Nicols weerstond Italiaanse combinatie van honkbal en intimidatie uitstekend TITELS VOOR VALKENIERS EUROPEES KAMPIOEN MOET GELD HEBBEN Coach Faraone buiten zinnen van woede PARSONS OP DE WIP Typsoos en Levi’s DSS GREEP TITEL IN SPECTACULAIR DUEL Nicols won twee van de drie keer Bouke Vakkers vijf innings uitstekend Boudewijn Maat moest eerder Boekenroode bv zakten weer terug BESLISSING IN NEGENDE INNING naar huis terug II 1 Bouwens Autoverhuur 23 1974 MAANDAG SEPTEMBER SPORT 17 9-PERS00NS BUS HUREN? I f 40,— per dag incl. 100 km en 7 3, verzekering excl. btw en benzine langere huurtijd op aanvrage. Kampervest 23 - Haarlem Tel. 312638 BMW-dealer voor Haarlem e.o.: Haarlem: Gedempte Oude Gracht 66 I Telefoon Heemstede: Zandvoortselaan 158 I 023-249141 J iHlililB üf.A Ml®» nS T (Van onze schermmedewerker) door Pieter Mul 12 op Boudewijn Maat: Vroeger naar huis Richardson: Blij met Nicols-succes ons (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) o Team HHC 00000000 0- 0 Birgitta Janssen(12) prolongeerde haar titel bij de meisjes van 12 tot 15 jaar. Elselo eva Noorle Jansen (12) verbeterde haar prestatie van vorig jaar, en schoof van de derde plaats naar de tweede plaats. Esther Dunning (Zaal Visser) ze gevierde ongeslagen bij de meisjes van 15 tot 20 jaar. Het Valkenierssucces werd gecompleteerd door Rorik Janssen die zijn titel in de leeftijdsgroep 15 tot 20 jaar prolongeerde. In de achtste innings maakt Nicols een schitterend dubbelspel op een opof- feringstik van White. Boudewijn Maat sprintte naar twee waar De Jager naar Dames: G. de Lange BC 3-6, BOB 3-6, The White Stars 3-4, DED 3-4, BV Kinzo 3-4, Transol RZ 3-4. Delta Llovd 3-4, Wilskracht 3-2. SV Noordkop 3-2, AMVJ 3-0, HOC 3-0. BV Flash. HAARLEM. Noch voor Typsoos Lions, noch voor Levi’s-Flamingo’s zal dit jaar de nationale basketbal-titel weggelegd zijn. Moest eerder deze week Lions al zijn meerdere in BS Leiden erkennen, zaterdag verging het Levi’s- Flamingo’s niet veel beter. BS Leiden Vakkers handhaafde zich met steun van het veld tot aan de vijfde innings prima. Toen moest hij Sergio Morville een homerun toestaan. In de gelijkma kende slagbeurt staakte hoofdseheids- rechter Coppens de strijd voor zeven minuten wegens een stortbui. In de zes de innings pakte Nettuno een 2-0 voor sprong toen Faraone via een tweehonk- slag Lauri (vier wijd) binnensloeg. Met een daarna kwam Nicols gelijk toen Fokke Jelsma Jensen (vier wijd) en Van der Vaart (honkslag en veldfout) met een tweehonkslag over de thuisplaat sloeg. Leurs presteerde hetzelfde, waarop Jelsma 2-3 scoorde. Lauri werd op dat moment vervangen door Scerrato. In de zevende innings kregen de Itali anen enigszins gelukkig twee honken in handen. De honkslag van pinch-hitter Mirra betekende 3-3 en grote moeilijk heden voor Vakkers. Hij redde het om dat Bernicchia door Wade Jensen, die niet naar het tweede honk, maar naar de korte stop wierp, toen Renzi (vervan ger van Mirra) wilde stelen, werd uitge tikt. (Van onze basketbalmedewerker) Dat coach Hans Janssen een tevreden man was, behoeft geen betoog. „Alleen in de beginfase heb ik het even moeilijk ingezien. Toen we echter in de aanval een overwicht kregen, was het zaak verdedigend niet te verslappen en op het juiste moment toeslaan”. Voor Tempo Team HHC en de op nieuw voortreffelijk werpende Mary Boekhout moet de klap voor drie hon ken van Jeanet Lacourt in de beslissen de inning een koude douche zijn ge weest. Hoewel Schut Copex DSS tot aan dat moment aanvallend wat meer in druk had gemaakt, bleek ook voor de nieuwe kampioen het scoren van runs een niet eenvoudige zaak. Gezegd