Vrijlating op Cyprus r Onzekerheid over cyclonen ontstaan Arabische topconferentie in Rabat afwachten Dienstweigeraars in CIA beschuldigd VS eisen gratie van inmenging in Argentinië Bovag-leden willen stations Senaatsverkiezingen ZOETIG EEG-AANBOD AAN BRITTEN zonder verrassingen ’s avonds sluiten „Voedsel groot probleem" INTENSIEF ONDERZOEK WORDT DEZE MAAND AFGESLOTEN TEGEN VOOR WAARDELIJKE AMNESTIE Gemiddelde Fransman toont weinig interesse Dode bij schietpartij Wilsons Labour-partij in verlegenheid gebracht Anti-Strauss betoging 4 ij ■Bi MAANDAG SEPTEMBER 23 19 74 SINNEKLAKD-BUIXENLAND Energie Twaalf meter LE0 I Waarschuwing Geen erkenning Voor tante Jo, tot^ troost, omdat haar Lorre in- F^f. eens de kraaie^^. mars blies j* A r mm (Van onze weerkundige medewerker) 1.8. (Van onze redacteur in Londen, Rudolf Bakker) (ADVERTENTIE) 4 Erkenning van PLO schokt Israel en Jordanië (Van onze redacteur in Jeruzalem, mr. J. van Wesel) LONDEN De Britse Labourparty is danig in verlegenheid gebracht door het aanbod van de EEG in Brussel om de Britten uit hun suikerprobleem te helpen. De Gemeenschap heeft aangeboden gemeenschapssuiker aan de Britten te leveren tegen een prijs die fors onder die van de vrije suikermarkt ligt, en eveneens fors onder de prijs die de Labour-minister voor Landbouw, Fred Peart, kortgeleden in Guyana heeft afgedongen. de ng )m ïid st- eft Kn ers tor :er en PARIJS. Gisteren zijn de verkie zingen gehouden voor een derde van de Franse Senaat. De kiezers hebben er zo goed als geen belangstelling voor gehad en kwamen er bovendien niet aan te pas want de verkiezingen zijn getrapt. Stem recht hadden in totaal 41.000 leden van het parlement, van de provinciale staten en van de gemeenteraden. De uitslag heeft geen verrassingen op geleverd. Oud-minister van Buitenlandse Zaken Maurice Schumann is in strijd met alle pessimistische verwachtingen tot senator gekozen en in het politieke toernooi keert eveneens terug de vroege re minister van Landbouw onder gene raal De Gaulle: Pisani. Zou men aan de gemiddelde Frans man vragen waar de Senaat voor dient, dan zou menigeen met een mond vol tanden staan. Niettemin hangt over de Franse Eerste Kamer een geur van hei ligheid. De Gaulle heeft geprobeerd de Senaat, die niet naar zijn pijpen wilde dansen, te vervangen door een soort van corporatief lichaam, maar daar heeft hij lelijk zijn vingers aan gebrand en het De Israëliërs nemen echter aan dat voor de problemen van Jordanië zowel kostte hem zijn ambt als staatshoofd. Pompidou probeerde het voorzichtiger, maar trok zijn voorstel ijlings in toen hij zag dat hij er geen meerderheid voor zou krijgen. De voorzitter van de Senaat, Poher, is in rangorde de tweede staatsburger en is tijdelijk staatshoofd bij ziekte of overlij den van de president van de republiek. JERUZALEM In Israëlische regeringskringen is men van me ning dat het Egyptisch-Syrische be sluit om de Organisatie voor de Be- vrijding van Palestina (PLO), als enige vertegenwoordiger van de Palestijnen te erkennen, meer ge richt is tegen Israel dan tegen Jor danië. Deze stap van Egypte en Sy rië valt samen met de activiteiten in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties, waar voor het eerst de Palestijnse kwestie als zo danig op de agenda wordt ge plaatst, ondanks heftige protesten van Israel. een felle anti-EEG-man. Maar nu keer de hij met rode konen van opwinding zo meldden de kranten uit Brussel terug om het zoete nieuws bekend te maken. Premier W Ison heeft zich voorlopig nog op de vlakte gehouden. In de eerste toespraken tot zijn volgelingen van daag pas begint de verkiezingscampagne in Engeland officieel is hij over de zo essentiële suikerkwestie heen gelopen, en dat terwijl