Guus Hermus en Gees Linnebank in televisieserie Vader en Zoon Doris Day wint miljoenenproces Knappe étude voor acteurs Dr. v. Riemsdiik directeur van Rijksacademie wachtlijst van Armoede troef bij Fiet Kosfer Concertgebouworkest heeft geen luisteraars meer MISTEN HOUEN kleverpark/van ostadestraat I haarlem I a rC Pijpenspecialist LINKS EN RECHTS VOORTDUREND IN DE CLINCH Première „Suzanne” in Den Haag in Mickery ONDANKS TRADITIE TOCH MUZIEK Jan van der de specialist Haagse Comedie met uit^estelde première /HODEWN „VOOR IEDEREEN” Herim ?ermgspenning Wim Sonneveld „The beard” lit 29 VRIJDAG KUNST 2 0 SEPTEMBER 1974 28 (Van onze RTV-redactie) Zwaar repertoire? Naar Rusland enz., enz. Groot verleden Zijlstraat 71 Haarlem in grote maten kostuums kolberts - regenjassen pantalons - overhemden BETERE KONFEKTIE EN HERENMODE TT DEN HAAG Een stuitende ar moede aan goede teksten is na vier jaar podiumafwezigheid nog steeds het voornaamste kenmerk in het optreden van cabaretière Fiet Kos ter. Gebrek ook aan humor is teke nend voor haar nieuwe program ma Suzanne dat gisteravond in het Haagse Diligentia in première ging. Fiet zeif toont zich bij vlagen een behoorlijke theaterpersoonlijkheid, maar ze is eens te meer afhanke lijk geworden van de ook ditmaal weer zeer zwakke tekstuele inbreng van haar echtgenoot Frans. Vervolg Eigen leven aanv. 10.30—14.30—20.00 u entree; incl.cafécomplet f 6,- reserveren: (023) 25 19 37 aktueel voor iedereen BUSSUM „Jij met je stickies. Ik merk niks. Warme voeten is het enige dat je ervan krijgt. Enorm warme voeten! Nu begrijp ik waar om die hippies op blote voeten lo pen. Zo’n stickie spaart een paar wollen sokken uit!” Deze passage uit de getekende strip „Vader en Zoon” van Peter van Straaten is, uitgewerkt tot zo’n tien minuten, te zien in de gelijknamige televisie serie die de AVRO het komende winterseizoen op het scherm brengt. Vader en zoon worden ge speeld door respectievelijk Guus Hermus en Gees Linnebank. De tijdsduur van elk der zes afleverin gen bedraagt vijfentwintig minuten. De eerste uitzending is op vrijdag 4 oktober. (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM In den be ginne was er alleen het Concert gebouworkest. Muziekliefhebbers in de metropool kwamen als vlie gen op de stroop af op de grootse verrichtingen van het orkest onder Willem Mengelberg. In het „Ge bouw” was er behalve een kwartet- serie en een enkele liederenavond geen enkele concurrentie voor Nederlands eerste symfonische en semble. Mengelberg en zijn orkest konden daarom ongehinderd wer ken aan de kweek van een aanhang, die zich als een olievlek over de hoofdstad en in de verre omgeving uitbreidde 'Mi J '■Ljw (ADVERTENTIE) CEES STRAUS (Van onze kunstredactie) J. HEIJER (ADVERTENTIE) (ADVERTENT/E) K op dinsdag 24 september in restaurant ’die raeckse’ Cabaret geeft de mogelijkheid om be paalde zaken belachelijk te maken op een zodanige manier dat niemand zich rechtstreeks voelt aangetast. Humor is daarvoor een essentiële noodzaak. Volgens een medewerker van de Hart stichting had Wim Sonneveld in zijn testament bepaald dat de opbrengst van o.m. deze penningen aan de Hartstich ting ten goede zouden komen. Een (regelmatig voorkomend) barbecue- feestje in „Vader en zoon” met de vijf belangrijkste acteurs in de serie. Van links naar rechts Leontien Ceulemans als Yvonne, buurman Ko van Dijk, Guus Hermus als de vader en Gees Linnebank als zoon Hans. Het Concertgebouworkest wil in ieder geval elk publiek naar zich toe trekken; ook de mensen die slecht naar de con certzaal zijn te krijgen en óók de men sen die er geen gewoonte van maken naar serieuze muziek te luisterem „Bij zo’n RAI-concert zitten elk jaar 5000 mensen. Voor velen van hen is dat MODE SHOW Maar in de teksten van Frans Koster zit nauwelijks humor. En het effect is dan bijna grotesk. Het