Amerika en Oost-Europa bedreigen binnenscheepvaart NVV kritisch over kabinetsbeleid BBMB GELD Beurs herstelt krachtig VOORZITTER ZIEKENFONDSFEDERATIE: Kostenbewaking moet beter s een miljoen gulden aan prijzen Boeren wijzen EEG-akkoord af Stakingsacties bij Borg Warner BEURS Si BEWONDERING VOOR SPINNERIJ SABENA Van Thijn positief over ondernemingsklimaat 9 ECONOMIE 1974 SEPTEMBER 1ATERDAG 21 Go Belgian. Go Sabena. Een van de fijne prijzen die u kunt winnen in de puzzelaktie van het KWF. Onderga de magische verrukkingen van een reis naar dit land met zoveel herinneringen. U kunt weg wanneer u wilt. De Sabena vertrekt twee maal per week naar Djakarta. Beperkingen Overeenkomsten 40 percent Nederlands (Door een onzer redacteuren) HAARLEM Het ziet ernaar uit dat Nederland, Duitsland, Zwitser land en Frankrijk, de traditionele Rijnoeverstaten, binnenkort maatrege len zullen moeten gaan nemen tegen een rampzalige verstoring van de concurrentieverhouding van de Rijnscheepvaart. Kernenergie Rijnstaten vrezen transportconcurrentie (Van onze correspondent) (Van onze redactie economie) op foto) aandacht naar het oude hand- ADVERTENTIE) personen befgian world airlines de De Oosteuropese landen zowel als de Verenigde Staten kennen beperkende be- Volgens de industriebonden zijn de eisen van de stakers niet in te willigen, omdat de cao, die loopt van 1 juni tot 1 juni, in verband met de Machtigingswet niet kan worden vernieuwd. ieder geval nodig, zij niet tot stand. Ir. D. Knottnerus, voorzitter van het landbouwschap, verklaarde desgevraagd dat hij de resultaten van Brussel had bekeken en dat er positieve en negatieve punten inzetten. „Het totaal slaat echter door naar de negatieve kant”, aldus ir. Knottnerus. Hij kondigde aan, dat er op korte termijn nieuwe acties van de boe ren te verwachten zijn. Of dat harde acties zullen worden, wilde hij nog niet zeggen. Daarover zal eerst met de achter ban van gedachten gewisseld worden. Win n retour naar Indonesië voor twee de Acte van Mannheim, waarbjj in 1868 de vrije vaart op de Rijn werd geregeld, mogelijk herzien moet worden omdat schepen uit niet-Rijnoeverstaten een be langrijk deel van het transport over de Rijn voor hun rekening dreigen te gaan nemen zonder dat aan de reders uit de traditionele Rijnstaten de mogelijkheid wordt geboden een compenserend aan deel in het watervervoer in de landen van herkomst van die schepen te ver krijgen. Toen de Acte van Mannheim in 1868 werd opgesteld, werd uitgegaan van het principe dat iedereen het recht had om vrij over de Rijn goederen te vervoeren, zij het dat Duitsland bepaalde restricties oplegde. Verondersteld werd en in die tijd terecht dat de werkelijke deelne mers aan het Rijnverkeer toch voor het overgrote deel afkomstig zouden zijn uit Rijnoeverstaten. Niemand kon in 1868 twee ontwikkelingen voorzien: een dras tische verbetering van de waterverbin dingen met Oost-Europa en de ontwik kelingen in de zeescheepvaart, waardoor het mogelijk werd dat containerschepen vanuit Amerika enorme, met goederen gevulde bakken naar Europa brengen, waar de bakken te water gelaten wor den en a Is Amerikaans „binnenvaart schip' hun aandeel in de Rijnduwvaart opeigen. Van een volledig wegwerken daarvan was nog in het geh 1 geen sprake. Maar herstelwinsten van 10 voor AHOLD, Pakh ed en vooral Wessanen en Meneba waren toch wel verbazingwekkend. Else vier trok 40 aan en een winst van 5 was voor het gros weggelegd. Gunstige bedrijfsberichten konden nu eens succes oogsten, want zowel IHC Holland als de ICU trokken 10 aan op meevallende vooruitzichten voor het lopende boek jaar. Vooral