Oosterland verrijkt judo-kampioen Wim Ruska met uniek orgel Soelaas voor kasteelheren Haarlemse Jazz Club 25 jaar Swingende riverboatcruise streeft naar hoogste top Anatol Levitin in Hier en nu Walter Breiman overleden Wethouder C. Ockeloen „vloert” Handbalver. „IJmond” a r I hm tot BAROK ORKEST ONDER ANDRE KAART SPORTSCHOOL PLENCKERS GEOPEND metnico scheepmaker Russisch dissident UITREIKING VAN KASTELENBOEK s» PLAATSELIJK NIEUWS 1974 SEPTEMBER iMAANDAG 23 (Van een onzer verslaggevers) Geschenk I IJMUIDEN-WEST Feestelijk ingeleid met een muzikale wande ling door dit deel van de gemeente door de IJmuider Harmonie, vond zaterdagmiddag in IJmuiden-West de officiële opening plaats van sportschool Plenckers aan de Betel- geusenstraat. Deze ging eerst nog vooraf door een gezellige receptie, waar een bijzonder grote belang stelling voor bestond. Op deze wijze mochten de heer en mevrouw Plenckers talrijke gelukwensen be luisteren voor hun sportieve onder neming van sportvrienden, col lega’s en ouders v an leerlingen, een en ander vergezeld van tientallen bloemstukken en geschenken. (Van onze kunstredactie) HAARLEM Rond de klok van vier uur begonnen zaterdagmiddag drie jazzorkesten gelijktijdig te spelen. Dat gebeurde aan boord van het motorschip Kasteel Staverden, dat voor een riverboatcruise gereed lag aan de Spaarnekade. Het schip herbergde zaterdag enkele honder den, vaak zeer enthousiaste jazz- fans die de laatste manifestatie in het kader van de jubileumviering van de Haarlemse Jazz Club op swingende wijze meemaakten. - --- (Van onze kunstredactie) ingediend. 1 s 1 Maasbach ontpopte zich in deze film als een „naïef onder de theologen”, een vaste burcht van vertrouwen in God, de bijbel en zijn eigen roeping, en daarom ook niet aan het wankelen te krijgen door pater dr. L. Grollenberg, met wie hij in de Maaskerk een soort discussie aanging. Die Grollenberg beviel me ook opperbest: een zachtzinnig man, redene rend vanuit de wetenschap en feiten, maar desondanks geen partij voor Maas bach. Voorts bleek uit de verslagen dat de vereniging thans over ongeveer driehon derd leden mag beschikken; terwijl te vens met voldoening kon worden gewe- op het geheel inlopen van de contri- Mede als gevolg van school is open” zijn officiële opdracht voor beëindigd. Ockeloen Wim barok-orkest, mede door de uitnemende akoestiek van de kerkruimte. Vermelding verdient zeker, dat op dit concert, waarop veel woorden van dank werden gericht tot allen, die zich beij verd hadden om de restauratie in welke zin dan ook mogelijk te doen worden, door Haarlems Barok-Orkest onder An dré Kaarts leiding nog een fraaie uitvoe ring werd gegeven van de Suite „Abda- lazar” van Henry Purcell. P. ZWAANSWIJK heupzwaai bijna achteloos ter aarde te werpen. Een ongetwijfeld opmerkelijke prestatie, waar hij met een daverend applaus voor werd beloond. Jaloerse om standers beweerden dat juist Wim Ruska hiermee een staaltje van zijn kunnen gaf, door zo moeiteloos op de mat te duiken, maar na-ijverige toeschouwers zijn nu eenmaal overal. Het beste programma van de zaterdag avond was ongetwijfeld „Kojak”, een overigens misleidende titel, want de film die we zagen heette „The Marcus-Nelson murders”. Kojak speelde er een inspec teur van politie in. Zoals dat tegenwoor dig meestal gaat in Amerika, was deze lange film van twee uur en twintig minuten de aanleiding voor het maken van een serie, die inderdaad „Kojak” heet, genoemde inspecteur als hoofdper soon heeft, en in Amerika tot de meest bekeken programma’s is gaan behoren. Een gouden greep dus van de NCRV, die ons met een soort „Kojak komt”-actie al weken lang op de komst van de biljart- balhoofdige Telly Savalas (die velen uwer zich zullen herinneren uit de film „The dirty dözen”) attent heeft gemaakt. „The Marcus-Nelson murders” geba seerd op een waar-gebeurde geschiedenis en dus opnieuw getuigenis tegen het corrupte justitionele aparaat in Amerika, bleek een