Geef Max de Zak” belooft Kloosterzusters weg uit Heemskerk Velsen-Noord Schitterende opvoering van Per autobus naar Hilversum Examens VELDHUIS Suède Velsen geeft cursus in Ruim f 30.000 ingezameld voor KWF pl Verenigmgsnieuws ÉS Otent] Rode Kruis in Velsen succes te worden „LUCIFER" IN LABYRINTH Nappa kleding" „Grafin Maritza” te Velsen 4 9 Stichting hielp al honderden mensen op vakantie VERTROKKEN NAAR NIEUWE NIEDORP Kalman’s vermakelijke operette AU met nico scheepmaker F f v - 1 26 DONDERDAG SEPTEMBER 1974 PLAATSELIJK NIEUWS I Velsen-IJmuiden Beverwijk Heemskerk Velsen-Noord w. III en heren •n Wijk aan Zee Breestraat 12 Beverwijk Tel. 25629 - VELSEN De Hoofdstad-Ope rette heeft voor het dertigste sei zoen in haar bestaan de operette „Grafin Maritza” van Emmerich Kalman ter opvoering gekozen. Meer dan tweehonderd keer zal het ensemble dit kostelijke theaterstuk, dat in 1924 in het „Theater an der Wien” in Wenen zijn eerste voor stelling beleefde, in vele plaatsen in ons land ten tonele voeren. II - - -..•I I S. DONDERDAG 26 SEPTEMBER VRIJDAG 27 SEPTEMBER Geo- Uit de verkoop van de kleren kan de Huygens- Huygens- jan nanaersun gai 111 uumvacijuc en uitbeelding een aristocratische, sterke De cursuskosten zijn 25 gulden. De cursus zal worden gehouden in de EH- BO-post in het vroegere barakkenkamp van het huidige sportpark Rooswijk. Een bijzonder woord van verdient Lazio Pali Jr. om mende solo-vertolking van Ondanks de regen is de actie „Geef Max de Zak” in Santpoort gisteren een succes geworden. Iers, voor het ballet, voor de kostuums, de decors en de belichting. De Hoofdstad-Operette heeft in Velsen gezorgd voor een operette-feest tijdens Prinsesselaankerk, Prinsesselaan 10. 20 u. beraadslagingen over opzet en uitwer king gespreksgroepen. Wijk aan Duin, Wilgenhoflaan. 20 u. kienavond. Kameleon, Drechtstraat. 20 u. impro- visatiespelen. Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. VRIJDAG 27 september Openbare bibliotheek. De Zwaanstraat 4a: volwassenen en jeugd 19-21 u. t to VELSEN. In Velsen is gisteren de actie „Geef Max de Zak” van start gegaan. De inzameling van oude kleren zal in de gemeente drie dagen duren en vrijdagavond worden beëindigd. VELSEN-NOORD. In Velsen-Noord wordt binnenkort door het Rode Kruis Velsen-IJmuiden een cursus georgani seerd voor beginners, die na de cursus examen kunnen doen voor het EHBO- diploma. haar toemee door ons land, welke onge twijfeld een zege-tocht zal worden. P. ZWAANSWIJK VRIJDAG 27 SEPTEMBER Velserbad, Briniostraat, 6.30-8; 12.15- 13.15; 1645-18 en 19.30-21 uur; gemengd zwemmen. Centrale bibliotheek en filialen, Plein 1945, 14.30-17.30 en 19.30-21.30 uur (vol wassenen en tieners); Willemsbeekweg: 15.30-17.30 uur (jeugd en tieners) Wüste- laan, Santpoort 19-21.30 uur (volwasse nen, tieners en jeugd); WUkerstraatweg, Velsen-Noord; Zeewjjkplein, IJmuiden- West: 14.30-17.30 uur (volwassenen, tie ners en jeugd). VELSEN-NOORD. De afdeling Be- verwijk-Velsen-Noord van de VARA, die al geruime tijd heeft uitgezien naar de mogelijkheid een radio-life-uitzen- ding van de programma’s „Z.O.” en „de Rode Haan” in Hilversum te kunnen bijwonen zal hiervoor nu de gelegenheid krijgen. Zaterdag 9 november zullen de ze uitzendingen per autobus worden be zocht, waarbij het vertrek al vroeg is vastgesteld om tijdig in Hilversum te kunnen zijn. Van de