Vijftiger” vijftig jaar Lucebert Cinemanifestatie met veel nieuwe films ^VöordeeZ. Zuidafrikaans apartheidsdrama uitstekend vorm gegeven Draculafans op bedevaart Kgukenlip) SPECIAAL WOLNUMMER kgmer fMilariüs „Vamos a ver” op Surinaamse TV rustieke eiken Iboeremneubelen jw grote klasse: J I Jeftoetp j\ frankestraat 17 f1 klhaarlem 32 09 21JÊ tl 15 Overzicht in prentenkabinet van Frans Halsmuseum Eerste lustrum in Utrecht Willem Snitker in Litteraire „onjuistheid” wordt rechtgezet Adriaan van Ostade EN Galerie Valk SPACE THEATRE MET „IMMORALITY ACT” in Teylers Museum Rectificatie KUNST 19 74 SEPTEMBER V R U D A £- PANDA STRIPBOEKEN; heinrich t kunstenaars. Lucebert is de enige, die zich als deelhebber aan beide groepen tegelijkertijd heeft gehand haafd. PASAR MALAM ALKMAAR 1974 ARNHEM „Space Theatre” is de naam van een kleine Zuidafri- kaanse toneelgroep, die ongeveer een jaar geleden naar Engeland uit week om in Europa de stukken te spelen die ze in eigen land niet on gehinderd kon laten zien: stukken waarin felle kritiek wordt geleverd op de apartheidspolitiek van de Zuidafrikaanse regering en waarin 'aag, m 't IJ, 'taryne. TWLSCHWFTL^HANOEL de onmenselijke gevolgen daarvan worden getoond. HAARLEM Lucebert (L. J. Swaanswijk voor de burgerlijke stand) is op 15 september jl. vijftig jaar geworden, na al een kwart eeuw als „vijftiger” bekend te zijn geweest. Alweer een beetje nostal gie, die herinneringen aan de „vijf tigers”, vijf experimentele dichters, die in het jaar vijftig zich gezamen lijk presenteerden. Hun werk werd verfoeid en geprezen en hun stijl is tenslotte verzand in de enorme stroom gedichten, die ze bij navol gers veroorzaakten. Tot de besten van die generatie mogen we Luce bert rekenen en binnenkort valt een heruitgave te verwachten. Maar de naam Lucebert betekent nog meer, want hij behoorde tevens tot de roemruchte Cobra-groep van de eerste jaren en deelnemer aan de beroemde tentoonstelling in 1948 in het Stedelijk Museum in Amster dam. Er waren méér verbindingen tussen beide genoemde groepen I w— (ADVERTENTIE) 2 of 3 complete verhalen HEIN STEEHOUWER (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) 4» ■i van 12.00 tot 24.00 uur in de op 28 en 29 september a.s. Veilinghallen. Met attractieve shows, veel lekker eten en allerlei exotische artikelen. Entree volwassenen 3,50. Kinderen tot 12 jaar 1,25. Noviteit: de ’zachte’ lijn van Aino: Reno Star, met afgeronde hoeken. In matgetinte kunststof. Voor ’t eerst te zien bij mielooltegelunie Nèt aangekomen: de Villeroy Boch najaarskollektie. ’n Weelde aan kleuren en dessins. In diverse prijsklassen bij mielooltegelunie Nu ook verkrijgbaar bij onze kantoren voor f 6,90 per deel II VOOR ICHTING oat >rffestiU 'eoball, HAARLEM BLOEMHOFSTR.14 TEL 023-311840 LISSE GASSTRAAT17 TEL 02521-19110 HAARLEM BLOEMHOFSTR14 TEL 023-311840 HAARLEM BLOEMHOFSTR.14 TEL 023-311840 r LISSE GASSTRAAT17 TEL 02521-19119 LISSE GASSTRAAT 17 TEL 02521-19119 HAARLEM BLOEMHOFSTR.14 TEL 023-311840 HAARLEM. De Heemsteedse kun stenaar Willem Snitker exposeert zijn nieuwste werken t.e.m. 23 oktober in Galerie Valk in de Valkestraat 31 in Amersfoort. Deze galerie is van dinsdag t.e.m. vrijdag geopend van 13.30-17 uur en op zaterdag van 11-18 uur. r LISSE GASSTRAAT 17 TEL 02521-19119 Deze week: tegels (1e soort) in kunstglazuur, 14 verschillende soorten 15 x 15 en 10 x 20 cm. f 15,- p.m2. Profiteer bij mielooltegelunie FOTO KINO Grote Houtstraat 102 (hoek Nieuwstraat) Telefoon 31 24 10 HAARLEM ir alitett rgestikt