vraag over uitlevering van terroristen Regering bestudeert Verkiezingsmachinerie op gang van terrorist Amnestie van Nixon Martha Mitchell: Nixon aangevallen aanslag had hand in Hilversum III Ali-Foreman President Ford wil Breznjev ontmoeten Japanse politie kent identiteit Onwetendheid werd Brandt noodlottig OPRECHTE VEILING HAAR LE M zilver SIEBEL /paarbank I Verentrekker G&paardepositos Q/ tot IL A /O UIT HOORZITTING BLIJKT: uwrt nedertand Ékt woord is aan WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Aff aire-Gui llaume 2 AGENDA pagina 5 7 gemakkelijk, een adres voor al uw geldzaken 11, Publikatie energie- nota volgende week BEL^NDSEN B.V. E. H. C. O. b.v. SALADES EN PATÉS VAN REYSEN Plaatselijk regen W VLOERBROOD v. d. Vooren bakt ’t MacMillan bestolen IJmuider Courant Siegfried E. van Praag: der Mije, H. P. Stuurman Abonnement bij vooruitbetaling - f 10,90 p. mnd., f 31,35 p. kwartaal (p. post f 36,-), p. jaar f 123,20, (p. post f 141 Losse nummers 50 ct. (Van onze parlementsredactie) (Van een speciale verslaggever) LONDEN Nypro UK, dochteronderneming van DSM, heeft tijdens (sri DIRECTEUR: F. G. DE WEERS Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3 3 Achtergrond 6 Plaatselijk nieuws 4, 5, meesters en 6 Kerkdiensten 6 Kastje kijken Radio en televisie 7 Strips Economie 9 EDISONSTRAAT 4 13 Sport Telefoon 1 55 44 IJmuiden 4 - Explosie in Flixborough pijpleiding ondeugdelijk Men spreekt van onkruid; wat een goddeloze brutaliteit. Deze krant bestaat uit achtentwintig pagina’s, waarin opgenomen „Erbij” Bilderdijkstraat 1A, Tel. 023-316486 Heden, zondag en maandag kijkdagen, van 1C tot 16 uur. ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1974 64e jaargang rtnmmer 271 Den Uyl, de komende dagen over de mogelijkheden voor uitlevering buigen. Mitchell mond”, oud-premier iets van de onverminderd bereid zijn eventueel tot een bestor- Plaatwerkerij en Spuiterij M.L Tectyleerstation Puin- en vuilafvoer per container TELEFOON 310561 -323488 b g g. tel 322031 Voor uitgezóchte fijne vleeswaren naar de specialist voor lekkere hapjes GROTE HOUTSTRAAT 89 Verwachting van het KNMI tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk wat regen en een tot krachtig en aan de kust tot hard noemende wind uit zuid tot zuidwest. Maximum temperaturen omstreeks zes-- tien graden. GA GROOTSTE KEUS IN NEDERLAND JUWELIERS Haarlem: Grote Houtstraat 63 Amsterdam, Rotterdam, Den Haag De nachtuitzendingen van Hilver sum 3 roepen allerlei reacties op, in het bijzonder van lieden die te diep in het glas hebben gekeken of mensen, die met zichzelf in de knoop zitten. Hilversum 3 verzorgt „leven de” uitzendingen. Kees Tops heeft zo’n nachtje Hilversum meegemaakt. Hoe actueel er daar gewerkt wordt merkte" hij al snel, want hij was er op de avond, dat de gijzelingszaak in Den Haag begon. Hij werd dan ook op een woelig radionachtje voorbe reid: het werd een gekkenhuis. DEN HAAG. De Nederlandse rege ring moet zich nog beraden over de vraag of zij de regering van Syrië al dan niet zal vragen om uitlevering van de Japanners, die betrokken waren bij de gijzelingsaffaire in de Franse ambas sade in Den Haag. De belangrijkste vra gen zijn, zo zei premier Den Uyl gister avond, of het verantwoord is de belofte van vrije aftocht te breken en of het vragen van uitlevering een daadwerke lijke inbreuk op die belofte zou zijn. De regering heeft de Tweede Kamer een verslag aangeboden over de gijzelings zaak. Minister Van Agt zal zich, aldus vooral de nacht „tot op zekere hoog te wel, want u zult zich herinneren dat iemand in het Witte Huis vóór de aan slag Bremer opzocht”. Arthur Bremer was de man die voor het plegen van de aanslag op Wallace 53 jaar gevangenis straf kreeg. Wallace heeft gisteren desgevraagd in Montgomery in Alabama ontkend dat hij tegen mevrouw Mitchell zou hebben gezegd dat Nixon meer van de aanslag afwist. De gouverneur zei dat hij het over de mislukte aanslag had gehad toen mevrouw Mitchell hem bezocht, maar dat hij naar niemand een beschuldigen de vinger had uitgestoken. waarin vaak veel moeilijkheden voorko men, was dit niet abnormaal te noemen, maar niettemin toch zeer gevaarlijk. De meerderheid van het Britse Hof van Onderzoek is van mening dat, los van eventuele eindconclusies, het onder houdswerk bij Nypro UK duidelijk een moeilijke zaak is geweest, gezien de rapporteringen over vele lekkages en andere mankementen aan de installaties. Dr Roberts, een deskundige van het Veiligheids Research Instituut in Enge land, maakt in een rapport bekend