Beneluxlaan hoek Europaplein in Beverwijk wordt gestart om kwart voor zes en om zes uur wordt ingestapt op het Stationsplein in Bever wijk. Aangezien het een hele dagtocht be treft zal brood moeten worden meegeno men. Voor het overige zorgt de ontvan gende omroep. Men kan zich nog aan melden bij de heer C. Buis, Geulstraat 7, Beverwijk, telefoon 02510-34958. Stichting „Beter met Max”, die opgezet is door Max Tailleur gratis vakantierei zen organiseren voor minder draag- krachtigen, zieken, eenzamen, bejaarden en andere „vergeten groepen”. Op deze manier heeft de stichting al honderden mensen een plezierige vakantie op Mal lorca kunnen aanbieden. In samenwerking en onder toezicht van de gemeente zal na afloop van de actie het totaal opgehaalde gewicht kle ren worden bepaald. Dan kan de stich ting berekenen hoeveel mensen voor een vakantie in aanmerking komen. Deze mensen worden op advies van de Vel- sense sociale dienst in samenwerking met het gemeentebestuur geselecteerd. Vrijdag zal er worden ingezameld in IJmuiden. VELSEN. De jaartijkse collecte van het Koningin Wilhelmina Fonds voor de kankerbestrijding heeft in Velsen precies 30.181,43 gulden opgebracht. Dat is zo’n vijfduizend gulden meer dan vorig jaar. Deze opbrengst is alleen van de Vel- sense gemeenteleden ten zuiden van het Noordzeekanaal. In de diverse delen van de gemeente werden de volgende bedragen ingeza meld: Santpoort-Noord: 5970 gulden Santpoort-Zuid: 3661,50 gulden, Driehuis: 2310,85 gulden, Velsen-Zuid: 1345,31 gul den en IJmuiden: 16.893,77 gulden. In jongerencentrum „Labyrinth” speelt vrijdagavond de formatie „Lucifer”. De groep, bestaande uit Hennie Huisman (slagwerk), Dick Buysman (bas en zang) en Margriet Eshuys (orgel, gitaar, piano en zang), brengt een wervelende show, geladen met swingende muziek en een grote dosis humor- Hun onlangs versche nen single „Open Book” leverde de groep in Van Oekels Discohoek de trofee op. Vanavond wordt in „Labyrinth” de film „Magnificent Seven” vertoond, aan vang 20.30 uur. DONDERDAG 26 SEPTEMBER Progress-sociëteit, Const, straat. Geopend vanaf 20 u. In een druilerig regentje liepen gister middag twee militairen van de Haarlem se Ripperdakazerne door de straten van Santpoort, voorafgegaan door een grote vrachtwagen. Aan de oproep hadden nogal wat inwoners gehoor gegeven want overal op de stoepen stonden de bekende wit-plastic zakken volgestouwd met afgedankte kleding. Binnen een paar uur was de grote militaire wagen tot de nok gevuld. Verschillende ploegen hebben gisteren zo’n tien ton bij elkaar gehaald. „Het gaat geweldig, glunderde een manschap onder zijn kletsnatte ba ret. „We hopen vrijdag de dertig ton vol te maken”. HEEMSKERK Het tuindersdorp zal het voortaan zonder de stimuleren de aanwezigheid van de zusters Franciscanessen in het Mariaklooster moeten doen. Woensdagmorgen herinnerde niets meer aan het negentigjarig verblijf van de communiteit in Heemskerk. De verhuizing naar Nieuwe Niedorp, waar de zusters een nieuw klooster hebben betrokken, ging dinsdagavond de slotfase in, toen de allerlaatste spulletjes in de verhuiswagen werden ge dragen en richting Noordkop werd gereden. Zoals bekend moest de communiteit het klooster verlaten, toen bekend werd, dat de Laurentiusparochie het herstel van het klooster niet kon be talen en tot ontruiming van het gebouw werd besloten. De