trine, HAARLEM. In zijn rijke verzame ling grafiek telt Teylers Museum ook werken van de beroemde zeventiende- eeuwse meester Adriaan van Ostade. Daaruit is een keuze gemaakt. Tot en met 14 december a.s. is die keuze, om vattende 36 etsen en 8 aquarellen, in de vitrines van de schilderijenzaal van het museum te zien. Het museum is van dinsdag t.m. zaterdag van 10-4 uur geo pend, bovendien op elke eerste zondag van de maand van 1-4 uur. zijn overige Franse films: „Grandeur Nature” van Luis Berlanga en .,Out-one: Spectre” van Jacques Rivette. Verder nog een film uit San Domingo „Las Serpientes de la Luna de los Piratas”, „El Espititu de la Colmena” (Spanje) van Victor Erice en uit Zwitserland „Le Train rouge” van Peter Ammann. HAARLEM. Geheel ten onrechte is gisteren in het kader behorende bij het verhaal over de popgroep Trace de zin snede opgenomen dat Rick van der Lin dens piano leraar Piet Vincent zou zijn overleden. Deze mededeling moet beslist ontkend worden. Het is begrijpelijk, dat Lucebert in zijn kroonjaar exposities krijgt. De Ne derlandse kunststichting heeft een reis- expositie, voorzien van een catalogus, in elkaar gezet en tot en met 13 november is die collectie grafiek te zien in het prentenkabinet van het Frans Halsmu seum. veel van de agressiviteit in zijn werk op rekening van die jeugdervaringen mag schuiven. Niet dat alle onderwerpen daarop duiden, maar wel vaak de bijten de lijn en de explosieve kleurvlakken. Toch stelt hijzelf, dat liefde zijn sterkste drijfveer is, ook in zijn werk. En je zult dan vaak tot teleurgestelde liefde moe ten concluderen, bij hem wat duidelijker tot uiting gebracht dan bijvoorbeeld in werk van tijdgenoten als Corneille en Anton Rooskens. t I Dan kan hij in bepaalde grafiek zelfs vrij sterk van de typische Cobra-opvat- tingen verwijderd geraken in een trant van de bewonderde voorbeelden. Bovendien zijn er natuurlijk persoon lijker aspecten. Hij vertelt in de catalo gus over zijn jeugd in de Jordaan. De diepste indruk van toen zijn de rellen in die wijk in de crisisjaren en het gebrul van de politie: „Ramen dicht of ik schiet”. Daarna volgde voor hem als jongen de oorlogstijd. Ik geloof dat je than Harker maakte. Harker reisde via Bistritz naar de Borgo Pas en vervolgens naar de woeste vulkanische bergpieken van de Calamari-streek het decor voor de schrikaanjagende gebeurtenissen die hem te wachten stonden”. Harker is de Engelsman in Stokers boek die op we gis naar het kasteel van Dracula om voor de graaf de koop van een huis in Engeland te regelen. In het reisschema is ook een bezoek aan herberg De Gouden Kroon opgeno men. Hier hield Hark'er halt om de weg naar het kasteel te vragen. De pelgrims hopen er dezelfde wijn te drinken en hetzelfde voedsel te eten dat aan Harker destijds nieuwe kracht schonk. Men wil verder enkele plaatsen bezoeken die be kend zijn geworden door de echte Graaf Dracula, die in Roemenië nog wordt vereerd omdat hij het land tegen de bin nenvallende Turken verdedigde. Iro nisch genoeg vond hij later de dood in een gevecht, toen hij zelf voor een Turk werd aangezien. Op tournee door West-Europa is het gezelschapje nu in ons land aangekomen en donderdagavond gaf het in de Arn hemse stadsschouwburg de eerste van een korte reeks voorstellingen in Neder landse steden. Het stuk dat hier wordt gespeeld, „Statements after an arrest under the immorality act” („verklaringen na een arrestatie onder de wet tegen de onzede lijkheid”), is van de 42-jarige leider van het groepje, Athol Fugard, die