Haven E. R. de Vries neemt afscheid Stichting Het Dorp Velsen wil van Scheveningen Radio een historisch boek uitgeven Monteur verliest duimtop Man bekneld onder plaat ijzer Scheidsrechters ontvangen straf commissie woensdag 2 oktober 1974 TOM OKKER 12.50 I prof tennis circuit IJmuider Courant I Beverwijkse Courant I to (fe vishal „FLORALIA" OP BETHLEMSCHOOL ■r^ ML lilgl jL- v Abf.1 Na 45 dienstjaren als telegrafist Op zoek naar oude verhalen en anecdotes n Enkel verbrijzeld :tie :s Kort IJmondnieuws 5 4 PLAATSELIJK NIEUWS 1974 DONDERDAG 2 6 SEPTEMBER (Van een onzer verslaggevers) ER de abonnees van AR NIKKI PILIC z 1 in de Kennemersporthal, aanvang 19.30 uur Deelnemers: CLIF DRYSDALE TONY ROCHE voor de in Haarlem te spelen tenniswedstrijden op Zaandam: Westzijde 23 Wormerveer: Wandelweg 34 IJmuiden: Lange Nieuwstraat 427 Beverwijk: Zeestraat 18 AAN ONZE KANTOREN: Haarlem: Ged. Oude Gracht 82 Soendaplein/Floresstraat Calif orniëplei n 17 Hillegom:v.v.v. Jhr. Mockkade NORMALE TOEGANGSPRIJS f 15- TEGEN INLEVERING VAN DEZE BON satie iboden ontvangen 2.50 reductie op de toegangsprijs van het Voelhorens VELSEN De Stichting Het Dorp Velsen is bezig een interes sant initiatief te ontplooien. In ver band met het feit dat het jaar 1975 door de Raad van Europa is uitge roepen tot Monumentenjaar, wil deze Stichting in breed verband de aandacht vestigen op het oude dorp Velsen en alles wat daarmee sa menhangt. Dit zal, als alles gaat zo als het bestuur van de stichting zich dat voorstelt, uitmonden in de tot standkoming van een fraai boek werk over deze oude dorpskern. Vooral veel plaatwerk foto’s, prenten en zo nodig ook tekenin gen moet dat boek dan tot een aantrekkelijk bezit maken voor een ieder die belangstelling heeft voor Oud-Velsen. BBlilB - J .as*- -afe 31 RB ias (Van een onzer verslaggeefsters) IIIHMMI IIUIIIIIIIIi (Van een onzer verslaggevers) Maar naast het uitgebreide kijkwerk amr ■N (Van een medewerker) (Van een medewerker) en 8.700, UK lending wijs ie n. Illlllllllli >omkeu- speciale beukens H’lem. n eiken blokken id afge- ander- r franco ardhout, GESTOLEN. Aan de zuidwestkant van de Velsertunnel, waar het Rozenhage- pleintje ligt, is een motormaaier gesto len. De waarde van het apparaat be. draagt vijfenveertighonderd gulden. In de IJmuidense Bethlehemschool aan de Radarstraat wordt op het ogenblik de jaarlijkse floraliatentoonstelling gehou den. Het is een expositie die door de leerlingen is ingericht. Zij brachten van huis zelf gekweekte planten en bloemen mee. Op de expositie zijn ook allerlei bloemstukjes te zien. Donderdag vertrokken: Emsland, Sol- vesborg, IJmuiden; Ciudad de Medelin, Bilbao. VELSEN. De 43-jarige J. J. Kree. mers uit Beverwijk, monteur bij de Belgi. sche Firma Savenkoul, is gewond ge raakt tijdens het lossen van balken in de giethal van oxystaalfabriek 2. Hoofd- fel. 023- ng bij MWM<W 10-74 tot 1- kam, on van Tel. 023- Voorlopig wordt gewacht op verhalen en op plaatwerk. Wie iets wil bijdragen kan contact opnemen met de Stichting Het Dorp Velsen, telefoon 02550-17649. Zekerheid is er ook nog niet over de oplage van het boek. Er wordt gedacht aan een eerste oplage van tweeduizend omdat de ervaring geleerd heeft dat een dergelijk aantal zeker aftrek vindt. De kosten die dit alles met zich meebrengt, zullen via subsidies moeten worden ge dekt. Hoogovens en de Plaatwellerij hebben al toezeggingen gedaan en Van Gelder bleek bereid het papier bij te, dragen. DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN DAGBLAD VOOR BEVERWIJK. HEEMSKERK EN VELSEN Hij raakte bij het lossen met zijn rechterduim bekneld. Later moest de duimtop worden geamputeerd in het Ro