f Deze week start de nieuwe puzzelmarathon. Rijden meteen Mercedes-Benz geeftu het gevoel vanzekerheid en totale perfektie. Wj zorgen er voor datdit zo blijft. L I 8 t I Schiphol Estrella Woningbouwplan Nixon Circuit en Schiphol Ster-reklame Kinderdagverblijven Euthanasie 23 1974 VARIA 2 0 SEPTEM BER V R U D A G D D pÏ2 Met elke week keus uit 5 fantastische hoofdprijzen. Plus een Lees die dikke, gezellige Libelle. Libelle hoort er bij - bij u! Kóóp deze LibeUe.Of (voordeliger!) wordt abonnee: stuur een open envelop zonder postzegel met uw naam en adres naar Libelle. Postbus 7146, Amsterdam. i Dat betekent weer fijn veel uurtjes puzzelen voor een goed doel: een nieuw revalidatiecentrum voor jeugdige spastische patiëntjes. Ook in Libelle: Prins Rainier op zijn praattroon, over de werkelijkheid van B.V. AUTOBEDRIJF VAN WIJK, Haarlem. Amsterdamsevaart 114, tel. 023-317710 - Overveen, Bloemendaalsewea 329, tel. 023-326250. i zijn sprookjeshuwelijk; Mia Smelt, de vrouw achter Moeder’s droomprijs! En straks als grote finaleprijs maar liefst f 30.000,-! wil is wet; Creatief, de unieke rubriek voor vrijetijdsbesteding. In Puzzel w w 5 6 4 3 2 10 9 8 7 |Ï3 14 11 PUZZEL NUMMER 38 IÏ7 18 16 16 20 22 24 19 21 23 28 27 25 26 29 30 32 31 35 34 33 40 41 39 38 37 kunstmaan; C. G. HOUTZAGER, Haarlem. 46 45 43 44 42 47 49 50 151 52 48 56 55 53 58 59 57 60 62 61 V lees de nieuwe I Mevr. T. v. d. HOLST-SPIT Haarlem Wat is het ontzettend jammer dat de heer Jelles over iets schrijft waar hij Verticaal-Rechterdeel: 1 parmantig; 2 uier; 3 otto; 4 pook; 5 nors; 8 rek; 11 ego; 13 te; 15 garnizoen; 17 les; 19 pi 21 alt; 23 Ohio 24 oord 25 erwt 28 aera. D. VAN DER KELLEN, ing., Ing., voorzitter Mercedes-Benz is de standaard waarmee andere auto’s vergeleken worden. Dat geldt niet alleen voor de auto, dat geldt ook voor onderhoud en service. De hele levensduur lang. En daarvoor zorgen wij: de Mercedes- Benz dealers. Bij ons werken speciaal geschoolde professionals met liefde en feeling voor Mercedes. 36 Hooggekwalificeerde technici, die uw Mercedes onderhouden alsof het hun eigen auto is. Met behulp van uiterst moderne, van fabriekswege voorgeschreven appara tuur. Met goede service en uiterste coulance. Daarom geven wij alleen, als Mercedes- Benz dealers, u de zekerheid dat uw perfekte Mercedes ookperfekt blijft. Verticaal: 1. papierformaat, 2 in op richting (afk.), 3. Nederl. Radio-Unie (afk.), 4 soort bij, 5 van het lopende jaar (Lat. afk.), 6 meisjesnaam, 7 jongens naam, 8 muurholte, 9 meisjesnaam, 10 genoeg, moe, 11 stoffer, 14 rivier in Gelderland, 15 soort brandstof, 16 zeep water, 17 godin, 18 nieuw (lat.), 21 wijs. 22 schrede, 23 bruin gekleurde k'warts- soort, 26 graansoort, 28 geb. in Duits land, 33 walvisprodukt, 34 ton, 36 kleur rijke, 37 boom, 38 afgemat, 39 flauw, 41 ijle stof, 43 jongensnaam, 45 jongens- Win’ii droomprijs off 30.000,-! Tot slot wil ik de heer Jelles graag uitnodigen om een ochtend mee te wer ken in onze speelgroep. Ons team van leidsters (helaas niet meer zó jong als de heer Jelles verondersteld, zij bezitten echter wel degelijk diploma’s én erva ring) zal hem dan alle verdere inlichtin gen geven die hij wenst. Dr. A. W. THÖNE, Haarlem Namens de Nederlandse Vereniging voor Vrijwillige Euthanasie, blijkbaar totaal niets vanaf weet. Heet’i hij zich (buiten de kosten om) wel eens verdiept in het nut en belang van speel- groepen? Heeft hij hiernaar wel eens geïnformeerd bij huis- en kinderartsen, kleuterbureaus, kleuterscholen, maat schappelijk werksters, enz. Heeft hij wel eens iets gelezen over speelgroepen in binnen- of buitenland? Heeft hij, wo nend in Aerdenhout, zich wel eens afge vraagd hoe een peuter in bijvoorbeeld Schalkwijk, zich