SCENARIO EN TEGEN-PROCEDURE VAN GIJZELINGEN IN WESTERSE LANDEN Vragen bij honorering van en apothekers specialisten Richard Nixon VVD-voorzitter hekelt beleid van kabinet u n gedagvaard als getuige 4 Schlesinger: „Ford moet eigen experts aanstellen” I F f. Scherpe momentopname van ontknopingsdrama Martha Mitchell gaat schrijven Watergate over r' „ANGSTWEKKEND BEELD” m iU-M BÏNNENLAND-BUITENLAND 2 0 SEPTEMBER 19 74 V R IJ D A G (Van onze speciale medewerker drs. Jaap van Ginneken) r Grootste probleem Herzien Wet van jungle Watergate-proces Dean Rusk (Van onze redacteur in Washington, mr. H. L. Leffelaar) n e n e 1 tu- zee at- 'an ir- tii- rst n t, AMSTERDAM De gijzeling in Den Haag heeft nog eens onder streept dat tegen dergelijke commando-acties vrijwel niets is te on dernemen. De autoriteiten kunnen niet zonder meer op de eisen van de commando’s ingaan. Ze zouden dan herhaling in de hand werken. Maar ze kunnen die eisen ook niet zonder meer afwijzen, omdat ze dan het leven van onschuldige burgers in de waagschaal stellen. WASHINGTON De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken Henry Kissinger begint hoe langer hoe meer het doelwit te wor den van Congresleden, politici, en prominente Amerikanen. Een van hen, de voormalige adviseur van president Kennedy en historicus Doorkruising Arthur Schlesinger, drong er in een toespraak op aan dat president Ge rald Ford de minister diende te ontslaan. Tegenprocedure i r» 1 e Onverbiddelijke logica van een gijzeling e e het van a it ;e ‘t e Boze vragen uit Senaat 3 aan minister Kissinger Arthur Schlesinger zei in een toespraak een (Van onze Haagse redactie) normale me- lf schandaal „al \vc~er. gepubliceerd. n L 1 vliegtuig en de bemanning hebt we ten te ontkomen. e- s- t 3. Leg een basis voor verdere on- derhandelingen. Senator Frank Church van Idaho zei dat Fords beleid erop neerkwam dat de „wet van de jungle” werd verdedigd, en hij nam Kissinger later onder handen op Rusk zei verder dat de tot nog toe bereikte overeenkomsten tussen Moskou en Washington niet veel meer om het lijf hebben dan het leggen van een dam over een achtste van de breedte van een rivier. Ook in het Congres wordt deze mening aangehangen, onder meer door senator Henry Jackson. 2. De gijzelingsactie berust boven dien op het dreigen met moord. Een ieder die dat doet is verder vogelvrij. 3. Regeringen kunnen zich niet per mitteren zonder meer op je eisen in te gaan. Ze zullen soms bereid zijn een zeker risico te nemen. Wanneer met een In haar uiteenzetting uitte de VVD- partijvoorzitter woorden van waardering voor de wijze, waarop de regering het Haagse gijzelingsdrama heeft aangepakt. Het beleid getuigde, naar haar mening, van grote beheersing. g e e n lat en >er en le en :er De n. »eft aag tar- rek het ffi- en ing ide- ler- een vee en dn- ren P n it le ir Hei ere ons net tot de De in ter dse Se ri - ;en 10- Geef nooit al je wapens tegelijk af. als be- K, il- le rd es et id id in is ld ig ir ;n n, a- de it- er u- e 8. Zorg dat je nooit tegelijkertijd in een open schootsveld staat. Ga met groepjes de bus in. Ga met groepjes het vliegtuig in. Zorg dat nooit alle gijzelaars tegelijk onder schot worden gehouden door een of meer comman do’s die in een open schootsveld staan. Houdt altijd enkele gijzelaars in een besloten ruimte onder schot. 9. Wissel nooit gevangenen uit op het platform van een vliegveld. Geen enkele plaats is zo gemakkelijk voor scherpschutters. Ga eerst in het vliegtuig, wissel pas dan je gevange nen uit en neem de bemanning als nieuwe gijzelaars. Ai 7. Zorg dat je nooit in een nieuwe besloten ruimte wordt geleid waarin een snel werkend gas kan worden gebracht. Sla daarom ook de ruiten van de bus stuk waarmee je wegrijdt. 