SELECTIE VOOR ORANJE ALS VOLSLAGEN VERRASSING KNOBEL GAF JANTJE PETERS DE KICK DIE HIJ NODIG HAD Italiaanse selectie Koppositie Ipswich gewijzigd duidelijk versterkt 2 Jong Oranje Bondscoach gelooft niet in controverse met Hans Kraay r. 3- fe, OVER DOOR ZEGE OP STOKE CITY „TERUGKEER” VAN HAAN ALS LAATSTE MAN een miljoen gulden aan prijzen e6# .’Si 19 SPORT WOENSDAG V erantwoordel i j kheid Leren I 48 55 Iers 7 T 1 '7. T 1 1 T 1 1 1 1 r BA' jg'SSiMk k MPIt 9M 9 8, IBljl ö3r LING (Van onze speciale verslaggever) rs. Jantje Peters: veel leren Arie Haan: vertrouwen niet beschamen Kees Kist: op middenveld basistip SPORT-TOTO Nr. 5 percentages J.CKI toto-tips In de onderstaande kolommen treft u aan: de wedstrij den, daarachter de resultaten van de thuisspelende clubs in eigen huis (vorig seizoen of dit seizoen als de betref fende vereniging tenminste deze competitie al thuis ge speeld heeft), de resultaten van de uitspelende club op dezelfde basis. In de vierde kolom de resultaten van de zelfde wedstrijden in de afgelopen drie seizoenen en ver volgens een basistip, d.w.z. een advies met welke cijfers u de beste kans heeft. De op een na laatste kolom geeft aan wat uw kansen in percentages zijn bij 1, 2 of 3 en tenslotte een advies voor degene die zes kolommen in wil vullen. ngen, Hil- raaie :ilver Het spelpeil in dé eerste divisie is Peters meegevallen. „Dat wordt veel te veel onderschat. Vooral aan de top valt Eddy Merckx, die met longklachten het bed houdt, zal niet deelnemen aan de najaarsklassieker Parijs-Brussel. In de Franse voetbalcompetitie ver loor leider Reims met 2-0 van Troyes. Reims deelt de eerste plaats nu met Nimes. De twee clubs hebben twee pun ten voorsprong op Troyes, Bastia en Bordeaux. De Nederlandse damesturnploeg is voor de interland tegen Noorwegen (za terdag en zondag in Dröbak) als volgt samengesteld: Petra v.d. Brink, Betty van Dam, Ans Dekker Joke Kos, Ans Smulders. Linda Toorop, Franka van dar Vorst. .0 tot uur. (aan- IOE- ►ilair, VEES RDE- r, tin rsum. Heer 1 zul- uit rek. por- toreid ■eaus, ronde ellen, >elen, i enz. leden HELSINKI In één van de weinige rustige hoekjes van de luchthaven Schiphol spelt Jantje Peters (20) de sportpagina’s van alle ochtendbladen. Het onderstreept weer eens zijn bezetenheid van de voetballerij, die hij wekelijks op een voor hem veel te laag niveau - in de eerste divisie - be oefent. „Ja, ik lees alles wat met voetbal te maken heeft, ook in de buiten landse bladen”. Het heeft er alle schijn van, dat de NEC’er ervan droomt net als in de drie afgelopen jaren weer zelf volop in de belangstelling te staan. Niet in de eerste plaats dat daardoor zijn ijdelheid wordt gestreeld, maar omdat publiciteit voor hem de erkenning inhoudt waarnaar hij als ambitieuze full-prof streeft. 