Agenda Dienstencentrum ook voor jongeren is moeilijke zaak Zwarte Blazers PARKA’S UPPERS Werkplaatsencomplex bij Hoogovens onderkomen voor tal van diensten 169.- Snelle methode om plakken af te koelen bij Blokwalserij III van praaci Veremgingsnieuws öte DJiffiotd ELEKTROTECHNISCHE DIENSTEN GECENTRALISEERD VAN 36 UUR NAAR SLECHTS EEN HALF UUR CARILLONKLANKEN Nu kopen, straks lekker warm in ]TïTT PLAATSELIJK NIEUWS 1974 V RIJ 3 AG SEPTEMBER 20 Velsen-IJniuiden (Van een onzer verslaggevers) In en om Haarlem Beverwijk (ADVERTENTIE) HERENMODE Wijk aan Zee "fa Velsen-Noord Heemskerk Heemskerk IJMUIDEN Bij Blokwal serij III van Hoogovens wordt tegen het einde van het jaar een begin gemaakt met de bouw van een nieuwe koelinstallatie voor de warmgewalste plakken, die met een temperatuur van duizend graden de walserij verlaten en nu nog buiten in de open lucht eerst liggen af te koelen en vervolgens met een nevel van water zover worden afgekoeld, dat zij handelbaar zijn. Daarmee is op dit moment 36 uur gemoeid. Als de nieuwe installatie er is wordt die periode ingekort tot ongeveer een half uur. Velsen-IJmuiden Beverwijk Castricum A.l t a F F (Van een onzer verslaggevers) instrumentenvaklieden U.- u.: en Huygens- Huygens- 45: u.: 21.15 en (Van een onzer verslaggevers) (ADVERTENTIE) met bijpassende pantalons c unie i t (Dick Holthaus) IJmuiden - Telefoon 1 23 48 Lange Nieuwstraat, hoek Marktplein In dit deel van de elektrotechnische werkplaats sterkstroom worden on derdelen van elektromotoren gewik keld. De capaciteit wordt dan opgevoerd tot ongeveer 40 plakken per uur. Gemiddeld wordt per 2 jaar 2 miljoen ton geprodu ceerd. Door de nieuwe methode kan dit na drie tot vier jaar worden opgevoerd tot 4 miljoen ton staal. Na een cacafonie van geluiden - die op „misdrukken" reageerden ontstond de goede combinatie en onthulde een gor dijn een miniatuur wit hek. De symboli sering van de naam van het werkplaat sencomplex: „Het witte hek”. Het complex bevindt zich namelijk op de plaats, waar in vroeger jaren het witte toegangshek stond van het land goed Rooswijk. De snelle koeling kan niet worden toegepast op hoog-gelegeerde plakken. Die moeten volkomen in de open lucht afkoelen, daar er anders bij gebruik van water een „schrik-reactie” in het metaal ontstaat en er barsten in komen. VRIJDAG 20 SEPTEMBER Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. Openbare bibliotheek. Kerkstraat 44 VRIJDAG 20 SEPTEMBER Openbare bibliotheek. De Zwaanstraat 4a: volwassenen en jeugd 19-21 u. ZATERDAG 21 SEPTEMBER Openbare bibliotheek. De Zwaanstraat 4a: volwassenen en jeugd 10-12.30 u. De instrumentenvaklieden hebben onder meer de beschikking over een ultra-sonoor reinigingsapparaat. Door de vloeistof hierin aan het trillen te brengen kunnen onderdelen tot in de kleinste hoekjes worden schoonge maakt. MMi Deze nieuwe methoden heeft tweeërlei effect. Niet alleen geschiedt het afkoelen sneller en komt er ook een snellere doorstroom naar Warmband II, maar zij brengt tegelijkertijd betere arbeidsom standigheden met zich mee voor de mensen, die nu nog tussen de twee tot drie meter hoge stapels gloeiende plak ken moeten lopen. Nog een voordeel aldus bedrijfschef Th. J. Vogel en de project-ingenieur van de afdeling Nieuwbouw ir. E. F. Faber is, dat straks direct goede en slechte plakken gesorteerd kunnen worden en de slechte plakken dan door kunnen naar de afvlamhal. Op dit moment gaan alle plakken naar de afvlamhal omdat zij op stapels goede en slechte d tor elkaar liggen. De gloeiende plakken gaan dan via een rollenbaan naar een kantelmachine. Vandaar worden zij door een kraan opgetild en in een bassin met water van 13 x 4 meter geplaatst. Op de lange smalle zijkant. Daar worden ze dan in dat halve uur van duizend graden tot