Steun van uitgetreden Chalfont voor Taverne veelbetekenend Waarschuwing Ford aan Arabieren Scenario voorziet in een burgeroorlog EDWARD KENNEDY GEEN PRESIDENTSKANDIDAAT over familie de ruimte „Ambtenaar niet „Dollars van gijzeling nu in Israel” uitvragen” Huzarenstukje in 1 4 1 achtergrond 2 Beleid olielanden T Voorspellingen Britse Labour-rebel Politie in Jeruzalem rs DINSDAG 2 4 SEPTEMBER 19 74 BINNEN- EN BUITENLAND (Van onze redactie buitenland) tak- Beschermeling Tegenvaller IJle atmosfeer Vage hoop Gevaar voor breuk in Labourpartij op een V.l.n.r.: Margo MacDonald, vice-voorzitter van de Schotse Nationalistische Partij; 3. Geen van de partijen kan een (Van onze parlements redactie) (Van onze ruimtevaartmedewerker) geslaagde passage van LONDEN Het ziet er naar uit dat de Britse Labour-partij vlak voor de verkiezingen, die op 10 ok tober gehouden zullen worden, in verdeeldheid geraakt is. Het kritie ke punt waar de groeiende kloof tussen de middengroepen en linker vleugel in de partij door ontstaan is, betreft de vakbonden. (Van onze redacteur in Washington, mr. Henk Leffelaar) 1. Als Labour een bruikbare meer derheid verwerft, zullen de vakbon den hun looneisen gaan dicteren die ver uitgaan boven hetgeen binnen het zgn. ..sociaal contract” werd afgespro ken. In feite bestaat het contract al niet meer, sinds de machtige bond der technici er zich van heeft gedis tantieerd. De Labour-regering zal de vakbondseisen niet kunnen inwilligen en zelfs daartegen een loonplafond kan ik eenvoudig mijn vrouw en kinde ren en de andere leden van mijn familie niet aandoen”, aldus de senator. Labour-premier Harold Wilson; Jeremy Thorpe, leider van de Liberalen; Edward Heath, de Conservatieve leider. sidentschap is nu de conservatieve senator Henry Jackson van de staat Washington. Andere kanshebbers zjjn de senatoren Walter Mondale, een liberaal van Min nesota, en de wat meer conservatieve Lloyd Bentsen van Texas. Beiden heb ben echter nog het nadeel, vergeleken met Jackson, dat zij op nationale schaal vrijwel onbekende figuren zijn. foto’s gemaakt, waardoor nu in totaal ongeveer 38 procent van het opper vlak van de planeet vrij gedetailleerd in kaart is gebracht. Joan Kennedy lacht opgelucht tegen haar man, senator Edward Kennedy, nadat deze had aangekondigd geen kandidaat voor het presidentschap te zijn in 1976. Ken nedy noemde zijn besluit „definitief” maar sprak alleen over 1976. (Van onze redacteur in Washington mr. Henk Leffelaar) In zijn toespraak op de negende ener- gieconferentie, gehouden in Detroit, zei Ford dat hij weliswaar sprak alsof het de dag des oordeels was, maar er was geen ontkomen aan dat het gevaar groot was, en zeer ernstig. ..Soevereine landen proberen te voorkomen dat zij afhanke lijk raken van andere landen die hun eigen grondstoffen ten nadele gebruiken van andere. Soevereine landen kunnen niet tolereren dat hun beleid wordt gedicteerd, of hun lot beslist door kunst matig opgeschroefde prijzen en een ver minking van de internationale goederen markt”. In wat bijna op een waarschuwing neerkwam zei president Ford: „We zul len harde maatregelen nemen om te garanderen dat wij onszelf zullen kun nen bedruipen en te voorkomen dat onze economie wordt ontwricht”. Staaltjes zoals de stakers bij de Ford fabriek in Dagenham geleverd hebben, vergroten die kloof nog meer. Deze sta kers kregen van de regering-Wilson „toestemming’’ voor een loonsverhoging die door de Conservatieven en Liberalen onmiddelljjk als inflatoir bestempeld werd. De stakers weigerden echter aan de oproep van de vakbondsleiders ge hoor te geven en bleven staken. De laatste loonsverhoging kregen de Ford- arbeiders pas zeven maanden geleden. Chalfont was een