IS VOOR NEDERLANDSE LEZER ONBEGRIJPELIJK BLOEDBAD B 1 „De groten slaan mij, dus sla ik de kleineren, dat is eerlijk" te' jSte 3^ GESCHRIFTEN OVER MACHT, ONRECHT EN ARMOEDE STRIJD OM DE BLAUWE WIMPEL Het vroegste Griekenland icaj H r i Model L i t Miliband I iili iiil ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1974 10 T Regentrommen Turner Johan Caltung - *4 ZA’ I WSl t ’lï 'ts I „DE GROTEN SLAAN MIJ, dus sla ik de kleineren, dat is eerlijk". Zo vatte een middel grote jongen die een klein jon getje aftuigde eens de geschiede nis van het menselijk geslacht samen. Toegegeven, dit is een wat pessimistisch beeld. Maar de voorbeelden van begeerte naar macht, naar autoriteit zijn legio. Ze kunnen in het verleden wor den gevonden en in het heden. Economische, politieke, maat schappelijke macht. Vaak lopen de lijnen door elkaar heen, zijn ze met elkaar verweven. Soms protesteren we hardop bij het horen van een rampzalig voor beeld van machtsmisbruik. Maar vaak raakt het ons niet of schud den we alleen maar mismoedigd het hoofd: „Wat doe je er aan? ’t Zal mijn tijd wel uitzitten”. Voor de mismoedigden (om de feiten op een rij te zetten en de gedachten over macht, onrecht, armoede, kortom al dat soort zaken, waaraan we liever zou den voorbijlopen te rangschik ken) is een viertal verhelderende boeken verschenen. Boeken waarmee we ons kunnen terug trekken om een beter begrippen apparaat op te bouwen. Tezamen bestrijken ze een breed veld met onderwerpen als „multinationale ondernemingen, de staat, de EEG en sociale verschijnselen in de Verenigde Staten”. Eindfase r g W Nieuw boek van Amerikaan Dee Brown Den I met van de I i pr°j kun» PPB won teke hij s J door I per gen (het van 85 dust eraa veel intei ken, lang ven aldu -te'. - WW? A. WILLINCK A. WILLINCK. MEULENHOFF—AMSTERDAM. zou Bertus ARBEIDERS PERS—AMSTERDAM. die L. J. VEEN—WAGENINGEN Catherine Gaskin: „De Tilsit Erfe nis”, een familieroman. Een Trilogie van Barend de Graaff: „Maaike van Sinea”, een roman, die zich afspeelt in Friesland in de tijd dat daar, voor een strijd te hulp geroepen, Bourgondiërs rondtrokken. Annie Oosterbroek-Dutschun „Wie zoekt en niet vindt”, een boerenro man vol trots, haat en liefde. Die conclusie kan men trekken uit zijn studie „Onzichtbare wereldmach ten” (Keesing, Amsterdam - vertaling J. Goedvolk) over „multinationale on dernemingen en de wereld van nu”. Anderen zijn overigens sceptischer - zoals de voormalige voorzitter van de Europese Commissie, Sicco Mans holt, die in een vraaggesprek met NRC-Handelsblad opmerkte: „De VS kunnen hun multinationals niet con- Verder nog dan Turner gaat Ralph Miliband in zijn onlangs verschenen Nederlandse vertaling (door Benjo Maso) „De staat in de kapitalistische maatschappij” (Bruna, Utrecht). Uiterlijke schijn met filmsterhuizen in de vorm van een Indiaanse tempel of een Spaans paleis. Bars in de vorm van flessen en restaurants in de vorm van hot-dogs. Hotels met houtvuren in de hal, die tot in het heetst van de zomer branden. Het domein van de onwaarachtigheid ten top gedreven waarin de groten de kleineren slaan. Na het succes met „De generaal van het dode leger” van de Albanese schrijver Ismail Kadara heeft uitge- drijvende kastelen (in de oorlogen gebruikt voor troepentransport). Tom Hughes verhaalt er gedocumenteerd over. Een zeer interessant boek van de bekende Mexicaanse dichter-schrijver Octavio Paz: „Zonnesteen”, voorafge gaan door Adelaar of zon? en gevolgd door drie essays. Een mooie uitgave van „Een voet reis naar Rome”, groot fgrmaat van, ter gelegenheid van de zestigste ver jaardag van de schrijver Bertus Aaf- jes. Michel van der Plas heeft aan het eind „een terugblik geschreven en Michael Berkhemer tekende de ge voelige illustraties. UNIEBOEK N.V.