Economische deskundigen van SER: l wegenbouw Geen Philips- cao voor dit jaar i CABAlLEllO Bonden verwijten PTT woordbreuk I Toekomst van I redelijk’ bedrijven tÊw Jl ontregelde 99 Parijse verkeer ■MB® GELD „Operatie Slak" ■u ga*. I I 1 H Wl RAPPORT PERSONEELSVERPLAATSING Jeans en jackets mogen tot op de draad versleten zijn. Als de sigaret maar vers is. Caballero is in de verste verte de verste. 14 DINSDAG 24 SEPTEMBER 1974 ECONOMIE OMZET HOECHST 30 PERCENT GESTEGEN CIGARETTES I - w- (Vervolg van pagina 1) De commissie tekent aan dat, wanneer Caballero bruin in blue denim .n (Van onze Haagse redactie) voor Ed. Laurens Continental I De bonden hadden verondersteld dat het PTT-rapport, dat op 21 september klaar moest zijn, eerst nog met hen zou worden besproken. Ondanks het feit dat zij het er mee eens zijn, distantiëren zij zich van het stuk. De bonden vragen zich af hoe het rapport kan worden de de ïld an ijn :ja en Ier d- n- ;st eft P- jel lo de 40 an iet tie n- ok a- J. iet lef lat •s- de op en >ij de ar es u- *n. gd en ïft de Amerikaanse dollar Engelse pond Belgische frank (100) Duitse mark (100) Italiaanse lire (10.000) Portugese escudo (100) Canadese dollar Franse frank (100) Zwitserse frank (100) Zweedse kroon (100) Noorse kroon (100) Deense kroon (100) Oostenrijkse schilling (100) Spaanse peseta (100) Griekse drachme (100) Finse mark (100) Joegoslavische dinar (100) Hoechst heeft in de eerste zes maan den van dit jaar een winst vóór belas tingen van 510 miljoen mark geboekt vergeleken met een winstcijfer van 319 miljoen mark over de eerste helft van 1973. Minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat wees er in de vergadering op dat er in de toekomst wel eens sprake zou kunnen zijn van een geringere pro- duktie van nieuwe wegen dan men ooit wel eens zou hebben gedacht. Het on derhoud ervan wordt steeds belangrij ken Nu al wordt 25 percent van de uitgaven voor rijkswegen aan onderhoud besteed, voor secundaire en tertiaire 36 percent. Voor de aannemerswereld heeft deze verschuiving ook gevolgen. Onder houd en reconstructie is over het alge meen arbeidsintensiever en ingewikkel der omdat het verkeer niet gehinderd mag worden. Een kardinale vraag is, aldus de bewindsman, hoe groot het totale werkenpakket voor de wegenbouw en de aanleg voor voorzieningen van het openbaar vervoer in de komende jaren zal zijn. DEN HAAG.(ANP) Er zit een rede lijke toekomst in de wegenbouw, maar deze moet volgens een plan verlopen gebaseerd op een 1 angere-termijn visie van de overheid. De verwaarlozing van de wegenbouw zal leiden tot een ernsti ge vorm van kapitaalvernietiging, aan tasting van de werkgelegenheid en van het zich moeizaam ontwikkelde sociale klimaat in deze sector. Aldus gisteren in Den Haag de voor zitter van de Nederlandse Vereniging van Wegenbouwers, ing. B. A. Thedinga op de algemene vergadering van de ver eniging. De advieskoersen buitenlands 1 AMSTERDAM (ANP) (aan- en verkoopprijzen) bankpapier luiden: FRANKFORT. (Reuter) Het inter nationaal vertakte Duitse chemische concern Hoechst verwacht dat zijn we- reldomzet dit jaar 20,5 miljard mark zal bedragen, dertig percent méér dan in 1973. Dit heeft de president-commissaris van Hoechst, Rolf Sammet, gisteren be kendgemaakt. De omzet van de buiten landse Hoechst-vestigingen zal waar schijnlijk 4,5 miljard mark bedragen. Telt men hierbij de export van de Westduitse bedrijven op, dan blijkt dat ongeveer drievijfde van het omzetcijfer betrekking heeft op het buitenland. DEN HAAG. (ANP) De vakorgani saties die partij zijn bij de cao voor de Philipsbedrijven in Nederland, hebben de directie van het concern meegedeeld, dat zij besloten hebben af te zien van het sluiten van een cao voor de periode 1 april 1974 tot en met 31 maart 1975. De vakorganisaties zullen, na overleg met de leden, de directie voorstellen doen voor een cao die 1 januari 1975 zou moeten ingaan. de binnenlandse bestrijding van de in flatie meer succes zou hebben