Nationale Ballet toont visitekaartje 31^'"" Bachcyclus opent met Fiori Musicali HLMS i PINTER EN FEYDEAU: ACTEURSTONEET, Riverboat^cruise finale van HJC*jubileumfeest Haarlems Barok Orkest bijzonder voor concert naar Oosterland wijzen TIPS CINEMA PALACE FRANS HALS TIPS I I HANS VAN MANEN IN HAARLE MSE SCHOUWBURG Grafin Mariza 5l Femke Boersmas ,,lk krijg er een kick van” BK. 5 19 VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1974 £25 c w, [JtDACT/£ JU een ballet van Rudi van Dant zig. Een beeld uit „Ramifications”, J. H. Peter Ustinov speelt keizer Nero in „Quo Vadis”. iSfflffiüt’ihiiHHuaHWi 9 a CHARLES BOOST uur aan gebouwde Mi- niet-leden en -M Femke Boersma door een wesp in de bil gestoken. Hugo Kool schijn onderzoekt dat. Scène uit „Maar loop toch niet zo naakt rond”. Stadsorgel, Spaarn- rondleiding museum, van van pre- met slot „Gratis en voor niets” kan er gekeken en geluisterd worden naar vier oude stijl orkesten die zaterdagmiddag tijdens de Streetparade door de Haarlem se binnenstad gaan. Het zijn de Freetime Old Dixie Jazzband, Midgetown Jazzband. Limehou se Jazzband en Roaring Seven- uur, wordt verzorgd door Johan Lemckert. Jacco van Renesse in duet met Anita Heins op de knie. De Michaelskerk in Oosterland 'op Wieringen waar zaterdag avond het Haarlems Barok Or kest speelt. Nero werd dwarsgezeten en die keizer werd door de leukste acteur van Enge land gespeeld, namelijk Peter Ustinov. Voor die rol alleen is het misschien toch wel leuk om naar het meer dan 20 jaar oude beestje te gaan kijken. u Ir’’"" Hh zonder elkaar leven”. Dit ballet ging in het Holland Festival 1973 in première. Alle genoem de dansers en danseressen doen mee aan de traditionele les aan de barre, waarmee het pro gramma begint- OOK CINEMA PALACE is niet hele maal bij de tijd en heeft een James Bond uit ’71 verkozen boven de talrijke belangwekkende lilms van het ogenblik. Guy Hamilton die ook „Goldfinger” maakte, plaatst Sean Connery ditmaal opnieuw tegenover zijn aartsvijand Blo- feld die weer iets boosaardigs met de wereld voorheeft. Daar het ditmaal om diamanten gaat („Diamonds are forever”), begint de film in Amsterdam. Jill St. John en Lana Wood behoren tot de verleidelijke vrou wen die Bond op zijn kruistocht om de wereld te redden enige verpozing geven en voor de rest ontbreken geen der Bond-ingrediënten die ditmaal gelukkig niet in bloedige ernst, maar met wat ontspannende humor gepresenteerd wor den. SINDS EEN paar jaar is in de Haarlemse stadsschouwburg geen ballet meer te zien ge weest- Het toneel zou te klein zijn en in ieder geval is de ruimte opzij van achter het toneel te klein voor de uitvoe ring van groot opgezette balet- ten. In de laatste jaren trokken balletvoorstellingen in Haarlem zo weinig publiek meer, dat de directie besloot ze niet meer op het programma te zetten. RUIM TWEEHONDERD jaar geleden gaf de in Velsen wo nende jonkheer J. van der Pol de in zijn tijd beroemde orgel bouwer Jacob Engelbert Tes- schemacher uit het Duitse El berfeld de opdracht voor het bouwen van een orgel met een dispositie van 13 registers. Het instrument dat in 1762 gereed kwam, werd eerst gebruikt als huisorgel. Later werd het ge schonken aan de Nederduits Hervormde gemeente van Vel sen om het daar in de Engel- munduskerk te plaatsen. Belangstellenden worden de op gewezen dat zij kunnen kennismaken met organist