Maaltijdvoorziening voor bejaarden bevordert zelfstandigheid Testen van tanks van verordend provinciewege AVRO-rally trekt door Beverwijk Operaconcert van twee koren in V redevorstkerk I DRIE MAAL IN DE WEEK metnico scheepmaker Donderdag 10 oktober V/ „TAFELTJE, DEK JE” DINSDAG 8 Gewoonte Antwoordnummer 416, Haarlem R& (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM Dat het menens wordt met de bescherming van ons aller milieu dank zij de wetgeving die aantasting van grond, water en lucht aan de kaak stelt heeft een aantal Zuidkennemers de afgelopen weken in de portemonnee kunnen merken. In het begin van de va kantieperiode kregen de bezitters van ondergrondse olietanks in het waterwingebied in de duinen tussen Zandvoortselaan en Velsen de pit tige mededeling dat ieder die een tank onder de grond gestopt had, op eigen kosten, als een soort milieu heffing, een aannemer in moest schakelen om te laten controleren of er geen olie in het drinkwater gebied wegsiepelt. Zo ja, dan moest de tank onverbiddelijk de grond uit. Uitstel Dieet Niet dagelijks Bezorg mij 14 dagen gratis Courant Beverwijkse Courant Dankbaar PLAATSELIJK NIEUWS M (Van een onzer verslaggeefsters) EG Van streek geraakt? z Naam Straat Plaats en- Cees van Drongelen waarschuwde in Televizier Magazine de Rotterdamse kij kers dat iets van AKZO in brand stond. De vlammen reikten tot 50 meter hoog. Het mankeerde er nog maar aan dat hij vertelde hoe iedereen er met de auto het vlugst kon komen. Mijn verse nu In een open envelop, zonder postzegel, opsturen naar; Daarna kunt u mij noteren als: omaandabonnee kwartaalabonnee ("doorhalen wat niet gewenst is) pel— par ,EN ran sr. Een van de leiders van deze ultra rechtse militanten bewees de verwarring waaraan hij onderhevig moet zijn, door van zijn tegenstander te zeggen: „Waar de vrijheid beknot wordt ziet men fas cisme, of liever communisme”. Toen hem daarop gevraagd werd of zij met hun acties de vrije meningsuiting niet onmogelijk maakten, was zijn antwoord: „Geen commentaar". afgezien van het feit d at de behoefte daaraan niet zo groot blijkt te zijn, is het praktisch gezien nog niet te doen. Er worden nu op drie plaatsen maaltijden bereid en dat is al een hele belasting voor deze tehuizen en het ziekenhuis. Voor dagelijkse maaltijden is een cen trale keuken nodig. Misschien dat d ie ooit nog eens in bijvoorbeeld het W. F. Visserhuis komt, maar zolang dat nog niet het geval is moeten we zó tevreden zijn”. dat de De Vi „Ik h te sti onvol arbeii nog manc was, Tusse vretei kreeg wel maar Begi Rooie voor i de vr kend i ambtc hem J goedcf van f mak/ een f van/ Een aardig onderwerp van Televizier Magazine was ook nog de kinderpostze gel. waarop de zusjes Van Bruggen voorkomen, maar dan als meisjes van zes en zeven jaar. Nu zijn ze 76 en 77 en kunnen net als de koningin brieven versturen met hun eigen portret erop. Voor het overige wil ik me tot enkele korte opmerkingen beperken. Bij „Emil” i weigerde de ondertiteling weer eens in het begin. Dat gebeurt wel vaker de laatste tijd. Als zelfs de ondertitelings- apparatuur al zo vaak technische man kementen vertoont, zou ik niet graag beweren dat al die kernreactors volko men veilig zijn. Op de vraag hoe het te verklaren was dat de godsdienst ondanks alle anti religieuze propaganda weer opleefde in Rusland, antwoordde hij dat de commu nistische