moet echter ook worden, dat Tempo Team HHC, dat Els Spee in de aanval node miste, verdedigend een glanzende partij op de grasmat legde. Een van die ver bluffende vangen van Conny Broere moet de thuisclub na de hit van Jeanet Lacourt en een bunt van Helma Kuyper nog even in een wonder hebben doen geloeven. Nettuno, zo was al lang in dit honk- balgekke stadje van 28.000 inwoners ge- planned, zou de Europacup ovememen van Fortitudo Amano Montenegro, de club die eind juli in Haarlem door Nicols werd uitgeschakeld. Nettuno, der- tienvoudig Italiaans kampioen en twee keer winnaar van de Europacup, had zelfs drie Amerikanen in zijn basisteam om de beker veilig te stellen. Dat Nettu no, in de competitie thuis niet te ver slaan, moest als eerste Italiaanse club ervaren dat de gasten de Europa-cup veroverden. Raak Nicols was de eetste Hollandse equipe die niet kapot ging aan de speciale Italiaanse combinatie van honkbal en intimidatie. Tegenover de eenheid van Leiden on der aanvoering van dirigent Cornwall stelde Levi’s een aantal individualisten. Het Lavi’s-bestuur overweegt ernstig na het vertoonde spel van zaterdagavond de proefperiode van pivot Cliff Parsons niet te verlengen. Massaro: „Het is zeker niet denkbeeldig dat wij op korte termijn een nieuwe Amerikaan zullen aantrek ken”. Het matige Levi’s spel in de eerste helft was er tevens oorzaak van, dat Fox (34 punten) in de tweede helft op „avontuur” ging en via een reeks indivi duele acties Levi’s nog enigszins in het voetspoor van de thuisclub hield. Met steun van Hugo Harrewijn (15 punten) kon ook hij echter het verlies na een 45-39 ruststand niet meer voorkomen. Eindstand 92-80. Ondanks de teleurstel lende nederlaag hoopt voorzitter Massa ro zijn club op korte termijn toch weer terug te brengen op het pad der over winningen. Ook de dames van HOC en The White Stars leden gevoelige nederlagen. Tegen Wilskracht kreeg HOC met 121-37 weer een gevoelige klap te incasseren. HOC bleek niet in staat aan de Amsterdamse press het hoofd te bieden. Tot aan de rust (43-16) ging het nog wel. maar na de basketverwisseling vonniste de snelle Amsterdamse break HOC snel. Geen van de HOC-speelsters kwam in de dubbele cijfers. (Van onze sportredactie) NETTUNO. In de belangrijke tweede wedstrijd bleek dat coach Farao ne Georgio Costantlni zijn fatale mis greep van vrijdagavond, waarop Peters het winnende punt scoorde, bijzonder kwalijk had genomen. Bruno Laurenci nam zijn plaats in het rechtsveld over en Faraone zelf ging op het eerste honk staan. De royale dertiger Alfredo Lauri leidde de verdediging. Zoals verwacht was die taak bij Nlcols aan Bouke Vakkers toebedeeld. Ton de Jager was korte stop in plaats van de geschorste Leo Naaktgeboren, Robert Maat tweede honkman en Jan Dick Leurs belandde in het linksveld. NETTUNO. Eerste honkman Bou dewijn Maat heeft slechts de allernood zakelijkste uren in Nettuno doorge bracht. Zijn werk ais gymnastiekleraar stond hem niet toe vrijdagmorgen al met de ploeg naar Italië te vertrekken, terwijl hij om dezelfde reden ook eerder weg moest dan zijn medespelers, name lijk zondagmiddag in plaats van maan dagmorgen. Hoofdscheidsrechter tijdens de tweede match, de Vlaming Coppens, kende Jan Dick Leurs al voordat de Nederlander in hert eerste duel door de Spaans-Cubaanse arbiter Pilla uit het veld werd gestuurd. Voor de wedstrijd van zaterdag nam de sympathieke Belg Leurs apart. „Tijdens het duel”, aldus Coppens, „gaf ik Jan Dick in het begin een twijfelachtige slag. Hij keek me eens aan en ik knip oogde. Hij knipoogde terug en van Jan Dick hebben we geen last meer gehad.” Om