Cor nells Klein en de orgelrestaura- teur De Graaf. Ze zullen daar toe morgenavond vanaf 20 uur in de Michaelskerk aanwezig zijn. SUZANNE CHAISEMARTIN, befaamd organiste van de Saint Augustin in Parijs, is uitgeno digd om zaterdag te concerte ren in de Sint Agathakerk in Lisse. Mevr. Chaisemartin be gint haar optreden om 20.15 uur met de Toccata in F dur en vier koraalvoorspelen van Joh. Seb. Bach. Het tweede deel van de avond bestaat uit wer ken van Franse componisten, te weten Vierne, Duruflé, Langlais en Marcel Dupré. Dupré heeft Suzanne Chaise- Vele jaren heeft het fraaie instrument in deze kerk dienst gedaan totdat het in 1902 ver kocht werd aan de Hervormde gemeente in Oosterland. Het orgel werd geplaatst in de om- voor aanvang aan het kerkge bouw beschikbaar. Het batig saldo wordt bestemd voor het restauratiefonds van de Waalse Kerk. van de stichting Jeugd en Mu ziek Haarlem en waarvan An- dré Kaart dirigent is. Cornelis Klein studeerde orgel bij Klaas Bolt en Simon C. Jansen. Aan de Haarlemse Koorschool St. Bavo volgde hij een opleiding voor kerkmuziek. Er is voor het concert een fraai programma samengesteld. Zo zijn er werken van Purcell en Handel (Orgelconcert opus 7 no. 1 in Bes grote terts). P. ZWAANSWIJK Nederlandse jazzmusici, want wat te zeggen van een Herman Schoonderwalt op altsax; Cees Smal, trompet, Bart van Lier, trombone; Ferdinand Povel, te norsax, Piet Noordijk, altsax- Wim Overgauw gitaar en Rob Langereis, bas. En dat is nog niet eens de helft van deze in totaal 18 man tellende forma tie, die als geen ander weet hoe bigband jazz moet worden ge speeld. Kortom, een boeiend avondje weer op de HJC. Henk Rigters. Beide stukken worden door in hoofdzaak de zelfde acteurs gespeeld: Siem Vroom en Femke Boersma zijn in beide gevallen een echtpaar. Aan Femke Boersma de vraag, wat het voor vrouwen zijn die ze in deze stukken speelt. Ze antwoordt: „De vrou wen bij Pinter zijn van die sfynxen zonder geheimen. Hoe ze zijn, daarover staat niets van muziek van Ligety en Purcell. Van Manen gebruikt in „Kwintet” voor het eerst mu ziek van Mozart, namelijk drie adagio’s voor blaasinstrumen ten. (voor de kenners: KV 410, KV 375 en KV 361). In het eer- Om het lustrum feestelijk af te sluiten volgt zaterdag om 16 uur een tien uur durende Ri- verboat-cruise. Aan de Spaar- nekade (tegenover de Flores- straat) ligt het motorschip Kas teel Staverden gereed om maar liefst 11 orkesten op drie ver schillende dekken te laten op treden. Kaarten 22,50 voor niet-leden) zijn alleen in de voorverkoop beschikbaar. In lichtingen onder tel. no. 325974 of 336680, beide in Haarlem. „Grafin Mariza” was pas op de televisie te zien, maar dat zal de echte operetteliefhebbers, die Haarlem zo rijk is, niet afschrikken. Bovendien was die televisie-opvoering niet zo best, volgens de kenners. Bovendien mist men het directe contact met de aloude Schwung, die alleen het theater kan bieden. Behalve de bekende solisten van de Hoofdstad Operette, Lizzy Schöffmann en Jan Han- derson, doet ook Jacco van Re nesse mee. Hij heeft al een carrière achter de rug in het cabaret en de showbizz (laatste lijk als professor Higgins in „My Fair Lady) en zit nu geheid in de operette. Hij speelt de rol van baron Zsupan. Regie, decor en de talrijke costuums komen zoals altijd uit degelijke, Oos tenrijkse handen. De opbrengst van de tot nog