belachelijk ma ken lijkt door zijn serieuze aanpak wel haast gemeend. Dan valt er niet meer te lachen en moet je je alleen maar erge ren aan een vervelende vorm van pes ten. Cabaret heeft zo zijn eigen wetten en overtreding daarvan leidt onmiddel lijk tot een negatief effect. Suzanne is het resultaat. „Vader en Zoon” is de eerste televisie- aktiviteit van Guus Hermus sinds een paar jaar. Hij was en is nog steeds druk bezet met „Slippers”, waarmee hij door het land trekt. Het is niet zo zoals AVRO en John van de Rest beweren dat hij al die tijd niet bereid is geweest Zoon Hans (Gees Linnebank) met zijn buurmeisje Yvonne (Leontien Ceule mans) in een van de afleveringen uit Vader en zoon. de onuitstaanbare neef Wim (Carol van Herwijnen), door de zoon getypeerd als „de vleesgeworden kijkdichtheid”. concertgangers die twee tot drie jaar op de reservebank zaten, voordat ze aan de beurt kwamen. „Die reserve”, aldus de heer A. M. van Dantzig, zakelijk leider van het Concert gebouworkest, „is nu echter verdwenen. Dat komt omdat het aanbod aan concer ten voor het komende seizoen alweer beduidend groter is geworden. Van een wachtlijst is geen sprake meer. We kun nen zelfs voor onze abonnementsconcer ten, die op 18 september beginnen, nog mensen gebruiken”. De heer Van Dantzig: „Het Concertge bouworkest is en blijft een bijzonder orkest. Het heeft een geweldige staat van dienst en de leden van het orkest bewaken het hoge niveau. Dat betekent dat alleen dirigenten van grote klasse, overwicht en muzikaliteit worden aan gezocht en dat het repertoire meer van het publiek vraagt dan de VARA-mati- nees en het Amsterdams Filharmonisch doen. Sommige mensen noemen dat zwaar. Het is maar net uit welke ge zichtshoek je dat bekijkt. Het is best mogelijk dat we de repertoirekeuze wat te veel vanuit onszelf hebben bepaald en dat we wat te weinig aan het publiek hebben gedacht. Dat moeten we mis schien in de toekomst anders gaan doen. Het is een zaak waarover bij het Con certgebouworkest hard wordt gedacht en gepraat”. Het publiek had nu ook volop aan dacht voor de comedie en amuseerde zich kostelijk om het spel van Guido de Moor, die in dit spel der vergissingen de rollen van de tweelingbroers vertolkten, van Francine Dreessen, hun doodge waande zuster. Het blijspel werd opge voerd in de regie en op tekst van Jules Royaards. Het decor was van Harry Wich, de kostuums naar ontwerp van Hans Noordhoek Hegt en Jurriaan An- driessen had de muziek bij deze voor stelling geschreven. het enige klassieke concert waar ze in een vol jaar naar toe gaan. Die mensen moet je laten weten dat ons orkest veel beter klinkt in het Concertgebouw., akoestisch behorend tot de vier beste zalen ter wereld. Die mensen moet je laten weten dat elke vreemdeling ver heerlijkt het Concertgebouw verlaat, zelfs Duitsers, die in hun eigen land toch wel wat gewend zijn. Die mensen moet je laten weten, dat de prijzen van klassieke concerten in ons land mis schien wel hoog lijken, maar toch hele maal niets zijn vergeleken met de 30 tot 80 gulden die ze buiten onze grenzen voor een plaats in een concertzaal vra gen”. DEN HAAG (ANP) De Haagse Co medie heeft donderdag in de Koninklij ke Schouwburg in Den Haag de première van een serie voorstellingen gegeven van Goldoni’s blijspel -,De Venetiaanse Tweeling”. De première was eigenlijk op afgelopen zaterdag bepaald, maar was toen uitgesteld, omdat vlak tegenover de schouwburg het gijzelingsdrama in de Franse ambassade zich afspeelde en de toegangen tot de schouwburg in het schootsveld van de terroristen lagen. Vader en Zoon. Even voorstellen: de vader „rechts” is gesteld op regel maat en orde; hij schuwt hash-honden, hippies en geëmancipeerde vrouwen. De zoon „links” belegt protestbijeen- komsten, schildert aan de lopende band spandoeken en haat burgerlijkheid, mili taire