honderd graden afgekoeld. Een andere kraan komt dan aanglijden en tilt de plak die het eerst'is af gekoeld tot de VELSEN. Het programma dat door beiaardier H .de Ligt zaterdag 21 sep tember van 16.00-17.00 uur op het stad huiscarillon van Velsen ten gehore zal worden gebracht, luidt als volgt: 1 Toccatine Leen ’t Hart, 2 a Herfst liedje C. M. von Weber b The last rose of summer Irish c Les feuilles mortes J. Rosma, 3 Rondo allegro J. A. H. Wagenaar, 4 a Allemande J. S. Bach b Rigandon J. Ph. Rameau c Menuet J. Baustetter, 5 Allegro B. Schepers, 6 a Get out of here Kid Ory b Ev’ry night (blues) Denes Agay c The entertainer -Scott Joplin, 7 a Do-re-mi Rich. Rodgers b Edelweisz Rich. Rodgers c The Sound of Music Rich. Rodgers, 8 Improvisatie Hein de Ligt. De onder-directeur technische dienst, de heer B. de Heer is van oordeel, dat de nieuwe werkplaats eigenlijk te mooi is. Zo’n werkplaats roept verplichtingen op. Daarom wilde hij de bewoners de leuze meegeven van ing. F. W. E. Spies - een van de mannen van het eerste uur van Hoogovens - welke luidt: „Veilig heid (het veilig maken van het bedrijf) - Kwaliteit (het maken van een goed pro duct) - en Kwantiteit (als een levertijd wordt afgesproken moet dat ook worden waar gemaakt). De huidige methode kon niet sneller verlopen, omdat de plakken .moeten” afkoelen in de open lucht alvorens zij worden natgespoten, daar anders de kans groot is, dat die enorme plakken krom trekken. Na 24 uur gewoon af koe len en 12 uur sproeien zijn zij behandel baar. ZATERDAG 21 SEPTEMBER Progress-sociëteit, Const, straat. Geopend vanaf 20 u. Openbare bibliotheek. Kerkweg volwassenen en jeugd 10-12.30 u. Anders was het gesteld met een ver zoek van C. Hoek (Progressief Velsen) om ook anderen dan bejaarden gebruik te laten maken van de faciliteiten van het Dienstencentrum. Hij zei bang te zijn, dat de bejaarden dreigen geïsoleerd te worden. In Zeewijk en ook Duinwijk wonen veel jonge gezinnen, die behoefte hebben aan een centrum. Nu er wel iets voor de ouderen tot stand komt, zou hij willen voorstellen om niet zo nauw te kijken als er anderen dan bejaarden van het Dienstencentrum gebruik gaan ma ken. In de walserij komen er verder zes putovens bij, zodat het totaal op 30 putovens komt. De bij Hoogovens in te voeren koelme- thode wordt sinds ongeveer twee jaar in Duitsland toegepast bij August Thyssen VRIJDAG 20 SEPTEMBER Openbare bibliotheek. Wijkerstraat- weg: 19-21.30 u. ZATERDAG 21 SEPTEMBER Openbare bibliotheek. Wijkerstraat- weg: 10-12.30 u. VELSEN. De gemeenteraad is don derdagavond akkoord gegaan met de be groting voor het Dienstencentrum in Zeewijk, zoals deze is samengesteld door een werkgroep onder verantwoordelijk heid van het bestuur van de Federatie Bejaardenzorg. Deze beloopt een bedrag van 75.000,-. In hoeverre er ook nog een piano af kan voor het Dienstencen trum een verzoek gedaan bij monde van mevrouw J. Bos-De Boer (PvdA) zal nog worden onderzocht. Wethouder H. van der Werff, die in viel voor de op vakantie zijn wethouder Th. C. Witte, antwoordde, dat hij moei lijk enige toezegging kon doen als wet houder ad-interim. Hoe zeer hij het eens is met de heer Hoek, dat isolering van de bejaarden voorkomen moet wor den. Het gehele project zal 19.- miljoen investering vergen. Daarbij is inbegrepen het computersysteem dat nodig is voor de beide kranen, die niet alleen de plakken uiterst nauwkeurig in het bassin moeten plaatsen, maar ook de plakken op tijd uit het bassin moeten halen. De aktiviteiten in de elektronische werkplaats sterkstroom richten zich on der meer op het repareren van elektro motoren, generatoren, hefmagneten en dergelijke. De elektronica en instrument- afdeling richt zich met name op werkzaamheden als het repareren en afregelen van meet- en regeltechnische componenten, alsmede het onderhoud van audio- en videoapparatuur. Dedi- verse specialismen van deze afdelingen zijn in afzonderlijke werkruimten on dergebracht. Zo ook de centrale meet- dienst, welke een nauwe relatie onder houdt met de beide laatstgenoemde af delingen. VRIJDAG 20 SEPTEMBER Lichtboei, Maasstraat. 