Pronk over bevrijdingsbewegingen Gebouw van NVSH bezet Herstructurering wetenschappelijk onderwijs moet in '76 „rond" zijn Nieuwe namen voor DS’70 levensverzekeringen gewenst VVD vraagt om militaire hulp voor Honduras Kaffa „Taalgebruik van Surinaamse kinderen dit „Betere afkoopregeling van oude is niet zozeer slecht, maar anders I Johan Friso morgen zes 5 4 2 Aantal studenten in ’79 op 170.000 geschat OMBUDSMAN MR. R. J. ERDBRINK IN JAARVERSLAG: Pol Guerrillaleider gedood Lekkere drop van Langenberg Basken gearresteerd ■lag m BINNENLAND-BUITENLAND 1974 DINSDAG 2 4 SEPTEMBER D (25 soorten!) (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De betere rege ling voor de afkoop van levensver zekeringen, die vrijwel alle in Ne derland werkende levensverzeke ringsmaatschappijen op 1 augustus hebben ingevoerd, moet ook gelden voor de verzekeringen, die vóór die datum zijn gesloten. Dit is de wens van de ombudsman van het levens- verzekeringsbedrijf, mr. R. J. Erd brink. De nieuwe regeling geldt al leen voor de polissen, die na 1 au gustus zijn gesloten, maar dit wordt door de houders van oudere polis sen als een onbillijkheid ervaren. Medische gegevens 5 3 I '1 rf-' 1 <3 -WH 1 - (ADVERTENTIE) SWAPO en De aanwijzing van acht nieuwe con- DD VOORUITZICHTEN VOOR DONDERDAG: WEERRAPPORTEN d £2 WOENSDAG 25 SEPTEMBER I da vo tol ve ke tui vl< be Een door prins Claus gemaakte foto van prins Johan Friso, die morgen zijn zesde verjaardag viert. zzw nw 12 11 11 12 12 11 12 12 13 13 11 23 17 18 11 16 15 15 15 21 19 16 10 28 25 28 28 uur uur 0.5 0 0 o Maar vooralsnog kan een herstructu- reringsbeleid moeilijk „hard gemaakt worden”, aldus de bewindsman, die zei dat begonnen zal worden met experi menteren. De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Wenen Zürich Casablanca Istanboel n zzo nw wzw z wzw ver. zzo n ono nnw zw wnw nw nnw zw w zzo w zzo ozo zzo nw wzw n zzw nnw z zzw nno zo z ozo zzw ozo nw zzo 30 26 15 23 14 13 25 25 15 17 14 9 10 10 10 11 8 11 10 11 10 6 19 16 11 12 10 9 9 8 12 16 12 10 8 14 19 21 8 14 7 11 17 18 9 6 9 18 5 20 20 28 4 4 14 0.9 9 7 9 4 6 1 0.3 5 0 0.1 11 12 6 5 0 1 0.2 7 18 15 0 32 1 0 5 21 0 0 0.3 0 0.4 BEIROET(AP). De Palestijn die de slachtpartij op het vliegveld van Rome, in december 1974 voorbereidde, is vol gens berichten in Libanese kranten van gisteren elf dagen geleden in de Libane se hoofdstad Beiroet gedood. Het was de 42-jarige Achmad Abd’al Gafoer, schuilnaam Aboe Machmoed, die zich indertijd met een aantal getrouwen had losgemaakt uit Al Fatah, de grootste Palestijnse guerrillagroep. Wi kiezi: werk wiste Di van Ned< Plad vern in D ’39 were In van Jenk jaar werd Tave Line eersl meei natie hank won over He onaf' heefi pline met nen en groei Labo prijz mini: Mevi merk haar maal lijk. Cl staa sche vleu kins nenl zijn banl bom de son gekt S fab ver ker „tO die onn wei de hot laai arb a W CS c JE1 Amei ondei losge panst bassa is vc haald Vol rie-ni bedre kenm vorm 300.01 Hei zou c zijn den i de d. Jaruz steld MADRID. (UPI) De Spaanse politie heeft gisteren bekendgemaakt dat zij acht Basken heeft gearresteerd die lid zouden zijn van de separatistische orga nisatie ETA en die verdacht worden van medeplichtigheid aan de aanslag in het centrum van Madrid tien dagen geleden. Onder de gearresteerden zijn een piloot en enkele kunstenaars. Bij de aanslag, met een bom van 20 kilo, kwamen 11 mensen om het leven en werden meer dan 70 gewond, onder wie 20 politie mannen. Bon op Maan op De kinderen komen uit een land, dat verregaand tweetalig is: er wordt de volkstaal Sranan Tongo gespro. ken en Nederlands. Maar dat Neder lands wijkt af van het „officiële” algemeen beschaafd, dat op Neder landse scholen wordt onderwezen. Deze situatie werkt verwarrend voor de kinderen. De verschillen zijn voor hen moei lijk te overzien: wat „fout” is, is wellicht vanuit hun taalkennis zeer AMSTERDAM (ANP).