FINANCIËLE DERKS NAM WRAAK KLAPPEN VOOR STOOP 5 OOK HAARLEM PROOI VAN NIEUW RODA JC Feyenoord in acht minuten op winst EREDIVISIE IN CIJFERS Geels gepasseerd Te weinig spelers MILJOENEN STEUN VOOR FC BRUGGE Jacobs: ..Laten we wel nuchter blijven” .mn Hil d P FC UTRECHT KANSLOOS 12 13 SPORT 23 SEPTEMBER 19 74 M4ANDAG 5 jn Ideaal Machtsvertoon Nuchter - Meer overleg MiKMI (Van onze sportredactie) Zelfvertrouwen Telstar te groot (Van onze sportredactie) Willy Brokamp (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) MARC SERNé (Van onze sportredactie) BERT BREVOORD JOHN STEEN OLSEN: uitblinker Maar het blijft de vraag of het gister middag allemaal wel wat had uitge maakt. Het verschil was in vele opzich ten namelijk te groot. Dat bleek al in de eerste minuut toen Rep (die geen kind had aan de niet fitte Bischot) knap een corner afdwong en Geels uit Brokamps hoekschop doorkopte op Arie Haan, die Ajax onmiddellijk een ideale uitgangs stelling bezorgde. Van Essen: „Maar dan kun je je nog afvragen of het meespelen van André veel had uitgemaakt. Hij is langer dan ik. Bijna anderhalve kop groter. Dat wel. Maar drie jaar geleden verloren we met Telstar ook met 5-0 van Go Ahead. Fred won de kopduels ook niet van Geels.” kwartier raak uit een voorzet van Bish en in de 29ste minuut passeerde de Deense middenvelder Steen Ziegler doel man Poldervaart van dichtbij, nadat een hoekschop van Offermans verwarring in de Haarlemse defensie had veroorzaakt. eerst neus Stand: Ajax PSV Feyenoord FC Twente Roda JC FC Den Haag FC Amsterdam Excelsior De Graafschap Telstar AZ’67 Sparta Wageningen FC Utrecht MVV NAC Haarlem Go Ahead Eagles Voor de 29.000 toeschouwers was het enigszins ontgoochelend dat Fey. enoord daarna het spel vertraagde en uitëindeli k niet verder kwam dan 5- 0. 0 0 1 0 1 0 0 1 1 1 1 1 2 2 2 3 3 3 4 4 4 4 4 4 3 4 4 4 3 3 4 4 3 4 4 4 0 0 0 2 0 3 2 2 2 2 1 2 2 2 1 1 1 1 8 8 6 6 6 5 4 4 4 4 3 2 2 2 1 1 1 1 4 4 3 2 3 1 1 1 1 1 1 0 0 0 o o o o 13- 3 13- 5 17- 3 7- 1 9- 8 5- 2 5- 3 3- 4 3- 4 4- 6 2- 2 3- 4 3- 6 2- 9 2- 5 3- 10 4- 12 3-14 Even daarvoor had Van Hanegem een overtreding gemaakt tegen een speler van FC Utrecht, maar zag in zijn actie zelf geen overtreding en schoot na het fluitsignaal van scheidsrechter Derks de bal woedend in de richting van de arbiter, die op zijn beurt even fel de bal retourneerde. Opstellingen: Roda JC: Geilman; Broeks. Dijkstra, Pfeiffer, Batter; Offermans, Advo caat. Ziegler: Bish (Korvet), Nanninga, De Goede. Roda’s jacht naar méér werd evenwel genadeloos afgestraft. Een dreun van Wentink tegen de paal had een waar schuwing moeten zijn, maar de aanvals lust van de Limburgers werd daar nau welijks door ingedamd. De achilleshiel van de thuisclub bleek echter nadat Huyg, deze keer als linkermiddenvelder spelend, een van de lat terugspringende bal (doelman Geilman had een kopbal van Van den Berg tegen het houtwerk getikt) met het hoofd tegen de touwen drukte. Verdwenen was toen de zelfbe wustheid van Roda en de gelijkmaker van Van den Berg, bij absentie van Boszhard linkerspits, na aangeven van Pot kwam vijf minuten voor rust dan ook niet als een verrassing. Jan Mulder kopt hier vallend Ajax’ derde doelpunt in. H ans Driesen komt te laat. Op de achtergrond Arie Haan. Excelsior-Sparta 2-2 NAC-MW 1-1 Wageningen-FC Den Haag 1-1 ^elstar-Ajax 1-4 FC Twente-De Graafschap 2-0 Roda JC-Haarlem 4-2 Feyenoord-FC Utrecht 5-0 PSV-Go Ahead Eagles 5-1 Frans Derks na afloop: „Het v een geintje. Willem had me even daarvoor pater Leopold Verhagen ge noemd en ik wilde nu iets terug doen.” Van Hanegem kwam tot die opmerking omdat Frans Derks vorige week in Ilpendam in de kerk een preek hield. ROTTERDAM. Slechts acht mi nuten behoefde Feyenoord gistermid dag de bal in de hoogste versnelling door de ploeg te laten