Bruisende champagne, Prix Italia: forum voor slappe koffie radio- en televisiemakers maar thee bij Edgar Vos Niveau te laag voor toekenning van prijs Berghaus toonde zich al Nationale Ballet met uitgebreid op instructieve avond TROS verzorgt eigen actualiteitenrubriek z'n zomers 41 CULTURELE TEGENHANGER VAN MONTREUX r ar a i O DINSDAG 2 4 SEPTEMBER 19 74 KUNST 'JT i WEDEROM HEEFT een Am sterdamse couturier zijn herfst- en wintercollectie aan ons ge openbaard. Dit keer was de beurt aan Edgar Vos. Voorop gesteld dat ik zijn avondkleding het meest geïnspireerd vond, moet ik er niettemin vanuit gaan dat je het ontbijt nu eenmaal niet met champagne gepaard doet gaan. Vandaar dat ik met u maar eerst de „dagelijkse” garderobe van Edgar ga doornemen. HAARLEM Maandagavond gaf het Nationale Ballet in de Stadsschouwburg een demonstratie, die door een veel te klein publiek bijzonder gewaardeerd werd. Een inleiding van Rudi van Dantzig, een stuk training onder leiding van Reuven Voremberg, een repetitie van een nieuw ballet (Kwintet) van Hans van Manen, die daarna bij zonder geanimeerd op allerlei vra gen uit het publiek antwoordde en tenslotte een volledig ballet van Rudi van Dantzig (Ramifications). lift' 'L HET NIEUWE MODESEI- ZOEN is ternauwernood begon nen oi kwieke confectioneurs staan al weer op de stoep om je hun voorj aars- en zomercollec ties te laten zien. En dan te bedenken dat de internatio nale confectiebeurzen volgende maand eveneens hun deuren wagenwijd opengooien en de stroom pas goed losbreekt. Maar u weet uit ervaring, dat de modewereld altijd een flink stuk op de tijd vooruitloopt. De Berg hausgroep, een van de grootste producenten van damesbovenkle- ding in West-Europa, is vandaag onze vaderlandse vlotterik. 1 een CONRAD VAN DE WEETERING. de MET DE LENGTEN KAN men bij onder redactie van Bé ter Maat die qua oordeel niet het idee tweede prijs draagt. Voorts is dat zijn decors mij niet hinderen. Hij zorgt voor een leeg toneel, maar toch wel met zijn signatuur. Deze keer komt er op het achterdoek een 9 meter hoog portret van Mozart. Er ontstaat dan een relatie tussen dat grote portret en de dansers op het toneel. een de Uit de her st- en wintercollectie van Edgar Vos een robe-housse van wol met zijde. Het streepdessin heeft de kleuren bordeaux, brique, camel en donkerbruin. Jurk in marinekleurige crêpe met ge- plisseerde bedrukte en geborduurde rand. De bijpassende lange shawl heeft een dito borduursel. DE MEESTE JURKEN UIT zijn collectie zijn wijd en dan liefst van- MET STRUISVEREN WEET Edgar Vos ook wel raad en stoeit daar lustig U ZIET DE AVONDLIJKE cham pagne knalt en bruist bij Edgar Vos volop, maar de ochtend koffie en de middag thee zijn wat aan de slappe kant. Voor het eerst in de geschiedenis van de Prix Italia is er geen prijs gevallen. In de sector muziek beslo ten zowel de radio- als de televisieju- ry dat het niveau te laag was en dat er naar hun mening geen bekroning kon plaatsvinden. Zelfs de bijkomen de prijs, beschikbaar gesteld door de RAI, de organiserende Italiaanse om roep, werd zeer moeizaam weggege ven. De RAI-prijs, die bij de televisie naar het Zweedse programma „Visi ons of a lady-minstrel” ging en bij de radio naar het Japanse „De piano, die in de zee viel”, werd daardoor gede gradeerd tot een troostprijs. DE HEREN VAN DE Berghaus- groep lieten uiteraard niet na nog even te wijzen op het feit dat ook de komende winter door hen niet was vergeten. Naast een kostelijke collec tie mantels in fluweel en wol, zijn er vanzelfsprekend ook bont- en imitatie bontmantels. Juweeltje hierbij was een jasje van roodvos met pigskin. Ook een fraai pak van tweed jersey compose kon alle kritiek glansrijk doorstaan. Het pak bestond uit een geruit jasje met lange shawl en vrij strakke rok. HILVERSUM (ANP). De TROS-te- levisie gaat vanaf 1 oktober voor het eerst in haar bestaan een actualiteiten rubriek uitzenden. De leiding van „Ak- tua TV" zal berusten bij