BEZETTING VAN DEFENSIE-CENTRUM BLIJFT PROBLEEM EK-premies Oranje nog ONDERSCHATTEN VAN niet bekend FINLAND GEVAARLIJK Twijfels rond V an Hanegem Debuut als half zwaargewicht werd Rudi Lubbers ontgoocheling voor Vosmaer toch geselecteerd Opnieuw badminton-crisis SPORWBffl De lichtgewicht Singer Starlet HAL CARROLL SUPERIEUR NA VOORZICHTIGE START een miljoen gulden aan prijzen BONDSBESTUUR TREEDT ZATERDAG EN BLOC AF 1 „TNT” DINSDAG 2 4 SEPTEMBER 1974 SPORT 16 17 (Van onze speciale verslaggever) Vraagteken Speculatie m. W Goede instelling De kleine compacte lichtgewicht machine van Singer met de slimme ,,één-hands-greep”. Hij kan zig-zaggen en blindzomen. Maakt moeiteloos knoopsgaten en zet razend snel knopen aan. En dat is heel wat voor zo’n compacte lichtgewicht. Winkelwaarde 599, En als u niet wint, heeft u nog geen pech, want er is al een automatische Singer zig-zag voor 349, Te winnen in de Puzzelaktie Geven voor Leven in deze krant t.b.v. de kankerbestrijding in Nederland. Puzzel mee! (Van onze speciale verslaggever) n Knobels Knobel: „Finnen zijn gevaarlijk’’ (ADVERTENTIE) (Van onze sportredactie) THEO KLEIN. zover Rudi Lubbers: geen kans totd V HELSINKI Schade en schande hebben George Knobel wijs ge maakt. De bondscoach is aan de vooravond van het duel met Finland, het eerste treffen van Oranje in de voorronden van de Europese titelstrijd, vooral bevreesd voor het loerende gevaar van onderschatting. Daarom ook is hij bijzonder blij met de na veel moeite via de NOS van de Finse tele visie gekregen beelden van de strijd tussen Finland en Polen. Die beelden moeten zijn selectie duidelijk maken, dat de Finse amateurs erg lastige tegenstanders zijn. Alle hoop is nu gevestigd op een uit districtsvoorzitters gevormde commissie, die nieuwe kandidaten voor het hoofd bestuur moet aandragen, maar sinds en kele weken niets meer van zich heeft laten horen. Het breekpunt voor het huidige hoofd bestuur, dat nogal ongelukkig begon met Knobel schijnt niet gebukt te gaan onder de problemen rondom zijn selec tie. Het wegvallen van Suurbier en Ren- senbrink door blessures ziet hij wel als een echte handicap, maar hij denkt die plaatsen toch wel adequaat te kunnen opvullen. „Voor mij staat het elftal al Waarmee de bondscoach opnieuw duide lijk heeft laten weten, dat wat hem betreft het conflict met de PSV-ers nog altijd bestaat. ik ik In Herne werd Wil de Vlam achter de Belg Herman van Springel tweede in een wegwedstrijd voor profs. De Westduitse Bundesligaclub Wer der Bremen contracteerde de voor de Spaanse club Elche spelende Duitse mid denvelder Franz Hiller. De vierde partij tussen Karpov en Kortsnoj in de finaletweekamp van het kandidatentoernooi eindigde in remise. De Franse combinatie Van Lancker- Mourioux heeft de leiding in de Zes daagse van Londen. Roy Schuiten en Leo Duyndam bezetten de tweede plaats. „We moeten nog met de spelers aan de tafel gaan zitten”, verklaarde chef-d’equipe Jan Huybrechts. „Ja, er moet ook nog met de clubs die spe lers voor het nationale team afstaan, worden gesproken. Dat zijn twee af zonderlijke bijeenkomsten. De data voor die gesprekken zijn nog niet bekend.” de tussentijd kandidaten gevonden zou den kunnen worden voor een nieuwe regeringsploeg. Daarnaast wilden de he ren het bestuur van Zuid-Holland vra gen een ander dan de voorzitter te belasten met de officiële contacten met het bestuur. Hierop gingen de heer Reynen en de zijnen niet in. positie, dicht op zijn opponent, vielen alle remmingen weg. Carroll genoot dui delijk. Als een kind in de speeltuin dolde hij met Rudi Lubbers, die nooit tevoren tegen zo’n agressieve tegenstan der stond. DEN