Eenvoudige meerderheid voor directe opheffing Somber geluid over economische groei VVD gaat frontaal in aanval tegen kabinet NVSH zit met twee hoofdbesturen Motor op auto: twee doden PROTESTEN TEGEN AFSNIJDEN STROOM If BB A I 2 Duits instituut doet prognose CHAOS COMPLEET NA CONGRES IN DRIEBERGEN Bij anti-Kalkar demonstratie 5000 man verwacht MAANDAG 23 SEPTEMBER BINNENLAND-BUITENLAND 1974 Zendtijd 1 n (Van onze correspondent) Gc Ai zijn. De komende dagen zal de rechter uit moeten maken wie nu werkelijk de macht binnen de NVSH toekomt en of het „oude” hoofdbestuur zich schuldig heeft gemaakt aan wanbestuur door de abortuskli nieken en personeel los te koppelen van de vereniging. AMSTERDAM (ANP) De poli tieke partij Democraten ’66 zal voorlopig blijven bestaan. Dat was de uitkomst van de zaterdag in Am sterdam gehouden algemene leden vergadering, waar een motie met het voorstel de partij staande de vergadering te ontbinden niet de statutair voorgeschreven tweederde meerderheid haalde. Toch was de uitslag van de stemming onthul lend: 242 van de 437 stemgerech tigde aanwezigen, ofwel 55 percent kozen voor de opheffing van D’66, 188 democraten of 43 percent stem den tegen. Kernwapens DEN HAAG (ANP) De WD zal haar „frontale aanval” op het kabi- net-Den Uyl vooral concentreren op drie punten: de werkloosheid, het verkeerde gebruik van de extra-inkomsten uit het aardgas en de te ge ringe maatregelen van het kabinet voor de middenstanders, zelfstandigen en boeren en tuinders. Dit zei WD-fractievoorzitter in de Tweede Kamer H. Wiegel zaterdag op de partijraad van zijn partij in Den Haag. £E S2 sr S dj ES DRIEBERGEN De chaos binnen de NVSH is nu compleet. Er zijn op dit moment na het huishoudelijk congres van zaterdag twee hoofdbesturen die beide beweren het rechtmatige bestuur van de NVSH te WEERRAPPORTEN - B JW D ’66 blijft voorlopig bestaan Glastra Loon van Terwijl de poiltiek leider van D’66, Jan Terlouw, aan het woord is, rijdt een kind op een stepje voorbij. nieuw hoofdbestuur a.s. ver. d Lissabon nw HULST (ANP) Twee motorrijders z(jn in het weekeinde bij Hulst verbrand nadat hun voertuig frontaal op een personenauto botste. De personenauto, die aan de motor geen voorrang verleende, en de motor raakten kort na de botsing in brand. De twee inzittenden van de auto bleven ongedeerd. De doden zijn de 19-jarige motorbestuur der V. Voermans uit Sluiskil en zjjn 18-jarige duopassagier mej. L. Kujjsten uit Breda. onbewolkt licht bew. 9.36 4.52 zzw wzw zzw w wnw z nnw n nno zw 25 29 27 16 24 15 19 14 uur uur 0 1 0.1 2 0 3 0 0 0 0 0 Het bijzonder huishoudelijk congres liet er geen enkele twijfel over bestaan dat het de handelwijze van het oude bestuur bijzonder kwalijk vond. Achter eenvolgens heeft het oude hoofdbestuur heimelijk in de nacht de statuten veran derd van de stichting Directe Hulpverle ning, waaronder de abortusklinieken on der meer vallen, zodat de vereniging NVSH hierin geen enkele zeggenschap meer heeft. Vervolgens is er een con tract opgesteld) volgens het congres bui ten medeweten van het personeel en zonder dat daarvoor een quorum be de gebeurtenissen op het congres als volgt samen. Het is nu duidelijk dat D’66 statutair nog bestaat. Het hoofdbe stuur zal begrepen hebben dat het niet al te veel meer kan uitrichten. De nog uttende leden van het oude hoofdbestuur waren blij met de aankon diging van het kort geding. „Wij menen dat alleen de rechter kan uitmaken wie er gelijk heeft, maar wij menen wel sterk te staan”. P^ zing Frai goec en 1 wan rech het en i Di gele Zaki met tot toer re r raai Z( man dan tanc Frai ligh' Sen, dan: corp lelij 22 17 18 15 17 16 16 13 14 23 12 F] Wes ei, bij kon- Hes doel wer