dat volgens hem de ontploffing op de ramp zalige zaterdag van de eerste juni de kracht heeft gehad van 30 ton tnt. Deze kracht komt overeen met een hoeveel heid van 2,8 ton cyclohexaan. Gisteren hebben het Hof van Onder zoek en een aantal deskundigen ook een film bestudeerd die voor het grootste deel was samengesteld uit tien uur film materiaal van de Engelse televisie en een 8 mm-film van een amateur. Nieu- In de 24 pagina’s tellende nota over het drama, die de regering gisteravond Iaat aan de Tweede Kamer heeft aange boden, wordt gezegd dat, wat er aan blauwdruk en planning bestond, zijn grote waarde heeft bewezen. Natuurlijk moest er ook veel geïmproviseerd wor den. Zorgvuldig zal moeten worden na gegaan welke lessen uit de gevolgde aanpak moeten worden getrokken. Een grondige nabeschouwing over het ver loop zal plaatsvinden zodra alle rap porten en verslagen, die door vele in- Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van WASHINGTON (AFP). De Ameri kaanse president Ford heeft gisteren de Russische minister van Buitenlandse Za ken, Andrei Gromiko, meegedeeld dat hij volgend jaar graag in Washington Leonid Breznjev, de Russische partijlei der, zal ontmoeten. (Van onze redacteur in Bonn) BONN. „Het is twijfelachtig of ik precies zo gehandeld zou hebben, als ik toen wist wat ik nu weet”. Dat zei een uiterltfk onbewogen Willy Brandt tij dens zijn verhoor voor de speciale com missie van onderzoek van de Westduitse Bondsdag, die de spionnageaffaire-Guil- laume probeert te ontrafelen. Duidelijk werd dat Brandt Guillaume mmiddellijk uit zijn omgeving zou heb- •n verwijderd als hij van alle feiten op 4e hoogte was gebracht. doodsrisico’s geweest om ming van het gebouw over te gaan.” Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Telefoon administratie 15437 en 16450 Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709 Postgiro 273107 Postbus 18 Klachten bezorging 18.30-19.00 uur tel. 10519 de tweede verkiezingen die dit jaar in Engeland plaats vinden, klaargemaakt. TOKIO. (UPI) Een van de drie Japanse terroristen die een week geleden de Franse ambassade in Den Haag be zetten en elf mensen gijzelden, zou vol gens de Japanse politie een jongere broer kunnen zijn geweest van een van de drie Japanners die in mei 1972 de luchthaven Lod van Tel Aviv aanvielen. De politie zei vandaag dat zij gelooft dat de 25-jarige Junzo Okudaira één van de drie terroristen in Den Haag was. Junzo is een jongere broer van Tsu- yosji Okudaira die bjj de aanval op de luchthaven Lod om het leven kwam na 26 mensen te hebben gedood. De enige van het trio die de aanslag overleefde, Kozo Okamoto, zit in een Israëlische gevangenis levenslange gevangenisstraf uit. Een ander probleem is dat de Japan ner Foeroeja, om wiens vrijlating de drie terroristen in Den Haag hadden gevraagd, een gevangene van Frankrijk was. „Het eisen van zijn uitlevering lijkt me meer op de weg van Parijs te liggen”, zei Den Uyl. Bij het overwegen van een uitleveringsaanvraag houdt de regering steeds rekening met het al eerder toegelichte argument dat het niet nakomen van een afspraak met terroris ten fatale gevolgen kan hebben bij eventuele volgende gijzelingsaffaires. De premier was gisteren openhartiger dan tevoren over het veelbesproken stroeve I Het systeem was niet berekend op een chemisch proces waarin gewerkt wordt met temperaturen van 150 graden Ceici- us en een druk van 8,8 kg per cm2, nog afgezien van de agressieve chemicaliën. Nypro voegt aan deze erkenning toe, dat nog niet bewezen was dat door deze pijp de explosie ook inderdaad zou zijn ontstaan. Een dag nadat de bewuste pijpleiding was aangebracht, werd tij dens een test onder een druk die de helft lager was dan normaal, een lek geconstateerd. Ook eerder had zich een aantal lekkages voorgedaan, waarbij het uiterst ontvlambare cyclohexaan was vrijgekomen. Vanwege de opstartfase. we gezichtspunten kwamen niet naar voren. Het Hof van Onderzoek zet de hoorzittingen maandag in Londen voort. DEN HAAG (ANP). Halverwege volgende week woensdag of donder dag zal de energienota van het kabi- net-Den Uyl worden gepubliceerd. „De nota is op een oor na gevild”, zo zei de eerste minister gisteravond na het kabi netsberaad. In het hoofdkwartier van de Britse I Labourparty worden de pamfletten voor I een in Londen gehouden hoorzitting over de ramp in juni te Flixbourough, waarbij 28 mensen het leven verloren, toegegeven dat bij nader inzien een pijpleidingsysteem niet deugde. verloop van de besprekingen met Frank rijk over de aanpap van