de Kruis Ziekenhuis in Beverwijk. Dat zal plaats hebben op de recreatie- afdeling van Scheveningen Radio, van ’s middags twee tot vijf uur, waar aan alle vrienden en bekenden gelegenheid wordt geboden om afscheid te nemen. aanvulling kan betekenen op wat er al bekend is. Op de traditionele Pinkenmarkt, die Een doorkijkje bij het dorpsplein van oud-Velsen. Op de achtergrond de Engel- munduskerk. Rechts het voormalige oude gemeentehuis, waarvoor het oude Raad huis dat er nu nog staat later werd neer gezet. Dit plaatje dateert uit 1894. IJMUIDEN. Woensdag werd te IJ muiden aangevoerd door 5 schepen: 2650 kilogram tong, 54 kisten tarbot en griet, 145 kisten kabeljauw, 44 kisten schelvis, 31 kisten wijting, 589 kisten schol, 29 kisten schar, 38 kisten varia., De carrière van de heer de Vries bij Scheveningen Radio heft enkele onder brekingen gehad: voor militaire dienst (1930-1931) en later tijdens de oorlogsja ren, nadat het kuststation. op last van de Duitsers werd geliquideerd. De oorlogs jaren bracht hij, na een korte periode van lesgeven op het postagentschap in de Meervlietstraat door op het telegraaf kantoor in Amsterdam. In de jaren 1945 en 1946 leverde De Vries een belangrijke bijdrage aan de wederopbouw van het kuststation, dat E. R. DE VRIES weg bij Scheveningen Radio Bij de foto: Een van de inzendertjes, de twaalfjarige Tineke Kramer, legt de laatste hand aan de floraliaexpositie. Al deze vrolijke inzendingen, bont van kleur en compositie, zijn in een van de lokalen opgesteld waar ze beoordeeld zullen worden door een jury. De ouder- commissie van de school heeft verschil lende prijzen beschikbaar gesteld. Met dit jaarlijkse evenement hoopt de Beth lehemschool de creativiteit van de kinderen te stimuleren en hen ver trouwd te maken met de natuur. Voor ouders en andere belangstellenden is de floraliatentoonstelling vanavond te be zichtigen van zeven tot negen uur. Woensdag in IJmuiden aangekomen: Rijnstroom, Harwich; Norman Flower, Gr. Yarmouth; Vechtstroom, Hull; Bri- nio, Gr. Yarmouth; C.V. Staghound, New York; Lapponia, Kotka; Zodiac Mario, Gunness; Helle Steen, Sviles; Globar Challenger, Dublin; Neptunus, Hamburg; Parkgate. Rochester, IJmuiden; Stolt Hora, Cartagena; Titan Service, Cont. Plat; Joule, St. Nazaire, IJmuiden; Anne Mette, Hamina; Albarat, Vlissingen; Heinrich Nagel, Hamburg; Elderstrand, Kiel, IJmuiden; Dietrich Oldendorf, Lu- lea, IJmuiden. VELSEN-NOORD. De scheidsrech- tervereniging „IJmond” opent het nieu we seizoen met een clubavond, vrijdag 27 september, in de kantine van het sportpark „Rooswijk”. Een bijeenkomst waar de heer Grijmans, voorzitter van de strafcommissie van de Haarlemse voetbalbond, een inleiding zal houden over strafzaken in de KNVB. Woensdag uit IJmuiden vertrokken: Jean E., Londen; Chemiste, Nantes Grangemouth; Eugenie Cotton, Stettin; Djatisari, Le Havre; Viking, Rotterdam; Duvenstedt, Londen, IJmuiden; Gesine, H„ Haringvliet; Skagern, Boston, Zaan dam; Tor Hollandia, Gotenborg; Huber- na, Stolferborg, IJmuiden; Rijnstroom, Harwich; S. H. Morgmet, Cont. plat; Anne Nova, Gunness; Use Clausen, Klai peda; Holland, Thames; Calvijn, Odense, IJmuiden; Djatibarang, Hull; Eileen. N. Dagenham; Vechtstroom, Hull; Nassau- borg, Delfzijl; Steinbjorn, Rotterdam; Monarch, Simonsvik, IJmuiden; Herman Suhr, Liverpool, IJmuiden; Staghound, Bremerhaven; Holstenland, Bilbao; Kal- liste, Marseille; Gulffleet 7, Cont. Plat. Donderdag aangekomen: Virgilia, Car diff, IJmuiden; Bauska, Ventspils; Fridel, Poole, Velsen. IJMUIDEN. Op dinsdag 1 oktober zal de heer E.R. de Vries, bureauchef van het Rijkskuststation Scheveningen Radio de PTT-dienst verlaten, daar