bijzonder knap geschreven en gespeelde film te zijn. Ik bereid u er maar vast op voor dat de Kojak-serie steeds afleveringen van vijftig minuten zal bevatten, en daarom anders van aard zal zijn dan deze film. Wij hebben dat al eerder meegemaakt. Ik vermaak me altijd best met de serie „M.A.S.H.”, maar die 25 minuten-afleveringen kunnen het toch niet halen bij de oorspronkelijke film. Ook wat Kojak betreft is het dus afwachten geblazen, maar afgaand op de film is er alle reden voor goede hoop. de in totaal 11 orkesten die voor een zeer sfeervolle avond op het water zou den gaan zorgen. Onder „volle stoom” werd al snel de sluis bij Spaarndam gehaald en toen eenmaal op het Noord- zeekanaal de Hembrug was gepasseerd en een tweede serie orkesten ging inspe len, zat de stemming er al goed in. Met het Centraal Station in Amsterdam in zicht was op dek 1 na de Limehouse Jazz Band de oude stijl voortgezet met de Freetime Old Dixie Jazzband, terwijl op het derde dek de modernere jazz door het kwartet van Martin Haak werd vertegenwoordigd. Op dit dek zou nog een formidabel optreden van het Harlem Kwintet volgen voordat om even over achten opnieuw aan de Spaarnekade zou worden afgemeerd. Musiceren aan boord van een oud schip brengt onvermijdelijk improviseren met zich mee. Verscheidene musici moesten bijvoorbeeld bij gebrek aan hoofdruimte gaan zitten. Zoals hier Hans Herwarth, leider van de Midgetown Jazz Band. Met klarinettist Wim Kreuger en Peter van Litsenburg op trompet tussen de cactussen. Deze opening werd verricht door wet houder C Ockeloen, die daarbij te ken nen gaf dat ook het gemeentebestuur van Velsen bijzonder met de nieuwe sportschool is ingenomen. Bovendien achtte men de plaats van vestiging ge lukkig gekozen, omdat in Zeewijk nu eenmaal veel jonge gezinnen woonachtig zijn. Overigens was de wethouder van mening dat de sportschool ook voor kinderen „van veertig tot vijftig jaar” voldoende nuttig zal kunnen blijken. Zondag kregen we „De meest succes volle liedjes uit Citroentje met suiker uit het seizoen 1973-1974” te zien. Kan je na gaan! We werden er nog even aan herinnerd dat Bob Rooyens de liedjes met veel fantasie op het scherm heeft gebracht, maar we werden er eveneens aan herinnerd dat de melodieën van Joop Stokkermans en Ruud Bos het succes van Harry Bannink liedjes als „Het zal je kind maar wezen”, „Vissen” en „We zijn op de wereld om elkaar te helpen nietwaar?” uit de tijd toen Eli Asser nog het „Schaep met de vijf poten” schreef, niet konden benaderen. (Van onze RTV-redactie) HILVERSUM. Vanavond zendt de NCRV om 22.00 uur via Nederland 2 een extra aflevering uit van de actualiteiten rubriek „Hier en nu”. In deze uitzending zal het interview te zien zijn met de Russische auteur Anatol Levitin, die za terdagmorgen in Wenen arriveerde. Dit gesprek zou zaterdagavond reeds door „Hier en nu” worden uitgezonden, het geen toen wegens vermoeidheid van de schrijver geen doorgang kon vinden. Levitin, auteur van talrijke religieuze boeken en artikelen die ondergronds in Rusland circuleren, werd in 1949 veroor deeld tot zeven jaar strafkamp: in 1956 kreeg hij amnestie. In 1969 werd hij opnieuw gearresteerd. In augustus 1970 werd hij onder druk van de Westerse pers weer vrijgelaten, maar in mei 1971 alsnog veroordeeld tot drie jaar dwang arbeid wegens anti-Sovjet-propaganda. Als tolk treedt op zijn petekind André Dubrov, die ruim een jaar geleden ook werd uitgewezen. Na deze geslaagde openingsceremonie werd de heer Plenckers namens zijn leerlingen nog een schrijfbureau met stoel aangeboden, terwijl Henk Panen hem als hoofdbestuurslid van de BBN een exemplaar van een zojuist versche nen boekje over judo overhandigde. Een en ander uiteraard vergezeld van de beste wensen voor de toekomst van zijn school. (Van onze correspondent) VELSEN-NOORD. Tijdens de in paviljoen „Koningsveld” in Velsen-Noord gehouden jaarvergadering van de hand balvereniging „IJmond’’ hebben