—BUSSUM. Een roman van Kathrijn Morgan Ryan: Einde van de Maskerade” Een familie-roman, die zich afspeelt in het Midden-Westen van de Verenigde Staten. Is er in de rijke wereld, of zoals zijn meest fervente aanhangers haar noemen „het vrije westen”, op econo misch gebied het een en ander uit de hand gelopen? Als men de Brit Louis Turner die zichzelf „gematigd links van het midden” noemt, wil geloven, „ja, gevolgd door een aarzelend nee”. Opeenhoping van macht is, ook al uit deze zich nog niet ten volle in politieke zin, volop te vinden in de Europese Gemeenschap. De Noor Jo han Galtung, oprichter van het Insti tuut voor Vredesonderzoek in Oslo, is zo van deze komende Europese macht overtuigt dat hij een boek schreef onder de titel „DE EEG ALS NIEU WE SUPERMACHT” (Uitgegeven bij Van Gennep in Amsterdam; vertaling Cora de Smit). En haus angs bren En duid teru Eurc Dam dani aanz te tl O] de i weei fel land de verb perc in van van men De Zuidafrikaanse auteur geeft een korte beschrijving van Los Angeles als „een natuurlijke boofdstad van de consumptiemaatschappij”, als model dus voor Amerika zelf: Wie vervolgens nog iets zinnigs te weten kwam over de Albaanse histo rie de enkele „Albanologen” daar gelaten mogen we gerust rekenen tot de hogere denkramen. Wij, gewo ne stervelingen, kunnen ons nu dank zij deze publicaties op een volkomen nieuw, onontgonnen terrein begeven (door Kadare’s visie weliswaar wat nationalistisch gekleurd) boeiend als elke literaire ontdekkingsreis. De groteren slaan mij, dus sla ik de kleineren En als je tot de kleinsten behoort ga je je tot de tanden toe bewapenen. De wet van de jungle, die in vrijwel alle delen van de wereld steeds meer wordt toegepast. Harriët Freezer: „Raadsels in Ran- derveen”, een kleine misdaadroman vlak na de bevrijding, die zich af speelt, in 1946. Er was, kón en mócht nog nietsen dan toch deze won derlijke, geheimzinnige gebeurtenis sen het is niet te geloven. verij Pegasus in Amsterdam zich ge haast ook diens „De regentrommen” te laten vertalen (door Karlijn Stof fels). AJ stuui en li bleel belo< vrijv zette richt rent: afkw Tc I lang toch en over er x I scho grot J grot rust Ook land keli; dive se i 1976 kan, kiez knie verl De ook II HOLLANDIA B A ARN Hannah Green schreef in 1964 het boek: „I never promised you a rose garden”, dat nu in Nederlandse verta ling van Elisabeth Swiddens is ver schenen onder de titel: „Ik heb je nooit een rozentuin beloofd”. Het is het dramatische verhaal van een jong meisje van zestien jaar dat niet tegen het leven op kan, er voor vlucht met zich terug te trekken in de bescher mende wereld van de waanzin. Haar opname in een psychiatrische inrich ting wordt noodzakelijk geacht. Haar verblijf daar, het hele proces van de behandeling, de reactie van de patiënt en van de doktoren, de lange weg terug naar de werkelijkheid, worden door de schrijfster op boeiende wijze beschreven. Kadare duikt ditmaal diep in de geschiedenis van Albanië en be schrijft een episode uit de vijftiende eeuw, tijdens het verzet tegen de Turken onder Skanderberg. Wie er in zijn schooljaren iets over te weten is 1 gekomen, mag zijn vinger opsteken. In de