For Pete’s Sake met Streisand onder regie van Yates Nostalgische herinneringen aan geliefd acteur en cabaretier Orgeldagen tot 1976 uitgesteld TELEFUNKEN Ex-Iibris expositie Maak s een vogelnestje op de vroege morgen. En doe dat dan 's op de kristalheldere tonen van een Telefunken radio. radio's. V R IJ D A G 20 SEPTEMBER 1974 KUNST 27 26 Clint Eastwood Bogdanovich Felix the Cat Nachtvoorstellingen Weinig populair Seizoen 1974-1975 - Concertgebouw - Haarlem Door Simon Koster NOORDHGLLANDS philharmonisch orkest Stap 's binnen bij uw winkelier. En ontdek dat Telefunken portables maakt, maar ook alles weet van kwadrafonie. VOOR SERIE A EN B SPOEDIGE PLAATS BESPREKING DRINGEND AANBEVOLEN en i? ouderen nog eens heeft willen ver levendigen en bij de jongeren be langstelling wil wekken voor het geen de kunstenaar en amuseur Cor Ruys in de eerste helft van deze eeuw heeft betekend. En zo is op de Wim-Sonneveldtentoonstelling, die een ongeëvenaarde toeloop heeft gehad, nu een tentoonstelling ge volgd, gewijd aan een even unieke en veelzijdige theaterpersoonlijk heid als Sonneveld, maar een gene- jatie eerder geboren en als toneel speler ontegenzeggelijk van groter formaat. AMSTERDAM In 1952, dus meer dan twintig jaar geleden, overleed de acteur, regisseur en toneelleider Cor Ruys, maar er leven nog vele duizenden Neder landers die hem hebben zien spelen en voor de meesten van hen vormt dat een dierbare herinnering aan avonden van uitbundig vermaak of fijne, diep-menselijke humor. Geen 'wonder dat het Toneelmuseum in Amsterdam die herinnering van de ALS DOLLY LEVI werd ze in 1942 geboren in Brooklyn, en toen niet wetend dat haar grootste Broadwaysucces ooit „Hello Dolly” zou heten, veranderde ze al gauw haar naam in Barbra Streisand. Dat was toen ze na de „high school” te hebben afgelopen, alle theater- agenten van Broadway afging voor een eerste engagement en ze be halve haar niet zo opvallend knappe uiterlijk en haar Brooklyn- accent ook nog niet haar naam tegen wilde hebben. rr.’ 41 4 "«vomwi (ADVERTENTIE) dirigent: André Vandernoot Toneelmuseum eert Cor Ruys Gastorkest: SERIE A SERIE B SERIE C Een portret van Cor Ruys in 1950. (ADVERTENTIE) je- Het lelijke jonge eendje terug in weinig originele klucht 6 vrijdagavondconcerten - Populaire Landense- rie op 11 okt., 15 nov., 13 dec., 17 jan., 14 Het rijksmuseum is dagelijks geopend van 13.00 tot 17.00 uur. Op zondag is het gesloten. Abonriementsvetkoop aan het Concertgebouw, Lange Begijne- straat 13, van 10-15 uur. Telefonisch 320994 van 12-15 uur. il 10849, wij ko- larrems. tuiden. „For Pete’s Sake” komt dan als een liefdesklucht het dichtst in de buurt van „John and Mary”, maar mist de tederheid en de lichte humor van die De tentoonstelling, in de zalen van het toneelmuseum, Herengracht 168, blijft geopend tot 19 november. vol maatschappij-critiek die een radi cale breuk betekent met de voorge schiedenis van de Amerikaanse te kenfilm. ’s Mor- d. Ook jks- en e. Mar lenen of te verdienen om aandelen varkensvlees te kunnen kopen die stijgende zijn. Ze valt eerst in de handen van een louche financier, kan niet op tijd haar schuld af lossen, neemt dan een baantje aan als och- tend-prostituée voor oudere zaken mannen en raakt tenslotte verzeild in een gangster-complot, waarbij zij de opdracht krijgt een geheimzinnig pakje aan een onbekende te overhan digen. Cor Ruys als meneer Hapgood in „Vogel vlieg de wereld in’’, een stuk van A. P. Dearsley, dat door Het vrije toneel in het seizoen 1948-1949 werd gespeeld. febr., 14 maart Solisten: Géza Anda, George van Renesse, Dubravka Tomsic - piano Jennie Veeninga, Hebe Dijk stra, Henk Smit - zang Vera Beths - viool z Ronald Applegate - hoorn Jean Decroos - violoncello Abonnement 6 concerten 30,(a.i.) c.j.p. gel dig TOCH IS BARBRA STREISAND hier nooit uitzonderlijk populair ge weest. „The Owl and the Pussycat”, „On a clear Day you can see forever” en onlangs „The Way we were” wa ren hier althans geen grote successen