instellingen en negermoppen. Ze wonen beiden in één huis en liggen onophoudelijk in de clinch. Dat is, grof geschetst, het basisthema van de succes volle strip, die dagelijks in een aantal dagbladen verschijnt. AVRO-producer René Solleveld kwam op het idee er wat meer mee te doen. Peter van Straaten werd bereid gevonden zijn strip, in sa menwerking met script-bewerker Hugo Heine, om te werken voor televisie. LOS ANGELES (AFP) De actrice Doris Day heeft ruim 60 miljoen gulden aan schadevergoeding en interest toege wezen gekregen die zij in een gerechte lijke actie tegen haar voormalige advo caat, Jerome Rosenthal, had geëist. Zij had hem beschuldigd van oneerlijkheid en misbruik van vertrouwen. XC-cN-c-A r Fiet een tour de chant zou brengen. Een goed Nederlands lied, een chanson of een pittige song en je hebt met kaars licht en een bel Bourbon een fijne avond. Een tekstdichter die zich wil verdiepen in het wezen van deze vak- vrouwe. Een vrouw dié precies haar mogelijkheden kent, weet waar haar grenzen liggen, maar ieder greintje ta lent ook knap kan uitbuiten. Een klein kunstenares die de prietpraat laat vallen waarmee ze nu zit opgescheept. Want moeiteloos voortdrijvende prietpraat is het wat je op zo’n avond moet aanhoren. Het Concertgebouworkest torst de tra ditie van een groot verleden. Dat is enerzijds een voordeel, omdat reclame voor zo’n orkest het dragen van water naar de zee betekent. Het is echter ook een grote handicap, omdat het orkest er een aureool van ongenaakbaarheid aan heeft overgehouden. Het CO heeft vorig jaar reeds geprobeerd om de poort van die ivoren toren van binnenuit open te beuken door familieseries tegen zeer la ge prijzen uit te schrijven. De sfeer op die concerten was bewust in volstrekte tegenstelling met wat het publiek bij het Concertgebouworkest verwachten kan. Ouders en kinderen zaten voor dezelfde prijs door elkaar, de dirigent hield een inleidend praatje, alle AMSTERDAM. Het toneelstuk „The Beard” van Michael McClure is een dialoog tussen Billy the Kid en Jean Harlow, twee vedetten van de Ameri kaanse Olympus- Hun gesprek is allego rie op het eeuwenoude spel van aantrek ken en afstoten tussen Het Wijfje en De Superman, een vergeefse poging door te dringen achter het image van superstar. Het is een variatie op het rollenspel tussen man en vrouw, zoals dat is vast gelegd door de regels van onze westerse beschaving. Sas DEN HAAG Dr. Jan van Riems dijk. secretaris van de Raad voor de kunst, wordt genoemd als de nieuwe directeur van de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten te Amsterdam. De benoeming, die nog niet officieel is, moet ingaan per 1 november aanstaande. TV te doen. Guus Hermus: „Ik had er gewoon geen tijd voor. Ik vind TV zalig. Toen ze me voor de rol van vader vroegen, heb ik ja gezegd. En ik heb er geen spijt van. Ik kende de strip. En het is leuk om te proberen zo iemand neer te zetten”. Hij zal er dan ook vermoedelijk als de tijd dat toelaat weer bij zijn wanneer er een vervolg komt op de zesdelige serie. Dat is nog niet zeker. Het hangt van de ontvangst bij het TV- publiek af. John van de Rest ziet het wel zitten. Voorlopig blijft het echter bij de eerste helft van dit winterseizoen. „Vader en Zoon” wordt uitgezonden op 4 en 21 oktober, 1, 18 en 29 november en 15 december. Naarmate de jaren vervlogen werd het klassieke muziekaanbod in Amster dam alsmaar groter. Het Concertgebouw orkest verdubbelde zelf na de oorlog het aantal concerten. En toen kwam het Kunstmaandorkest, dat zich nu als Am sterdams Filharmonisch Orkest duchtig roert. En de Randstadorkesten werden steeds actiever, de Nederlandse Opera stichting breidde haar aantal produkties rigoureus uit, de kamermuziekseries verviervoudigden het aantal avonden, de VARA-matinee veroverde zich een vaste plaats in het Concertgebouw. Desondanks