VEEL BELANGSTELLING VOOR BOOMPLANTING Publiek welkom bij vergadering Margriet onderwijszaken stapte in voetsporen van haar grootvader Agenda Duitse gasten voor De Jonge Stem MODEHUIS NEDERLAND Modehuis Pannetjes op de kachel 11 Ook in Velsen werkgroep opgericht van Amnesty International s j Honderd congres-gangers bezochten Archeologische Werkgroep Velsen Plein 1945 no 1, IJmuiden, Telef. 10323 NIEUWE NAJAARS- EN WINTERCOLLECTIES I DICWBffiTÊLS A 7 Speciale exposities in oude raadhuis en Engelmunduskerk VECHTEN VOOR POLITIEKE GEVANGENEN IN DE HELE WERELD Keuze uit 500modellen inpryzenvan f400,' tot f5000,' Nog 4 dagen •10% zomervoordeel DINSDAG 24 SEPTEMBER 1974 PLAATSELIJK NIEUWS Velsen-IJmuiden Beverwijk Heemskerk Castricum GEVONDEN VOORWERPEN MODESHOW bij „MODEFLITSJES” t zen pas- !t, die 1UW oed aat. iwe liseren sen, ien in iwe j met ito's, psels, :es- j hee en, ten 42, ruin, bruin J99.-. (ADVERTENTIE) en woensdag 20 uur: Papil- (Van een onzer verslaggevers) schare belangstellenden, 19 en 21.15 u.: ,3 .O.M.A (Van een onzer verslaggevers) Donderdag 26 september a.s. Een heel nieuw soort SHOW, genoemd Graag tot donderdag 26 september. (Van een onzer verslaggeefsters) Geen zitplaatsen, wel beroepsmannequins en -speakster. Voor iedere bezoekster een kopje koffie en een kleine attentie. En het grote voordeel Ziet U iets naar Uw zin: U kunt meteen passen! gewoon tijdens de openingsuren van 11.00-13.00 en van 14.30-17.00 uur. Wij tonen U MANTELS, COATS, JAPONNEN en PAKJES, COMBINATIES enz. van de De openbare commissievergaderingen kunnen door iedere belangstellende wor den bijgewoond. Van te voren kunnen de stukken, die op de in het openbaar te behandelen punten betrekking hebben op het stadhuis dagelijks van 9 tot 12 uur en van 2 tot 5 uur worden ingezien. Men melde zich daartoe bij de bode, le verdieping. Hartelijke ontvangst van prinses Mar griet in het Rode-Kruisziekenhuis. Voor het bezoek van dit internationale gezelschap had de Archeologische Werk groep de raadszaal opengesteld, waarin de expositie „Flevum en de Romeinen in Velsen” is ingericht. Verder was in een kleiner zijvertrek een tentoonstelling ge organiseerd yan. velerlei scherven aarde werk, die in Velsen gevonden zijn. Voor de vele specialisten vormden deze scher ven unieke vondsten, omdat dit aarde- De Archeologische Werkgroep had in de recreatieruimte van de kerk ook nog een doorlopende dia-voorstelling georga niseerd met beelden van de opgravingen, die in het verleden zijn gehouden. Het gezelschap gebruikte later de lunch in Beeckestijn, waar ook het college van B. en W. bij aanwezig was. algemene vergadering van de Verenigde Naties in 1948, niet nakwam. Het doel van Amnesty International werd om de openbare mening ten aanzien van de vele politieke gevangenen te mobiliseren en de mensen ervan bewust te maken dat er zoiets als een Universele Verklaring van de Rechten van de Mens bestaat. Een verklaring waarin al onze rechten en vrijheden worden gewaarborgd. Een van de meest fundamentele rech ten is de vrijheid om een overtuiging te hebben en die overtuiging ook uit te dragen. Daarnaast, zo stelt ook Amnesty International, is het de plicht van een ieder om anderen diezelfde vrijheid toe te staan. Het streven is om in de hele wereld te bewerkstelligen dat deze rech ten en plichten worden nageleefd. Bij dit streven houdt Amnesty in het geheel geen rekening met politieke