HAAG(ANP). Johnny Oude Wesselink van Go Ahead Eagles, die zaterdag in de wedstrijd t egen PSV geblesseerd raakte heeft zich terugge trokken uit de selectie van Jong Oranje voor de morgen te spelen wedstrijd tegen Jong Finland te Deventer. Aan de selectie zijn alsnog toegevoegd twee spe lers van AZ’67: Bobby Vosmaer en Henk van Rijnsoever. afgewerkt, tegen zegge en schrijve één amateurwedstrijd van C-klassers. Een slechter begin had men zich niet kunnen denken. Om te verhinderen dat de bond in een nieuw bestuursvacuüm terecht zou ko men (dat gebeurde anderhalf jaar gele den bij het aftreden van Hartemink c.s.) boden de heren Valken, Van Abbe, Ver hoef en Kusters hun diensten aan. In hun gedachtengang zou het huidige be stuur althans zijn normale zittingsduur (nog één jaar) moeten afmaken, zodat in De Bulgaarse gewichtsheffer Georgi Todorov vestigde in Manilla een nieuw wereldrecord in het vedergewicht m«t een totaal van 280 kg. De gevolgen voor Lubbers waren ver nietigend. Als een tijger sprong de ge routineerde Amerikaan op zijn tegen stander af. Voor het eerst in de wed strijd vergat hij Lubbers’ lengtevoordeel en hij kwam dwars door diens verdedi ging op „halve afstand”. Eenmaal in die Wat de bezetting van het middenveld betreft, heeft Knobel dus geen proble men. Het ligt voor de hand, dat naast Van Hanegem de Ajacied Haan en de Spaanse Nederlander Neeskens daar zul len acteren. De suggestie, dat Haan net als in West-Duitsland als vrije verdedi ger het veld wordt ingestuurd, waardoor De Jong dan een plaats in de tweede linie kan krijgen, lijkt onwaarschijnlijk. Vooral ook omdat Ajax en Haan zelf niet zoveel voelen voor die oplossing. Verwacht wordt, dat Schneider laatste man wordt en dat zijn ploeggenoot Jan sen als voorstopper komt opdraven. Als vervanger voor Suurbier maak Van lerssel de meeste kans. Krol maakt het kwartet verdedigers uiteraard vol. De bezetting van het centrum in de defensie lijkt op papier vrij zwak. Kno bel geeft ook toe, dat hij nog zoekende is naar een oplossing voor dat probleem. „Kijk, de ideale selectie is voor elke plaats een specialist en daarachter vier man, die in de diverse linies ook specia listen zijn. Maar op het ogenblik hebben we voor die plaatsen in het centrum van de verdediging in Nederland geen inter nationale figuren tot onze beschikking. We hebben al wel enkele kandidaten op het oog. Ja, daar hoort Israel ook bij, al kijk ik bij voorkeur naar de toekomst en zal ik alleen uit prestatieve overwe gingen op het verleden teruggrijpen. Maar laten we eerlijk zijn, ook in West- Duitsland is de echte oplossing voor dit probleem niet gevonden. Ik wil in het midden laten of het terecht of ten onrechte was, maar iedereen heeft toch steeds zijn hart vastgehouden voor de verdediging.” James Vrij demonstreerde maandag avond in zijn vijfde partij als prof tegen de geroutineerde Belg Frans Meganck dat het niet lang meer zal duren voor hij rijp is voor het echte zware werk. Met briljante links-rechtse combinaties maakte hij in de eerste ronde al duide lijk dat de match niet lang zou duren, hetgeen in de tweede ronde met een knockdown werd bevestigd. In de derde fase kwam het verachte einde. Uitge kiend creëerde Vrij openingen in de verdediging van de Belg, waardoor hij driemaal kort achtereen ongenadig toe kon slaan. Even zoveel keren klapte Meganck tegen het canvas. Genoeg voor scheidsrechter Mercey om in te grijpen. Ondubbelzinnig kwam maandagavond in het Ahoy-sportpaleis op dit eerste door Heineken gesponsorde programma naar voren dat de met veel bravoure aangekondigde steun voor de amateur- boksers een farce is. Alles draait om de profs. Van de 49 