— „Suri naamse schoolkinderen kunnen zich mondeling beter uitdrukken dan op Nederlandse scholen naar voren komt op basis van hun kennis van het Nederlands. Het taalgebruik van Su rinaamse kinderen uit lagere milieus is niet zozeer slecht alswel in de eerste plaats anders. In het in de groep van de honger verkerende Bangladesj zullen vandaag ongeveer 4300 centra worden geopend waar aan de bevolking voedsel In de vorm van een waterige pap met rijst) zal worden uitgereikt. De minister voor Voedselvoorziening Momin zei gisteren dat als er niet op zeer korte termijn voedsel uit het buitenland komt, de opslagplaatsen van de regering nog voor het einde van de maand helemaal leeg zullen zijn. De staatssecretaris heeft blijkens de brieven ook een raming gemaakt van de toename van het aantal studenten tot 1979. Volgens deze raming zal het aantal ingeschreven studenten stijgen van 110.000 in 1971 tot 170.000 in 1979. Bij deze raming is voor het eerst een onder scheid gemaakt tussen ingeschreven stu denten en onderwijsvragende studenten. Ook geeft de staatssecretaris een raming van de toename per faculteit en per universiteit of hogeschool. (Van onze parlements redactie) DEN HAAG. De WD-fractie heeft minister Vredeling van defensie ge vraagd of er al een contingent Neder landse militairen op weg is naar het rampgebied in Honduras, dat de laatste dagen door de orkaan Fifi is geteisterd. Als de minister nog niet heeft besloten Nederlandse militaire steun te sturen, moet hij dit op korte termijn wel doen, vinden de VVD’ers. Zij vragen de rege ring bovendien of zij nog andere manie ren wil zoeken waarop ons land aan Honduras steun kan verlenen. Vrij koud met af en toe buien. Aantal uren zon: 0 tot 7. Minimum tempe ratuur: omstreeks 8 graden, maximum tem peratuur: omstreeks 14 graden. Kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 80 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 percent. De brieven hebben de bedoeling de grote lijnen aan te geven, aan de hand waarvan de diverse instellingen hun doel stellingen kunnen bepalen. Ze willen al leen prioriteiten stellen en dragen een voorlopig karakter. Nieuw zijn de zgn. parkeerartikelen. Vroeger kregen de universiteiten de be schikking over een bepaald bedrag. Nu wordt een bedrag op een parkeerreke- ning gezet en moeten de instellingen zelf om de tafel gaan zitten en beslissen over de verdeling. Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split ZANU” Het is de miljoenen houders van polis sen voor begrafenisverzekeringen mees- het aantal personeelsleden dat op de universiteiten en hogescholen mag wor den aangenomen. Jaarlijks zijn dat 415 man. Voor 1975 is voorzien in een extra toename met 170 mensen voor de be- heersafdelingen. Weer In binnen- en buitenland Tel Avlv Tunis tarief wordt geaccepteerd, kan dit ver strekkende gevolgen hebben voor de be trokkenen, omdat het gevolg kan zijn, dat hem een functie bij een bepaalde werkgever ontgaat. De ombudsman heeft met de NVBL afgesproken, dat hij bij een verschil in beoordeling tussen de keurende arts en de medische adviseur van de verzekeringsmaatschappij zich tot de NVBL zal wenden om te proberen een oplossing te vinden als het gaat om een verzekeringsnemer, wiens maatschap pelijke carrière in het geding komt. De ombudsman heeft in de periode, waarover zijn verslag handelt (4 septem ber 1973 15 augustus 1974) 461 klach ten in behandeling genomen en daarvan 397 afgehandeld. Hierbij waren honderd ongegronde klachten, terwijl in ruim 160 andere gevallen de klacht bleek te zijn veroorzaakt door onbekendheid met de „levensverzekeringsmaterie”. Ten aanzien van 131 klachten (33 percent) is een bevredigende oplossing voor de klagers bereikt. Veel klachten (108) gingen over premievrij stelling bij invaliditeit. Dit soort klachten is sterk toegenomen. Vooruitlopend op officiële verzoeken om Nederlandse hulp heeft de minister voor ontwikkelingssamenwerking drs J. P. Pronk en bedrag van f 500.000 ter beschikking gesteld voor