de heren K. Klesser en W. Siebers hun besluit tot aftreden als bestuurslid gemotiveerd, waarvan laatstgenoemde wees op de vele voor hem verbonden werkzaamheden aan het Nederlands Handbal Verbond. Daarvoor was de heer Klesser nog de charge verleend op zijn sluitende reke ning en begroting, tot een bedrag van 21.000. In verband met hun vele ver diensten voor „IJmond” mochten beide heren daarop van voorzitter C. de Vries een enveloppe met inhoud in ontvangst nemen. De rest van deze dag stond geheel in het teken van de demonstratie. Eerst door Wim Ruska, die met Rinus Elzer het publiek door middel van verschillen de grepen en worpen enig inzicht gaf op deze sierlijke sport. Ook ’s.avonds was er bijzonder veel belangstelling voor het programma dat werd ingeleid met jazz- gymnastiek door Hannemieke de Wolff met zes leerlingen uit Heemstede. Daar na stond de demonstratie weer geheel in het teken van judo en karate, waarbij Wim Ruska opnieuw zijn grote reputatie kon bewijzen, terwijl laatstgenoemde sport werd vertegenwoordigd door Rob Zwartjes en Jaap Korzelius. Voorts kon wethouder Ockeloen tot zijn genoegen terugzien op plezierige contacten tussen het gemeentebestuur en de heer Plenckers, vooral omdat hierbij door hem het woord „subsidie” nimmer ter sprake is gebracht. Daarbij be schouwde hij de school ook een grote aanwinst voor de sport in het algemeen, omdat de judoka, naar de wethouder meende te weten, steeds de nodige eer bied voor zijn tegenstander wordt bijge bracht. En dit leek hem, vooral in deze tijd van toenemende sport verruwing een bijzonder belangrijke factor. LOS ANGELES (UPI). De Ameri kaanse filmacteur Walter Brennan is zaterdag op 80-jarige leeftijd in het ziekenhuis van Oxnard in Californië overleden. Hij verbleef sinds juli in het ziekenhuis. Volgens familieleden had de acteur een longziekte, verergerd door smog. Brennan kreeg in zijn carrière drie Oscars van de Amerikaanse filma cademie. Direct hierop zorgde wethouder Ocke loen voor een grote verrassing door, nu de school toch was geopend, op de judo- mat de strijd aan te binden met Olym pisch- en wereldkampioen Wim Ruska. En men kan het geloven of niet, maar de wethouder slaagde erin zijn formida bele tegenstander met een sierlijke Deze toezegging heeft mr. R. Hotke, directeur-generaal Culturele Zaken van het ministerie van CRM gedaan tijdens de uitreiking van het eerste exemplaar van het Kastelenboek. Het werk is ver schenen bij uitgeverij Ankh-Hermes BV te Deventer en gaat vooraf aan het Monumenten jaar 1975. Het Kastelenboek, dat 224 bladzijden telt met 200 foto’s en tekeningen, is geschreven door de directeur van de Nederlandse Kastelen Stichting, de heer A. I. J. M. Schellart, bijgestaan door de directeur van Het Oversticht en Eerste Kamerlid A. A. C. M. Maaskant, die de redactie voerde. De werkzaamheden aan het boek heb ben meer dan een jaar in beslaggeno men. Fotograaf Ger Dekkers bezocht een 200-tal kastelen, waarvoor hij in ieder jaargetijde op pad ging. Het resultaat was een pak van ruim 1000 foto’s, waar uit een keus moest worden gemaakt. In de laatste voorbereidingsfase werd besloten om het boek een ruimere opzet te geven. Dat heeft geleid tot een kloek kijkboek met relatief weinig tekst. De foto’s zijn van een zeer goede kwaliteit en het boek kan op dit gebied een vergelijking met Engelse zusjes zeker doorstaan. K OOSTERLAND. Ruim zeventig jaar geleden voer het tjalkje van schipper Simon Bakker Jbzn. over de toenmalige Zuiderzee naar de kleine haven van Den Oever op het eiland Wieringen. Het scheepje had aan boord het historische orgel door de in zijn tijd beroemde orgelbouwer Jakob Engelbert Teschema- cher in 1762 vervaardigd voor Jhr. J. S. van de Poll, die het instrument in 1806 aan de Hervormde Gemeente te Velsen ten geschenke gaf ter plaatsing in de oude Engelmundus-kerk, waar het dienst deed tot 1902. Brennan speelde rollen in meer dan honderd films en in vier