België wenst spoedzitting EEG -ministerraad Studiebollen moeten zich over probleem werkloosheid buigen EGELD Recordtekort op handelsbalans VS Bij Ford 700 man zonder werk 1 Ï1 Munten voor koningin en prins i Sommige mensen hebben Anderen weer dit: dit beeld van de politie: 1F 11 Wie heeft er gelijk? Geheimzinnigheid Olie speelt Amerika parten CNV-ECONOOM DRS. G. TERPSTRA een miljoen gulden aan prijzen 25 DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1974 ECONOMIE 24 Weer onzekerheid UTRECHT (ANP) „Niemand weet eigenlijk hoe de structurele werkloosheid moet worden terug gedrongen. Iedere groepering, die er iets over te zeggen heeft, weet alleen zeker dat de oplossingen die alle andere groeperingen hebben bedacht, niet deugen.” Dit is de me- I I I I I I I I ning van drs. G. Terpstra, econo misch medewerker van het Christe lijk Nationaal Vakverbond. Hij sprak gisteren in Utrecht op een studie-conferentie van bestuurders en medewerkers van de christelijke vakbeweging. Duits besluit schokt Europa (ADVERTENTIE) (Van onze redactie economie) wordt (ADVERTENTIE) Het gesprek tussen de delegatie van de Koudbandwalserij en de directie heeft inmiddels plaatsgehad. Ook de delegatie van de werknemers blijkt nu bevangen te zijn door de angst feitelijke medede lingen te doen over de inhoud van het gesprek. Beide partijen zijn het erover eens dat volstaan kon worden met niets zeggende kreten als: „Op openhartige wijze zijn wederzijdse meningen ter ta fel gekomen” en „gepoogd moet worden in alle rust gezamenlijk tot een verbete ring van de onderlinge verhoudingen te komen”. Toen de werknemers van Koudband walserij I, uit ontevredenheid over hun werkomstandigheden een gesprek met de bedrijfsdirectie aanvroegen, werd dat ge weigerd. Zelfs nadat er een staking was uitgebroken, bleef de directie bij haar standpunt dat alleen maar een verkla rend gesprek met de ontevreden werk nemers niet diende plaats te vinden. Pas nadat de raad van overleg van de Koud bandwalserij gedreigd had af te treden als niet op zeer korte termijn overleg zou worden gepleegd, bleek de directie bereid de werknemers te ontvangen. In de tussentijd stond de driectie wel de pers te woord om haar standpunt naar buiten te brengen. Dat gebeurde op een tijdstip dat de werknemers in de veron derstelling leefden dat er nog overleg plaatsvond over hun eisen. Deze werk nemers moesten uit de krant vernemen dat de bedrijfsdirectie tot geen enkele concessie bereid was en dat heeft kwaad bloed gezet. Is er dan toch nog een zodanige na werking van de staking, dat volstrekt redelijke communicatie als een gevaar wordt ervaren? Het zou jammer zijn, met name omdat een bedrijf als Hoogo vens er terecht al jarenlang trots op is een koplopersfunctie in ons land te ver vullen op het gebied van het sociale beleid. De Europese landbouwcommissaris, de Nederlander Lardinois, heeft gisteren in Bonn gezegd dat de EEG in zijn agrari sche politiek eindelijk moet gaan reke nen met écht geld in plaats van met waarden van vroeger die via allerlei soor ten aanpassingen bij de fictie van een gemeenschappelijk prijspeil worden aan gepast. Daaruit alleen al blijkt hoezeer een herziening van het landbouwbeleid verknoopt is met het tot standkomen van een economische en monetaire unie. Het toont tevens aan dat de crisis over de landbouw zich naar andere terrei nen van de gemeenschap zal uitstrekken. In dit licht zou de Duitse beslissing moeten worden gezien, die een versnel- Amerikaanse dollar Engelse pond Belgische frank (100) Duitse mark (100) Italiaanse lire (10.000) Portugese escudo (100) Canadese dollar Franse frank (100) Zwitserse frank (100) Zweedse kroon (100) Noorse kroon (100) Deense