20 u. klaverjas sen. Progress-sociëteit, Const. straat. Geopend vanaf 20 u. Openbare bibliotheek. Kerkweg 45: volwassenen 19-21 u. en Amstelstraat 44: volwassenen en jeugd 19-21 u.; Kingsford Smithstraat 110a: jeugd 19-21 u. '■"z vereiste temperatuur, uit het bassin weer in omgekeerde volgorde op een kantel machine, waarna de rollenbaar weer in actie komt en de plak vervolgens verder naar buiten kan worden getransporteerd. Hiertoe komt er in Blokwalserij III een tweede uitgang. Voor dit nieuwe koel- proces is het verder nodig een forse koeltoren te bouwen. De blokwals van Blokwalserij III, die in de toekomst verlengd zal wor den met een rollenbaar en een bas sin om de plakken in snel tempo te koelen. VRIJDAG 20 SEPTEMBER Centrale bibliotheek en filialen, Plein 1945: 14.30-17.30 en 19-21.30 uur (vol wassenen en tieners); Willemsbeekweg: 15.30- 17.30 uur (jeugd); Santpoort, Wüstelaan: 19-21.30 uur (volwassenen, tieners en jeugd); Velsen-Noord, Wijker- straatwerg: 14.30-17.30 (volwassenen, tie ners en jeugd); IJmuiden-West, Zee- wijkplein: 14.30-17.30 uur (volwassenen, tieners en jeugd). Cultureel Centrum, Móerbergplant- soen, 20 uur: repetitie Christelijk Man nenkoor. Velserbad, Briniostraat, 16.45-18 19.30- 21 uur; gemengd zwemmen. Fideliusgebouw, Willemsbeekweg, 19.30 uur: damclub „IJmuiden”. Badhuis Sneliiusstraat, geopend tot 20.30 uur. Sporthal „Zeewijk”, 19-23 uur: basket ballcompetitie. BIOSCOPEN Cinema Marquette (Ruysdaelstraat). 20 „Vrolijke ontucht In Tirol”. In 1976 als de nieuwe installatie ge reed is, zijn die plakken dat zoals wij in de aanhef schreven na ongeveer een half uur. IJMUIDEN. De mannen van de elektrotechnische en instrumenttechni- sche dienst (E.I.D.) van Hoogovens, die gewend zijn - aldus ir. P. van Rijn hoofd van de EID - om te werken in allerlei duistere krochten, waarvan de uitlopers in de vorm van knoppen en handels alleen te zien zijn voor de buitenwacht”, hebben nu een mooi, ruim en uiterst modern ingericht werkplaat sencomplex gekregen. Daarin is ook on dergebracht de elektrotechnische werk plaats sterkstroom. Daarmee is een einde gekomen aan de verspreid over het ter rein gelegen onderkomens voor deze diensten. Donderdag werd het werkplaatsen complex officieel in gebruik genomen. Uiteraard met inzet van een aantal spre- kers.Ir. P. van Rijn beet de spits af. Hij onthulde hoe 45 jaar geleden de eerste Elektrotechnische Werkplaats in een houten keet van start ging en vergeleek de situatie van toen met die van nu. Ir. G. Wiltnink, onder-directeur nieuwbouw, attendeerde op de noodzaak de diverse werkplaatsen samen met de meetdienst in één gebouw onder te brengen. Hij schetste hoe vier jaar lang is gedokterd aan dit gebouw, dat een investering vergt van f 8,5 miljoen. SCHOUWBURG Toneelschuur (Smedestraat 23). Vandaag en morgen 20.30 „Die schone Müllerin”. Stadsschouwburg (Wilsonsplein). Zaterdag 20.15 u.: Hoofdstadoperette met „Grafin Marit- za”. Haarloheim (Smedestr. 23). Zaterdag 20.30 u.: Kabaret Tekstpierement met „Wit op zwart”. MUZIEK Concertgebouw (L. Begijnestr.) 20.15 u.: Zo- merconcert door Noordhollands Philharmo- nisch Orkest o.l.v. Willem Frederik Bon. Kathedrale Basiliek St. Bavo (Leidsevaart). Zaterdag 15 Bartelink. Waalsekerk Ensemble .Fiori Musicali”. Concertzaal Kadens (Smedestr. 31). Zaterdag 20.15 u.: Concert in de zolderconcertserie. St. Agathakerk (Lisse). Zaterdag 20.15 Orgelconcert door Suzanne Chaisemartin uit Parijs. BIOSCOPEN Cinema Palace (Gr. Houtstr.) 