond-ge- meenten. Sindsdien is er bijzonder veel werk verzet en men wist daarbij zoveel vor deringen te maken dat bepaalde onder delen van het plan reeds duidelijk kun nen worden herkend. Zo kon inmiddels bij Halfweg voor dagkampeerders een groot terrein met speelweide in gebruik worden genomen, met in de omgeving daarvan een prachtig natuurgebied. Hiervan is het vogeleiland een bezoek al meer dan waard, vooral omdat de geve derde bewoners hier van een speciaal gebouwde schuilhut uit ongemerkt kun nen worden gadegeslagen. Als aardige bijzonderheid kan nog worden vermeld dat hier in het deelplan „Houtrak” ongeveer twee kilometer van Zijkanaal F moest worden drooggelegd. Daarvoor heeft men eerst de in het water aanwezige vis met netten gevan gen en door middel van een soort pen deldienst in de vijvers van het recreatie gebied weer uitgezet. Het merkwaardige is nu dat in dit betrekkelijk korte wa tergebied niet minder dan zeven ton vis opgehaald werd, waaronder opvallend veel grote snoekbaars. Een dezer exem plaren had zelfs een langte van maar liefst 1.20 meter. Dit alles zwemt nu el ders in het park ongehinderd verder en omdat het hier voor hengelaars tot verboden terrein is verklaard, waar schijnlijk tot in lengte van dagen. De beplanting wordt verder gevormd door singels met als hoofdsoorten es en populier, met in mindere mate iep, wilg, esdoorn en els. De populieren moeten het terrein aan de zuid- en westzijde door middel van grote bospartijen tegen de heersende windrichting beschermen, terwijl voor de onderbegroeiing voorna melijk sleedoorn, meidoorn, vlier, vuil- doorn, Gelderse roos en andere beplan ting werd gekozen. De nodige afwisse ling wordt verkregen door een gevari eerd weglaten van hoofdhout of het af zonderlijk planten van grote bomen, bij voorkeur langs wandel- en fietspaden en bij markante punten. Dit laatste ook om enige oriëntatie te bevorderen. Bij een rondrit over de uitgestrekte terreinen wordt het al spoedig duidelijk dat ontwerpers en tuinarchitecten een veelzijdig recreatiegebied voor ogen heeft gestaan. Het landschap, waarvan de beplanting uiteraard nog in een pril stadium verkeert, vertoont telkens wis selende beelden, waarbij de omtrekken van de grote verscheidenheid aan attrac ties reeds gemakkelijk vallen te onder scheiden. Zo kan men hier golfbanen, wandel- en fietspaden, speelweiden en waterpartijen ontdekken, waar het pu bliek vrijwel onbelemmerd toegang heeft. Men is er bij de opzet dan ook van uitgegaan alle bezoekers straks ruim schoots in de gelegenheid te bieden tot sport en recreatie, waarbij vooral is gedacht aan de zogenoemde „vrije sport beoefenaars”. Dus zij die er de voorkeur aan geven buiten verenigingsverband aan een bepaalde sport deel te nemen. Zo is er in het Velsense deel „Buitenhui zen” een wielerbaan in aanleg van drie ëneenhalve kilometer lengte, waar ook door trimmers een vrij gebruik van kan worden gemaakt. Zij weten dan straks precies welke afstand door hen is afge legd. Als gevolg van het besluit een groot deel van dit recreatiegebied ter beschik king te stellen van de vrije sporten, wordt thans in de polders Buitenhuizen en Zuid-Spaarndam ook een ruim golf terrein aangelegd. Tot dusver werd deze sport in Nederland vrijwel uitsluitend in besloten clubverband beoefend, zodat slechts weinigen in de gelegenheid zijn geweest met dit aantrekkelijk spel ken nis te maken. Dit in tegenstelling tot de Angelsaksische landen, waar men overal en in allerlei hoedanigheden de golfter reinen kan tegenkomen. Op advies van de Engelse golfarchitect Pennink werd hiervoor een terrein van 115 ha gereserveerd, zodat het mogelijk is geworden een 9-holesbaan voor begin ners en een 18-holesbaan voor gevorder den aan te leggen. Daarbij is zoveel mogelijk rekening gehouden met de na tuurlijke gesteldheid van het gebied en streefde men naar een beschuttende be planting en een optimale ontsluiting voor de bezoekers. Dit laatste impliceert een beveiligd wandelen en fietsen, waar bij toch een confrontatie met het golf spel mogelijk blijft. Voorts is het opvallend hoe snel een groot aantal vogels zich in dit gebied De gemeentebesturen van Velsen. Am sterdam, Haarlem, Haarlemmermeer en Haarlemmerliede en Spaarnwoude ble ken tot medewerking bereid, evenals Provinciale Staten en het ministerie van CRM, waarbij de kosten werden begroot op 300 miljoen gulden. Een bedrag dat in verband met de geldontwaarding in middels waarschijnlijk aanzienlijk zal zijn gestegen. In ieder geval kon een stuurgroep worden gevormd, met als eerste resultaat dat in 1971 met betrek kelijk weinig ceremonieel aan de zuid- HAARLEM De grootste Speciaalzaak in Suède, Nappa- en Lederkleding en hazen een ideale schuilmogelijkheid te bieden. i E- riTti» IwiaKr. ..jifWg'i EET Bft'iiift*" ‘'jiitófes,-’- '■’T-t

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 13