richtingen. Dat wil dus zeggen dat men net zo hard vecht voor politieke gevangenen in bij- Voor verdere inlichtingen over Amnes ty en de werkgroep in Velsen kan men terecht bij de contactman hier: Henk Lindeman, Linnaeusstraat 60, IJmuiden. tel. 10567 i, in kise Bontmodehuis Wagenweg 146, B3&, Haarlem. Tel. 023-316529 9 ui (Vervolg van pagina 1) In de voetsporen van haar grootvader Prins Hendrik, die in 1927 als „kroon” getuige aanwezig was bij de geboorte van het Beverwijkse Rode Kruis Zieken huis, betrad Prinses Margriet vanmorgen in gezelschap van haar particulier secre taresse en tal van genodigden het bordes van het nieuwe RKZ-gebouwencomplex aan de Vondellaan. namelijk een kerkencampagne over het hele land plaats vinden: discussies op catechisatieavonden en gemeentebijeen- komsten. De bedoeling van Amnesty is dat dit alles uitmondt in een speciale dienst die op 8 december in alle kerken gehouden zal worden, waarbij het thema van de anti-martelcampagne centraal zal staan VELSEN. Ongeveer honderd arche ologen uit Europa en Amerika hebben maandag Velsen gezocht. Zij kwamen op bezoek bij de Archeologische Werkgroep Velsen. Het bezoek vormde de afsluiting van het tiende Limes-congres, dat veer tien dagen geleden in Duitsland van start is gegaan en gisteren in Velsen en Amsterdam werd afgesloten. Dit congres had als thema de Romein se grensverdedigingswerken in Europa, het Midden-Oosten en Afrika. Velsen heeft in de verdediging van het Romein se rijk een voorname rol gespeeld, het geen uit de opgravingen in de gemeente gebleken is. Een van de eerste activiteiten zal dit najaar zijn: het op gang brengen en be vorderen van discussieavonden, vooral in kerkelijk verband over martelen. Er zal BIOSCOPEN Corso Theater (Dorpsstraat). Dinsdag 20 u.: „Hitler, de laatste tien dagen”; woensdag 14 u.: ,,De baby-sitters van de marine”. IJMUIDEN. De commissie van bij stand voor onderwijszaken uit de ge meenteraad zal donderdag 26 september bijeenkomen in een vergadering die voor het grootste gedeelte openbaar zal zijn. De vergadering wordt gehouden in het stadhuis (Instructielokaal) en begint wat het openbare gedeelte betreft om half negen. werk elders in ons land of in Europa nimmer of heel weinig is opgegraven. Speciaal voor de congresgangers was in de oude Engelmundus kerk ander materiaal tentoongesteld. Er waren grote kaarten die aantoonden waar in Velsen Romeinse vondsten zijn gedaan en welke rol de verdedigingswerken van de Ro meinen hebben gespeeld. Op deze kaar ten is duidelijk zichtbaar dat het vastge stelde tracé voor de tunnel bij Buiten huizen dwars door het gebied loopt waar de archeologische werkgroep in samen werking met het Amsterdamse Instituut voor Prae- en Protohistorie opgravingen heeft verricht. De verwachtingen zijn dan ook dat bij de aanleg van de tunnel De werkgroep IJmuiden van Amnesty heeft verder de bedoeling om ook op scholen, verenigingen, clubs en dergelijke informatie te verspreiden en inlichtingen te geven. Uiteraard staat de werkgroep ook open voor uitnodigingen om op in formatieavonden en dergelijke gelegen heden haar plicht te doen. De organisatie Amnesty International werd in 1961 opgericht, nadat gebleken was dat een groot aantal staten de Uni versele Verklaring van de Rechten van de Mens, zoals deze zijn vastgelegd in de BIOSCOPEN Cinema Marquette (Ruysdaelstraat). 