Finnen kregen de schuld MVV en Utrecht lonken naar Finse doelpuntenmaker Rahja Zwakke punten in spel van Oranje Militairen in de eindronde Stand groep 5 Raymond Poulidor brak linkerarm potter linia F W&t helpt L.. al jaren bij hoest E De Meijer winnaar Parijs-Brussel DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1974 SPORT Geen zin Te soepel Klassieke zet Misgreep 146 Er' Onvoldoende r^.M...,^...w1 NEDERLANDS ELFTAL VIEL TEGEN i (Van onze speciale verslaggever) (Van onze speciale verslaggever) ze VORMGEBREK EN TAKTISCH FALEN (Van onze speciale verslaggever) inzet „Het is (Van onze sportredactie) (ADVERTENTIE) W k WkK'. t v pELLE1 ook een van Na de eerste dag van de atletiek wedstrijd EngelandFinland leiden de gasten zowel bij de dames (35-27) als de heren (55-48). Europees ploegen Het grote verschil met de wedstrijd tegen de Zweden was. dat die toen ook probeerden aan te vallen. Dan krijg je tenminste wat ruimte.” waren enorm V. 1 1 0 0 3-1 2 11002-12 00000-00 20022-50 voor het landen- laten schoppen. Al met al was het niet fijn voetballen vanavond. Maar wat wil Je? Het is een utopie te denken dat je elke uitwedstrijd met vier of vijf doel punten verschil kan winnen. Deze 1-3 is een gewone uitslag. Die Finnen zullen in hun uitwedstrijden echt nog wel met grotere cijfers verliezen, maar thuis spe len dat soort ploegen altijd veel sterker. Kijk maar naar de Noren. Bij ons verlo ren ze toen met 9-0, maar wij hadden het in Oslo nog heel wat moeilijker dan hu hier tegen de Finnen”. Voor de 38-jarige Raymond Poulidor had de wedstrijd een triest ve’Joop. Bij een van de vele valpartijen die deze Parijs-Brussel ontsierden, kwam hij in de buurt van Le Cateau, bij de Belgi sche grens, vrij ernstig ten val. Hij brak Nederland Polen Italië Finland Het voetbalteam van Tsjechoslowa- kije won een vriendschappelijke wed strijd tegen Polen met 3-1. Roemenië en Bulgarije kwamen tegen elkaar uit zon der het tot doelpunten te brengen. Na de 40e zet van Karpov is de vijfde partij tegen Kortsjnoi afgebroken. Karpov staa een pion voor maar zijn tegenstander heeft een sterke vrije pion. De stelling is niet te beoordelen. Cruyff: het was moeilijk spelen Terwijl Johan Cruyff zijn uitgescho ten schoen wilde aantrekken, presen teerde arbiter Riedel hem de gele kaart. Holli promoveerde hij een hoge van Jansen tot een doelpunt. De ban leek gebroken. De gastheren wankelden, maar hadden geluk toen Neeskens in de 30ste minuut zijn kogel uit een voorzet van Van lerssel op de lat zag finishen. Laatste man Tolsa bleek zijn zelfbeheersing te verliezen, getuige ook zijn met de gele kaart gehonoreerde kritiek op de matig leiden de Oostduitse arbiter Riedel, die in de beginfase van de strijd licht geblesseerd was geraakt en daardoor het gevecht niet meer op de voet kon volgen. Juist toen de Finnen dachten onder de Nederlandse druk te zijn uitgekomen - Suomalainen was dicht bij een treffer maar werd neergelegd door De Jong en uit de vrije trap van Tolsa ontstond voor Laine een kans omdat Jongbloed de bal losliet - sloeg Cruyff voor de tweede keer toe. Met een bekeken kopbal over de ten onrechte uit zijn doel gekomen Het ontslaan van Nederlands derde doelpunt. Op de bovenste foto het mo ment waarop Peter Ressel gehaakt wordt door Saari. Onder, de door Neeskens in geschoten strafschop. te komen. In eerste instantie blijft het een proef. Blijkt het experiment succes op te leveren, dan is het zeker niet uitgesloten dat MVV óók Rahja een contract zal aanbieden. Om èn Laine en èn Rahja nog eens te obser veren, be.i ik naar Finland