ideologie momenteel een zware crisis doormaakt. De grovere geesten storten zich daardoor in drank en on tucht, de intellectuelen in de politieke oppositie en de spiritueel gerichte Rus- sen in de godsdienst. Televisie Magazine beperkte zich over igens niet tot de dictatuur in Chili, maar besteedde ook uitvoerig aandacht aan het toneelstuk „Cyril Verschaeve”, waar tegen de Vlaamse ultra-rechtse militan ten zich met hand en tand verzetten omdat priester-dichter Verschaeve, die in de oorlog opriep tot strijd tegen het bolsjewisme, erin beledigd zou worden. Door relletjes te veroorzaken willen zij ervoor zorgen dat de opvoering van het stuk, vanwege de openbare veiligheid, door de plaatselijke autoriteiten wordt verboden. In „Zo moeder, zo dochter” zei Regine Clauwaert dat men in Vlaanderenland niet van „panel” spreekt (zo’n gezelschap dus waar zij nu in zat), maar van „paneel”. Rine Poortvliet juichte dat toe: ,.Als er een Hollands woord voor te vinden is, is het altijd beter dan een Engels! Maar paneel is in die betekenis geen Hollands woord- Straks gaan de Vlamingen tegen het Engelse „canal” in plaats van „gracht” nog „kaneel” zeggen. In Hier en Nu werden de klemtonen in Livitin-Krasnov op de eerste lettergre pen gelegd. Dat was fout. Het moesten de tweede lettergrepen zijn. Bij Stalin werd de klemtoon op de tweede letter greep gelegd. Ook dat is fout, het moet de eerste zijn. Consequent zijn in het maken van fouten is ook een kunst. is van beroj ar geleden isi lom er een f De naam? y lenst. Zomei/ Ie LSD, ’s ker. „Dan lor een 'riy gen, een soq/ lim- Ivo- ligt k in fding rd. Ik In het journaal werd aan een Rode Kruis-functionaris, die verteld had dat er 3000 dekens naar Honduras verzonden zouden worden, gevraagd: „Ligt er meer klaar?” Zijn antwoord luidde: „Zonder meer!” 11 Eventuele opgaven kan men doen bij: de Federatie Bejaardenzorg Velsen, mevr. A. Peters, Abelenstraat 1, IJmui- den, telefoon 12464. Een zegsman van de BDZK vertelde ons dat de regeling soepel wordt toege past. Er zijn veel mensen die bellen met het verzoek om uitstel, en daarmee gaat men akkoord, als men in elk geval de zekerheid heeft dat aan de ontheffings- aanvraag wordt gewerkt. Er zijn ook mensen die sputteren, maar, zo vertelde onze BDZK-zegsman, die moeten maar een brief schrijven aan het bestuur van de belangengemeenschap of de provincie, want die zijn het tenslotte die de veror dening van kracht hebben laten worden. Bij wijze van service heeft de BDZK de tankeigenaars de adressen verstrekt van installateurs die KIWA-erkenning hebben. In Haarlem is dat de firma V. de Vries, die onder meer benzinestations bouwt voor BP. Daar heeft men intussen circa honderd offertes voor een onder zoek uitgebracht, waarvan inmiddels driekwart is opgedragen. Er zijn intus sen zo’n vijftig tanks onderzocht, en de beproevingscertificaten daarvoor worden momenteel administratief voorbereid. Er zit dus kennelijk wel schot in de zaak al is men met dit aantal nog lang niet toe aan het totale aantal tanks waarvoor ontheffing nodig is. Dat het testen van een tank, zoals mr. Goudsmit had verklaard, honderden gul dens zou kosten, kon de firma De Vries wel bevestigen. Per geval moet honderd gulden aan vaste kosten worden betaald onder meer aan de administatieve verwerking en daarnaast gemiddeld honderdvijftig, honderdzestig gulden aan het onderzoek zelf. Dit