Als bevoegdheden niet aanzienlijk worden uitgebreid Ze Nieuwe kentekenplicht 1 februari van kracht JURIDISCHE STAPPEN NIEUW NVSH-BESTUUR Gijzeling tijdens rechtszaak-Lammie r p Uitstel is afstel! Si lo Mevrouw Franken met uw spaarboekje. amro bank gj Worsteling om de „France CHERBOURG naars van „Onschuldig zegt Capucci w oooEnUgffl dit dw] Senaat met regeling akkoord Getuigen zorgen ter zitting voor chaos en verwarring „NAVO-staarders” A WOENSDAG 2 5 SEPTEMBER 19 7 4 BINNEN- EN BUITENLAND 2 WO Incidenten „Dineren en dansen” 99 n WEERRAPPORTEN Akte e Telefoontjes Achillespees Bij de Amro Bank krijgt u 2% méér op ’t nieuwe Spaar-Plus-Boekje. Ofwel 7|% Ss? C ra 5 es auto's De (Reuter). (Van onze rechtbankverslaggeefster) VOORUITZICHTEN VOOR VRIJDAG: (ADVERTENTIE) Het pro- 11 16 LUXEMBURG (ANP) Als de bevoegdheden van het Europese parle ment niet aanzienlijk worden uitgebreid, is het zijn plicht een ernstige crisis te ontketenen, zo heeft de voorzitter van dit parlement, het Tweede- Kamerlid mr. C. Berkhouwer, gisteren op een persconferentie in Luxen- burg verklaard. Z< Kan leer mot' trou ong< aan; dezt mee Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Mr. Berkhouwer liet zich niet uit over de aard van deze crisis, maar merkte op dat het tot de mogelijkheden van het parlement behoort de Europese commis sie, het „dagelijks bestuur’ ’van de EEG naar huis te sturen, en de begroting van de gemeenschap te blokkeren. Over een andere mogelijkheid, die in de christen democratische fractie, en ook door Ne derlandse socialisten, wordt overwogen, namelijk dat het parlement „in staking gaat” en aldus de besluitvorming van de EEG blokkeert, sprak hij niet. Aanhoudend onbestendig en weinig veran dering in temperatuur. geëxploiteerde losgekoppeld 29 25 10 23 12 15 25 23 14 16 14 23 12 15 13 14 12 16 21 18 15 11 7 6 6 5 6 6 6 6 8 6 5 3 9 6 8 3 8 9 10 7 0.2 0 0 0.1 Gisternacht hebben hevige stortre gens op Corsica het leven gekost aan vijf of zes jeugdige toeristen. Zij kam peerden langs de oever van de Taignori- vier, die door de hevige regenval binnen korte tijd in een woeste stroom veran derde. De kampeerders werden met tent en al meegesleurd. Hij zei voorts dat iedereen die niet automatisch een acceptgirokaart krijgt toegestuurd, zelf het nieuwe kenteken bewijs zal moeten aanvragen. Dit betreft vooral mensen die bij aankoop van een gebruikte auto het kentekenbewijs niet hebben laten overschrijven, of die een adresverandering niet op het kenteken bewijs hebben laten registreren. Ke nut defer het een zegt bed o- wille geno' planr mach van eenzi Pk met voon brem gebr< gewe een het bove regei het twee van neel mind ging: De mere nigir wore sprei mine were de-K moes totas term nnw w zw z z zzo zzw zzo zzw z z zzw 19 12 10 11 6 6 6 8 7 11 13 4 8 4 8 20 16 7 14 10 7 17 15 11 10 5 18 17 19 16 14 1$ 13 14 14 13 14 13 14 13 M< were uitgï Hng Van Dan! het voor ting 18 0.1 6 0 13 0.9 0 4 4 3 0 0 0 4 0 9 4 6 6 0.2 5 1 0 0 0 1 Dl de heel lov de Zij dat »,bei afgc „alli onh acti nan drei „De zijd PPF D dur ven gen deft de mei en enk reel rin^ Var m co ■33 Op toon Van or schui komt ge a vergt kan W. S sprei trouv de ii strati van Het getuigenverhoor was de achilles pees van deze zaak. De heren trokken eerder verklaringen in, als „niet hele maal waar”, „te zwart-wit” of „hele en halve waarheden”. Eén van hen over een eerdere verklaring bij de politie: „Ik had een hoofd daar zat niks in”. De De christen-democratische woordvoer der, de Belg Bertrand, zei niet wat voor incidenten men wil gaan creëren. Maar in de christen-democratische fractie, de grootste van het parlement, wordt reeds enige tijd gesproken over de mogelijk heid van een „staking”. Namens de socialistische fractie kon digde de Westduitser Ludwig Fellermai- er aan, dat de socialisten voortaan de bijeenkomsten van de politieke commis sie uit het parlement met de voorzitter van de ministerraad zullen boycotten, indien deze voorzitter niet méér mee deelt