9. Toon ondertussen je goede wil door het treffen van voorbereidingen voor de aftocht, het doorlaten van voedselpakketten en dergelijke. Een fotograaf van de Dienst Luchtvaart van het Korps Rijkspolitie „schoot” dinsdagavond de platen van zijn leven tijdens het laatste uur van de gijzeling van negen mensen door drie Japanse terroristen. Omdat hij de beste opstelling had van de zeker honderd cameramen sen die de tweede akte van het drama in beelden trachtten te vangen geen wonder: hij is politieman maakte hij de beste foto’s. Zijn opnamen zijn daar om uniek omdat er van de laatste ogen blikken van het verblijf van de Japan ners op het vliegveld Schiphol verder geen enkele duidelijke foto bestaat. Dank zij de goedgeefse Dienst Lucht vaart, die het copyright van de foto’s bezit, kunnen we hier een van de mo mentopnamen plaatsen: twee Nederland se politiemannen worden door een Ja panse terrorist onder schot gehouden onmiddellijk na de aankomst van de bits met terroristen en gijzelaars op het platform bij de Boeing. Achter de Ja panner twee gijzelaars. Uit de bus stapt een derde gijzelaar, de handen omhoog. telescoopscherpschutters je goed gericht schot kunnen doodschie ten en de gijzelaars sparen, zullen ze dat zeker doen. van uit dat geen enkele règering zich gebonden zal achten aan de beloften die haar onder dwang zijn afgeperst. ste ultimatum. Het gevaarlijkste mo ment is daarmee voorbij. DEN HAAG. De Ziekenfondsfeder atie VMZ maakt in haar jaarverslag enkele kritische opmerkingen ten aan zien van de honorering van specialisten en apothekers. Voor beide categorieën wordt de vraag gesteld of de honore- ringssystemen nog wel juist zijn. Deze tien punten vatten het scena rio samen dat de laatste jaren bij een groot aantal van dergelijke gijzelin gen in Westerse landen is gevolgd. Maar omgekeerd hebben ook de com mando’s hiervan geleerd. 8. Ga verder door met het rekken van tijd, maar zorg steéds dat de opgeworpen moeilijkheden klein en tijdelijk zijn en zich schijnbaar bui ten de eigen schuld voordoen. Bij voorbeeld: de regering van het ande- 4. Neem daarom nooit slechts één gijzelaar. Als je wilt demonstreren dat je bereid bent tot het uiterste te gaan, moet je hem doodschieten en ben je daarmee je enige ontsnap pingsmogelijkheid kwijt. Neem daar om meerdere gijzelaars. Enerzijds kun je dan dreigen ze met tussenpo zen één voor één dood te schieten. Anderzijds kun je er met tussenpozen enkele vrijlaten wanneer de onder- handelingen goede vorderingen ma ken. WASHINGTON. (Reuter) De speci ale aanklager voor Watergate, Leon Ja worski, heeft gisteren ex-president Nixon gedagvaard als getuige a charge in het proces tegen zes voormalige me dewerkers van het Witte Huis. Het pro ces tegen de zes, die worden beschuldigd van het in de doofpot stoppen van het Watergateschandaal, begint op 1 oktober. 6. Ga door met het rekken tijd. Je kunt jezelf daardoor beter voorbereiden, zoals door het installe ren van scherpschutters, op een even tuele actie. De commando’s raken steeds verder uitgeput. De ervaring leert dat dit laatste meer voordelen dan nadelen biedt. Op een zitting van de senaatscommis sie voor buitenlandse betrekkingen, hoe wel gewijd aan de betrekkingen tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie, werd Kissinger onverwacht opnieuw aangevallen over Chili. Volgens haar roepen de beleidsvoorne mens van het kabinet Den Uyl „een angstwekkend beeld”op. ook ondanks het feit dat vadertje staat „nu collectief uitdelend rondgaat”. Mevrouw Van So- meren concludeerde dat de werkloosheid evenmin als de inflatie echt wordt be streden en dat het ondernemingsklimaat steeds verder verslechtert. „Nog nooit heeft ons land zoveel meer te verdelen gehad, maar de burgers worden er geen steek beter van en zij zullen zwaarder moeten bloeden”, aldus de liberale par tijvoorzitter. Zij hekelde ook het voorgenomen on derwijsbeleid van minister Van Keme- nade en in het bijzonder het streven om Met name het Japanse Rode Leger, dat samenwerkt met Palestijnse ver zetsorganisaties, heeft bij verschillen de gelegenheden