door velen als de belangrijkste Zuidafrikaan se toneelschrijver van deze tijd wordt beschouwd. Het behandelt de problematiek van een liefdesverhouding tussen een blanke vrouw en een kleurling (d.w.z. iemand van gemengd ras), een verhouding dus die in Zuid-Afrika als „onzedelijk” bij de wet verboden is. Daar komt nog bij dat de kleurling, een onderwijzer, een gezin heeft, zodat het liefdespaar niet alleen de wetten van de apartheid maar ook die van de huwelijksmoraal over treedt en daardoor dubbel onder schuld gevoelens lijdt. Hoe schokkend de aanklacht ook is die uit het stuk spreekt, toch heeft Fugard geen politiek toneelspel geschre ven. Hij toont ons de persoonlijke tra giek van twee mensen die na de liefdes daad en een extatische omhelzing eerst woordloos bij elkaar zitten en dan moei zaam naar woorden zoeken om elkaar intellectueel te benaderen maar met die woorden tegelijk hun onderdrukte schuldgevoelens, hun angst voor ontdek king en hun zelfverwijten proberen weg te werken. De man, Errol, praat enthou siast over evolutietheorieën, over de ou derdom van het heelal en van het leven op aarde, maar de vrouw, Frieda, brengt de conversatie toch telkens weer tot de aard van hun individuele verhouding terug. Dan volgt hun ontdekking, als resul taat van een aangifte door een loerende buurvrouw. Een politieman, de derde figuur van het drama, geeft een droge opsomming van de aanklacht, een straf bare seksuele relatie, met camera’s vast gelegd door binnengedrongen politiefoto- grafen. Beschaamd in hun naaktheid, die voor de weerloze slachtoffers van het racisme een symbolische betekenis krijgt bij de fragmentarische weergave van Het is niet de eerste „Dracula-reis” van de vereniging. Het is wel de eerste keer dat men de reis gaat maken die Bram Stoker beschrijft in zijn boek over de Roemeen Vlad Dracula. Het boek van de in Dublin geboren en in Londen wonende auteur maakte deze „Prins der Duisternis” onsterfelijk. Vlad Dracula Nu is er bij Lucebert ook nog iets anders aan de hand. Hij voedt zich uit meer bronnen. In de catalogus komt hij onder meer uit voor zijn bewondering van figuren als Picasso en Miró. En die bewondering vindt je in zijn werk terug. Soms werkt zijn grafiek nog altijd sterk door de overtuigende expressiviteit, die met estetiek in de gebruikelijke zin niets te maken heeft en ook niet wil hebben. In sommige bladen is die ex pressie in lijn en kleur voor mij vaak ook te gewild, te opzettelijk, in ieder geval te zeer gebonden aan stijl en jaartal. De snelle procedure van het werken in de Cobra-stijl heeft ook bij andere beoefenaars vaak geleid tot een te grote produktie van werk, dat het bij nadere beschouwing niet altijd heeft uit gehouden. Ik denk, dat er ook op deze expositie met minder méér zou zijn kunnen bereikt. Volledigheid geeft niet altijd het juiste beeld van het oeuvre van een kunstenaar. En dan te beden ken, dat de olieverven van Lucebert buiten deze expositie zijn gehouden. Het is al eerder geschreven over werk uit de Cobratijd: wat toen zo’n opschud ding veroorzaakte, dat er zelfs een rel in het Stedelijk ontstond, is nu niet alleen geaccepteerd, maar lijkt vaak alweer getemd door nieuwere indrukken van latere explosieve stijlen en bewegingen. Ook bij Lucebert ontkom je niet aan die indruk. De zogeheten „vrije expressie” is allang letterlijk een schoolse zaak ge worden en in kindertekeningen zien we geen openbaringen meer. Cobra-kunst, op beide elementen gefundeerd, schokt niet als in de begintijd. ’n Droombadkamer