over hetgeen de ministers in het kader van de Europese politieke samen werking hebben besproken. Aantal uren zon: o tot s. Minimum tempe ratuur: omstreeks 9 graden. Maximum tem peratuur: omstreeks 15 graden. De bewaking van het NVSH-kantoor tegen de afgezette bestuursleden duurde ook gisteren voort. In het centrum van de Noordierse stad Londonderry zijn gisteren kort na elkaar vier bommen ontploft. Voer zover bekend deden zich geen persoonlijke on gelukken voor. De politie en een plaat- selajke krant werden van te voren op de hoogte gesteld, zodat er maatregelen konden worden getroffen voordat de bommen ontploften. Lissabon Locarno Londen Luxemburg geh. bew. Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 60 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 percent. uur uur maakt overbodig. Op het congres van Wenen danste Europa, thans dineert het”, zo merkte het Tweede-Kamerlid op, met een duidelijke verwijzing naar het diner van de negen staats- en rege ringsleiders, vorige week op het paleis van de Franse president, het Elysée. Een dramatisch moment vormde de gijzeling van één getuige, ook een eerder veroordeelde. „Ik wil niet getuigen, ik kan het niet meer opbrengen, het wordt een obsessie voor me” riep hij uit. Toen hij werd gewezen op strafvervolging zei hij gelaten: „Dat accepteer ik”. Hij werd gegijzeld tot 15 oktober, dan wordt de zaak voortgezet, en zal men opnieuw horen of hij iets te verklaren heeft. De gijzeling wordt niet van zijn huidige gevangenisstraf afgetrokken. Amsterdam De Bilt Deelen Belde Eindhoven geh. zw. bew. regen geh. bew. regen bew. Weer In binnen- en buitenland Bewoners van een te saneren woon wijk in de Arnhemse binnenstad hebben met behulp van deskundige ruim twee jaar gewerkt aan het ontwerpen van een nieuw plan voor de opbouw van hun wijk, „De Weerdjes”. Hierin zouden 290 woningen met bescheiden huren winkels en parkeergarages moeten komen. De christen-democratische fractie in het Europese parlement heeft gisteren gedreigd „incidenten” te zullen uitlokken indien het parlement niet vóór 1 januari de begrotingsbevoegdheden krijgt die het zijn toegezegd. ALKMAAR. „Misschien ben ik wat nieuwsgierig geweest. Misschien had ik in m’n achterhoofd dat als er wat binnen kwam ik er wat aan zou kunnen verdie nen”. Zo. joviaal, met een knipoog naar de publieke tribune, verkocht een 47- jarige Amsterdammer zich gisteren voor de Alkmaarse rechtbank; de handige jongen die een graantje wou meepikken uit de hasjruif die de kotter Lammie in april in ons land zou brengen. Hij niet alleen, ook de 43-jarige plaatsgenoot naast hem op de verdachtenbank. Al even onschuldig, al even ontkennend. De de Dan! parti ken genei mee: een keer ter. vant jage krin bove ten Th kabi dien feit latei acht vern twee won won afha spre (Pvc spra Het Europese parlement dringt reeds lang aan op groter begrotingsbevoeghe- den, en wil tevens mede-wetgevende be voegdheden. Mr. Berkhouwer vroeg zich af waar toe topconferenties dienen indien de or ganen die de besluiten van dergelijke bijeenkomsten van staats- en regerings leiders moeten uitvoeren, in gebreke blijven. Van hetgeen op de topconferen ties van eind 1972 in Parijs, en eind vorig jaar in Kopenhagen, werd beslo ten, is weinig terecht gekomen. De getuigen waarover het hier gaat waren degenen die zelf al eerder terecht stonden. Ze kregen straffen van zes tot achttien maanden. Samen zetten ze de operatie op touw waarin 3500 kg hasj en 40 liter hasj olie op onze kust moest worden gebracht. Dat werd doorkruist door een al maandenlang van tevoren intensief opgezet politieonderzoek. De volgeladen kotter Lammie ging na een achtervolging voor de kust naar de zee bodem en de lading moest uit zee gevist worden. Aan land bij Callantsoog was al een deel van de lading afgezet, en daar kon de politie de sporen naar de afnemers volgen. De twee nu terecht staande Amsterdammers werden niet ge lijk met de anderen berecht omdat hun raadsman mr. Simon uit