de keer ten goede bij eerst genoemde werd met een zucht van ver lichting beantwoord. (Van onze redactie economie) UTRECHT. Voorzitter H. Speleers van de Ziekenfondsfederatie VMZ wil zo wel van het ziekenfondswezen als van de overheid een krachtiger houding op het gebied van de kostenbewaking. „Ik heb de indruk dat wij te veel moeite hebben met het bestrijden van verspil lingen en tekortkomingen”, zei hij van daag tijdens de algemene vergadering van zijn organisatie. (Van onze redactie economie) AMSTERDAM. Prikacties hebben donderdag de produktie van het chemi sche bedrijf Marbon stilgelegd. Het per soneel wil meer loon, maar de directie zegt dat haar handen gebonden zijn door de Machtigingswet. Ook gisteren werd gestaakt. Nieuwe acties zijn aangekon- digd. 2.66- 2.76 6.14- 6.44 6.65- 6.95 160.25-103.25 37.50- 41.00 9.00- 10.50 2.68- 2.78 54.50- 58.00 88.75- 91.75 58.55- 61.50 47.00- 50.00 41.75- 44.56 14.25- 14.56 4.53- 4.82 8.10- 9.60 69.50- 72.50 15.75- 18.75 AMSTERDAM (ANP). PvdA-frac- tieleider Ed van Thijn heeft in Amster dam verklaard dat het klimaat voor de ondernemingen in ons land niet slecht is. Stabilisatie is in maar vanzelf komt Daarom zullen normen moeten worden ontworpen. Dat kan langs allerlei wegen gebeuren, maar dan rijst de vraag of deze normen dwingend moeten worden voorgeschreven. Op dit punt vindt Spe leers dat ingegrepen mag worden in het „volkomen vrije handelen van de art sen”. In eerste instantie door overreding, maar het recht moet bestaan om W.f onwil corrigerend op te treden. Europa wil in tegenstelling tot een groot aantal andere landen op het gebied van de scheepvaart liever niet aan protectionisme doen. Vandaar dat de heer Van den Bos ervoor pleit dat al vorens beschermende maatregelen wor den genomen met de Donaustaten, met Polen, gebieden, die binnenkort over een uitstekende verbinding met de Rijn zul len beschikken en met de Verenigde Staten, overeenkomsten zullen worden Kritiek had de NVV-voorzitter ook over de kwestie van de meeropbrengsten van het aardgas. Hij waardeerde wel dat er nu een groter aandeel voor de staat ter beschikking zal komen. Maar voegde er aan toe dat de oliemaatschappijen in de komende jaren toch enkele miljarden incasseren zonder een reële tegenpresta tie. Naar zijn mening moet vrijwel alle meeropbrengst voor de overheid ter be schikking komen .Daarvan zou dan een deel kunnen worden aangewend voor het onderzoek naar nieuwe energiebron nen. In een uitvoerig artikel in „Maat- schappijbelangen”, het officiële orgaan van de Nederlandse maatschappij voor Nijverheid en handel, zet mr. M. van den Bos, lid van een groot aantal orga nisaties, die zich bezighouden met de internationale Rijnvaart en directeur van een binnenvaartrederij, uiteen dat DEN HAAG De Nederlandse boe ren zijn zeer ontevreden over het resul taat, dat de EEG-ministers van land bouw vrijdagmorgen om half zes in Brussel bereikt hebben. In het hoofd kwartier van de Gemeenschap werd overeengekomen, dat de landbouwprij zen per 1 oktober met gemiddeld 5 procent verhoogd zullen worden. De voorzitter van de Federatie VMZ is nog steeds van mening dat langzamer hand een stabilisatiepunt is bereikt in het volume van de geneeskundige ver zorging. Daarentegen meent staatssecre taris Hendriks van Volksgezondheid dat de volumestijging doorgaat en met maatregelen moet worden afgeremd. Dit is. aldus Speleers, niet zo’n grote tegen stelling, omdat het er om gaan wat men het gaat om een dat al geen probleem meer te zijn. In de thans bij het parlement ingediende nieu we rijksbegroting komt het woord infla tie bijna niet meer voor. In