dat in de concurrerende landen, een adequaat in tern en extern monetair beleid geboden is om geen al te grote spanningen in de exportsector te doen ontstaan. In aan merking genomen de reële mogelijkheid van een enigszins recessieve wereld markt, behoeft echter voorlopig voor Vergelijke excessieve spanningen minder te worden gevreesd dan in eerdere rap porten van de commissie wel tot uit drukking is gebracht. DEN HAAG. De vtff centrales van overheidspersoneel verwijten de centrale directie van de PTT geen woord te hebben gehouden. Het rapport waarin de centrale PTT-directie staatssecretaris Van Hulten van Verkeer en Waterstaat afraadt 6500 PTT’ers van Den Haag naar Groningen en Leeuwarden over te plaat sen (waarover wij gisteren berichtten), is zonder hun voorkennis uitgebracht. Hoe zeer de bonden de handelwijze van de PTT ook wraken, zij zijn het wel eens met de inhoud ervan. Verder wijzend op de cijfers van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Orde ning, de begroting 1975 en het Rijkswe- genfonds meende de voorzitter dat met de overheid gemaakte afspraken toch weer van jaar tot jaar gewijzigd kunnen worden, een toekomst die troebel is. Een goed zicht op de toekomst achtte hij een primaire levensvoorwaarde voor de we- genbou wbedri j ven getoetst aan de „zorgvuldige overwegin gen” van de interdepartementale werk groep die zich over hetzelfde probleem gebogen heeft. De bonden menen dat de PTT al veel heeft gedaan om concentratie van werk nemers in de Randstad tegen te gaan en dat voor de toekomst de oplossing moet worden gezocht in het creëren van nieu we arbeidsplaatsen buiten de Randstad, alsmede in het vestigen van nieuwe dienstonderdelen elders in het land. Staatssecretaris Van Hulten heeft de PTT-publikatie een goed rapport ge noemd, dat hem een goed inzicht ver schat in de problematiek van deze ver plaatsing. Deze week nog wordt het werkstuk met de centrale directie be sproken. Het resultaat ervan wordt aan het kabinet voorgelegd, zodat het kabi net zijn aanvankelijke voornemen kan verwerpen of bestendigen. In een gisteren uitgegeven verklaring zeggen de bonden dat het kabinetsbesluit, tot overplaatsing „grote onrust heeft ver oorzaakt onder het betrokken personeel en in de spreidingsgebieden verwachtin gen heeft gewekt die niet kunnen worden verezenlijkt”. Zou het kabinet tot ver plaatsing overgaan dan zouden de ver. huiskost, geschat op 1,6 miljard gulden, wellicht via tariefsverhogingen moeten worden opgebracht, concluderen de bon den. Wel meent de commissie dat, om te komen tot de zojuist genoemde en in de macro-economische verkenning veron derstelde initiële loonstijging, het nood zakelijk is dat de vaststelling ervan wordt geëffectueerd via een door de sociale partners in overleg met het kabi net overeen te komen sociaal akkoord. Het voorgaande neemt niet weg dat het gebruiken van de voor 1975 beschik bare extra middelen, als gevolg van de bijstelling van het begrotingstekort en van hogere aardgasopbrengsten, voor het grootste deel gaat in de richting van uitgavenvergroting door de overheid. De commissie meent dat aldus bij het aan wenden van de extra middelen een zwaar accent wordt gelegd op de alge mene uitgavenvergroting door de over heid. Met het oog op de bestrijding van de structurele werkloosheid en het tegen gaan van de inflatie zou, naar het in zicht van de commissie, een groter deel moeten worden bestemd voor gerichte en globale lastenverlaging, vooral ook van het bedrijfsleven ter compensatie van kostenstijgingen die het gevolg zijn Begin juni hebben partijen bij de cao, die op 31 maart 1974 was afgelopen, afzonderlijk bekend gemaakt dat in principe overeenstemming was bereikt over een collectieve arbeidsovereenkomst ingaande 1 april 1974. Tijdens daarop volgende gesprekken is gebleken dat partijen het niet met elkaar eens konden worden. Door een demonstratie van vrachtwagen-chauffeurs waren gisteren de grote ver keerswegen in en om Parijs toneel