toe gehouden concerten maakte het mogelijk om ook aan de restauratie van het historische orgel te beginnen. Daartoe werd opdracht gegeven aan de orgelbouwer en restaurateur A. H. de Graaf uit Leusden. In januari van dit jaar werd met het herstel begonnen en nu is het instrument klaar om za terdagavond dienst te doen op het concert dat de organist Cornelis Klein geeft samen met het Haarlems Barok Orkest, dat zoals bekend onder beheer staat in het stuk. Ik heb er een heel verhaal onder verzonnen. Dat het een vrouw is, die vanwege de facade getrouwd is en op haar uitstapjes, wanneer ze die DE JAARLIJKSE Bachcyclus in de Waalse Kerk op het Be gijnhof in Haarlem gaat zater dagavond van start met onder meer een optreden van de te nor Harry Geraerts en het en semble Fiori Musicali. Geraerts brengt de solo-cantate Meine Seele rühmt und preisst, ter wijl voorts op het programma staan sonates, triosonates en een kwartet van Johann Sebas tian Bach. Aanvang 20.30 uur. De cyclus wordt zondagavond om 20 uur voortgezet door de Amsterdamse Cantorij onder leiding van Louis Mol, orgel. Uitgevoerd wordt het motet Je- su meine Freude alsmede een aantal orgelcomposities. Kaarten zijn een half ste laat van Manen de vijf dansers gelijktijdig dezelfde be wegingen maken; in het tweede maakt de danseres (Alexandra Radius) zich van de vier man nen los; in het derde adagio wordt zij door de mannen als groep begeleid. De vier dansers zijn: Edward Greyling, David Loring, Rob van Woerkom en Boudewijn Pleines. Het toneel beeld en de costuums zijn zoals altijd bij Van Manens balletten van Jean Paul Vroom. „Ramifications” (op z’n Frans uitspreken) is een ballet voor zes solisten, in dit geval: Alexandra Radius en Han Eb- belaar, Sonja Marchiolli en Henny Jurriëns, Monique Sand en Francis Sinceretti. Wat Rudi van Dantzig uitbeeldt in dit ballet komt kort gezegd op het volgende neer: „We kunnen niet met elkaar, maar ook niet HET CONCERTGEBOUW in Haarlem hervat zondagmorgen de langzamerhand befaamd ge worden reeks koffieconcerten met een optreden van het Am sterdams Nonet. Het kopje kof fie wordt vanaf 11.30 uur ge serveerd, het concert begint om 12 uur. Het Nonet speelt twee werken, het kwintet in Es opus 4 vooor piano en strijkers van Schumann en het Septet in Es opus 20 voor viool, altviool, cello, contrabas, klarinet, fagot en hoorn van Beethoven. Het ensemble bestaat uit le den van het Concertgebouwor kest en het Amsterdams Phil- harmonisch Orkest. Bij de sa menstelling werd uitgegaan van het idee dat een zo breed moge lijk gebied in het kamermuziek- repertoire moest worden be streken. Maandagavond zijn in de Haar lemse schouwburg twee van hun balletten te zien. Het Nati onale Ballet komt dan met een programma dat „instructief” heet, maar dat méér is dan onderrichtend alleen. Directeur Peter Lohr pro beert nu op een andere manier de belangstelling in Haarlem voor de Nederlandse danskunst gaande te houden. Terecht, want het moderne Nederlandse ballet heeft een zeer goede naam in de hele wereld. Hans van Manen en Rudi van Dant zig zijn choreografen die inter nationale erkenning genieten. AL KORT NA de première komt de Hoofdstad Operette in Haarlem „Grafin Mariza” van de Hongaarse componist Em merich Kalman spelen. Zater dagavond is deze kostelijke operette te zien, waarmee de Hoofdstad Operette van Netty Hamel zijn 30-jarig bestaan