Tien Geboden voor overwinteraars RECRON IN DE STRIJD I 3 3 :)f s g sn SEPTEMBER 1974 TOERISME 21 0 TUT i||t "W IB 18 i - Mike Koster legde goedkope luchtbrug naar REDACTIE: UDO. J. BUYS de overkant ♦Sort test «0 MikezKoster: „Qua mens zijn ze zeer 26.9 Casper de Groot: tien geboden. op wel deden wij in 1971 voor 499 en 699 en gelooft u nou dat het zoveel duur der is geworden”. Je kan wel bepaalde prijzen creëren, maar dan druk je de klanten weg”. De RLD is de prijsbewaker op het Nederlandse vliegfront en stelt de mi nimumprijs vast, en stelt zich daarbij de taak de gevestigde lijndienstmaat- schappijen tegen de opdringende char termaatschappijen Koster „De un derdog is nu eenmaal creatief” te beschermen. ZOEK een niet al te goedkoop en dus afgelegen plaatsje op- U zult be hoefte hebben aan contact, want je bent niet in je eigen huis en je mist je familie en je buren; weest waar maar te springen was”. In die tijd had hij nog een manege in Bentveld, nu huist hij in een fraaie boerderij in Nieuwe-Wetering, op een dijk tussen De Kaag en Brasemer. trips naar Acapulco, Honoloeloe en het internationaal gokcentrum Las Vegas. ing ns- EN DAN TENSLOTTE raadt hij aan zwerfdieren vooral niet in huis te ne men. „Wees aardig voor ze, maar adop teer ze niet, want als je weggaat staan ze weer op straat”, raadt Casper de Groot aan. prettig, maar ze moeten hun opdrach ten uitvoeren. Ze kiezen natuurlijk de kant van het geregelde vervoer en het ongeregelde vervoer zijn wij. Ze zeg gen dat wij de krenten uit het deeg halen, maar ze vergeten dat wij de mensen airminded gemaakt hebben”. DIT JAAR STARTTE Koster voor het eerst met verzorgde reizen naar New York en Los Angeles, dat ging goed. Voor volgend j aar worden die mo gelijkheden uitgebreid en denkt hij aan -t* tr ol DE ENERGIECRISIS heeft de bestorming van de transatlantische route door Gefau niet kunnen stuiten. Het Zwitserse wonderkind dat enige tijd terug met vlijmscherpe prjjzen en de uitgekiende slogan „Alleen vogels vliegen goedkoper” op de markt kwam, vloog dit jaar 100.000 mensen naar Canada en de Verenigde Staten. Welgeteld achttien percent meer dan verleden jaar. En, met een bezettings graad van 95,2 percent. Een cijfer waar talloze gevestigde Ijjndienstmaatschap- pjjen, die de oceaan kruisen, enkel van dromen. „En die bezetting vinden we slecht”, zegt Mike Koster, de man achter het succes van Gefau, „want vorig jaar was het 97,3 percent”. WAT op het vorige punt aansluit: heb van het weer niet te hoge ver wachtingen. Het klimaat is veel gunsti ger dan in Nederland, maar het is niet elke dag 25 graden; TIENDUIZENDEN NEDERLAN DERS ontvluchten elke herfst ons po vere klimaat en gaan overwinteren in betere streken. Veel van hen komen, on danks de zon, nogal eens van een kou de kermis thuis. Ze zjjn gemakkelijkjes het vliegtuig ingestapt, zonder zich kei hard te realiseren, dat goed overwinte ren een evengoede voorbereiding ver eist. „Beschouw het als een tijdelijke verhuizing. Het is beslist geen vakantie maar gewoon het verleggen van je huishouden”, zegt ook reisspecialist en pr. medewerker van NRV Holiday Cas per de Groot uit Den Haag, die voor onze lezers de „tien geboden” van de overwinteraar op papier zette. KIJK niet alleen naar de prijs van het appartement, maar ook naar het comfort. U moet er maanden in door brengen en een klein appartementje waar het bed bij wijze van spreken in de keuken staat, leidt altijd tot onenig heid. Informeer ook hoelang de zon erop staat. Anders loop je het risico dat je ’s ochtends twee uurtjes zon hebt en hem dan de hele dag niet meer ziet; NEEM FOTO’S en andere dingetjes mee om het appartement een huiselij ke en persoonlijke sfeer te geven. Dat schilderijtje waar je aan gehecht bent, foto’s van de kinderen, een bloemen- vaasje; NEEM gedeeltelijk winter- en zo merkleding mee. U moet niet denken dat je er altijd en eeuwig in je bikini zit. Ik heb het meegemaakt dat ieder een in z’n