Utrecht een bezwaarschrift tegen de dagvaarding had ingediend. Een grimmig kijkende aartsbisschop Hi- Za7-ion Capticci wordt omringd door rechercheurs terwijl hij het gerechtsge bouw in Jeruzalem verlaat. Hij verklaar de zich daar onschuldig aan het smok kelen van wapens voor Arabische guer rilla’s. De Grieks-katholieke bisschap zal op 10 oktober terechtstaan. m ras - ft Topconferenties mogen niet als alibi dienen om niets te doen. De besluiten de op de Parijse top werden genomen, met name om tegen 1980 een Europese unie te vormen (en die over de uitbreiding van de bevoegdheden van het Europese parlement) moeten integraal en parallel worden uitgevoerd”, aldus mr. Berkhou wer. „Anders dienen topconferenties slechts voor het opstellen van lijsten van goede voornemens, en zijn zij vol- E S S» Mr. Simon vroeg tenslotte, veront waardigd over de houding van het open baar ministerie, opheffing van de voor lopige hechtenis van vier en vijf maan den Dat werd afgewezen, men vreesde contact met de getuigen. Reactie van „Frits van de wereld”; boos over zijn detentie voor dit „smokkelgeintje”: „Van een scheet is hier een bombarde ment gemaakt”. Het afluisteren naar de telefoonge sprekken van de hoofd verdachten was een belangrijk stukje vooronderzoek van de politie geweest. Anderhalf uur band werd op de zitting afgedraaid. Met stem men van de verdachten, de één vond dat er een buikspreker aan het woord was, Op ongeveer 70 kilometer ten noorden van Tokio is gisteren een ex- presstrein op een goederentrein ingere den, nadat deze laatste uit de rails was gelopen. Er raakten minstens honderd mensen gewond, waarvan er dertig naar ziekenhuizen moesten worden overge bracht. Ze verschoven de schuldvraag van de Amsterdammers naar anderen in de groep, met name de Volendammer. Een belangrijk punt was de lening van 20 mille aan de schipper. Eerder was ver klaard dat hij onder druk daarvan toen hij al op het punt stond zijn schip te verkopen nog naar Libanon voer. Nu zou de druk er belemaal niet zijn ge weest, gewoon vriendelijk was gezegd of hij als hij zijn schip verkocht ook nog eens aan die lening wilde denken. Reac tie van de geldschieter: „Bedankt jon gen, ze stoppen me hier maar een briefje in m’n hand dat ik een chanteur ben'*. DEN HAAG. Vanaf 1 februari van het volgend jaar zal elke auto achter de voorruit een vignet moeten hebben, ten teken dat de leges van 17.50 voor het kentekenbewijs zijn betaald. Het vignet zal elk jaar moeten worden vernieuwd. Op deze manier hoopt minister Wester- terp van Verkeer en Waterstaat een eind te maken aan de huidige toestand dat vele kentekens van auto’s verkeerd staan geregistreerd. DEN HAAG(ANP). In Den Haag is gisteren een nieuw boek over de bewa peningspolitiek uitgebracht onder de titel „De NAVO-staarders”. Auteur is de 39- jarjge Hylke Tromp, sinds 1964 verbon den aan het polemologisch instituut van de rijksuniversiteit in Groningen. Hij heeft dit boek vooral geschreven voor de arbeidende klasse. De auteur zegt: het gaat over problemen die door intellectuelen als opgelost worden be schouwd Berkhouwer: „Europees parlement zal ernstige crisis ontketenen” De bewoners van Rotterdam-zuid willen op sommige plaatsen een verla ging van het stadsgroen omdat zij bang zijn geworden door de moord op het 15- jarige meisje Wil Vervat. Zij werd twee weken geleden achter de bosschages bij het metro-station Slinge gevonden. Stropers hebben gisternacht de hond van jachtopziener P. Schuurmans uit Helmond neergeschoten. De schietpartij ontstond toen de jachtopziener enkele stropers betrapte en zijn hond een van hen in de benen beet. De stropers, die ook op de heer Schuurmans schoten maar hem niet raakten, zijn ontvlucht. Mr. Berkhouwer merkte tenslotte op, dat hetgeen de EEG eist van landen als Portugal. Spanje en Griekenland, name lijk een vrij gekozen volksvertegenwoor diging, volstrekt ongeloofwaardig wordt wanneer de gemeenschap zelf niet aan deze eis voldoet. Om het hoofdkantoor van