Boeing-trio geestdriftig ingehaald Spaanse campagne tegen de ETA Ministers hoog onderscheiden S KRITIEK VAN HENDRIKS OP DE TANDARTSEN Gaat ’t niet op de lange baan? Meneer Schouten met uw spaarboekje. amro bank gg Fransen blijven langer zout in Rijn lozen „Kansen om te schieten niet benut N H la k 9 c 2 HARDE KERN ZOU AFGESCHEIDEN ZIJN DE BRAUW OVER BELEID INZAKE GIJZELING: V R IJ D A G 2U SEPTEMBER 1974 BINNENLAND-BUITENLAND VR (Van onze redacteur in Barcelona, Robert Bosschart) Toeristen bemanning ..Klusje” (V Laconiek Zakmes (Van onze Haagse redactie) z Bij de Amro Bank krijgt u 2% méér op 'tmeuweSpaar-Plus-Boekje. Ofwel 7|%. ks z< la de Pi h( Pi MADRID De campagne om de Baskische guerrilla-organisatie ETA tot zondebok voor de bomaanslag van verleden vrijdag in Ma drid te maken, gaat onverminderd voort. Daarbij komt steeds meer kritiek op Frankrijk los, waar talrijke ETA-leden politiek asiel ge nieten. In Madrid bevestigde men gisteren officieel dat de 27-jarige Juan Manuel Galarraga Mendizabal, op wiens hoofd de Spaanse re gering een prijs van een miljoen peseta’s heeft gezet in verband met de bomaanslag van vrijdag, in Bayonne (Frankrijk) politiek asiel heeft aangevraagd. uur eerder de bijna vijftien jaar oude Boeing 707 van Air France op Schiphol aan de grond, na eerst met vier brullende motoren laag over de wachtenden bij de B-pier te zijn gescheerd. Na de landing om tien minuten voor twee wachtte Sierks, zijn co-piloot Ruud van der Zwaai en boordwerktuigkundige Barry Knight een enthousiast onthaal. SCHIPHOL-DEN HAAG. Op een door de herfstkleuren gebronsd gazon achter paleis Huis ten Bosch heeft koningin Juliana gistermid dag laat de Transavia-bemanning geridderd, die de laatste akte van het Haagse gijzelingsdrama vrij willig voor haar rekening nam. Gezagvoerder Pim Sierks zette drie 5 d.2 ÊS SS .=•5 AMSTERDAM Staatssecretaris Hendriks van Volksgezondheid heeft vanochtend de tandartsen ge confronteerd met enkele punten van kritiek die hij op de tandheel kundige verzorging in ons land heeft. Hij deed dat in een rede op het congres van de 60 jaar bestaan de Nederlandse Maatschappij Tand heelkunde. ISKA *1 T a -j i'iL 7 W t BS 11 (Door Udo J. Buys) ver- (Van onze parlementsredactie) i „I „1 N C I i Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Weer in binnen- en buitenland nno nnw z nno 18 28 27 15 21 17 24 21 29 16 18 16 19 20 16 23 16 31 22 18 18 10 10 14 17 16 19 20 uur uur uur uur Hoewel ook De Brauw de minister president de hand geschud heeft wegens de goede afloop van de gijzelingsactie had nij van de regering een hardere actie willen zien. „Den Uyl heeft zelf beweerd dat het hem spijt dat men heeft moeten bukken voor chantage en dat de daders ontkwamen. Als er hard was ingegrepen had men de terroristen kunnen over meesteren. Minstens twee keer. Zolang ik alle feiten niet precies ken blijf ik zeggen, dat men goede kansen gemist heeft”. Pim Sierks omhelsde zijn kinderen bij terugkomst op Schiphol gistermiddag. Op de achtergrond ook burgemeester Van Siam van Haarlemmermeer. beter zou zijn dat de tandartsen duide lijker inzicht gaven in de gehanteerde normen van tariefbepaling. Zeker in de particuliere sector zou dat voor de con sument in een behoefte voorzien. Overigens gebeurde het dat de Japan ners alle vier tegelijk in het gangpad op kussens lagen te slapen. ..We vlogen toen boven de Rode Zee. Maar we hebben daar geen gebruik van gemaakt om