gekomen.” Niet alleen MVV, ook FC Utrecht koestert interesse voor Timo Rahja. een speler die het woensdagavond de defensie van het Nederlands elftal vaak lastig maakte en bovendien het enige Finse doelpunt voor zijn reke ning nam. gewoon moeilijk voetballen tegen een ploeg die met 10 man verde digt”. vulde Cruyff Knobel aan over het spelvertoon. „Het had ook geen zin om ze te laten komen. Gaf je ze wat meer ruimte dan bleven er toch altijd vijf of zes spelers achter hangen. We hebben echt wel geprobeerd meer te bewegen, maar ook al loop je drie, vier keer de diepte in om een gat te trekken, er zijn steeds zoveel tegenstanders aanwezig, dat zo'n gat weer snel wordt gedicht. Het merkwaardige in de berustende houding van de Oranjeklanten was, dat zij min of meer toegaven in de Finse val te zijn getrapt. Olavi Laaksonen. de coach van de gastheren, had zijn fuik in het centrum van de defensie, rondom de uitblinkende ausputzer van het Belgische Beerschot, Arto Tolsa, opgesteld. Betty Stöve (als 6e geplaatst) werd al in de eerste ronde van het toernooi in Denver gewipt. De Amerikaanse Tee- gnarden klopte haar met 2-6. 3-6. HELSINKI Na de door Neder land met 13 gewonnen wedstrijd tegen Finland, is de stand in groep 5 van de kwalificatieronde kampioenschap De finish van Mare de Meijer als win naar van Parijs-Brussel. Het tweede doelpunt van Nederland, gemaakt door Johan Cruyff die de Finse ver dediging met een kopbal verraste. Uitslagen van de Engelse league: Derby CountyChelsea 4-1, West Ham U.Birmingham C 3-0. In de 6-daagse van Londen is de stand aan kop: 1 Pijnen-Sercu 349 pun ten, 2 op 1 ronde Schuiten-Duyndam 506 P- beter zou bondscoach. De Finnen hebben onvoldoende gepro fiteerd van de fouten die hun gasten maakten. Voor rust liepen zij te vaak in de weer goed functionerende buitenspel- val van Nederland en in de tweede helft waren de passes veelal zo diep, dat de ver voor zijn doel opgestelde Jongbloed als een tweede ausputzer keer op keer kon redden De goalie heeft overigens meer werk moeten verrichten dan hij bij Oranje gewend is. In het eerste kwartier moest hij schoten van Laine, die verder goed in bedwang werd gehou den door Van lerssel. en de behendige Petterson, uitkomend voor een derde- divisieploeg in Finland, verwerken. Ver der redde hij door ver uit te lopen bij een doorbraak van middenvelder Suo malainen, dé grote uitblinker, en werd hij geconfronteerd met een schot van diezelfde speler, dat net naast ging. Ook Haan klaagde over de hardheid van de Finnen. „Ze gingen er veel te fel in. En als je dan al met 3-1 voor staat, dan kijk je wel uit. Het heeft toch geen enkele zin om je in de vernieling te De autosportwereld heeft service man Luc Das uitgeluid. Hij kreeg bij zijn afscheid van zijn vrienden die hij maakte bij rally’s, races en ritten, een personenwagen aangeboden. HELSINKI. MVV-trainer Leo Canjels heeft de interland Finland Nederland in Helsinki niet alleen be zocht om het tweejarig contract met Juha-Pekka Laine van diens signa tuur te laten voorzien, maar boven dien om scherp te letten op spelver deler Timo Rahja. MVV speelt namelijk met de ge dachte om de pas afgestudeerde Rah ja (26), clubmakker van Laine (HFK Helsinki), in de periode dat de Finse BRUSSEL. —De 24-jarige Belg Mare de Meijer heeft woensdag de 54e afleve ring van de wielerklassieker Parijs Brussel gewonnen. Hij was de man die na 287 zware kilometers de meeste aan spraak o; de zege kon maken. Want niet minder dan 180 kilometer heeft de Meijer samen met zijn landgenoot Frans Verhaegen en de Italiaan Ercole Gualaz- zini