2 1 T 7 3 7 T 7 T 1 1. Excelsior - PSV 2 Sparta - NAC 3. MVV - Wageningen 4. Den Haag - Telstar 5. Ajax - FC Twénte 6. Graafschap - Amsterdam 7. AZ '67 - Roda JC Haarlem - Feyenoord 9, Utrecht - GA Eagles 10. Den Bosch - Amersfoort 11. Helm. Sport - Volendam 12. Fortuna SC - Willem~iT~ 13. Vitesse - Groningen 2 W 1 "W 1 3/2 1 2 ~V3~ 1 "5727T 1 1/3 laatste 3 seizoepen 2-3 0-3 2 2 2-0 4-1 2-0 1-0 2-2 1- 1 1-0 1-Ó 0-2 11 -•- 10 0-1 0-0 2- 0 1-0 3-3 0-1 2-1 1-0 --• 5 0 2-2 3-1 1-2 De Joegoslavische kampioen Hajduk Split heeft zich geplaatst voor de tweede ronde van het toernooi om Europa Cup 1. Zonder hun vijf internationals won nen de Joegoslaven met 2-0 van het IJslandse Keflavik, dat de eerste ont moeting vorige week met 7-1 verloor. ZEIST(ANP). De opstelling van Jong Oranje voor de wedstrijd van van avond tegen Finland voor het toernooi voor Europese landenploegen onder de 23 jaar is als volgt: Schellekens (NEC); Van Dord en Dusbaba (Ajax), Lacroix (MVV), Everse (Feyenoord); Kist (AZ’67), Arntz (Go Ahead Eagles), Lubse (PSV); Bos (FC Twente). Jansen (FC Amster dam), Van Marwijk (Go Ahead Eagles). Wisselspelers: Barth (Anderlecht), Swa- nenburg (FC Den Haag), Van Til (Feye noord), Van Rijnsoever (AZ’67), Vosmaer (AZ’67). LONDEN. (Reuter) Ipswich Town, tegenstander van FC Twente in de eer ste ronde vim het toernooi om de UE- FA-cup, heeft gisteravond in een wed strijd voor de eerste divisie van de Engelse League met 3-1 gewonnen van Stoke City, de tegenstander van Ajax in hetzelfde Europese bekertoernooi. De succesvolle sprong naar het selecte gezelschap van topvoetballers betekende een onverwacht vroege vervulling van zijn aan het begin van dit seizoen uitge sproken wens, wraak te nemen op Ajax- arts Relink, die met een omstreden me dische afkeuring de overgang van Jantje Peters naar de Amsterdamse topclub blokkeerde. Toch ziet de middenvelder uit- wedstrijden 2 2 0 0 4 2 0 0 2 0 2 0 0 2 0 2 0 2 0 2 2 0 2 0 2 2 110 3 2 10 12 2 10 12 2 0 2 0 4 112 3 4 12 14 3 0 12 1 3 10 2 2 Peters kan daar nog wel vrede mee hebben. Hij wil immers zoveel mogelijk leren. Dat hij daarvoor vooral Willem van Hanegem op de voet zal volgen, ligt voor de hand. Al jaren is hij namelijk diep onder de indruk van de makkelijke, nonchalante manier van spelen van de Feyenoorder. Het is dan ook niet zo vreemd dat de Groesbeker als de opvol ger van „de Kromme” bij zowel de Rotterdamse club als bij het Nederlands elftal wordt gezien. Door deze zege heeft Ipswich zijn leidende positie aanmerkelijk versterkt. Liverpool, dat tweede stond met één punt achterstand verloor zeer verrassend op eigen terrein van Burnley. Daarbij kwam nog dat Manchester City derde met drie punten achterstand op de lei ders, tegen Carlisle United niet verder kwam dan een gelijk spel. Alle vier doelpunten in de ontmoeting tussen Ipswich en Stoke vielen in de tweede helft, De tegenstander van Ajax zal het in de komende wedstrijd tegen de Amsterdammers zonder de steun van aanvaller John Ritchie moeten stellen. Tien minuten na de hervatting brak Ritchie een been. Een klein kwartier later stuurde arbiter Daniels voorts Sto- ke-speler Alan Dodd van het veld. Dodd, die evenals zijn teamgenoot Jack Marsh 91 kort voor de rust een waarschuwing de nationale equipe niet in eerste instan tie als een geschikte springplank om alsnog via een transfer in de hoogste regionen van het betaalde voetbal te geraken. „Ik geloof niet dat een tussen tijdse overstap zo gunstig is. Ik zou hier in ieder geval niet zo gelukkig mee zijn. Je moet dan proberen je snel aan te passen en daarna vechten om een vaste plaats. Ik kan nu nog veel leren en wil me