iets te doen. We hadden ons erewoord gege ven.” De Japanners waren volgens Sierks erg teleurgesteld dat ze niet in Aden Minister Van der Stoel bedankte de bemanning namens de Nederlandse rege ring, „voor de wijze waarop u dit klusje hebt opgeknapt, want daarop kan heel Nederland trots zijn.” De Bilt Deelen Eelde zo no zzw w zw n no wzw nno co -r ei Si? C n 0 0 o o o o o o o o o o 1 o o o o o o 2 o o o o o o o o 0.1 10 0.1 o o o o o o o o o 0.5 gie van Den Uyl hield dat risico ook in”. Het Tweede-Kamerlid wil niet ont kennen, dat Den Uyl, Van Agt en De Gaay Fortman het spel met de terroris ten psychologisch goed gespeeld hebben. „Daarvoor heb ik bewondering, maar dat neemt niet weg, dat ik het volstrekt onbegrijpelijk en onjuist vind, dat men op de besissende momenten niet heeft ingegrepen”. In zijn korte verklaring zei premier Den Uyl in de Tweede Kamer onder meer dat er dankbaarheid is over het feit dat alle gegijzelden ongedeerd zijn gebleven. Hij zei dat de bitterheid over De staatssecretaris heeft de indruk dat de tandheelkundige verzorging niet vol doende voor iedereen bereikbaar is. Hij vraagt zich af of de overheid in dit opzicht in de toekomst meer regulerend zal moeten optreden. Een onevenredig deel van het dienstenpakket is slechts bereikbaar voor de categorieën die de financiële gevolgen ervan kunnen dra gen, nidus Hendriks. Ook rijst bij hem de vraag of het niet De Boeing is kort na de aankomst op Schiphol door een Franse bemanning naar Parijs teruggevlogen. 16 17 17 16 16 16 17 15 16 15 15 28 ■O wnw wzw zw zw zw wnw wnw z\v nw zw wzw n het ongestrafte vertrekken van de Ja panners was omgeslagen in vreugde „nu de Japanse terroristen in Damascus door de politie zijn overgenomen”. Hij bena drukte nogmaals dat het redden van de levens van de gijzelaars voorop heeft gestaan en dat de regering daarom be reid was op de eisen van de terroristen in te gaan. De Tweede Kamer ontvangt vandaag een uitgebreid verslag van de regering over de behandeling van de gijzelings zaak en de problemen die zich daarbij hebben voorgedaan wat betreft het be leid. De eerste keer dat men de terroristen kon overmeesteren was tijdens de uit wisseling van de gegijzelden op Schip hol, meent De Brauw. Krantefoto’s heb ben volgens hem overduidelijk aange toond, dat toen alle drie de terroristen gelijktijdig onder schootsbereik waren. De tweede keer deed zich voor tijdens de vlucht/van de Boeing 707 naar Damascus toen alle vier de Japanners (de drie terroristen en de bevrijde Foeroeja) la gen te slapen. Volgens de DS’70-er is het kenmer kend, dat de terroristen Nederland heb ben uitgezocht voor hun actie, die eigen lijk tegen de Franse regering was ge richt. „Dat betekent, dat men al voor de gijzelingsactie ervan overtuigd was, dat Nederland vatbaarder is voor chantage dan de Franse republiek. Nu, dat is bewaarheid. En nu wij compromissen sluiten met terroristen lijkt het redelijk te verwachten, dat Nederland niet ge spaard zal blijven van verdere acties. Tenslotte hebben we hier ook nog twee Arabische vliegtuigkapers gevangen zit ten”. De Brauw wil niet ontkennen, dat eventueel hardhandig ingrijpen van de regering de levens van de gegijzelden in gevaar zou hebben gebracht. „De strate- De bemanning, die bij het vertrek rims’tg.g van Schiphol al laconiek aan- kondi^ie even een ..vrachtje” te gaan wegb^engen zou een herhaling van een dergelijk avontuur evenmin schuwen. Op de vraag of