Meulenhoff-Editie een her uitgave van het treurspel „Penthesi- lea” van Heinrich von Kleist”, vertaald door Gerrit Komrij. De eerste druk werd in 1973 uitgegeven voor de Stichting Toneelraad Rotterdam ter gelegenheid van de Nederlandse op voering door het Rotterdams Toneel. Maar toch is het pas ruim een jaar geleden, dat het laatste grote wirnpel- schip definitief uit de vaart werd genomen: het Amerikaanse United States, dat op 12 november 1952 offi cieel met de blauwe wimpel werd begiftigd, omdat het de tocht naar Engeland afgelegd had met een ge middelde snelheid van 35,59 mijl en de retourvaart met een gemiddelde van 34,51 mijl. Deze docent aan de London School of Economics noemt als voornaamste onderwerp van zijn studie „de enor me politieke betekenis van de con centratie van economische macht in particuliere handen, en met name de invloed die de staat ervan onder vindt.” Als een van de componenten van het stelsel wijst Miliband op de „hoge den een uiterst conservatief en zelf? militairen, die in kapitalistische lan- reactionair element in het staatssy steem en de maatschappij als geheel nderwerp van zijn studie „de enr- vormen.” Door hun maatschappelijke achtergrond, klassepositie en professi onele belangen staan zij, zo stelt de Brit, „afkerig, wantrouwig en vaak vijandig tegenover het wezen en de inhoud van de „democratische” poli tiek.” Zijn voorbeelden van het in- dustrieel-militaire complex in de westerse wereld zijn onweerlegbaar, het verband dat hij legt tussen de zakenwereld en de regeerders plus het ambtenarenapparaat is treffend het cijfermateriaal waarmee hij aan toont dat de economische ongelijk heid tussen de elites en de rest groot is en nog steeds groeit springt vooral in het oog. Uitgangspunt hierbij is het boek „De Amerikanen” van Ronald Segal in een recente vertaling van Titia Jelgersma verschenen bij Bruna in Utrecht. uoekenooewnboene.ibotxen. boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenbrwdeênl boekenboeken boekenboeken WIJ ONTVINGEN boekenboeken boeken boeken boekenboeken! boekenboekenboekenboekexil boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboeken| Men kan het smeulen van die oor logshaard al constateren in de Portu gese koloniën, Angola en Mozambi que, waar de Europese industrieën investeren (onder meer in de Caborn Bassadam) en het Atlantische bond genootschap wapens levert tegen de bevrijdingsbewegingen. Het is de vraag of de Portugese junta deze Afrikaanse veenbrand nog op tijd kan blussen. Volgens de Noor zal de opkomst van Europa samenvallen met de on dergang van de Verenigde Staten. Het morele verval van de VS omschrijft l !AJ kl-.. &i: Victoria Holt: „Geluk in gevaar”. Deze roman speelt zich af in het Chephro-paleis in Egypte, waar een expeditie is gehuisvest om archeologi sche opgravingen te doen. Voor Vic toria Holt een juweel van een omge ving om er een verhaal vol spanning, geheimzinnigheid en avontuur uit te halen. H. J. van Nijatten-Doffegnies: „Huis ter Dinkel”, dit is ook de naam van de vervallen buitenplaats in Twente, waar zich deze nieuwe ro man afspeelt in het begin van de 19e eeuw. In samenwerking met het Neder lands Instituut voor Vredesvraagstuk ken verscheen bij De Bezige Bij in Amsterdam „Zwijgt het recht als de wapens spreken?” Een vraag waarop je argeloos met een volmondig ja geneigd bent te antwoorden. Maar de auteur mr. F. Kalshoven vindt dat niet helemaal juist vandaar dat vraagteken achter de titel. Omstan dig, voor