ervaring opgedaan en kennelijk nu een vrijwel sluitende tegenprocedure ontwikkeld. De richt lijnen zijn: Je moet dan een land weten te vinden dat bereid is je te ontvangen. Maar je bent een gevaar geworden voor de internationale rechtsorde en vrijwel niemand wil iets met je te maken hebben en zich daarmee blootstellen aan uitstoting uit de in ternationale gemeenschap. Ook niet die landen die de maatschappij wijlen veranderen. In tegenstelling tot wat de laatste dagen is gesuggereerd, keuren name lijk juist revolutionair-socialistische ontwikkelingslanden zoals Noord-Ko- rea. Zuid-Jemen, Algerije en Cuba deze individualistische acties af en zijn alleen bereid om echte politieke vluchtelingen op te nemen. Het enige land dat daarom over blijft, is dat van de Palestijnen. Een land dat nog niet bestaat en waarte gen dus door niemand represailles kunnen worden genomen. Dat niet- bestaande land kan echter wel aan zijn wel bestaande buurlanden zoals Syrië of Libië vragen om je op hun verantwoording toch een landings ver gunning te geven. En dat is dan ook ditmaal gebeurd. Maar hoewel het Japanse Rode Leger meer van dergelijke acties heeft aan- gekondigd, lijkt het feit dat Damas cus in eerste instantie heeft gewei gerd. erop te wijzen dat ook hier de volgende keer het vliegveld gesloten zal zijn. 5. Concentreer de onderhandelin- gen op het verschuiven van het eer- getuige te ver- Julie zei deze een week zou een ziekenhuis voor behandeling van phlebitis in zijn linkerbeen. Nixons advocaten lieten eerder een federale rechtbank in Los Angeles weten dat de ex-president te ziek is om als getuige te verschijnen in een ander pro ces. Conclusie: het grootste probleem komt pas daarna. Het grootste pro bleem komt wanneer ie met het Hij vroeg hem hoe een beleid van ongehinderde interventie in de politiek van van met recht volk”. 5. Gijzel ook nooit in je eentje. Het is vrijwel onmogelijk om tegelijk alle praktische zaken te regelen, de gijze laars onder schot te houden en jezelf veilig te stellen. Er komt vrijwel altijd een moment waarop een scherpschutter je met een goed ge richt schot kan uitschakelen en de gijzelaars kan bevrijden. 6 Zorg dat je voedseltabletten en 4. Zorg voor een rechtstreekse ver- binding tussen de commando’s en de verantwoordelijke autoriteiten, zoals door het vrijmaken van een rode telefoonlijn. Misverstanden en paniek reacties kunnen daardoor voorko men worden. Het SALT-beleid van de Amerikaanse regering werd onlangs nog aangevallen door de voormalige minister van Buiten landse Zaken Dean Rusk, die zowel president Kennedy als Johnson diende. Rusk is van mening dat de onderhande- lingen gebaseerd zijn op te ingewikkelde formules en dat er gestreefd moest wor den naar een eenvoudige vaststelling van een limiet op het bezit van kernwa pens. rijk toe. Het inkomen stijgt wel, omdat het honorarium is gekoppeld aan de produktie. In vele gevallen wordt het tarief pas herzien als de ontwikkeling al geruime tijd op gang is. De wijziging loopt dus achter de feiten aan. 7. Zorg ondertussen voor een groot vertoon van macht, bijvoorbeeld door middel van pantserauto’s en helikop ters, en laat zien dat wilde acties geen zin hebben. (Dit geldt alleen wanneer men te maken heeft met koelbloedige en getrainde mensen zo als in Den Haag en niet wanneer men te maken heeft met in paniek geraakte bankrovers zoals indertijd in Deil). re land werkt niet mee, de gevangene wil niet, het losgeld moet nog worden gehaald, de vluchtroute is nog niet vrij, er is geen geschikt vliegtuig, er is geen bemanning die wil. Kissinger antwoordde dat wijlen pre sident Allende „er systematisch op uit was geweest om een eenpartijensysteem op te zetten en om alle oppositiepartijen en nieuwsmedia de kop in te drukken”. Kissinger drong er verder op aan geen verdere pressie door middel van han- delssancties op het emigratiebeleid van Moskou uit te oefenen. Hij zei dat Moskou de exorbitante uitreisvisa-gelden voor joden met een hogere opleiding al had laten varen en dat de emigratie was toegenomen van enkelen tot duizenden per jaar. Met dit pleidooi leek hij Moskou, na de onzekerheid rondom het aftreden van Nixon, wat betreft een détente een hart onder de riem te willen steken en tege lijkertijd president Ford een betere en tree bij de Russische leiders te willen bezorgen. 