zogenaamd geselecteer de amateurs kon er maandag geen een in de ring worden gebracht. De boks- bond liet het ondanks herhaald aandrin gen van de Ahoy-organisatie volkomen afweten. „Te korte voorbereidingsperio de”, werd er slechts gemompeld. Het resultaat was dat er maandag voor 2500 toeschouwers vijf profpartijen werden ROTTERDAM. De vindingrijke geest die Hal Carroll de bijnaam TNT toedichtte heeft niet overdreven. Werke lijk met de kracht van een exploderend kruitvat bevocht de 33-jarige superatleet maandagavond zijn vier jaar jongere tegenstander Rudi Lubbers. Drie ronden lang nam hij de tijd om uit te vissen of de Nederlander inderdaad zo sterk was als zijn uitslag tegen Muhammad Ali deed vermoeden. Maar toen de vriendelijke neger eenmaal in de gaten had dat hij helemaal niet tegen een zwaargewicht- topper stond, was het snel met Lubbers gedaan. Vanaf de gong voor de vierde ronde gaf Carroll gehoor aan het bevel van zijn trainer Billy Harris om „wat meer druk uit te oefenen”. Carroll: „Dat is nu eenmaal mijn manier van vechten. Ik houd ervan om dicht bij mijn tegenstander te werken. In het begin deed ik eerst nog voorzich tig aan. Tenslotte heeft Lubbers een reputatie als een taaie bokser. Maar toen ik eenmaal door zijn verdediging kwam, ging het uitstekend”. Het moet gezegd Lubbers was met een juiste instelling tussen de touwen ge klommen. Tegen zijn gewoonte in viel hij vanaf de eerste minuut aan. Het klasseverschil tussen Carroll, nog steeds geklasseerd onder de twintig sterkste halfzwaargewichten ter wereld, bleek echter te groot om Lubbers ondanks zijn goede voornemens nog enige kans te geven. De Amsterdammer doet er goed aan zich in het vervolg tot de Europese tegenstanders te beperken, wil hij ten minste nog enkele seizoenen meelopen. tegen Zweden werden enkele spelers be wust buiten de selectie gehouden. Dan is het toch logisch, dat ik als het goed gaat voortbouw op de selectie van toen”. De gang van zaken heeft de stemming in de diverse districten uiterst korzelig gemaakt. In het district Noord-Holland is een motie aangenomen, dat het be stuur van dit district aftreedt als het nieuw te vonmen hoofdbestuur het stempel van Zuid-Holland zal dragen. Dat laatste moet men vertalen met: als de heer Regoor of één van zijn stroman nen in het hoofdbestuur zitting neemt. Het districtsbestuur van Noord-Holland zal zich dan bezinnen op andere maatre gelen, hetgeen alleen maar kan inhou den: uittreden uit de Nederlandse Bad mintonbond. De heer Regoor heeft over igens in de districtsvergadering van Zuid-Holland laten weten geen functie in het hoofdbestuur te zullen aanvaar den zolang hij deel uitmaakt van het districtsbestuur. Wat dat betreft was de les van Car roll overtuigend genoeg. In Amerika lo pen er nog enkele tientallen boksers a la Carroll rond. Pugilisten die voor een paar duizend dollar gevechten leveren waar de Europese toppers nauwelijks aan toe komen. Carroll: „Ik kan in Amerika met boksen niet eens mijn brood verdienen. Ik werk hele dagen in een fabriek als betonvlechter. ’s Avonds moet ik dan nog auto’s spuiten om iets Overige uitslagen: zwaargewlcht(8x3): Thoonen (Eindhoven) wint door interventie in derde ronde van Krizto- fack(Oost.) zwaargewicht(8x3): Sjeng Verstappen wint door opgave in de vierde ronde van Prick(W- Dld.); zwaargewicht(6x3)Nikkelen Kuyperi Rotter dam) w.o.p. van BelvaKFrJ. Voor de bezetting van de derde plaats naast Cruyff en Rep in de aanval moet Ressel als belangrijkste kandidaat wor den getipt. Het wegvallen van Rensen- brink („Nadat hij zondag niet voor zijn club kon spelen, zegt Anderlecht dat ze deze dagen nodig hebben om hem weer speelklaar