kroon (100) Oostenrijkse schilling (100) Spaanse peseta (100) Griekse drachme (100) Finse mark (100) Joegoslavische dinar (100) Buitenlandse deskundigen, die onlangs een bezoek aan de Volksrepubliek China hebben gebracht, hebben verklaard dat het land rond 1980 een zeer belangrijke olieproducent zal kunnen zijn. Tegen die tijd zal China jaarlijks honderd miljoen ton olie produceren met een waarde van circa één miljard dollar. De buitenland se handel van China vertegenwoordigt momenteel 8,5 miljard dollar. Opvallend werd genoemd dat het land bij de ont ginning geen gebruik zal hoeven te ma ken van buitenlandse hulp. De buitengewoon gevolmachtigd am bassadeur van Indonesië in Den Haag, de heer Projohandoko, overhandigde gis teren Koningin Juliana en Prins Bern- hard de eerste serie munten die wordt uitgegeven in het kader van de Wereld Natuur Munten Collectie. Op de munten staan afbeeldingen van bedreigde dier soorten. positie, de economie nog wel een extra injectie had mogen geven. „In een normaal functionerende de mocratie zou de minister van Landbouw nu aftreden,” aldus de CDU/CSU-opposi- tie. S I 3 3 36 3 I De Belgische Landbouwminister La vens heeft onmiddellijk om een spoed zitting van de Europese ministerraad gevraagd. ïn die bijeenkomst zal het ongetwijfeld hard toegaan. Want zo goed als de Bondsrepubliek zijn kille marken vertaalt in even kille macht, ontstaat bij de Europese gespreksgenoten van kanse lier Schmidt een toenemende weerzin tegen deze machtsontplooiing, die bijvoor beeld aan de kleine landen slechts wei nig ruimte laat om mee te praten over hun eigen toekomst. In een artikel, getiteld „Hoogovens lijdt aan stakingstrauma”, dat op 23 april van dit jaar in onze krant ver scheen, verklaarde Jan Ham, voorzitter van de fractie van de Industriebond- NW in de Ondernemingsraad van Hoogovens, dat het sociale beleid van de directie van Hoogovens een „beleid van de angst” was. Op deze opmerking werd door bedrijfsdirecteur dr. M. Albracht in hetzelfde artikel gereageerd met de ver klaring dat Hoogovens juist probeerde een actief sociaal beleid te voeren door zoveel mogelijk in te spelen op maat schappelijke ontwikkelingen. Er zijn gevallen denkbaar, waarin ook een enigszins integere journalist zal in zien dat publikatie van zekere delikate gegevens een broze situatie kunnen ver storen. Maar wanneer er een gesprek heeft plaatsgevonden over de werkom standigheden in een afdeling, werkom standigheden die door de werknemers als zodanig worden ervaren dat zij er een staking voor organiseren een feit dat wél in alle krantenkolommen wordt vermeld zullen er toch we concrete voorstellen om tot een oplossing te ko men zijn gedaan. Dat is gewoon nieuws, dat voor de duizenden werknemers van Hoogovens van belang is. Waarom dan die geheimzinnigheid van beide zijden? Is iedereen bij Hoogovens dan nog zo in de war van de staking van ’73 dat de normale communicatie, intern zowel als extern zo gebrekkig en moeizaam moet verlopen? De werkloosheid in de bouw zou vol gens hem mede kunnen worden bestre den door vervroegde pensionering, uit breiding van de vernieuwbouw en inten sievere aanpak van de stadssanering. Vervroegde pensionering kost volgens hem bijzonder veel geld, maar hij wees erop dat de werkloosheidsuitkeringen ook bijzonder veel offers van de samen leving als geheel vragen. Het is inmiddels vijf maanden later en de staking van 1973 is alweer bijna anderhalf jaar geleden. Toch lijkt het of de verhoudingen binnen het bedrijf, die door de staking nogal verstoord waren, niet veel verbeterd zijn. Toch lijkt het erop dat de staking nog stééds als een traumatische ervaring wordt verwerkt. We doelen hierbij