drs. C. J. Baay, adjunct-directeur televisie van de TROS. De presentatie wordt verzorgd door Wi- bo van der Linde. „Aktua TV” zal weke lijks op maandagavond (vanaf 11 uur) worden uitgezonden en veertig minuten duren. De televisiejury had het zich min der moeilijk gemaakt. Er waren pro gramma’s, die niet meer waren dan conventionele reportages van concert- of opera-uitvoeringen. De jury had ze echter niet bij voorbaat uitgesloten, omdat ze toch wel op kwaliteit afvie len. collecties, zoals Flash voor de elegan te „career woman”, Menuetto voor de klassiek ingestelde vrouw en Jolliday voor de teener-twen. Voor voorjaar- zomer 1975 zag ik voor u allereerst alleraardigste deux-pièces in shirt- stijl met gematigd klokkende rokken. Dan een eindeloze variatie in mantels van zeer wijd tot slank gesneden in de meest uiteenlopende materialen van fraai glanzend katoen, wollen gabardine, corduroy, jersey, chintz en denim. Die chintz jasjes zijn er overi gens in effen en gedessineerd en dan nog maar liefst met een ocelot- of reptielprint of eenvoudigweg met een fijne ruit. Zuiver wollen plumgabardine werd verwerkt in de mantel (links); het jajs (rechts) heeft een menggabardine van 67 percent polyester en 36 per cent modal. (Van onze kunstredactie) FLORENCE De Prix Italia, de culturele tegenhanger van Mon treux, is het troetelkindje van sig nor Maurizio Pardi, een grijsgelok- te, enorm aardige en hardwerkende Italiaan. Hij is een veteraan van de RAI, de Italiaanse omroep. Hij stond aan de wieg van de Prix Ita lia, 26 jaar geleden. De organisatie van het festival in de prille begin jaren had nog niet zoveel om het lijf en Pardi „deed” dit dan ook naast zijn dagelijkse radiowerk. Nu is hij er het hele jaar mee bezig, en dat kan ook niet anders met een deelneming uit 37 landen en een aantal inzendingen dat wat de radio betreft, al de 2.000 gepasseerd is en in de televisiesector zijn duizendste gaat beleven. DE AVOND THUIS OF UIT be deelt Edgar aanmerkelijk beter. Een fraaie rok van een bedrukte velours completeerde hij met een brede stola, waarop grote zakken waren gestikt. Altijd makkelijk om de zenuwachtige handjes in op te bergen. Let ook eens op zo’n wollen tweed rok in verschil lende tinten steenrood met zwart, die verlevendigd werd door een kort jak je van kleine stukjes vossebont in dezelfde roodtinten. Van zijden jersey drapeerde Vos beeldige o verslag jur- ken met diepe decolleté’s. Het pikant ste model kon zich verheugen in een V-decolleté tot de taille en een split middenvoor tot hoog op het dijbeen. Voor de heren minder te raden, maar teleurstellingen blijven hun bespaard, In voornoemde japon hebt u overi gens Pleuni (Stille kracht) Touw kunnen bewonderen tijdens een TV- presentatie vanuit de RAI. De beslissingen brachten in het wat gezapige Prix Italia-wereldje flink wat sensatie teweeg. De Prix Italia- mensen, die de jury’s begeleidden, verklaarden dapper dat ze nog nooit zulke intelligente jury’s hadden gehad en complimenteerden de leden daar van. NCRV’s Kees van Zwol, die deel uitmaakte van de radiojury, zei dat zijn collega’s en hij zeer grondig te werk waren gegaan, maar na vijf uur van vergaderen geen andere dan een negatieve beslissing konden nemen. Berghaus alle kanten op: van net over de knie tot half op de kuit. Wilt u lang of kort, de detaillist hoeft uw verzoeken maar in te dienen en aan de vraag wordt voldaan, opdat ieder een lengte-gelukkig kan zijn. mende luxes, bijvoorbeeld op de excur sies. De Prix Italia mag zeer hoog geschat worden in het wereldje van de omroe pen het gerucht wil zelfs, dat sommi ge prijswinnaars dit op hun visitekaartje kenbaar maken het grote publiek kent de Prix Italia niet of nauwelijks. De keerzijde van de mooie Prix Italia- medaille, toont Stefan Felsenthal, hoofd kunstprogramma’s NOS-televisie: „Ik ben blij, dat dit festival bestaat, maar er zitten mij na vier jaar Prix Italia heel wat dingen dwars.” Stefan Felsenthal vindt dat de normen die gehanteerd