D gers dro< met „He MS ra •gs C ra 4 6 6 6 0 3 4 2 0.5 0 15 0 0 0.1 1 0 o 3 21 3 0 0.4 0 0 0 Op aandringen van het door de vijf progressieve partijen gesteunde Amster damse anti-Kalkar-comité sprak ook de stroomgroep zich uit tegen een Europese kernmacht. Een snelle-kweekreactor zo als in Kalkar produceert namelijk grote hoeveelheden plutonium, waarmee kern wapens kunnen worden vervaardigd (8 kilo zou voldoende zijn voor een atoom bom). Het comité vindt dat er onvol doende waarborgen zijn dat het plutoni um hiervoor niet zal worden gebruikt. Volgens H. Clerx van het comité zul len ongeveer 70 bussen nodig zijn om de Aangenomen wordt dat een lichte da ling van het inflatietempo reeds vol doende zal zijn om vele industrielanden komende winter te doen overschakelen op een expansief krediet- en financie ringsbeleid. Alleen als aan deze voor waarden wordt voldaan zal de economi sche groei van de industrielanden in 1975 zichtbaar kunnen verbeteren, aldus het HWWA-institut. In Dussen (bij Gorinchem) zijn giste ren twee mensen, die op een bromfiets zaten, gedood bij een botsing tussen een auto en een bromfiets. De bromfietser, de 71-jarige J. Honcoop uit Dussen, had aan de auto geen voorrang verleend. Zijn zeventigjarige vrouw werd ook ge dood. HAMBURG. (DPA) Het reële bruto nationaal produkt van de geïndustriali seerde wereld zal dit jaar nauwelijks groter zijn dan verleden jaar, maar de produktievermindering die in de eerste zes maanden is waargenomen zal in het tweede halfjaar niet doorzetten. Dit schrijft het Duitse HWWA-instltuut voor economisch onderzoek in zijn kwartaal uitgave over de wereldconjunctuur. Amsterdam De Bilt Deelen Belde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg geh. bew. Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Felle tegenstand tegen liquidatie van D’66 bood het Tweede Kamerlid Nypels, die tevens directeur is van het weten schappelijk partijbureau. Hij vond dat beter op een later tijdstip, aan de voor avond van landelijke verkiezingen, een beslissing kan worden genomen. Als we dat nu doen verliezen we zendtijd voor radio en televisie, de meeste leden wor den politiek dakloos, nog voordat er een aanvaardbaar alternatief is gevonden. Met dit alternatief doelde hij op de door een meerderheid van het hoofdbestuur in een resolutie aanbevolen hergroepe ringen. Deze resolutie werd verworpen met 160 tegen 178 stemmen. Daarin stond ook het besluit om niet aan vol gende Tweede-Kamerverkiezingen deel te nemen. Staatssecretaris Bij ongevallen in Heerde (bij Zwolle), Nistelrode, Weesp, Vlagtwedde, Benschop, Roden en Schinveld zijn in het weekein de zeven doden gevallen. Weer in binnen- en buitenland uur uur komende verkiezingen nog een rol van betekenis zullen spelen. Hoe zouden wij bij volgende kabinets formaties nog een vuist kunnen maken?, zo vroeg Terlouw zich af. Alles afwe gend kan het congres zich niet permitte ren nog opdrachten aan het hoofdbe stuur te verstrekken, behalve die ene opdracht nog aan onze verplichtingen te voldoen. Terlouw vindt het namelijk een logische zaak dat de partij blijft bestaan zolang er afspraken met de kiezer be staan. Onwijs noemde hij het dan ook nu tot opheffing van de partij over te gaan. Tot de voorstanders van partij-ontbin ding behoorde de fractievoorzitter in de Eerste Kamer, mevr. Wassen-Van Scha veren, al meende ook zij dat getracht moet worden aan de verplichtingen te voldoen. De voorzitter van de Tweede-Kamer- fractie dr. J. Terlouw typeerde de situa tie als volgt: D’66 kan niet toestaan dat het hoofdbestuur initiatieven blijft ont wikkelen als de discussie aan de basis is weggevallen. De wortels zijn uit de par tij gehaald. Voor mij