vooral op de interne en de externe communicatie van het bedrijf. Er is nog een ander feit. In WIK, het orgaan van de Industriebond-NW sug gereert een werknemer dat Hoogovens in de sector walserijprodukten in de toekomst geen eindprodukten meer zal vervaardigen, maar alleen halffabrika ten. De eindprodukten, zo zegt dit perso neelslid, zullen in de toekomst uitslui tend nog bij Hoesch vervaardigd wor den. Dat is geen geringe ingreep. Het is natuurlijk betreurens waardig dat de desbetreffende mededeling anoniem is gedaan, maar het heeft in de pers ge staan en de directie zal een dergelijke opmerking niet onweersproken kunnen laten. Desondanks meende de directie met een droog „geen commentaar” te kunnen volstaan. tijdens een internationale financiële bij eenkomst in de Libanese stad Beit-Mêi- ry, die was georganiseerd door het voor aanstaande Engelse dagblad Financial Times”. Khayata zei dat de Europese kapitaalmarkt vroeg of laat zal moeien samenwerken met de Arabische landen om het deviezenverkeer op gang te krij gen, leningen te verstrekken en grote ontwikkelingsprojecten te financieren. Het vormen van gezamenlijke onderrie- mingen met Arabische maatschappijen, het speuren naar olie en het deelnemen aan investeringen in de Arabische we reld zijn een aantal mogelijkheden die volgens Khayata in het belang zijn van de Europese landen. Tegelijkertijd hel pen zij zo het probleem oplossen van het weer in omloop brengen van Arabische „oliedollars”. Minister Van der Stee noemde het Duitse veto om twee redenen betreu- renswaardig. In de eerste plaats is het teleurstellend voor het agrarische be drijfsleven, dat nu opnieuw in onzeker heid verkeert over de ontwikkeling van zijn inkomenspositie in de nabije toe komst. Ten tweede betekent de voor waarde waaronder West-Duitsland de raadsbesluiten wil aanvaarden, namelijk intrekking van alle nationale steunmaat regelen, in feite een ontkenning van de bevoegdheden van de Europese commis sie tot toetsing van die steunmaatregelen aan het EEG-verdrag. Die nationale steunmaatregelen, aldus het Haagse ministerie van Landbouw, zijn in de jongste EEG-ministerraads- vergadering buiten de besluitvorming gehouden, orj voorwaarde dat ze op kor te termijn in de commissie getoetst zou den worden. Daartegen werd in de ver gadering geen bezwaar gemaakt, maar Duitsland komt nu wel met een voor waarde die een ontkenning van de toet- singsbevoegdheid van de commissie be- AMSTERDAM (ANP). In de as semblagefabriek van Ford Nederland in Amsterdam zijn ernstige produktiemoei- lijkheden ontstaan als gevolg van een staking in Engeland. De aanvoer van onderdelen voor de assemblage van de Cortina-personenauto blijkt zodanig te stagneren, dat de produktie-afdelingen voorlopig moeten worden stilgezet. Dit heeft de directie van Ford Nederland gisteren besloten na uitvoerig overleg met de ondernemingsraad, de vakbonden en de overheidsinstanties. In totaal zijn bij de Cortina-produktie 700 werkne mers betrokken. De directie van Ford Nederland heeft meegedeeld, dat de betrokken werkne mers vooralsnog geen nadelige financiële gevolgen van deze voorlopige stopzetting van de produktielijn zullen ondervinden. De beslissing over een eventueel te ver lenen wachtgelduitkering krachtens het wachtgeldfonds is nog niet genomen. Enkele weken geleden is in de Britse Fordfabrieken in Dagenham een wilde staking uitgebroken, die nog altijd niet ten einde is. het thans het voorzitterschap Europese landbouwraad heeft. Verwacht wordt dat er nog dit week einde een extra zitting van de raad zal worden gehouden. Inhrekcn mag niet.Vrouwen aanranden I en doorrijden na een aanrijding evenmin. Geen zinnig mens die bezwaar