en de vraag is nu wat haar nieuwste prestatie in „For Pete’s sake” zal doen bij het lauwe Nederlandse Bio scooppubliek. De film zet deze week in met Cinerama in Amsterdam en Asta, Den Haag als premièretheaters en ik voorzie geen kassa-toeloop nu „het lelijke jonge eendje” zoals men Barbra destijds wel noemde, na al haar grote successen in een weinig originele klucht optreedt die vol be dachte komische situaties zit. comedie en zoekt het meer in kluch tige en absurde situaties die meestal nog net door de beugel kunnen dank zij het vitale spel van Barbra. Zij heet ditmaal Henry als een afkorting van Henrietta en ze is ge trouwd met een taxichauffeur-werk- student, die zonder grote animo door Michael Sarrizin gespeeld wordt. Henry en Pete, de „cabdriver” vor men een gelukkig maar niet erg wel varend paar dat moet vechten om rond te komen. Wat doet een scenari oschrijver dan om voor komische te- Het verhaal is van Stanley Shapiro en de schrijver heeft in samenwer king met Maurice Richlin het draai boek gemaakt, terwijl hij ook nog tekent voor de produktieleiding. Peter Yates voerde de regie en deze van geboorte Engelsman heeft een geva rieerde collectie films op zijn naam staan waarvan „Bullitt” uit ’68, „John and Mary” met Mia Farrow en Dus tin Hoffman uit ’69 en „Murphy’s War” met Peter O’Toole uit ’71 tot de bekendste behoren- genstellingen te zorgen waaruit een intrige kan opgebouwd worden? Hij rust Pete uit met een rijke broer die onuitstaanbaar pedant is en een vrouw heeft die als een opgetuigde kerstboom rondloopt. Als Pete van een vrachtje in zijn taxi hoort dat je met te speculeren op de vleesmarkt je fortuin kan verdubbelen, probeert hij geld te lenen van zijn rijke broer maar zijn schoonzuster die eens bele digd is door Henry (Barbra) zorgt dat de lening niet doorgaat. Henry is echter door het idee van Dat Cor Ruys ook vele malen en met evenveel plezier als succes het schouwburgtoneel voor het cabaretpodi- um heeft verwisseld, blijkt op de ten toonstelling niet alleen uit de affiches en foto’s van zijn eigen cabaretgezel schap „De Malle Molen” en van het Scheveningse Kurhauscabaret, maar bo vendien uit een geluidsopname van enige door hem gezongen „eigenwijze liedjes” van zijn lijfdichter „Brammetje” (pseu doniem van M. H. du Croo), die de bezoekers te horen krijgen. Ook zijn prestaties als filmacteur (o.m. in „De Kribbebijter” en „Komedie om geld”) zijn niet vergeten; in een fragment uit eerstgenoemde film (van 1935) kan men hem, naast Louis de Bree en Mary Dresselhuys, op zijn eigen onnavolgbare manier aan het werk zien. En ten slotte worden herinneringen opgehaald aan de zeven tournees die Ruys tussen 1912 en 1938 door het toenmalige Nederlands- Indië heeft gemaakt en die na een aaneenschakeling van grote successen door de economische inzinking in Indië met een catastrofe eindigden. ARNHEM. De internationale Orgel dagen Rijnstreek zullen voorlopig niet in Anrhem, maar in Nijmegen plaatsvin den. Men heeft hiertoe besloten omdat de toestand van de Eusebius-kerk in Arnhem te veel risico’s (instortingsge vaar) met zich meebrengt. Volgens schema zouden de orgeldagen dit jaar gehouden moeten worden. De voorbereidingstijd is echter te kort, zo dat de eerstvolgende orgeldagen in 1976 plaatsvinden in de Nijmeegse Stevens- kerk. Dan is inmiddels ook het Koenig- orgel in de Stevens-kerk gerestaureerd. Arnhem en Nijmegen nemen geza menlijk de organisatie van de Orgelda gen op zich. Mochten de problemen met de Arnhemse Eusevius ooit opgelost worden het kan wel 1980 worden voordat het zover is dan gaat het concours weer naar Arnhem. Door middel van een boeiende reeks foto’s, filmbeelden, geluidsopnamen en kostuums kan een bezoeker de hele carrière van Cor Ruys volgen, met al zijn ups en downs, van zijn begintijd als ongesalarieerd meelopertje tot zijn tri omfen in „Mercadet”, „Arsenicum en Bij de officiële opening van de ten toonstelling, ontving de oudste zoon van Cor Ruys uit handen van de