hulpverlenings activiteiten in Honduras. Een radiostation in Tegucigalpa in Honduras, heeft alle internationale pers bureaus gevraagd aan alle landen te verzoeken helikopters te sturen om bij de redding te helpen „want de toestand is wanhopig”. Er zijn slechts vier Ame rikaanse hefschroefvliegtuigen van de Panamakanaalzone in het verwoeste ge bied. Er zijn vermoedelijk 10.000 doden, van wie er nu bijna 6.000 zijn verbrand om epidemieën te voorkomen. zulks met dien verstande, dat de polis houder, die wil afkopen dan in ieder geval de hogere bijdrage, welke assura deuren voortaan zullen betalen, ont vangt. (Bij de nieuwe regeling, die na augustus geldt, leveren ook de tussen personen een bijdrage). De ombudsman heeft de mededeling ontvangen dat van de zijde van de NVBL moeilijk een advies in deze zin aan de levensverzeke ringsmaatschappijen kan uitgaan. De ombudsman zal nader overleg voeren met de NVBL. In zijn vandaag verschenen jaarver slag zegt mr. Erdbrink dat hij zich tot het bestuur van de Nederlandse Vereni ging ter bevordering van het levensver- zekeringswezen (NVBL) heeft gewend met de vraag, of het niet mogelijk zou zijn betere afkoopwaarden ook voor de bestaande verzekeringen in te voeren, Door tussenkomst van de ombudsman is een einde gekomen aan de uitwisse ling van medische gegevens tussen le vensverzekeringsmaatschappijen. Nog slechts enkele maatschappijen maakten gebruik van het systeem, waarbij zij konden beschikken over eikaars gegevens uit keuringsrapporten en dergelüke. De NVBL was het met de ombudsman eens, dat dit systeem niet meer past in de huidige maatschappelijke verhoudingen en de betrokken maatschappijen waren het hiermee eens. centratielanden, waaronder twee Arabi sche (Noord-Jemen en Egypte) en twee Caraïbische (Jamaica en Cuba) was, zo vertelde minister Pronk, behalve op grond van de gebruikelijke criteria ook ingegeven door politieke motieven. „In deze delen van de wereld was Nederland voorheen niet aanwezig”, zei hij. Bij de keuze van twee landen in het Midden-Oosten had de oliecrisis van eind vorig jaar geen rol gespeeld, aldus Pronk, die er wel op wees dat Neder land tijdens de speciale VN-vergadering over grondstoffen van april jl. „meer dan enig ander (rijk) land”, een stand punt had ingenomen dat overeenkomt met dat van de grondstoffen-exporteren- de ontwikkelingslanden. Dat Egypte aanzienlijke bedragen be steedt aan zijn defensie noemde Pronk, „op zichzelf geen criterium”. „Dat ver wijt zal ik ontwikkelingslanden niet maken zolang rijke landen ook grote bedragen aan defensie besteden”, aldus de bewindsman. D stal uitt de wei Wil dur van beh vlei er s par tiev L tree zich invi pari de poli Bov ovei mar Brit evei geri vra; EEC Ir andi dat hou< kiez uitk hanl laat: DEN HAAG. De politieke partij DS’70 is op zoek naar een nieuwe naam. De voorgestelde namen luiden: Demo cratische Partij Nederland; Partij Af we gen en Beslissen; Onafhankelijk Demo cratische Partij; Partij Nieuw Democra ten; Liberaal Socialisten; Modern Socia listen; Nationaal Progressieven; Modern Solidaristen; Toekomstbewuste Onafhan kelijkheids Partij (TOP), Democratisch Socialistische Centrum Partij (DSCP); Sociaal Democratische Partij (SDP); De mocratische Centrum Partij (DCP); De mocratisch Socialistisch Centrum (DSC); Sociaal Democatische Bond (SDB); Ra- dikaal Socialistische Partij (RSP); Socia listen 2000; Vrijzinnig Demokratische Partij (VDP); Democratisch Socialisten. Uit de brieven blijkt dat er van 1975 tot 1980 jaarlijks gemiddeld zo’n drie miljard gulden voor het weten schappelijk onderwijs beschikbaar zal komen: van 3.000.060.000 in 1975 tot 3.000.720.000 gulden in 1980. Ook geven de brieven uitsluitsel over Sinds gisternacht hebben personeelsle den van de N.V.S.H., die achter het nieuwe bestuur staan, het kantoor van deze vereniging in Den Haag bezet- Om dat zich in het gebouw ook mensen bevinden die tegen het nieuwe bestuur zijn, wordt de werksfeer