worden bij de toelating van de inzendingen, verkeerd zijn. „Ik vind dat elk land met zijn meest type rende programma moet komen. Daarmee geeft zo’n land een stand van zaken van het afgelopen produktiejaar weer. „Dat eigene moet vooral in de drama sector tot uiting komen. Dus geen lekke re of mooie produkties, waarvoor je een buitenlandse gastregisseur hebt moeten aantrekken. Daarom is de keus van de uit een jukstuk aangerimpeld. Er kan dus van alles onder en dan doel ik niet alleen op de blouse of coltrui. Voor ons manvolk is deze gehaaste tijd een extra probleem, want wat er voor een figuurtje uit zo’n tentachtig geval tevoorschijn gaat komen wordt dé grote verrassing, of niet! Teleur stelling vooral ook bij de gespannen, verwachtingsvolle toeschouwsters. Men dichtte Vos zeer zeker een hyper vrouwelijke mode toe. Maar nee, jurkjes met naden juist over de borstjes, zodat deze eerder iets afge plat dan geprononceerd werden. Aan duidingen van de taille waren nage noeg niet te bespeuren en de kuitlan ge rokken belemmerden evenzeer het uitzicht op de eventuele ranke onder danen. BEHALVE DEZE UITGEBREIDE collectie in geweven en gebreide ma terialen was er eveneens een voor treffelijk aanbod in korte en lange jassen van soepel nappa, pigskin en suède in de kleuren brique. olijf en verschillende andere groene tinten, bleu en beige. Een ideale dracht voor het voorjaar en niet te vergeten voor de koele zomerdagen, die wij hier nu eenmaal zo veelvuldig hebben. van het festival blijven er elk jaar hoge kosten over. Italië staat voor een econo misch bankroet: zal dat geen repercus sies voor het festival betekenen? Glimlachende signor Pardi ziet de toe komst nog steeds zonnig tegemoet. Hij geeft toe dat hij elk jaar opnieuw hard moet knokken om zijn budget goedge keurd te krijgen, maar tot nu toe is dat altijd gelukt. „Als we moeten bezuini gen. dan doen we dat op enkele bijko- briek eigenlijk een beetje tot stand is gekomen onder de druk der omstandig heden. „Maar niemand zal ons nog kun nen verwijten, dat wij ons niet aan de wet houden", vond de TROS-directeur. Eenmaal in de zes weken gaat de TROS op woensdagavond (als alternatief voor eventueel Europacup-voetbal op het andere net) een meer dan twee uur durend themaprogramma uitzenden, dat doorgaans wordt ingeleid door een film. Op 2 oktober staat het druggebruik cen traal. Eenmaal in de vier weken komt de TROS met een Andrë van Duyn- show. De nieuwe a-omroep heeft afgezien van Nederlandse TV-series. Wel maakt men op basis van oorspronkelijk Neder lands werk een aantal losse eigen pro ducties. Het „lichte” toneel is voor de zaterdagavond, het zwaardere toneel voor de zondagavond gereserveerd. ONDER OGEN KREEG IK voorts een hoogglanzende mantel die ver vaardigd bleek van rubberised ka toen, een procédé enigszins te verge lijken met het vulcaniseren van uw autoband. Je moet maar op het idee komen! Dat wijde mantels het mét en zonder ceintuur bijzonder goed doen, zal u ook niet meer verrassen. We houden er tegenwoordig wel van om wat met ceintuurs te spelen. Leu ke resultaten werden onder meer verkregen met een verlaagde mouw inzet, corduroy dat in de rugpartij chevron was verwerkt. Lekker jong vond ik de mantels en costuumpjes van gewassen corduroy (délavé). Zo ook de pakjes van chintzed popeline, bestaande uit een blouson met wijde klokrok voorzien van ruime, schuin- geplaatste insteekzakken. Nederlandse inzending „Rudy Schokker huilt niet meer” zo goed, ook al zou hij de laatste prijs bij wijze van spreken winnen. Daarom dit VPRO-produkt en niet Waaldrecht, De Stille Kracht of Bartje, ook al is Rudy Schokker al een paar jaartjes oud. Het is het meest eigene en typerende ding dat de Neder landse televisie in die paar jaar heeft voortgebracht. Om die reden is het ook prima, dat in de sector muziek de VARA-film over Peter Schats „To you” is ingezonden. Stefan Felsenthal heeft geen klachten over de jury-resultaten, wel over de wijze van