Licht ironisch puberteitsdrama uitschieter tussen Nederlandse films radio én televisie Haitink oogst veel succes in Moskou Jazz-driedaagse in Rotterdam ■extosthe Vijf Noordhollandse naïeven met charmante olieverven exclusief bedrukt massief eiken I TELEFUNKEN „Meisje van dertienvan Jan Vrijman 7 meubelfabriek 3 Oisterwijk^ e „De koperen Tuin” op S interieurs i l i terstal Vrije toegang ïl y In het provinciaal gebouw Noord-Holland Vestdijks lievelingsroman Tromp kaas Met Basie en Konitz 13 27 SEPTEMBER VRUDAG 1974 KUNST Aanklacht ir 1 I 8 cassetterecorders. N achtvoorstellingen HAARLEM Een teer punt: is een naïeve schilder werkelijk een naïeveling als zijn type werk als „kunststijl” al jaren lang is ge accepteerd, bewonderd, gekocht en in museumcollecties opgenomen? Nu weer moet je dat antwoord dan zoeken bij „Vijf Noordhollandse naïeven” in het provinciale gebouw Noord-Holland. Ik kom er niet onderuit deze stijl, ondanks alle charmerende indrukken, tevens te zien als een nogal modieus tijdsver schijnsel en ook als een reactie op veel verstandelijke professionele kunst, die bij velen vaak nog meer vragen oproept. Het is vermoedelijk de kinderlijke verademing die velen drijft tot bewondering (en terecht dan) en tevens de makers drijft tot opmerkelijke museale successen. M AMSTERDAM M Leidsekade 102 U (naast Lido, bij Leidseplein) W P tel. 020-233917 Registreer het geluid van een vallende speld. Daar hebt u natuurlijk wel even een perfecte cassetterecorder voor nodig. Gelukkig dat-ie er is. Telefunken maakt 'm. Hij is uiterst gevoelig. Handzaam in het gebruik. En fraai om te zien. Stap eens binnen bij uw winkelier en ontdek zelf de voortreffelijke kwaliteiten van Telefunken cassette recorders. lp werd die waarom vervangen) (ADVERTENTIE) •ajLSraAAT S3 - Haarlem s^SS> (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) WANDKASTEN BANKSTELLENeTAFELS STOELEN*TV KASTEN DEKENKISTEN Trouwens bij een goed functione rende filmindustrie zal er bijna steeds een waterdichte motivatie zijn Wagenweg L 3'en 15, Haarlem hoek Wanenweg-Houtpiein Een tekening van Lucebert uit 1972. „De Kolk te Spaamdam”, een der schil derijen van Willem van Dok. J Voor de kleine prijs van 3,95, krijgt u bij Tromp ’n fraai bedrukte, houten kaasplank mee (bij be- steding van minstens 5,- aan kaas)! Er zijn vier afbeeldingen; spaar ze! En kom gauw ’ns snuffelen tussen onze 160 soorten kaas, die wij voor u op de plank hebben liggen! Tot ziens! in Haarlem: Gen. Cronjéstraat 87 e in Santpoort-Z: Bloemend aalsestrw.138B DE ,JOOI NACHT” kan men ’s nachts ook in Kriterion zien, even als „Les Valseuses” in City 2. Rialto leidt de te verwachten vertoning van „The great Gatsby” in met een reeks fims, waarin Robert Redford de hoofdrol speelt. Begonnen wordt met „Jeremiah Johnson” va Sydney Pol lack. Curtis Harrington’s „Games” met ondermeer Simone Signoret gaat in het Leidseplein Theater, terwijl Stu dio K Junior Bonner van 9am Pec kinpah vertoont (hoofdrol Steve Mc Queen) en The Movies naast de zwij gende Duitse film „Nosferatu” van Murau ook „Themroc” van Faraldo laat zien. CHARLES BOOST blijkt uit de ongeremde activiteit van toch wel in zijn bedoeling ligt. Nog dwingender wordt de vraag naar het „waarom” bij het kijken naar de zogenaamde CRM-films, de met subsidie van CRM gemaakte kor te films, waarvan regelmatig pers voorstellingen gegeven worden. Deze week was er weer zo’n verantwoor ding aan de pers waarbij drie films vertoond werden, respectievelijk van 19, 22 en 43 minuten. Men kent bij deze categorie films de gang van zaken. Een filmer die zelfstandig en uitgaande van eigen initiatief wat wil gaan maken, stuurt zijn plan in naar de afdeling film van de Raad voor de Kunst en wacht gelaten