bleef er een harde kern van fans bestaan voor het Concertge bouworkest, die ook onder Eduard van Beinum en Bernard Haitink hun orkest trouw bleven. De image van het Con certgebouworkest bleef erg goed en de laatste jaren werden de lacunes nog steeds automatisch opgevuld. Het Con certgebouworkest baadde zelfs in de weelde van een wachtlijst. Er waren De heer Van Dantzig maakt zich nog niet al te veel zorgen over de vermin derde belangstelling voor de concerten van zijn orkest. „Ik weet dat er nog zeer veel mensen zijn die dolgraag naar onze concerten zouden willen gaan. Maar die mensen hebben al jaren hun neus gesto ten. Ze konden nooit of slechte plaatsen krijgen en ze denken dat dat nog steeds zo is. Uit het dagelijks contact van opbellende geïnteresseerden blijkt tel kens de verbazing: Is er nog plaats? Hoe is het mogelijk!”. Bij de Rijksacademie voor beeldende kunsten is hij de tweede directeur die zelf geen praktiserende beeldend kunste naar is. Prof. Vroom, zijn voorganger, was secretaris-generaal van het (toen malige) ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Prof. Vroom heeft zich ongeveer twee jaar geleden teruggetrokken na interne moei lijkheden. Ze hielden verband met de democratisering en de daarmee gepaard gaande onderwijsvernieuwing. Dr. Van Riemsdijk, die psychodiagnos tiek heeft gedoceerd aan de rijksuniver siteit te Leiden, is sinds ongeveer acht jaar secretaris van de Raad voor de kunst, het college van praktiserende kunstenaars en van cultuurdeskundigen, dat de minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk adviseert over alle facetten van het kunstbeleid. DEN HAAG (ANP) De Koninklijke Begeer B.V. heeft gouden, zilveren en bronzen Wim Sonneveldpenningen gesla gen, waarvan de opbrengst naar de Ne derlandse Hartstichting zal gaan. De penningen zijn vervaardigd naar een ontwerp van de Utrechtse beeldhouwer Joop Hekman. Er staat ook een door de onlangs aan een hartinfarct overleden Sonneveld ontworpen vignet op. De pen dingen zullen vanaf vandaag te koop zijn op een stand van de Nederlandse Hartstichting op de damesbeurs in Den Haag en ook op andere contactpunten van de Hartstichting. De eerste vraag die zich opdringt, betreft de omwerking van een getekende strip tot een televisieserie. Regisseur John van de Rest: „We hebben niet gewerkt vanuit de strip. Peter heeft een nieuwe tekst geschreven. Dat was voor ons het enige gegeven. Hugo Heinen heeft zijn dialogen in volledige sa menwerking met Peter aaneengere gen tot één geheel. De TV-serie heeft dus eigenlijk niets te maken met de strip. Beide hebben dezelfde oorsprong, dezelfde basis. Maar strip en TV-serie zijn een eigen leven gaan leiden”. Peter van Straaten daarover: „Ik heb de televisiebewerking in kleine blokjes gemaakt. Korte dialogen. De verbinden de teksten zijn van Hugo Heinen. Waar ik een vrij lange dialoog van de vader in dat huis liet afspelen, heeft hij het telkens verplaatst naar een andere om geving, zoals de kroeg, de tuin, en derge lijke”. Die korte dialogen en de relatie met de getekende strip zijn met name in de derde flevering, die het eerst is ge schreven en opgenomen, nog duidelijk te herkennen. Gaandeweg wordt het echter meer één geheel”. Over de manier van opnemen zegt John van de Rest: „We hebben min of meer gewerkt met het Barend Servet- effect. De tuin bijvoorbeeld hebben ze zó netjes gemaakt dat het ontzettend lullig wordt. En zo hebben we ook bepaalde scènes bewust opgenomen tussen blade ren door”. Naast beide hoofrolspelers komt een aantal vaste figuren voor het voetlicht. Allereerst het buurmeisje Yvonne, ge speeld door Leontien Ceulemans. Zij vertegenwoordigt het vrouwelijk ele ment in het leven van de zoon. Haar vader (Ko van Dijk) maakt zich in de eerste plaats zorgen om zijn dochter, maar is daarnaast altijd goed voor een