van de vooraan staande leden van de sociaaldemocrati sche vleugel in de Labourpartij. Deze vleugel wordt aangevoerd door Roy Jen kins, op het ogenblik minister van bin nenlandse zaken. Het was Jenkins die zijn prominente plaats op de oppositie- bank in het Lagerhuis opgaf, toen La bour tijdens het laatste kabinet Heath in de oppositie was, en nadat Harold Wil son zich plotseling tegen de EEG had gekeerd. HOUSTON De Amerikanen hebben met hun onbemande ruimtecapsule Mariner 10, die op 3 november vorig jaar werd gelanceerd, een ongeëvenaard huzarenstukje uitgehaald. Nadat de sonde enige maanden na de lancering de planeet Venus was gepasseerd en daar foto’s had genomen en metingen ver richt, vloog de Mariner op 29 maart als eerste ruimtevaartuig langs de kleinste planeet van ons zonnestelsel Mercurius. 2. Als Labour verplicht zou worden een minderheidsregering te vormen, zullen de sociaal-democraten opnieuw eisen dat de linkse politieke plannen (nationalisatie bijvoorbeeld) in de ijs kast worden gezet. De linkse groepen zullen dat weigeren en dan treedt een nóg grotere groep sociaal-democraten uit om zelf een regering te vormen. DE FOTO’S ipoesten ditmaal direct naar de aarde worden gezonden, het geen voor elke foto 42 seconden zendtijd betekende. Het is Taverne, die altijd openlijk de onafwendbare scheur in de Labourpartij heeft voorspeld. Terwijl de partijdisci pline Jenkins verbiedt in het openbaar met Taverne om te gaan, zien de man nen elkaar ongetwijfeld op privé-terrein en wisselen er van gedachten. Tot de groep van Jenkinsnu nog binnen de Labourpartijbehoren de minister voor prijzenbeleid, Shirley Williams, en de minister voor onderwijs, Reg Prentice. Mevrouw Williams werd ooit gebrand merkt als een komende premier, maar haar sociaal-democratische sympathieën maakten dit binnen de partij onmoge lijk. BIJ DE eerste passage langs Mer curius toonden foto’s aan dat deze kleinste planeet die het dichtst om de zon draait, uiterlijk verrassend veel op de maan lijkt en ook op Mars, hoewel die laatste planeet een veel dichtere atmosfeer heeft: kraters, vlakten, scheuren en heuvelruggen. Het uitvallen van Kennedy, al twee jaar voordat de presidentsverkiezingen zullen plaatsvinden, stelt de democrati sche partij in staat orde op zaken te stellen. De koploper onder de mogelijke kandidaten voor het democratische pre- Hij wil weten wat er gi beurt als in de huidige situatie de ambtenaar de inlich tingen niet wil geven Van Gorkum denkt dat in die gevallen nadelige gevol gen op de ambtelijke loopbaan niet uit gesloten zijn. Hij vraagt zich verder af of de ambtenaar aan de betrokken fami lieleden mag vragen of zij met het geven van informatie akkoord gaan. Kennedy, die de kandidatuur van zijn partij voor het oprapen had, zei dat de campagnes van zijn beide vermoorde broers hadden aangetoond dat alleen een volledige inzet tot resultaten kon leiden. „Mijn belangrijkste verantwoordelijkhe den liggen thuis. Het is mij zeer duide lijk geworden dat het onmogelijk zou zijn mij volledig in de verkiezingsstrijd voor het presidentschap te werpen. Dat Daarvan werden toen voor het eerst „close-ups” gemaakt. Op zich zelf was het al een bijzonderheid dat een ruimtesonde in een vlucht twee planeten onder de loep nam. Er zijn volgens deskundigen op de nieuwe reeks foto’s bijzonderheden te zien die men op vorige foto’s niet heeft kunnen ontdekken en die ver rassende nieuwe gegevens kunnen op leveren. Een en ander moet echter nog via computers worden verwerkt, en daarna wetenschappelijk uitge werkt. Daarmee zal nog wel enige tijd gemoeid zijn. In ieder geval is men in Pasadena in Californië, waar het gehele Mari ner-experiment wordt geredigeerd, meer dan