1. De gijzelingsactie berust op chantage, dus dwang. Ga er daarom te komen tot mammoet-scholen. Het ge volg van de socialistische onderwijspoli tiek zal zijn een verlaging van het onderwijsniveau, aldus mevrouw Van Someren. Volgens haar zal de VVD initi atieven moeten némen om te komen tot een afbraak van deze mammoet-scholen. De VVD-partijvoorzitter zei te vrezen voor een collectivistische samenleving en een socialistische staat. Zij sprak de verwachting uit, dat ook de dagbladpers evenals de omroepen zal worden betutteld. Zij merkte op niet te begrij pen waarom de christelijke partijen en de christelijke ministers nog langer in het gareel blijven lopen van de PvdA. Me vrouw Van Someren zei te hopen, dat deze partijen in de komende maanden kleur zullen bekennen. DEN HAAG (ANP). De voorzitter van de VVD, mevrouw Haya van Some- ren-Downer, meent dat miljoenennota, troonrede en de begrotingsstukken uit de rijksbegroting 1975 de weg markeren naar een socialistische staat. Zij zei dit gisteravond in Den Haag op een partij bijeenkomst. Bij de specialisten wordt de produktie opgevoerd doordat steeds meer hulp krachten of apparatuur wordt toegepast. Daarmee neemt echter de persoonlijke prestatie van de specialist niet belang- standpunt aanleiding om bepaalde speci alistische tarieven te herzien. Het aan stellen van specialisten in dienstverband, om daarmee moeilijkheden te voorko men, is geen zaak om op korte termijn af te dwingen. Maar in sectoren waar problemen in verband met hulpkrachten voorkomen, zou dienstverband een op lossing kunnen zijn, zo werd in nadere toelichting gesteld. Twijfel rijst ook bij de federatie aan het honoreringssysteem van apothekers. Dit systeem is op drie pijlers gebouwd: abonnementshonorering per verzekerde, kostenvergoeding per aflevering, en ver goeding voor afgeleverde genees- en verbandmiddelen. In beginsel behoort slechts de kostprijs te worden vergoed. Nu worden de fondsen herhaaldelijk ge confronteerd met kortingen van de far maceutische industrie of groothandel. peppillen op zak hebt, zodat je niet kunt worden uitgehongerd. Gebruik eventueel het uithongeren van je gij zelaars als pressiemiddel. Los af en toe een schot om je intimidatie kracht bij te zetten. 2. Als een gijzeling plaatsvindt, wijs dan de eisen van de commando’s nooit zonder meer af maar willig ze ook nooit zonder meer in. Ook komt het voor dat grotere hoe veelheden worden afgeleverd dan op de factuur staan vermeld. Door deze hande ling wordt in feite de ziekenfondsen een hoger bedrag in rekening gebracht dan de eigenlijke kostprijs. Dit betekent een doorkruising van het honoreringsstelsel. Er moeten maatregelen in de toekomst worden genomen, opdat eventuele voor delen op de inkoop van geneesmiddelen naar de ziekenfondsen terugvloeien. De federatie betoogt dat de voordelen, die de apothekers door kortingen e.d. genieten, soms te groot zijn om „goed koopmanschap’ te worden schouwd. Uit nadere toelichtingen op het jaarverslag bleek dat de federatiebe- stuurderen menen dat het systeem in het algemeen nog wel redelijk functio neert. Herhaaldelijk moet echter op uit wassen worden gewezen, wat dan zijn uitwerking niet mist. In dit verband werd nog gezegd dat in ziekenfondskringen nog geen concreet standpunt bestaat over het eventueel zelf oprichten en exploiteren van apo theken. Wettelijk is dit in de huidige situatie defondsen verboden, hoewel nog een enkele ziekenfondsapotheek van oudsher bestaat. De steeds meer toege paste