hij een half jaar geleden bij de vorige verkiezingsronde een kwarter lang kon uitweiden over de paar centen die het Britse ei-bij-het-ontbijt duurder geworden was onder het bestuur van de „incompetente regering-Heath”. Insiders 'geloven dat de hele kwestie mensen verloren toen in de vlakke rijstvelden aan de Golf van Bengalen het leven. alternatieve dienst zij zullen gaan ver richten. Er zijn ook deserteurs die aarzelen zich te melden voor de voorwaardelijke amnestie omdat zij buiten de Verenigde Staten een nieuw leven zijn begonnen of omdat zij vinden dat ze de Amerikaanse staat geen twee jaar dienst schuldig zijn. DEN HAAG (ANP). In een door de Bovag gehouden enquête inzake de be veiliging van benzinestations heeft 62.8 percent der ondervraagden zich uitge sproken voor een verplichte sluiting. TORONTO, CANADA (AFP en AP) Op de internationale conferentie van Amerikaanse deserteurs en gewetensbe zwaarden in de Canadese stad Toronto, is zaterdag president Gerald Fords voor waardelijke amnestie met overweldigen de meerderheid afgewezen. lad dij Ier is- in ni- co- ?op de dit :en in it- 31- ;en De is in it- De •en ter de de iw alf is in ik- len nd de de tar sal ij- .d- ng a. en la- ijn an fo- ■re ic- tn- la- al en en 18- »r- ai- in lus di- la- (e- er. ijn ost si- ni- aet ise ïs- de .n- let iet ier il- en pij Sl op •fl ag po op •a- >n. tie it- lip an ir- ;e- iep er, en ige len >or en !C- li- Alende, voorstander van een „revoluti onaire volksbond” in Argentinië, zei dat er kringen in Argentinië zijn die spelen met de gedachte aan navolging van het voorbeeld van de Chileense militaire junta van generaal Augusto Pinochet. zaak. Als de verklaring in Rabat wordt goedgekeurd, zullen onze broeders van de Arabische Liga verantwoordelijk zijn voor de gevolgen, aldus de Jordaanse verklaring. „Met Jordanië zal op de een of andere manier wel een regeling worden getrof fen”, zo zei een regeringsfunctionaris, „Maar Israel blijft met de gebakken peren zitten”. De ongeveer duizend anti-CDU-beto- gers die de bijeenkomst verstoorden, droegen een kruisbeeld en een spandoek met een hakenkruis en het opschrift: „lï«I onze Führer Franz Josef Strauss”. President Hafez Assad van Syrië heeft verklaard, dat Syrië „eerlijk en serieus” is bij het streven naar vrede in het Midden-Oosten. Hij waarschuwde echter dat de Arabische landen ten oorlog zul len trekken <,als Israel weigert bezette Arabische gebieden te ontruimen”. een voor Jordanië en de Palestijnen aanvaardbare oplossing zal worden ge troffen. De zesde tropische cycloon van dit seizoen, Fifi, is, gelet op het aantal slacht offers, een van de zwaarste uit de geschiedenis van Midden-Amerika. Verge lijkbaar met Fifi is eigenlijk alleen de cycloon die in 1900 de plaats Galveston aan de Golf van Mexico geheel vernielde, waarbjj zesduizend mensen de dood vonden. Op Cyprus hebben de Turken in het weekeinde Grieks-Cyprioten vrijgelaten die gewond raakten tijdens de recente gevechten op het eiland of ziek werden tijdens hun gevangenschap. De vrijge laten ex-gevangenen verlaten hier de bus die hen naar de hoofdstad Nicosia bracht. stormen opgewekte vloedgolven, die de meeste slachtoffers eisen: 200.000 mensen verdronken in 1970 in Oost- Pakistan, in 1876 vielen in de dicht bevolkte delta van Ganges en Brah- mapoetra 250.000 slachtoffers. Inmiddels hebben zich vier militairen gemeld na het amnestieprogramma van president Ford, zjj zijn oneervol uit het Amerikaanse leger ontslagen, zo heeft het ministerie van Defensie in Washing ton meegedeeld. reusachtig amfitheater wrodt dit stille en zonnige gebied omsloten door een gesloten muur van wolkensystemen die tot circa 17.000 meter hoogte kan reiken. Satellieten signaleren cyclo nen in