ontwikkeld in één van de vele hoge flats, waar over het alge meen, weinig geschikte klim- of speelge- legenheid is. Als er bovendien geen (of weinig) leeftijdsgenootjes in de buurt zijn, hoe kan de peuter dan sociale contacten leggen? Ook de „belastingbe taler” kan gerust zijn. Zo erg gemakke lijk schuift de gemeente niet met over heidsgeld. Dat is juist de reden waardoor deze noodsituatie is ontstaan. Precies nu in oktober onze speelgroep alweer 5 jaar bestaat en er gedurende deze jaren con stant 80 peuters twee keer per week met door ons niet bewonderd te worden vanwege zijn koninklijke houding, de kroon van de destructie is reeds op zijn edel hoofd geplant. Mede namens hen die walgen van deze lugubere sport, vragen wij „spaar ons alle onnodige sensatieberichten over stierengevechten, welke onherroepelijk weer reclame ten gevolge hebben en stimulerend kunnen werken op de grot massa onnadekenden die zich maar al te vaak laten meesle pen zoals hier gebeurt waar redeloze dieren de slachtoffers zijn. NETTY VISSERS-VAN DALEN, Zandvoort COBY REE Heemstede Prijswinnaars puzzel nummer 37: f 25 Mevr. B. Renout, Vosmaerstraat 28 Haarlem, 25 mevr. J. Put, Rijksstraat- weg 127, Heemskerk, 15: P. J. van Veenendaal, Dennenlaan 177 Zwanen burg, ƒx15: J. Maljaars, Steenbokstraat 25, IJmuiden, 10: J. Vorderhake, Dick- manstraat 3, Haarlem, ƒ10: A. de Heer Sr. Gijzenveltplantsoen 105 IJmuiden. - naam, 48 waagstuk, 49 Eng. telwoord 50 boos, 52 eikenschors, 54 meisjesnaam, 55 kleverig, 58 namelijk (afk.), 60 soort onderwijs (afk.). Oplossingen, uitsluitend per briefkaart dienen uiterlijk woensdag a.s. in ons bezit te zijn ind’.en per post wordt ingezonden als volgt adresseren: Damia- te Pers B.V. Postbus 18 IJmuiden. Geboeid las ik vanmiddag onder het genot van thee én het hersenenverscheu- rende tumult zijdens Zandvoorts oerei- genste circuit de reactie van ’n advi seur van zojuist vermelde race-baan op het plan „Stop Uitbreiding Schiphol”. Kijk, da’s nou precies waar we al jaren lang naar lopen te snakken: Stoere, ferme jongens van stavast taal. Een een man, die zegt, waar ’t op staat! Nu eens geen slap geleuter over lawaai als de grootste vervuiler van ons leefklimaat. En geen gewauwel over verhoogd risico bij nóg verdere uitbreiding van het vliegveld. Dat zijn namelijk allemaal smoesjes. De smoesjes van subversieve elementen, die stiekem aan het merg- pijpje van onze nationale economie én (jawel) onze nationale trots zitten te lurken. Hou ze in de gaten, die misera bele, walgelijke figuren! Zelfs in het buitenland willen die oproerlingen ons nog belachelijker maken dan we al zijn. Mensen, mannen, komt tezaam en slaat de handen ineen! Laat ons, in freudiaan se eensgezindheid het opstijgen van onze luchtreuzen als iets machtigs gaan erva ren! Opdat zij nog langer groeien. THEODORA STAAYEN Buurvrouw circuit Zandvoort Met verwondering sla ik de heksen jacht tegen Nixon gade. Een groot ge deelte van de Nederlandse pers zal niet rusten voor zijn bloed gevloeid, zijn hoofd gevallen is. Als een pak wolven wordt er achter hem aangejaagd. Reeds de Romeinen wisten: Homo homini lu pus 1de mens is de mens tot wolf) (n.b. wolven vallen soortgenoten niet aan). Nixon heeft ernstige fouten begaan, maar als ik mij de staatshoofden indenk, die veel erger dingen doen: moord, mar teling, genocide, dan vraag ik mij wel af, waarom over dezen geen berichten of slechts berichtjes op pagina 17 of 19 van de kranten geschreven worden. Het abc nagaande wist ik zonder moeite bij a, b, c, d figuren te bedenken, die letterlijk dropen van het bloed. Waarom steeds Nixon na jagen? als exponent van de USA. Of we nu willen of niet vee! dank zijn we verschuldigd aan de USA in de laatste oorlog. Laten