hij deze maand de pensioengerechtigde leef tijd heeft bereikt. Bijna 46 jaar heeft de heer De Vries op het kuststation gewerkt. Hij heeft een indrukwekkend stuk geschiedenis meegemaakt. Evert de Vries werd op 14 september 1909 in Hoorn geboren. Bijna twintig jaar later behaalde hij het Rijkscertifi- caat eerste klasse voor scheepsradiotele- grafist en na enkele korte zeereizen kreeg hij een baan aan de wal als leerling-radio-telegrafist op het tele graafkantoor van Amsterdam. Daar van daan werd hij overgeplaatst naar Sche veningen Radio hier in IJmuiden, dat toen was gesitueerd aan het Sluisplein. De personeelsbezetting van het kuststati on bestond indertijd uit 15 mensen: 14 man voor de exploitatieve en admini stratieve dienst en één technicus. Nu 1974 zijn er alleen al voor de ex ploitatieve dienst tweehonderd mensen in dienst. De besommingen waren: IJM 44 12.400, IJM 94 136 21.000, WR 47 20.000. ite sport 0 4 pitj Nestor 100 Wij- :d. Vel- slaapka- Haarlem aan de slaapka- 1 onder- Lever- nuitput- id van gen met deurtjes :n voor re kleu- iken bij e maten mee en i meten, i vanat 228 cm iet elk iaarlems answeg- rlein. „IJmond” denkt ver vooruit: men maakte bekend dat het traditionele Sin terklaasfeest voor de kinderen plaats vindt op 30 november, in de „KIC”- kantine op „Rooswijk”. IJMUIDEN. Bij een bedrijfsongeval is gisteren een 53-jarige Velsenaar ge wond geraakt. De man was betrokken bij de sloop van de gashouder aan de Trompstraat. Toen een stuk wand van vijfentwintig meter lengte in elkaar zakte, raakte de man bekneld onder een plaat ijzer. Zij linker enkel werd ver brijzeld. De man is naar het Zeeweg Ziekenhuis vervoerd. Per 40 kilogram: tarbot 385-112, griet 234-108, kabeljauw 1 121, kabeljauw 2 168, kabeljauw 3 134-114, kabeljauw 4 148-110, kabeljauw 5 94-71, schol 1 84- 70, schol 2 82-66 schol 3 108, schol 4 66- 60, schelvis 1, 88, schelvis 2 88-48. schel vis 3 92, schelvis 4 67-59. wijting 2 84, wijting 3 87-72, schar 87-52, krab 45, poontjes 34-17. haai 74-31, rode poon 67- 64. steenbolk 73-52, schartong 85. Prijzen in guldens: Per 1 kilogram: Grote tong 10.77-10.01, middel tong 10.90-9.94, klein middel tong 9.16-8.79, tong I 6.85-6.68, tong 2 5.53- 5.25, tarbot 12 97-12.55., uis met woonk, ■aagprijs o.g., lid 5. ntr. van 'k„ nwe. Oosten- ngel 2A, comité in het leven geroepen. Dat be staat uit Siem Schaafsma, architekt en dorpeling van Oud-Velsen, gemeente-ar- chivaris Rolle, Gerard Jol, landschapsar- chitekt van de gemeente Velsen, de heer P. Fons, onvermoeibaar speurder van de archeologische werkgroep Velsen en Haye Gemser, beeldend kunstenaar. Zij zullen alle tekst en plaatwerk verzamelen. Mevrouw Franse zegt daar over: „We zoeken nog naar iemand die de verhalen en gegevens zodanig kan bewerken dat er een interessant resul taat ontstaat. Ik denk dan zelf bijvoor beeld aan iemand als Adriaan Morriën. Maar daarover is nog niets zeker”. toen gehuisvest werd in de oude Wilhel- minaschool aan de Houtmanstraat in IJmuiden. De daar aanwezige watertoren werd toen als antennemast gebruikt. Door de grote uitbreiding van het aantal kortegolfzenders aan boord van schepen, werd langzamrhand de huis vesting in de oude school te beperkt door het toenemende personeelsbestand. Er werden commissies ingesteld en vele verzoeken om uitbreiding gingen de deur uit. Toch gebeurde er niets. Het verhaal gaat dat De Vries, moe van het „ambtelijk gedoe” van „kijke, kijke, niet kope”, bij de eerstvolgende komst van een commissie de archieven leeghaalde en bundels paparassen en wat dies meer zij kwistig rondstrooide door de twee lokalen en de gang. Bo vendien werden alle mogelijke en onmo gelijke