televisieseries. Doorgaans vertolkte hij opvliegende ou dere mannen met een hart van goud. De acteur, van huis uit een gediplo meerd technicus, zwierf in de beginjaren van zijn loopbaan van studio tot studio met Gary Cooper. Tijdens de Eerste Wereldoorlog diende hij aan het front in Frankrijk. In 1922 vestigde hij zich in Hollywood. Hij verwierf daar een contract van tien jaar nadat Samuel Goldwyn hem had aangenomen voor een rol in „The Wed ding Night”. Daarna speelde hij grote rollen in onder meer „The Texan”, „Meet John Livingstone” en „Banjo on my knee”. Oscars kreeg hij voor „Come and get it” (1936), „Kentucky” (1938) en „The Westerner” (1940). De overleden acteur was getrouwd en had drie kinderen. Grollenberg hield zich verre van zulke aanrakingen, maar zorgde er van zijn kant weer nauwgelet voor dat hij niet iets zou zeggen dat zijn tegenstander zou kunnen bezeren door scepsis, debating- trucjes e.d. Grollenberg had een sterk argument tegen de opvatting van Maas bach dat een zieke alleen niet geneest door gebrek aan geloof. Dat scheen Gods woord te zijn, maar Grollenberg vond het onbarmhartig en Maasbach wist er niet goed raad mee, evenmin trouwens als met de ouderdom van de aarde. Zonder dat het uiteraard zijn geloof deed wankelen Wethouder C. Ockeloen deponeert wereldkampioen Wim Ruska onder grote hilariteit op de judo-mat. Maasbach mag dan een „naïef’ zijn (in de betekenissen die daaraan in de schil-, derkunst gehecht wordt), hij is niet op zijn achterhoofd gevallen. Dus als Grol lenberg hem vraagt of hij denkt dat het einde van de wereld nu meer nabij is dan een eeuw geleden, doorziet hij on middellijk de rekenfout, lacht „ongelo vig” en noemt het vriendelijk een slech te vraag. Het verschil in aanpak tussen beide herders was ook typerend, en daarbij mag u „aanpak” letterlijk ne men. Maasbach (de banken in de kerk verkoopt hij omdat ze niet op het gerief van de mens zijn gemaakt) legde voort durend zijn hand op Grollenbergs arm bemoedigend, solidair, predikend. En dan heb ik zondag geboeid gekeken naar het programma van Marga Kerk- laan over broeder Maasbach van de Pinksterbeweging. God is een goede God, is zijn uitgangspunt, en dat maakt hem en zijn beweging in mijn ogen sympa thiek genoeg om zijn doen en laten met welgevallen te bekijken. Een zekere aanleg tot hysterie lijkt me, gezien de beelden van de zalvingsdienst waarbij vooral de gezalfde Zuidmolukkers ogen blikkelijk in onmacht vielen, een grote steun bij het geloof in de God van Maasbach, maar ook als scepticus moet ik erkennen dat er iets positiefs uitgaat van al die gelukkig kijkende mensen, zelfs als zij volkomen van de kaart raken in hun extase, want wie weet hoe weinig extase het dagelijks leven him overigens biedt. Kreuger en zijn understatements een voortreffelijke en „goed betaalde” set tussen de cactussen neergezet. Optredens werden afgewisseld met jamsessions, waarop vaak uitstekend werd gespeeld. Andere orkesten kwamen vervolgens met een schare nieuwe bezoekers aan boord. Enkele uren rondvaren op de Mooie Nel vormden het slot van dit feest dat uitgroeide tot het hoogtepunt van de festiviteiten rond het zilveren jubileum van de HJC. VOORSCHOTEN.Eigenaren van kastelen en landhuizen zullen in de toekomst zo mogelijk bij de financiering van het onderhoud van hun bezit door het Rijk worden geholpen. Aan een wetsvoorstel dat voorziet in een onder- houdssubsidie voor hen, die, door de wet gedwongen moeten zorgen voor het op peil houden van hun bezit, wordt mo menteel op het ministerie van CRM gewerkt. Dit voorstel wordt over afzien bare tijd bij de volksvertegenwoordiging het feit dat „IJmond” zich heeft losge maakt van „Kennemerstaten”, waar voorheen de club-financiën werden ver zorgd. Bij dit alles besprak men ook uitvoe rig de clubkleding (groen, geel en wit), waarbij echter voor de topteams van dames en heren afwijkende shirts zijn toegestaan. Ook achtte men het ge wenst voor de statuten