Grondpersoneel Geen bezuinigingen zonder meer op defensie-apparaat OPNIEUW HOOFDBREKENS VOOR HAROLD WILSON Nieuwe kans voor Calley Huis op brug gestopt Korea steeds heftiger anti-Japans Geen distributie benzine in Frankrijk Libanese Specialist: Nixon heeft longembolie regering afgetreden van TAP (200 man) ontslagen 1 2 i Minister dreigt met ontslag, hogerhuis-lid uit partij Na ontslag van strafvervolging DAGVAARDING MOGELIJK UITGESTELD J 3 26 DONDERDAG SEPTEMBER 1974 BINNEN- EN BUIXU4Z.AND Reorganisatie Shirley Williams Ontslag aanvaard Eenzijdig Wrok Discriminatie I J O neerleggen van de partijuitspraak gingen zonder meer aandringt. t- td SEOEL Sinds een in Japan wonende Koreaan heeft geprobeerd president Park Chung Hee te vermoorden maar in plaats van hem zijn vrouw doodde nemen de anti-Japanse betogingen in Zuid- Korea steeds heftiger vormen aan. Deze betogingen, die nu over ge heel Zuid-Korea de kop opsteken, werden in het begin door presi dent Park Chung Hee zelf aangemoedigd. Ze nemen nu in hevigheid toe en steeds meer mensen nemen er aan deel. (Vervolg van pagina 1) De mededelingen gisteravond in de Kamer over twee belangrijke zaken bij de behandeling van de defensienota hebben verschillende politieke gevolgen. Het zeer nadrukkelijk achter de hand houden van extra geld (minder bezuinigen dus) voor het geval de MBFR-besprekingen minder succesvol mochten verlopen, vraagt van de PvdA-fractie het naast zich van de eigen partij, die op bezuini- I Vredeling deelt visie-Van Thijn (Van onze redactie buitenland) 3 SHIRLEY WILLIAMS stilstand kwam op een brug. de uitgebuit (Van onze redacteur in Parijs) lei manieren De meeste in Japan wonende Kore- PARIJS. Tot hun grote opluchting hebben de Fransen gisteren gehoord dat geen distributie van benzine zal worden ingevoerd. Wel heeft de regering beslo ten dat de invoer van stookolie volgend jaar beperkt zal blijven tot 51 miljard frank, met andere woorden dat op de brandstof 10 percent zal moeten worden bezuinigd. (Van onze redacteur in Washington, mr. Henk Leffelaar) door de defensietop, vond de staatssecre taris bij. nader inzien ongelukkig. Hij vond de motie, die het VVD- kamerlid Keja had ingediend over het Het hogerhuislid Lord St. Davids heeft gisteren bekendgemaakt dat hij de La- overleg met de belangenverenigingen, overbodig. De defensiebewindslieden we zen gisteravond overigens alle moties die door de oppositie waren ingediend, van de hand. De Koreanen zijn zich terdege be wust van deze onverminderde discri minatie van de Koreaanse minderheid in Japan, die de wrok tegen de toen malige Japanse overheersers nog ver der aanwakkert. In Korea worden veel Japanse directie- en stafleden ervan beschuldigd zich arrogant en met weinig consideratie voor de Ko reaanse gevoeligheden te gedragen. Zelfs als deze diplomatieke onenig heid tussen Seoel en Tokio bij gelegd kan worden, blijft het nog steeds twijfelachtig of een dergelijke toena dering ook zou leiden tot een snelle verbetering van de toestand op een lager peil. Zuid-Korea heeft de Ja panse investeringen en buitenlandse handel hard nodig. Maar de wonden van de al zo lang lijdende Koreanen zijn nog niet geheeld en de Japanners hebben tot nu toe weinig gedaan om het verleden te doen vergeten. gis- luit om aan rin- stie den i.et- ver- ver- elt. aste ring i de 'ang het ner- van «er- op konden opbren- LONG BEACH (Reuter en AP). Oud-president Richard Nixon heeft een bloedprop in een long. Dr. John Lund gren, de specialist die Nixon in het zie kenhuis in Long Beach behandelt, ver- n e u in it 1- in iet ng en ir- an >rg rf- ap ak idt en ijk tie :ht er uit het te de al l- id ig >ort ge in in gen nk- is, elk ade Ivi- >est '.JsJ van een de ïer- te rijn de ran üië het fa- eze m- irop te re- de ge lag” in et m in in ie et d, il- k- n- ‘T- de len rie Ier eze urn en. am ig iet an ?n an in ils ;i- m v, Gedurende de Tweede Wereldoorlog werden ongeveer 2,5 miljoen Korea nen naar Japan gedeporteerd. Hier werden ze gedwongen