de terroristen. Uit zijn woorden bleek dat de regering in Parijs vooral de eerste dagen een veel hardere lijn heeft 'voorgestaan. Van Franse zijde kwam zelfs de suggestie schietende de ambassade te bestormen en te redden wat er te redden viel. De Franse waardering voor het optre den van de Nederlandse autoriteiten bij het behandelen van de gijzelingsaffaire is na de afloop wel erg gestegen, zei Den Uyl. De premier zei, dat ook in het Neder landse zenuwcentrum (het ministerie van Justitie) ogenblikken waren geweest dat men de zaak zeer somber inzag. „De stanties zijn of aan de hand van notities worden opgesteld, gereed zullen zijn. De blauwdruk en planning waarover wij beschikken, zullen moeten worden bijge steld en aangevuld. De uitnodiging aan Brezjnev voor een bezoek aan de Verenigde Staten was, aldus woordvoerder John Hushen van het Witte Huis, al gedaan door oud- president Nixon. Jan Vorenholt (als artiest luisterend naar de koosnaam John Burly) snijdt kostuums in Gro ningen. Dat ver- driet de man uit het piepkleine dorpje Oost-Indië ten zeerste. Hij vindt dat hjj we reldfaam verdient. Hij kan immers als enige zegt hij een expan der van 38 veren uit elkaar trek ken. De kracht- De regering erkent niet te weten wel ke telefoongesprekken de overvallers met de buitenwereld hebben gevoerd in de beginperiode van het gijzelingsdrama. Zij wijt dat aan „technische moeilijkhe den”, waardoor de telefoon nog niet kon worden afgeluisterd. Vast staat in ieder geval dat de terroristen ten minste een keer met Parijs hebben getelefoneerd en wel met de Santé-gevangenis, waar hun medestrijder Foeroeja zat opgesloten, al dus de nota. eerste nacht gaf ik de gijzelaars vijftig percent kans. De laatste nacht schatte ik hun overlevingskansen zelfs nog lager”, zei hij. Er bestaat bij de justitie onzekerheid over of zich in ons land nog leden van het Japanse Rode Leger bevinden. De politie kijkt uit naar het vrouwelijk brein van de organisatie, Foesako. Den Uyl heeft gistermiddag alsnog de diverse krijgsmachtonderdelen bedankt, die bij de gijzelingsaffaire zijn ingezet. Hij zei het tot zijn spijt vergeten te hebben, toen hij in de Tweede Kamer een mondelinge verklaring aflegde. Hij zei gisteren: „Met name is onze dank zo groot, omdat de mariniers ondanks de patser worstelt evenwel meer met pech en narigheid dan met die ve ren. LONDEN (AFP). Uit de woning van oud-premier Harold MacMillan van Engeland in Sussex zijn donderdagnacht schilderijen van Hollandse oude klokken gestolen. Noch de tachtigjarige noch zijn personeel heeft inbraak gemerkt. WASHINGTON. (Reuter) James McCord, een van de Watergate-in- brekers, heeft gisteren officieel aan een federale rechtbank gevraagd het pardon dat president Ford heeft verleend aan ex-president Nixon, illegaal en ongrond wettig te verklaren. Volgens McCord kon Ford de amnes tie niet geven zonder een constitutioneel verbod te schenden op pardons „in ge vallen van impeachment”. „Ondanks het aftreden van mr. Richard Nixon”, aldus McCord in zijn verzoek tot de recht bank. „heeft het Huis van Afgevaardig den nog steeds de bevoegdheid hem in staat van beschuldiging te stellen en heeft de Senaat nog steeds de bevoegd heid hem te veroordelen”. De Amerikaanse orde van advocaten heeft aangedrongen op het pas dan ver lenen van presidentiële pardons, wan neer de omstandigheden buitengewoon zijn en het allergrootste openbare belang in het geding is. De orde erkent wel het grondwettelij ke recht van de president pardons te verlenen, maar „zij vindt dat een van de lessen van Watergate is, het zich houden aan de normale loop van het recht”. LONDEN. (Reuter) In een televisie- interview in Londen met David Frost heeft mevrouw Martha Mitchell, van tafel en bed gescheiden echtgenote van de Amerikaanse oud-minister van Justi tie John Mitchell, gisteren gezegd dat gouverneur George Wallace van Alaba ma haar had toevertrouwd dat hij ge looft dat ex-president Nixon weet had van de moordaanslag die in mei 1972 op hem werd gepleegd. Op Frosts vraag of ze enig bewijs voor die verdenking had, antwoordde mevrouw Mitchell bijgenaamd „Martha, de mond”, vanwege haar scherpe ton op alle uren van de dag en Theo Klein heeft voorlopig z(jn boe king naar Zaïre moeten uitstellen. Hij zou verslag gaan doen van de boksmatch Clays Foreman. Het ge- vecht is uitge- steld. Niet uitge- steld wordt Klein’s achtegrondverhaal over deze boks- business. Waarom zitten daar ach- in Zaïre? En wie ter? 'i l 4 .iSSgiSh r gr

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 1