een zeer vroeg stadium. Over het ontstaan van cyclonen bestaat echter nog geen zekerheid. Daarom is er deze zomer van 15 juni tot 30 september een internationaal onder zoek aan de gang (Gate) waarbij 4000 mensen betrokken zijn. (Van onze redacteur in Parijs) Premier Rabin heeft zaterdagavond in een televisievraaggesprek nog eens na drukkelijk verklaard dat er geen sprake kan zijn van Israëlische erkenning van de PLO. Wel sprak Rabin voor het eerst van „Het Palestijnse vraagstuk”, een term die door Israëlische premiers tot dusver nooit was gebezigd. Tropische cyclonen ontstaan voor namelijk in de nazomer en herfst in tropische gebieden van de oceanen. Eén zo’n broedgebied ligt ten westen van de Kaapverdische eilanden. Wan neer eenmaal een tropische storing ontstaan is, neemt die geleidelijk toe en trekt westwaarts de Atlantische Oceaan op in de richting van West- Indië. Daar zijn de winden inmiddels toegenomen tot 120 kilometer per uur. Ze vervolgen hun baan tot Haïti om daarna noordwaarts te gaan, rich ting Cuba - Bahama eilanden. De windsnelheden zijn nu gegroeid tot 200 a 300 kilometer per uur, soms wordt 400 a 500 kilometer waargeno men. De cycloon heeft een oog. Als een Alende drong aan op een onmiddellijk onderzoek naar de „banden” tussen de CIA en de „Argentijnse anti-communis- tische alliantie”, die zaterdag in een communiqué meedeelde sinds 29 juli vijf linkse peronisten te hebben ver moord en er nog 12 op haar lijst te hebben staan. 25,5 Percent gaven de voorkeur aan andere technische middelen om de sta tions te beveiligen, terwijl 11,7 percent der ondervraagden er geen mening op nahielden. Het hoge percentage (62,8 percent) dat voor verplichte sluiting is kan volgens de Bovag worden verklaard uit het feit dat 70,7 percent der verkooppunten ’s a- vonds om 20.00 reeds gesloten blijkt te zijn. Los hiervan overweegt ook een op initiatief van het NVV ingestelde werk groep „Betere beveiliging benzinestation” een afzonderlijke enquête. Niet zoals bij de Bovag onder de exploitanten, doch voornamelijk onder pompbedienden en meewerkende chefs van benzinestations, waarbij bet aller eerst om de veiligheid van de pompbe dienden zag gaan. Het achten is nu op de Arabische topconferentie in Rabat die op 26 okto ber zal worden gehouden, en waar de Palestijnse vertegenwoordiging het cen trale thema zal zijn. De Israëlische hoop is dat Jordanië daar een voor Israel aanvaardbaar resultaat zal kunnen be reiken, inhoudende dat Jordanië en niet de PLO namens de Palestijnen zal spre ken. Maar hoge verwachtingen heeft men daar in Jeruzalem niet van. Een van de allerergste natuurram pen uit de geschiedenis deed zich voor op 7 oktober 1737 door een combinatie van een aardbeving en een 12 meter hoge vloedgolf: 300.000 Het jongste slachtoffer van de „Ar gentijnse anti-communistische alliantie” was volgens haar communiqué, Julio Troxler, voormalig adjunct-politiechef van de provincie Buenos Aires, die vrij dag door drie mannen aan een muur werd geklonken en doodgeschoten. Dit. aldus het communiqué, „omdat hij een bolsjewist en slecht Argentijn” was. Nog niet vergeten zijn verder „Flo ra”, die in 1963 op Haïti 4000 slacht offers eiste, en „Inez”, die in 1966 op hetzelfde eiland 5000 doden ver- oorzaokte. Materieel gezien was „Bet sy” in 1965 een grote verkwister met meer dan 3,5 miljard gulden schade. In het gebied van de Stille Oceaan, waar de bevolking dergelijke stormen veel minder goed kan weerstaan, is het aantal slachtoffers soms nog gro ter: in 1959 in totaal 7000, waarvan alleen al 4000 door de tyfoon „Vera” in Japan. Het zijn de door de wervel- BUENOS AIRES (REUTER).