draaien om FC Utrecht volledig in te pakken in de Rotterdamse Kuip. Die korte periode van explosief tempovoetbal was hal verwege de eerste helft te beleven en resulteerde in drie treffers. De twee Haarlemse dreunen misten hun uitwerking bij Roda niet, al wees een dreunende kopbal van Nanninga (Marijt: „Een ontzettend moeilijke spits, die jongen”) tegen de lat niet in die richting. Het feit dat Roda bleef aarze len tussen spectaculair aanvalsspel en een wat behoudender concept, stelde het in die periode met meer overleg voetbal lende Haarlem in staat het spel naar zijn hand te zetten. Toen de afgekeurde treffer van Wen tink evenwel niet de genadestoot bleek die de Limburgse aanhang vreesde, werd de geest opnieuw vaardig over de Roda- ploeg en de situatie werd voor Haarlem bepaald zorgelijk, nadat Nanninga zijn niet aflatende ijver met een doelpunt had onderstreept. Opnieuw Nanninga (kopbal tegen de lat, zij het uit buiten- spelpositie) en Advocaat (schitterend af standsschot, eveneens tegen de lat) ac centueerden de plotselinge wedergeboor te van de Roda JC, dat zijn aanhang kort voor tijd nog een vierde doelpunt presenteerde. De na de rust voor de licht geblesseerde Bish ingevallen Körver be kroonde een knappe solo met een schot dat Poldervaart volslagen kansloos liet. Barry Hughes: „En toch ben ik wel tevreden over de ploeg. Er is een goede vechtlust gedemonstreerd na die achter stand in de eerste helft. Dit was onze beste wedstrijd van het seizoen. Het was deze keer niet iemand met een rood (Haarlem -)shrit die ons de das omdeed, maar de man in het zwart’’. Jacobs: „We moeten natuurlijk wel nuchter blijven. De start is natuurlijk buitengewoon goed geweest, maar we zijn nog volop met de gewenningskuur bezig. Ik geloof zeker dat we op de goede weg zijn, maar je kunt aan Roda zien dat het nog een beetje vreemd tegen de nieuwe strijdwijze aankijkt. Dat heeft de nodige fouten tot gevolg en die zijn er tegen Haarlem ook gemaakt”. HaaiTem: Poldervaart; Wentink, Hoeben, Marijt, Peys; Feteris, Van Duivenbode, Huyg, Sadek, Pot en Van den Berg. Scheidsrechter Jonker, 12.040 toeschouwers. Haarlem tegen Roda JC had afgekeurd, goot de Limburgse import-spits Dick Nanninga de gifbeker voor de Haarlem mers nog wat verder vol. De doeltref fende manier waarop Nanninga, vorig seizoen de goaltjesdief van Veendam, een inzet van verdediger Pfeiffer ver lengde, bracht niet Haarlem maar Roda halverwege de tweede helft op een 3-2 voorsprong. Een na afloop nog zichtbaar teleurgestelde Hughes: „Triest dat je op deze manier moet verliezen. Dat doel punt (van Wentink, red.) was zo zuiver als het maar kon. De grensrechter, die er nota bene bovenop stond, wees naar het midden, maar de scheidsrechter die er veel verder vanaf stond constateerde hands. Wat moet je daar nou mee?” En Wentink zelf: „Ik kreeg die bal in het gezicht en zeker niet tegen m’n hand”. DEN HAAG (ANP). Ruud Geels heeft slechts een week de topscorerslijst van de eredivisie mogen aanvoeren. Ralf Edström, de kopspecialist van PSV, is hem gepasseerd door zijn twee treffers tegen Go Ahead Eagles en mede door dat Geels tegen Telstar niet tot scoren kwam. PAPENDRECHT (ANP). Twin tig minuten voor het einde van de amateur hoofdklasse A-wedstrijd Pa- pendreeht-CVV moest de strijd bij een 1-1 stand worden gestaakt. De Charloise ploeg had slechts zeven spelers over en reglementair is dat te weinig om competitie te spelen. In de tweede helft zette CVV twee wisselspelers in ter vervanging van Van Neutigem en Huisman. In de 70e minuut werd de bal door een der CVV-verdedigers uit het eigen doel geslagen. Over de door scheidsrechter T. J. Heerooms hiervoor gegeven strafschop in het voordeel van Pa- pendrecht, maakte de CVV-er Spen cer zich zeer boos en het gevolg was dat hij voortijdig naai- de