hij ooit weer zou gaan, liet Sierks dan ook zonder nadenken een volmondig „ja” horen. Overigens had hij zich, zo werd gistermiddag toegege ven, niet uit eigen beweging als vrijwil liger gemeld, maar eerst nadat een staf functionaris naar zijn bereidheid had geïnformeerd. „Waarom zou ik het niet doen”, zei hij. „Ik had geen intelligente redenen om het te weigeren.” VOORUITZICHTEN VOOR ZONDAG: Wisselvallig en weinig verandering in tem peratuur. Aantal uren zon: 0 tot 6. Minimum tempe ratuur: omstreeks 10 graden. Maximum tem peratuur: omstreeks 17 graden. Kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 80 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 percent. WEERRAPPORTEN Op het gazon achter Huis ten Bosch toostte koningin Juliana met het Trans- avia-trio op de goede afloop. Van links naar rechts captain Sierks, co-pilot Van der Zwaai en B. W. K. Knight. a .se ES 9 8 8 8 6 10 10 8 12 7 6 19 15 8 6 7 5 15 1 13 13 17 15 5 6 12 22 13 13 17 5 6 18 De terroristen hebben de bemanning niets in de weg gelegd zo zei Sierks, die alle gelegenheid had om in het Neder lands met de grond contact te hebben. ..Als je ze zo zag waren het gewone Japanse toeristen die graag naar het Midden-Oosten wilden”, gaf hij de stem ming aan boord weer. Ook met elkaar gingen de vier goed om. Van enige tegenstelling tussen de „Haagse” drie en Joetoeka Foeroeja, die in Parijs gevangen zat, was niets te merken. „Ze gingen met elkaar om als vrienden”, aldus Sierks. DEN HAAG. Het Tweede-Kamerlid jr. mr. M. L. de Brauw vindt, dat de Nederlandse regering de drie Japanse bezetters van de Franse ambassade en tien anderen te makkelijk heeft laten ontsnappen. Volgens de DS’70-er heeft men minstens twee kansen om de terro risten neer te schieten onbenut gelaten. „Door zover te gaan in de onderhande- lingen als men nu gedaan heeft, maakt men ons land het ideale doelwit voor verdere acties. Iedereen kan hier met geweld kennelijk zijn zin krijgen”, merkte De Brauw gisteren na de verkla ring van Den Uyl in de Tweede Kamer teleurgesteld op. Aan hen te overmeesteren is geen moment gedacht. „Je zit met z’n zevenen in een vliegtuig Je hangt op tien kilome ter hoogte, de deur is dicht en dan moet je goed met elkaar kunnen omgaan. Dan moet je geen trammelant maken.” „Het zijn geen kleine jongens, die maak je niets wijs”, vulde co-piloot Van der Zwaai aan. DEN HAAG. Premier Den Uyl sn de ministers Van Agt, Van der Stoel en De Gaay Fortman werden gistermiddag door koningin Juliana voor hun optreden in het gijzelings drama onderscheiden met de ereme daille voor voortvarendheid en nuft van de Huisorde van Oranje. De onderscheiding, een van de hoogste die Nederland kent, werd sinds de nstelling in 1905 slechts aan acht Nederlanders uitgereikt, waaronder Anthony Fokker, ir. F. Philips en prof. Tinbergen. De onderscheiding werd uitgereikt nadat de Transavia- bemanning was geridderd. Twee suikerzieke Surinaamse kinde ren, die voor behandeling naar Neder land moeten, hebben van de KLM een gratis retourbiljet gekregen. De twee kinderen, een meisje van negen jaar en een jongen van zes, zullen in het kin dertehuis Bosch en Duin moeten leren hoe zij met hun ziekte moeten leven. De rechtbank in Den Haag heeft gisteren een 36-jarige man uit Den Haag tot zeven maanden gevagenisstraf, waar van twee voorwaardelijk en met aftrek van voorarrest, veroordeeld wegens het vervalsen van lottoformulieren. De Offi cier van