zover de 125 bladzijden hem dit toelieten, legt hij uit dat er wel degelijk ook recht te pas komt bij het wapengeweld. Op papier ziet het er allemaal best aardig uit, maar wat hebben de bewoners van My Lai, Wiriyamu, Hirosjimi en Dachau aan papier? Spinoza zei het beter: „Ieder heeft zoveel recht als hij macht heeft.” Welnu, zo terzake als Brown uit de hoek kwam met zijn „Begraaf mijn hart bij de bocht van de rivier” (Hollandia, Baarn), zo broddelig is hij in „Het bloedbad aan de Little Big Horn Rivier”, eveneens uitgegeven door Hollandia (vertaling Elisabeth Swildens). Iedereen doet namelijk zijn zegje over deze veldslag: een sergant, een hoornblazer, een ceve- lerist enz., plus verscheidene Indiaan- se tegenstanders. Maar nergens wordt helemaal duidelijk gemaakt waarom nu precies werd gevochten, waarom zoals de flaptekst duidelijk vemeldt: „De Zevende VS Cavalerie vanuit fort Lincoln het Dakota Territorium binnenrukte” en „toen in opdracht van generaal Custer, een stuk ge schiedenis werd geschreven aan de Little Big Horn Rivier in Montana.” In deze vorm zal het bloedbad” voor de meeste Nederlandse lezers een onbegrijpelijk stukje Amerikaan se historie blijven, waarbij men zich maar moet zien te vermaken met dialoogjes als deze: „Ik heb bloed op uw mouw gezien, sergeant. Bent u gewond? „Alleen maar een schram op mijn schouder.” Dit alles zonder Walter Mitty-per- siflage. Een verhalenbundel van Aatjes: „De laatste faun”. hij als „structureel fascisme”: een koel technisch en wetenschappelijk fascisme dat moordt en onderdrukt over de gehele wereld (speciaal in Indo-China). Het heeft niet de per soonlijke haat en bloeddorst van de nazi-dwaling in de menselijke ge schiedenis, maar voor de slachtoffers - Vietnamese kinderen bijvoorbeeld - is dat van minder belang.” De Europese Gemeenschap maakt zich in deze redenatie van Johan Galtung los van de VS. Dingen die al tientallen jaren waar zijn over de VS, maar nooit werden genoemd, ko men aan de oppervlakte naarmate de Europese Gemeenschap duidelijke) vorm krijgt (Pentagon-onthullingen Watergate-schandaal). Galtung: „We kunnen zelfs spreken van een ar beidsverdeling binnen West-Europa links zorgt voor het zwartmaken van de VS en rechts gebruikt dit klimaat in de publieke opinie om zijn militai re, politieke en zakelijke belangen te vrijwaren voor Amerikaanse penetra tie.” Galtungs betoog leidt naar de vraag over het model, het ontstaan van uit de hand gelopen zaken die men dagelijks kan constateren. Goed beschouwd zijn al deze ver schijnselen - multinationale onderne mingen, tegenstellingen tussen arm en rijk, economische macht enz. - ergens ontstaan e n hebben ze zich van daaruit over de wereld verspreid Hoewel men kan discussiëren over die bakermat, zullen velen beamen dat de Verenigde Staten van Amerika toch zeker wel model kunnen staan voor een nadere kritische beschou wing. Anders gesteld, wie het er mee eens is dat de Verenigde Staten de overige rijke landen (nog) vooruit zijn wat betreft ontwikkelingen op een aantal gebieden, moet erkennen dat het Amerikaanse model ook ons voorbeeld kan worden. boeken boekenboekenboekenl boekenboeken boekenboekenl boekenboekenboekenboeken] boekenboekenboekenboekenl boekenboeken boekenboeken WIJ ONTVIHGEB boekenboeken boekenboekenbockenboeken| boekenb oe kenboekenboekeaJ boekenboekenboekenboekenl feoekenboekenboekenboekenf TELEBOEK B.V.