de plaats van de inflatie staat nu het begrip werkloosheidsbestrijding centraal, hoe wel vriend en vijand van het kabinet van mening zijn dat de regering daar ook nu nog te weinig aan doet. Enerzijds houdt het inflatiegevaar waarschijnlijk nog een zekere rem in voor het volledig vieren van de teugels. Anderzijds geeft de regering min of meer toe met het huidige karakter van de werkloosheid eigenlijk niet veel raad te weten. Nauwelijks inflatieproblemen in Den Haag dus. maar wel een serie nieuwe economische impulsen middels belasting verlagingen en reële loonstijgingen. Dat dit allemaal kan danken wij aan wat de positieve energiebalans genoemd wordt. Of meer populair uitgedrukt: aan onze gasbel. Deze levert de staat de eerstko mende jaren miljarden aan extra midde len op en schept in onze relatie met het buitenland grote betalingsbalansover schotten. Het eerste kwartaal 1974 viel wat dit laatste betreft al enorm mee, het tweede blijkt het al weer aanzienlijk beter te hebben gedaan. Geen wonder dus dat buitenlandse financiële centra belangstelling koesteren voor de gulden, die de afgelopen dagen dan ook weer bijzonder vast in de markt lag. Ook voor ons obligatiebezit had het buitenland belangstelling en deze markt sector lag de gehele week eveneens vrij positief. Desondanks verlaagden de hy potheekbanken de afgifteprijs voor hun 11 procent pandbrieven tot 99 procent en moest de ABN voor zijn nieuwe beloning op paribasis tot een rente van 11,25 procent gaan. Evenals elders, is de geldmarkt hier te lande nu aanzienlijk UTRECHT. NVV-voorzitter Wim Kok heeft naast grote waardering voor het regeringsbeleid toch ook vele punten van kritiek. Dit zei hij gisteren in de NVV-Verbondsvergadering. Met name het werkgelegenheidsbeleid vindt Kok „een zwakke plek”. Ook heeft het NVV ver langens op het gebied van de aardgasop brengsten, de investeringsbeslissingen, de arbeidstijdverkorting, en de regeling van een winstdeling. wil of kan doen, theoretisch verschil. vroeg zich af waarom nu eerst weer een interimnota over het inkomensbeleid moet worden gemaakt, alvorens de toe gezegde definitieve nota op dit punt. Een gebrek is ook een evenwichtige industrie- planning. Ook vroeg Speleers zich af of de ziekenfondsonderhandelaars in de onder- handelingen met de medici uit een zeke re angst voor conflicten niet te snel wijken voor de argumenten en de macht van de beroepsorganisaties. Verder liet hij zich kritisch uit over de vraag of Ziekenfondsraad en overheid wel altijd een vuist hebben gemaakt om de onder handelingspositie van de ziekenfondsen te versterken. De zaak is vooral van extreem belang voor Nederland. Van de hele internatio nale Rijnvloot is 40 percent Nederlands, wat werk oplevert voor 30.000 man en een deviezenbijdrage van 350 miljoen gulden aan onze betalingsbalans levert. Door het principe van de vrije vaart over de Rijn kon Rotterdam zich ont wikkelen tot verreweg de grootste zee haven ter wereld en het Ruhrgebied tot één van de grootste industriegebieden. In de jaren dat deze ontwikkelingen plaats vonden zag nog niemand het belang van het milieu zo in. Er kleven natuurlijk duidelijke bezwaren aan dergelijke enor me industriële concentraties, maar een feit is dat de vrije Rijnvaart een niet weg te denken aandeel heeft gehad in de ontwikkeling naar meer welvaart in Europa. Het NVV is zeer verontrust over de hoge gemiddelde werkloosheid van 155.000, die voor het volgend jaar is te verwachten. Wim Kok uitte grote reser ve ten aanzien van de groei die de regering schept in de werkgelegenheid voor 45.000 mensen als gevolg van de verhoging van