Justitie had zeven maanden en voorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering geëist. Het CH-Kamerlid Van der Mei heeft minister-president Den Uyl nadere informatie gevraagd over het door ons land gevoerde hulpverleningsbeleid met betrekking tot Suriname. Aanleiding tot het vragen van deze inlichtingen zijn de opvattingen van enerzijds minister De Gaay Fortman dat „hier een genuan ceerd oordeel past” en van minister Pronk anderzijds dat „de Nederlandse ontwikkelingshulp niet anders heeft ge daan dan het financieren van Ameri kaanse en Nederlandse ondernemingen Terwijl in het Transavia-gebouw de gelukwensen, bloemstukken en fruit manden binnen bleven stromen, verhaal de de bemanning op de grond laconiek mochten uitstappen: „Toen was de fut eruit”, zei hij. Het afscheid in Damascus was buitengewoon vriendelijk geweest. „Ze hebben ons zelfs gezegd dat als we ooit in moeilijkheden zouden komen, waar ook ter wereld, ze ons zouden helpen”, lachte de captain, die een zak mes kreeg als souvenir. Voor Sierks het avontuur inging was op zijn leven een verzekering van één miljoen gulden af gesloten. Over de identiteit van de drie Japan ners kon hij niets naders meedelen. „Daar zij we niets over te weten geko men. Dat was geheim. Toen ze in Damas cus van boord gingen hadden ze een zak over hun hoofd om fotograferen te voorkomen.” Wat de preventie betreft, zullen grote wijzigingen noodzakelijk zijn. In dit op zicht is de bewindsman het met de tandartsenorganisatie eens, maar in het kader van kostenbewaking liet hij dóór schemeren dat hij het gehele gebied van de tandheelkundige verzorging zeer kri tisch zal begeleiden. Het feit dat er zeer veel meer aan preventie zal moeten worden gedaan, is ook de reden geweest dat de staatssecre taris medewerking geeft aan experimen ten met opleiding van tandheelkundige hulpkrachten, die een beter inzicht in verbeterde dienstverlening beogen te be reiken. De ontplooiing van een beroep als dat van mondhygiëniste wordt echter geremd omdat de tandartsen zelf er nog onvoldoende medewerking aan verlenen. Daarbij zijn mogelijk materiële motie ven niet uit te sluiten, aldus Hendriks. Captain Sierks hief de armen hoog boven zijn hoofd toen hij als een Mac Cloud de vliegtuigtrap afging. „Als ik dat allemaal geweten had, was ik uitge weken naar Rotterdam”, grapte hij, een beetje onthutst door het enthousiasme waarmee hij op de grond werd om- stuwd. Eén teleurstelling had Sierks te melden en die moest hem al direct van het hart, de 300.000 dollar losgeld kon hij niet aan minister Van der Stoel overhandigen; die waren in ruil voor een ontvangstbewijs bij de Franse am bassadeur in de Syrische hoofdstad Damascus achtergebleven Geestdriftig klonk een langdurig ap plaus op van de wandelpieren, waar zich enige duizenden mensen hadden verza meld. Tevoren waren de ministers Van der Stoel (Buitenlandse Zaken) en Wes- terterp (Verkeer en Waterstaat) met Transavia-directeur John Block aan boord gegaan, om het drietal als eersten te begroeten. Een politieman had zich toen al over de wapens ontfermd die de Japanse terroristen in de machine had den achtergelaten. Lissabon Locamo Londen Luxemburg licht bew. licht bew. windstil 26 geh. bew. windstil 27 licht bew. windstil 28 motregen nno 17 onweer nnw 23 onbewolkt windstil 15 half bew. geh. bew. zw. bew. zw. beu onbewolkt motregen Casablanca geh. 