begrijpend gesprek met zijn buurman tijdens een borrel in de kroeg. In die kroeg ontmoeten we dan tevens Van Vleuten, een leeftijdgenoot die de mond vol heeft van zijn geslaagde zoon. Twee andere opmerkelijke figuren: Alf. hippie uit Arizona (Sandy van der Linden), en The Performance Group uit New York heeft Jean Harlow en Billy the Kid gelaten voor wat ze waren, maar het rollenspel uitgewerkt met zelfgevon- den middelen. Men ziet twee jongens en twee meisjes met behulp van eenvoudige attributen en kostuums uit de verkleed kist de rollen van mannetje en vrouwje variëren in diverse combinaties en stem mingen. Dat levert een alleraardigst schouwspel op, ontstaan uit improvisa ties die door regisseur Stephan Borst knap tot een geheel zijn gecomponeerd. Het is een uitstekend gespeelde etude (maar nauwelijks méér dan dat), voor vindingrijke toneelspelers, die en passant ook nog iets te zien geeft van die typische acteursgewetensvraag: wan neer speel ik toneel en wanneer ben ik écht mezelf. De- voorstelling is tot en met 26 sep tember, behalve maandag, in Mickery te zien. plechtigheid en zwaarte was uit den boze. „We hoopten op die manier de histo risch gegroeide afstand tussen het orkest en zijn gehoor te overbruggen. We hoop ten het idee van plechtstatigheid weg te nemen. We mikten duidelijk op het kweken van een Nachwuchs”. Een ander plan om de mensen over de drempel te helpen is het houden van openbare repe tities. Het CO heeft dat al eens één keer gedaan. Een bijzondere ervaring om 2000 mensen muisstil te horen luisteren bij de instudering van een nieuw program ma. Toch is er ook winst: een enkele tekst heeft nu net die wending gekregen, waar je eigenlijk al de hele avond op zit te wachten. En de platvloersheid van enkele jaren geleden („Dag oom, dag tante” moest daags na de negatieve kri tieken op de Première-voorstelling wor den afgelast omdat het publiek volledig verstek liet gaan)’ heeft biina overal plaats gemaakt voor keurig vermaak. Maar daar blijft deze so^w kleinkunst dan ook bij, keurig1 en beschaafd kabbpït dit programma voort Tede-e ‘'"w’ voor drachten (als je de stunfeV<n> ve”haaities zo kunt noemen) worden pffew'sseld met een bekend chanson of Engelse song. Dan merk je pas goed wat Fiet Koster allemaal kan. Ze heeft een aan gename, beweeglijke stem met een goede ademhalingstechniek. Ze zingt helder, ie der woord is verstaanbaar, de liedjes hoe clichématig ook geworden, krijgen weer een fris kleurtje. Op die momenten zou je wensen dat Rosenthal had als financieel adviseur en vertrouwensman het geld van zijn cliënte geïnvesteerd in bedrijven waar van hij de enige begunstigde was. Het onderzoek in deze zaak en de verschillende processen en tegenproces- sen hebben vijf jaar in beslag genomen. Voor de mensen die gevoelig zijn Voor deze argumenten zij vermeld dat het Concertgebouworkest deze winter naast Bernard Haitink topdirigenten heeft als Eugen Jochum, Josef Krips en de grote Russen Kondrasjin en Rozjdjestwensky. en onder de solisten pianisten telt als Alfred Brendel, Maurizio Pollini en Emil Gilels. Voorts haalt het „eigen” musici naar voren als de herenigde Krebbers en Olof, Tibor de Machula. Jean Decroos. Werner Herbers, Paul Verhey en Vera Badings. Tussen de bedrijven door gaat het orkest ook nog op 25 september voor negen dagen naar Rusland, waar zes concerten (drie in Moskou en drie in Leningrad) worden gegeven. Het is de eerste reis van het CO naar de Sovjet unie. Het Amsterdams Filharmonisch heeft het Russische pad reeds een paar jaar geleden gebaand. Daar zijn ze bij het Concertgebouworkest blij mee. „Een uitstekend orkest dat A. Ph. O. Een concurrent van ons? Ja, maar daar zijn we niet tégen. We hopen alleen, dat uit die concurrentie een doorstroming ont staat”. gMMiSS;.1

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 29