20 u.: „Vrolijke ontucht in tirol”. over enkele jaren opnieuw Romeinse sporen gevonden zullen worden. Veel aandacht trokken de gevonden steentjes uit zegelringen. Het zijn minu scule schijfjes, waarin voorstellingen zijn gegraveerd van Romeinse figuren. Een dergelijke gravure is niet meer dan twee of drie millimeter en de details van deze voorstellingen zijn nauwelijks met het blote oog te zien. Grote telefoto’s maakten het voor de toeschouwer moge lijk deze details wel te zien. voorbeeld de Oostbloklanden als voor gevangenen in Chili, Spanje of het Na bije Oosten. Amnesty International werkt voor de invrijheidstelling van deze gevangenen. Waar dat nog met mogelijk is probeert zij hulp te verlenen, aan de slachtoffers in de gevangenissen en ook, zo mogelijk, aan de familieleden. Het mobiliseren van de publieke opinie, het wijzen op de rotte plek en de orga nisatie van eventuele acties en demon straties spelen bij dit alles een belang rijke rol. Wat dit betreft kunnen nu ook bijdragen van de nieuwe werkgroep voor IJmuiden en omstreken tegemoet worden gezien. Veel belangstelling en waardering voor de expositie „Flevum en de Romeinen in Velsen” in het oude raadhuis. VELSEN. Sinds ongeveer een maand bestaat ook in IJmuiden een werkgroep van Amnesty International. Amnesty In ternationa’ is de politiek onafhankelijke organisatie die zich vooral bezig houdt met en, waar mogelQk, hulp biedt aan politieke en gewetensgevangenen in de hele wereld. De groep IJmuidenaren heeft deze werkgroep voor IJmuiden en omstreken opgericht om ook hier de aandacht van de mensen te vestigen op de wantoestan den bij politieke gevangenen. Het is on dermeer de bedoeling van de werkgroep om informatie- en discussieavonden te organiseren. zonnebril, honderiem, stopwatch, kinder- jack, wieldop, portemonnee met inhoud, kinderstep, nylon kabel, armbandje, ca hier, jack, hond, verzekeringsplaatje van bromfiets, zakmesje, kinderschoen! je, handwerkje, bril, twee delen van hengel, legitimatiebewijs handbal verbond, plastic regenbeschermer van kinderwagen. VELSEN Naast de bejaarden ge niet ook de brandweer Velsen mee van deze maalttfdvoorzitning, omdat de brandweermannen 24-uurs diensten lopen. „Vroeger”, zo vertel4 brandweercom mandant J. M. de Jong, „werd de warme hap van huis meegenomen. Dat werd dan om vier uui op de kachel gezet en om zes uur opgegeten. Kun je nagaan hoe dat smaakte! Latei warmden ze het op beven een gas vlam, maar er waren altijd te veel pannetjes voor die enu gasvlam, dus dat was altijd knokken”. In 1967 is de brandweer gebruik gaan maken van dc bejaardenrege- ling. Een verbetering voor de brand weer, daar zijn de manschappen van overtuigd. Maar toch schort er wel het een en ander aan, zo blijkt tijdens een nader gesprek in de kantine: „Als mijn vrouw bloemkool kookt, haalt ze de stronkjes eraf en maakt ze er een lekker sausje bij. Maar ja, het is wel logisch als er in zulke grote hoeveel heden wordt gekookt dat dat allemaal niét kan”. Zo zijn er meer klachten, die met een gerelativeerd worden omdat men ook hier begrijpt oat het koken voor tweehonderd mensen iets anders is dan het koken voor ean gezin. Over het algemeen is de brandweer ook best te vreden. „Al krijg j’ soms kapucijnexs met zuurkool op eer. bloedhete dag, toch mogen we niet kiagen. Sommige andere korpsen moeten het met diep vriesmaaltijden doen en dat is ook niet alles”. In de hal van het ziekenhuis maakte de Prinses