staat vast dat D’66 niet kan functioneren zoals het zou moeten. De kans is klein dat wij bij De zevenjarige J. van Asselt uit Rid derkerk is gisterochtend bij een ongeluk in zijn woonplaats omgekomen. Hij gaf met zijn fietsje geen voorrang aan een auto en werd frontaal geschept. Er komen mogelijk nog meer proces sen in de NVSH-gelederen. De nog zit tende leden van het oude hoofdbestuur zeggen ontsteld te zijn over dit „gemani puleerde congres” en dat de nieuwe voorzitter John Tiggelman eventueel ge rechtelijk zal worden aangesproken we gens smaad, omdat hij de handelwijze van deze leden van het hoofdbestuur kwalificeerde als diefstal en ordinair leegroven van de NVSH. 9 9 8 8 9 9 10 8 11 8 19 17 6 8 9 4 3 11 5 11 13 4 7 19 14 4 14 3 10 20 8 11 2 13 20 19 16 Op een kruising onder Venray zijn gistermiddag de 68-jarige mevrouw Lichthart-Sengers uit Heiloo en de vier jarige Guido van Lith, eveneens uit Heiloo om het leven gekomen. Zeven mensen liepen ernstig verwondingen op. Over de oorzaak van de botsing is nog niets bekend. Volgend jaar zal het congres van D’66 zich andermaal uitspreken over de vraag: doorgaan of niet. Maar de waar schuwing van de penningmeester sprak boekdelen. Als u wilt congresseren zult u dat bij voorinschrijving en met voor uitbetaling moeten doen.” Terlouw haakte daar op in „Wij kunnen onze leden nog twee keer een brief sturen en nog één congres organiseren. Geen op wekkend beeld voor de ruim 400 leden van D’66, die 15 per persoon hadden neergeteld om dit congres te kunnen b(j wonen. De negentienjarige A. van Asselt uit Putten is bij een ongeluk in zijn woon plaats omgekomen. Hij viel met zijn bromfiets toen hij door een passerende vrachtwagen werd geraakt Hij droeg geen valhelm. Een stagnatie van de economische groei, zoals thans het geval is, heeft zich na de tweede wereldoorlog alleen in Volgens hem reageert het kabinet „mat en kil’ ’op de structurele werkloos heid. Dit probleem kan alleen funda menteel worden aangepakt als het on dernemingsklimaat wordt verbeterd. De verhoging van de aardgasprijzen noemde de WD-leider een verkapte accijns. Als men enerzijds belastingverlaging aan- kondigt en anderzijds deze verkapte ac cijns invoert, is dat alleen maar een kwestie van vestzak-broekzak. „In wer kelijkheid gaan de belastingen omhoog”, aldus Wiegel. Volgens hem is deze lastenverzwaring ook niet evenredig verdeeld. Zij is voor al onrechtvaardig voor de middeninko mens tussen de 20.000 en 30.000. Met deze maatregelen heeft de PvdA de middenstanders en boeren van zich ver vreemd. Dat dreigt ook het geval te worden bij KVP en ARP, die, aldus Wiegel, een groot deel van hun kiezers in deze groepen vinden. Als de proble men van deze groepen aan de orde komen, zullen KVP en ARP moeten kiezen. „Daarom heb ik gerede twijfel of het kabinet-Den Uyl de rit tot 1977 wel zal uitzitten”, aldus de VVD-leider. Het standpunt van de VVD is dat de stijging van de aardgasprijzen enerzijds en een verlichting van de belastingdruk verwachte 5000 deelnemers aan de de monstratie tegen de snelle-kweekreactor komende zaterdag naar Kalkar te ver voeren. Ook worden duizend fietsers verwacht. Kamerleden van PvdA, PPR, CPN en PSP zullen op het Raadhuis plein van het Duitse plaatsje vooral de veiligheid van het koelsysteem, de eco nomische haalbaarheid van het project en de opslag van het radioactieve afval van kritische kanttekeningen voorzien. Het ziet er niet naar uit dat de Duitse en Belgische politici daar hun protest laten horen. „We hebben wel contact met groepen uit de SPD. Maar verreweg de meeste Duitse socialisten zijn voor standers van de groei-economie. Hoe ze aan de daarvoor benodigde energie ko men kan