viert. aan wordt meegewerkt door nieuw gevormde vrouwenkoren, een museumkoor van 40 jonge ren in de leeftijd van 16-26 jaar en vele werkgroepen van jongelui. COMPOSITIES van Reger, Liszt, Gigout, Alain en Vierne worden zaterdagmiddag door de organist Bernard Bartelink ge speeld op het Willibrord-orgel in de rk Bavo aan de Leidse- vaart in Haarlem. Bartelink, de vaste organist in deze kerk, zal na afloop van het concert, dat om 15 uur begint en rond 15.45 uur is afgelopen, een korte uitleg over de aard van dit Frans getinte orgel geven. De uitleg wordt afgerond met een gezellig sa menzijn in de Bavo, waarin wordt teruggeblikt op het afge lopen seizoen. Overigens wordt collectie showt, affaires met andere mannen heeft. In dit stuk had ze iets willen begin nen met die ene man, maar dacht halverwege: „Daar moet ik niet mee verder gaan, want hij is vast van de verkeerde kant.” En verder gaat ze lekker met hem kletsen. Maar ze ge bruikt deze „affaire” om haar eigen man wat op te jutten.” „Dat vrouwtje uit de eenak ter van Feydeau is een open boek. Ik krijg er een ontzetten de kick van. Als je dat met je eigen drift doet is het ontzet tend verkwikkend. Als je zo je onlust kwijt raakt en vrolijk door kan leven dan is dat pri ma!”. Vindt ze Pinter en Feydeau geen „Daar heb over”, „voor ons, acteurs is het erg leuk om te doen. De Collectie is erg interessant en die Fey deau moet je maar beschouwen als een uitsmijter. En als je van acteurstoneel houdt, moet het ook voor het publiek leuk zijn om te zien hoe dezelfde acteurs het in twee heel ver schillende stukken doen.” ALSOF ER NIETS nieuws onder de zon is, grijpt Frans Hals naar een film uit 1951 en speelt dus een beetje voor filmmuseum. De film heeft „Quo Vadis”, u weet wel, dat bijbelse verhaal van Henryk Sienkiewicz dat al enige malen eerder was verfilmd toen Mervyn Le Roy er in ’51 nog weer eens een specta culair schouwspel van maakte met veel figuranten en een stelletje goed gedrilde leeuwen. TONEELGROEP Globe is zondagavond in de Haarlemse stadsschouwburg te zien met twee vrolijke korte stukken: „De collectie” van Harold Pin ter en „Maar loop toch niet zo naakt rond” van Georges Fey deau, een modern Engels stuk, gevolgd door een fin-de-siècle- toetje. De eenakter van Pinter is geregisseerd door Adrian Brine en de Feydeau door IN DE TONEELschuur, Smedestraat 23 Haarlem, is vanavond, vrijdag- en zater dagavond weer „Die schone Mühlerin” te zien, waarin Hans Levie de bekende lie deren van Schubert zingt op een aparte manier. De thea trale kanten van deze klas sieke cyclus worden o.a. be nadrukt door een toneel beeld en de belichting van Jan Witteman. Het is een produktie van Perspekt. Hoewel maandagavond geen „echte” balletavond wordt ge geven hecht het Nationale Bal let zeer veel waarde aan dit visitekaartje, getuige het feit dat het z’n voornaamste solis ten, zoals Ebbelaar, Radius, Marchiolli en Sinceretti, heeft afgevaardigd. Het gezelschap brengt incidenteel dergelijke voorlichtende programma’s. Dit is de vierde keer. Aanvankelijk zou men ook de film van Jan Vrijman over Van Dantzig draaien, maar dat gaat niet door omdat dan de avond te lang zou worden. martin van 1939 tot 1947 les in het orgelvak gegeven. Zij be haalde daarna de eerste prijs voor orgel en improvisatie op het conservatorium in Parijs. Thans is mevr. Chaisemartin verbonden als