de Amro- bank aan de Herengracht in Amsterdam lag gistermiddag een cordon van politie mannen omdat een gezelschap ambassa deurs een bezoek bracht aan het bestuur van de bank. Het cordon was versterkt met een pantservoertuig en in het ge bouw waren posten uitgezet. De Europese commissie heeft giste ren de Europese ministerraad voorge steld spoedhulp te verlenen aan het door de orkaan Fifi getroffen Honduras. Ze wil snel 90 ton melkpoeder ter beschik king stellen, plus medicamenten, kleding en materiaal om mensen te huisvesten. Zes Israëlische vliegtuigen hebben gistermiddag drie dorpen in het zuidoos ten van Libanon gebombardeerd. Het bombardement duurde tién minuten. Het is nog niet bekend of er doden of gewonden zijn gevallen. De regering heeft een bedrag van 500.000 gulden ter beschikking gesteld voor programma’s in Zuid-Vietnam, die door bemiddeling van de „Brede Viet- nam-beweging Nederland” werden aan gemeld. Een bedrag van 200.000 gulden zal worden besteed aan een film-project ten behoeve van landbouw en medi sche voorlichting op het platteland in Zuid-Vietnam. Dit heeft de minister gisteren meege deeld bij de behandeling van het wets voorstel in de Eerste Kamer. De senaat ging zonder hoofdelijke stemming met de nieuwe regeling akkoord. Begin oktober wordt aan alle automo bilisten een acceptgirokaart gezonden, waarmee het bedrag van 17,50 kan worden betaald. Korte tijd later wordt dan het nieuwe deel 3 van het kente kenbewijs (het vignet) en een kopie thuisgestuurd. De kentekenplicht zal ook gaan gelden voor stilstaande auto’s. Vol gens minister Westerterp zal het nieuwe systeem de onregelmatigheden rond de kentekenbewijzen sterk verminderen. Ook de handel in oude kentekenbewij zen zal naar zijn mening moeilijker worden. Geheel vlekkeloos zal de overgang naar het nieuwe systeem volgens minis ter Westerterp niet verlopen. „Het zal voor de betrokken ambtenaren een krachttoer worden om iedereen voor 1 februari van een vignet te voorzien, maar ik heb goede hoop dat het zal lukken”. de ander herkende soms zijn stem, maar gaf weinig commentaar. De gesprekken in Amsterdam, met Volendam, maar ook met Rhodos, gaven de hele operatie van begin tot eind met alle vloeken en zuchten aardig weer. Boeiend waren vooral de gesprekken van de echtgeno tes, bezorgd na de arrestaties maar wel zo doortastend om meteen mr. Simon in te schakelen. Morgen hopen Janus en Fien Lem- mens uit Hapert in Noord-Brabant hun platina bruiloft te vieren. Uit dit huwe lijk, dat zeventig jaar geleden gesloten werd, zijn vier kinderen geboren, waar van er nog drie in leven zijn. echtpaar heeft ook 15 kleinkinderen, 44 achterkleinkinderen en twee achterrach- terkleinkinderen. De 89-jarige janus hoopt over enkele maanden ook het feit te vieren dat het dan 25 jaar geleden is dat hij gepensioneerd werd. De codecommissie voor het reclame- wezen heeft aanbevolen advertenties voor zgn. magnetische gezondheidsarm- banden te weigeren. Wetenschappelijk is niet vastgesteld dat deze armbanden de beloofde uitwerking (genezing van reu ma, spit, hoofdpijn e.d.) zullen hebben, aldus de codecommissie. Het hoofdbestuur voert daarbij aan dat de drie een onrechtmatige daad hebben begaan door de statuten zo te veranderen dat de door de Stichting Directe Hulpverlening abortusklinieken werden de NVSH als vereniging. Voorts heeft het hoofdbestuur de kan tonrechter in Den Haag verzocht leiding te geven aan besprekingen om de ar beidsovereenkomst tussen de NVSH en dr. Smit als directeur van het NVSH- kantoor en mevrouw B. Schaperkötter als personeelschef te ontbinden. Op het De heren waren tot nog toe gedood verfd als hoofdverdachten, dat wilden ze nu even op losse schroeven zetten. Voor chaos en verwarring zorgden zij en de getuigen in ieder geval wel: tegen vier van de getuigen, die terugkwamen op eerdere verklaringen werd proces-ver- baal wegens meineed opgemaakt, één van de getuigen werd gegijzeld tot 15 oktober omdat hij weigerde een verkla ring af te leggen. De hele zaak zal op die dag dus opnieuw behandeld moeten worden. DEN HAAG (ANP).