de koninklijke goedkeuring aan te vragen. Bij de besprekingen van het beleid van de technische commissie kon, behal ve enige kritiek, ook de nodige bewon dering worden beluisterd. Vandaar dat de zittende leden, de dames L Bloem, H. Vellinga en M. de Vries-Klesser in hun functies werden herkozen, evenals de he ren F. Kemeling en P. Strobbe. Ook de jeugdcommissie bleek voortreffelijk werk te hebben verricht, zodat deze in haar geheel bleef gehandhaafd. Tenslotte kwam men tot de afspraak te trachten met prestatie-handbal de hoogste top te bereiken. Wethouder Ockeloen verontschuldigde zich daarop in feite met lege handen te zijn gekomen, ofschoon het hem toch verheugde een geschenk van het ge meentebestuur in het vooruitzicht te kunnen stellen. En wel een cadeau dat zeker Uen maal zo zwaar was als hij zelf, zodat hier ongeveer twee ton mee zal zijn gemoeid. En om de heer en mevrouw Plenckers niet langer in het onzekere te laten voegde hij hieraan toe dat het gemeentebestuur heeft besloten door Openbare Werken twintig rijdiel- klemmen voor het gebouw te laten plaatsen. En na deze mededeling ver klaarde de wethouder met een „De De drie jazzorkesten waren Herman Dijkstrfa’s Friends of Jazz, de Roaring Seven en de Limehouse Seven. Allemaal huisorkesten van de jazzclub en drie van Ondertussen had het „schnabbelor- kest” de Midgetown Jazz Band met Wim Toen werd het te koop aangeboden want men wilde een ander, „groter” orgel. De „bestuurderen” beseften blijk baar niet welke de grote waarde was van het pand, dat hun was toever trouwd. De kerkvoogdij van de Mi- chaëlskerk te Oosterland, vlak bij Den Oever gelegen, kocht het orgel voor 1200 en gaf Simon Bakker opdracht voor het transport. In oktober 1902 werd het orgel feestelijk in gebruik genomen door de organist Cornelis Koorn. Zaterdagavond was er weer feest in de Michaelskerk. Opnieuw ging het om het Teschemacher-orgel, waarvan de noodzakelijke restauratie in januari be gonnen door de restaurateur Albert Hendrik de Graaf, orgelmaker te Leus den, deze maand voltooid werd. Op deze avond zou het orgel bespeeld worden door de organist van de kerk Kees Klein en Klaas Bolt, de organist van de Haarlemse Grote of Sint-Bavo- kerk. Kees Klein had op zich genomen een Voluntary in d kleine terts van Maurice Green, de koraalpartita „Ach wie nich- tig, ach wie flüchtig” van Georg Böhm én het Orgelconcert in Bes (No 7) van Georg Friedrich Handel te vertolken, het laatste werk tezamen met het door de dirigent André Kaart geleide Haarlems Barok-Orkest van de stichting „Jeugd en Muziek-Haarlem”. Klaas Bolt bracht werken van Spaan se componisten ten gehore en gaf voorts een demonstratie van de klankkleur der dertien registers, die de dispositie telt, met hun vele mogelijke combinaties en timbre-verh ondingen. Klaas Bolt gaf bij deze demonstratie verrukkelijke, vaak sprankelend geestige improvisaties, die het joyeuze, feestelijke karakter van dit concert bijzonder ac centueerden .en waarbij het doel: in drukken te geven van de uitzonderlijk fraaie klank van dit unieke orgel, volle dig en overtuigend bereikt werd. Het zou te ver voeren de bijzondere schoonheid van elk der registers, alle grondstemmen van 8. 4, 2 en van één voet, afzonderlijk te gaan beschrijven. Voor één register wil ik een uitzonde ring maken: de „Fleut traverso 4 Fuss” een stem van ongelooflijk schone sonori teit, een meesterstuk van orgelmakers- techniek, waarmede Klaas Bolt als „or- gel-fluitist” met Kees Klein aan een clavecimbel een bijzonder fraaie uitvoe ring gaf van de vierde Fluit-sonate van Johann Sebastian Bach. Böhms partita gaf Kees Klein gele genheid de functie van de registers en de prachtige Plenumklank’ te demonstre ren voor kerkelijk orgelspel. Bij de uit voering van Handels orgelconcert bleek de schoonheid van de combinatie van de orgelklank en van de klank van het - if". "Wh. fe,,, Wr f -B

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 7