bij NEC bewijzen als een spelbepa ler.” Ook toen de transfer naar Ajax af- sprong, kon hij zich nog niet neerleggen bij het feit dat hij toch die stap terug moest doen, al betekende de positieve uitslag van een nader onderzoek aan zijn geopereerde en door Rolink afge keurde knie een belangrijke pleister op de wonde. Pas drie weken geleden kon hij zich met zijn belofte verzoenen. „Die vijftien minuten, die ik mee mocht doen tegen Zweden, betekenden voor mij de kick die ik nodig had.” Elke week een PEUGEOT te winnen in de Nationale Puzzelaktie „Geven voor Leven” in deze krant Deze week een Peugeot 104 t.w.v. 9.500,-, aangeboden door Gebr. Nefkens NV, Utrecht. PUZZEL MEE! Rusland heeft in het Zwitserse Thun het wereldrecord schieten klein kaliber standaard geweer voor teams verbeterd en gebracht op 2280 punten- Bij de heren veroverde de Zuidafrikaan Sauer de individuele titel, bij de dames deed de Bulgaarse Anka Pelova dat. denveld (Jansen, Neeskens, Van Hane gem) zoveel mogelijk te ontregelen. Knobel is geenszins uit zijn evenwicht gebracht door die tactische zet. „In onze opstelling zitten voldoende mogelijkhe den om in het veld met deze elf spelers te wisselen als dat nodig mocht zijn”. Opstellingen Nederland: Jongbloed; Van lerssel. De Jong, Haan en Krol; Jansen, Neeskens en Van Hanegem; Rep, Cruijff en Res- sel. Opstelling Finland: Holli; Saari, Tolsa, Vihtilae en Ranta;- Suomalainen, Heiskanen en Rahja, Huk- ka, Petterson en Laine. Zijn verrassende uitverkiezing voor en zijn imponerende optreden als invaller in de slotfase van Oranje in de confron tatie met Zweden, heeft Peters weer op de voorgrond van het vaderlandse voet- balwereldje geplaatst. Zelf begrijpt hij deze gunstige ontwikkeling niet hele maal. „Wat wil je? Ik was toen ik door Knobel werd geselecteerd minder in vorm dan vorig jaar. En toen werd ik nog niet eens voor Jong Oranje geko zen.” ROME (UPI). Fulvio Bernardini, de nieuwe Italiaanse bondscoach heeft de selectie bekendgemaakt waaruit hij het elftal zal samenstel len, dat zaterdag moet aantreden voor de vriendschappelijke wedstrijd tegen Joego-Slavië. Italië is met Ne derland, Finland en Polen ingedeeld in één groep voor het Europees kam pioenschap. De selectie, die vrij drastisch is gewijzigd na het WK-debacle is: doel verdedigers: Enrico Albertossi (Milan) en Dino Zoff (Juventus). Verdedigers: Giacinto Facchetti (Inter), Francesco Rocca (Roma), Mo reno Roggi (Fiorentina), Giusseppe Sabadin (Milaan), Guiseppe Wilson (Lazio) en Zecchini (Milan). Middenvelders: Romeo Benetti (Mi lan), Fabio Capello (Juventus), Gior gio Morini (Roma) en Luciano Re Cecconi (Lazio). Voorhoedespelers: Roberto Bonin - segna (Inter), Domenico Caso (Fioren tina), Damiani (Juventus) en Pierino Prati (Roma). De Russische gewichtheffer Pjotr Korol is in Manilla wereldkampioen in de categorie lichtgewicht geworden. Hij bracht in totaal 305 kg omhoog. Peters, die drie jaar geleden door NEC’s hulptrainer Leen Looyen bij de Groesbeekse amateurclub Germania werd ontdekt en zich het jaar daarop in het UEFA-elftal als een grote belofte voor de toekomst aandiende, is zich terdege bewust van zijn verantwoorde lijkheid in het keurcorps van NEC. „Het is bijzonder