in Kaspisch groen, met matchrome Formule kranen, ’t Allerlaatste. Uiteraard te zien bij mielooltegelunie In nieuwe paperbackuitvoering: Het brood van mijn jeugd, 2e druk, 8,90 Andere Böll-boeken van 1 Elsevier bij elke boekhandel: Groepsfoto met dame, 3e druk, 19,90. Verhalen 1950-1970, le druk, 19,50. Bleke Anna en andere verhalen. ƒ19,50. Adam, waar ben je?, 5e druk, 8,90. Biljarten om half tien, 11e druk, 1090. Einde van een dienstreis, 4e druk, 9,90. Iers dagboek, 5e druk, ƒ890. De man met de messen, 4e druk, 8,90. Meningen van een clown, 6e druk, 13,50. De trein had geen vertraging, 3e druk, 8,90. OOM was officieel Prins van Wallachia, dat ten zuiden van Transsylvania ligt, tot aan zijn gewelddadige dood in 1476. Zijn meedogenloos karakter gaf hem de bij naam Vlad Tepes, ofte wel Vlad „De Prikker”. In het gezelschap bevindt zich verder Sir Iain Moncreiffe uit Perthshire in Schotland. Zijn stamboom gaat terug tot in de 16e-17e eeuw, tot aan Elisabeth Bathory zelf een „bewezen” vampiere die, aldus Sir Iain, zich baadde in het bloed van maagden om haar jeugd te behouden en tot aan de Russische tsaar Ivan „De Verschrikkelijke” en in de 15e eeuw Vlad Dracula III. De Amerikaanse schrijfster, journa liste en omroepster Elizabeth Byrd is ook een dracula-vereerster. Zij zal zich op de reis wel op haar gemak voelen; haar laatste boek „Rust zonder Vrede” gaat over de beruchte moordenaars en lijkenschenners uit Edinburg Burke en Hare. De Engelse acteur Bruce Wightman, voorzitter van de vereniging, zegt over de reis: „Onze trip is een zorgvuldig voorbereide kopie van de reis die Jona- Stoker wordt verweten in zijn boek „onjuist” te zijn. Hij laat de graaf doden met de hulp van een Nederlander, twee Engelsen en een Amerikaan. „De juiste procedure voor het doden van een Roe meense vampier luidt als volgt”, zegt voorzitter Wigthman. „Om het graf te vinden, zet men een naakte maagd op een wit paard. Zij zullen nooit het graf van een vampier Kruisen, dus als het paard terugschrikt, heeft men de plaats gevonden. Het eigenlijke doden moet zaterdags gebeuren de officiële Sabbath en kan alleen worden uitgevoerd door een Roemeen die op zaterdag is geboren”. De manier waarop de avonturiers in Stokers boek Dracula doden, heeft trouwens ook de goedkeuring van de vereniging zij steken hem door het hart en snijden daarna het hoofd van zijn romp. LONDEN. (AP) Morgen gaan 28 griezelfans vanuit Londen naar de „ge zonde lucht en omgeving” van Transsyl vania in Roemenië, waar men hoopt de verbondenheid te vernieuwen met graaf Dracula, de eerste vampier. Onder hen is een Schotse edelman die beweert af te stammen van een beuse Roemeense graaf uit de 15e eeuw, alsmede een Amerikaanse schrijfster van griezelver halen. Beiden zijn lid van een onlangs in Londen opgerichte, 200 leden tellende Dracula-vereniging. De vereniging heeft een internationaal karakter. President is de Britse acteur Christopher Lee, bij liefhebbers van griezelfilms beter be kend als .Dracula”. Vincent Price, de Amerikaanse acteur en griezelspecialist, is erelid. UTRECHT. (ANP)Het tweejaarlijk se Utrechtse filmfestival „Cinemanifes tatie” wordt van 16 tot en met 23 oktober gehouden in de Utrechtse bio scopen „Camera” en „Studio”. Iedere film van de Cinemanifestatie wordt te vens gedraaid in de Eindhovense thea ters „Philips Ontspannings Centrum” en „Studio M.” De Cinemanifestatie is, zo stellen de organisatoren, „een filmweek, die zich beweegt op de rand van het Nederlandse bioscoopgebeuren.” Daarmee is dan