is de eigenaar ongeveer kwijt als er geen bijzondere omstandigheden zijn, als de tank bij voorbeeld onder asfalt ingegraven ligt. Bij de BDZK is men realistisch genoeg om niet al te formeel op te treden. „Die olietanks hebben er al jaren gezeten. Dan is het moeilijk om nu abrupt te zeggen dat er niet langer gebruik van gemaakt mag worden. Als mensen eerst hun olievoorraad wilen opgebruiken krijgen ze daarvoor alle kans”. eenmaal zijn ritme fcrt door de voze irgse upper ten. Hij •vezen, schuivend op springt hij op en m-acters. Met gesti- theatraal uithalend, van bekakte door rers. Lijn. I de I te I: er I Bijna tien jaar geleden nam de Fede ratie Bejaardenzorg Velsen dit initiatief De heer S. S. Heins, ambtenaar bejaar denzorg van de gemeente: -Tafeltje, dek je” voorziet echt in een behoefte. Bij het bejaardenwerk gaat het er toch om de zelfstandigheid van de bejaarden te be vorderen en dat gebeurt hier dan ook daadwerkelijk. Door deze regeling is het voor die mensen mogelijk zelfstandig te blijven wonen in plaats van naar een tehuis te moeten”. Bij zo’n honderd bejaarden en gehan dicapten in de gemeente Velsen wordt driemaal per week een volledige warme maaltijd aan huis bezorgd. Voor velen de weg om hun zelfstandige positie te handhaven. Hoewel een groot aantal van de 7000 Velsense bejaarden in de diverse tehui zen woont, heeft een grote groep nog een eigen woning. De meesten uit deze laatste groep beschouwen het idee aan het bejaarden tehuis als een boze droom die bij voorkeur geen realiteit mag wor den- De heer Jos. Weber is 75 jaar. Sinds een ziekte vijf jaar geleden zit zijn vrouw in een rolstoel en kan zij haar rechterarm niet meer gebruiken. Sedert die tijd ook staat het echtpaar Weber op de „maaltijdenlij st”. „Het eten is wel goed”, zegt de 75- jarige, „het is fijn dat we het krijgen. Ik kan zelf niet koken. Ik heb altijd in de bouw gezeten, dus u begrijpt: ik kan wel een kopje afwassen, maar daar houdt het wel mee op”. Zelf moeten de bejaarden drie gulden per maaltijd bijdragen. Het is de kost prijs van het eten. De rest van de kosten is voor rekening van de gemeente. Bejaardenzorgman Heins: „Al met al kost zo’n maaltijd zes a zeven gulden. De organisatie, de administratie van bijvoorbeeld maaltijden die niet bezorgd hoeven t e worden omdat mensen een dagje weg zijn of in het ziekenhuis liggen en natuurlijk het koken, dat moet toch ook ergens gebeuren”. Om in aanmerking te komen voor deze maaltijdvoorziening van de Federa tie Bejaardenzorg Velsen moet men aan verschillende voorwaarden voldoen. In principe moet men 65 jaar of ouder zijn, maar er zijn uitzonderingen mogelijk. Voor gehandicapten bijvoorbeeld of voor mensen die op andere medische of socia le gronden door hun huisarts of wijk verpleegsters kunnen worden aanbevo len. Het is ook mogelijk tijdelijk gebruik maken van deze voorziening, bijvoor beeld als de vrouw uit het gezin in het ziekenhuis ligt of door andere omstan digheden zelf niet i n staat is om te koken. Maar ook in deze gevallen gelden dezelfde voorwaarden. VELSEN.