slavenarbeid te -verrichten. Zo’n 300.000 manlijke Ko reanen werden ingelijfd bij het kei zerlijke Japanse leger. BEIROET (AFP en Reuter). De Li banese regering onder leiding van pre mier Takieddin Al-Solh heeft gisteren zoals verwacht haar ontslag ingediend. President Soleiman Franjich heeft het ontslag aanvaard en de regering-Solh verzocht de lopende zaken af te handelen tot er een nieuwe regering is gevormd. Aan het aftreden van het kabinet is scherpe kritiek voorafgegaan van ver schillende politieke leiders op de manier waarop de regering de zaken betreffende de veiligheid van het land behandelde en de inflatie poogde te bestrijden. Zowel Van der Stoei als Vredeling wezen het atoomvrij-maken van Neder land als eenzijdige maatregel van de hand. Zeer tegen de wens van de PPR in. Vredeling begon zijn antwoord op de uitvoerige beschouwingen van de aan van van zeer Kamerleden met uitgebreide dank het militaire en ambtenarenkorps defensie. Daarna volgde een citaat kardinaal Alfrink: Eenzijdige ontwape ning is een utopie die de wereldvrede niet naderbij brengt”. De woeste wateren van de overstroming tilden dit huis in het door de orkaan Fifi geteisterde Honduras op en voerden het met zich mee totdat het uiteindelijk tot Lord Brayley, staatssecretaris op het Britse ministerie van defensie, belast met het leger, is gisteravond afgetreden. Pre mier Wilson heeft het ontslag aanvaard, aldus officiële kringen in Londen. Lord Brayley, wiens naam in verband is gebracht met onregelmatigheden be gaan door ondernemingen waarmee hij banden heeft, heeft te kennen gegeven dat hij vrijwillig zal meeworken aan het onderzoek dat naar deze affaire wordt ingesteld. Harold Wilson zelf heeft Bray ley op de hoogte gesteld dat het ministe rie van handel dit onderzoek zal uitvoe ren. De 57-jarige Brayley is een per soonlijke vriend van Harold Wilson. Hij was weinig bekend tot zijn naam begin ten over wat een koude omelet zou kunnen zijn”, aldus de bewindsman, die daarmee niet de uitspraak van de PvdA- partijraad volgde. Dit orgaan sprak zich afgelopen zater dag in Amsterdam op principiële gronden uit voor een niet-nucleaire taak van de opvolger van de Starfighter. Ook een tweede punt van de PvdA-partijraad trok Vredeling zich niet aan. Hij sloot niet uit dat de Starfighter zal worden vervangen door een Amerikaans toestel, wat de partijraad wel van hem had verlangd. bour-partij de rug heeft toegedraaid. Hij is de tweede lord die onlangs uit de partij van Harold Wilson is getreden. Zondag maakte Lord Chalfont, een vroegere Labour-minister voor ontwape ning en Europese zaken zijn uittreden bekend. De 57-jarige Lord St. Davids zegt in een open brief dat hij teleurge steld is door het verkiezingsmanifest van Labour. Hij zal zich echter niet aanslui ten bij de Liberale partij. LISSABON. (Reuter) De Portugese nationale luchtvaartmaatschappij TAP heeft gisteren 200 man grondpersoneel ontslagen, die dinsdag een langzaam- aan-actie hebben gevoerd. WASHINGTON. Luitenant William Calley, de massamoordenaar van My Lay, die oorspronkelijk tot levenslan ge gevangenisstraf werd veroordeeld, is door een rechtbank ontslagen van strafvervolging. Op het Pentagon ech ter zei een zegsman dat Calley nog niet in vrijheid zou worden gesteld voordat de militaire juristen zich be raden hebben. Koreaanse „CIA” geëxecuteerd. Een van de slachtoffers van deze geheime dienst was Kim Dae Jung, Zuid- Korea’s belangrijkste (niet-commu- nistische) oppositieleider, die een jaar geleden op klaarlichte dag uit een hotelkamer in Tokio werd ontvoerd. Sindsdien staat hij onder huisarrest en wordt hij doorlopend ondervraagd. Die tweede fase is van groot belang voor de NAVO-partners onderling omdat daarin wordt gesproken over evenwich tige vermindering van troepen van War schaupact en NAVO-partners in Cen- traal-Europa. De eerste fase gaat over vermindering van Amerikaanse en Rus sische troepen in Europa. De Koreanen werden toen op aller- gediscrimineerd. Ze mochten