kleedkamer verdween.De doelman van CVV, De Jong, stopte de „elf meter” maar „overnemen” besliste Heerooms. Daarover maakte de kleine Arie van der Sluis die eens als betaald speler voor Sparta uitkwam zich kwaad Ook hij moest eruit. Toen waren er nog maar negen. De bal kwam uit de tweede penalty tegen de deklat. Geen doelpunt dus. Kort daarna werd, een CW-speler geblesseerd van het veld gedragen en een clubgenoot verliet met een pijnlijk gezicht eveneens het veld, waarop de strijd reglementair moest worden gestaakt. Het machtsvertoon was duidelijk. Bij voorbeeld Ajax’ tweede doelpunt. Een voorzet van Br o kamp werd door Geels over de finaal mistastende Van der Mee ren tegen de onderkant van de lat gekopt. Maar ook nu weer stond de instormende Rep op de goede plaats om Het zelfvertrouwen was misplaatst. Dat realiseerde zich vooral Joop Casten- miller, die stilaan tijdens het bezoeken van competitiewedstrijden van Ajax, van de Amsterdamse klasse overtuigd raakte. Castenmiller: „Je hebt volgens mij alleen een kans tegen Ajax als ieder een topfit is en Ajax niet zo geconcen treerd voetbalt.” Beide facetten werkten dit keer in Telstars nadeel. Ten eerste werd natuurlijk Kees van Kooten ge mist. Zijn vervanger Couperus, hoe ver dienstelijk ook, heeft de neiging om zich als centrum-spits te laten afzakken de reden dat Hans Kraay Dusbaba voorstopper zette, zodat van Krol als linksback de aanvallende impulsen kon den uitgaan), waardoor het voor Ajax nog gemakkelijker uitverdedigen was. Ten tweede miste Telstar een organisa tor in zijn achterhoede. Vooral in de lucht kon de stroef draaiende Van Essen een gebrek aan wedstrijdritme?) de lange André niet vervangen. Castenmil ler: „We misten lengte en fysieke kracht. De namen kun je dan zelf invul len. De tweede tegenvaller was het te leurstellende aantal toeschouwers. Slechts 1600 kaartjes gingen er over de toonbank, waardoor het verlies van FC Amsterdam (dat alle kosten van Hibernians betaalde en de gasten bovendien tegen een onbekende ver goeding uitkocht voor het tweede du el) in de duizenden guldens loopt. Kort voor de wedstrijd arriveerden gisteren niettemin twee complete NOS-cameraploegen bij de hekken van het Olympisch Stadion. Onder leiding van de commentatoren Henk Terlin- gen en Hugo Walker kocht men de monstratief kaartjes aan de kassa. Terlingen: „Ik wist niet beter of we mochten anders niet binnen. De be sprekingen waren immers vastgelo pen.” Snel arriveerde echter de voorzitter van Amsterdam ter plekke om de heren van Studio Sport erop te wij zen dat er aan de andere kassa’s uitnodigingen voor hen klaarlagen. Stoop: „Ik heb ze toen direct het geld van de kaartje terugbetaald. Ze wis ten niet dat ik later toch nog toe stemming had gegeven om 2 minu ten flitsen uit te zenden. Ik was er niet van op de hoogte dat daarover een bindende afspraak bestaat tussen de UEFA en de EBU (European Broadcasting Union). Daar wilde ik me wel aan houden,” (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. Scheidsrechter Frans Derks kwam in het duel Feyen oord-FC Utrecht zondagmiddag im pulsief tot een opmerkelijke daad: ogenschijnlijk woedend ving hij de bal op en wierp het leer keihard tegen het lichaam van Van Hanegem. De Ajax-topscorer maakte zelf echter geen doelpunten. Maar als hij zo blijft voetballen als gistermiddag dan is dat niet eens nodig. Geels draaide uitstekend in het voortreffelijke geheel dat Ajax heette. Ondanks twee schoten, voor en na de rust, tegen paal en lat van Jonker en ondanks een kopbal van Stout tegen de lat is Telstar er toch niet aan ge weest. Ajax, dat via Van Santen en Geels ook de paal en lat trof, bewoog en voetbalde zo gemakkelijk dat Castenmil ler tenslotte bewonderend opmerkte: „Wij moeten de doelpunten er als het ware induwen. Ajax aait de doelpunten