tevreden, evenals de tech nische centra waar de Mariner voor deze unieke ruimtemissie werd ge bouwd. Door de nieuwe passage langs Mer curius zijn ook de stoutste verwach tingen in vervulling gegaan. Eigenlijk niet helemaal de stoutste verwachtin gen, want nu begint men al weer te denken aan een superhuzarenstuk een derde passage langs Mercurius. Mariner en Mercurius bevinden zich beide in elliptische banen om de zon. DEN HAAG. Om ambtenaren niet in conflict te brengen met de familie enerzijds en de dienst anderzijds moeten de vragen, die bij een veiligheidsonder zoek worden gesteld over de familie van de ambtenaar achterwege blijven. Het Tweede-Kamerlid Van Gorkum (PPR) heeft deze verandering van de reglemen ten gisteren in schriftelijke vragen voor gesteld aan minister De Gaay Fortman (Binnenlandse Zaken). LONDEN. Onze redacteur in Londen, Rudolf Bakker, bezocht Dick Taverne vóór het uittreden van Lord Chalfont en vroeg hem onder meer naar zijn idee over het scenario na de Verkiezingen van 10 oktober. Taverne had vier verschillende scenario’s: 4. De Conservatieven verwerpen een bruikbare meerderheid in het parlement. Labour gaat in de opposi tie en valt dan na enige tijd uiteen, omdat de partij in oppositie al heel moeilijk samen valt te houden. De vakbonden, die met premier Heath niets te maken willen hebben, roepen een algemene staking uit. Het kabinet- Heath valt en er komt een nationa. Ie regering die de vakbonden moet durven trotseren. Deze regering zal onder leiding van Willy Whitelaw kunnen staan. Mislukt de intoming van de vakbonden in dit vierde sce nario, pas dan is er kans op een vorm van een Britse burgeroorlog. De videorecorder die bij de vorige passage de fotografische waarnemin gen nog kon opslaan - waardoor meer operaties konden worden uitge voerd in de kritieke perioden van de passage - heeft het namelijk halver wege de eerste en tweede voorbijgang begeven. Weliswaar een tegenvaller, maar gezien het feit dat deze tweede passage al een onverhoopte prestatie was, treurt niemand erover. WASHINGTON. —Senator Edward Kennedy zal geen kandidaat zijn voor het presidentschap of het vice-president- schap in 1976. Hij zei dat persoonlijke en familie-omstandigheden hem tot dit „definitieve- en onvoorwaardelijke” be sluit hadden gebracht. Wel kondigde hij aan zich opnieuw kandidaat te stellen als senator van zijn staat Massachusetts. De overheersing van vakbonden en stakers is de reden geweest voor het uittreden van een vooraanstaand lid van de Labour-adel, Lord Chalfont. Deze werd tien jaar geleden door premier Wilson tot Lord verheven en was lang durig staatssecretaris op het ministerie van buitenlandse zaken. Lord Chalfont behoorde tot de sociaal-democratische vleugel van de Labour-partij. Het gaat er steeds meer op lijken dat de Labour partij het komende jaar voor een defini tieve breuk staat. Lord Chalfont verklaarde in zijn uit- tredingsbrief aan Harold Wilson, dat hij zich zorgen maakt over „de zo groeiende invloed van de linkervleugel van de partij en de tijdelijke overheersing door de vakbonden op het gebied waar de politieke beslissingen worden genomen”. Bovendien is Chalfont erg ongelukkig over de aankondiging in het verkiezings manifest van de Labourpartij, dat de Britten zich binnen een jaar na de eventuele terugkeer van een Labourre- gering zullen kunnen uitspreken over de vraag of het land al dan niet binnen de EEG zal blijven. In de Britse pers was echter nog een ander bericht te lezen, en dat hield in dat Chalfont een verkiezingsrede zal houden voor Dick Taverne in diens ver- kiezingsdistrict Lincoln. Het openlijk uitkomen voor Taverne, de enige onaf hankelijke sociaal-democraat in het laatste Lagerhuis, is