maakt als I de politie daartegen optreedt ’n Universiteit bezetten, parkeren op de I stoep en vissen zonder acte, mag ook niet. Als de politie daar iets tegen doet, klinken ling teweeg kan brengen in de ((isqussie over de vraag hoe het stagnerende en verbrokkelde Europa weer op weg naar de eenheid moet worden gezet. Maar in Brussel vraagt men zich daarentegen af of de EEG Schmidts politiek wel zal overleven. Frankrijk mikt nog steeds op een nationale politiek, Engeland heeft zijn houding ten opzichte van de EEG nog steeds niet gedefinieerd en Italië is in feite nagenoeg bankroet. De Westduitse boerenbond heeft het besluit „politiek instinctloos en gevaar lijk” genoemd. Op de ruggen van de boeren moet kennelijk een Europees voorbeeld worden gesteld, aldus de bond. De Westduitse minister van Financiën Apel zie na afloop van de Duitse kabi- netszitting dat de aanvankelijk afgespro ken 5 percent prijsverhoging de Bonds republiek 200 tot 300 miljoen mark ex tra zou zijn gaan kosten. Een oplossing van de nieuwe crisis zal nu op het niveau van de regeringsleiders moeten worden gevonden. Het Duitse ministerie van Landbouw verklaarde dat minister Ertl (die zelf de 5 percentsaf- spraak heeft gemaakt) achter de beslis sing staat. De oppositie in de Bondsdag meent dat Ertl echter door zijn collega’s „ernstig is gebruskeerd”. tekent. In de ontstane crisis zijn nu de Euro pese commissie (het dagelijks bestuur van de EEG) en de Franse regering de eerstaangewezenen om initiatieven te nemen. Frankrijk is dit namelijk, omdat het thans het voorzitterschap van de (Vervolg van pagina 1) BRUSSEL De Duitse beslissing de EEG-landbouwbesluiten te ver werpen heeft grote beroering in Europa gewekt. Het Centraal Landbouw- overleg (het gespreksorgaan van de drie boeren- en tuindersbonden in Nederland) is erg geschrokken. CLO-voorzitter drs. R. Zijlstra: „Dit be sluit is bij ons als een bom ingeslagen. Wij hopen dat het vrijdag omge bogen kan worden. In het gesprek dat de organisaties vandaag met mi nister Van der Stee van Landbouwzaken hebben, zou worden gevraagd niet aan de Duitse eisen toe te geven. Twee prijzen: een verlichte globe met dubbel-effect kaartbeeld; Ned. tekst, de gebergten in voelbaar re liëf, boldiameter 25 cm, winkelwaar de ƒ85,-. Een geschenk van de Eerste Ned. Globe Industrie, Veeral- lee 5, Zwolle. pUZZEL MEE! Omdat het "zilveren jubileum van het K.W.F. samenvalt met het 25-jarig jubileum van de Eerste Ned. Globe Industrie, bieden wij iedere puzze laar gedyrende de puzzelaktie een jubileumcheque aan van ƒ25,- die kan worden verzilverd bij aanschaf van een verlichte globe. (Aanvragen op bovenstaand adres). 2.66- 2.76 6.14- 6.44 6.70- 7.00 100.25-103.25 37.75- 41.25 9.10- 10.60 2.69- 2.79 54.75- 58.25 89.25- 92.25 58.75- 61.75 47.25- 50.25 42.00- 45.00 14.25- 14.56 4.53- 4.83 8.10- 9.60 69.25- 72.25 15.50- 18.50 „Omdat de werkgevers wel erg veel izen in een eigen risico”, meende drs. Terpstra verder dat het zinvol is dat werkgevers die hun bedrijf willen her structureren, waarbij personeel moet af vloeien, de ermee verbonden kosten en kele maanden volledig zelf dragen in plaats van dit af te wentelen op de sociale verzekeringen en voorzieningen. „Dat zal zeker leiden tot bezinning op de vraag of herstructurering werkelijk nodig is. Een vertraging van dat soort saneringen in bedrijfstakken is in het belang van de werkgelegenheid”, meende hij. De heer Terpstra had nog een aantal losse gedachten, die naar zijn mening bij kunnen dragen tot het verminderen van de werkloosheid. Hij vindt dat oudere werknemers met behoud van salaris vrijgesteld van werk dienen te worden om allerlei maatschappelijke functies te kunnen gaan