„Is hier alles goed?” Met deze woorden stapt de heer P. van Wetering, gemeente-chauffeur met een pannesetje met warm eten de woning binnen van een van de vele bejaarden die hij drie maal per week een warme maaltijd brengt. „Tafeltje dek je” heet deze voorziening voor bejaarden en ge handicapten, die wordt georganiseerd door de Federatie Bejaardenzorg Velsen. „Tafeltje, dek je”, zegt de heer Van Wetering, „is een mooie voorziening voor mensen die niet zelf meer kunnen ko ken. Bovendien zie je ze ook regelmatig. Een verkapte controle eigenlijk, want als er iets fout gaat ben je er tenminste meteen bij”. •jargon lire rechters of ociale-werk-plaa •effelijke acteur, tar aangemeld t| ilschool. Ik wJ i ze. Wat heeft f n. Maar zo Oliestokers in waterwingebied moeten „milieuheffing” betalen Tja, dat gebeurt ons allemaal wel eens. Weet u wat nogal eens wil helpen? Troost zoeken bij IJmuider Courant/Beverwijkse Courant! Dan raakt u in elk geval weer snel „op streek” wat het plaatselijk nieuws betreft. Want daar vullen wij, naast het na tionaal- en wereldnieuws, elke dag vele pagina’s mee. Wat... nog geen abonnee? Om te huilen! meer in zag; omdaj&n. Amsterdammer („wyemas, mk Jur, bijk. ml Mder. 5 slaaJX ‘NtMderberging.^ ziKLyan onderho pamflettenflOO, Maar soms klopt het niet; het raampje is dicht of de bel wordt niet beant woord. Dan is er paniek. Van Wetering: „Dan schrik je toch, er kan van alles loos zijn. Ik heb het wel eens gehad: de Het. eten wordt tegenwoordig op drie plaatsen klaargemaakt: in het Zeeweg Ziekenhuis, in De Moerberg en in Huis ter Hage. Men eet dus mee uit „de grote pot”. Het eten voor de bejaarden gaat op vrijwillige basis. De diverse diëten wor den keurig volgens de lijst aangehouden en de pannetjes gaan genummerd mee met de chauffeurs. De heer Van Wetering: „Ik doe het nu een jaar of zes, dus ik weet wel bij wie ik wat moet afleveren. Maar toch is het uitkijken geblazen, want als je iemand het verkeerde eten geeft zijn ze meteen een paar dagen van streek”. Een punt van discussie is wèl de hoeveelheid. Hoewel de maaltijd bedoeld is als een portie voor één dag, doen de meesten mensen er twee dagen mee, zo is de ervaring- Er is vrijwel geen vraag naar meer maaltijden. Mijnheer Weber zegt zelf „een gezonde eter” te zijn. Voor hem is die ene portie voor twee dagen onvoldoende. Zijn vrouw daarentegen komt er makkelijk mee uit. Hetzelfde geldt voor mevrouw C. Mei- jer-Dazart. Zij krijgt sinds de start van „Tafeltje, dekje” de maaltijden thuis en redt het zo best. Mevrouw Meijer: ,-Soms gebeurt het wel eens dat het iets minder is dan andere keren, maar dan maak ik er de tweede dag een slaatje bij of ik eet wat yoghurt. Alleen als het de tweede dag opgewarmd is, zijn de vita- mientjes er natuurlijk wel uit. dochter vindt dat ik i edere dag groente moet hebben, maar het kan eenmaal niet. Ik ben zo al tevreden”. De politieke gevangenen van twee we- J reldbeschouwingen in twee werelddelen kwamen gisteravond allebei aan bod: bovendien tegelijkertijd, zodat we al naar gelang onze politieke opvattingen een keus konden maken. Televizier Ma- gazine interviewde de voormalige Neder- lander ir. De Bruyn, die door de Chi leense junta is vrijgelaten na eerst als - politieke gevangene te hebben vastgeze- Z ten en martelingen aan den lijve te hebben ondervonden. En Hier en Nu kon zich er in een extra uitzending op beroemen dat zij als enige tv ter wereld in Wenen aanwezig was bij de aankomst van Anatoli Levitin Krasnov, door Jules Huf niet ten onrechte „de Solzjenitsyn van het Russische christelijke verzet”, genoemd. BEVERWIJK. Het gemengd koor Zang en Vriendschap Beverwijk geeft met medewerking van het Velser Opera