van files en opstoppingen. De demonstranten lieten hun auto’s stapvoets rijden om zo hun eisen voor hogere vrachtkosten kracht bij te zetten. Audet: slechter resultaat. Bij Audet (dagbladen en tijdschriften) is het re sultaat over het eerste halve jaar van 1974 slechter dan in de overeenkom stige periode in 1973. De uitkomsten zullen over het lopende boekjaar on geveer 10 percent lager zijn. De omzet is in het eerste halfjaar van 1974 weliswaar toegenomen met ruim 13 percent maar de sterk gestegen loon en papierkosten hebben de totaalkos- ten sneller doen oplopen dan de op brengsten. Bergoss. Koninklijke Tapijtfabrieken Bergoss NV heeft in het eerste half jaar van 1974 het nettoresultaat bij een met ongeveer 7 pet gestegen om zet zien dalen met circa 25 pet van 1,42 mln tot 1,08 mln, aldus een mededeling van het bedrijf. Het bru- toresultaat bedroeg 3,47 mln tegen 3,81 mln in dezelfde periode van 1973. Hoewel in het tweede kwartaal een opleving kon worden geconsta teerd, was dit niet voldoende om de aanmerkelijk lagere resultaten over het eerste kwartaal, waarvan tijdens 4» jaarvergadering al melding werd gemaakt, in te halen. DEN HAAG. De commissie van economische deskundigen van de Sociaal Economische Raad acht het op zichzelf juist dat het kabinet er naar streeft het effect van de prijsverhoging van aardgas voor het particuliere verbruik te com penseren door fiscale maatregelen. Voor de zogenoemde modale werknemers (ge huwd, met twee kinderen en een inko men juist beneden de premiegrens red.) kan daardoor een verbetering van het reëel beschikbare inkomen in 1975 van 2,5 a 3 percent worden bereikt, terwijl niettemin de initiële loonstijging (is: bij begin van de cao) tot anderhalf percent beperkt kan blijven. Dientengevolge kan ook de totale loonkostenstijging minder zijn, aldus de commissie. Zij acht dit van groot belang, omdat een dergelijk beleid een aanzet kan geven tot een omgekeerde beweging van de inflatiespiraal zonder dat de bestedingen worden aangetast. Het op deze wijze beperken van de initiële loonstijging kan als een reëel alternatief worden gezien van een niet toekennen van een prijscompensatie voor duurder aardgas voor particulier gebruik, zo schrijft de commissie. 2.66- 2.76 6.14- 6.44 6.65- 6.95 100.25-103.25 37.50- 41.00 9.10- 10.60 2.68- 2.78 54.50- 58 00 89.00- 92.00 58.75- 61.75 47.25- 50.25 42.00- 45.00 14.25- 14.56 4.55- 4.85 8.10- 9.60 69.50- 72.50 15.50- 18.50 van de prijsverhoging van olie en aard gas. Vermeden moet worden dat vanwege de extra ruimte te gemakkelijk tot een vergroting van de algemene overheids uitgaven wordt overgegaan. De commis sie vestigt de aandacht op de noodzaak van het in de hand houden van de collectieve lasten. De commissie hecht een zodanige be tekenis aan de bestrijding van de struc turele werkloosheid en van de inflatie dat zij in overweging geeft nog verder te gaan met budgettaire, op lastenver lichting gerichte, maatregelen. De com missie meent dat, als de werkgelegen heidssituatie zich zo ongunstig ontwik kelt als wordt voorzien, een toegevoegde verruiming van het begrotingstekort ten behoeve van specifieke en globale las tenverlichting voor het bedrijfsleven verantwoord kan zUn. Deze extra verho ging van de middelen zou voorlopig alleen voor 1975 moeten gelden. Als concrete maatregelen ter effectue ring van specifieke lastenverlichting voor het bestrijden van structurele werkloosheid noemt de commissie kre- dietgaranties en rentesubsidies voor de herstructurering van bedrijfstakken en andere maatregelen ter versterking van de industriële structuur. Aangaande de algemene lastenverlichting denkt de commissie allereerst aan verlaging van indirecte belastingen,'vooral met het oog op bedrijfstakken die op de binnenland se markt zijn gericht. Zij denkt echter ook aan verlaging van werkgeverspre mies voor de sociale verzekering. „Effect duurder gas goed gecompenseerd Hl at.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 15