we eerlijk zijn: U en ik waren weggekwijnd in duistere martelkampen van Duitsland of Rus land, als de USA niet had ingegrepen. Waarom die wrevel tegen de USA? Want let op mijn woorden: de hetze tegen Amerika zal niet ophouden. Reeds nu wordt Ford onwelwillend beoordeeld, wat hij ook doet of zegt. En steeds zal er een lachende derde zijn. Ongetwijfeld zijn er ook in de USA veel dingen mis, maar mijns inziens speelt een psycholo gische invloed een belangrijke (de belang rijkste) rol. Als iemand iets fundamen teels voor je gedaan heeft (i.c. bevrijding en Marshall-haulp) is het moeilijk en vaak zelfs frustrerend hiervoor dank baarheid op te brengen. Dit wist ook reeds een oud volk: de Joden. Er is een joodse zegswijze: Hoe goed ben ik wel tegen je geweest, dat je me zo slecht behandelt? Minister Van Doorn zou er niets op tegen hebben dat er reklame kwam in het televisie- en radioprogramma op zondag. Zes dagen moeten wij naar de onzin en misleiding kijken en luisteren en nu zou dat ook op zondag gaan gebeuren. Laten wij toch een massaal protest laten horen opdat dit niet door zal gaan. De seconden zendtijd worden op zondag nog duurder en de artikelen die op zondag aangeprezen worden, moe ten dan ook duurder worden, want u denkt toch niet dat de fabrikant die reklame betaalt. Die betaalt u en nie mand anders. Ik heb nog nooit voordeel horen en zien aanprijzen op radio en t.v. Voordeel kan men wel halen uit de dagbladen. Wie de advertenties aandach tig leest, kan de prijzen vergelijken met die van anderen. Zo kan men dan prijs bewust de gewenste artikelen kopen. Vooral op het gebied van de dagelijkse artikelen is er concurrentie en dat leest men in het dagblad, maar dat hoort men nooit op radio en t.v. Laten wij proteste ren bij minister van Doorn. Dan is de kans aanwezig dat wij verschoond blij ven van reklame via radio en t.v. op zondag. En als het effe kan, helemaal geen reklame op radio en t.v. •SCHRIJVENDELEZERST uw interview met de scheidende GGD-directeur, dokter T. Th. P. Ferwer- da, komt ook de euthanasie ter sprake. De heer Ferwerda houdt daar o.i. een mening op na, die weinig in het belang is van de stervende patiënt. Zo is hij kennelijk van mening dat de wens van deze patiënt met betrekking tot de wijze van sterven er in het geheel niet toe doet. Voorts meent dokter Ferwerda een goede stervensbegeleiding te geven o.a. door met de stervende „over koetjes en kalfjes te praten” (het staat er heus!). Het brengen van een tv-programma over euthanasie acht deze dokter „van geen enkel nut”. Blijkbaar houdt hij de mensen liever dom, zodat zij niet met hun arts over e.e.a. kunnen discussiëren. Waarom ook; volgens dokter Ferwerda kan de arts het immers wel alleen af! Onze vereniging is het bepaald niet met hem eens op dit punt en meent dat een goede voorlichting van de patiënt hoogst noodzakelijk is, en dat niet zonder re den. De vele brieven die onze vereniging ontvangt hebben namelijk een ware zee van menselijke ellende aan het licht gebracht. Het blijkt o.a. dat in vele zieken- en verpleeghuizen nog altijd wordt getracht het leven (of wat daar voor moet doorgaan) met alle middelen zo lang mogelijk te rekken. Ook dat van om een spoedig einde smekende, zwaar lijdende patiënten, voor wie geen enkele hoop op beterschap meer bestaat. Bij voedselweigering wordt dwangvoeding toegepast d.m.v. een neussonde. Tracht de ongelukkige patiënt zich aan deze „behandeling” te onttrekken door de sonde te verwijderen dan komt het zelfs voor dat hij of zij met de handen aan het bed wordt vastgebonden... Het is daarom goed te weten dat elke medische (be)handeling zonder toestemming van de patiënt bij de wet verboden is. Het vastbinden valt bovendien onder „we