kloosterzusters hebben in het negentigjarig verblijf in Heemskerk een eigen en aparte plaats in de gemeenschap verworven. De gemeenschap was zeer actief in het onderwijs en de vijftien zusters gaven al hun krachten aan het sociaal werk, zoals het bezoeken van zieken en bejaarden. Voor deze hulp en warme vriendschap dankte de Heemskerkse gemeenschap de zus ters tijdens een zondag in de Laurentiuskerk gehouden eucharistieviering, waar honderden afscheid van de zusters namen. VRIJDAG 27 september Openbare bibliotheek. Wijkerstraat- weg: 14.30-17.30 en 19-21 u. „Marnix van St. Aldegonde”. HAVO-diploma: de heer D. W. H. Pletting, Santpoort, mej. G. P. Roelof - sen, Santpoort; mej. M. Schipper, Over- veen; mej. J. Stelma, Haarlem; mej. J. P. van Z^ggeren, Haarlem. ATHENEUM-b diploma: mej. A. A. Blom, Santpoort; de heer E. P. Kroon, Ik ben een slonzige radioluisteraar, dat geef ik toe, ik luister alleen maar gericht om één uur naar „Raden maar” van Kees Schilperoort (gisteren werden zowaar de ruitensproeiers van de auto geraden), en ook ik ben allang van plan eens een keer naar „Uitlaat” te luisteren, want het schijnt erg de moeite waard te zijn, dus ik zet tegen zes uur gisteravond zonder erg de radio aan, want Ik had gelezen dat er tussen zes uur en kwart over zeven flitsen van FinlandNeder land op Hilversum 3 te beluisteren zou den zijn. Blijkbaar prik ik net in Hilversum 2, waar Joop Niezen mij meldt dat de Finnen na 25 minuten spelen met 1-0 voorstaan! Goed, even later is het zes uur, ik zoek Hilversum 3 op, kan niets vinden, herinner me opeens dat Hilver sum 3 na zes uur verhuist naar de FM- zender, ik bestudeer de kleine lettertjes in de omroepgids, ik bestudeer ook mijn toestel, en ontdek dat ik er geen FM op heb! Ik geef toe, het is een eenvoudig apparaat, hoewel je er menige buiten landse zender op kunt ontvangen. Ge lukkig heb ik elders in het huis nog een beter toestel, daar staan wel de letters FM op, maar horen: ho maar. Ik wend me nu tot mijn autoradio buiten, die blijkt wel lange golf te hebben maar geen FM, dus daar sta ik, als belastingbetalend Nederlander, na zes uur opeens met lege handen, ondanks mijn drie toestellen en een onberispelij ke staat van dienst. Een vreemde, tegen natuurlijke toestand. Honderdduizenden landgenoten zullen, vrees ik, in dezelfde noodsituatie hebben verkeerd. Het zal allemaal zijn redenen wel hebben, en heel normaal zijn (tenslotte gaat de zon ook omstreeks een uur of zes onder, en daar klagen we ook niet over), maar ik voelde me toch behoorlijk genomen. Gelukkig is de televisie in zo’n geval een trouwe kameraad die nooit verstek laat gaan. Ik heb bijvoorbeeld met veel plezier de Tsjechische film „Hori, ma Panenko” teruggezien, die met begrip voor de situatie de overigens weinigzeg gende titel „Die nacht liep alles uit de hand” meekreeg, terwijl de film toch letterlijk vertaald in de bioscopen la geweest onder de prachtige titel „Het brandt, mijn liefje!” Een titel die ik, onder allerlei omstandigheden, nog wel eens citeer, maar die natuurlijk weer niet goed genoeg was voor onze afge platte bioscoo„ -titelvertalers. „Het brandt, mijn liefje” is een soort Tsjechische „Fanfare” maar dan bedui dend leuker, aandoénlijker en tegelijk cynischer. Als je zo’n film ziet, besef je weer eens hoe eenvoudig het in wezen is om iets te maken waar je om