sportliefhebbers duidelijk te ma ken waar de tegenstander van Colombo Assicurazioni Nettuno, zoals de clubnaam officieel luidt, vandaan komt, stond op de aanplakbiljetten vermeld: Nicols, Am sterdam, kampioen van Nederland. Hamilton Richardson overweegt se rieus met honkballen te stoppen. Het spelen is wel te combineren met zijn baan als bondscaoch. maar de bijna dertigjarige Antilliaan zou zijn plaats zonder tegenstribbelen afstaan aan een van de jeugdige Spartanen. Bovendien heeft Feyenoord hem aangeboden bij de andere Rotterdamse club als coach in dienst te treden. Het team van Raak Nicols heeft over officiële belangstelling niet te klagen gehad. Vijf verenigingsofficials begeleid den de spelers en van bondszijde woon den voorzitter Guus van der Heijden en secretaris Theo Vleeshouwer de finale bij. verrichter zake terug te sturen naar de dug-out, terwijl Mary Boekhout ten prooi viel aan Joke van der Peet. Nog even mocht HHC via Conny Broere „tegenstribbelen” toen Joke van der Peet mistastte. Elly Nijhuis zag echter geen kans haar faam waar te maken. Gretig maakte Jeanet Lacourt zich van haar klap meester, waarna het uitbundige feest kon beginnen. De titel was terug bij de ploeg, die er krachtens het ver toonde spel in de afgelopen competitie de meeste aanspraak op mocht maken. Qua spel en sporitiviteit kan dit tref fen als een ware propaganda beschouwd worden. In anderhalf uur softbal hadden twee ploegen elkaar met alle tactische en technische wapens bestreden Beide ploegen lieten softbal zien van grote klasse. Naast het voortreffelijke werpen van Mary Boekhout en Ineke Mulder zorgden Conny Broere Loes Buenting en Marijke Sytsma enerzijds en Erna van Ewijk en Helma Kuyper anderzijds voor veldspel, dat nogmaals onderstreep te dat Nederland in Stratford terecht op de vijfde plaats beslag legde. De gebroeders Maat, Simon Heemskerk en Jan Dick Leurs waren toen ook al van de partij. Nettuno was een van de tegenstanders. Sindsdien had geen Ne derlandse club de beker in zijn bezit gekregen. Sparta haalde twee keer de finale tegen en in Nettuno, maar ging even zovele keren met lege handen te rug naar Rotterdam. Hamilton Richard son: .,De avond dat wij verslagen waren, stond het pleintje voor het hotel vol met mensen die ons uitjoelden. Voor de jon gens vind ik het enorm dat ze hier hebben gewonnen. En het mooiste is wel dat de spelers van Nettuno onderling in de slag gingen’’. Faraone: „Ja, de teleur stelling is ook zo enorm groot. We hadden op alles gerekend, behalve op het niet winnen van de beker. Nicols speelde defensief erg sterk en wij waren aan slag niet best. We moesten banket maar afbestellen”. Het Italiaanse optimisme had ook doorgeklonken in de woorden van Bruno Amore, president van verzekeringsmaat schappij Colombo die de club voor het tweede achtereenvolgende jaar sponsor de voor een bedrag van 80.000 gulden (twintig mille meer dan Nicols ontving red.). Amore gaf Nettuno zeventig procent kans op de uiteindelijke zege, maar ook hij kwam bedrogen uit. Dank zij zijn financiële injectie speelde Eddie Bravo (ex-professional bij de San Diego Prads) dit seizoen bij Nettuno. Met dat geld werden ook Daryll Youngstrum en Tom White voor Europacup-duels ge strikt. Luchtmachtofficier White was na de Haarlemse honkbalweek overge- NETTUNO. Ongekend groot was de woede van speler-coach Gampiero Fa raone toen zijn Nettuno zaterdagavond ook de tweede wedstrijd tegen Raak Nicols had verloren en daarmee de Eu ropacup voor landskampioenen. Ex- international Faraone raakte volledig buiten zinnen en ploeggenoten moesten voorkomen dat hun technisch leider in