als „bijna on houdbaar” beschreven. Als tijdelijke di rectie van de N.V.S.H. fungeren de nieuwe voorzitter John Tiggelman (die op de foto een politieman uitlegt waarom zij de oud-voorzitter Gerard Smit en oud-personeelschef mevr. B. Schaperkötter de toegang tot het ge bouw hebben ontzegd), de nieuwe secre taris Monique Kobus en de nieuwe pen ningmeester Paul Winninghof. De politie greep echter niet in. De hulpverlening via het verenigingskantoor gaat gewoon door- DEN HAAG Aan de bevolking van Namibië en Zimbabwe („Rhode- sië, voor de niet-goede verstaander”) zal Nederland hulp verlenen, ook via de bevrijdingsbewegingen SWAPO (in Namibië) en ZANU en ZAPU (in Rhodesië). „Deze organisaties hebben verzoeken ingediend en zij krijgen antwoord”. Dit zei minister Pronk (ontwikkelingssamenwerking) gisteren in Den Haag. Het beleid ten opzichte van de bevrij dingsbewegingen zuidelijk Afrika, via welke humanitaire en reconstructiehulp werd verstrekt, wordt voortgezet. Gui- nee-Bissau en Mozambique, dat binnen afzienbare tijd ook onafhankelijk wordt, krijgen ook hulp. Tegenover Namibië en Rhodesië wordt een zelfde beleid ge voerd, omdat, aldus Pronk, „de situaties in deze landen net zo’n uitdaging in de Noord-Zuidverhouding op de wereld be tekenen als de situatie in de Portugese Afrikaanse koloniën vorig jaar.” tal niet bekend, dat zij mogen ophou den premie te betalen als zij tweemaal het verzekerde bedrag hebben betaald. Zij moeten hier zelf om vragen en de ombudsman heeft daarom de verzeke raars verzocht aan deze mogelijkheid van premievrijmaking grotere bekend heid te geven. Bij de meeste oudere begrafenisverze keringen is het niet mogelijk tot afkoop over te gaan, maar de ombudsman meent, dat de maatschappijen best een verzoek tot afkoop zouden kunnen in willigen als het verzekerd bedrag een bepaalde som gelds niet te boven gaat. Een algemene regel lijkt hem echter ongewenst, omdat dit in principe de deur naar een verdergaand veronachtza men van polisvoorwaarden zou openen. 6.30 uur 15.54 uur aj ES £E «!êj e onder 18.33 uur onder 0.06 uur Amsterdam motregen regen regen regen regen Den Helder licht bew. regen regen regenbui wnw regen regenbui onbewolkt windstil 25 zw. bew. zw. bew. half bew. regen regen regen zw. bew. i regen regen regenbui zw. bew. regen onbewolkt zw. bew. zw. bew. regen zw. bew. zw. bew. regen zw. bew. zw. bew. Stockholm geh. bew. mist licht bew. zw. bew. zw. bew. Las Palmas licht bew. onbewolkt weerlicht en 23.43 en 18.41 opleiding en training betreft, niet zijn voorbereid. Juist de activiteiten, die de de taalvaardigheid van de Surinaamse leerlingen kunnen vergroten, eisen veel individuele aandacht, stelt hij. Het probleem is volgens de antro poloog van groot belang omdat be heersing van het Nederlands mede van belang is voor de mogelijkheden van de kinderen door te stromen naar het middelbaar onderwijs. Het onderzoek van de heer Alers is onderdeel van een veel groter onder zoek naar de oorzaken en gevolgen van migratie van Surinamers en An- tillianen naar Nederland. Het onder zoek onder leiding van de Amster damse hoogleraar A. J F. Kobben is in nanden van vijf onderzoekers en staat onder toezicht van het antropo- logisch-sociologisch centrum van de universiteit van Amsterdam. Als een levens- en pensioenverzeke- ring om medische redenen wordt afge wezen of slechts tegen een verhoofd In het Zuidvietnamese parlement hebben voor- en tegenstanders van het bewind van president Thieu elkaar met asbakken, stoelen en microfoons bekogeld, nadat de oppositieleden het staatshoofd van corruptie hadden beschuldigd. De Sovjet-Unie heeft gisteren be kend gemaakt dat zij van morgen tot en met 5 oktober proeven zal nemen met lange-afstandsraketten die op enkele honderden kilometers van het eiland Medway in de Stille Oceaan terecht zul len komen. Ruim 40 vooraanstaande juristen uit 20 landen, die in Londen een congres bijwonen over het rechtsstelsel in de