af of zijn bedoelingen goed overkomen en ge nade vinden bij de overheid die het bij gestuurde budget moet goedkeuren en daarop haar subsidie bepaalt. Voor wie geen kans ziet op eigen kosten (en wie is zo rijk?) een film te maken, biedt de subsidiepot van CRM de enige uitkomst. Nu lijkt het mij voor de hand te liggen dat wie deze stap onderneemt grote behoefte voelt het door hem geponeerde project in filmvorm te verwezenlijken. En weer komt men voor raadsels te staan bij het zien van de gekozen onderwer pen. Pieter Verhoeff blijkt zijn zin nen gezet te hebben op een sprookje van Andersen, „Grote Klaas en Klei ne Klaas”. In 43 minuten vertelt hij het ons na, ontdaan van het sprookjesachtige karakter, meer reëel en met een ac cent op de cruheid die sprookjes ongemerkt eigen is. Mooie beelden (van cameraman Mat van Hensber- gen), goed spel, evenwichtig van op zet, enzovoort. Maar wat bewijst nu zo’n film, die door zijn lengte on bruikbaar is voor het programma in een der bioscopen en bovendien te weinig emotioneel, te kaal gemaakt is om een bioscooppubliek te boeien. Het meisje van dertien leert de grote versierder (Rijk de Gooyer) kennen in de film van Jan Vrijman. kleurrijke plaats van handeling (op namen in Perzië en Jemen) en van de mooie mensen die daar leven, maar verder nauwelijks vermag te boeien. Met „Alicia” in Rambrandtplein Theater en in Flora zijn daarmee de aanwinsten op de bioscoopagenda wel bekeken. DE NIEUWSTE FILM van Pier Paolo Pasolini, „IOOI Nacht”, die de ze week te zien is in Kriterion en Calypso, is helemaal in de lijn van zijn recent werk: „Decamerone” en „Canterbury Tales”. Dat komt erop neer dat men een erg mooi kijkspel voor ogen getoverd krijgt, ditmaal natuurlijk in het midden-oosten ge filmd dat in verspreid liggende episo des wat oosterse liefdesverhalen en erotische situaties te zien geeft. Door dit geheel heen loopt het ver haal van de jonge boer Eddin die zijn mooie Slavin Zoemoerroed verliest en de ganse film door op zoek naar haar is, onderwijl allerlei avonturen bele vend. Het is een nogal chaotische film die het moet hebben van zijn MOSKOU. (ANP) Het Concertge bouworkest heeft donderdagavond in Moskou het eerste van een reeks van zes concerten gegeven, welke onder leiding van Bernard Haitink in Moskou en Leningrad plaatsvinden. Voor deze con certen, die worden gegeven in het kader van het cultureel verdrag tussen de USSR en Nederland, is de publieke be langstelling bijzonder groot. Reeds een maand geleden waren alle concerten uit verkocht. Het Concertgebouworkest blijkt in de Sowjetunie grote bekendheid te genieten ondanks het feit dat het hier niet eerder is opgetreden. De 2000 aanwezigen in de grote zaal van het Moskouse Conserva torium, onder wie de Russische onder minister van cultuur, de componist Di mitri Sjostakowitsj en Aram Katsjatoe- rian, de dirigent Kirill Kondrasjin, (van af 1975 vast gastdirigent van het Con certgebouworkest) en de violist Leonid Kogan, staken hun enthousiasme voor de verrichtingen van het orkest niet onder stoelen of banken. Reeds na het eerste programmadeel. de derde symfonie van Schubert, werden orkest en dirigent langdurig toegejuichd. In het middelpunt van de belangstel ling stond echter de uitvoering van Bruckner’s 9e symfonie, een werk dat in Rusland betrekkelijk weinig wordt ge speeld. Het Moskouse publiek, dat als gereserveerd bekend staat, heeft zich na afloop uitgeput in minutenlange ovaties. Na het concert boden de tijdelijk zaak gelastigde en mevrouw Van Dijl een receptie aan voor een aantal Russische gasten en het orkest. De organisatie van deze reis berust bij het Russische staatsimpressariaat Gos- concert, dat ook de „culturele verzor ging” op zich heeft genomen. Zo