de richting van de Haarlemse dug-out stormde. Waarbij het onduidelijk was of Faraone de tegenstander te lijf wilde gaan of zijn woede zich keerde tegen het publiek boven de dug-out dat de Italiaanse favoriet te weinig zou hebben gesteund. Faraone werd door zijn mak kers tegen het hek gedrukt waar van de andere kant het publiek prompt begon te vechten. Een opstootje dat door de carabinieri snel werd onderdrukt. Farao ne, groot geworden in de sfeer van sterke rivaliteit tussen de honkbalnaties Italië en Nederland, was de schande van een dubbele nederlaag op eigen bodem te groot geworden. (Van onze softbalmedewerker) HAARLEM. Voor Schut Copex DSS werd zaterdagavond even na zes uur in het Noorder-Sportpark de droom werke lijkheid. De ploeg, die voor het seizoen de tegenslag moest overwinnen niet meer te kunnen beschikken over coach Piet de Nieuwe, had de achtervolging op de koploopster van het eerste uur - Tempo Team HHC met succes bekroond. In één van de meest spectaculaire duels uit de softbalgeschiedenis moest Tempo Team HCC in het zicht van de haven de titel prijs geven. Hard sloeg Schut Copex DSS toe in de verlenging op een moment - de negende inning - toen velen een beslissingswedstrijd reeds za gen opdoemen. De klap, die de pupillen van Hans Jansen op de valreep uitdeel den kwam hard aan. Op eigen terrein werd titelhouder Tempo Team HCC voor duizend toeschouwers met 2-6 ont troond. toe was gerend. De korte stop op zijn beurt gooide naar één dat door Robert Maat werd overgenomen van zijn broer. In de gelijkmakende slagbeurt produ ceerde Arnoud Blom, met Jelsma op de honken, zijn eerste homerun sinds jaren. Via de bovenkant van de betonnen om heining (honderd meter ver) stuitte de bal het goed verlichte stadion uit: 3-5 voor Nicols. Met twee honken bezet in de laatste Italiaanse slagbeurt moest Leurs het werpen overnemen. Vakkers: „De verantwoordelijkheid werd me toen te groot.” Invaller Joop Peters (links veld) maakte met een vangbal Morville op het eerste honk uit. Meteen daarna miste Blom een verre tik van Bernicchia, maar de toegesnelde Peters, die pas meemocht naar Nettuno toen de spelers het bestuur duidelijk maakten niet ak koord te gaan met een thuishouden van de blonde verre velder, wierp via De Jager snel naar het derde honk. Laurenci was voor de dreigende vangbal terugge lopen naar twee en arriveerde toen te laat bij het derde honk waar Van der Vaart hem uittikte. De derde honkman maakte in de zenuwen meteen een fout door langs het eerste honk te gooien na een korte tik van Renzi. Youngstrum scoorde toen 4-5. Het stadion stond op zijn kop, maar pinchhitter Bruno kwam niet voorbij Jan Dick Leurs die koeltjes aangooide op Boudewijn Maat, daarmee de derde uit makend. Werpcijfers: Lauri (5 1/3 innings) 1-2- 4. Scerrato 2 2/3 innings) 1-2-1. Het veld maakte twee fouten. Vakkers (8 1/3 innings) 4-3-6 plus 1 veldfout; Leurs (2/3 innings) 0-0-0; plus twee veldfouten. Het van elk belang ontblote duel van zondagmiddag (Alfons Beentjes, Leo Naaktgeboren en Harrie van der Vaart wierpen) eindigden in een 6-0 zege voor de Italianen. Er was slechts een paar honderd man publiek in tegenstelling tot de avondwedstrijden toen het stadion met tweeduizend toeschouwers was uit verkocht. Dat succes werd door de spelers en officials van de club na de laatste „uit” van het tweede duel (4-5 voor de Haar lemmers) gevierd op een uitdagend uit bundige wijze. De vreugdedans op de werpheuvel werd aangevoerd door een juichende en springende jeugdspeler Al fons Beentjes, maar middelpunt van de emotionele uitbarsting was Wade Jensen, de man die verantwoordelijk