Sovjet-Unie en dat het officieel van van de Russische joden, zijn tot de conclusie gekomen dat het antisemitisme op het ogenblik weer hoogtij viert in de Sovjet-Unie en dat het officiéél van hogerhand wordt gesteund. Een rechtbank in Essen heeft gisteren een 20-jarige Nederlander tot zes jaar jeugdgevangenis veroordeeld omdat hij vorig jaar twee rechercheurs neerschoot toen zij hem wilden arresteren wegens handel in verdovende middelen. Bij de schietpartij raakte een der politieman nen levensgevaarlijk gewond In de Griekse staatscourant van gis teren is een decreet opgenomen waarbij de Griekse communistische partij als le gale organisatie wordt erkend. Tevens is de wet, waarbij lidmaatschap van deze partij gelijkgesteld werd met spionage, opgeheven. Gisteravond hebben twee mannen even na sluitingstijd een gewapende roofoverval gepleegd op een sexshop in Sittard. Hierbij werd ongeveer 500 gul den buitgemaakt. De piloten van de Griekse lucht vaartmaatschappij Olympic Airways zijn in staking gegaan. Ze eisen o.m. een salarisverhoging. Ze willen verder dat hun verantwoordelijkheid in geval van vliegtuigongevallen vastgelegd wordt en ze weigeren dienst te doen naast Ameri kaanse piloten in dienst van hun lucht vaartmaatschappij in verband met de houding van de VS In de kwestie-Cy- prus. De Russische abstracte schilders die van de autoriteiten een aanbod hadden gekregen hun werk aanstaande zaterdag in een groot park in een Moskouse voorstad te exposeren, hebben dit aan bod van de hand gewezen. De schilders zeggen liever op zondag te willen expo seren omdat er dan meer mensen vrij zijn. De Nederlandse bergbeklimmer Ruud van Maastricht uit Den Haag heeft in het afgelopen weekeinde tijdens een bergsportreis de westtop bereikt van de Noshac in Afghanistan. Deze top is 7350 meter hoog. Voor zover bekend is dit totnogtoe het hoogste door een Ne derlander bereikte punt. De rechtbank in Amsterdam heeft gisteren een 25-jarige man uit de hoofd stad wegens doodslag veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek. De man had in de nacht van de Tweede Pinksterdag de 21-jarige Zwitser C. Cruz bij een ruzie met een springmes zodanig verwond dat het slachtoffer eni ge uren later overleed. DEN HAAG (ANP). Het kabinet gaat er bij de raming van het aantal studenten in de toekomst vanuit, dat de herstructurering van het wetenschappe lijk onderwijs (voorstellen-Posthumus) in 1976 rond is. Dit blijkt uit de begro- tingsbrieven met de meerjarencijfers die staatssecretaris Klein van Onderwijs gis teren heeft toegezonden aan de instellin gen voor wetenschappelijk onderwijs. Staatssecretaris Klein lost hiermee een eerder gedane belofte in. „Ook steun via logisch. Bovendien ligt de taal van de school in veel opzichten buiten hun leefwereld. Thuis wordt ook geen al gemeen beschaafd Nederlands gespro ken”. Dit zijn opmerkingen en conclusies van de Amsterdamse cultureel antro poloog M. H. Alers, die een onderzoek heeft ingesteld naar de taalproblemen van Surinaamse kinderen in Neder land. Hij stelt dat hun tweetaligheid een handicap is geworden sinds zij naar Nederland zijn gekomen en hier het voor hen vreemde „Nederlandse Nederlands” moeten leren. De bij het onderwijs aan Suri naamse kinderen betrokken leer krachten spannen zich terdege in om het taalniveau van de kinderen te verbeteren, maar in feite is dit voor de leerkrachten een extra-taak, die veel tijd vergt en waarop zij wat hun Hoog water 11.00 uur Laag water 6.08 uur WOENSDAG 25 SEPTEMBER Het staat minister Pronk nog niet precies voor de geest hoe de 35 miljoen gulden zullen worden besteed die op zijn begroting zijn uitgetrokken voor her structurering van het Nederlandse be drijfsleven. Het is niet de bedoeling van ontwikkelingshulp, aldus Pronk, dat een betere internationale arbeidsverdeling over de ruggen van de Nederlandse arbeiders tot stand komt. H-rhis F W fc. ’-W' ft

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 2