kosten vergelijkingen op het gebied van kosten van geneesmiddelen blijken I echter wel preventief te werken. ■•J’e 10. Zorg dat telescoopscherpschut ters met koptelefoon en microfoon verdekt staan opgesteld op al die plaatsen waarin vrij schoptsyeld be staat. Dat wil zeggen bij de ambassa de en op het vliegveld. Wanneer de schutters melden (lat zij alle com mando's tegelijk goed in het vizier hebben, kun je eventueel bevel geven te vuren met een minimum aan risico voor de gijzelaars. Jaworski heeft de FBI opgedragen de dagvaarding over te brengen aan Nixon. Een van de verdachten, John Ehrlich- man, had de ex-president al eerder laten dagvaarden als getuige voor de verdedi ging. De laatste dagen doen berichten de ronde dat Nixon zal antwoorden dat hij wegens zijn slechte gezondheid niet in staat is persoonlijk als schijnen. Zijn dochter week dat hij binnen worden opgenomen in de commissiezitting voor buitenlandse betrekkingen. „Eigenlijk ben ik heel verlegen”, ver klaarde Martha Mitchell bij aankomst op de luchthaven van Londen. Vervol gens ratelde ze op haar eigen en welbekende manier verder over Wa tergate, ex-president Nixon en haar kapotte huwelijk met de voormalige Amerikaanse minister van Justitie John Mitchell. „Mijn huwelijk is door de politiek kapot gegaan, kapot gemaakt door Richard Nixon, dat is mijn verhaal”. Volgens Martha zijn de berichten over Nixons trombose overtrokken. „Ik denk dat de berichten over zijn ziekte overdreven zijn het zijn maar berichten”. Na haar ervaringen met de Watergate affaire zei Martha: „Ik weet niet meer wat waar en niet waar is. Ze hebben me zoveel leugens verteld. Iedereen heeft tegen me gelogen”. Op de vraag of ze het met Nixons gratie eens was zei ze: „Nee, maakt u een grapje? Waarom zou hij gratie moeten krijgen?” Ze is echter wel van mening dat nu ook de andere betrokkenen bij het Water- gate-schandaal gratie moeten krijgen. Martha Mitchell heeft verklaard dat het komende half jaar een serie boeken met haar versie van bet Watergate- de democratisch gekozen regering president Allende te rijmen was ■.onze traditionele waarden en het van zelfbeschikking van ieder De federatie vraagt zich af of de honorering per verrichting alleen nog bruikbaar is voor specialisten die het werk waarvoor zij worden betaald, nog persoonlijk uitvoeren. Inmiddels is dit Ook verdedigde de minister het uit gangspunt van de SALT-besprekingen die een beperking van het wederzijds kernwapenarsenaal ten doel hebben, na melijk het bereiken van een bevriezing over een periode van tien jaar van strategische kernwapenmachten. tot studenten dat Kissinger weliswaar groot onderhandelaar is, maar dat hij meer geduld schijnt te hebben met de vijanden dan met de traditionele vrienden van Amerika. Hij vroeg presi dent Ford zich ook van alle overblijvers van het kabinet-Nixon te ontdoen en zijn eigen experts aan te stellen. Het incident in de senaatscommissie over Chili volgde op een ochtendbijeen- komst in het Witte Huis tussen president Ford, Kissinger, en leiders van het Con gres waar de rol van de Amerikaanse buitenlandse inlichtingendienst (CIA) in de politiek van andere landen werd besproken. Ford, die het Amerikaanse beleid ten aanzien van Chili verdedigde, drong er op aan niet in te grijpen in de activitei ten van de CIA. Hij bevestigde dat deze dienst inderdaad dagbladen in Chili heeft gesteund die in oppositie waren tegen het beleid van de vermoorde pre sident Salvador Allende. Ford rechtvaar digde dit met het argument dat dit ook voor andere landen „een thode” was. In de loop van de laatste jaren hebben de Westerse landen daarom gezamenlijk het volgende scenario ontwikkeld: 1. Stel van tevoren vaste richtlij nen op voor de in deze gevallen te volgen handelwijze. Zorg dat functio narissen die een hoog risico lopen zoals diplomaten, deze richtlijnen kennen. b -

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3