derrechtelijke vrijheidsberoving”. Zo no dig kan er dus een aanklacht bij de officier van Justitie worden ingedierid. U zult nu begrijpen waarom wij een ieder in zulke omstandigheden aanraden hun ten dode gedoemde dierbaren als het maar enigszins mogelijk is naar huis te halen: de huisarts is immers veel vrijer in zijn handelen dan de ziekenhuisart sen. Voorts is het verstandig tijdig een euthanasie-verklaring (een z.g. „levens- testament” te ondertekenen. Een der gelijk document geeft de goedwillende arts een duidelijke indicatie met betrek king tot de wil van betrokkene, ook als deze later eventueel niet meer in staat is zich te uiten. Bovendien bemerkt de patient bij het aan zijn arts overhandi gen van een copie van zijn levenstesta- ment hoe deze laatste tegenover de vrij willige euthanasie staat. Zo nodig kan men dan nog tijdig van arts veranderen. Levenstestamenten zijn verkrijgbaar bij de Nederlandse Vereniging voor Vrijwil lige Euthanasie, postbus 35, Vinkega (Fr.), tel. 05613-1549. Geraakt men even tueel later in moeilijkheden die men zelf niet kan oplossen, dan kan onze vereni ging u adviseren hoe u het beste kunt handelen. Rangen en standen zullen er altijd blijven. Wil dat nu zeggen, dat diegenen die maatschappelijk gezien geen weet hebben van noodsituaties, die er op woongebied nog steeds bestaan, geen be grip kunnen opbrengen voor de woning- eisen van de lagere inkomensgroepen? In een maatschappij waar welvaart en sociale zekerheid een vanzelfsprekende zaak zijn geworden Wat doet het er toe of je economisch gebonden bent of ingeze tene van Haarlemmerliede en Spaarn- woude. Het gaat hier om de nood van allen. Met een beetje goede wil is er voor de minder draagkrachtigen onder ons een oplossing. Deze oplossing is „het goedkope woningbouwplan Spaarndam- Oost” Wanneer Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hun planologische stokpaardjes eens opzij zouden willen zetten om dit zo belangrijke projekt snel yan de grond te helpen brengen. Waar om kunnen Gedeputeerde Staten en de gemeente Haarlemmerliede en Spaarn- woude in dit geval niet een beetje water bij de wijn doen, zodat dit plan binnenkort gerealiseerd kan wor den. Hiermee wordt aan alle belangheb benden een grote dienst bewezen. Dan zou dit het resultaat kunnen zijn van een beetje goede wil. MEVR. L. A. VAN SLOOTEN Amsterdam Hebt u allen het ook gelezen, het nieuws dat zelfs de eerste pagina haalde van onze waardige „Oprechte Haarlemse Courant/Haarlems Dagblad? Estrella op de horens, daar zaten we nu nog net op te wachten. Zo zielig, wat een misluk king van zo’n mooie nieuwe attractie. Het volgende echter, als men in Spanje zo nodig hetzij man of vrouw, de strijd met de stier wil aanbinden, hem marte len totdat de doodsteek volgt, om nog maar te zwijgen van de paarden die door de horens de buik worden openge reten, is dat hun jammerlijke zaak'. Het is al erg genoeg dat zoveel van onze toeristische landslieden daar ook maar eens een kijkje gaan nemen, waar ze dan veelal allerellendigst en misselijk vandaan komen. Die zijn dan waar schijnlijk wel voorgoed genezen. De stier hoeft onder deze omstandigheden OPLOSSING PUZZEL NUMMER 37 Horizontaal-linkerdeel; 1 koraal; 4 stelt; 6 lui: 7 taak; 9 il; 10 piet; 12 ar; 14 po; 16 aar; 18 sen; 20 op; 22 dd; 23 oker; 25 em; 26 koor; 27 lam; 29 brood; 30 gering. Verticaal-linkerdeel: 1 kunstmaan; 2 adel; 3 stil; 4 stap; 5 luit; 8 k’ip; 11 eos; 13 ra; 15 ondergang; 17 rok; 19 ed; 21 pek; 23 omer; 24 rond; 25 elba; 28 mode Horizon taal-rechterdeel: 1. poreus; 4 prent; 6 rot; 7 amor; 9 ro; 10 kees; 12 tt: 14 kg; 16 iel; 18 opa; 20 ea; 22 ir; 23 oslo; 25 eh;'26 tooi; 27 ria; 29 woerd; 30 karnen. plezier gebruik hebben gemaakt van de ze