'bew Las Palmas half beu Tel Aviv onbewolkt Tunis zw. bew. Amsterdam licht bew. licht bew. licht bew. licht bew. Eindhoven licht bew. Den Helder licht bew. Rotterdam licht bew. half bew. half bew. zw. bew. zw. bew. onbewolkt licht bew. windstil 24 zw. bew. mist mist windstil half bew. zw. bew. zw. bew. regen Kopenhagen zw. bew. Lissabon licht bew. geh. bew. mist Ook benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau werden de rijks politiemensen Helsdihgen en Piening, die direct betrokken waren bij de gebeurtenissen dinsdagavond op het platform van Schiphol en Meijers, die de bus met de terroristen en de gijzelaars van Den Haag naar de luchthaven reed. Dezelfde orde kre gen de Haagse politiemannen Koster en Springen, die bij de schietpartij betrokken waren geweest. Hun vrou welijke collega Remmers waal, die nog in het ziekenhuis ligt, kreeg de onderscheiding later in de middag door minister De Gaay Fortman uit gereikt. Voorts onderscheidde de koningin de Egyptische ambassadeur (groot kruis Oranje-Nassau) en twee van zijn medewerkers voor de rol die zij hebben gespeeld bij de onderhande- ling met de terroristen. Leden van de Japanse ambassade waren ook in Huis ten Bosch aanwe zig, maar weigerden een onderschei ding „uit een gevoel van gêne voor wat hun landgenoten hadden aange richt.” De Japanse premier liet in een telegram aan Den Uyl van zijn af schuw over het gebeuren blijken. in Suriname.” De 26-jarige Michiel ter Horst stu deert vandaag in Groningen in twee studierichtingen te gelijk af. Hij ont vangt dan het recht op het voeren van de ingenieurstitel (technische natuur kunde) en de doctorandustitel (economi sche wetenschappen). De heer Ter Horst is in 1966 zijn studies begonnen. De orkaan Fifi, die gepaard gaat met stormvloeden, zware regenval en windstoten met een snelheid van meer dan 220 km. per uur, heeft gisteren een spoor van dood en verwoesting achterge laten in het noorden van Honduras. Men vreest in de hoofdstad dat er zeker tweehonderd doden zijn gevallen. De schade aan landbouwgewassen is enorm. 9 In Argentinië zijn gisteren twee za kenlieden ontvoerd. De twee mannen, de broers Juan en Jorge Born, werden ont voerd door een commando van ongeveer dertig man. De ontvoerden zijn directeu ren van een onderneming die grote be langen heeft in de verf-, voedingsmidde len- en textielindustrie. Irak heeft een bedrag van vier mil joen dollar gegeven voor de zaak van de Palestijnse revolutie en verder verklaard dat de Palestijnse bevrijdingsorganisaties de enige vertegenwoordiging is van het Palestijnse volk. Dit is gisteren bekend gemaakt in een gemeenschappelijke ver klaring na besprekingen tussen verte genwoordigers van de Iraakse regerings partij en een delegatie van het PLO. Politiemannen hebben gisterochtend vroeg een man in zijn eigen huis in München neergeschoten. De man, wiens toestand kritiek is, had de politie gebeld toen de alarmschel in de flat waar hij woont midden in de nacht plotseling was gaan werken. Toen hij de deur opende voor de politie, had hij een geweer in zijn hand. De politiemannen, die dachten met een inbreker te maken te hebben, schoten hem direct neer. Bij een scheepsongeluk in de Golf van Bengalen zijn 250 mensen verdron ken. Ze waren opvarenden van een bark, die omsloeg tijdens de oversteek van het eiland Char Jabber naar Sandwip. Het aantal verkeersongevallen op de wegen in België is in het eerste halfjaar van 1974 fors teruggelopen in vergelij king met dezelfde