erin. Zij raken de bal even achteloos aan en hij draait alle kanten uit. Dat is pure klasse.” Hoewel niet valt te ontkennen dat zowel het afkeuren van de Haarlemse treffer als het totstandkomen van Roda’s derde doelpunt in een uiterst belangrijk stadium van de wedstrijd plaatsvond, zou het veel te ver voeren om Haarlems verlies, dat later nog tot 4-2 opliep, al te zeer in het kader van die twee spelmo menten te plaatsen. Haarlem, hoewel niet slecht spelend, verloor verdiend van een ploeg die onder de bezielende leiding van Bert Jacobs bezig is aan een totale, tot dusver bijzonder succesvolle omscho ling. De Roda-ploeg van het vorige sei zoen, die zelfs op eigen terrein nauwe lijks de verdedigende stellingen durfde verlaten, is bezig een van dadendrang bruisende formatie te worden. Jacobs predikt, zeker voor eigen publiek, het aanvallende recept waarmee hij bij FC Utrecht furore maakte. Vooralsnog heeft die metamorfose de zegen van de Lim burgse supporters (gisteren zo’n 12.000), want Roda JC is met zes punten uit vier wedstrijden bijzonder overtuigd aan zijn tweede eredivisie-seizoen begonnen. Dat was dan heel nadrukkelijk het geval in het laatste kwartier van de eerste helft, toen een vinnig terugvech tend Haarlem het wat overmoedig ge worden Roda keihard terugriep tot de werkelijkheid door een 2-0 achterstand ongedaan te maken. Roda JC leefde na het eerste halfuur te zeer in de roes van de overwinning, die zich toen inderdaad duidelijk aan het af tekenen was. Gerrie de Goede - voor de rust links - daarna rechtsbuiten en soms wat al te fel tegen zijn oude ploegmakkers - knalde na een BRUGGE. FC Brugge, nog pas enkele jaren geleden het sterrenteam van België, maar sindsdien aardig in de sportieve en financiële versukke ling geraakt, lijkt weer wat op te krabbelen. De ploeg, die met dure Nederlandse sterren als Rensenbrink en Geels het Belgische kampioen schap veroverde, raakte na enkele vette jaren diep in de schulden. Ver koop van de vedetten, die naar An- derlecht en Ajax verhuisden, waar de kluizen nog wel gevuld waren, was het onontkoombare gevolg. De gemeente Brugge probeerde de helpende hand te reiken door een optie van ongeveer 30 miljoen frank te nemen op de terreinen en opstal len van de club. Een Duitse beleg- gingsgroep komt nu echter op de proppen met een nog rianter aanbod. Gebouwen en terreinen van FC Brugge zijn de Duitsers 53 miljoen frank (ongeveer vier miljoen gulden waard .Door deze financiële injectie zal FC Brugge weer hoog te paard komen te zitten. De stand is: 1. Edström (PSV) 6, 2. Geels (Ajax) 5, 3. Bos (FC Twente), Jansen (FC Amster dam) en De Jong (Feyenoord) 4, 6. Kristensen, Schoenmaker en Kreuz (Feyenoord), Rep (Ajax), Nanninga (Ro da JC) en Van Leeuwen (FC Den Haag), 12. Veen (Graafschap), Lubse (PSV), Van Veen (FC Utrecht), Pot (Haarlem), Cou perus (Telstar), Brokamp (Ajax), Koer- ver (Roda JC) 2. het werk met een kopballetje af te maken. Hierna dreigde de wedstrijd he lemaal te verzanden in een uiterst gezapig spelletje voetbal, maar toen Couperus knap profiteerde van een fout van Dusbaba (die evenals woensdaga vond weer negen overtredingen nodig had) kon Stout de voorzet rustig inkop pen. Maar ook nu bleek het grote verschil. Zonder dat Telstar ook maar aan een uitbundig slotoffensief mocht denken kopte Mulder (vallend) alweer een voor zet van Geels in, waarna Brokamp de eindstand op 4-1 bepaalde. Trainer Pim van der Meent had speciaal voor de televisie-uitzendin- gen een stunt in petto. „Ik had Jan Jongbloed als linksbuiten opgesteld. Zo hadden we nog wat meer publici teit kunnen halen. Maar toen de televisie-uitzending niet doorging, vond ik het de moeite niet meer waard. Tenslotte zat er, in verband met de interland van woensdag tegen Finland, toch nogal wat risico aan vast”, aldus