kunt lachen zonder je af te hoeven vragen waarom je eigenlijk lacht. Op de andere zender was „Edwin alleen”; een goed, smaakvol programma, dat er netjes uitzag en waarin Edwin Rutten er blijk van gaf een goede stem te hebben, zonder dat je nu meteen het verlangen in je voelde opkomen iedere maand zo’n programma te zien. Daarna kregen we, omdat het Frelimo precies tien jaar geleden zijn strijd begon, een film van René Coelho over Mozambique, met enerzijds arbeiders aan wie het Frelimo voorbij leek te gaan (de een wist er eigenlijk niets van, de ander wachtte wel af wat het zou worden), en anderzijds bewuste en daardoor zelfbe wuste leden van het Frelimo, die wel degelijk wisten waar het om ging. Hier en daar werd ook nog een tipje opge licht van de sluier waaronder veel ar moede, halve honger en Portugese wille keur verborgen gingen. In Kenmerk trof me vooral het inter view met een groepje teleurgestelde Russische joden, die van Israël in België waren beland. Waarom waren ze uit Israël weggegaan? Vanwege de hitte, zeiden enkelen, maar een vrouw zei: waarom zou ik er omheen draaien. In Odessa kon ik overal naar toe, naar toneel, naar theater, maar in dat achter lijke Israël waar ik zat was niets te beleven. En een 55-jarige arbeider be klaagde zich erover, dat hij al die jaren als jood in Rusland had moeten leven, en het daarna als Rus in Israël niet beter kreeg. In Panoramiek trokken de Palestijnen de aandacht, en daarbij vooral de wijze waarop hun guerrilla’s worden getraind. Ik kan uit eigen ervaring vertellen dat het op die manier, onder een echte kogelregen, bij ons niet toegaat, of ik moet aldoor geluk hebben gehad. Het Frelimo, de Palestijnse guerrilla’s, de Russische joden, de gele kaarten voor Neeskens en Cruijff, het was maar goed dat „Het brandt, mijn liefje” voor wat tegenwicht zorgde. VRIJDAG 27 september Progress-sociëteit, Const, straat Geopend vanaf 20 u. Openbare bibliotheek. Kerkweg 45: volwassenen 14-17.30 en 19-21 u., jeugd 15.30-17.30 u. Hulpdienst Help een handje. Van maandag tot en met zaterdag van 8 tot 10 uur: Zeestraat 81, tel. 24617 of bij de bekende wijkhoofden en medewerkers. Sportfondsenbad, Kuikensweg. pend van 9-12 en 13.30-15.30 u. Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. Openbare bibliotheek. Kerkstraat 44: volwassenen 14-17.30 en 19-21 u.; Am- stelstraat 44: volwassenen en jeugd 14.30-17.30 en 19-21 u.; Kingford Smith- straat 110a: jeugd 15.30-17.30 en 19-21 u. DONDERDAG 26 SEPTEMBER Velserbad, Briniostraat, 16.30-17.30 uur: gemengd zwemmen. Centrale bibliotheek en filialen, Plein 1945: 14.30-17.30 uur volwassenen en tie ners); Willemsbeekweg: 14.30-17.30 uur (jeugd en tieners); Wijkerstraatweg, Vel sen-Noord: 19-21.30 uur (volwassenen, tieners en jeugd); Zeewijkplein, IJmui- den-West: 19.30-21.30 uur (volwassénen en jeugd). Gymnastiekzaal Ossendorpschool, Wijk aan Zeeërweg, 20 uur: les en conditie training boksclub „De Ring”. In den Abeel”, Abelenstraat, 20 uur: repetitie „V.A.T.”. Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen 20 uur: contactavond, Fauna Felisenum. voldoening gaf. Voortreffelijk was ook Anita Heins als het jeugdige gravinnetje Lisa. Lily Loerkens was in haar komi sche uitbeelding van vorstin Bozena on verbeterlijk. Dan wil ik zeker nog noe men de voortreffelijk zingende Marga de Boer en haar exotisch geaard spel als de zigeunerin Manja. Jan Handerson gaf in uitstekende zang feil UllUCClUillg een dito lutiauovnc, oucrac graaf Tassilo te zien. Uitzonderlijk goed was Jacco van Renesse in zijn vlotte vermakelijke vertolking van baron Ko- loman, waarbij hij ook verrraste met zijn glanzende zang. Voor Jacco van Renesse was dit optreden een operette debuut, dat een verrassende indruk maakte. Kostelijk werk leverde ook An toni Wink als vorst Populezcu. Leonard Horn had als Penizek een betrekkelijk kleine rol, maar wat hij er van maakte was buitengewoon goed. waardering zijn uitne- tziganemu- ziek in een authentieke stijl, waarbij hij af en toe ook begeleid werd door het Hoofstad-Operette-orkest, dat onder lei ding van de dirigent John Kapper een groot aandeel had in het succes, dat de opvoering verkreeg. Langdurig was het applaus aan het slot van de avond, waarin alle grote waardering lag besloten voor alle spe- Eventuele deelnemers moeten zich zo mogelijk voor 10 oktober aan melden, op één van de hier volgende adressen: hr. J. J. Winkel, Heirweg 17 (02510-23147); hr. A. Zomer, Verbin dingsstraat 20 en bij het echtpaar H. C. van der Vlies, Van Saelenplantsoen 24 (02510-26401), allen in Velsen-Noord. Dinsdagavond was de Hoofdstad-Ope rette in Velsen, waar zij in de uitver kochte Stadsschouwburg op uitnodiging van de Velser Kunstkring „Voor Allen’ een schitterende opvoering van Kal mans voortreffelijke operette heeft ge geven. In de tijd, waarin deze operette ont stond, kwamen er vrij veel stukken in dit genre in omloop, die wat inhoud en muziek betreft, geen niveau hadden. „Veel-schrijvers” namen het niet zo nauw met hun artistiek geweten, zo dit althans aanwezig was, dachten te zeer aan het gewin, maar beseften niet, dat zij zorgden voor een bedreiging van een kunstvorm, die tallozen vele gelukkige uren had kunnen schenken. Emmerich Kalman begreep zijn ver antwoordelijkheid. Hij besteedde zorg aan zijn muziek. Zijn melodieën hadden bij alle luchtigheid en sierlijkheid, bij alle nadrukkelijke gevoelswaarde en rit mische kernachtigheid, muzikale waarde die nog verhoogd werd door een uitne mende instrumentatie, prachtig aange past aan het onderhoudende, amusante, ontspanning brengende karakter van zijn operettes. Ook bij de opvoering in Velsen heb ben de toehoorders weer volop van Kal mans muzieg genoten. Zij was nauw verbonden met het verhaal van de le venslustige, zeer temperamentrijke Ma ritza en de door haar in dienst genomen „Gutsverwalter”, graaf Tassilo. die onder de naam Török haar landgoed beheerde. Om dit tweetal gaat het in hoofdzaak. Maar ook andere figuren komen aan de ontwikkelingsgeschiedenis van de gene genheid van de jonge gravin en de jonge graaf te pas en spelen daarin een rol, die de gehele operette tot een vermake lijke aangelegenheid heeft gemaakt en waaraan men ook uitbundig plezier heeft beleefd. Het was een voorstelling, die uitmunt te door voortreffelijk, uitbeeldend spel, zowel voor wat de hoofdrollen als de kleinere rillen betrof. Lizzi Schöffmann was een uitnemende gravin Maritza, die charmant, gevoelig en pittig spel liet zien 'en heel vaak ook met haar zang Sporthal „Zeewijk”. 19.23 uur volley- balcompetitie. Badhuis, Snelliusstraat, 13-20.30 uur geopend. Fedelusgebouw, Willemsbeekweg, 19.30 uur damclub „IJmuiden”.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 9