kennis met de heren De Groot, Stoutenbeek, Witkamp en Van Stiphout, allen lid van het regentencollege. Tevens werd het hoofd van de afdeling verple gende en verzorgende beroepen zr. J. J. van Nordheim, verpleegkundig directrice zr. B. Raaymakers, geneesheer-directeur drs. R. Mees, economisch directeur drs. A. N. Versluis, de voorzitter van de medische staf dr. A. van Driel en de secretaris van de ondernemingsraad de heer T. A. F. Schmitt aan de Prinses voorgesteld. Inlichtingen over deze voorwerpen kunnen dagelijks worden verkregen bij het hoofdbureau van politie in Velsen, waar zij elke dinsdag en vrijdag van 16.30 tot 17.30 uur eventueel zullen wor den afgegeven. BIOSCOPEN City, Dinsdag Ion”. DIVERSEN Museum Beeckestijn, Rijksweg, Velsen-Zuid, stijlkamers en oude gebruiksvoorwerpen, da gelijks te bezichtigen van 14 tot 17 uur. Stadhuis Velsen, Plein 1945, IJmuiden. Op werkdagen te bezichtigen van 10 tot 12 uur. Bedrijfsmuseum Hoogovens, Bessemerstraat, IJmuiden. Dinsdag en donderdag van 12 tot 14 uur. Stadsschouwburg dinsdag 20.15 uur: „De Hoofdstad Operette” met „Grafin Maritza”, woensdag 20.15 uur.: toneelgroep „Centrum” mer „Babyfoon”. 1 Onder de luifel van het vlaggende bed denhuis werd de Prinses verwelkomd door de heer R. J. Vos, voorzitter van het College van Regenten van het RKZ. De heer G. van Zalinge, die zich er met zijn zevenentwintig dienstjaren op mag beroemen de „oudste” werknemer van het ziekenhuis te zijn, bood Prinses Margriet bloemen aan. BIOSCOPEN Kennemer Theater (Zeestraat). 19 en 21.15 u.: „Sex achter gesloten deuren”, 19.30 u.: „WhatT”. Luxor Theater (Breestraat). „My name is nobody”. VELSEN.Bij de Velsense politie zijn de volgende voorwerpen als gevon- den aangegeven: sleutel, bos sleutels, bruin lederen étui met geld en papieren, De agenda van de vergadering ver meldt naast het aanschaffen resp. aan brengen van enkele voorzieningen voor drie scholen (Clara, Franciscus en Zee wijk) ook de voorgenomen bouw van een tweede gymnastieklokaal in Zee wijk. Verder wordt er gesproken over het werkschema van de commissie en is er uiteraard de rondvraag. IJMUIDEN.Zaterdagmiddag half vier ontvangt het kinderkoor De Jonge Stem gasten uit de Duitse plaats Herz berg, die hier drie dagen zullen verblij ven. Het gezelschap omvat 49 kinderen en elf begeleidende ouderen. Zondag is men voornemens gezamenlijk een wan deling te maken langs het strand naar Bloemendaal en daarna per bus terug naar het Cultureel Centrum, waar ook wordt gestart. Maandag staan er bezoeken op het programma aan de Vishal en Maduro- dam. Dinsdagmorgen wordt een rond vaart gemaakt door Amsterdam. In de middaguren kunnen inkopen worden ge daan en ’s avonds worden de Duitse en Nederlandse zangertjes in het stadhuis officieel ontvangen, waarna zij gezamen lijk een kort concert zullen geven. Woensdag wordt de terugreis aanvaard. Het Duitse koor arriveert zaterdag bij gebouw Velserduin. De schare belangstellenden, die zich achter de dranghekken beijverde een glimp van de koninklijke gaste op te vangen, moest vervolgens een uurtje ge duld oefenen voor het gezelschap weer naar buiten trad: onder het toeziend oog van de kraanmachinist plantte Prinses Margriet een berk op het voorplein van het Rode Kruis Ziekenhuis, waarmee de opening van het nieuwe gebouwencom plex officieel een feit was. - ij f -

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 7