de overheidsuitgaven. De harde kern van de werkloosheid moet worden teruggedrongen. Omdat ook andere Europese landen ernstige structurele werkeloosheid kennen moet de regering zich in Brussel sterk maken voor een Europese arbeidsmarktpolitiek, vindt Kok. Ook meent hij dat het parti culier initiatief niet meer in staat is de doelstelling van de volledige werkgele genheid waar te maken. De ondernemingen hebben alleen oog voor de afzonderlijke bedrijven, maar dat is nog niet goed voor de samenle ving. In dit verband had de NVV-voor zitter ernstige kritiek op het werkge- versstandpunt, dat inhoudt dat de inves- De federatievoorzitter vroeg zich af waarom het zolang duurde voordat de ziekenfondsen alarm sloegen in het ge- val-Eindhoven. Een waarom het zo lang duurt voordat de justitie tot een aan klacht kan komen. „Welke overdreven eisen worden er aan de bewijslast ge steld. Waarom duurt het zo lang voordat uit de hand gelopen tariefstellingen voor laboratoriumverrichtingen, longfunctie- onderzoek en röntgenfoto’s aangepast worden aan de veranderde werksitua ties?” Koningin Juliana heeft gisteren een bezoek gebracht aan de provincie Utrecht. In Amerongen vond een mani festatie door de bevolking plaats. Een spinster (gedeeltelijk rechts trok de belangstelling van de vorstin, die met werk keek. verruimd en lag de rente deze week lager dan in tijden is voorgekomen. De indruk dat de rente nu echt op zijn top staat is deze week sterk toegenomen. Onder aanvoering van Wall Street bleef de beursweek nagenoeg geheel in het teken van een krachtig herstel staan. De Newyorkse effectenbeurs zelf kon er meer dan 50 punten door aantrekken en in Amsterdam deed dit hardnekkige herstel wonderen. In vrijwel overal lege markten hield het drukkende aanbod op en gingen baisses het verkochte materi aal terughalen. Daarnaast kwamen koopjesjagers los naarmate duidelijker werd dat. het herstel dit maal geen eendagsvlieg was maar vrij reëel gefun deerd stond op kansrijke rentedalings- perspectieven. Daarom verliep het her stel sneller naarmate de week voorbij trok, met de klemtoon op de tweede helft. Onder de hoofdfondsen konden aande len die het meest hadden verloren nu ook weer het meest bijtrekken. Tegeno ver de vrijwel absolute afwezigheid van kopers tijdens de baisse van vorige week stond nu een vrijwel absoluut gebrek aan materiaal voor de kopers. In snelle vaart bewogen de koersgemiddelden zich van het dieptepunt, dat vorige week vrijdag niet alleen een laagtepunt voor 1974 betekende, maar zelfs van de laat ste 12 jaar. Rond 5 trokken zo AKZO, Hoogovens, Unilever en Koninklijke Pe troleum aan. Heineken won 15 en Van Ommeren 20. Hetzelfde gold voor de lokale markt, waar het gros niet veel anders deed dan de enorme schade van de eerste helft van de septembermaand wat bijschaven. teringen moeten worden verhoogd zodat dan de werkgelegenheid zal toenemen. Hij bestreed deze stellingname en drong erop aan dat een beleid wordt gevoerd waarbij ook de overheid over de parti culiere investeringen kan meebeslissen. De winstontwikkeling van sommige bedrijven bewijst volgens Wim Kok dat de consument meer voor produkten moet betalen dan bedrijf-economisch noodzakelijk zou zijn. Vandaar dat hij de gedachte opperde aan een winstde- lingsregeling, waarbij de winst van ster ke bedrijfstakken zou dienen voor fi nanciële ondersteuning en de omvorming van zwakke takken. De beschikbare middelen zouden ook voor de werkne mers ter beschikking moeten komen. Met het oog op een dergelijke regeling opperde hij de gedachte aan een cen traal fonds waarin de opbrengsten van de winstdelingsregeling