toestellen bezet met personeel en iedereen die niets te doen had werd zogenaamd aan het zwoegen gezet. De list lukte en de commissie ging overstag. Zo kwam Scheveningen Radio op het tweede Sluiseiland terecht. Dat gebouw is intussen ook afgebroken en sinds drie jaar bezet het kuststation een deel van het grote PTT-pand aan het Marktplein. Het pand waar de nu vertrekkende man 1 oktober voor het laatst als werkne mer zal zijn: om zijn afscheidsre ceptie te vieren. Stadsarchivaris Siebe Rolle en me vrouw J. Franse van de Stichting Het Dorp Velsen, zetten deze toekomstplan nen woensdagochtend uiteen in het Vel- sense stadhuis. Op de kamer waar Siebe Rolle de historie van de gemeente con serveert, is sinds kort enig kloek meubi lair geplaatst dat vroeger het oude raad huis in Velsen sierde. En gezeten in die oude monumentale stoelen is het ge makkelijk je te verplaatsen naar het onderwerp van gesprek: het boek dat op stapel gezet wil worden en dat naar de mening van mevrouw Franse en Siebe Rolle een verband moet gaan leggen tussen het vroegere Velsen en dat wat er nu nog zorgvuldig van wordt be waard. „Het wordt echt een plaatjesboek”, zegt Rolle, „Waardoor de lezer zich door middel van de illustraties een beeld kan vormen hoe het vroeger was in Oud- Velsen, maar ook hoe het er nu nog is. Medio 1975 moet het verschijnen en er wordt naar gestreefd de prijs zo laag ■mogelijk te houden. Dat zal ongeveer vijftien gulden worden”. wordt er toch ook naar gestreefd om het boek ook lezenswaardig te maken. Voel horens worden uitgestrekt naar alle kanten. Zo is er dezer dagen een gesten- cilde rondbrief verschenen en daarin worden de „geachte lezers, Dorpers en Donateurs” uitgenodigd om hun zegje over de historie van dit stukje gemeente te doen. De Stichting vraagt een ieders medewerking om zoveel mogelijk van wat er nog over het dorp en zijn voormalige bewoners bekend is, te ver zamelen. Het gaat daarbij onder komende zaterdag weer op het plein voor en rond de Engelmunduskerk ge- houden wordt, gaat de Stichting Het Dorp Velsen ook al actief worden. In stand nummer elf zullen medewerkers van de stichting klaar staan met band recorder en schrijfgerei om oude verha len en anecdotes vast te leggen. Mevrouw Franse: „Maar we kunnen ons voorstellen dat niet iedereen in de gelegenheid is om naar ons toe te ko- men. Daarom zou ik willen vragen. vooral ook aan oudere mensen, laten ze S contact met ons opnemen als ze iets willen vertellen. Dan komen wij naar hun toe. Laatst belde zelfs een man op uit Heerlen. Hij heeft al ingetekend op het boek en binnenkort ga ik eens naar i hem toe. Ik maak me sterk dat er nog heel wat mensen zijn die leuke herinne- F ringen kunnen vertellen. Over de oude koemarkt bijvoorbeeld. Als ze prenten of foto’s hebben, dan willen wij ze graag F in bruikleen hebben”. Rolle: „En als ze die dingen willen af staan, dan kan dat. Graag zelfs. Dan T bewaren we ze hier in het gemeentear- r chief. Daar zijn ze veilig voor het nage- slacht”. In de stand die zaterdag op de Pin- kenmarkt komt te staan, bestaat ook al gelegenheid om op het boek in te teke- nen. Dan geldt een aantrekkelijke kor- ting van twintig percent. Om tot een goede samenstelling van kat boekwerk te komen, is een speciaal Voor maandag 21 oktober staat de tweede clubavond op het programma. Tijdens deze avond komt de spelregeltest aan de orde en zal er een klaverjas- drive zijn. zamelen. Het gaat daarbij onder meer om prentbriefkaarten, oude kranten of tijdschriften of knipsels daaruit. Eigen- i lijk is alles welkom dat maar enigszins een i_-. «fe-'-nfê WW* - SS®®' r’1 u

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 5