— Een oppositiepoliticus in Argentinië, ex-presi dentskandidaat Oscar Alende van de kfeine centrumlinkse intransigente par tij, heeft zaterdag gezegd dat de Ameri kaanse CIA banden heeft met een recht se moordenaarsbende die de verantwoor delijkheid voor vijf moorden sinds 29 juli voor zich heeft opgeëist. Een van de doelstellingen van de CIA zou daarbij zijn, volgens Alende, het oprichten van extreem rechtse, paramili taire organisaties in landen zoals Argen tinië „die vechten voor hun bevrijding”. van het referendum over de EEG in het Labourmanifest binnen een jaar in uitzicht gesteld voor het geval de partij aan de macht zou terugkeren wel eens voorgoed van de baan zou kunnen zijn na de suiker-manoeuvre van onze oud-minister Lardinois. Want wie de Brit van zijn zoetste zijde weet te vin den, heeft het pleit voorgoed gewonnen, zo redeneert men. De honderd afgevaardigden uit Cana da, Zweden, Frankrijk, en Engeland, ei sen volledige gratie waaraan geen enkele voorwaarde is verbonden. De conferentie nam voorts een motie aan waarin wordt geëist dat Amerika zijn handen aftrekt van Laos en het verdrag van Parijs over Vietnam „volledig nakomt”. Bij een opiniepeiling van het instituut Gallup heeft 59 percent van de onder vraagde Amerikanen zich uitgesproken voor een voorwaardelijke amnestie voor de gewetensbezwaarden en de deserteurs uit de Vietnamese oorlog. Het onderzoek werd verricht vóórdat president Ford zijn voorwaardelijke am nestie bekendmaakte. Van de onder vraagden sprak 34 percent zich uit voor een volledige amnestie, terwijl zeven percent geen mening had Bij een peiling in april had 58 percent zich voor een voorwaardelijke amnestie uitgesproken, 34 percent voor een on- voorwaardelijke amnestie en acht pet geen oordeel' uitgesproken. AMSTERDAM (ANP). Een jaren lange vete tussen twee families in Am- sterdam-Noord heeft gisternacht geleid tot een fatale schietpartij bij een café aan de Nieuwendammerdijk. Daarbij werd een 20-jarige vrouw dodelijk ge troffen, terwijl een 24-jarige man voor een spoedoperatie moest worden overge bracht naar een ziekenhuis. Hij h<ad verwondingen aan de linkerbovenarm en in de hartstreek. De doodgeschoten vrouw is de vrouw van de 24-jarige man die vanaf de straat schoten heeft gelost op leden van een andere familie die in het café zaten. De gewonde man zat in het café. Het was de politie nog niet bekend of vanuit het café ook naar buiten is geschoten. De Jordaanse regering heeft volgens het Franse persbureau AFP aangekon- digd tijdelijk dat wil zeggen tot na afloop van de Arabische topconferentie die op 26 oktober in Rabat zal worden gehouden alle diplomatieke activiteit met betrekking tot de vredesconferentie van Genève te zullen opschorten. Am man heeft dit meegedeeld aan de Vere nigde Staten en de Sovjet-Unie die co. president van de Geneefse conferentie zijn. In een gisteren in Amman uitgegeven regeringsverklaring wordt onder meer gezegd- „Jordanië heeft altijd de alge hele teruggave geëist van de in juni 1967 bezette gebieden en de terugkeer van Jeruzalem onder Arabische souvereini- teit opdat de Palestijnen onder inter nationaal toezicht het recht op zelf beschikking kunnen uitoefenen. Jordanië is van oordeel dat het zaterdag door Egypte en Syrië tezamen met de Pales tijnse Bevrijdingsorganisatie in Cairo ge tekende communiqué ernstige beslissin gen bevat waartegenover zij slechts die houding kan aannemen als zij nu heeft gedaan. Jordanië is er zich van bewust dat goedkeuring van het communiqué van Cairo door de conferentie van Ra bat zou betekenen dat de Jordaanse regering is ontheven van alle politieke verantwoordelijkheid en geen directe be moeienis meer heeft met de Palestijnse De energie van een cycloon is enorm. De warmte die vrijkomt bij de condensatie van waterdamp komt in tien dagen tijd overeen