ze vrij weinig schelen”, aldus Clerx. Dat dit niet voor alle SPD-politici opgaat, blijkt uit het standpunt van de SPD-energiedeskundige Karl-Hans Kern. De ontwikkeling van de snelle-kweekre actor in West-Duitsland moet worden afgebroken, zo heeft hij betoogd. De ontwikkeling van dit reactortype zou land. Er zijn volgens hem nu zo’n 2200 weigeraars. In Amsterdam, Rotterdam en Leiden wordt de Kalkarheffing niet meer opge legd. In Haarlem en Voorschoten zijn fondsen gevormd waaruit de door wei geraars ontstane tekorten worden gefi nancierd. Volgens de stroomgroep is een dergelijk fonds ook in Eindhoven te verwachten. tevens werd een gekozen dat zal optreden als interimbe- stuur en dat ook processen zal aanspan nen (in kort geding) tegen de nog zitten de leden van het oude hoofdbestuur. Als nieuwe voorzitter van het NVSH-hoofd- bestuur werd John Tiggelman gekozen, met een overgrote meerderheid van de aanwezige afdelingen van de NVSH. Verder traden zeven zittende leden van het oude hoofdbestuur af. Ze zijn het niet eens met de handelwijze van het oude bestuur. Het congres verklaarde in moties, die met grote meerderheid van stemmen werden aangenomen, dat in de eerste plaats het buitengewoon huishoudelijk congres en zijn besluiten geldig zijn. Dit krachtens overgangsbepalingen. Ten tweede dat het zittende hoofdbestuur moet worden ontslagen (het oude hoofd bestuur dus) en dat de zittende hoofdbe stuursleden tevens moeten worden ont slagen van hun functies in de besturen van de stichtingen van de NVSH. En ten slotte dat de rechtbank moet worden verzocht de bestuurders van de stichting Directe Hulpverlening te schorsen en te ontslaan wegens wanbeheer. volgens de oorspronkelijke ramingen één miljard mark kosten. Dit bedrag is in middels ver overschreden. Experts ver wachten dat die kosten in ieder geval twee miljard mark zullen bedragen. Kern doet een beroep op de regering en de volksvertegenwoordiging van de Bondsrepubliek snel te handelen en een geschikt moment vast te stellen om de ontwikkelingswerkzaamheden voortij dig te beëindigen. Volgens Kern bieden de parlementaire begrotingsdebatten, die nu zijn begonnen, een goede mogelijkheid hiertoe. deze periode 5261 gevallen gemeld. 9 De bevolking van Japan zal zaterdag de 110 miljoen bereiken. De Surinaamse premier Arron trekt donderdag in gezelschap van zijn minister van Justitie mr. Eddy Hoost naar Nederland. Ze zullen in de Resi dentie besprekingen voeren over de mi gratie van Surinamers naar Nederland. Begin volgende maand wordt de di recte telefoonverbinding tussen Surina me en de Nederlandse Antillen in ge bruik genomen. Een uitslaande brand in een hout- opslagplaats in Scheveningen heeft vol gens schattingen van de brandweer een schade van 430.000 gulden aangericht. De brandweer vermoedt dat het vuur is aangestoken. Van een terrein bij de havens in Rotterdam is het weekeinde een vracht wagen met wolfram-erts gestolen. De partij is meer dan een half miljoen waard. De trekker en oplegger zijn later leeg teruggevonden. Bij een verkeerscontrole heeft de gemeentepolitie van Den Bosch op de rijksweg Den Bosch-Utrecht een vrouw aangehouden die een koffer met twaalf kilo hasj bij zich had. De vrouw is ingesloten. 9 De regering van de Nederlandse An tillen staat positief ten opzichte van het idee van een „staatscasino” voor het eilanden gebied. Dit heeft premier Evertsz gezegd. De casino’s van verschil lende hotels zouden dan filialen kunnen worden. 9 De Amerikaanse oliemaatschappij Caltex, die bijna 70 pet van de Indonesi sche aardolie wint, heeft met het oog op vermindering van de vraag haar pro- duktie van een miljoen vaten per dag tot achthonderduizend verminderd. 