uitoefenen als bijvoorbeeld lid van de gemeenteraad, lid van het bestuur van verpleeg- of bejaardenhui zen, lid van kerkbesturen, lid van wijk raden enz. „Dat zijn belangrijke maat schappelijke functies waarvan je altijd hoort, dat er te weinig tijd voor is.” De maatregelen, die de regering heeft voorgesteld in de Miljoenennota om de werkloosheid aan te pakken, zijn in brede kring als onvoldoende geken schetst. Drs. Terpstra zei te menen dat de regering gezien de gunstige financiële Het leek hem daarom maar het beste een „studiebollenclub” samen te stellen van werknemers, werkgevers en over heid en die ergens neer te zetten om hen op basis v an de Interim-nota van het kabinet over de werkloosheid een flink aantal alternatieve mogelijkheden op een rijtje te zetten: naar zijn mening zouden ze daar tot 1 december van dit jaar de tijd voor moeten krijgen. Drs. Terpstra vindt daarnaast nog een aantal wettelijke maatregelen nodig, zo als verplichte melding van omvangrijke ontslagen, uitbreiding van de bevoegdhe den van de gewestelijke arbeidsbureaus, betere omscholingsmogelijkheden en een betere structuur van de overleginstanties voor de arbeidsmarkt. NEW YORK. De Verenigde Staten kampen op hun handelsbalans met een recordtekort van 1,13 miljard dollar. Dit heeft het Amerikaanse ministerie van Handel bekend gemaakt. Het is het vier de achtereenvolgende maandelijkse te kort en het grootste sinds 1971 toen het deficit 800 miljoen dollar bedroeg. Het tekort wordt vooral geweten aan de hoge olieprijzen. De invoer van olie in de Verenigde Staten nam van 200,7 miljoen vaten in juli toe tot 206,6 mil joen. De waarde ervan nam toe van 2,35 miljard dollar tot 2,42 miljard dollar. Ook Frankrijk heeft te kampen met de hoge olieprijzen. Het land heeft der halve besloten zijn olie-invoer volgend jaar te beperken tot een waarde van circa 28,5 miljard gulden. Een wetsont werp hiertoe is gisteren opgesteld. De Franse regering heeft tevens besloten een nationaal bureau voor energiever bruik op te richten. Dit bureau moet de Franse industrie helpen het energiever bruik te verminderen. Zoals bekend is, in Frankrijk ook gedacht het brandstofverbruik in het algemeen te rantsoeneren. De regeringen van een aantal produ cerende Arabische staten gaan de moge lijkheid bestuderen om eigen internatio nale banken te stichten, die zorg zullen moeten dragen voor hun gigantische olie-inkomsten en investeringen. Dit heeft de directeur van de Arabische Internationale Bank, Khayata, verklaard Dat is in dit geval niet zo onbegrijpe lijk. In het geval dat een dergelijke ingreep werkelijk wordt voorbereid is het vanzelfsprekend dat de directie de organisatie eerst moet uitwerken en eerst zelf de zaak met het personeel moet doorpraten. Het is een onaangena me situatie wanneer tijdens dat proces iets uitgelekt blijkt te zijn, maar het is een gegeven feit, waarop gereageerd moet worden. De kans dat er nu geruch ten en halve waarheden gaan circuleren, wat het sociale klimaat bij het bedrijf alleen maar kan verstoren, is zeer reëel aanwezig en dat kan toch nooit de bedoeling van de bedrijfsleiding zijn. ri cr nogal ccns protesten. Misschien wel begrijpelijk. Maar het is onredelijk als de politieman mikpunt van sS-ji die protesten wordt. Hij heeft de wetten niet bedacht. Hij moet er wél voor zorgen s*at zc wor^en nageleefd. Dat is een deel van z’n taak. Soms leidt die taak tot een nogal J||j hardhandige arrestatie. Soms tot het wegwijs H3 maken van een toerist. Daarom zal de een de politieman zien als een boeman. En de ander JlT i A als een soort weldoener. Ze hebben allebei ongelijk. V. fa i - D D

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 25