bikini zit, maar ook dat het koud was. Er zijn reisbureaus die in Bovendien wil hij niet langer alleen Europa (hij vertrekt uit zes landen) naar Amerika brengen, maar ook an dersom. „Wij gaan het Amerikaanse vervoer naar Nederland stimuleren," zegt hij. „Transavia gaat twee keer per week vanuit New York vliegen, daar mee beginnen we in maart. Onze moei lijkheid is hoe praat je de Amerikanen aan naar Amsterdam te gaan. Ze gaan liever naar Brussel”. CALLANTSOOG. Wandeling door het duinreservaat Het Zwanenwater op 28 en 29 september. Routes van 9 tot 14 kilometer. Vertrekpost Van deze ANWB-wandeling van 9 tot 14.30 van af restaurant De Skilp, Duinweg 4 in Callantsoog- Per bus is Het Zwanen water te bereiken vanaf het NS station Schagen, NACO lijn 152. NOVEMBER ’72 gooide hij een eer ste advertentie in de krant met af- braakprijzen. Dat sloeg in als een bom. Bij de traditionele vervoerders, maar ook bij het publiek dat op stormachti ge wijze reageerde. Mike Koster hier over: „De gevolgen waren enorm, er kwamen op die eerste advertentie 17.000 couponnetjes binnen. Een slag bij heldere hemel. De grootste stroom die ooit geweest was, dat was gewoon niet te verwerken”. GEFAU EISTE een fors marktaan deel op toen verleden jaar het zoge naamde ABC-tarief van de grond kwam, het Advanced Booking System. De reisorganisator kreeg er een veel grotere flexibiliteit door. Gold vroeger de affiniteitsregel, wat wilde zeggen dat deelnemers aan chartervluchten tenminste zes maanden lid moesten zijn van een vereniging die het maken van reizen niet tot doel had, het ABC- tarief bracht de prijzen binnen het bereik van iedereen. De enige eis: drie maanden van tevoren boeken (wat er inmiddels twee zijn geworden) en dan 25 percent van de reissom betalen en een maand voor het vertrek de rest. Gefau kende Koster en voorzag hem van het label „Traveller consultant”, wat zoveel betekent dat hij het vlieg- programma van de Zwitsers leidt. RAADPLEEG de dokter voordat u gaat. In verband met medicijnen is het verstandigals de huisarts een rapport je maakt, een fysieke „staat van dienst”; ZORG dat uw verzekering in orde is en overtuig u tevoren over de voor waarden. Een extra verzekering kan nooit kwaad en wordt tegenwoordig door ieder reisbureau afgesloten. Er zijn veel Spaanse doktoren die contant geld moeten hebben, en ze zijn vaak duur; GA MET een reisorganisator over winteren, zodat u aanspraak kunt ma ken op de ervaring en zorg van een hostess. Er zijn veel mensen die met een eigen auto gaan, maar die zitten er zonder verzorging. Een hostess is erg belangrijk,, die organiseren ook evene menten voor de overwinteraars; Koster getuigt in zijn optreden van een bruisende vitaliteit. Zijn nomadenwerk kan daar geen verandering in krijgen. Zijn recept: „Ik heb geleerd zo min mogelijk te eten en te drinken aan boord. Het best slaap je op de grond van de machine, als het even kan doe ik dat.” RECRON IS DE organisatie van re- creatie-ondernemers in Nederland waarbij het merendeel van de cam pings is aangesloten. Met de Consu mentenbond - die zich onlangs over de belasting kritisch uitliet - is de organi satie het eens dat de heffing op zijn minst gezegd een onduidelijke zaak is en dat de overheid de tarievenverwar ring in de hand werkt. De Recron: „Recreatieondernemers worden ge dwongen als belastingontvangers op te treden, terwijl gemeenteambtenaren - al dan niet in het geheim - de tenten en caravans tellen. Dat daarbij ook wel eens schuurtjes of bagage-tentjes worden meegeteld kan dan aanleiding zijn tot onenigheid. De ondernemer zwijgt veelal omdat hij te afhankelijk is van de gemeente om zich een felle discussie te kunnen permiteren”. Vol gens Recron zouden er om die reden tal van ondernemers zijn die uit eigen zak honderden guldens hebben moeten bijgedragen. Maar ook van zijn „gewone” markt, het kale transatlantische retourtje, verwacht Mike Koster veel. „Want”, weet hjj, „vroeger was de leeftijd van