veelbetekenend. JERUZALEM (AP). Een hoeveelheid Amerikaanse dollars, waarvan men ver onderstelt dat het deel uitmaakte van het losgeld dat werd uitbetaald aan de Ja panse terroristen die o.a. de Franse am bassadeur in Den Haag hebben gegijzeld, is volgens de politie in Israel achter haald. Volgens politiebronnen zouden de se- rie-nummers van de biljetten, die een bedrag van 48.000 dollar uitmaakten, te kennen geven dat deze een onderdeel vormden van het uitbetaalde bedrag van 300.000 dollar. Het geld was afkomstig uit Beiroet en zou door drie Israëliërs naar Jeruzalem zijn gesmokkeld. De drie mannen wer den vorige week gearresteerd, terwijl zij de dollars aan het verkopen waren in Jeruzalem. Interpol is op de hoogte ge steld en een onderzoek is reeds op gang. ZATERDAG jl. passeerde de Mari ner opnieuw deze zelfde planeet voor het maken van foto’s en het verrich ten van metingen. Dit was een unieke prestatie die alleen mogelijk is ge weest door een zeer nauwkeurige be rekening van de gunstigste lanceerda- tum en naderhand door een perfecte radiobesturing, die de Mariner in een zodanige baan bracht dat deze de baan van Mercurius opnieuw zou snijden op het moment dat ook deze planeet zich op een kruispunt bevond. Misschien volgt er zelfs nog een der de passage. Verleden jaar november werd een been geamputeerd van zijn zoon Ed ward, en sindsdien is zijn vrouw Joan, die overigens bij het afleggen van zijn verklaring in Boston aanwezig was, drie maal opgenomen geweest voor psychi sche inzinkingen. Bij zijn familie heeft verder altijd de angst bestaan dat hij, zodra hij president zou worden, het doelwit zou worden van een aanslag die zijn broers John en Robert om het leven bracht. moeten instellen. De Labour-partij zal dan in het zicht van algemene stakingen voor de bonden moeten capituleren. Daarop treedt de breuk in, waarbij de „realisten” aan een nationale regering zullen gaan mee doen. Wilson beloofde na de februari-ver- kiezingen Prentice het ministerie van werkgelegenheid, maar de vakbonden wisten dit te verhinderen. bruikbare regering vormen. Wilson vormt alsnog een kabinet, maar wordt wel op de Troonrede afge stemd. Oppositieleider Heath vraagt de Liberalen aan een coalitie mee te doen, maar die zeggen nee, omdat ze alleen voor een nationale regering voelen. De chaos in het land neemt toe. Faillissementen van banken en verzekeringsmaatschappijen zijn niet van de lucht. De sociaal-democraten treden uit de Labour-partij en probe ren een nationale regering te vormen met de leider der Liberalen Thorpe en met de huidige voorzitter van de Conservatieve Partij, Willy Whitelaw, omdat Heath in hun ogen het voor goed bij de vakbonden verbruid heeft. Aan de baan van Mercurius valt nu eenmaal weinig te veranderen, maar de baan van de Mariner zal misschien nog eenmaal zo te veran deren zijn dat de twee hemellicha men elkaar weer op een knooppunt van hun banen ontmoeten. Wanneer dat precies zou kunnen zijn is nog niet te voorspellen. K WASHINGTON. President Gerald Ford en minister van Buitenlandse Za ken Henry Kissinger zijn in aparte toe spraken een scherp offensief begonnen tegen het beleid van de Arabische olie landen. Ford aarzelde daarbij niet erop te wijzen dat er in het verleden oorlo gen zijn gevoerd om het bezit van essen tiële grondstoffen. Kissinger zei op zijn beurt dat de wereld aan de rand stond van een „ongebreideld economisch natio nalisme” dat vergelijkbaar was met het nationalisme dat in de jaren dertig tot de ineenstorting leidde van de werelde conomie. Men had bij de lancering al met deze mogelijkheid rekening gehouden, maar eigenlijk had niemand van de geleerden en technici die de project leiding hadden, meer dan een