te maken en dat vind ik een reëel standpunt”, aldus Knobel) heeft geleid tot de speculatie, dat alsnog een PSV-er René van de Kerkhof, die tijdens de WK-finale inviel voor Ren- senbrink zal worden geselecteerd. Knobel daarover: „Voor de wedstrijd Eerst grapte hij: „Ik ga eigenlijk alleen maar mee om een oogje te houden op de meereizende bestuursleden. Nee, Truus gaat niet mee. Ze wil helemaal niet naar Finland. Ze vindt het daar veel te koud. We wachten nu maar totdat er een echt leuke trip komt”. Toen er op een serieus antwoord werd aangedrongen, nam hij alle twijfels weg: „Ja, ik kan spelen. De hele wedstrijd? Zoals het er nu voor staat wel, maar er kan natuurlijk van alles gebeuren.” vast, maar ik kan de opstelling nog niet prijsgeven. Ik moet eerst de spelers inlichten en daarmee wil ik wachten tot na de training van dinsdagmorgen. Tij dens die training kan ik bekijken of iedereen wel 100 percent fit is. De kans bestaat namelijk, dat sommigen blessures verzwijgen, omdat zij er per se bij willen blijven”, aldus de bondscoach. DEN HAAG (ANP). De Nederland se Badmintonbond staat vlak voor een tweede bestuurscrisis in enkele maanden tijd. Voorzitter John Reynen en zijn medebestuursleden nog geen jaar gele- leden gekozen omdat zij als buitenstaan ders geacht werden orde op zaken te kunnen stellen treden zaterdag bij de bondsledenvergadering in Rotterdam en bloc af. Voor enige opvolging is vooralsnog niet gezorgd. Officieel dienen kandidaten tenminste veertien dagen voor de jaarvergadering bekend te zijn gemaakt. Dit is niet gebeurd. Een poging van de oud-voorzitters Valken, Van Ab be, Verhoef en Kusters om bij de gere zen moeilijkheden te bemiddelen, is door het bondsbestuur van de hand gewezen. Voor het vertrek naar Finland vormde Wim van Hanegem het belangrijkste vraagteken voor Knobel. In het vliegtuig liet de oefenmeester zich dan ook uitge breid over de gezondheidstoestand van de Feyenoorder informeren. Van Hane gem zelf had daarvoor al aan iedereen die het horen wilde, laten weten, dat hij woensdagavond niet kon meespelen. Het werd snel duidelijk dat Lubbers niet tegen dit geweld bestand was. Met korte hoeken, vooral op het lichaam bouwde de donkere Amerikaan een voorsprong op die Lubbers op den duur alleen nog maar door een knock out teniet had kunnen doen. „In die wedstrijd waren de Finnen gelijkwaardig aan de Polen, die dan wel wat minder sterk waren dan tijdens de wereldkampioenschappen, maar dat lag zeker niet alleen aan het ontbreken van Deyna. De sterke Finse tegenstand speel de ook mee. In tegenstelling tot de Denen en de Noren spelen de Finnen modern voetbal; ze weten het spel te temporiseren en komen ook met goede vleugelwisselingen. Daarnaast hebben ze drie individueel zeer goede spelers. Vooral de linkerspits Laine is erg ge vaarlijk. Verder lieten Reikkanen, de rechtermiddenvelder en laatste man Tol- sa (de enige prof in het Finse gezel schap, uitkomend voor het Belgische Beerschot) een bijzonder goede indruk achter. Deze ploeg onderschatten is erg gevaarlijk. Ik weet waarover ik praat. Een paar maanden geleden (bij Ajax - red.) heb ik regelmatig meegemaakt welke nare gevolgen zo’n fout kan heb ben.” De prestatie van de Finnen, begin deze maand, tegen de veel sterker geachte Polen een 1-2-nederlaag heeft Knobel de afgelopen weken al in vele toonaarden bezongen. De jubelstemming na het succes van Oranje tegen Zweden (5-1) heeft zijn bezorgdheid voor de eerste serieuze krachtmeting van het Nederlands elftal onder zijn leiding enigszins op de achtergrond gedrukt Vandaar nu de reprise van lofzang op de Finse formatie. bij te verdienen en daarnaast train tweemaal