—AMSTERDAM Antoine Maloroso: „De hartchi rurg”, een doktersroman vol haat liefde en spanning. Galtung voorspelt een eindfase van de macht, een Europese Vietnam- oorlog, „ergens in de oerwouden, het struikgewas, de velden, woestijnen dorpen en steden van Zuid-Afrika”, omstreeks de jaren tachtig. DE STRIJD om de blauwe wimpel, de trofee voor het passagiersschip, dat het hoogste gemiddelde haalde tijdens de overtocht van de Atlanti sche Oceaan, schijnt al weer iets te zijn, dat ver achter ons ligt. De scheepvaart heeft het bij het passa giersvervoer moeten afleggen tegen de luchtvaart. Beroemde namen als de Cunard-line, de Collins-Line, de Lucania, Mauretania, Lusitania, Bre men, Normandië, Queen Mary en United States zijn in de rijen van de legende ingeschoven en de blauwe wimpel lijkt al lang verschoten. Een roman van Pierre Rey: „De Griek”, die zich afspeelt in de zonnige havens van de Middellandse Zee aan boord van superluxe jachten van re ders met veel geld, veel mooie vrou wen, veel liefjes, en even zo veel klaplopers. Stanislaw Jerzy Lee: „Het grote Boek der ongekamde gedachten”, een bundel Aforismen, samengesteld uit drie eerder verschenen uitgaven. Ver taling is van Martin Mooij en Menno Colleran. WANNEER DE TURKEN het boek „Het oudste Griekenland” van M. Finley (uitgeverij De Haan, Bussum) zouden doorbladeren, zouden zij er in aantreffen, dat Cyprus van oorsprong eigenlijk helemaal niet zo Grieks ge oriënteerd is. „In tegenstelling tot de Cycladen was Cyprus slechts zo nu en dan geïntegreerd in de Griekse sfeer en nooit helemaal. Het is wat ligging betreft nauwer met Anatolië en zelfs Syrië verbonden, dan met Griekenland”. Als de Syriërs dat lezen eisen zij straks de rechten op het eiland op. Natuurlijk zijn de status en achter grond van Cyprus slechts een gering deeltje van de vroegste Griekse ge schiedenis, zoals die door Finley wordt ontleed. Nieuwe archeologische onderzoekingsmethoden hebben nieu we lichten doen schijnen op die his torie. Wie zich interesseert voor de Griekse beschaving (onze basis ook tenslotte) en hoe die zich gevormd en ontwikkeld heeft, zal dit boek van Engelse makelijk (vertaling C. Blok huis) met interesse lezen. Het blijkt ook hier weer, dat de geleerden het er o.a. niet over eens zijn, welk Troje nu het Troje van Homerus is ge weest. Nogmaals: dit boek gaat niet over het Griekenland, zoals wij dat kennen uit de bekende literatuur, maar over het Hellas, dat daaraan voorfa ging (o.a. de bronstijdculturen). H.R. De geschiedenis van die strijd om de blauwe wimpel, waarbij nationale trots en prestige plus commercie de belangrijkste zaken waren, is vastge legd in het boek „De snelste oceaan- reuzen, de strijd om de blauwe wim pel” van de Brit Tom Hughes (uitge verij Unieboek BV, Bussum). Het is natuurlijk niet alleen de historie ge worden van de blauwe wimpel-ge- vechten (de schepen werden speciaal voor die race gebouwd), maar ook een fors brok scheepvaartgeschiedenis in zijn algemeenheid. Het is boeiend te lezen hoe men de oceaan steeds sneller en comfortabe ler bedwong. Het is tegen het einde van het boek wat triest te zien, hoe de grote romantische scheepvaart naar zijn einde snelde, nog met de wimpel in top, maar wèl ook naar de sloper, omdat het niet lonend meer was om de grote oversteek per schip te laten maken. Het vliegtuig ver drong de superpassagierschepen, die troleren. De VS zijn gedoemd te capi tuleren.” Die multinationale ondernemingen - wijd vertakte maatschappijen, zoals bijvoorbeeld de oliemaatschappijen autofabriekën, electronische