jurering. „In die jury’s zitten te veel bonzen en te weinig mensen van de praktijk. Henk de Bie van de VARA-televisie en producer van „To you” heeft kritiek op de muzieksector, waarin zowel ballet ten, muziekdramatische uitvoeringen als reportages en documentaires zijn onder gebracht. Voor een jury is het een hels karwei om uit dit overladen geheel een winnaar aan te wijzen. mee op een etage-japon waarvan hij de bovenste roklaag voorzag. Een col- van deze veren zette hij op een zuiver zijden greige avondjapon. Heerlijk theatraal was een cape met capuchon van zwart zijden jersey, waaronder hij een geraffineerde overslagjapon van hetzelfde materiaal liet dragen. De toekomstige bruid kan een eventuele koude trouwdag vrouwhaftig doorstaan in een witte tinneroy mantel met plissé ruches en kanten capuchon. SJ Ss De TROS hoopt met „Aktua TV” een zo breed mogelijk publiek te bereiken. De presentatie van de actualiteiten zal op locatie geschieden. „We proberen een vrij enge relatie te leggen tussen het actuele gebeuren in de regio en de achtergrondinformatie, die vanuit de studio zal worden verzorgd”, lichtte drs. Baay toe. De TROS-leiding erkende, dat de ru- Vraag: „Ik zii hier voor het eerst van mijn leven naar ballet te kijken; kunt u me ook zeggen waar ik op moet letten?” v. M.: „Tien jaar geleden zagen negers in de binnenlanden niets op een foto. Ik weet niet of dat nu nog zo is, maar ook het kijken naar een foto, naar een afbeelding van iets in een plat vlak, moet je leren. Dat kunnen wij ons helemaal niet meer voorstellen, maar mensen die nog nooit een foto gezien hebben, herkennen daar absoluut niets op. Ik kan nu wel zeggen waar u op moet letten bij een balletvoorstelling, maar het is veel beter om vaak te komen kijken, dan begint u vanzelf alles te herkennen”. Deze demonstratie van Het Nationale Ballet was een uitstekende introductie voor nieuwelingen bij het danskijken, maar ook een oude rot als ondergete kende heeft er nog heel wat van opge stoken. Uiteraard geef ik hier geen commen taar op de kwaliteit van het nieuwe ballet van Hans van Manen, waarvan de laatste twee minuten op dezelfde dag pas afgekomen zijn. Ieder werk heeft het recht onder de meest gunstige om standigheden beoordeeld te worden en die omstandigheden zullen zeker bij de première op 3 oktober aanmerkelijk gunstiger zijn dan bij deze repetitie. Wel was het interessant te zien hoeveel ele menten van zo’n ballet al zichtbaar wórden als het van te voren alleen maar even snel doorgelopen wordt om uit te kienen hoe het het gunstigste in toneelruimte kan worden geplaatst. Van Manen houdt ervan zichzelf ruimteproblemen te stellen en die dan op te lossen. Natuurlijk zijn zijn ballet ten ook nog afhankelijk van een groot aantal andere factoren en het was dan ook uiterst boeiend de choreograaf zelf over zijn werk te horen vertellen. Eén van de eerste vragen bij zo’n publieke discussie, is altijd: „Als ik ook wil dansen, waar moet ik dan naartoe gaan?”. Van Manen verwees vragenstel ler laconiek naar het telefoonboek onder het hoofdje „balletscholen”. Vraag: „Welk standpunt is ideaal om ballet te zien?” Van Manen: „Ik zit altijd op de 12de rij in het midden. Dichterbij kun je de choreografie niet overzien en verderweg gaat er te veel van de expressie verlo ren. Critici zitten altijd helemaal opzij en dat zijn de slechtste plaatsen die er zijn!” Ik ben het helemaal met Van Manen eens en geef dit dan ook graag door aan die mensen die altijd mijn plaatsen ver zorgen. Vraag: „Hoe gaat u te werk als u een ballet moet maken?” v. M.: „Ik draai de hele dag de muziek die ik gekozen heb. Als ik afwas, als ik stofzuig, dat gaat constant door. Lang zaam ontwikkelt zich dan een beeld maar nog geen passen, die komen pas op het allerlaatst. Iedere muziek heeft een In deze actualiteitenrubriek zal vol gens TROS-directeur mr. J. M. Landrë het commentaar niet geschuwd worden als1 dat nodig is, „maar we gaan daarbij niet links denken of