op kop gereden. Veertig kilometer voor de finish, op het moment dat de ontsnapping dreigde te mislukken, sprong Mare de Meijer alleen weg om aan een indrukwekkende solo te begin nen. De karate-bond van Kenia heeft een tik gekregen. Op het verzoek aan de regering om als officiële sportorganisatie geboekt te mogen worden luidde het antwoord: „Neen, want karate is niet in het voordeel van vrede, welvaart en goede orde in het land.” STOCKERDA. (ANP)— Het Neder lands militair elftal heeft zich via een 3- 0 zege op Oostenrijk geplaatst voor de eindronde van het militair wereldkampi oenschap voetbal, dat volgend jaar in West-Duitsland wordt afgewerkt. Militair Oranje overklaste de gastheren volkomen. De ploeg van coach Han Zwartkruis vormde in een hoog tempo spelend een collectieve eenheid, die in de verdediging door het kwartet Reitsma, Jansen, Van Kraay en Bruggink uitste kend werd georganiseerd. Cruyff was zich er terdege van be wust, dat hij het geluk heeft gehad, dat hij niet uit het veld was gestuurd nadat hij tegenover Laine had nagetrapt. „Ja, mijn been schoot wat door, maar hij kwam er ook wel erg onbesuisd in. Dat weten we trouwens allemaal, maar de scheidsrechter trad daar niet voldoende tegen op.” De volledige uitslag: 1. Mare de Meij er (Bel.) 6.57, 2. Roger de Vlaeminck (Bel) op 6 sec., 3. Roger Rosiers (Bel.) op 15 sec., 4. Dierickx (Bel.), 5. Teirlinck (Bel.), 6. Verbeeck (Bel.), 7. Gimondi (It.), 8. Eric Leman (Bel.), 9. Karstens (Ned.), 10. Moser (It.), 20. Priem. 24. Kuiper, 42. Kneteman, 46. Prinsen. Roemen Rousev (Bulgarije) werd wereldkampioen gewichtheffen trekken, middengewicht. Met 125,5 kilogram evenaarde hij het Europees record. Ko lev behaalde de titel stoten: 185 kilo gram. zijn linkerbovenarm ter hoogte van de schouder en liep in zijn dijbeen een diepe vleeswond op. De breuken werden na het maken van Röntgenfoto’s gecon stateerd. Poulidor was in eerste instantie naar zijn hotel teruggekeerd, doch klaagde daar over hevige pijnen in been en arm. Hij werd daarna naar het ziekenhuis vervoerd. Ruim een half uur lang heeft Neder land na rust vergeefs getracht de tegen stander tot capitulatie te dwingen. Zelfs de steun van de snel verkregen derde treffer - in de vijfde minuut benutte Neeskens op de bekende wijze een op dubieuze gronden toegekende strafschop - bleek niet voldoende om de ploeg over zijn dode punt te helpen. De soms inder daad te felle tegenstand van de gasthe ren had bovendien tot gevolg, dat enkele spelers geïrriteerd raakten. Neeskens ging over de schreef tegen Suomalainen en kreeg de gele kaart, en later trapte Cruyff na tegen de nieuwe aanwinst van MVV, Laine. De Nederlandse aanvoerder verdiende het rood, maar werd door de met geel wuivende Riedel gespaard. Basketbalclub Transol trok een Amerikaan aan: Lerman Battle, 2.04 me ter lang. Hij komt in de plaats van de geblesseerde Lackey die vermoedelijk te ruggaat naar de States. HELSINKI. De rol was uitstekend ingestudeerd. In het teleurstellende duel met de felle Finnen mocht de samen werking in de Oranje-equipe dan veel te wensen hebben overgelaten, na afloop vormde de formatie weer een gesloten front in de poging de gebleken tekortko mingen te bagatelliseren. „We moeten deze wedstrijd maar zo snel mogelijk vergeten en blij zijn met de twee pun ten. Dat is tenslotte het belangrijkste”, klonk het keer op keer. Bondscoach George Knobel ging zelfs nog een stap verder door zonder blikken of blozen te verklaren, dat hij dik tevreden was met de 1-3 zege. Zijn maximale voorsprong op een groepje van 40 renners bedroeg 2 