— Het zaterdag gekozen hoofdbestuur van de NVSH heeft juridische stappen ondernomen te gen de bestuursleden van de aan de NVSH gelieerde Stichting Directe Hulp verlening, B. van der Valk, dr. G. J. Smit en J. de Mik. De advocaat van het nieuwe hoofdbestuur heeft de rechtbank in Den Haag gevraagd de schorsing en het ontslag te bekrachtigen van het drietal. Van dit punt wilde de officier steeds akte, inzake meineed. Hij wilde ook vastgelegd zien dat ze niet beïnvloed waren in hun verkaringen. Ze ontken den bang te zijn. Wel had één in zijn eigen zaak gezegd „banger voor mensen buiten dan binnen de rechtszaal te zijn”. Nu nog zou hij bang zijn voor de kringen rond een zekere Bart. Reactie van de niet zo bang uitgevalen Frits van de wereld: „Bart heeft negen kogels in z’n pens. Je moet niet bang zijn m’n jongen”. Den Helder Rotterdam Twente Vïissingen Z.-Limburg zw. regen windstil licht bew. windstil 27 onbewolkt windstil 24 regen regen regen geh. bew. regen zw. bew. regen Kopenhagen licht bew onbewolkt onbewolkt regen eige- het Franse passagiersschip „France” hebben gisteravond maatrege len genomen om te voorkomen dat het schip opnieuw de haven van Le Havre zou blokkeren. Door storm in het kanaal was de stakende bemanning gedwongen voor de eerste maal in twee weken het anker van het 66.000 ton metende schip te lichten en ongeveer 45 mijl ten westen van Le Havre beschutting te zoeken. De staatsmaatschappij Transat gaf gis teravond kapitein Christian Pettre op dracht ervoor te zorgen dat het schip daar voor anker blijft liggen. Die op dracht lokte scherp protest uit van vak bondsleiders, die de eigenaars beschuldi gen van „schaamteloos uitbuiten van de zorg van dé zeelui voor de veiligheid van het schip”. De 950 bemanningsleden, die op 11 september het schip voor Le Havre in beslag namen, willen niet dat de rege ring de „France” volgende maand uit de vaart neemt. Vakbondsleiders zeiden gis teren dat het schip bezet zal blijven en herhaalden hun eis van onderhandelin- gen met de Transat. w w z z w o o wzw n ono zw W2W onbewolkt windstil 25 wnw wzw w nnw no zzw n nnw zzo wnw wzw no onbewolkt windstil 26 Las Palmas half bew. nnw 25 Tunis licht bew. w 35 buitengewoon huishoudelijk congres van de NVSH was het zittende hoofdbestuur af gezet en ontheven van alle functies en bevoegdheden binnen de NVSH. Het zittende NVSH-bestuur vindt, zo als gemeld, de bijeenkomst van zaterdag, Waarop» het .werd afgezet, niet rechtsgel dig. Het heeft de rechter ingeschakeld om- te bereiken dat het zaterdag gekozen bestuur het zittende bestuur niet langer het werken onmogelijk maakt door het de toegang tot het NVSH-kantoor te ontzeggen. De VVD-kamerleden mevrouw Ve- der-Smit en Dees willen van staatssiecre- taris Hendriks van volksgezondheid we ten welke maatregelen hij neemt als blijkt dat de recente ontwikkelingen rond de NVSH de kwaliteit en de be reikbaarheid van de hulpverlening in abortusklinieken in ongunstige zin zou den beïnvloeden. zw. bew. licht bew. regen half bew. regen regen half bew. geh. bew. zw. bew. regen zw. bew. zw. bew. president: „Toch genoeg voor acht kant jes met uw handtekening”. Hij: „Het hadden er ook 800 kunnen zijn”. De eerste verklaringen waren steeds als verdachten afgelegd nu stonden ze onder ede als getuigen. De commissie milieubeheer uit pro vinciale staten van Utrecht heeft gead viseerd de wal tussen de rijksweg Utrecht-Amsterdam en Abcoude-west tot vijf meter te verhogen om de ge luidshinder verder tegen te gaan. Bij metingen is gebleken dat pas op 460 meter achter de wal het geluid aan vaardbaar was volgens rijksnormen (55 decibel). regen regen zw. bew. zw. bew. bew. DONDERDAG 26 SEPTEMBER Hoog water 12.31 uur en Laag water 7.38 uur en 20.07 DONDERDAG 26 SEPTEMBER Zon op 6.32 uur onder 18.30 uur Maan op 16.18 uur onder 1.11 uur

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 2