uitgever C. F. J. Schriks, het eerste exemplaar van een uitstekend verzorgd boekje, „Cor Ruys - acteur, regisseur, toneelleider” samengesteld door Gene Ruys, een kleinzoon van de acteur, en verschenen bij de Walburg Pers te Zutphen. Het bevat bijdragen van dr. W. Ph. Pos, Wim lbo, Simon Koster, Johan van der Wou- de, Simon Carmiggelt, August Defrèsne en M. H. de Croo, een 20-tal, foto’s en een register van alle door Cor Ruys gespeelde rollen. NA „FRITZ THE CAT” en „Heavy Traffic” komt nu in het Leidseplein Theater „The nine Lives of Felix the Cat" als vervolg in een serie van antï-Disney tekenfilms in die zin dat ze uitgesproken erotisch, pornogra fisch en politiek en sociaal geënga geerd zijn. In „The nine Lives” die overigens met andere tekenaars en scenarioschrijvers gemaakt is dan de beide vorige, speelt de politiek zelfs een zó bepalende rol dat er tijdens de produktie van de film een korte sta king van twee stafleden plaats had die de tendens van deze „Fritz the Cat" tè eenzijdig anti-Nixon vonden. De aanwezigheid van Hitler in een van de engen levens van Fritz en de parodie op Kissinger die in 1984 pre sident van de erenigde Staten wordt, bewijst dat hier sprake blijft van een uiterst originele tekenfilm DEN HAAG. In het Rijksmuseum Meermanno Westreenianum, Prinsesse- gracht 30, zal van 23 september tot en met 20 oktober 1974 een tentoonstelling worden gehouden van ex-libris uit de stijlperiode Arts and Crafts, Nieuwe Kunst, Art Nouveau en Jugendstil. Gastdingenten: Géza Anda/Willem van Otterloo/Jerzy Katlewicz Otakar Trhlik/Heinz Wallberg/Paul Hupperts Radio Kamerorkest Niet dat het veel hielp want ze kreeg overal nul op het request en belandde tenslotte via optreden in een nachtclub in een tweederangs „off-Broadway’’-revue die het tot één opvoering bracht. Het succes kwam met de musical „I can get it for you wholesale” die haar een onderschei ding van de theatercritici bezorgde, waarna „Funny Girl”, eerst op het toneel daarna als film de rest deed. In ’68, zesentwintig jaar oud, lag Broadway en Hollywood aan haar voeten. Een prestatie voor een actrice die zoveel dingen tegen heeft op het gebied van de doorsnee„glamour”, al kon ze daartegenover een vitale per soonlijkheid, een stem met veel moge lijkheden en een bijna improviseren de humor stellen. „Hello Dolly” be- 6 dinsdagavondconcerten op 1 okt., 5 nov., 3 dec., 7 jan., 4 febr., 4 maart Solisten: Hans Richter-Haaser, Daniel Wayenberg, Maria Tipo - piano Ruggiero Ricci, Gijsbert Beths - viool Susanna Mildonian - harp Abonnement 6 concerten 40,(a.i.) c.j.p. gel dig. WIMWW, moet u i tennes, d mate- ag go isumen- KRITERION, CITY 3 en The Mo vies hebben hun dagelijkse program ma’s, resp. „Lacombe Lucien”, „Les valeuses” en Bertolucci’s „La Strate- gia del Ragno” ook in de nachtvoor- stellingen doorgetrokken. Rembrandt- plein Theater geeft vrijdagnacht om 00.15 een voor-première van „Alicia”, de film van Pim en Wint waarover het Cola-proces ging en in Studio K Visconti’s „The Leopard” met Lancas ter, Delon en Claudia Cardinale. oude kant”, „Meneer Topaze”, „Potasch en Perlemoer”, en niet te vergeten in de door hem zelf bedachte figuur van de filmexplicateur Sally Wegloop, waarbij hele volksmassa’s krom van het lachen hebben gelegen. En vanzelfsprekend wordt daarbij ook de nodige aandacht besteed aan Tilly Lus, de fijnzinnige, gevoelige actrice met wie Cor Ruys meer dan 20 jaar getrouwd is geweest en voor wie hij een speciaal soort stuk ken, van destijds moderne Franse schrij vers als Jean-Jacques Bernard en Clau de Anet, in Nederland introduceerde. Bridges die tenslotte sterft door de jaloezie van de ouderen. Een nieuwe karakterfilm, „The Way of the Dragon” met de vroeg gestorven Bruce Lee is te vinden in Cineac Damrak en een Franse film van Michèle Deville, „Le Mouton en- ragé”, vrijelijk vertaald door „Op Weg naar de Top” met Jean-Louis Trintignant Romy Schneider, Jean- Pierre Cassel en Jane Birking is te zien in Calypso. „The Sting” met