minu ten. Bij de finish had hij nog een voorsprong van 6 seconden op een fel sprintende Roger de Vlaeminck, die in de laatste kilometer, in een vermetele poging om De Meijer nog in te lopen, ernstig gehinderd werd door enkele wa gens van de Belgische rijkswacht. Knobel zocht duidelijk de aanval toen hij met een aantal lastige en pijnlijke vragen werd geconfronteerd. Hij claimde ook de erkenning, dat hij met zijn waarschuwende lofzang op de Finse amateurs het gelijk aan zijn zijde had gehad, maar stapte daarbij toch al te soepel over de zwakke punten van zijn keurkorps heen. Zeker, de door ruim 20.000 toeschouwers aangemoedigde Fin nen kwamen verrassend sterk voor de dag, maar er kan niet worden ontkend dat de verrichtingen van de Nederlan ders herinneringen opriepen aan de tijden van vóór de wereldkampioenschappen in West-Duitsland. Het waren de bekende excuses, waar van vele echt wel een grond van waar heid bevatten, maar die het vormgebrek van spelers als De Jong, Neeskens, Van Hanegem, Rep en Ressel beslist niet konden verdoezelen. Zoals evenmin het vooral na rust tactisch falen kon wor den opgehangen aan de overwegend de fensieve instelling van de tegenstander. Laatste man Arie Haan was een van de weinigen, die tot de kern van de zaak wist door te dringen. „Kijk naar Feyen- oord en Ajax. De ene keer spelen ze briljant, een week later loopt het stroef. Het belangrijkste is dan dat je toch wint en dat geldt ook voor het Nederlandse elftal. Een klassieke zet weliswaar, maar voor minder getalenteerde ploegen dan Nederland allang geen onoverkomelijke hindernis meer. Voor het Oranje van gisteravond wel, omdat door het falen van Ressel en Rep de weg via de vleugels - hét aangewezen antwoord op een dergelijke defensieve tactiek - nage noeg geblokkeerd was. Het heeft veel te lang geduurd - tot de twintigste minuut na rust - voordat Knobel via het uitwisselen van Rep voor Geels probeerde verandering in die situa tie te brengen. Toen hij dan eindelijk ingreep, deed hij het in feite nog maar half. Geels werd niet zoals werd ver wacht in de spits geplaatst, maar moest op rechts blijven. Pas een klein kwartier voor tijd brachten de spelers zelf de nodige verschuivingen aan: Cruyff op links, Ressel naar rechts en Geels in het centrum van dé aanval. De tijd was echter te kort om deze combinatie warm te laten draaien, al bewees de Ajacied uit een voorzet van Cruyff, met een kopbal net naast het doel, dat er op deze manier wel mogelijkheden waren. De lamheid van de Nederlandse vleu gels had meer nadelige gevolgen dén alleen een gebrek aan offensieve kracht. Het bekende circulatievoetbal, dat de ploeg in West-Duitsland zoveel roem opleverde, liep nu keer op keer stuk. Voeg daarbij het feit, dat op het mid denveld ook nog twee van de drie scha kels - de niet fitte Van Hanegem en Neeskens - niet zo hecht, bleken als men gewend is. en de vele gevaarlijke coun ters van de Finnen zijn verklaard. In de rust stond de Feyenoorder (licht gebles seerd aan zijn rechterbovenbeen) zijn plaats af aan René Notten. die wel hard werkte, maar zich op links toch niet voldoende kon ontplooien. De Nederlandse winst had in veel hoger score kunnen worden uitgedrukt, wanneer de schoten van Van Deinzen, Koerver en Bruggink niet op de lat waren gekomen. Bovendien werd een treffer van Van Staveren afgekeurd en onthield de Oostenrijkse scheidsrechter Schiller Nederland een strafschop, toen de Oostenrijkse aanvaller Meister de bal in het strafschopgebied duidelijk met de hand wegsloeg. Het scoreverloop: 34. Van Deinzen 0-1. 57. Koerver 0-2. 