koor „Bel Canto” op donderdag 10 okto ber in de Vredevorstkerk een opera concert. De beide koren staan onder leiding van Arnold Alons. Er worden werken uitgevoerd van Giuseppe Verdi en Arrigo Boito. Als solisten treden op Elisabeth Damen en Wout Oosterkamp. Het echtpaar Weber staat ook op de lijst voor „Tafeltje, dek je”. Elke maandag, woensdag en vrijdag om tien voor half één precies rijdt chauffeur Van Wetering voor om de volle pannetjes te brengen en de lege pannetjes weer op te halen. BEVERWIJK. Route 25 van de vierde AVRO Rally Cross voert zaterdag ruim duizend automobilisten en hun passagiers door Beverwijk. Voor een stempeltje en een controlevraag dienen de aan de rally deelnemende equipes zich tussen 7 en 15 uur ondermeer te melden bij Machinefabriek C. Maters BV op het Beverwjjkse Industrieterrein, welk bedrijf daarmede gehoor heeft ge geven aan een verzoek van het organisa tiecomité om als controlepost op te tre den. De actie van de BDZK is gebaseerd op de „Veroredning bescherming bodem en grondwater Noord-Holland”, waarin on der meer staat dat het is verboden in waterwin- of infiltratiegebieden schade lijke stoffen voorhanden te hebben. Daaronder worden onder meer aardolie en aardolie-produkten begrepen. Onthef fing op dit verbod kan worden verleend als een beproevingscertificaat kan wor den overgelegd waaruit blijkt dat de olie op een deugdelijke manier is opgeslagen. Daartoe dienen tank en leidingen in- en uitwendig te worden onderzocht en aan een persdruk van 0,3 atmosfeer te wor den blootgesteld. Zo’n onderzoek moet door een instal lateur uitgevoerd worden, onder toezicht van het KIWA, het Keuringsinstitut voor waterleidingartikelen. De kosten komen voor rekening van de aanvrager van de ontheffing. Het onderzoek moet periodiek herhaald worden. De onthef fing heeft namelijk een beperkte geldig heidsduur die mede afhankelijk is van de bodemgesteldheid en de uitslag van het onderzoek. In de provinciale milieucommissie uitte mr. Goudsmit onlangs bezorgdheid over de opgelegde maatregelen. Een aanvraag om ontheffing, waaraan een beproe vingscertificaat verbonden is, kost hon derden guldens. Bovendien moet de test regelmatig herhaald worden zo stelde Op 1 september liep de termijn af, waarbinnen de eigenaars en gebruikers van opslagtanks, 340 in totaal, bij de Belangengemeenschap Drinkwatervoor ziening Zuid-Kenemerland een bewijs in moesten sturen van de deugdelijkheid van hun ondergrondse bezit. Nu, drie weken later, blijkt er bij de BDZK nog geen enkel tankproefcertificaat te zijn ingeleverd. En men is er bij het water bedrijf niet eens bedroefd over. Er is alle begrip voor dat het niet binen de gestelde termijn kon lukken. Wel zijn inmiddels van 34 tankeigenaars medede lingen ontvangen, dat van oliestook op aardgas zal worden overgegaan. Dat be tekent dat de ondergrondse tank, als hij niet lekt, met zand' kan worden volge- strot en „ten eeuwigen dage” in het waterwingebied mag blijven zitten. Maar dagelijkse maaltijden zijn nog niet te realiseren. De heer Heins: „Nog Het meeste contact met de mensen heeft de chauffeur die het eten rond brengt. Daarnaast krijgen de bejaarden regelmatig bezoek van de vrijwilligsters van de Federatie, die m aandelijks het geld ophalen en ook hulp verlenen als dat nodig mocht zijn. Chauffeur Van Wetering voelt zich echt verantwoordelijk voor zijn „klant