is voor de technische en mentale opleving die Ni cols dit jaar meemaakte. Boudewijn Maat: „Zijn trainingen vond ik geweldig. En in zijn beleid als coach ontzag hij niemand. Iedereen werd aangepakt als zijn instelling niet goed was. Voortdurend heeft hij ons voorgehouden dat spelplezier nummer één was en dat we onze keuze voor het honkbal, in plaats van bijvoorbeeld het strand, waar moesten maken. Van mij wordt gezegd dat ik zo’n moeilijke jon gen ben. Maar ik noch iemand anders heb enig probleem met Wade gehad. Hij had gezag terwijl hij toch pas 23 jaar is. De uitgelaten reacties van de spelers zijn begrijpelijk als men de achtergron den beziet van het duel in Nettuno. Nicols pakte in 1966 de eerste Europa cup, maar dat gebeurde op eigen bodem. Boudewijn Maat: .,Het uitgangspunt bij het begin van Nicols was: topclub worden. Krijg je geen sponsor, dan bete kent dat dat de spelers zelf reiskosten en kleding moeten betalen. Een onhaal bare zaak, dan loopt een ploeg leeg. Niemand wordt er bij ons voor het spelen betaald, maar ook niemand hoeft er iets op toe te leggen. Komt die sponsor er, dan heeft het zin om door te gaan. Wade is voor ons bezig met een sterke achtervinger, we krijgen dan ook nog een Amerikaanse verrevlder. En met de broer van Bouke Vakkers, Robert en nog een Nederlander is de groep dan weer op peil. Bovendien zijn wij zo goed als rond met een Nederlandse coach”. Schut Copex DSS had het HHC-basti- on echter aan het wankelen gebracht en wist van geen wijken meer. Alle risico’s nam DSS. Op de tweede worp voor Petra de Groot speelde Hans Janssen een zo fraaie squeeze-play dat het attent reagerende HHC-veldwerk de snelle Jeanet Lacourt niet van de openingsrun kon afhouden. Het Noorder-Sportpark veranderde op slag in een heksenketel. Een korte klap van pinch-hitster Metty de Boer zaaide opnieuw paniek, maar nog geen tien tellen later veerde heel HHC weer op toen Marijke Sytsma op onnavolgbare wijze Wil Janssen van een hit afhield. De uit balans gebrachte Marijke Sytsma kon echter niet verhin deren dat Helma Kuyper de score toch naar 2-0 tilde. met Bob Heuts weer in de gelederen kreeg bovendien van het fanatieke thuisfront zo veel steun, dat een vooral in de eerste helft pover opererend Levi’s het bijzonder moeilijk kreeg. De kracht van BS Leiden moet echter volledig gezocht worden in de buitenlandse aan winsten. Naast Heuts had de nieuwe Amerikaanse coach Pappas nog de be schikking over de grote uitblinker Ri chie Cornwall (28 punten), Allen (21 punten) en de Nederlandse Canadees Bob Smeenk. plaatst van Duitsland naar de Verenigde Staten en had sinds die tijd niet gehonk bald. Zijn vorm bleek uiterst twijfelach tig. Collega Daryll Youngstrum maakte aan slag ook weinig klaar, maar was een betrouwbaar achtervanger. Maar de be langrijkste posite, die van werper, was bij de Italianen onderbezet. Alfredo Lauri, zaterdagavond starting-pitcher, is dik in de dertig en werd in de vijfde innings van de heuvel gehaald. Net als in het eerste geluktreffen moest de jon ge Claudio Scerrato de zaak redden, maar opnieuw moest hij de winnende punten toestaan. Nicols’ tweede man op de heuvel, Bouke Vakkers, moest trouwens ook voortijdig vervangen worden, maar dat gebeurde pa? na acht innings en twee man. Jan Dick Leurs, tot dan linksvel- der, klaarde de zaak met het nodige geluk. Nicols beperkte op die wijze de strijd tot twee ontmoetingen. Jensen had de ploeg ervan overtuigd dat zulks bitte re noodzaak was, omdat voor de derde wedstrijd geen „echte” werper beschik baar zou zijn. En de kansen op de eindzege dus minimaal. Nlcols werd dus Europees