belangrijk dat we weer terugkeren in de eredivisie. Lukt dat in het jaar na de degradatie niet, dan is het gevaar groot dat je blijft hangen. Onze start was niet zo best. Tegen Amersfoort en Vitesse hebben we onno dige punten verspeeld. We hebben ge woon te veel het spel willen maken, maar vooral in de uitwedstrijden moeten we anders gaan spelen; meer gericht op het resultaat.” v advies voor zes kolommen 2 2 2 2 2 3 3 2 T T 1 1 1 r 1 3 3" T i i 2 1 2 2 2" 2 5 2 2 2 T 1 1 1 3" T 1 1 1 T 1 2 3 3 2 1112 3 De opvatting die Peters nu ventileert, is in lijnrechte tegenspraak met zijn woorden aan het eind van de vorige competitie, nadat hij onder de voor waarde dat NEC niet zou degraderen zijn contract met de Nijmeegse club met drie jaar had verlengd. Toen zei hij: „Ik voel er niets voor om in de eerste divisie te gaan spelen. Dat is een stap terug.” had gehad, kreeg de rode kaart wegens spelbederf nadat hij een aanval van Ipswich onderbrak door de bal met de handen tegen te houden. Pas na 59 minuten gaf Colin Viljoen Ipswich de leiding. In de 71 ste minuut bracht Brian Hamilton de stand op 2-0. Even later zorgde Trevor Whymark voor de derde treffer van de thuisclub. In de slotfase scoorde in waller Geoff Salmons tegen. De elftallen speelden in de volgende opstellingen: Ipswich: Si veil; Burley, Mills, Beattie, Hunter; Talbot, Hamilton, Viljoen, Johanson. Whymarkt en Woods. Stoke: Farmer; Marsh, Pejic, Maho ney, Smith; Dodd, Haslegrave, Green - hoff; Ritchie, Hudson en Conroy. De uitslagen va.i de wedstrijden voor de eerste divisie zijn: Carlisle United Manchester City 0-0, Coventry City— Luton Town 2-1, Ipswich TownStoke City 3-1. LiverpoolBurnley 0-1, Queens Park RangersEverton 2-2, Wolver hampton WanderesSheffield United 1- 1. De wedstrijd MiddlesbroughLeices ter City werd na 29 minuten bij de stand 1-0 gestaakt wegens het uivallen van het licht. het best mee. Op tactisch gebied laat het allemaal wel te wensen over en voor mij persoonlijk is het ook niet zo prettig voetballen. Ik krijg altijd een mannetje bij me en de meeste gaan steeds op m’n voeten staan. Dat maakt het allemaal niet gemakkelijker.” Toch slaagt Peters er steeds meer in zich te onderscheiden, getuige ook het compliment van bonds coach George Knobel. „Jantje draait erg goed op het ogenblik. Je ziet weinig of geen foute passes van hem. Bij NEC is hij zonder meer een dominerende fi guur.” De lovende woorden van Knobel doet Peters niet de realiteit uit het oog ver liezen. Hij kent zijn plaats bij Oranje: tweede wisselspeler voor de middenlinie achter Theo de Jong. „Tegen Finland? Als we op een ruime voorsprong komen, mag ik er misschien wel in. Maar als het lang 0-0 of 1-1 blijft, zal ik wel op de bank moeten blijven zitten.” begrip voor het standpunt van Knobel. „Als ik trainer zou zijn, zou ik ook mijn eigen idee volgen. Hij doet het omdat hij het verantwoord vindt en als hij dan dat vertrouwen in mij heeft, vind ik dat je dat vertrouwen niet kunt beschamen. Kijk, ik ben 25. De positie van laatste man zul je dan ook nog niet altijd willen bezetten. Als jonge speler kan je je, althans zo voel ik het, op het middenveld meer ontplooien. Maar ik heb er geen enkel bezwaar tegen om