zelfs hun eigen taal niet meer spreken. Van de twee miljoen Koreanen die de deportatie naar Ja pan. of door dit land bezette gebieden overleefden, keerden de meesten na de oorlog naar Zuid- en Noord-Korea terug. Een vrij grote groep van 600.000 Koreanen bleef echter in Ja pan. Velen omdat ze er geboren wa ren en hun eigen taal waren verge ten. Zelfs deze kleine, in Japan wo nende Koreaanse minderheidsgroep, heeft nog steeds veel te lijden van uitbuiting en discriminatie. Stijgen de olieprijzen, dan zal de brandstofbeperking naar evenredigheid worden opgevoerd. Wat de benzine be treft zijn maatregelen in studie om de maximumsnelheden op de wegen te be perken of naar het voorbeeld van Ne derland autoloze weekends in te voeren. De maximumtemperaturen in alle openbare en particuliere gebouwen zal niet boven de twintig graden mogen stijgen. Om op de dure olie te besparen zal de produktie van steenkool voor 1975 worden opgevoerd door het aanwerven van 7000 mijnwwlsarft De minister vond het niet nodig nu al een uitspraak te doen over de nucleaire taak van de vervanger van de Starfighter. „Pas in 1980 komt de vraag aan de orde of de toestellen atoombommen moeten kunnen vervoeren”. De twee Starfigh- tersquadrons (36 toestellen in totaal), die in het huidige stelsel nucleaire capaciteit hebben, zullen als laatste na 1980 worden vervangen. .,Je moet niet pra- De luchtvaartmaatschappij werd op 28 augustus onder, militaire controle, .ge plaatst om een staking van het grond personeel te voorkomen. De stakers had den salarisverhoging geëist. klaarde gisteren: „Dit is een potentieel gevaarlijke situatie”. Volgens de arts is een bloedprop Van een been naar_ de rechterlong van dé voormalige président geschoten. Als' ge volg daarvan zal de patiënt laiïger in het ziekenhuis moeten blijven dan dé periode van een week waarop men aafl-* vankelijk had gerekend. Dr. Lundgren zei dat Nixon een goede kans heeft op herstel, maar dat dit enige tijd zal duren. De arts verklaarde dat hij de bloedprop al had vermoed toen hij Nixon op 11 september bezocht in de woning van de Amerikaanse ambassa deur in Londen, Walter Annenberg, in Palm Springs. Dr. Lundgren voegde hieraan toe dat het grootste risico is dat er een grotere bloedprop zich in de long van Nixon zal vastzetten en daar meer schade zou aanrichten. Hij zei dat een operatie mo menteel niet wordt overwogen. In antwoord op vragen zei dr. Lundg ren dat het verblijf van Nixon in het ziekenhuis vermoedelijk tot de helft of het einde van de volgende week zal duren. Verwacht wordt dat dit tot ge volg heeft dat de dagvaarding voor Nixon om te getuigen in het volgende maand plaatsvindende proces tegen zijn voormalige adviseurs inzake de Waterga- te-affaire wordt uitgesteld. President Idi Amin van Oeganda heeft Nixon uitgenodigd in Oeganda te komen uitrusten zodra de aderontsteking waar aan hij lijdt wat beter is geworden, zo heeft radio-Oeganda gisteren bericht. LONDEN. De breuk die momenteel de Britse Labour-partij vlak voor de verkiezingen op 10 oktober parten speelt, is vergroot doer het uittreden van een tweede lid van het hogerhuis. Bovendien zijn er moeilijkheden binnen de Labour- regering: een minister heeft met ont slagname gedreigd en een staatssecreta- ris'Ts afgetreden in verband met onre gelmatigheden door ondernemingen waar hij mee verbonden was. De situatie bij de socialisten is olie op de vlammen van de Liberale en Conservatieve verkie zingscampagnes. Ironisch genoeg was het Park Chung Hee die de grote Japanse on dernemingen uitnodigde enorme in vesteringen te doen in Zuid-Korea. Daarmee zette hij hopend op een nauwe samenwerking met Japan zijn eigen positie op het spel. Het resultaat was, dat veel grote Japanse ondernemingen in Zuid-Korea doch termaatschappijen en fabrieken heb ben gesticht. Daarbij wordt gretig gebruik gemaakt van de in het land aanwezige goedkope, goed geschoolde arbeidskrachten. Veel Koreanen wei gerden bij Japanse maatschappijen of in Japanse