kampioen. De vraag is of de club de titel volgend jaar met succes kan verdedigen. Wellicht valt het team uit elkaar. Een donderspeech van Hennie Blom in de rust leek aanvankelijk rendement op te zullen leveren. Keihard vocht Lions zich via Garry Freeman (8-14) en Vic Bartholomé (4-7) terug. De kloof bleek echter te groot. En toen Donar opnieuw een zöne-verdediging in het spel bracht, was de strijd definitief gestreden. Uit blinker Wubbolt (14-6), Devaughn en Cermak (12-12) bezorgden hun ploeg de dik verdiende 82-67 winst. Voor Tempo Team HHC bleek daarna geen weg terug meer te bestaan. Het voortreffelijke duo Ans Kroon-Ineke Schut-Copex DSS, de nieuwe titelhouder softbal 1974. Voorste rij v.l.n.r. Jeanet La court, Wil Janssen, Petra de Groot, Erna van Ewijk, Joke van der Peet en Patricia Bannenberg. Achterste rij v.l.n.r. de DSS-verzorger, Ans Kroon, coach Hans Janssen, Metty de Boer, Annemiek Mul, Rietje Lennings, Helma Kuyper, Herman Zweers, Ineke Mulder en assistent coach Nico Oates. Schut Copex DSS 000000002-2 Ineke Mulder 2-0-3. Jeanet Lacourt 0.500, Saskia de Jong, Betty Veenstra, Metty de Boer 0.333, Conny Broere, Ans Kroon 0.250, Wil Janssen 0.200. Schut Copex DSS, dat reeds zaterdag avond recipieerde, mocht zich in een grote belangstelling verheugen. Namens het gemeentebestuur werd het woord gevoerd door wethouder Voskuilen. De heer Voogd - vice-voorzitter van de KNBSB complimenteerde Schut Copex DSS namens de bond, terwijl de heer A. de Zwaan de Haarlemse Sportraad ver tegenwoordigde. AMSTERDAM. Bij de jeugd- schermkampioenschappen van het dis- trikt Noord-Holland hebben schermers van de Haarlemse Valkeniers met vier finaleplaatsen opnieuw bewezen dat de vereniging op de goede weg is. Bij de jongens van 12 tot 15 jaar bereikte Willem Blaauw (12) de zesde plaats. Lucas Brühl (14) van Zaal Visser (Am sterdam) legde beslag op de eerste plaats. Typsoos Lions, dat in Groningen tegen Nat. Ned. Donar opnieuw met verlies genoegen moest nemen, dreigt kapot te gaan aan het ontbreken van goede quards. Dezelfde ploeg, die vorig seizoen Transol RZ en Raak-Punch versloeg blijkt nu geen schim meer te zijn van het voorgaande seizoen. Debet aan de nieuwe nederlaag was vooral de sterk in vorm teruggelopen Karei Vrolijk. Het leek overigens voor Typsoos Lions In het begin een goede avond te worden. Tot 14-20 ging alles tvoorspoedig. Toen echter greep coach Hans Perriër in. Van man- to-man schakelde de thuisclub over op een zone. Tot 40-28 liep Donar uit om vervolgens comfortabel met een 50-36 voorsprong te gaan rusten. The White Stars kreeg tegen Ger. de Lange BC een grotere nederlaag te in casseren, dan het krachtsverschil deed vermoeden. Tegen de lange en gerouti neerde Amsterdamse ploeg creëerde de Sterrein zich wel vele kansen. Het schieten was echter zo slecht verzorgd dat de Sterren v-el af moesten haken. Bij de rust (19-38) was de achterstand nog niet hopeloos, maar toen naast Ger da Schouten (10-8) ook Lia van Reemst en Els de Groot zich met de Amster damse schutterij gingen bemoeien was het snel met de laatste Haarlemse weer stand gedaan. Eindstand 33-79. De enige Haarlemse speelster die in de dubbele cijfers kwam was Karin Bos (5-6). Standen: Heren: Transol RZ 5-10, Raak Punch 4-8. BS Leiden 5-8, Levi’s- V'laminso’s 5-6, Sperry Remmington 5-6, Nat. Ned. Donar 5-6. G. de Lange BC 4- 4. Delta Lloyd 4-4, Typsoos Ljons 5-4, BV Kinzo 5-4, Frisol- r 5-2, Smirnoff Studs ASVU 4-0, BC Markt 5-0. iWlnwttpffl 11 Jr/ "’HIÜÜÜÉ OW 4 -ffi naSE O'’ Mulder begon met Marijke Vermeer on- Mary Boekhout 5-3-5.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 17