maak ten de orkestleden gisteren een bustocht door de stad. Vrijdag staat een bezoek aan het Kremlin op het programma. I „De koperen Tuin”, uit 1950, geldt als een der lievelingsboeken van de drie jaar geleden overleden schrijver. Het speelt zich af in een provincieplaats aan het begin van deze eeuw. Hoofdpersoon is Nol Rieske (Aus Greidanus), de zoon van een rechter. Basisthema is de relatie met zijn pianoleraar Henri Cuperus Eric Schneider) een dirigent die aan de drank ins geraakt en de tragiscshe liefde voor diens dochter Trix (Saoha Bulthuis), die uiteindelijk aan haar eigen verleden ten onder gaat. De roman kan worden beschouwd als een aanklacht tegen de bekrompenheid en hyprocrisie, die de gevoelens van de twee hoofdper sonen voor elkaar, trachten te smoren. Nols vader en moeder worden ge speeld door respectievelijk Siem Vroom en Lies Franken. Verdere medespelenden zijn onder meer Allard van der Scheer. Annet Nieuwenhuyzen, Hein Boele, Bert Dijkstra en Johan te Slaa. Voor een aantal concerten die in het verhaal voorkomen wordt door het Radio Phii- harmonisch Orkest een symfonie uitge voerd van Herman Mulder, een neef van Simon Vestdijk. Jaap Bogaardt ver tolkt enkele pianosoli. Het ligt in de bedoeling nog een aantal boeken van Vestdijk voor radio te bewerken. Bovenaan de lijst staan „De Vuuraanbidders” (1947) en „Ivoren Wachters” (1951). Tevens denkt men in dit verband aan de achtdelige „Anton Wachter-cyclus”, geschreven tussen 1934 en 1960. WIE EN WAT bepalen de keuze van een filmstof? Waarom worden bijvoorbeeld „The Sting” gemaakt, „The great Gatsby” of „The Exor cist” om nu maar een paar recente films van reputatie te noemen. Bij dit soort grote producties waaraan maandenlang overleg en eindeloze voorbesprekingen voorafgegaan zijn, is een motivering van de keus nog wel vast te stellen. Een populaire roman, een gelukkige combinatie van twee acteurs die het in het verleden zo uitstekend gedaan heb ben, een inspelen op de overal heer sende nostalgie, op het heimwee naar voorbije jaren die zoveel rustiger of gelukkiger of ongecompliceerder lij ken te zijn allemaal min of meer verantwoorde redenen om het dure avontuur van filmmaken aan te dur ven, zonder nochtans zelfs in de beste omstandigheden zeker te kunnen zijn van succes. om een productie te beginnen en pas later zal blijken of die motivatie zo waterdicht was als men aanvankelijk vermoedde. Nee, de vraag waarom men een bepaalde film gaat maken doet zich pas in haar volledig mysterieuze om vang voor bij het bekijken van min of meer zelfstandige producties, waarbij een enkele persoon de ver antwoordelijkheid van een filmpro ject op zich heeft genomen en uit een rijkdom van onderwerpen juist dat éne gekozen heeft, waarnaar de toe schouwer op een gegeven ogenblik kijkt. Neem nu bijv., om dicht bij huis te blijven, „Alicia” van Wim Verstappen die nu in zeventien theaters in ons land loopt. Uit de veelheid van on derwerpen en thema’s die onze roeri ge tijd te bieden geeft, heeft Wim Verstappen met scenarioschrijver Charles Gormley een geval van een mislukt huwelijk gelicht, een alle daags gegeven dat juist daarom bij de uitwerking alle mogelijke zorg vereist om acceptabel te worden voor een groot publiek. Zoals het er nu bijligt kan ik mij nauwelijks voorstellen dat er één bezoeker ook maar een haartje geïnteresseerd zou zijn in de beleve nissen van Alicia die haar bankdirec teur en twee kinderen om onduidelij ke redenen in de steek laat, als niet die belevenissen hoofdzakelijk be stonden in erotische avonturen die haar zelfs naar een sex-club voeren, waar dan de fameuze scène met de (inmiddels vervangen) cola-fles plaatsvindt. „Als ik het woord sex laat vallen, staan ze al te dringen”, heeft