onderne mingen - bezitten soms grote politie ke macht (Amerikaans ITT-concern in Chili), spelen vaak een belangrijke rol bij de milieu-vervuiling of kun nen door hun monopolie-positie ma nipuleren met de prijzen. Eén voorbeeld uit het boek van Turner: „De Gaulle’s poging de „force de frappe” op te bouwen, zijn onaf hankelijke nucleaire afschrikwapen werd door het Amerikaanse ministe rie van Buitenlandse Zaken niet ge waardeerd. In 1964 belette dit mini sterie Control Data Corporation De Gaulle een van zijn jongste „getallen vermorzelende” computers te sturen, welke in staat was de ingewikkelde berekeningen uit te voeren ten be hoeve van de ontwikkeling van kern wapens.” Het boek' zelf levert ook nog onge wild een voorbeeld van de wegwerp maatschappij in Amsterdam zag ik het nog geen jaar na de verschijning in de uitverkoop liggen. Aan de hand van indrukwekkend cijfer- en feitenmateriaal analyseert hij de groeiende macht van het „Eu ropa na de Amerikaanse hegemonie” en concludeert: „Met de enorme uit breiding van de EEG die nu plaats vindt, is het onwaarschijnlijk dat er toch nog wat wijsheid zal doorsijpe len, ontleend aan het verleden, van degenen die verantwoordelijk zijn voor de slachtingen in Algerije en Indo-China, voor interventies in La- tijns-Amerika, enzovoorts: „breid je niet te sterk uit”. De EEG van de Tien (met de gebiedsdelen) is reeds te sterk uitgebreid, dat kan alleen maar goed zijn omdat nu haar zwakheid „de zachte onderbuik” aan het licht zal komen. Maar de hoop die we niettemin kunnen koesteren is dat de confrontatie van korte duur zal zijn en dat de donkerste elementen van West-Europa niet al te veel de vrije hand zullen krijgen om te trachten van een politieke, economische en culturele supermacht een militaire supermacht te maken. Als dat gebeuren is het onmogelijk te voor spellen welke rampen zouden kunnen geschieden.” „Los Angeles is het summum - althans voorlopig - van georganiseer de desintegratie. Met zijn voorsteden strekt het zijn vangarmen uit over honderden vierkante mijlen - de grappenmakers die borden plaatsen met „stadsgrens van Los Angeles” midden in de woestijn van Nevada spelen met de waarheid - de stad is niet voor mensen gebouwd, maar voor auto’s. Er is geen park, geen rivier, geen plein, geen kathedraal, geen winkelcentrum zelfs, dat een stadskern vormt, of een gevoel wekt dat men behoort tot een door mensen bewoonde plaats, een besef van socia le eenheid zodra men er zijn blik over laat weiden. Het enige symbool van de stad is het netwerk van „freeways”, vrije, brede wegen zonder kruisingen, waarover auto’s razen van de garage naar het bedrijf en dé supermarkt, en dan weer terug naar de garage”. Een consumptiecultuur die moet stimuleren, maar nooit verzadigen. I HET IS BEGRIJPELIJK dat uitge vers na een rinkelend kassasucces op zoek gaan naar meer manuscripten van een bes.tselierist. In het geval van de Amerikaanse schrijver van de In diaanse geschiedenis Dee Brown vond men een document opgebouwd uit rapporten, dagboeken, brieven en ooggetuigenverslagen over de slag aan de Little Big Hornrivier. Een Amerikaans Nieuwpoort zou je kun nen zeggen, alleen ligt het jaartal niet zo lekker in het geheugen. DE fugel bouw om t urani teur dr. meeg ken 1 Alm< van werk same bouv van citeit werk i zame t drijv DU beun omd; I rend: de ti zal beno I te v nodi; geve: i logie voor even niet huid D. 1»! KI -

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 10