9 Het 178 ton metende schip Da Capo uit Drachten, beladen met cement op weg naar Rotterdam, is na een aanva ring op de Maas bij Tegelen gezonken. Het ongeluk gebeurde door een navigatie fout waardoor het anker van het acht honderd ton metende opvarende schip Sonja uit Maasbracht in het huis van het tegemoetkomende schip drong. In de komende vijf jaar zal voor openluchtrecreatie een bedrag van zeker 357 miljoen gulden beschikbaar moeten komen. Dit heeft het kabinet besloten. 9 In een natuurreservaat in Oost-Bra- bant wordt gejaagd. Daartegen heeft een werkgroep fel geprotesteerd bij de direc teur van het fauna-beheer ban het mi nisterie van CRM. en van de premiedruk anderzijds elkaar in evenwicht moeten houden. Daarom streeft de VVD naar een belastingverla ging van f 1200 miljoen, zo zei Wiegel. De begroting van defensie vond hij niet reëel. Die wordt afhankelijk gesteld van de ontspanning tussen oost en west. Minister Van der Stoel heeft er volgens hem in zijn begrotingstoelichting terecht op gewezen dat het met die ontspanning nog niet zo loopt als men zou willen. Begrotingen moeten uitgaan van de hui dige situatie, aldus Wiegel. De partijraad beperkte zich tot het stellen van enkele vragen over het ko mende beleid van de WD, die door voorzitter mevr. Van Someren-Downer als de bevrijdingsbeweging van Neder land werd gekenschetst. schikbaar was; waarbij het personeel werd overgeheveld van de stichting Consultatiebureaus, de oude werkgeef ster, naar de stichting Directe Hulpver lening. til „He mer waa gesc klao Wei eni£ wee (Van onze correspondent) UTRECHT. Dat het ene elektrici teitsbedrijf wel en het andere niet wei geraars van de Kalkarheffing voor de bouw van een snelle-kweekreactor afsluit vindt de landelijke Stroomgroep Stop Kalkar een vorm van rechtsongelijkheid. Op haar zaterdag in Utrecht door een honderdtal weigeraars bezochte vergade ring werd besloten in een telegram aan kabinet daartegen te protesteren. De brief, waarin de Vereniging van elektriciteitsexploitanten in Nederland (VEEN) de aangesloten bedrijven advi seerde enkele weigeraars af te sluiten om een afschrikwekkend voorbeeld te stellen, werd als intimidatie bestempeld. Volgens J. Hontelez van de stroom groep zijn de laatste twee weken geen weigeraars meer afgesloten. Hij meende dat de VEEN was geschrokken van pu- blikaties rond de 14 afgeslotenen in Limburg, Noord-Brabant en Zuid-Hol- (justitie) stelde vast dat de pakking van D’66 weliswaar versleten is maar dat een besluit om niet aan verkiezingen mee te doen voorbarig en overbodig is. Staatssecretaris Brinkhorst meende dat een partij die regeringsverantwoordelijk heid draagt zich wel even mag bezinnen. De mogelijkheid moet open blijven dat een nieuwe groepering zich ontwikkelt. Tenslotte voelde het congres ook wei nig voor de motie van de regio Zeeland die opheffing op termijn beoogde. [>’66 zou dan moeten worden opgeheven bij de installatie van de nieuwe Tweede Kamer na de eerstvolgende verkiezingen. Tegen deze motie stemde 65 percent van het congres. Aan het slot van het congres vatte minister Gruijters van volkshuisvesting Gezien de explosieve kostenontwikke ling bij de voorbereiding van de snelle- kweekreactor twijfelt Kern, de voor naamste SPD-afgevaardigde in de Bondsdagcommissie voor technisch en wetenschappelijk onderzoek, aan het nut van een dergelijke reactor. In dit ver band wijst hij niet alleen op de steeds zwaarder wordende kostenlast maar ook op grote veiligheidsproblemen die nog onopgelost «ijn. M z z zzw z zzw z z z zzw z 1958 voorgedaan. In tegenstelling tot de toenmalige situatie is de kans dat de economische bedrijvigheid volgend jaar een beduidende opleving te