Ver stappen in een interview onthuld. Dat zal zonder twijfel waar zijn, maar op de lange duur zal sex een te smalle basis zijn om er een continue film productie op te vestigen. En het het Scorpio-duo dat iets dergelijks ROTTERDAM. (ANP) Rotterdam beleeft op 25, 26, 27 oktober een jazz festival met vijf concerten. De hoofd moot krijgt gestalte in De Doelen, die het festijn organiseert. De produktie is in handen van het impressariaat Acket en Mojo. Het programma wordt gepre senteerd door Michiel de Ruyter. De 25ste concerteren Count Basie en zijn orkest ’s avonds in het Luxor Thea ter en ’s nachts in de grote zaal van De Doelen. Medewerkers aan deze .optre dens zijn Oscar Peterson en Big Joe Turner. De volgende dag verschijnt The World’s greatest Jazz Band op het podi um met de musici Yank Lawson, trom pet; Bud Freeman, Tenorsax; Dick Well- stood, piano; Bob Wilder, Klarinet en sopraansax; Gus Johnson jr., drums; Benny Morton, trombone; Maxine Sulli van, zang en Sonny Russo, trombone. Aansluitend wordt ’s nachts in de grote zaal van De Doelen een programma gebracht „Van rag tot boogie” met: Blind John Davis, Vernon Harrison, Ro bert Shaw, Robert Lockwood, allen pia nisten en het Little Brother Montgome- ry-trio. Zondag 27 oktober treden op: Lee Konitz-Chet Baker Kwintet met Dick Katz, piano, Wilbur Little, bas en Beaver Harris, drums, en het Toots Thielemans kwartet met Rob Franken, electrische piano; Rob Langereis, bas en Bruno Castelucci, drums. hoeven stellen film gemaakt? leven verheerlijkt op een ontwapenende manier. Dat is dan ook zijn voornaamste wapen, echter binnen zijn stijl kundig gehanteerd en vaak zo knap eigenlijk met royale middelen (voor zover daar bij naïeven sprake van kan zijn). Is zo’n man dan nog naïef in de zin van kinderlijk-spontaan na veel oxposities in binnen- en buitenland? (Behalve hier ook in het Amsterdamse Pulitzerhotel). Het werk is er natuurlijk niet minder om, maar de naam dekt de lading al lang niet meer. Het is een professionele kunststijl geworden, overigens hartvero- verend gehanteerd. Willem van Dok uit Overveen, Enk- huizenaar van geboorte en enige tijd wethouder van Beverwijk, begon ook op zijn 65ste als volslagen autodidact te schilderen, eveneens met binnen en bui tenlandse successen toen hij zijn naïevi- teit onder de knie had. Hij spreekt zich directer uit in een beeldtaal die inder daad veel elementen bevat, die als een soort voorwaarde voor de stijl gelden. Hij componeert sterk ritmisch, met een uitgesproken puntige lijnvoering en een voorkeur voor balletjesblauw, helder rood en wit. Het is allemaal heel fris. H. van Weeren is een Amsterdammer, die op zijn 80ste jaar als volstrekt ama teur is begonnen. Hij is inderdaad de enige volkomen onbekommerde naïef in dit gezelschap, die vaak met olieverf op papier werkt en daarin alle lijntjes net jes in oostindische inkt natrekt om vooral duidelijk te zijn. Hij bekommert zich dus allerminst om „officiële” tech nieken wat de meeste anderen wel doen. Zijn werk toont dan ook sterke onder linge verschillen. Hij is ook niet zo totaal blijmoedig als de anderen. Heel onbekommerd (in het schilderen dan) is eveneens A. van der Plas, een gepensioneerde visser in Den Helder, die zijn stiel niet kan vergeten. Hij schildert een stranding bij 'paal 8. een redding- en (Van onze RTV-redactie) HILVERSUM. De roman „De kope ren Tuin” van Simon Vestdijk zal zowel in een radio- als in een televisiebewer king worden uitgezonden. Beide bewer kingen zijn van Yvonne Keuls. De hoor- spelserie wordt de komende maanden in tien wekelijkse afleveringen door de AVRO uitgezonden. De televisieserie, uit te zenden door de NCRV, is nog in het stadium van voorbereiding. De radiobe werking