Van der Meent. Opstellingen Telstar: Van der Meeren; Driessen, Zwaan. Van Essen, Bischot (De Wit), Bijl, Helling en Jonker.. Stout. Couperus en Schoonewille. Programma voor zondag: Excelsior- PSV, Sparta-NAC, MVV-Wageningen, Den Haag-Telstar, Ajax-Twente (za terdagavond), Graafschap-Amsterdam, AZ-Roda, H’lem-Feyenoord, Utrecht- Ahead. KERKRADE. Drie minuten nadat Barry Hughes luidkeels zijn misnoegen had geuit over het feit dat scheidsrech ter Jonker een derde doelpunt van VELSEN. Telstar-trainer Joop Cas tenmiller trok na afloop van de wed strijd tegen Ajax zelf maar een aantal krantenartikelen van het prikbord in de massagekamer. Verslagen, die allemaal betrekking hadden op het „nieuwe” Ajax, dat, vooral na een voortreffelijk gespeelde wedstrijd tegen Stoke City, toch langzaam maar zeker weer gestalte begon te krijgen. Het vormde een onder deel van de campagne van Castenmil ler om toch een lichte onderschatting bij zijn spelers weg te nemen. Ajax had het namelijk de afgelopen seizoenen te moeilijk op sportpark Schoonenberg, waar Telstar zelden of nooit verliest, gehad. Vorig seizoen nog verloor de uitgebluste equipe uit de Meer, dat toen al de landstitel had verspeeld, zelfs. Het moet allemaal bij de Telstar-spelers hebben meegespeeld. Want anders zou Kees van Kooten, met Fred André gis termiddag de grote afwezige, van tevo ren nooit hebben kunnen verklaren dat Telstar in zijn thuiswedstrijden volgens hem minstens gelijkwaardig aan Ajax moest zijn. AMSTERDAM. Dé Stoop moest deze week twee financiële tegenval lers incasseren. Donderdag zag hij de televisierechten aan zijn voorbijgaan, toen hij in een gesprek met NOS-vertegenwoordigers niet tot een accoord kon komen. Stoop vroeg voor de drie minuten die de NOS wilde uitzenden naar verhou ding evenveel als afgelopen woens dag, toen FC Amsterdam tien minu ten in beeld was. De NOS ging daar echter niet op in. Ajax. Schrijvers., Van Santen. Blankenburg Dusbaba, Krol., Haan, Keizer (Mulder), G. Mühren Rep, Geels Brokamp (A. Mijhren). Scheidsrechter Keizer. 12000 toeschouwers. FC Utrecht, dat zich in de voor gaande jaren tijdens het bewind van trainer Bert Jacobs altijd strijdlustig en brutaal in de Kuip presenteerde, opereerde nu uiterst timide, onsamen hangend en technisch opvallend zwak De Utrechtenaren probeerden Feyen oord te bezweren door een strenge mandekking. Zo kleefde Van Maurik aan Kreuz, Van Oostrom aan Kristen sen, Wildschut aan Ressel, Coté aan Van Hanegem en Hildebrand aan De Jong. Maar toen de Rotterdammers na de eerste 20 minuten werkelijk op tempo gingen spelen, werden de Utrechters voortdurend uit positie ge speeld. Wat bedremmeld zocht FC Utrecht-trainer Jan Rab later naar excuses voor het falen van zijn for matie: „Wij timide?”, vroeg hij zich af. „in de eerste 20 minuten beslist niet en daarna leken we alleen maar uitgeblust omdat Feyenoord zo goed ging spelen. Opnieuw is bewezen dat Feyenoord zoveel kwaliteiten heeft dat het in een korte periode van inspiratie de wedstrijd kan beslissen”, Bij de eerste Rotterdamse treffer was er reden tot enige verwarring. Een Utrechtse aanval mislukte omdat er buitenspel gesignaleerd werd. De grensrechter vlagde, Derks floot dui delijk hoorbaar, maar liet vervolgens doorspelen toen doelman Treytel de bal opving en met een verre worp weer in het spel bracht. Via Olsen bereikte de bal Van Hanegem die met een boogbal Theo de Jong bereikte, die vervolgens scoorde (1-0). Die eerste treffer inspireerde Fey enoord enorm. De Rotterdammers kre gen ongeveer iedere minuut een sco ringskans, waardoor het eigenlijk verbazingwekkend was dat de rust stand „slechts” 3-0 was. Olsen en Kreuz tekenden daarvoor. Na de rust voerden Van Hanegem en Olsen de score tot 5-0 op. j

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 13