het publiek gemiddeld 50, 51. Dat is teruggelopen tot 38. Dat betekent dat een tweede generatie gaat reizen”. iu r 1 wel door. Maar met een Constellation van de Amerikaanse chartermaat schappij Capitol Airways, waar hij di recteur Benelux voor is. Die ene reis werden er vijf. Capitol assisteerde bij de opbouw. „Toen groeide het, de Coop is internationaal dus steeds meer lan den gingen meedoen. Belgen en Duitsers kwamen met bussen naar Amsterdam. Het tweede jaar hadden we al 10.000 passagiers. Dat was in die tijd 50, 60 vluchten”. NEEM niet zonder meer aan dat u in de overwinteringsgebieden alleen van uw AOW kunt leven. Het leven wordt ook daar duurder en de vaste kosten thuis gaan door. Je moet echt wel iets achter de hand hebben. Ik heb wel eens gesproken met mensen die zeiden de cognac is zo goedkoop, maar die waren snel weer thuis. shops op Schiphol aardige service aan vertrek kende passagiers. Naast de dranken en rookartikelenwinkel hangt een brie venbus waar passagiers hun prenbrief- kaart in kunnen laten zakken zonder zich om de frankering druk te maken. Een klantenservice van de winkel. Al leen de boodschap moet geen haast hebben. Een door mij onlangs op don derdagmiddag om drie uur geposte kaart, werd de dinsdag daarop volgend in Haarlem bezorgd. De kaart was pas op maandag af gestempeld onder de titel Heisser Tip Oster- reich heeft het Oostenrijks Verkeers bureau in Amsterdam (Singel 464, tele foon 020-255933) twee nieuwe folders op de markt gebracht, met ideetjes foor een herfstvakantie in Oostenrijk De folders zijn gratis verkrijgbaar. ook Wenen heeft „dag” tegen de auto gezegd. De Kartnerstrasse, de winkelstraat die loopt van de Staatso- Pera naar de Stephansdom, is voetgan- gersdomein geworden. In de voorstad Grinzing is het al niet anders. Enigs zins wachelen van heurige naar heuri- ge kan nu, want in de nieuwe Co- -benzlgasse zijn van 5 uur ’s middags tot 1 uur ’s nachts ook geen auto’s toeer welkom. IN DE JAREN die er liggen tussen de eerste vlucht voor Coop en de aanbiedingen van vandaag via Gefau is er in de prijzen niet veel veranderd. Zijn grote kracht want een deze zomer door hem uitgevoerd onderzoek wees uit dat het merendeel van de passa giers wordt gevonden in de groep die budget-prijs reizen. „Die een bepaalde som kunnen besteden en als je gaat verhogen verlies je die”, zegt hij, „dan prijs je je uit de markt. Tuurlijk is het frappant wat die kerosine is gaan kosten, maar wij vonden het niet fair om die door te berekenen. Je hebt met de passagier van tevoren een contract gemaakt. Als de maatschappij niet doorberekende en veel Amerikaan se maatschappijen deden dat niet dan deden wij dat de passagier ook niet”. MIKE KOSTER bracht dit jaar 100.000 mensen van Europa de oceaan over. Voor het volgend jaar zette hij een ver groot aantal reisactiviteiten op het programma. Om dat alles in kannen en kruiken te krijgen is de ex-springruiter en Nederlands kampioen in de vijftiger jaren, 8 d 9 maanden per jaar onderweg. „Donderdagmorgen naar Los Angeles en zaterdags terug op Schiphol, is geen uitzondering”, zegt hij. Maar ook in zijn springtijd reisde hij al de aardbol rond. „Ik heb over heel de wereld gereisd en ben in alle landen ge- MET EEN SUPERVITALITEIT werkte ex-springruiter (en Nederlands kampioen in de vijftiger jaren) Koster aan een vergroting van zijn marktaan deel. Hij reisde kriskras de wereld af en „opende” nieuwe bestemmingen. ur(Ü lar 7-7 it-44 BO^ VOLGENS KOSTER is er op de transatlantische markt nog wel een prijsslag tnogelijk. „Een retourtje New York kan 650 gulden kosten, om er ook nog wat aan te verdienen. Dit keer had dat zonder die olietoeslag nog gekund voor 550, maar toen was de vastgestelde minimumprijs f 640”. Hij wijst naar zijn hoofd als hij vertelt dat van de Rijksluchtvaart dienst volgend jaar in het hoogseizoen een retourtje New York 920 en Los Angeles 1400 moet gaan kosten. „Da,. dr. Merkelbach de Rooy, de direc