zien zal geven nu veel onzekerder. Er zijn vrij wel geen aanwijzingen dat de wereld omspannende inflatie een vermindering met een blijvend karakter zal vertonen. Bovendien is er weinig kans op een duurzame oplossing van de internationa le betalingsbalansproblemen die zijn ontstaan door de verviervoudiging van de olieprijzen. Volgens het instituut heb ben deze twee factoren tot dusverre belemmerd dat het restrictieve conjunc tuurbeleid van de industrielanden is om gebogen in de richting van expansie. De voortdurende vermindering van de capaciteitsbenutting en de toeneming van de werkloosheid zullen de roep om een wijziging van het conjunctuurbeleid luider doen worden, zo meent het West- duitse instituut. 9 Gewapende mannen hebben in het weekeinde uit een villa in de Italiaanse stad San Giovanni de tienjarige Frances co Cribari ontvoerd. De vader van de jongen is een bekend zakenman. 9 De Amerikaanse opperrechter War ren Burger heeft een lelijke smak ge maakt met zijn nieuwe fiets. Hij liep een rib fractuur, een ontwrichte vinger, een wond boven zijn oog en verwondin gen aan heup en knie op. De 76-jarige Burger liep zijn verwondingen op toen hij met zijn fiets moest uitwijken voor een auto. 9 Op een spoorwegemplacement in Houston (Texas) zijn zaterdag twee tank wagons in de lucht gevlogen. Er vielen enkele tientallen gewonden. De toestand van enkelen van hen is ernstig. 9 Volgens het Cubaanse dagblad Granma wordt de Cubaanse koopvaardij opengesteld voor vrouwen in het kader van Castro’s strijd tegen het „machis mo”, de superioriteit van de man in Latijns-Amerika. 9 Het Nederlandse Rode Kruis heeft zijn gironummer 22000 opengesteld voor giften ten behoeve van de slachtoffers van de stormramp Fifi in Honduras. Twee alpinisten van de Japanse uni- versiteit Kyoto zijn om het leven geko men bij de beklimming van een bergtop in Pakistan. Het ongeluk gebeurde op de terugweg. 9 In de eerste acht maanden van dit jaar zijn er op West-Java 676 mensen overleden aan cholera. In totaal zijn in 16 14 13 15 15 14 14 14 15 14 uur en uur en Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Stockholm Wenen Zürich Casablanca zw. bew. windstil 25 Las Palmas licht bew. Tel Aviv Tunis Aan deze stemming was een lange discussiedag voorafgegaan tijdens welke voor- en tegenstanders van de ontbin ding elkaar op het spreekgestoelte af wisselden. Zij die het voor D’66 niet meer zagen zitten droegen uiteenlopende argumenten aan: de kiezer heeft D’66 bij de verkiezingen in maart en in mei de rug toegekeerd, vanwege de bar slechte financiële positie kan de partij nauwelijks nog enige activiteit ontwik kelen de discussie aan de basis is weggevallen. DINSDAG 24 SEPTEMBER Hoog water 9.36 uur en 22.12 Laag water 4.52 uur en 17.17 DINSDAG 24 SEPTEMBER uur onder 18.35 regen regen regen half bew. zw. bew. regen regen zw. bew. regen bew. windstil 26 n zzw zzw z zw w zzw o zw n z Tijdens het bijzonder huishoudelijk congres in Driebergen werd niet alleen een tan tal moties aangenomen, maar VOORUITZICHTEN VOOR WOENSDAG: Vrij koud en vooral aanvankelijk buiig. Aantal uren zon: 1 tot 7. Minimum tempe ratuur: omstreeks 6 graden. Maximum tem peratuur: omstreeks 14 graden. Kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 80 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 percent. zw. geh. bew. onbewolkt zw. bew. regen half bew. zw. bew. half bew. half bew. Kopenhagen half bew. onbewolkt Luxemburg zw. bew. licht bew. windstil 28 onbewolkt nw 33 onbewolkt windstil 28 onbewolkt z zw. bew. nnw 23 licht bew. windstil 12 regen half bew. half bew. regen mist zw. gag 1 ’-A J W jfc -• 1 Tg”, 1 JK3

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 2