per dag. In Amerika kan bijna geen tegenstanders meer vinden. Ik zou graag nog een keer terugkomen naar Rotterdam voor een revanche tegen Rudi Lubbers”. Een idee dat de Neder lander nog wel aanstond. „Eerst nog vier vijf tegenstanders van mindere klasse en dan vreet ik ook Carroll met huid en haar op”, aldus Lubbers. Ach ja, hoop doet leven. Het is evenmin bekend wanneer de spelers die deel uitmaakten van de WK-selectie hun in West-Duitsland verdiende geld krijgen. Secretaris penningmeester Henk Burgwal daar over: „Voor 7 november moet het organisatiecomité van de WK afreke nen met de FIFA en daarna zullen wij vrij snel ons deel ontvangen. Ik denk dan ook wel dat de spelers nog dit jaar hun geld zullen ontvangen. Het moet wel heel gek lopen, wil dat niet lukken.” Maar toen het eenmaal zover was, was de kracht allang uit de vuisten van de Amsterdammer gevloeid. Rudi Lub bers na zijn puntennederlaag: „Dit was mijn debuut in het half zwaargewicht (Lubbers woog 80,2 kilo tegen Carroll 82 kilo - red.). Voor deze wedstrijd heb ik in vier maanden veertien kilo (van 94 naar 80,2 af moeten trainen. Dat is toch te veel geweest. Niet dat ik er conditioneel onder te lijden had, maar mijn kracht was weg uit mijn stoten, terwijl ik ook mijn timing miste. Ik wil dat echter niet als excuus aanvoeren. Ik vond deze tegenstander voor een eerste wedstrijd in het halfzwaargewicht ach teraf eigenlijk toch te gevaarlijk. Ik had liever eerst vier, vijf mindere jongens tegenover me gehad. Maar ik wilde nu eenmaal snel naar de top. En als je je dat voorgenomen hebt, moet je ook tegen de allersterksten direct in de ring durven”. een controverse met de eigen commissie van beroep, daarna de topspelers tegen zich in het harnas joeg en vervolgens onderling verdeeld raakte, is de „kwes tie” Regoor. Deze Heemstedenaar werkte enkele jaren als bondsadministrateur, tot hij met een fikse ruzie tijdens de inter nationale kampioenschappen ontslag nam. Dat werd hem verleend. Maar hiermee was het bestuur nog niet van de heer Regoor af. Deze beklom name lijk bij de buitengewone algemene le denvergadering in Deventer (juni j.l.) het podium als officieel gekozen dis- trictsvoorzitter van Zuid-Holland. De heer Reynen en de zijnen maakten zich hierover zo druk, dat zij onmiddellijk wilden aftreden. Ze werden toen be praat, maar willen nu alsnog uitvoering geven aan dat besluit. Het is Burgwal inmiddels al wel gelukt Cruijff en Neeskens vrij te krijgen van Barcelona voor het vriendschappelijke duel van Oranje met Zwitserland op 9 oktober in Rotterdam. „Alle problemen zijn op gelost. De wedstrijd van Barcelona tegen een combinatie van enkele Franse ploegen is naar een latere datum verschoven.” HELSINKI. Traditiegetrouw heeft de KNVB zijn zaakjes weer niet tijdig geregeld. Woensdagavond speelt het Nederlands elftal tegen Finland de eerste wedstrijd in de voorronden van de Europese titel strijd, maar met de spelers is nog niet gepraat over de financiële rege ling voor dit toernooi. De voetbalbond heeft nu laten weten, dat voor het duel met de Finnen de oude afspra ken (premies van 1500 en 1000 gulden voor respectievelijk een overwinning en een gelijkspel en bij een nederlaag geen premie) gelden. Bondscoach Knobel wilde geen commentaar geven op de nalatigheid van zijn werkgever. „Ik geloof ook niet dat die centenkwestie een pro bleem is voor de spelers. Ik heb in ieder geval niets gehoord en ik hoef me er dan ook niet mee te bemoeien. Daarvoor is Zwikstra.” Helmuth Schön blijft tot na het WK-toernooi van 1978 in Argentinië bondscoach van het Westduitse voetbal elftal.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 17