teur van de Hooge Veluwe liet laatst blij horen dat gedurende de zomer geen van zijn vijftig witte fietsen uit het park verdwenen zijn. Dat moet dan een uitzondering zijn, want in de „wil de handel” is de fiets weer zeer geliefd. De Stichting Fiets schat dat er jaar lijks op die manier zo’n 150.000 fietsen van eigenaar veranderen. Een schrijver van een onlangs in Amerika gepubli ceerde reisgids voor Europa zei daarin vooral in Nederland goed op de fiets te passen en adviseerde bij het bezoeken van cafe’s en restaurants het voertuig rustig mee naar binnen te nemen om er een oogje op te kunnen houden. Dat zou bij ons min of meer de gewoonte zijn. vakantiegangers in Torremolinos in Zuid-Spanje worden met kleurige folders overgehaald het pretpark Tivoli te bezoeken. In het Nederlands gesteld nog wel. „Meer dan 100 atracktie’s” Zijn er aanwezig vermeldt de tekst. Met die spelling moeten ze wel heel bijzonder zijn. tal van tips uit eigen land, België en Luxemburg zijn te vinden in de brochure Benelux Grenzeloos Vrij die gratis aangevraagd kan worden bij het Nationaal Bureau voor Toerisme, Mauritskade 17 in Den Haag, telefoon 070-924551. de tax free bieden een het Nationaal Park De Hoge Velu we gaat door met het witte fietsen- experiment. Dit jaar stonden er voor het eerst vijftig tweewielers ter be schikking van bezoekers, die het park wilde doortoeren. Opmerkelijk was het dat dikwijls oudere mensen, die thuis niet meer durven te fietsen, zich in het park op het zadel hesen. Overigens is het aantal bezoekers van het park onder dat van verleden jaar gebleven. De directie schrijft dat toe aan de energiecrisis en de verhoogde benzine prijzen. „Aantrekkelijke weekeindtrips” heet een brochure die het Duits Reis- en Informatiebureau in Amsterdam (Spui 24, telefoon 020-241293) met tips voor een korte najaarsvakantie of een weekeinduitstapje. Het bevat zeven au toroutes en verblijfsarrangementen in een groot aantal plaatsen langs die routes in hotels, pensions, gasthoven, vakantiehuizen en boerderijen. De bro chure is gratis verkrijgbaar. ook de Spoorwegen kwamen met een winterfolder uit met mini- en snippertrips. Nieuw daarin zijn onder meer 5-daagse reizen naar Texel en Vlieland. Onder het hoofdstuk dagtrips zijn tochten naar Maastricht en Mid delburg opgenomen. De Zeeuwse hoofdstad maakt zich op voor het mo- humentenjaar 1975. Het heeft 1100 be- scherme monumenten en wordt in het kader van het monumentenjaar in bin nen- en buitenland als voorbeeld aan gewezen. hun wintersportprogramma alleen meisjes op het strand voeren, maar die foto’s zijn dan wel in de zomer ge maakt. Neem in ieder geval een regen jas mee, want de amandelboom draagt eind januari al weer bloesem en heeft water nodig; DE UITEINDELIJKE afhandeling baarde geen zorgen, want Koster had op dat moment al een aardige hand in de Amerikamarkt via Coop. In 1965 wilde die het 50-jarig bestaan vieren met een emigrantenvlucht. Bestem ming Toronto voor een prijs om en nabij de 500 gulden. Koster zou de uitvoering voor zijn rekening nemen. Hij stapte naar de KLM. „Maar die was niet geïnteresseerd”, zegt hij en vervolgt: „Als indertijd de lijndienst- maatschappijen er in gestapt waren was er nooit van zijn leven een char termaatschappij in leven gebleven. Maar het was beneden hun stand, ze hadden er geen belangstelling voor. Ze verdienden genoeg. Waren een beetje sophisticated”. De Torontovlucht ging MET DE STRIJDKREET „Maakt de overheid de recreatie onbetaalbaar” or ganiseert de RECRON op maandag 4 november in De Blije Werelt te Lante ren een protestbijeenkomst tegen de toeristenbelasting. OVERTUIG u terdege of u wel naar een streek gaat die geschikt is voor overwinteren. De Costa Brava (noordelijk van Barcelona) is er beslist niet geschikt voor, evenmin de Joego slavische kust. Het meest geschikt zijn de Costa del Sol en de Costa Blanca en de Canarische Eilanden.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 21