fabrieken te werken. An deren kozen echter eieren voor hun geld en namen een baan aan, omdat de werkloosheid toentertijd een chro nisch karakter had. In zijn uitvoerige uitspraak baseerde rechter Elliott zich onder meer op het feit dat de uitspraak van het hoogge rechtshof waarbij president Nixon ge last werd zijn Watergate-geluidsban- den en documenten af te staan, ook van toepassing was op de Calley-zaak. Volgens de rechter had een commissie van het Huis van Afgevaardigden die een onderzoek naar de moorden in My Lai had ingesteld, geweigerd zijn rap port ter beschikking te stellen van Calley’s advocaten. Andere redenen waaarom Calley vrijge laten diende te worden, waren volgens de rechter dat in de dagvaarding over 22 vermoorde Vietnamese burgers werd gesproken zonder dat deze wer den geïdentificeerd, en dat er onge hoorde publiciteit aan het proces was voorafgegaan waardoor een onbevoor oordeelde uitspraak van de jury on mogelijk zou zijn geweest. De beslissing van rechter Elliott in de My Lai-affaire, die hiermee eigenlijk meer de Calley-affaire is geworden, kan niet los gezien worden van de beperkte gratie die president Ford verleende aan dienstweigeraars. Want In het nationale klimaat zijn het vooral de reactionairen en de kringen van de strijdkrachten die Calley’s ver oordeling altijd als een groot onrecht hebben gezien („tenslotte deed hij niet anders dan zijn plicht”), en wier rancunes opnieuw oplaaiden toen wel gratie werd verleend aan de dienst weigeraars en -ontduikers. De 43-jarige vrouwelijke minister in het kabinet van Wilson deed deze ver rassende mededeling op de dagelijkse persconferentie van de Labour-partij. Gezeten naast de premier, zei zij onder meer dat zij uit de regering en uit cfe politiek zou gaan als het door Labour toegezegde referendum over het al dan niet blijven van Groot-Brittannië in de EEG als antwoord een „neen” zou ople veren. Volgens de aanwezige journalist was Wilson kennelijk verrast door de aan kondiging van Shirley Williams, die werd gedaan als antwoord op een vraag van een der journalisten. Wilson wilde eerst zijn minster niet laten antwoorden en merkte op dat vragen aan de regering dienden te worden gesteld en niet aan de afzonderlijke leden van zijn kabinet. Minister Williams stond er echter op zelf een antwoord te geven om haar standpunt uiteen te zetten. Volgens waarnemers blijkt uit de gang van za ken op de persconferentie duidelijk dat er in het Labour-kabinet verdeeldhéid ten aanzien van het lidmaatschap van de EEG bestaat. „Wij vonden het onjuist deze vereni gingen los te zien van het totaal. De bedoeling was de nota, die niet meer is dan een serie beleidsvoornemens, voor reactie aan alle daarvoor bestemde in stanties te presenteren”. Dat voor het uitblijven van het overleg eerder het argument van tijdgebrek is gebruikt De Koreanen kunnen de vernede ringen en de wrede onderdrukking gedurende 35 jaar van Japans koloni alisme nog steeds niet vergeten. Het is voor een Koreaans politiek leider wiens positie een beetje wankel is geworden, niet moeiljjk deze ressen timenten aan te wakkeren en te ge bruiken om zijn eigen positie te ver stevigen. Dit nu is precies wat presi dent Park Chung Hee heeft gedaan, daarbij de moord op zijn vrouw als voorwendsel gebruikend. Een paar jaar geleden was Park Chung Hee nogal populair in Zuid- Korea. Het was voor het overgrote deel zijn werk dat het land geduren de de laatste paar jaar een verba zingwekkende economische vlucht nam die grote groepen van de bevol king een redelijke welvaart bracht. Sinds verleden jaar heeft hij zelf veel van zijn populariteit teniet gedaan do i een meedogenloze onderdruk, king van politieke tegenstanders, on der wie studenten, christenen en ie dereen die zijn ijzeren regime in twijfel durft te trekken. Honderden studenten en leden van de oppositie zijn in gevangenissen opgesloten. Velen vap hen zijn ge marteld en door de niets ontziende .