periode van het vorig jaar. Het aantal doden in de respectieve perioden daalde van 942 tot 707. Op de autosnelwegen daalde het aantal doden van 91 tot 46. De twee belangrijkste Spaanse kranten, het Madrileense ABC en La Vanguardia uit Barcelona, uitten in hoofdartikelen felle kritiek op de „valse vriendschap” van het buur land, dat wel om politieke en militai re redenen verdragen met Spanje sluit en zijn officiële „sympathie” voor Spanje betuigt, maar dat wei gert doeltreffende hulp te bieden te gen de terroristen die vanuit Zuid- Frankrijk tegen Spanje opereren. De Spaanse pers schrijft dat Frankrijk moeilijk politiek asiel zou kunnen verlenen aan een man als Galarraga, die men hier zonder meer als (mede-) schuldige aan een veel voudige moord brandmerkt. Dit argu ment is echter alleen juist als de Spaanse politie kan bewijzen dat Ga larraga inderdaad betrokken was bij de bomaanslag van vrijdag, die elf doden veroorzaakte. Tot op het ogen blik zijn dergelijke bewijzen hier niet openbaargemaakt. Wel houden politie en Guardia Ci vil een grootscheepse actie tegen alles wat maar naar ETA zweemt. In Ma drid wordt vernomen dat een broer van hun avonturen. Vooral de Engelse BWK Barry Knight bleek een meester in het relativeren. Waar hij zoal in de lucht met de terroristen over gepraat had? „Ach over koetjes en kalfjes en vooral ook over vrouwen”, zei de En gelsman, die het verhaal van zijn avon turen inmiddels aan een Engelse krant verkocht zou hebben. Diezelfde krant vloog zijn echtgenote en een legertje verslaggevers naar Nederland om van de glorieuze aankomst getuige te zijn. Maar ook Sierks was de nuchterheid zelf en deed het voorkomen of hij net een geslaagd vluchtje naar het vliegveld Beek achter de rug had. ROTTERDAM. (ANP) Frankrijk kan de afspraak, die vorig jaar decem ber op de ministersconfernetie in Bonn met betrekking tot de zoutopslag werd gemaakt, niet nakomen. De datum waarop met de opslag zou worden be gonnen is met een jaar verschoven. Het water van de Rijn zal daardoor voorlopig nog zout blijven. Wel zijn de Fransen erin geslaagd een plaats voor de zoutopslag aan te wijzen. De zoutberg zal worden opgebouwd in de buurt van Oftmarsheim. aldus de heer MF. Vige- veno. voorzitter van de Rijncommissie. w zzo zo zw ozo wnw windstil z wnw zw ZATERDAG 21 SEPTEMBER Hoog water 6.55 uur en 19.13 Laag water 2.42 uur en 14.54 ZATERDAG 21 SEPTEMBER *on op 6.23 uur onder 18.42 Maan op 13.10 uur onder 21.13 en andere familieleden van Galarraga aangehouden zijn. In het Franse Baskenland schijnt ondertussen een soort „topconferen tie” van de ETA plaats te vinden. Twee van de mannen die deze organisatie in 1958 hadden opgericht, Julen Madariaga en José Luis Alva rez Emparanza, zijn plotseling opge doken in Hendaye vlak bij de Spaan se grens, ondanks het feit dat het hen officieel verboden is zich in deze streek op te houden. De Spaanse pers bericht dat deze ETA-leiders zich geheel willen dis tantiëren van terreuracties buiten het Baskenland, zoals de recente bom aanslag in Madrid of de moord op Carrero Blanco. Zij zouden hebben verzekerd dat de „ware” ETA nooit dit soort acties kan hebben uitge voerd. Een Spaanse versie is dat er twee jaar geleden een splitsing optrad bin nen de ETA en dat de „harde” Juan José Echave zich met het „Militaire Front” van de oorspronkelijke orga nisatie zou hebben afgescheiden. pHir -

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 2