71. Van Deinzen 0-3. Scheidsrech ter: Schiller (Oostenrijk). Toeschouwers: 1600. Opstelling Nederlands elftal: Reitsma (Feye- noord), Van Kraay (PSV), Bruggink (FC Twente), V.d. Berg (Excelsior) en Meyer (FC Amsterdam), Jansen (De Graafschap). Strijd- veen (Go Ahead Eagles) en Broecks (Roda JC) vervangen door Neuteboom (Veendam) Van Deinzen (Go Ahead Eagles), Koerver (Roda JC) en Van Staveren (Sparta vervan gen door Mols (AZ’67). Stand :Nederland 4 4 0 0 8 11-1 België 2 0 0 2 0 1-6 Oostenrijk 2 0 0 2 0 0-5 competitie stilligt, tijdelijk „in te pas sen” in het team dat door het vertrek van Willy Brokamp voorlopig aan kracht heeft ingeboet. Canjels: „Ik heb Rahja al op Malta zien spelen. Samen met Laine en Heiskanen beviel hij mij uitste kend. Er zijn dan ook tussen MVV en HFK Helsinki besprekingen gevoerd om Rahja te lenen. De Finse competitie is bijna afgelopen. Rahja kan bij ons in Nederland blijven trainen en is gerechtigd om. als dat nodig zou zijn, in het MVV-elftal uit „Ik vond ze wel iets minder goed spelen dan tegen de Poleh, maar ze nu veel harder. Hun inzet was ze vochten voor elke meter grond. Het was moeilijk voor ons. Als Jan Jongbloed de bal had, liepen ze allemaal terug naar hun eigen helft. Wij konden daardoor bijna niet diep spelen. Er moest dus veel in de breedte gaan, maar dan moet je erg voorzichtig zijn. Een foute pass en zij krijgen alle ruimte om te counteren. Op die manier krijg je natuurlijk statisch spel. Ik heb nooit gedacht dat we hier met grote cijfers zouden winnen. Wij hebben gedaan wat gedaan moest worden. We zijn de strijd bovendien zonder blessures doorgeko men. Ik geloof niet dat het nuttig is over de ploeg te filosoferen. Het heeft geen zin te zeggen dat die of die het op deze of op een andere plaats misschien hebben gedaan”, aldus de MENTHOL HELSINKI. De Finnen hadden het gedaan. Zij althans kregen van Knobel, Cruyff, Haan en alle andere Nederland se spelers de schuld van het statische spel van Oranje. Daarnaast werden de gastheren verweten veel te hard te heb ben gespeeld. Alleen Knobel had nog een compliment, zij het dan bedekte, voor de tegenstander woensdagavond. In de slotfase kwam Finland niet minder dan drie keer dicht bij een tweede treffer. Jongbloed maakte toen eehter zijn fouten uit de eerste helft ruimschoots goed. Hij stopte een kopbal van Toivola en onderbrak vervolgens doorbraken van Petterson, waarbij Van lerssel in tweede instantie de bal net voor de doellijn moest weghalen, en Laine. In die periode kreeg Nederland aanvallend wat meer ruimte, maar dat leverde slechts een mogelijkheid op voor Krol, die met Haan en Van lerssel in de laatste linie een voldoende wist te sco ren. Hij schoot echter net naast. Opstellingen Finland: Holli, Saari, Tolsa, Vihtila en Ran- tal, Suomalainen, Heiskanen (Rissanen) en Rahja, Hukka (Toivola), Peterson en Laine. Nederland: Jongbloed. Van lerssel, De Jong, Haan en Krol, Jansen. Neeskens en Van Hanegem(Notten).. Rep(Geels). Cruyff en Res sel. In de 16e minuut maakte Jongbloed zijn eerste fout, die de Finnen de ope ningstreffer opleverde. Hij greep mis bij een hoekschop - de enige van Finland - van Heiskanen. waarna Rahja kon in koppen. Het duurde elf minuten voordat de getergde gasten iets konden terug doen. Cruyff - voor rust waren zijn acties vaak briljant, maar na de hervat ting meer pratend dan voetballend - mocht even buiten het strafschopgebied een vrije trap nemen. Zijn schuiver ging door de bouwvallige Finse muur en langs de verblufte doelman Holli. 3

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 31