zouden worden gestort. Deze gelden zouden dan ook een collectieve bestemming moeten hebben. Elke onderneming zou een deel van de winst moeten afdragen. Bestemming zou onder andere ook moeten zijn het van de grond brengen van betere sector- structuurpolitiek. Er moeten ook gelden kunnen worden aangewend voor be staande en op te richten regionale ont wikkelingsmaatschappijen en ook zijn deze gelden mogelijk aan te wenden voor verbetering van de pensioenen. uniforme rechten ingevoerd, maar alleen voor Rijnoeverstaten. De Acte van Mannheim maakte de scheepvaart op de Rijn tenslotte geheel vrij. De EEG, die het gevaar van de buitenlandse bedrei ging ook wel inziet, zou graag restricties invoeren, maar zit met handen en voe ten aan deze Acte gebonden. Het is daarom dat de heer Van den Bos zich afvraagt of het geen tijd wordt dat de Acte gewijzigd wordt. palingen voor binnenvaartschepen van buitenlandse herkomst en de heer Bos is begrijpelijkerwijze van mening dat óf deze bepalingen moeten verdwijnen, óf dat de Rijnoeverstaten beperkende bepa lingen voor schepen van buitenlandse herkomst moeten invoeren. Het is vroeger wel zo geweest dat de Rijnvaart alleen was voorbehouden aan de langs de oevers gelegen staten. Deze staten legden zelfs elkaar nog allerlei verplichtingen op zoals tolheffing en de verplichting de goederen over te laden in andere schepen. Bij de Acte van Mainz uit 1831 werd een stelsel van Maar vooral voor Wall Street was dat voldoende de angstaanjagende baisse voorlopig althans te beëindigen. De uit slag is echter nog volledig onbekend. Te meer daar alom een opvallende verwar ring heerst over de maatregelen die de economische politiek zou moeten nemen. Achter de schermen wordt er al enige tijd een verwoede strijd geleverd over de vraag wat thans voorrang moet heb ben: inflatiebestrijding of werkloosheids bestrijding, die vaak de inflatie weer opvoert. In alle belangrijke regerings centra van het westen staat dit vraag stuk centraal, maar nergens is het pleit beslist. Daarvoor zijn beide verschijnse len inflatie en werkloosheid te ernstig. Uit toenemende verwachtingen in Ame rikaanse bankierskringen voor een da lende rentebeweging en uit Wall Streets optimisme van deze week zou de conclu sie kunnen worden getrokken dat het gewicht van de inflatiebestrijding wat wordt teruggenomen. In Amerika komen overigens de ge volgen van de inflatie nog altijd hard aan. Zowel in de prijsstijgingen als in het betalingstekort, die beide toenemen naarmate het jaar verder verstrijkt. Menselijkerwijs lijkt een verzachting van de inflatiebestrijding dan ook nau welijks mogelijk. Vanuit andere wereld delen en met name het voor Amerika zo belangrijke bolwerk van de Westduitse Bondsrepubliek, kwam enkele weken ge leden al een klemmend beroep los niet te zwaar aan de inflatie te tillen. Misschien dat mede hierdoor ook in Amerika in de nabije toekomst het zwaartepunt in de economische politiek wrt wordt verlegd. In Den Haag blijkt De industriebonden NVV en NKV staan niet achter de prikacties. „Wij hebben er geen boodschap aan”, zei een districtsbestuurder van het NKV desge vraagd. „Het is eigenlijk zeer goed”. Van Thijn vindt dat de overheid een sterke greep moet hebben op de investeringen. Het zijn juist de sterke ondernemingen die door diepte-investeringen de structurele werkloosheid veroorzaken. De overheid moet daarom speciaal de aandacht rich ten op de zwakke en arbeidsintensieve bedrijven.De PvdA-fractieleider sprak op een vergadering van het gewest Amster dam van zijn partij. Het PvdA-Tweede-Kamerlid Dolman zei dat er naast het centraal