vage hoop dat er iets van terecht zou komen. Met een Volgens de heer Van Gorkum moeten ambtenaren inlichtingen verstrekken over nun ouders, broers en zusters, stiet en pleegbroers en -zusters, echtgenote of verloofde, kinderen, schoonouders, broers en zusters van echtgenoten en stief- en pleegbroers en -zusters van de echtgeno te, allen voorzover boven 15 jaar, alsme de van hun huisgenoten (niet-familiele- den). Van Gorkum vindt het vreemd dat dit tevens moet gebeuren bij overplaat singen en promoties van ambtenaren, ook al zijn die reeds in een „gerubri ceerde functie” werkzaam. Tegelijkertijd zeiden experts onder auspiciën van het Witte Huis be legde conferentie dat de gigantische winsten die door de olieproducerende landen gemaakt zijn, een „kanker” zijn voor de internationale economie en poli tiek „een kanker van onhandelbare, gigantische bedragen die de olielanden binnenstromen”. Volgens andere experts op deze bijeenkomst waren alleen de VS en West-Duitsland op het ogenblik in staat om de enorme tekorten, ontstaan door het oliebeleid van de Arabische landen, het hoofd te bieden. Het lijkt uitgesloten dat meer .beken den als de senatoren McGovern, Humphrey of Muskie, opnieuw aan een presidentscampagne zullen beginnen. McGovern heeft dit jaar in zijn staat South-Dakota zijn senaatszetel te verde digen tegen een kandidaat die onver wacht sterk uit de hoek is gekomen. Humphrey heeft verleden jaar een in grijpende opei’atie doorstaan en Muskie heeft tot nog toe geen enkele belangstel ling getoond zich opnieuw in te zetten. Dick Taverne was de beschermeling van Jenkins. In 1928 als zoon van een Nederlands hoge Shell-functionaris in Pladjoe (Sumatra) geboren, doorliep Ta verne enige klassen van de Nutsschool in Den Haag, tot zijn vader in augustus ’39 naar Londen werd geroepen. Hier werd Dick Taverne Engelsman. In 1966 kwam hij op het ministerie van binnenlandse zaken, dat door Roy Jenkins werd geleid. Toen Jenkins twee jaar later minister van financiën werd, werd Dick Taverne er staatssecretaris. Taverne was Laoour-Parlementslid voor Lincoln geworden, maar hij tradals eerste uit de partij omdat hij niet meer tegen de ondemocratische machi naties op kon. Hij stelde zich als onaf hankelijk parlementslid kandidaat en won de verkiezingen met historische en overweldigende meerderheid. keningen zal nog wel enige tijd ge moeid zijn. Bovendien moet worden afgewacht of de Mariner nog voldoende stikstof aan boord heeft als stuwmiddel voor de stuurraketten. Deze stikstofvoor- raad begint namelijk op te raken na de manoeuvres die nodig waren om eerst Venus en daarna tweemaal Mercurius te passeren- en voor de standregeling tijdens de passages om de camera’s in staat te stellen hun werk te doen. Er werden ook wel verschillen ge constateerd, terwijl voorts werd vast gesteld dat de uiterst ijle atmosfeer van Mercurius bestaat uit waterstof en de edelgassen neon, argon en krypton. De eerste serie foto’s en metingen werd gemaakt van een mi nimale afstand van ongeveer 1000 kilometer. Bij de tweede passage zaterdag jl. was de minimumafstand ongeveer 50.1100 kilometer en wel zaterdag avond cm 21.50 uur Nederlandse tijd. De camera’s waren ook op fotografe ren in detail op dergelijke afstanden ingericht. Ditmaal werden circa 330 Venus en eenmaal Mercurius zou men al dik tevreden zijn geweest. Eerst moet de huidige baan van de Mariner na de veranderingen door de dichte passage langs Mercurius nauwkeurig worden vastgesteld en daarna moet worden berekend welke manoeuvres de Mariner binnenkort in de ruimte zal moeten maken om de beoogde ontmoetingsbaan te kunnen bereiken. Met die metingen en bere-

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3