zal in verkorte vorm tevens in een oplaag van 106.000 exemplaren als Bulkboek worden verspreid. Het is volgens de AVRO de bedoeling de belangstelling voor de schrijver Vest dijk te stimuleren. Het betreffende Bulkboek zal volgens de omroep op 85 percent van de scholen worden ver spreid. De TV-serie, geregisseerd door Bob Lowenstein, komt vermoedelijk in het seizoen 1975-1976 in vijf afleverin gen van elk zeventig minuten op het scherm. De hoorspelserie bevat tien afle veringen van ongeveer veertig minuten. Met ingang van 3 oktober wordt iedere donderdagmiddag van 14.30 tot 15.05 uur een aflevering uitgezonden via Hilver- Charmant is het natuurlijk in de eer ste plaats allemaal. Een man als Cor Kaay in Spaamdam, die op zijn „Drees- leeftijd” ging schilderen is zonder meer een poëtische figuur, die dorps- en land- v 'nternation.d Hetzelfde geldt voor „Orgels op Wielen” van Reinier Meijer die het straatorgel behandelt in de geest van „vakmanschap is meesterschap”. We krijgen de opbouw van een orgel: poppen, ornamenten, muziekboeken te zien, afgewisseld door het vertier wat een draaiorgel op straat en in feestlo- kaliteiten kan brengen. „Deze bande loze volksbarok uit „La belle épftque” moeten wij temidden van de heden daagse technische perversiteit be schermen”, roept Meijer in de pro- grammafolder pathetisch uit. Maar als hij die kreet tot thema van zijn film had gemaakt, was er iets minder vervelends uitgekomen dan deze braaf gemaakte documentaire over de bouw van een orgel. Jan Vrijman die allang in de gele deren van de speelfilm had moeten staan, komt nu het beste voor den dag met een korte speelfilm over een dertienjarig meisje. „Meisje van Der tien” is een korte schets over een door haar ouders alleen gelaten schoolmeisje dat op een avond zelf op zoek gaat naar de mysteries rond het seksuele, die ze is dertien! nie mand haar ooit uitgelegd heeft. Met de kleren en de make-up van haar moeder transformeert zij zich zelf in en schuldeloos hoertje waar van Rijk de Gooyer „bloedgeil” wordt. Zij ontdekt de ontrouw van haar moeder op een door de restau- rantramen bespiede „party” en ligt om elf uur keurig netjes weer op haar maagdelijk bedje, waar vader haar nog een standje geeft dat ze veel te laat is blijven lezen. Een licht ironisch en een beetje triest gehouden puberteitsdarmatje, waarin Vrijman’s bijzondere gave van vertellen en van spelregie weer eens overduidelijk blijkt. Bovendien is zijn keuze van onderwerp voldoende actu eel om hier althans niet de vraag te H Toonzaal: Maandag t/m zaterdag 9-18 uur, donderdagavond tot 21.38 uur. berging van een schip en dergelijke herinneringen met de overtuiging van de man die het gezien heeft, zelfs al zou hij een foto of andere afbeelding als rugge- steuntje gebruiken. Hij is ook het meest schilderachtig in zijn penseelstreek als het om wit-kruivende golven rond stam pende scheepjes gaat. Willem G. Bakkum is met zijn 55 jaar de jongste en reeds enige jaren bezig. Hij vormt dus een uitzondering op vele naïeven, die pas na hun pensioen de schilderkunst als vrije tijdsbesteding kiezen. Hij toont ook het minst de naïeve stijlkenmerken, die men gewend is. Hij ziet soms af van de felle kleuren als hij een avondstemming aandurft, maar gebruikt ze weer wel in andere scènes, met het dorpse landleven van Dirkshorn als onderwerp. Een opmerke lijk penseelgebruik, waarmee hij als het ware arceert en minder rechtlijnigheid in zijn contouren stempelen ook hem tot een meer „schilderachtige” figuur dan de meeste anderen. Zeker is hij de meest originele van dit vijftal in een heel persoonlijke stijl. HEIN STEEHOUWER sum II. De regie is in handen van Jacques Besancon.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 13