overleg over de lonen een centraal overleg over de investeringen zou moeten komen, waaraan onder meer de grote beleggers zouden dienen deel te nemen. (Van onze beursmedewerker) AMSTERDAM.Na een forse koers val in de eerste helft van september liet de internationale beurswereld, gesteund door de hoop op een dalende renteont wikkeling, deze week een flink herstel zien. Erg duidelijk waren de tekenen daarvoor overigens nog niet. Bij enkele gedurfde uitspraken van vooraanstaande Amerikaanse bankiers, die over een pe riode van drie tot zes maanden een rentedaling in Amerika en Europa tot tien percent verwachten, bleef het. Kok zijn grote zorgen over een te grote afhankelijkheid van kernenergie. Het staat volgens hem niet vast dat kerne- nergieprojecten meer werkgelegenheid opleveren. De verhoging van de aardgas- prijzen treft de laagstbetaalden pijnlijk. Daarvoor moet compensatie komen. De belastingverlaging kon de NVV- voorzitter in het algemeen positief waar deren. Maar twijfels zijn er nog steeds over het gedeeltelijk doorgaan van de inflatiecorrectie. Een definitief oordeel daarover zal worden opgeschort, mede gezien de noodzaak om meer voor de werkgelegenheid te geven. In de toege zegde nota over de economische struc tuur zal de regering dienen aan te geven welke invloed zowel overheid als werk- nmers kunnen hebben op de particulie re investeringen. Wim Kok stelde ook dat in verband met de werkgelegen heidssituatie de mogelijkheid van ver dergaande arbeidstijdverkorting dringend onder het oog moet worden gezien. Op belangrijke terreinen van het rege ringsbeleid is volgens de NVV-voorzitter sprake van ongewenste vertraging. Twij fels en onbehagen bekruipen hem als hij ziet waar de regering de toezegging van vele nota’s, studies en onderzoeken heeft gedaan. Hij vindt met name dat de grondpolitiek harder moet worden aan gepakt. Ook mist Wim Kok punten als de herziening van het stakingsrecht. Hij mist ook een krachtige aanpak op het gebied van het inkomensbeleid. Hij Hij doelde hiermee op allerlei mis standen, zoals de verkeerde declaraties van de Eindhovense röntgenologen. Vol gens Speleers voldoet het financiële re sultaat van de ziekenfondsen maar ma tig aan de verwachtingen. Dat komt voor een deel door oorzaken van buiten af, zoals de inflatie. Maar voor een belangrijk deel liggen de oorzaken in situaties, die niet deugen en waartegen niet of met te weinig kracht wordt opgetreden. uitgewerkt, die betekenen, dat de moge lijkheid tot concurrentie op de Rijn door buitenlandse schepen, worden gecompen seerd door gelijkwaardige mogelijkheden voor de Rijnoeverstaten om op dezelfde, volstrekt onbeperkte manier deel te kunnen nemen aan het binnenscheep- vaartverkeer. Wanneer dergelijke mogelijkheden niet worden gecreëerd en daar ziet het niet naar uit zal door de Rijnoe verstaten het besluit genomen moeten worden het binnenvaartverkeer over Eu ropa’s voornaamste transportader weer tot een exclusieve aangelegenheid van de Rijnoeverstaten te maken, waardoor eigenlijk de klok weer een stukje terug gedraaid zou worden. Wat betreft het energiebeleid uitte AMSTERDAM (ANP) De advieskoersen (aan- en verkoopprijzen) voor buitenlands bankpapier luiden: Amerikaanse dollar Engelse pond Belgische frank (100) Duitse mark (100) Italiaanse lire (10.000) Portugese escudo (100) Canadese dollar Franse frank (100) Zwitserse frank (100) Zweedse kroon (100) Noorse kroon (100) Deense kroon (100) Oostenrijkse schilling (100) Spaanse peseta (100) Griekse drachme (100) Finse mark (100) Joegoslavische dinar (100) F

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 9