15.30, 19 en 21.30 u.„Diamonds are forever”, 14 j. Van daag en morgen 24 u.: „De terugkeér van Dracula”, 18 j. Zaterdag 13.30 u.: „De eend met de gouden eieren”, a.l Frans Hals (Frans Halsplein) Quo Vadis”, 14 j. Vandai_„ „Slachting in Chicago”, 18 j. ZATERDAG 21 SEPTEMBER Hulpdienst Help een handje. Van maandag tot en met zaterdag van 8 tot 10 uur: Zeestraat 81, tel. 24617 of bij de bekende wijkhoofden en medewerkers. Animal Farm, Willem Alexander- plantsoen. Geopend op zaterdag en zon dag van 10.30-17.30 u. Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. Openbare bibliotheek. Amstelstraat 44: volwassenen en jeugd 10-12.30 u. DIVERSEN Museum Beeckestijn, Rijksweg, Velsen-Zuid. Stijlkamers en oude gebruiksvoorwerpen, da gelijks te bezichtigen van 14 tot 17 uur. Pieter Vermeulenmuseum, Moerbergplant- soen 22. IJmuiden. Dagelijks geopend van 9.30-12 en van 14-16.30 uur. Niet op zaterdag en zondag. Bedrijfsmuseum Hoogovens, Bessemerstraat, IJmuiden. Elke dinsdag en donderdag van 12 tot 14 uur. Stadhuis Velsen, Plein ’45, IJmuiden. Elke dag te bezichtigen van 10 tot 12 uur. Niet op zaterdag en zondag. u Orgelconcert door Bernard (Begijnhof 30). Zaterdag 20.30 u.: "tri TVTiicinali MARKTPLEIN I IJMUIDEN City vrijdag en zaterdag 20 uur: „Papillon”. Stadsschouwburg, vrijdag en zaterdag 20 uur: „The Graduate”. 19 en 2130 u. 18 j. Vandaag en morgen 24 u. „Abot- De heer J. A. I. Mélis, chef van de werkplaatsen, inviteerde vervolgens de heren Wilmink, Van Rijn en De Heer om, door op een knop te drukken, de juiste combinatie te vinden voor het ontsteken van diverse gekleurde lampen. BIOSCOPEN Kennemer Theater Zeestraat). 19 en 21.15 U.: „Doodskreten in het hellehuis”, 19.30 u.: „What?”, 23.30 u.: „De eenarmige bokser”. Luxor Theater (Breestraat). 19 en 21.15 „My name is nobody”. TENTOONSTELLINGEN Galerie Boumans (Breestraat 122). Expositie etsen en panelen van André de Jong; ge opend tot 21 september van 9-18 uur. Hütte, Glöckner en bij Salzgitter. Laatstgenoemde was in de oorlogsjaren bekend als de Hermann Göring Werke, waarheen toen ook Walserij West van Hoogovens werd getransporteerd, die na de oorlog in haar geheel weer is teruggehaald. 19 en 21.15 u.: iag en morgen 23.30 18 j. Lido (Houtplein) 14, 18.45 en 21.15 „The sting’’, 14 j. Luxor (Gr. Houtstr.) 14, 1845 ,,The Exorcist’’, 18 j. Roxy (KI. Houtstr.) 14.30, „Gold”, 18 j. Vandaag en me: tose vijf”, 14 j. Studio (Gr. Markt) 18.45 en 21.30 u.: ,A Clockwork Orange”, 18 j- Zaterdag 14.15 u.: „Astrix en Cleopatra’’, a.l. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Groot Heiligland 62) Permanente tentoonstelling collectie schilde rijen van Frans Hals en andere schilders uit de Haarlemse School, zilver, glas en antiek, meubelen, poppenhuis en oude apotheek. Prentenkabinet: tentoonstelling uit eigen bezit van het werk van Lucebert. Geopend ma. t.e.m. za. 10-17 u. en zon. 13-17 u. Teylers Museum (Spaarne). Tentoonstelling Nederlandse tekeningen uit de 18e euw. Tevens mineralen, kristallen, historische na tuurkundige instrumenten, fossielen e.d. op di. t.m. za. 10-17 u. le zondag van de maand 14-17 uur. BIOSCOPEN Corso Theater (Dorpsstraat). 20 u.: „De vier vuisten van de duivel”. ZATERDAG 21 SEPTEMBER Centrale bibliotheek en filialen, geo pend van 10 tot 12.30 uur. Velserbad. Briniostraat, 6,30-8, 9-10, 10.30-11.45, 12.15-13.10, 14-16.45 en 19.30- 22 uur: gemengd zwemmen. Badhuis Sneliiusstraat, geopend van 8.15 tot 17 uur. Speeltuin „In veilige haven”, Heeren- duinweg, geopend van 9 tot 11.30 en van 13.30 tot 16.30 uur. Sporthal „Zeewijk”, 12-16 uur:B.C. „Velsen”; 16.15-23 uur: Basketballcompe- titie. Houtstr.) 15.30, fnrpvpr” 14 u. ...SI 1 FV. SS»: v:’':

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 7