met 10.006 kernbommen. Die energie is voldoen de om de Verenigde Staten 600 jaar lang warmte te leveren voor het opwekken van elektrische energie. Na onderzoek van hun staat van dienst en verdere informatie die zij zelf gaven, kregen de vier mannen respectie velijk 12, 20, 21 en 24 maanden alterna tieve dienst. Een selektie-officier zal binnen veertien dagen meedelen welke „Het voedselprobleem waaraan het mensdom nu het hoofd moet bieden is waarschijnlijk het meest ernstige in de geschiedenis van de mensheid”. Dat ver klaarde de secretaris-generaal van de Wereldvoedselconferentie van de Ver enigde Naties, Sayed Ahmed Marei, dit weekeinde. De conferentie wordt op 5 november in Rome gehouden. En dat terwijl op dit moment de Brit ten nog danig in angst zitten over hun suikeraanvoer die zij zo broodnodig heb ben voor hun thee en vooral voor hun taarten. Als de Labourregering het aanbod van onze eigen EEG-commissaris Lardinois van de hand wijst, moeten de Britten de komende jaren onnodig hoge suikerprij zen betalen, hoewel ze via hun lidmaat schap van de Gemeenschap recht kun- nen doen gelden op beter. De Labourpartij gaat de verkiezings campagne in met een aantal ministers o.a. die voor de EEG die fel tegen de Gemeenschap gekant zijn. Kunnen ze deze houding nu nog langer verkopen? Ook minister voor Landbouw Peart was Het is nu ook onzeker of de aange- kondigde besprekingen tussen Jordanië en Israel, begin 1975, waartoe Israel en ook Jordanië zich bereid hadden ver klaard, door te zullen gaan, gezien het Jordaanse besluit zich van alle onder- handelingeen voorlopig terug te trekken. Niemand woont te ver 4 om 'n bloemetje I /fi te sturen. h/ n U w Fleurop- j) bloemist zorgt v ervoor! X^euröJX Fleurop Interflora Nederland. Gegarandeerd goed. in dat de bonden geen looneisen zullen stellen die uitgaan boven de stijgingen die door de inflatie worden gedicteerd. De bond van technici de op een na de grootste heeft dit sociale contract al niet willen ondertekenen en daarmee is het in feite al zinloos geworden. Toch gaat de Labourpartij er de ver kiezingen mee in. Maar als de Ford- werkers het aanbod van Henry Ford aanvaarden, hebben ook zij het sociale contract verbroken. Ze beho.en boven dien deels tot de machtige bond der transportarbeiders, wier leider Jack Jo nes het zogenaamde sociale contract warm heeft gesteund. De onderhandelingen bij Ford in het licht van het aanbod door Henry Ford gedaan, hebben al hun gevolgen voor de werkers bij British Leyland en Chrysler. Zij verlangen nu vanzelfsprekend het zelfde loon als hun Ford-makkers. Als dit allemaal doorgaat en het is nauwelijks meer te verhinderen is het sociale contract gestorven vóór de verkiezingscampagne goed en wel begon nen is. En het was een van Harold Wilsons sterkste troeven. Een tweede onverwachte tegenslag voor de Labourverklezingsstrategen is het besluit van de automobieldictator Henry Ford om zijn werkers in het Verenigd Koninkrijk te geven wat zij verlangen. De Britse Ford-mannen willen vijf maanden voor de afloop van het huidige contract al meer salaris hebben en Hen ry Ford heeft laten weten dat zijn Britse Ford-mannen moeten krijgen wat ze vragen, als ze in godsnaam maar aan het werk blijven. Dit druist echter allemaal lijnrecht in tegen het zogenaamde sociale contract, dat -de vakbonden met de Labourrege ring gesloten hebben. Dat contract houdt FRANKFORT. (DPA) Verscheidene Westduitse christen-democratische politi ci, alsmede journalisten, zijn zaterdag bij een rumoerige verkiezingsbijeen komst van de christen-democraten in Hessen met eieren en verf bekogeld. Het doel van de actie, Franz Josef Strauss, werd niet geraakt. BH I r

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3