in speciale gevallen toch op die stek te spelen”. De bondscoach ziet in de buitenspelval een belangrijk wapen tegen de snelle Laine. „En Haan heeft daar als laatste man meer ervaring mee dan wie ook. Als door mijn keuze een rel zou ont staan, zou ik dat jammer vinden. Maar ik geloof het niet. Alle trainers hebben in het verleden altijd gevochten voor hun pösitie als de verantwoordelijke man voor de opstelling van het elftal. Men wilde geen inmenging. Zou ik dat dan wel moeten tolereren? Bovendien, toen Haan in West-Duitsland op die plaats moest spelen, heeft niemand er wat van gezegd”. Het aanwijzen van De Jong als voor- stopper wierp reeds enige vragen op. „De Finnen spelen met een teruggetrokken spits. Dat deden ze althans tegen Polen. Je kan dtis zonder problemen een mid denvelder als voorstopper aanwijzen. Daarnaast was die spits tegen Polen (Suomalainen - red.) fysiek erg sterk. De keuze van De Jong lag dus voor de hand”, aldus Knobel. Het ziet er naar uit dat de trainer wat dit punt betreft, een misrekening heeft gemaakt. De gastheren brengen vana vond met de debuterende Petterson, een kleine en zeer wendbare eentrumaanval- ler in het veld en Suomalainen heeft de opdracht het sterke Nederlandse mid- (Van onze speciale verslaggever) HELSINKI. Terwijl de Finnen zich het hoofd braken over de vraag hoe ze de onafwendbare nederlaag tegen Ne derland draaglijk kunnen houden, dok terde Oranjecoach George Knobel aan een elftal met zoveel mogelijk inge bouwde veiligheidssystemen. Centraal in de gedachtengang van de oefenmeester stond de 26-jarige Juha-Pekka Laine, de supersnelle linkerspits van Finland, die binnenkort bij MVV de vertrokken ve dette Brokamp moet doen vergeten. Knobels verrassende keuze voor Haan (net als in het zilveren WK-team laatste man) en De Jong (voorstopper) in het centrum van de verdediging en voor vleugelverdediger Van lerssel als scha duw van Laine, is het gevolg van zijn naar overschatting neigende mening over de Finnen. Vooral het aanwijzen van Haan als vrije verdediger wekte bevreemding. Niet in het minst omdat algemeen be kend is, dat Ajax’ technisch-directeur Hans Kraay zijn middenvelder liever niet meer in die rol ziet optreden. Kno bel zegt officieel niets van eventuele wensen van Kraay te weten. „Ik heb zondag nog contact met Kraay gehad, maar hij heeft helemaal niets gezegd over een voorkeur voor een bepaalde plaats voor Haan”. Het ziet er ook niet naar uit, dat er tussen Knobel en Kraay wrijving zal ontstaan naar aanleiding van deze be slissing van de bondscoach. Haan daaro ver: „Kraay zal er beslist geen breek punt van maken. Voor de wedstrijd tegen Zweden had hij tegen mij gezegd, dat hij hoopte dat ik op het middenveld zou spelen, maar dat Knobel me nu deze keer weer laatste man heeft gemaakt, is niet onbegrijpelijk”. Haan zelf heeft in ieder geval alle thuis- wedstrijden 2 0 2 0 2 10 0 10 2 0 2 2 1 1 3 2 2 0 0 4 2 110 3 2 110 3 2 0 111 2 0 1 1 1 3 0 12 1 4 112 3 4 2 2 0 6 4 13 0 5 2 2 1 T 1 T 1 1 7 1 1 2 2 1 T 1 1 3 3 1 T 1 2 20 60 20 40 25 35 30 20 3CT 4Ó 20 40 40 30 3Ö 70 40 47 50 20 30 25 50 25 "40 30 37 50 20 3Ó 30 35 35 30 20 27 40 20 40 i. ■jjl

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 19