Paul Newman en Robert Redford is gebleven in zowel Du Midi als in Nöggerath, „The Ex- corcist” is met afnemende belangstel ling nog blijven hangen in Tuschinski en Alhambra en „Lacombe Lucien” van Louis Malle handhaaft zich in Kriterion en De Uitkijk. Mary Dresselhuys, die in langvervlo- gen jaren nog aan het cabaret van Ruys heeft meegewerkt, kreeg het eerste exemplaar aangeboden van een- gram mofoonplaatje waarop twee door Ruys gezongen liedjes, een scène uit „Potasch en Perlemoer” en een interview waarin Ruys over zijn jeugd en zijn ontwikke ling als acteur vertelt, zijn vastgelegd De openingsbijeenkomst, waarbij veel leden van de familie Ruys aanwezig waren, werd ingeleid door de acteur Wim van den Brink, eveneens een vori ge medewerker. Hij karakteriseerde Cor Ruys als en kunstenaar die zijn toneelfiguren vooral vanuit zijn mensen kennis gestalte gaf en die over een enorm improvisatietalent beschikte waarmee hij dank zij die grote mensen kennis hele rollen buiten de tek'st van de schrijver om in zijn persoonlijke stijl tot leven wist te brengen. AL HAAR POGINGEN betekenen een reeks van voorspelbare vergissin gen en complicaties die in wezen niet leuk zijn en bovendien zó bedacht dat zelfs een warhoofd als Barbra Steisand moet voorstellen, er onmo gelijk in kan lopen. In zijn slapstick- fragmenten doet „For Pete’s Sake” aan Bogdanovich „What’s up Doc” (eveneens met Streisand) denken, maar er is zo’n verschil in de aanpak van het klucht-element tussen beide filmers dat een vergelijking alleen maar in het nadeel van Yates’ pogin gen om leuk te zijn, kunnen uitval len. En de nadruk waarmee Streisands deugd in de prostitutiescènes be schermd wordt, doet denken aan de goede oude tijd van Doris Day. Wat niet zo verwonderlijk is omdat de scenarioschrijvers destijds een Acade my Award kregen voor „Pillow Talk”, het grote succes van de deugd zame Day. Ex-libris zijn etiketten, die een boe- kenbezitter als eigendomsmerk in zijn boeken plakt. Dat eigendomsmerk kan gedrukt zijn naar een ontwerp van een kunstenaai. Van de twintigduizend ex- libris, die het museum bezit, is een scherpe selectie gemaakt van ongeveer tweehonderd stuks. Hierdoor wordt een beeld gegeven van de ex-libris van een driekwart eeuw geleden. wees deze kwaliteiten op een niet mis te verstane manier. Barbra Streisand en Michael Sarrizin in een aanminnige scène in For Pete’s Sake. gemakkelijk fortuin maken op de Beurs gegrepen en gaat nu op alle mogelijke manieren proberen geld te 6 vrijdagavondconcerten op 18 okt., 22 nov., 20 dec., 24 jan., 21 febr., 21 maart Jj»- Solisten: Albert de Klerk, Dorthy de Rooy, Kamiel d’Hooghe, Bernard Bartelink, Simon C. Jansen, Piet Kiel - orgel Marilyn Tyler, Henk Smit - zang Gerard Jarry, Bouw Lemkes en Jeanne Vos - viool Theo Bruins - piano Henk van Ulsen - voordracht m.m.v. Haarlemse Koorunie Abonnement 6 concerten 25,- (a.i.) c.j.p. geldig 3 Voorstellingen Toneelgroep Centrum 10,- EEN BIJZONDER SYMPHATIEKE Clint Eastwood-film is deze week te zien in City I en in Cineac Reg Breestraat- „Thunderbolt and Light foot” is weliswaar in te delen bij de vele politiefilms waarin Eastwood min of meer geweldadig optreedt, maar ditmaal gaat de belangstelling van de toeschouwer vooral uit naar Jeff Bridges die een voortreffelijke rol speelt van een vrolijke, vrijge vochten jongen die niet opziet tegen een simpele autodiefstal, maar zich niet helemaal „happy” voelt als hij door toeval betrokken raakt bij een bende oude rotten in het vak die een eens mislukte super-inbraak met meer succes willen herhalen. De mij onbekende Michael Cimino heeft de intrige die eindigt met een perfect georganiseerde inbraak, luch tig, traag, maar toch zo dat je je geen ogenblik verveelt, in mooie beelden omgezet, daarbij dankbaar gebruik makend van kleine Amerikaanse stadjes en imponerende natuur. En met een glansrol van de probleemloze en van zijn jeugd genietende Jeff

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 27