jes”, die allemaal in IJmuiden wonen- In de andere delen van de gemeente wordt het eten rondgebracht door zijn broer, die ook als gemeente-chauffeur werk zaam is. Na zes jaar kent de chauffeur zijn mensen wel. Hij weet precies waar de pannetjes neergezet moeten worden: bij de één zet hij ze bij de achterdeur neer, bij de ander staat het raampje van de voordeur open zodat hij zo naar binnen kan. Vaste gewoonten waar niet van afgeweken wordt. Daarom houdt Van Wetering ook heel stipt zijn tijd schema aan. Iedereen weet precies hoe laat hij toeterend zal voorrijden. Van Wetering: „Je kunt er de klok op gelijk zetten. Dat moet ook wel. Ze zitten precies op tijd klaar, met de tafel ge dekt.” De kans, dat alle duizend deelnemers zich tegelijkertijd door Beverwijk zullen spoeden mag overigens uiterst gering worden geacht: de automobilisten kun nen zelf bepalen waar zij hun route willen beginnen en beëindigen. In totaal nemen aan de AVRO Rally die in verband met de energiecrisis kele maanden later dan gewoonlijk wordt gehouden, ruim 25.000 equipes deel. Daartoe zijn door de organisatoren achtentwintig routes uitgezet, elk voe- door een ander deel van Nederland. hij. Anderzijds kost overgaan op aardgas duizenden guldens. Hij vond dat van de betrokkenen niet op korte termijn een beslissing gevraagd kon worden omdat de prijssituatie van olie en aardgas het noodzakelijk maakt dat men nauwkeurig nagaat of het zinvol is van olie op aardgas over te schakelen. schone pannetjes stonden niet, zoals ge bruikelijk in de vestibule. Toen ik door liep bleek de halve keuken in de fik te staan en binnen zat de vergeetachtige oude baas aan tafel rustig patience te spelen.” „We hebben ook wel eens gehad dat we een bejaarde vrouw vonden onder de tafel in de kamer. Ze was ziek en ze lag daar al de hele dag. Stel je voor als ik geen eten had moeten brengen. Wie weet hoe lang ze daar had blijven liggen. En daarom zeg ik: Wij hebben ook een controlerende taak. De mensen zelf vinden dat ook een veilig gevoel”. Een gevoel van dankbaarheid over deze plezierige voorziening die de fede ratie geldt en die aan de chauffeur ken baar wordt gemaakt door middel van bijvoorbeeld een sigaartje, dat vrijdag’s bij de schone pannetjes klaar ligt- Chauffeur Van Wetering: „Ja, de mensen zijn blij dat ze dat eten kunnen krijgen en dan willen ze iets terug doen, hè?” zy ^^^lediger van Limll indertijd de mjjneu ^rfwel niets voor ze gedaan’*) ^Xanken met manifesten en aiszins verbaasd toe. Op de kast, waarin Ik ^<den, staan twee grote megafoons en een di: ^ede gevestigde macht voortdurend te lijf gaat. ^Tkamertje barst van de actie. He- yfa i, als de Vrqj bonden. Hij Zereld van djr praat met dr 'de stoel.^r brengt f Verde NlenJ Deze bijna 60-jarige Rus, die ondanks een totaal van tien jaar gevangenschap altijd is blijven schrijven vanuit zijn christelijke levensvisie, zei dat de chris tenen in de Sovjet-Unie „op beestachtige manier” behandeld worden. Hij wees ook op de positie van de katholieken in de Oekraïne, die daar een nationale meerderheid zouden vormen en wier on derdrukking door de Russen tot zijn verbazing nooit had geleid tot een pro test van het Vaticaan. ^^aadslid hield; DiK jfirk sust een boos CPNlk Autoriteiten. De telefoon zik 'krachtige vingers is de hoort i toen van woede kapq^gesla]

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 9