speelgelegenheid. Het dreigement van het bestuur om te sluiten heeft totaal niets te maken met de zgn „betrekkelij ke betekenis van deze aktiviteiten”. Het duidt alleen de grote financiële verant woordelijkheid aan. Want ondanks alle tijd en volle persoonlijke inzet van het bestuur, die dit belangeloos en pro deo doet voor het welzijn van de speelgroe pen. kunnen ook zij geen salarissen en rekeningen betalen met liefdadigheid. De heer Hugenholtz, adviseur circuit Zandvoort, woont in Bentveld. Daar heeft men natuurlijk geen last van Schiphol-lawaai. Iets anders is het voor de mensen die in de buurt van Schiphol wonen. Die ondervinden wel de last van het steeds heviger wordende lawaai van het steeds maar uitbreidende Schiphol. Zij staan er echter machteloos tegeno ver. De heer Hugenholtz schrijft in uw blad van 13 september dat hij met groeiende verontwaardiging en met ver bazing, het artikel „Groei van Schiphol moet onmiddellijk worden stopgezet” heeft gelezen. Dat komt niet te pas in de kraam van de heer Hugenholtz en daar om is hij zo kwaad. Ik begrijp die boosheid niet. Hij weet toch zeker ook wel dat de KLM over het jaar een verlies gaat lijden van 80 tot 100 mil joen. Wanneer Schiphol een particuliere onderneming zou zijn en de ondernemer zou, bij een jaarlijks verlies van hon derd miljoen, de zaak willen uitbreiden, dan zou men zo’n man stapelgek verkla ren. Het verlies wordt bij uitbreiden steeds maar groter. Dat kan toch niet. Of wel soms? Zelfs gaan er stemmen op om nog een tweede Nationale luchtha ven aan te leggen. Toe maar. Het kan niet op. Sijmen betaalt. Gelukkig ziet men bij de KLM ook wel in dat een klein land als Nederland aan één Natio nale luchthaven meer dan genoeg heeft. Aan alles komt een einde. Zelfs aan de groei van Schiphol. De maatregelen die men van plan is door te voeren wijzen wel in die richting. Ik heb gelezen dat men enige vliegtuigen wil verkopen of verhuren, omdat er geen emplooi meer voor is. Ook wil men het personeelsbe stand gaan inkorten. Er zullen 500 men sen moeten afvloeien, zoals men het aan de dijk zetten tegenwoordig noemt. Ze vloeien af. Misschien spoelen ze ergens anders wel weer aan. Het is te hopen. Als men dergelijke maatregelen bij de KLM nuchter bekijkt en niet met groei ende verontwaardiging, zoals de heer Hugenholtz doet, dan moet men toch wel toegeven dat er bij de KLM voorlo pig geen behoefte bestaat aan uitbrei ding van Schiphol. Een tweede Nationale luchthaven kan men wel helemaal bui ten beschouwing laten. Denkt de heer Hugenholtz misschien dat er nog ooit weer een tijd zal aanbreken, waarin de KLM weer winst gaat maken? Vergeet het maar rustig. Die tijd is voorbij en komt nooit terug. De concurrentie is te groot. Als Schiphol een particuliere on derneming was dan zou allang het fail lissement zijn aangevraagd. Schiphol blijft echter drijven op nationale trots en hovaardij. Dit is de werkelijkheid. Dit zou een meer gegronde reden zijn om zich aan te ergeren. Laat de heer Hugenholtz het eens van die kant bekij ken. Misschien bekoelt dan zijn woede. B. DE RAADT, Haarlem. Horizontaal: 1. Europeaan, 4 zoogdier, 7 woede, 9 jongensnaam, 11 gevuld, 12 vogel, 13 meisjesnaam, 15 verlies, 17 soort ui, 19 N.V.(duits), 20 familielid, 23 bevel. 24 deel v e fr. ontkenning, 25 sportterm, 27 verlegenheid, 28 ik (lat), 29 eng. luchtmacht (afk), 30 aanw. vnw. 31 alsmede, 32 onverstandig; 33 eng. tel woord, 35 koeiemaag, 37 vr. munt. 38 wonder, 40 zwaar, 42 zangnoot, 43 straf werktuig, 44 stuk hout, 46 voorzetsel, 47 toverkunst, 51 rijwiel, 53 kloosterzuster, 54 traag, 56 ontkenning, 57 bekwaam heid, 59 voorspoed, 61 groente, 62 nood- sein(afk). ■w 54 O Q

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 23