lerares aan de conservatoria van Parijs en Dijon. DE SERIE gemeentelijke or gelbespelingen in de Grote Kerk in Haarlem wordt dinsdag avond om 20 uur voortgezet door Albert de Klerk. Werken van Ibert, Honegger, Ducasse, Koechlin en Hendrik Andries- sen, alsmede een Passacaglia van de organist zelf staan op het programma. Het volgende concert, don derdag 26 september om 15 nog één keer e en concert in deze zaterdagmiddagserie gege ven: Nico Waasdorp komt 28 september in de basiliek. De toegang tot een en ander is kosteloos. VAN SPEELDOOS tot pierement is de titel van een lezing met dia’s en muziek, die onder auspiciën van de Volksuniversiteit Haarlem, vrijdagavond in de hal van de Stichting Werfstraat-hoek damseweg, wordt gehouden. Aanvang 20 uur. Entreeprijs voor leden 2,50. Er wordt gegeven van ling van spelende muziek instrumen ten vanaf de late middel eeuwen tot in deze tijd. Do cent is drs. J. J. L. Haspels, conservator-directeur van het Nationaal Museum van Men ziet eerst een training, te geven door een van de bal- letmeesters, die een korte inlei ding zal houden. Vervolgens re peteert Hans van Manen (dit jaar de winnaar van de Prijs van de Kritiek) met een danse res en vier dansers zijn nieuw ste ballet „Kwintet”, dat op 3 oktober in Amsterdam in i miére gaat. Dan volgt een dis cussie van het publiek Hans van Manen- Tot wordt een voorstelling gegeven van een ballet dat al op het repertoire staat: „Ramificati ons” van Rudi van Dantzig op Robert Taylor en Deborrah Kerr vormden het liefdesduo dat door keizer vreemde combinatie? ik geen mening zegt Femke Boersma, HET ZILVEREN jubileum feest van de Haarlemse Jazz Club loopt dit weekeinde ten einde, maar voor het zover is worden nog enkele grote „kra kers” op touw gezet. Vrijdagavond allereerst een optreden van het Nederlands Jazz Orkest dat om 22 uur in het Groot Heiligland 47 in Haarlem begint. Een gezel schap, met het puikje van de Zij starten om 14 uur vanaf de parkeerplaats nabij het Provin ciehuis aan de Haarlemse Dreef. een overzicht de ontwikke- de automatisch ZATERDAG in theater Haarloheim; Smedestraat 23 in Haarlem de derde voor stelling van „Wit op Zwart”, het nieuwe programma van cabaret Tekstpierement uit Amsterdam. Met Frank Sanders, Jos Brink, Guuske Kotte en Sytha Bolt, die voor een bijzonder vermake lijk cabaretavond je zorgen. Een groots programma in een kleine zaal, telefonisch reserveren (bij Haarloheim of bij de VVV) wordt met enige klem aangeraden. Speeldoos tot Pierement in Utrecht. Deelnemers aan deze avond kunnen zaterdag 16 november een volgen in het Achter de Dom 12 in Utrecht. De rondleiding wordt door de heer Haspels zelf ver zorgd. Aan vang 11.45 uur. streeks 1100 chaelskerk. De oude kerk raakte in ver val en ook aan het orgel kon niet meer de nodige zorg wor den gegeven. Er ontstond een uitzichtloze situatie, waarin on geveer zes jaar geleden veran dering kwam door enkele jonge mensen onder aanvoering van de organist Cornelis Klein. Het kerkbestuur had vertrouwen in hun plannen en gaf hen de vrije hand. Ongelooflijk veel werk is door hen verzet en nu staat de herstelde Michaelskerk op het voormalige eiland Wieringen als een cultureel religieus cen trum, waar concerten worden gegeven en oecumenische dien sten worden gehouden. Er heb ben manifestaties plaats, waar-

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 19