rechts, we gebrui ken gewoon ons verstand”, zei hij. „O- verigens blijft het voor mij persoonlijk de vraag, of het publiek op nog een actualiteitenrubriek zit te wachten”, al dus de heer Landré. Het idee achter de oprichting van de Prix Italia werd na de oorlog uit idealis me geboren. Omroepmensen uit vele landen vonden dat er jaarlijks een mo gelijkheid moest zijn om bij elkaar te komen en gedachten uit te wisselen. Dat schone plan leek na de Tweede Wereldoorlog in de OIRT te worden verwezenlijkt. De OIRT echter ging ka pot aan de koude oorlog, aan de gevoe lens van wantrouwen tussen Oost en West. De RAI sprong in het opengevallen gat en in 1949 ging de Prix Italia van start: de eerste sessies vonden in Venetië plaats. De Prix Italia groeide mee met de media. In 1952 werd het eerste stereofo nische radioprogramma ingezonden en de televisie deed in 1957 haar intrede. Naast de Prix Italia, die in totaal zes keer kan vallen en wel voor radio en televisie elk in de sectoren muziek, dra ma en documentaires, is er nog een prijs van de RAI, die weliswaar de helft bedraagt van de Prix Italia zelf, maar - j van een er een persprijs en een speciale prijs voor de radiodocumentaires van de stad waar de sessies worden gehouden. De Prix Italia wordt betaald door de bijdragen van de deelnemende landen en ligt tussen de 20.000 en 35.000 Zwitserse franken. Voor de RAI als organisator EEN GROOT DEEL VAN DE pro- dukten van de Berghausgroep gaat merkloos naar de cliënten, maar daarnevens voert men speciale merk- Ook in deze categorie dus geen Prix Italia, maar wel een RAI-prijs en die werd bijna door Nederland gewonnen. Een van de drie nomina ties was namelijk voor Rob Toubers VARA-programma over Peter Schats „To you”, door de jury zeer aantrek kelijk gevonden door zijn toepassing van de elektronika. De klap van het niet toekennen van twee Italia-prijzen kwam hard aan, omdat beide jury’s uiteraard niet mét elkaar hadden overlegd en onaf hankelijk van elkaar tot hun negatie ve jesluit waren gekomen. Met angst en beven ziet men nu de uitslagen tegemoet die vrijdag aanstaande in de sectoren drama en documentaires zullen vallen. De Prix Italia zal ech ter nu al tot de slotsom zijn geko men, dat de koers moet worden ge. wijzigd. NIET ERG’ OPWINDEND DUS, wat echter niet wegneemt dat er ongetwijfeld modellen te zien waren waar men warmer voor liep. Daar voor hoeven wij bijvoorbeeld maar te kijken naar een tweed mantelpak met een mouwloze jas en naar een heerlij ke lange zwarte velours mantel. Een robe-manteau van grijze Shetland in een prachtige belijning oogstte met recht veel bijval. Fijn om in je garderobe te hebben en kenmerkend voor Vos was een birds-eye tweed pakje met klokrok en kort jasje met contraststiksels. image. Deze muziek van Mozart heeft ook een image. Daar kun je dan niet omheen, daar moet je rekening mee houden. Toen ik „Sacre” maakte was ik veel meer bezig met het vechten tegen het image van Sacre, dan met het rustig maken van een ballet. Iedereen wist precies dat Sacre bij zijn première met tomaten bekogeld was en daar had ik maar rekening mee te houden. Vraag: „Hoe vindt u nou zo’n repetitie van uw eigen ballet?” v. M.: „Ik het het gevoel dat we een première hebben gedaan, het is wel een repetitie, maar we geven toch een voor stelling en ik ben net zo zenuwachtig alsof het een première was en dat zijn de dansers ook. Vraag: „Wat voor functie heeft decor in uw ballet?” v. M.: „Ik werk altijd samen met Jean Paul Vroom en die zorgt er steeds voor, Beeldschone overslagmantel met wijde klokrok uitgevoerd in geglansd katoen. „Zevensprong” maakt plaats voor een nieuw familiequiz-programma, dat ge presenteerd wordt door ex-Veronica- programmaleider Rob Out. „Op uw ge zondheid” krijgt een bredere basis en gaat vermoedelijk „Bij leven en welzijn” heten. Met Henk van der Meiden is proefprogramma gemaakt onder voorlopige werktitel „TV privé”.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 13