bedoeld dat de films die er worden gedraaid filmisch wel, maar commercieel niet zo aantrekkelijk zijn, waardoor zij slechts met moeite langs de normale kanalen in Nederland komen. Doordat de organisatoren bewust tijdens de manifestatie wat meer risico nemen kan deze categorie films en ook rolprenten die van belang zijn, omdat de makers streven naar vernieuwing, door het Nederlandse publiek worden beke ken. Sommige van de films komen na dit festival in gewone roulatie, andere vol gen een speciaal circuit van kleine bio scopen, die zich op aparte films toeleg gen, enkele films uitsluitend tijdens de cinemanifestatie te zien. Sinds 1966 heeft de Cinemanifestatie ongeveer honderd voor Nederland nieu we films gepresenteerd, waarvan enkele wereldpremières. Ongeveer negentig filmmakers, acteurs, actrices en produ centen kwamen in de vier voorgaande manifestaties naar Nederland om het festival op te luisteren, onder wie Bo Widerberg, Pier Paolo Pasolini, Agnes Varda, Mireille Darc, Michel Simon, Jacques Charrier en vele anderen. De'ze vijfde Cinemanifestatie brengt rond 25 nieuwe films. Het volledige programma wordt zo laat mogelijk be kend gemaakt, om tot vlak voor de opening van het festival nog de nieuwste films te kunnen inschuiven. Bekend is al dat de volgende films komen: „Pleure pas la Bouche pleine”; Politieagent Azoelai” en „Vader van Dochters”, twee films uit Israel; vier films uit de Verenigde Staten: „Dirty little Billie” van Stan Dragoti, „The King of Marvin Garden” van Boo Reaf- elson, „The Candidate” van Michael Ri chie (met Robert Redford) en „TH 1138”, een science-fiction-film van Geor ge Lucas). Behalve „Pleure Pas”, de openingsfilm, UTRECHT. (ANP) De Teleac-cur- sus Spaans „Vamos a ver” (20 lessen) komt ook op de Surinaamse televisie (STVS). De uitzendingen beginnen half november. De directeur van Teleac, de heer Sterman, is uitgenodigd voor een bezoek aan Suriname. STVS-directeur Frits Pengel heeft hem gevraagd een uiteenzetting te geven over de functie van Teleac in het Ne derlandse omroepbestel. De heer Ster man zal in Suriname verder adviezen geven aan organisaties die werkzaam zijn op audio-visueel gebied. Hij vertrekt op 17 november naar Suriname. hun verhoren, zoeken zij krampachtig naar uitvluchten, verontschuldigingen, waarbij de blanke Frieda meer moed aan de dag durft te leggen dan de nu dubbel vernederde kleurling Errol. Door de politie van haar gescheiden probeert hij in zijn eenzaamheid te be grijpen hoe het mogelijk is dat men hem kan verbieden en kan verhinderen, lief te hebben. Maar een antwoord daar op kan hij niet vinden. „Je kunt God toch niet de pas afsnijden!”, is de Uit roep waarmee hij het stuk eindigt. Onder regie van de schrijver wordt het korte stuk (het is eigenlijk een anderhalf uur durende eenakter) door Yvonne Bryceland en Ben Kingsley als het liefdespaar met de grootst mogelijke toewijding gespeeld. Van het bijna dich terlijke begin, via de emotionaliteit van het middendeel tot de pure tragiek van de slotscènes zijn hun uitbeeldingen af wisselend boeiend en aangrijpend. De ijskoude zakelijkheid waarmee Wilson Dunster de politieman speelde, vormde daarmee het gewenste extreme contrast. De Arnhemse schouwburg was minder vol dan deze uitstekende voorstelling had verdiend, maar het geestdriftige en langdurige applaus aan het slot maakte veel goed. Het is te wensen dat de volgende voorstellingen in Nederland volle zalen zullen trekken. SIMON KOSTER ra

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 15