„De meeste Koreanen slechts., weinig enthousiasme gen vppr het opnieuw yei^chijnen. van„(je grote Japanse hancjelsonder. rjpmjligen,. Van 1910 tot 1945 hadden diezelfde firtna’s gedurende de J’apan- ,se bezetting hun Koreaansè’employés' uitgebuit én slecht behandeld. Miljoe nen mannen en vrouwen werdén toen onder abominabele omstandigheden gedwongen te werken in de mijnen en fabrieken van Mitsubishi, Kawasa ki en andere Japanse ondernemingen. De reorganisatie van het defensieap- paraat zal niet gepaard gaan mét ontsla gen. Deze toezegging deed staatssecreta ris Van Lent, die zich bezighoudt met het personeelsbeleid. Hoewel hij geen ge tallen noemde over de inkrimping maakte hij wel bekend dat reorganisatie niet abrubt zal geschieden en dat de inkrimping in de pas zal lopen met de natuurlijke afvloeiing. Het ministerie heeft van tevoren geen overleg gevoerd over de defensienota met belangenvereni gingen en het georganiseerd overleg, omdat men deze instanties niet van tevoren in de planner wilde kennen. Vredeling zei op aandringen van oppo sitieleider Weigel (VVD) dat hij het volledig eens was met het standpunt van fractieleider van de PvdA Van Thijn. Deze had dinsdagavond al laten weten dat hij zijn partijraad op dit punt niet zal volgen. De christen-democraten toonden zich zeer tevreden met de toe zegging van Vredeling. Het rigoureus afwijzen van de eis van met name de ARP en de CHU om meer geld voor de eerstvolgende jaren, brengt Vredeling in een wat moeilijker parket. De CHU zal vrijwel zeker een motie indienen waarin wordt gevraagd om de 46 miljoen vast te leggen in de begro ting. Vredeling wilde dat bedrag bij wijze van aanvullende begroting dienen als dat nodig mocht zijn. „Je moet niet zo pessimistisch zijn om in je begroting al min of meer rekening te houden met het mislukken van de MBFR”, hield hij de Kamer voor. CHU en ARP begrepen dat diploma tieke argument niet zo best. KVP- woordvoerder Van Eisen leek wat meer gerustgesteld met de toezegging van Vredeling. De ARP zal vrijwel zeker geen genoegen nemen met het ongewij zigd laten van het investeringsfront voor de komende tien jaar. Mevrouw Van Leeuwen had al eerder laten weten dat ze zeer grote zorg had voor het achteruit lopen van de gevechtskracht van onze defensie in de eerstvolgende jaren. De hoeksteen waarop de bezuinigings plannen van de defensienota is ge bouwd, de MBFR-besprekingen, kwam gisteravond veelvuldig ter discussie. Mi nister Van der Stoel bleef het optimisme van de Nederlandse regering verkondi gen over de goede afloop van deze besprekingen tussen Oost en West. Hij achtte evenwel de kans ’dat in 1975 al een akkoord zou zijn bereikt over de tweede fase van de MBFR-gesprekken, niet zo erg groot, maar hield er wel rekening mee. deze maand op de voorpagina’s van de kranten verscheen. Deze onthulden toen dat accountants bezig waren met een onderzoek naar betalingen tot een be drag van meer dan 1,2 miljoen gulden aan Brayley toén hij nog directeur was van een glasfabriek. De advocaat van Brayley zie gistéren: „Hij is vastbesloten zijn naam van blaam te zuiveren en hij zal volledig samenwerken met het mi nisterie van handel en industrie”. anen onderscheiden zich in niets van de Japanners. Ze spreken Japans als hun moedertaal en velen van hen hebben Japanse namen aangenomen. Het komt evenwel slechts zeer zelden voor dat een van de grote en „respec tabele” Japanse ondernemingen een Koreaan in dienst neemt. Zelfs niet als deze betere papieren heeft dan een ook naar die baan solliciterende „echte” Japanner. Soms zijn de on dernemingen zich er niet eens van bewust dat ze iemand van Koreaan se origine in dienst hebben. Komt men ei achter, dan gebeurt het niet zelden dat deze Japanse Koreaan bot weg wordt ontslagen. De Britse minister voor prijzen en consumentenzaken, Shirley Williams,- heeft gisteren aangekondigd dat zij „niet in de actieve politiek zal blijven” als Groot-Brittannië uit de Europese Econo mische Gmeenschap zou treden.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3